Ηθικά διλήμματα

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Ωραία, άρα το συμπέρασμα είναι ότι είστε υπέρ.
Δεν εκπλήσσομαι, το περίμενα. :)

Φυσικά και είναι κατακριτέο αυτό που έκανε ο κάγκουρας, δεν το συζητάμε. Θα έπρεπε όμως κάποιος εκείνη τη στιγμή να του πει, ρε μαλάκα τι κάνεις; Η άλλη γελούσε δίπλα του. Να μην φάνε κι αυτοί ένα προστιματάκι για συνέργεια σε κακοποίηση;

Το δικαίωμα στην αντιδικία θα έπρεπε να διαρκεί όσο η ίδια η επίθεση. Μετά, η πράξη αντεκδίκησης δεν σωφρονεί κανέναν. Μα εντελώς κανέναν. Το μόνο που καταφέρνει είναι να κάνει κάποιους να βρίζουν τους ευαιρέθιστους πολίτες και τους υπέρμαχους της ηθικής αμεμπτότητος, όταν ταυτόχρονα στήνουν κώλο στον κάθε "βιαστή" πολιτικό.

Ρουφιανιλίκη, φλούφλικη, μικροαστική συνείδηση και ορμόνες στο κόκκινο. Κοινωνικός κανιβαλισμός.
 

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Eίδα το βίντεο και πραγματικά ήταν εξοργιστικό. Ένας μαντράχαλος, να "βασανίζει" ένα ζωάκι. Γιατί και το να πηγαινοφέρνεις το ψάρι μπρος - πίσω, εκμεταλλευόμενος και την πείνα του, για να το δελεάσεις, με σκοπό να το ρίξεις ύστερα στη θάλασσα (αφού χρησιμοποιούνται νομικίστικοι όροι, παραπάνω, μιλάμε και για πρόθεση...) εεεε, αν μην τί άλλο είναι για μπουνιές. Και αυτός και οι συνδαιτημόνες του...

Κι ας ήταν και χλοοτάπητας εκεί που έπεσε το γατί. Η πρόθεσή του μετράει !!! Η απαίσια κίνησή του, εν συνεχεία, να το σπρώξει με το πόδι προς τη μεριά της θάλασσας...

Και αντί το ηθικό δίλημμα να είναι...τον πλακώνεις στις μπουνιές, να ΄χει να το θυμάται ή απλά τον καταγγέλεις, είναι άλλο...

Ναι, λοιπόν, τον "δίνεις" κανονικά, στεγνά. Κι αν το "δόσιμο" λέγεται και ρουφανιά, πολύ ευχαρίστως να ήμουν στη θέση της κυρίας που ανέβασε το βίντεο κι ας μ΄ έλεγαν ρουφιάνα (αν και, μεταξύ μας, δεν θεωρώ ότι κανείς θα με αποκαλούσε έτσι, στη συγκεκριμένη περίπτωση...)...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
το βιντεακι μου θυμισε ενα περιστατικο περσυ το καλοκαιρι ...

ειμασταν για φαγητο σε παραθαλασσια ταβερνα που ως γνωστο οι γατες σε τετοια μερη ειναι πολλες ..
υπηρξε λοιπον ενα ηλικιας 50 ετων παρακαλω ,διευθυντης σε μια γνωστη εταιρεια εδω στην πολη μου οπου ετρωγε μαζι με τους φιλους του ..
ολοι πανω κατω ιδια ηλικια ..

τονιζω την ηλικια για να δειτε πως ολο αυτο δεν εξαρταται μονο απο αυτο ..

ο ¨κυριος ¨ενοχλήθηκε απο ενα μικρο γατακι και οταν ηρθε στα ποδια του το πατησε στο κεφαλι ...
το θεαμα εξοργιστικο για οσους το ειδαν ,οχι πολλοι δυστηχως γιατι το εκανε κατω απο το τραπεζι ..
ουτε εγω το ειδα εκεινη την ωρα αλλα μετα στο βιντεακι ..

για καλη-κακη του τυχει στο διπλανο τραπεζι καθοταν μια της φιλοζωικης ...εβγαλε κινητο το κατεγραψε και η συνεχεια δοθηκε στα δικαστηρια ..
ξερετε τι ποσο καλειται να πληρωσει αυτος ο ΄κυριος ΄?
παρα πολλα ..ουτε κοινοποιησεις να βρεθει ουτε τιποτα ..

