Ηλεκτρικές Κιθάρες

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Παιδιά και εγώ είμαι μουσικός ... Κιθάρα παίζω γύρω στους 6 μήνες, μόνος μου, αλλά επειδή είχα κάνει πιάνο παλιότερα μου ήταν πολύ πιο εύκολη (τουλάχιστον έτσι το εκλαμβάνω...). Προτίνω και εγώ φτηνή κιθάρα... η δικιά μου έχει πάνω γρατζουνιές, χτυπήματα και είναι μάυρη. Αυτό είναι πολύ κακό, γιατί όταν πέζω συγχορδίες με νύχια (βαριέμαι να πάω να πάρω πένα ...) αυτά τρίβονται και μαζί με τι σκόνη κάνουν αντίθεση στην περιοχή ανάμεσα στους μαγνήτες, κάτω απο τις χορδές. ΅
Λοιπόν... επίσης καλό είναι να μάθεις σε κλασσική. Εγώ όταν παίζω σε κλασσική δεν ξέρω που πάνε τα 3 και πρέπει να μετράω τα τάστα (όταν παίζω χαμηλα, ντεε) για να βρίσκω τις σωστές νότες.
Άμα αρχίσεις μόνος σου θα τα βρεις σκούρα, θέλεις υπομονή και επιμονή καθώς και ένα φίλο σου που ξέρει για να σου δίξει τπτ (εγώ δεν είχα κανένα αλλα το θαύμα έγινε)
Επίσης άμα είσαι μόνος σου, αναγκαστικά θα κατεβάζεις απο το net κομμάτια τα οποία θα είναι σε ταμπλατούρες. Καλές και οι ταμπλατούρες να ξέρεις να παίζεις, αλλά πεντάγραμμο rockks mannnnn. Για αυτό το λόγο κατέβασε guitar pro 4.1 για να πορώνεσαι (έχει και την ταστιέρα και το πιάνο και πεντάγραμμο και την ταμπλατούρα) καθώς και το site: 3w.mysongbook.com
P.S. euxaristw to xrhsth yomanation gia autes tis plirofories.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Η αποφαση παρθικε, θα αρχισω κιθαρα (σε ωσειο) και θα παω κατευθειαν για ηλεκτρικη. Για την επιλογη της κιθαρας και οτιδηποτε αλλο με βοηθαει ο ξαδερφος μου, ομως σε ενα θεμα δεν μπορει να με βοηθισει καθος δεν ξερω ουτε και εγω τη θελω, οποτε θελω γνωμες απο εσας για να ακουσω και μετα την γνωμη του δασκαλου και να αποφασησω. Να μαθω νοτες (να μπορω να διαβασω κατι απο ενα πενταγραμαο και να το παιξω) η να μαθω μονο ακορντα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Θα σου πρότεινα να μάθεις και νότες ή εκτός θέλεις απλώς να παίζεις κομμάτια ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billpapad

Νεοφερμένος

Ο billpapad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Πάντως ούτως η άλλως θα χρειαστει να μάθεις ακόρντα, γιατί πάνω σ'αυτά στηρίζονται οι κλίμακες και οι νότες. Ενώ αμα θέλεις να μάθεις μόνο τις συνχορδίες δεν χρειάζονται οι νότες παρά μόνο το να ξέρεις που πατάς τα δάχτυλα. Το καλύτερο δηλαδή είναι να μάθεις και νότες και ακόρντα μαζί. (Οι πιό πολλοί αυτό κάνουν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αν υποθεσουμε πως δεν μαθενω νοτες, ο μονος τροπος για να πεξω ενα τραγουδι ειναι να το διαβασω απο τα ακορντα η να μου το δειξει καπιος, σωστα;
Αν θελω απλα να παιζω κομματια θελω μονο ακορντα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
μου θυμίζεις την Φοίβη από τα Φιλαράκια, στο επεισόδιο που μάθαινε κιθάρα στον Τζόυ...:)

μάθε νότες και μετά θα μπορείς να παίξεις ότι ακόρντα θέλεις...αυτο έκανα κι εγώ κι ο αδερφός μου (κλασσική κιθάρα). Εκείνος το συνέχισε, και είναι σε θέση ακούγοντας οποιοδήποτε τραγούδι να το παίξει στη κιθάρα. Και όχι μόνο αυτό: σημειώνοντας τα ακορντα του τραγουδιού, μπορεί να τα παίξει όσο καιρός και αν περάσει...εσύ χωρίς νότες τι θα σημειώνεις? Ή θα παίζεις μόνο 2-3 τραγούδια and that's it?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billpapad

