Η πρώτη προσελήνωση ήταν ψέμα;

Προσελήνωση ψέμα η πραγματικότητα

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 84)
  • Ναι, είναι αλήθεια φυσικά και προσγειώθηκε

    Ψήφοι: 42 50.0%
  • Όχι βέβαια προπαγάνδα ήταν, παλι ψέματα λένε

    Ψήφοι: 25 29.8%
  • Πότε έγινε αυτο ρε παιδια; Πήγε κάτι στο φεγγάρι;

    Ψήφοι: 4 4.8%
  • Δεν γνωρίζω, δεν απαντώ

    Ψήφοι: 13 15.5%

KoRaKi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KoRaKi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Αν όντως ισχύει αυτό, τότε είναι ίσως το πρώτο σοβαρό επιχείρημα υπέρ του ότι έγινε η προσελήνωση... αν και θα μπορούσε κάλλιστα οι πέτρες να είναι από επόμενη αποστολή... (δεν νομίζω ότι η NASA έδωσε τις πέτρες αυτές κατευθείαν για εξέταση.. μάλλον τις έδωσε μερικά χρόνια αργότερα...)

Τα πετρωματα αυτα εχουν καταγραφει και οπως ειπα συγκριθει με αλλους μετωριτες απο τη σεληνη κυριως. Και αυτο εγινε μετα την αποστολη αυτη. Δε νομιζω οτι αυτοι που εκαναν την ερευνα και τις εργασιες κοροιδευαν τον κοσμο και περιμεναν χρονια αργοτερα να παρουν τα πετρωματα αυτα και στο μεσοδιαστημα χρονολογουσαν και ανελυαν αλλες πετρες . Δεν εχω προχειρες να σου δωσω και τις αναφορες, αλλα φανταζομαι δεν ειναι δυσκολο να τις βρει καποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Τις βλέπεις παράλληλες;;;;:confused:
Όχι, αλλά είναι. Ο λόγος που φαίνονται μη παράλληλες είναι η προοπτική.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Δεν έχει να κάνει με το μήκος της σκιάς αλλά με την απόσταση το αντικειμένου από την φωτεινή πηγή...
Έχει. Όταν η σκιά είναι μικρή, δε βλέπεις τη διαφορά. Αν είχαμε σκιές (από ευθείες κάθετες κολώνες) μήκους εκατομμυρίων χιλιομέτρων και μετρούσαμε την απόσταση ανάμεσα στα σημεία που ξεκινάνε και την απόσταση ανάμεσα στα σημεία που καταλήγουν θα βρίσκαμε διαφορετικά νούμερα, κάτι που δε συμβαίνει εδώ.

Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Εαν η διαφορά των φωτεινοτήτων είναι πολύ μεγάλη η σκιά που δημιουργεί η λιγότερο φωτεινή πηγή σχεδόν χάνεται, γιατί φωτίζεται από το πιο φωτεινό σώμα!
Αν πας και κάτσει κάτω από μια λάμπα, μέρα μεσημέρι με ήλιο, θα δείς τη σκιά σου που σημιουργείται από τον ήλιο αλλά η σκιά σου που οφείλεται στη λάμπα θα είναι από πολύ θαμπή έως ανύπαρκτη! Τόσο απλά!
Μόνος σου το είπες: "Εάν η διαφορά των φωτεινοτήτων είναι πολύ μεγάλη..." κάτι που δε συμβαίνει εδώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Όχι, αλλά είναι. Ο λόγος που φαίνονται μη παράλληλες είναι η προοπτική.
Ποιά προοπτική εννοείς;


Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Έχει. Όταν η σκιά είναι μικρή, δε βλέπεις τη διαφορά. Αν είχαμε σκιές (από ευθείες κάθετες κολώνες) μήκους εκατομμυρίων χιλιομέτρων και μετρούσαμε την απόσταση ανάμεσα στα σημεία που ξεκινάνε και την απόσταση ανάμεσα στα σημεία που καταλήγουν θα βρίσκαμε διαφορετικά νούμερα, κάτι που δε συμβαίνει εδώ.
δηλαδή τώρα αν μετρήσεις τις αποστάσεις ανάμεσα στην αρχή των σκιών των δέντρων και του τέρματός τους πιστεύεις ότι θα βρείς τα ίδια νούμερα;
Πολύ αμφιβάλω!!


Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Μόνος σου το είπες: "Εάν η διαφορά των φωτεινοτήτων είναι πολύ μεγάλη..." κάτι που δε συμβαίνει εδώ!
Όχι και δεν είναι μεγάλη η φωτεινότητα του ήλιου με της λάμπας! (ή της γής όπως φαίνεται από τη σελήνη!)
Περίτρανη απόδειξη ότι τη λάμπα (και τη γη) μπορείς να τις δεις με γυμνό μάτι άνετα, αλλά τον ήλιο όχι!!!
Διαφωνείς σε αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Ποιά προοπτική εννοείς;
Είναι το ίδιο φαινόμενο που κάνει τις γραμμές του τρένου να φαίνονται ότι συγκλίνουν στον ορίζοντα.

Αρχική Δημοσίευση από giostau:
δηλαδή τώρα αν μετρήσεις τις αποστάσεις ανάμεσα στην αρχή των σκιών των δέντρων και του τέρματός τους πιστεύεις ότι θα βρείς τα ίδια νούμερα;
Πολύ αμφιβάλω!!
Θα ήθελα πολύ να σε πάω ένα στοίχημα, αλλά δυστυχώς δεν έχω τραβήξει εγώ τη φωτογραφία για να σου κάνω έμπρακτη επαλήθευση...

Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Όχι και δεν είναι μεγάλη η φωτεινότητα του ήλιου με της λάμπας! (ή της γής όπως φαίνεται από τη σελήνη!)
Άλλο η λάμπα άλλο η Γη.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Περίτρανη απόδειξη ότι τη λάμπα (και τη γη) μπορείς να τις δεις με γυμνό μάτι άνετα, αλλά τον ήλιο όχι!!!
Διαφωνείς σε αυτό;
Δε διαφωνώ. Τη Γη τη βλέπεις πιο άνετα με γυμνό μάτι. Αυτό όμως δε σημαίνει αυτόματα και ότι η φωτεινότητά της δεν επαρκεί για να κάνει σκιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από KoRaKi:
Τα πετρωματα αυτα εχουν καταγραφει και οπως ειπα συγκριθει με αλλους μετωριτες απο τη σεληνη κυριως. Και αυτο εγινε μετα την αποστολη αυτη. Δε νομιζω οτι αυτοι που εκαναν την ερευνα και τις εργασιες κοροιδευαν τον κοσμο και περιμεναν χρονια αργοτερα να παρουν τα πετρωματα αυτα και στο μεσοδιαστημα χρονολογουσαν και ανελυαν αλλες πετρες . Δεν εχω προχειρες να σου δωσω και τις αναφορες, αλλα φανταζομαι δεν ειναι δυσκολο να τις βρει καποιος.

Θα δώσει κανείς από τους υπέρμαχους των συνομωσιών απάντηση σε τούτο; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Ο ηλιος ειναι ηλιος και η λαμπα ειναι λαμπα.Μιλαμε για ασυλλυπτη διαφορα σε ενταση φωτος.Ουτε φακος,ουτε λαμπα ,ουτε προβολεις σαν αυτους στα γηπεδα μπορεις να συγκρινεις.
Τωρα κατα ποσο αυτοφωτη ειναι η γη (ετεροφωτη) οπως ειναι ο φακος (αυτοφωτος) μονο στο μυαλο σου το ξερεις.

Επικληση στην αυθεντια δεν εκανα (επικληση στην αυθεντια λεγεται οταν καποιος κανει αναφορα σε κατι με βαση πραγματικα-αδιασιστα στοιχεια για να αποδειξει την αληθεια,εγω δεν εκανα κατι τετοιο),απλα σε ρωτω αν φερεσαι ετσι με ολους και "απαιτεις" να σου πουν το οτιδηποτε το οποιο δεν ξερεις και συνηθως αντιπαραθεται στις προσωπικες σου γνωσεις.

Οταν καποιος θεωρησει οτι αξιζει τον κοπο να απαντησει καπου τοτε το κανει χωρις καμια προτροπη απο κανεναν.

Μαλλον εσυ μπερδεψες ποιος ειναι η αυθεντια σε πολλα θεματα.Τουλαχιστον εγω απεχω κατα πολυ απο αυτον τον χαρακτηρισμο.Aπλα θα σε συμβουλευα να δεις γιατι δημιουργουνται οι υποσκιες,καθως δεν ειδα να το αναφερεις πουθενα και ειναι το φαινομενο που αναφερα με το παραδειγμα των τεχνητων φωτεινων πηγων σε ενα χωρο.Οταν μπει ο ηλιος καθε υποσκια διαγραφεται οριστικα.Αυτα απο μενα,οι γνωσεις μου σταματουν εδω :)