κατευθειαν καταγραφη και καταγγελια και αν δεν μπορουμε εμεις δωστε τα βινταεκια σε μια φιλοζωικη ,κατι τετοια δεν τα αφηνουν ..

δεν ειναι η ηλικια στον ανθρωπο ...εγω παλι μπορει να ¨δικαιολογώ¨την χαζομαρα ενος εφηβου ,οποια ειναι αυτη θα πληρωσει και θα μαθει ..
ενος ενηλικα ομως ποτε θα μαθει ?
και μεχρι τοτε ποσα αλλα τετοια εχει κανει εισπράττοντας αδιαφορια και ωχαδελφισμο γιατι καποιον θα τον πουνε ρουφιανο ...

αυτη η λεξη πραγματικα εκανε και συνεχιζει να κανει το μεγαλυτερο κακο στην κοινωνια γιατι χρησιμοποιειται μονο για προσωπικα συμφεροντα ...

ρουφιανος δεν ειναι κανενανς ακομα και οταν φανερωνει πραγματα και καταστασεις που προερχονται απο συνομιλιες οταν αυτα προστατεύουν και συμμορφώνουν ατομα που ζουν και κινουνται μεσα σε μια κοινωνια .
οποιος θεωρει ρουφιανο τον καθενα που το κανει αυτο ειναι συνυπεύθυνος ακομα και σε αυτες τις πραξεις που μετα βγαινει και κατακρίνει ενος ο ιδιος σε παρομοια περιστατικα εκανε πως δεν ειδε ..
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Έτσι όπως τα γράφετε νομίζω πως αν τον λέγανε Πισπιρίγκο θα τον είχατε κάψει με οξύ και θα ρίχνατε τα εντόσθιά του να τα φάνε τα σκυλιά. :P

Κοινωνικός κανιβαλισμός λέγεται αυτό και σας το λέει κάποιος που ούτε καν τρώει ζώα.

Ενώ λοιπόν όλα τα κορίτσια που απαντήσατε είστε τα καλύτερα που υπάρχουν και κανένας δεν μπορεί να σας αμφισβητήσει ηθικά, σας πιάνει ο οίστρος και δεν προσέχετε τις λεπτομέρειες με αποτέλεσμα να πέφτετε σε λογικά σφάλματα.

Κατ' αρχήν, είναι ξεκάθαρο ότι δεν υπάρχει πρόθεση κακοποίησης του ζωντανού αλλά απομάκρυνσής του. Η κλοτσιά δεν χτυπάει αλλά σπρώχνει με το "πλασέ" που λέμε ποδοσφαιρικά. Αν ήθελε να το κλωτσήσει βίαια θα του τράβαγε ένα μίτο κουντουπιέ και θα το έστελνε χιλιόμετρα μακριά.

Μία δεύτερη λεπτομέρεια φαίνεται στην προσπάθεια να δελεάσει το δεύτερο γατάκι, ρίχνει την μαρίδα χάμω (προφανώς προς στα βότσαλα και όχι τη θάλασσα) για να κατεβεί μόνη της προς τα εκεί και να την πιάσει.

Άρα η κυρία Σταματίνα που έκανε την καταγγελία ψεύδεται όταν λέει ότι ο κατηγορούμενος κατάφερε να κλωτσήσει και να ρίξει το γατί στη θάλασσα!

Μήπως η κυρία είναι μέλος της ΔΑΠ ή της πολιτικής προστασίας και θέλει να αποπροσανατολίσει την κοινή γνώμη με ειδήσεις τύπου Πισπιρίγκου; :hmm:

Το να μην καταλαβαίνει κάποιος ότι η πολιτισμένη κοινωνία φαίνεται στην αντίδραση στη βία το καταλαβαίνω. Αλλά να γράψετε ότι το ρουφιανιλίκι είναι ηθικά σωστό και πρέπον με ξεπερνάει.
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Well, εφόσον υπάρχει νόμος περί κακοποίησης ζώων και εφόσον ο ίδιος αυτός κύριος ανέβασε βίντεο με μια τέτοια πράξη θα πρέπει να κριθεί γι'αυτό. Το τι συνέβη , αν ήταν λίγο- αν ήταν πολύ- αν ήταν κλωτσουλα ή κλωτσαρα και ποια θα είναι η τιμωρία θα κριθεί από τους αρμόδιους. Ο ίδιος μπορεί να καταθέσει επί του περιστατικού, οι υπόλοιποι επίσης μπορούν να καταθέσουν επί του περιστατικού.