Νεοφερμένος

Ο billpapad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Εγώ να σου πω την αλήθεια δεν ασχολήθηκα καθόλου με νότες και θεωρίες και τέτοια παρόλαυτά ξέρω όλες τις συνχορδίες και τα μπαρέ που υπάρχουν.Θελω να πώ ότι οι νότες δεν είναι δεσμευτικές,αν εχεις αυτί ακούς το τραγούδι και το βγάζεις μόνο και μονο έχοντας μπροστά σου μια ταμπλατούρα.
Και οι συνχορδίες μπορούν να βγούνε και χωρίς να ξέρεις από ποιες νότες αποτελούνται,απλά να ξέρεις μόνο πού θα πατάς τα δάχτυλα,πχ:

Αm:
0
1
2
2
0
x

για τη Λα μινόρε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από billpapad:
Εγώ να σου πω την αλήθεια δεν ασχολήθηκα καθόλου με νότες και θεωρίες και τέτοια παρόλαυτά ξέρω όλες τις συνχορδίες και τα μπαρέ που υπάρχουν.Θελω να πώ ότι οι νότες δεν είναι δεσμευτικές,αν εχεις αυτί ακούς το τραγούδι και το βγάζεις μόνο και μονο έχοντας μπροστά σου μια ταμπλατούρα.
Και οι συνχορδίες μπορούν να βγούνε και χωρίς να ξέρεις από ποιες νότες αποτελούνται,απλά να ξέρεις μόνο πού θα πατάς τα δάχτυλα,πχ:

Αm:
0
1
2
2
0
x

για τη Λα μινόρε.
Εγώ θα σου θέσω μια αλλή ερώτηση, γιατι να μην μάθεις νότες; Δεν νομίζω να κερδίσεις τπτ , ίσα ίσα δεν θα ξέρεις τα πάντα γύρω απο την κιθάρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Καλα δεν παω και για να γυνω exper της μουσικης. Βεβαια εχω κανει κουβεντα με τον ξαδερφο μου, θα κανω και με τον δασκαλο, απλα μαζευω γνωμες.
Απλα πιστευω πως η νοτες το μονο που θα μου δωσουν ειναι κουραση. Για να μαθω νοτες δεν θα πρεπει να μαθω και ενα σορο αλλα; Και οσο καιρο τα μαθενω αυτα δεν θα παιζω και αυτο θα παρει και πολυ καιρο. Ενω με τα ακορντα θα τα μαθω γρηγορα και θα παιζω και τραγουδια. Ο ξαδερφος μου ειχε αρχιση με κλασικη (σε πολυ μικρη ηλικια) εμαθε νοτες, ταμπλατουρες, ακορντα και ολα τα σχετικα, ομως επειδη ηταν εκαι μικρος δεν εβρισκε κατι ωραιο στην κλασικη και ουτε την καταλαβενε και πηγε στην ηλεκτρικη. Εκανε μερικαχρονια και εχει τωρα περιπου μια 10ετια που δεν κανει πια μαθηματα και περιπου μια 5ετια που παιζει μονο οποτε τους την δωσει και εχει πλεων ξεχασει της νοτε αλλα απο ακορντα μπορει να παιξει και μπορει και να ακουσει ενα τραγουδι και να το βγαλει κατευθιαν πανω στην κιθαρα. Αρα φοβαμε μην ριξω πολυ διαβασμα για να μην τα χρησιμοοιο μετα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Καλα δεν παω και για να γυνω exper της μουσικης. Βεβαια εχω κανει κουβεντα με τον ξαδερφο μου, θα κανω και με τον δασκαλο, απλα μαζευω γνωμες.
Απλα πιστευω πως η νοτες το μονο που θα μου δωσουν ειναι κουραση. Για να μαθω νοτες δεν θα πρεπει να μαθω και ενα σορο αλλα; Και οσο καιρο τα μαθενω αυτα δεν θα παιζω και αυτο θα παρει και πολυ καιρο. Ενω με τα ακορντα θα τα μαθω γρηγορα και θα παιζω και τραγουδια. Ο ξαδερφος μου ειχε αρχιση με κλασικη (σε πολυ μικρη ηλικια) εμαθε νοτες, ταμπλατουρες, ακορντα και ολα τα σχετικα, ομως επειδη ηταν εκαι μικρος δεν εβρισκε κατι ωραιο στην κλασικη και ουτε την καταλαβενε και πηγε στην ηλεκτρικη. Εκανε μερικαχρονια και εχει τωρα περιπου μια 10ετια που δεν κανει πια μαθηματα και περιπου μια 5ετια που παιζει μονο οποτε τους την δωσει και εχει πλεων ξεχασει της νοτε αλλα απο ακορντα μπορει να παιξει και μπορει και να ακουσει ενα τραγουδι και να το βγαλει κατευθιαν πανω στην κιθαρα. Αρα φοβαμε μην ριξω πολυ διαβασμα για να μην τα χρησιμοοιο μετα
Αν θέλεις να μάθεις κιθάρα μόνο και μόνο να παίζεις κομμάτια που θα ακούς μην μάθεις τις νότες, αν θες ομως κατι παραπάνω σίγουρα θα τις χρειαστείς :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Να θελω να γραψω τραγουδια χλωμο το βλεπω τι αλλο "παραπανω" μπορει να θελω; Βασικα αυτο που θελω πολυ ειναι αν μπορω να ακουω ενα τραγουδι και να μπορω να το παιξω, για αυτο ομως θα πρεπει να εχω μνουσικο αυτι ε; Δεν παιζει ρολο αμα ξερω νοτες η οχι, σωστα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πιστεύω ότι θα σου δώσουν μια ελευθερία κινήσεων στην κιθάρα... Τέσπα, απλώς εγώ πριν ένα χρόνο που ξεκίνησα έκανα και νότες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billpapad