Οι ποινές έχουν ένα εύρος.

Επίσης αν κάποιος του έλεγε κάτι απλά εκείνη την ώρα ξέρετε ποια θα ήταν πιθανά η αντίδραση του (ας με συγχωρέσει αν κάνω λάθος, γιατί κάνω μια υπόθεση)
"Τι θες κυρά μου; Κοίτα τη δουλειά σου. Τι ανακατευεσαι; Δικό σου είναι το γατί και στο πειράξαμε;"

Κι αυτή η υπόθεση έρχεται από προσωπικές εμπειρίες σε περιπτώσεις που δεν φτάσαμε σε καταγγελίες ή στη δίωξη και όχι μόνο σε γεγονότα με ζώα, αλλά αποφασίσαμε να πούμε την αποψουλα μας σε κάποιον για κάτι που έκανε.
 

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έτσι όπως τα γράφετε νομίζω πως αν τον λέγανε Πισπιρίγκο θα τον είχατε κάψει με οξύ και θα ρίχνατε τα εντόσθιά του να τα φάνε τα σκυλιά. :P
Μας αδικείς. Αλλά αστειεύεσαι και το ξεχνάμε...
Κοινωνικός κανιβαλισμός λέγεται αυτό και σας το λέει κάποιος που ούτε καν τρώει ζώα.
Κοινωνικός κανιβαλισμός ;

Κοίταξε, δεν βγαίνουμε όλοι απ' τα ρούχα μας, με τα ίδια πράγματα. Κι εδώ, οι περισσότερες βγήκαμε...

Εσύ δεν έχεις βγει, ποτέ, απ' τα ρούχα σου με κάτι ; Δεν σ' έχει εξοργίσει κάτι, κάποιο συμβάν, περιστατικό ; Δεν έχεις αγανακτήσει ; Φυσικά και ναι, λοιπόν...

Άρα, τί ; Κοινωνικά κανίβαλος είσαι ;
Κατ' αρχήν, είναι ξεκάθαρο ότι δεν υπάρχει πρόθεση κακοποίησης του ζωντανού αλλά απομάκρυνσής του. Η κλοτσιά δεν χτυπάει αλλά σπρώχνει με το "πλασέ" που λέμε ποδοσφαιρικά. Αν ήθελε να το κλωτσήσει βίαια θα του τράβαγε ένα μίτο κουντουπιέ και θα το έστελνε χιλιόμετρα μακριά.
Ναι, δεν ήθελε να το πνίξει, η αλήθεια είναι. Δεν είδαμε κάτι τέτοιο...

Αλλά η συμπεριφορά του είναι κακοποιητική, από όπου κι αν το δεις...

Αν δεν ήταν τόσο χαβαλές (και, μάλιστα, στην ηλικία του...) θα πέταγε το ψαράκι από κάτω και τα γατάκια θα έφευγαν μακριά...

Όλα τ' άλλα, ήσαν περιττά. Είτε πλασέ τα πεις, είτε κουντεπιέ...

Μια δεύτερη λεπτομέρεια φαίνεται στην προσπάθεια να δελεάσει το δεύτερο γατάκι, ρίχνει την μαρίδα χάμω (προφανώς προς στα βότσαλα και όχι τη θάλασσα) για να κατεβεί μόνη της προς τα εκεί και να την πιάσει.
Άρα η κυρία Σταματίνα που έκανε την καταγγελία ψεύδεται όταν λέει ότι ο κατηγορούμενος κατάφερε να κλωτσήσει και να ρίξει το γατί στη θάλασσα!
Ψεύδεται άσύστολα...

Περιέγρεψε, η γυναίκα, ό,τι είδε και ό,τι ένιωσε. Χωρίς επεξεργασία...