Νεοφερμένος

Ο billpapad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Exposed_Bone δε λεω ότι δεν πρέπει να μαθεις νότες αλλά μπορεις πιστεύω να παραλείψεις τις νοτες και πάλι να παίζεις εξίσου καλά παρόλο που δεν ξέρεις να διαβάζεις μουσική (αν και σ'αυτό υπάρχει λύση-το GP4(guitar pro) και οι ταμπλατούρες)
Βασικά ο καθένας ακολουθεί όποιο δρόμο θέλει.Εγω διάλεξα να μη μάθω νότες,ούτε καν να παω σε ωδείο αλλά δεν αποκλείω κάποτε να το κανω κι αυτό.
Κάπου είχα ακούσει ότι οΤζίμι Χεντριξ δεν ήξερε να διαβάζει νότες και έπαιζε με το αυτί.
Dark_kronos το μουσικό αυτί με την εξάσκηση το αποχτάς.
Το απόλυτο αυτί (δηλαδή η ικανότητα να καταλαβαίνεις τι νότα ακούς χωρίς να το δεις σε μουσικό όργανο) το έχουν 1 στους 1000 εκ γενετής (πολύ σπάνιο δηλαδή).Εχω ακούσει ότι το ποσοστό αυτό σε αυτιστικά άτομα είναι 1 στα 5!!!! (ή 1 στα 10,δε θυμάμαι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
O τζίμ χεντριξ απλώς δεν ήταν κάλος στον ρυθμό με αποτέλεσμα να μην μπορεί να συνχρωνιστή με τους υπόλοιπους. Αυτό όμως είναι offtopic και δεν μας αφορά!

Εκεί που κολλάω είναι στο ότι ξεκινάει κάποιος να μάθει κάτι αλλά από την αρχή βάζει περιορισμούς, ε αυτό μου κάθετε άσχημα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Κατι ψιλα για νοτες ξερω βεβαια και μαθενω και στο σχολειο, αλλα συγουρα δεν μου φτανουν. Αμα μεσα σε 1-2 μηνες της εχω μαθει δεν το σκευτομαι καν, θα παω με χιλια γι ανοτες αλλα αμα χρηαζομαι μερικα χρονια δεν θα το αντεξω και θα τα παρατισω επειδη με ξερω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Να μάθεις να παίζεις κάποια τραγούδια δεν θα σου πάρει πολύ όμως το μάθεις κιθάρα θα σε πάρει πάρα πολυ :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Τι να προσεξω οταν περνω κιθαρα; Τα μαγνιτακια παιζουν καπιον ρολο τωρα που ειμαι στην αρχη; Βεβαια θα παω με τον ξαδερφο μου αλλα μια δευτερη γνωμη δεν ειναι κακη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Γνώμη μου, μην πάρεις κιθάρα πολύ φτήνη πάρε κάτι μέτριο... Επίσης απέθυγε το τρέμουλο για αρχή γιατί θα σε μπερδέψη στο κούρδισα όπως και αυτές που δεν χρείαζονται κούρδισμα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Σε λιγες ωρες, αμα εισαστε καλα παιδακια, θα σας πω αν τελικα θα κανω νοτες η ακορντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
τι καλός που είσαι :D :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top