Οπότε, ας μην παίζουμε με τις λέξεις. Δεν σχημάτισε δικογραφία. Περιέγραψε, έντονα, όλο αυτό που είδε...
Το να μην καταλαβαίνει κάποιος ότι η πολιτισμένη κοινωνία φαίνεται στην αντίδραση στη βία το καταλαβαίνω. Αλλά να γράψετε ότι το ρουφιανιλίκι είναι ηθικά σωστό και πρέπον με ξεπερνάει.
Είναι δικαίωμά σου, να το βαπτίζεις έτσι και πολύ καλά κάνεις...

Είναι, όμως, και δικαίωμά μου να μην το βλέπω ως ρουφιανιλίκι. Το συγκεκριμένο περιστατικό, έτσι ;

Δίνεις, σε όλο αυτό, μια άλλου είδους διάσταση που δεν υφίσταται...

Συγγνώμη που σε παραθέτω. Πρόθεσή μου είναι, μόνο, να πω αυτά που θέλω. Και δεν υπήρχε άλλος τρόπος...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Έτσι όπως τα γράφετε νομίζω πως αν τον λέγανε Πισπιρίγκο θα τον είχατε κάψει με οξύ και θα ρίχνατε τα εντόσθιά του να τα φάνε τα σκυλιά. :P

Κοινωνικός κανιβαλισμός λέγεται αυτό και σας το λέει κάποιος που ούτε καν τρώει ζώα.

Ενώ λοιπόν όλα τα κορίτσια που απαντήσατε είστε τα καλύτερα που υπάρχουν και κανένας δεν μπορεί να σας αμφισβητήσει ηθικά, σας πιάνει ο οίστρος και δεν προσέχετε τις λεπτομέρειες με αποτέλεσμα να πέφτετε σε λογικά σφάλματα.

Κατ' αρχήν, είναι ξεκάθαρο ότι δεν υπάρχει πρόθεση κακοποίησης του ζωντανού αλλά απομάκρυνσής του. Η κλοτσιά δεν χτυπάει αλλά σπρώχνει με το "πλασέ" που λέμε ποδοσφαιρικά. Αν ήθελε να το κλωτσήσει βίαια θα του τράβαγε ένα μίτο κουντουπιέ και θα το έστελνε χιλιόμετρα μακριά.

Μία δεύτερη λεπτομέρεια φαίνεται στην προσπάθεια να δελεάσει το δεύτερο γατάκι, ρίχνει την μαρίδα χάμω (προφανώς προς στα βότσαλα και όχι τη θάλασσα) για να κατεβεί μόνη της προς τα εκεί και να την πιάσει.

Άρα η κυρία Σταματίνα που έκανε την καταγγελία ψεύδεται όταν λέει ότι ο κατηγορούμενος κατάφερε να κλωτσήσει και να ρίξει το γατί στη θάλασσα!

Μήπως η κυρία είναι μέλος της ΔΑΠ ή της πολιτικής προστασίας και θέλει να αποπροσανατολίσει την κοινή γνώμη με ειδήσεις τύπου Πισπιρίγκου; :hmm:

Το να μην καταλαβαίνει κάποιος ότι η πολιτισμένη κοινωνία φαίνεται στην αντίδραση στη βία το καταλαβαίνω. Αλλά να γράψετε ότι το ρουφιανιλίκι είναι ηθικά σωστό και πρέπον με ξεπερνάει.

Ρε φίλε ειλικρινά τι ειναι αυτα που γράφεις ; δικαιολογεις τον άθλιο που κακοποιησε ενα γατάκι ; το οποιο πεινούσε ; αν δεν καταλαβαινεις με αυτα που γράφεις οτι το κάνεις αυτο, υπάρχει πρόβλημα.

Πως γίνεται να υπάρξει προθεση απομακρυνσης ενος γάτου που ο ιδιος καλεις για να παιξεις σαδιστικά παιχνιδια ενω το ζώο πεινάει ; μ αρεσει που γράφεις κ για λογικά σφάλματα.

Πονάνε τα μάτια μας με αυτα που διαβάζουμε έλεος. Ειναι απο τώρα καταδικασμένος ο τύπος μένει να δουμε αν θα πάει για κακούργημα.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχει σημασία σε μια κακοποίηση αν μια πράξη λέγεται χαστούκι ή χαστουκακι?
Αν μια κλωτσιά λέγεται κλωτσιά ή οποιοσδήποτε άλλο ποδοσφαίρικος όρος χρησιμοποιείται?

Η πρόθεση και η πράξη νομίζω θίγεται εδώ πέρα και όχι το πως την βαπτιζουμε ...

Ήταν κακοποίηση είτε αυτό μας αρέσει είτε όχι ;)

Αργότερα αν κάποιος πειράξει εμάς ή το παιδί μας θα τον δικαιολογισουμε δηλαδή..
Έλα θα πούμε δεν πειράζει τον κλωτσισε λιγάκι δεν τον έσπασε και στο ξύλο..


Χίλιες φορές λοιπόν ρουφιάνος πάρα άνθρωπος που δικαιολογεί ή κάνει οως δεν βλέπει τέτοιες πράξεις.. :no:
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Δίνεις, σε όλο αυτό, μια άλλου είδους διάσταση που δεν υφίσταται...
Μήπως κάνεις κι εσύ το ίδιο; :hmm:

Επειδή έγραψες πολλά, να σου πω τι εξοργίζει εμένα.
Ότι ο Βασιλακόπουλος εισέπραξε από τις φαρμακευτικές προμήθεια 720 χιλιάδες ευρώ μέσα σε δύο χρόνια για να γίνει πλασιέ εμβολίων.
Με εξοργίζει ότι ο Γκίκας Μαγιορκίνης, το βλαχαδερό της επιστήμης κάνει μπανάκι στη Σαντορίνη έχοντας γίνει πλουσιότερος κατά 15,5 εκατομύρια ευρώ.

1651576772546.png

Με εξοργίζουν τα καμένα δάση στη Εύβοια για να μπουν οι ανεμογεννήτριες της αδελφής του Κούλη.
Με εξοργίζει που σφάζονται χιλιάδες ζώα μέσα στον πόνο για να τρέφεται με σάρκες το χειρότερο είδος του πλανήτη.
Με εξοργίζει η βλακεία αν θέλεις να στο πω αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό.
Με εξοργίζει που μανιπιουλάρουν καλοκάγαθους ανθρώπους σαν πιόνια στη σκακιέρα τους και κανείς δεν το καταλαβαίνει.
Με εξοργίζει που συνάνθρωποί μου εξαθλιωμένοι κάνουν απεργία πείνας και κάποιοι λένε "καλά να πάθουν" ας τρώνε απ' τα σκουπίδια.

Υπάρχει εξήγηση για όλα αυτά κι ένας οξειδερκής άνθρωπος μπορεί να καταλάβει τι συμβαίνει.
Άρα, τί ; Κοινωνικά κανίβαλος είσαι ;
Δεν εξάπτω τα πάθη των ανθρώπων. Απέχω από τέτοιου είδους συμπεριφορές γιατί είμαι αναρχοατομικιστής εδώ και πολλά χρόνια.

Ναι, δεν ήθελε να το πνίξει, η αλήθεια είναι. Δεν είδαμε κάτι τέτοιο...
Τι είδες τότε;
Μήπως την συμπεριφορά ενός κάγκουρα; Έχεις πάει σε γήπεδο ποτέ;

Η ευγένεια της ψυχής είναι πόνημα συνειδησιακό δεν κατακτιέται απ΄την μια μέρα στην άλλη. Το παιδί ζήτησε συγνώμη αν διάβασες σήμερα. Θα μάθει κάποια στιγμή να φέρεται σωστά. Δεν προκάλεσε ζημία όσο την περιγράφεις, γύρισε λίγο πίσω και διάβασε τα σχόλια τα δικά σου και των κοριτσιών.

Γιατί τόσο μίσος; :flowers:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ρε φίλε ειλικρινά τι ειναι αυτα που γράφεις ; δικαιολογεις τον άθλιο που κακοποιησε ενα γατάκι ; το οποιο πεινούσε ; αν δεν καταλαβαινεις με αυτα που γράφεις οτι το κάνεις αυτο, υπάρχει πρόβλημα.
Κόψε κάτι φιλαράκι που μας κουνάς και το δάχτυλο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Κόψε κάτι φιλαράκι που μας κουνάς και το δάχτυλο.

Ρε φίλε εισαι εκτος τοπου και χρονου δεν θα μπώ στο τρυπάκι σου. Απλα αμα σε εξοργιζουν οι βλακειες οπως έγραψες... πιο πάνω , ειναι απλο , σταμάτα να τις γράφεις. Ελεος με το μπουφο πας να τον δικαιολογησεις κιολας. Και αν ηταν κ κάνας άλλος δεν θα τον ρουφιανευε απλώς θα του εριχνε κ 2-3 ψιλές μπας κ συνέλθει. Το πιασες ; τα πραγματα μπορει να αγριέψουν απότομα δεν ειναι όλοι αδύναμαα γατάκια να δεχονται τη μαλακια του καθενός... φιλάρακι.... θα μας γραψεις κ για ρουφιανιλικι την καταγγελια στις αρχές. Ελεος προσεχε τι πινεις.
 

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να σ' εξοργίζει τέτοιου είδους περιστατικό εννοούσα, Νίκο...

Ένα περιστατικό κακοποποιητικής συμπεριφοράς που να ήσουν παρών. Αυτό εννοούσα...

Και δεν είναι...μίσος, όλο αυτό. Είναι γραπτός λόγος. Οπότε, και πιο εύκολα παρεξηγήσιμος...
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Ρε φίλε εισαι εκτος τοπου και χρονου δεν θα μπώ στο τρυπάκι σου. Απλα αμα σε εξοργιζουν οι βλακειες οπως έγραψες... πιο πάνω , ειναι απλο , σταμάτα να τις γράφεις. Ελεος με το μπουφο πας να τον δικαιολογησεις κιολας. Και αν ηταν κ κάνας άλλος δεν θα τον ρουφιανευε απλώς θα του εριχνε κ 2-3 ψιλές μπας κ συνέλθει. Το πιασες ; φιλάρακι....
Αν είμαι εγώ εκτός τόπου και χρόνου φίλε άσε να το κρίνει ο ίδιος ο χρόνος. :P
Δεν καταλαβαίνεις τι γράφω, ίσως δεν διαβάζεις καν.
Δεν πρόκειται να απολογηθώ για σένα, ούτε για τον κάγκουρα.
Να σ' εξοργίζει τέτοιου είδους περιστατικό εννοούσα, Νίκο...

Ένα περιστατικό κακοποθητικής συμπεριφοράς που να ήσουν παρών. Αυτό εννοούσα...

Και δεν είναι...μίσος, όλο αυτό. Είναι γραπτός λόγος. Οπότε, και πιο εύκολα παρεξηγήσιμος...
Το γλυκαίνεις τώρα γιατί είσαι καλό κορίτσι. :)
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Αν είμαι εγώ εκτός τόπου και χρόνου φίλε άσε να το κρίνει ο ίδιος ο χρόνος. :P
Δεν καταλαβαίνεις τι γράφω, ίσως δεν διαβάζεις καν.
Δεν πρόκειται να απολογηθώ για σένα, ούτε για τον κάγκουρα.

Το γλυκαίνεις τώρα γιατί είσαι καλό κορίτσι. :)

Καταλαβαινω οτι αν ήσουν μπροστά δεν θα ιδρωνε το αυτι σου με αυτα που γράφεις. Απο τη μια το "ρουφιανιλικι" στις Αρχές απο την άλλη το "ελα μωρε ενα κουτουπιε έριξε δεν ηθελε κ να το κακοποιήσει".

Αν ομως σηκωνόταν κανείς απο τη παρέα μας και του έλεγε ρε μεγάλε τι κανεις εκει πέρα εισαι μάγκας και πηγαινε απειλητικα προς το μέρος του θα σου έλεγα εγώ. Για αυτο εισαι εκτός γιατι δεν μπορείς να καταλαβεις οτι τα πραγματα μπορει να αγριέψουν αποτομα οταν υπάρχουν 1-2 βλάκες και κάνουν τέτοια. Και δεν θα φταιει κ αυτος που θα σηκωθεί.


το ρουφιανιλικι που λες ειναι το λιγότερο. Αμα τον πέταγε κανεις στη θάλασσα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,441 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Βεβαια και αυτο που έγραψα εγω πράξη βιας θεωρειται απεναντι σε μπούφο που βασανιζει γάτες οποτε το καλυτερο απο όλα ειναι μολις δουμε τέτοιο σκηνικο απευθειας κληση στην αστυνομια και πλησιάζεις το σημειο για να μην αφησεις άλλο τον μπουφο να βασανίσει το ζωο, να τον διακοψεις δηλαδη. Και αμα τολμησει και σε σπρώξει, εεε εκει ξεκινανε οι ψιλές. Δεν υπάρχει αλλη επιλογή.

Γενικα ειναι ένα δύσκολο περιστατικό το οποιο απαιτει ψυχραιμια και αυτο έλεγχο για να μη χάσεις και το δίκιο σου.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,022 μηνύματα.
Το να μην καταλαβαίνει κάποιος ότι η πολιτισμένη κοινωνία φαίνεται στην αντίδραση στη βία το καταλαβαίνω. Αλλά να γράψετε ότι το ρουφιανιλίκι είναι ηθικά σωστό και πρέπον με ξεπερνάει.
Τώρα αυτό πάει σε μένα ;
Γιατί εγώ το είπα, εγώ ρώτησα γιατί δεν είναι ωφέλιμο .
Δηλαδή συζήτηση δεν κάνουμε ;
Εγώ είπα φαίνεται, προς συζήτηση δηλαδή.
Το με ξεπερνάει δεν είναι απάντηση και είναι και κάπως αγενές ..

Κατά τα άλλα δεν είδα το βίντεο . Γενικά μιλώντας ναι μπορείς να πεις οτι είναι καλό , ότι κάποιος στο μέλλον ή και ο ίδιος, θα αποτραπεί να κάνει κάτι αντίστοιχο γιατί θα φοβηθεί .
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
ναι το περιστατικο ειναι βιαιο αλλα
μας πιπιλιζουν το κεφαλι με ολα αυτα για να ωστε να μην δινουμε σημασια στα σημαντικα πραγματα(διαφθορα πολιτικη, πολεμος, ακριβεια, λαθρομεταναστευση κοκ) αλλα σε περιστατικα μικρης σημασιας
μας προσανατολιζουν εκει που θελουνε
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
ναι το περιστατικο ειναι βιαιο αλλα
μας πιπιλιζουν το κεφαλι με ολα αυτα για να ωστε να μην δινουμε σημασια στα σημαντικα πραγματα(διαφθορα πολιτικη, πολεμος, ακριβεια, λαθρομεταναστευση κοκ) αλλα σε περιστατικα μικρης σημασιας
μας προσανατολιζουν εκει που θελουνε

Δεν ειναι μικρής σημασίας η κακοποίηση της γάτας. :(
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
κοιτα το να ασχολεισαι με 1 γατα ενω γινεται της τρελης και να παιρνει τοση δημοσιοτητα μου φαινεται λιγο αφελες
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

εκτος κι αν θελεις να αποπροσανατολισεις την κοινη γνωμη
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
κοιτα το να ασχολεισαι με 1 γατα ενω γινεται της τρελης και να παιρνει τοση δημοσιοτητα μου φαινεται λιγο αφελες
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

εκτος κι αν θελεις να αποπροσανατολισεις την κοινη γνωμη
Εξίσου αφελές είναι να πιστεύουμε ότι η κακοποίηση των ζώων περιορίζεται σε ένα περιστατικό (αυτό για το οποίο συζητάμε) .
Επίσης αφελές είναι να θεωρούμε ότι θα αρχίσουν να προσέχουν οι κακοποιητες αν ποτέ δε.βγαινει κάποιο περιστατικό στην επιφάνεια και δεν το σχολιάζουμε.
Ακόμα αφελές είναι να θεωρούμε ότι ο χρόνος που θα παίξει αυτό το ρεπορτάζ αρκεί να αποπροσανατολίσει την κοινή γνώμη.
Τέλος αφελές είναι να πιστεύουμε ότι ακόμα και χωρίς να υπάρχει το περιστατικό με τη γάτα , οι πολίτες ασχολούνται 24/7 με τα τεκταινόμενα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top