@emufear,μην ανησυχεις φιλε δεν προκειται να ανεβουν τα "αιματα" καθως δεν βλεπω προφανη λογο.Ολα ειναι ομορφα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Ο ηλιος ειναι ηλιος και η λαμπα ειναι λαμπα.Μιλαμε για ασυλλυπτη διαφορα σε ενταση φωτος.Ουτε φακος,ουτε λαμπα ,ουτε προβολεις σαν αυτους στα γηπεδα μπορεις να συγκρινεις.
Μα δεν τα σύγκρινα! Αναλογία έκανα! Πώς λέμε, το 1000000 είναι για τα 2000000 ό,τι είναι το 1 για το 2; Αυτό δε σημαίνει ότι συγκρίνω το 1000000 με το 1!
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Τωρα κατα ποσο αυτοφωτη ειναι η γη (ετεροφωτη) οπως ειναι ο φακος (αυτοφωτος) μονο στο μυαλο σου το ξερεις.
Η αναλογία αναφερόταν στην ένταση, όχι στο κατά πόσο είναι αυτόφωτα ή ετερόφωτα σώματα.

Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
επικληση στην αυθεντια λεγεται οταν καποιος κανει αναφορα σε κατι με βαση πραγματικα-αδιασιστα στοιχεια για να αποδειξει την αληθεια
Κάνεις λάθος. Πρέπει μάλλον να ξαναδιαβάσεις το βιβλίο της έκθεσης της Γ' Λυκείου.

Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Οταν μπει ο ηλιος καθε υποσκια διαγραφεται οριστικα.
Μιλάς για συνθήκες Γης. Να το λάθος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Κάνεις λάθος. Πρέπει μάλλον να ξαναδιαβάσεις το βιβλίο της έκθεσης της Γ' Λυκείου.
Να πχ ενώ σε αυτό Νέσσα έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που πας να πεις (για τα άλλα περι φωτισμού δεν μπορώ να εκφέρω άποψη), το λες με ειρωνικό τρόπο καταλήγοντας να φαίνεσαι εσύ άδικη.

Μια λιγότερο παρεξηγήσιμη διατύπωση ας πούμε θα ήταν η εξής:
Κάνεις λάθος. Εαν κοιτάξεις το βιβλίο της έκθεσης της τρίτης λυκείου θα δεις οτι η επίκληση στην αυθεντια δεν σημαίνει αυτό αλλά αυτό που σου είπα παραπάνω.
:)
Νέσσα ξέρεις οτι σε συμπαθώ. Μην με κάνεις να σου στείλω warning, θα είναι αρκετά ψυχοφθόρο :( :( :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Με συγχωρείς :redface: Θα προσπαθήσω να μην είμαι ερειστική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Σωστα το εχει γραμμενο η nessa,ερειστικη :)

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Δεν ξέρω τι βλέπεις εσύ σε αυτό το θέμα αλλά εγώ βλέπω καυγάδες.
Ο καθενας αντιλαμβανεται καθετι διαφορετικα,εγω δεν βλεπω κανεναν καυγα.Ειδες πουθενα να βριζομαστε;

Covenant σε παρακαλώ σταμάτα να επιτίθεσαι στη Nessa.
Aυτη ειναι η "ισοτιμια" και "ισοτητα" που υπερασπιζεσαι Michelle;
Γιατι δεν λες καλλιστα στην Nessa να σταματησει να μου επιτηθεται η ιδια;
Μηπως επειδη μενω αταραχος και δεν δειχνω να ενοχλουμε;

Nessa σε παρακαλώ μην αφήνεις τα νευρα να επηρεάσουν αυτά που έχεις να πεις καταλήγοντας να επιτίθεσαι κι εσύ.
Αρα εγω δεν εχω νευρα,μονο η nessa.


Hint to both: Αυτό που είναι πραγματικά εκνευριστικό ειναι να βλέπει ο άλλος οτι ο,τι κι αν πει εσύ μένεις ήρεμη/ος ;)
Ηint to you : Οταν κρατας την ψυχραιμια σου σε οτιδηποτε ακους ,αυτο λεγεται πολιτισμος;)

Αυτά. Αν συνεχίσουν οι καυγάδες θα αναγκαστώ να κλειδώσω το post.
Στο χερι σου ειναι κ αλλα πολλα,αλλα δεν καταλαβαινω τον λογο να το κανεις

Covenant ερώτηση: Έχεις μια μικρή εμπάθεια με τη Nessa ή είναι ιδέα μου? :hmm:
Ναι ειχα προηγουμενα μαζι της και την πετυχα εδω περα και ειπα να αρχισω να της την λεω,χωρις να ξερεις ποιος ειμαι :teasing:


Again μην αφήνετε τις απόψεις των άλλων σε άλλα threads να σας επηρεάζουν για κάθε post που αυτοί κάνουν. Προσωπικά μπορεί να "σφαχτώ" με κάποιον σε ένα thread και σε άλλο να τον επικροτήσω για αυτό που θα πει.
Ετσι υπαγορευει η λογικη,δεν ειναι φυσιολογικο να συμφωνουμε σε ολα.
Η όποια κριτική πρέπει να γίνεται στις ιδέες και όχι στους ανθρώπους. ;)
Αρκει αυτες οι ιδεες να μην θιγουν αλλους ανθρωπους (βλεπε φεμινισμος/ρατσισμος)

Καλό μας βραδυ :)
Καλο σου ξημερωμα και σε σενα :)



Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Μα δεν τα σύγκρινα! Αναλογία έκανα! Πώς λέμε, το 1000000 είναι για τα 2000000 ό,τι είναι το 1 για το 2; Αυτό δε σημαίνει ότι συγκρίνω το 1000000 με το 1!
Η αναλογία αναφερόταν στην ένταση, όχι στο κατά πόσο είναι αυτόφωτα ή ετερόφωτα σώματα.
Σου αναφερω οτι επειδη ο ηλιος ειναι το πιο κοντινο αστρο,ειναι παραλληλα και η πιο δυνατη πηγη στον πλανητικο μας συστημα με αποτελεσμα να μην τιθεται θεμα συγκρισης με καμια αλλη πηγη φωτισμου,ειτε ετεροφωτος δορυφορος ειτε ηλεκτρικη πηγη.
Δεν μπορεις να συγκρινεις μη-συγκρισιμα πραγματα,αυτο σου λεω τοση ωρα.
Φωτιζει την Γη και οχι τον δωματιο μας μονο οπως η λαμπα που εχεις.

Κάνεις λάθος. Πρέπει μάλλον να ξαναδιαβάσεις το βιβλίο της έκθεσης της Γ' Λυκείου.
Της 2ας ειναι βρε,δεν εχει πολλα χρονια που θα τελειωσες το λυκειο και ηδη το ξεχασες;:P

Μιλάς για συνθήκες Γης. Να το λάθος σου.
Ακριβως κ αυτο λεω και εγω.Ειδα τις σελιδες σου που παραθετουν,εκτος οτι η μια εχει λινκ τις αλλες (τι πρωτοτυπο) τα αναφερουν ολα τοσο μα τοσο απλα.Περιμενα κατι βαρυ επιστημονικο και οχι απλα αρθρακια που εξηγουν και πειθουν τους περισσοτερους.
Δεν ειπα οτι δεν ειναι διαφορετικα εκει περα,αντιθετως λογω της ελλειψης ατμοσφαιρας το φως και οι οποιες ακτινοβολιες ειναι πολυ δυνατοτερες απο οτι εδω,απλα οι κανονες της φυσικης για το φως δεν αλλαζουν πουθενα,ουτε με ατμοσφαιρα ουτε σε ελλειψη της (δεν ειναι ηχος που δεν μεταδιδεται χωρις υπαρξη αερα).
Εγω πιστευω οτι ο ενας απο τους ισχυροτερους λογους που ΔΕΝ πηγαν την πρωτη φορα,ηταν επειδη οι αστροναυτες θα πεθαιναν απο την υπερβολικη εκθεση στην κοσμικη ακτινοβολια (καθε λογης φασμα φωτος) καθως οι στολες τους δεν τους προστατευαν καθολου.
Εξαλλου οι ρωσοι ηταν τοτε ηδη μπροστα και τεχνολογικα,απλα δεν το τολμησαν γιατι ξεραν οντως τι θα παθουν οσοι ταξιδεψουν στο διαστημα (ιδιως εκτεθημενοι πανω στην σεληνη).

Και κατι αλλο που θυμηθηκα,μιας και ειπες για λυκειο...θυμασε στην 3η που μαθαιναμε για τους αρχαιους ελληνες και ενας απο αυτους (δεν θυμαμαι ονομα) που ειχε υπολογισει την περιμετρο της γης με ενα κομματι μονο ξυλο και την σκια του ηλιου;
Ο συγκεκριμενος επεσε ελαχιστα χιλιομετρα τοτε απο την πραγματικη τιμη.....και ολα αυτα με ενα κομματι ξυλου και τον ηλιο (ουτε λαμπες,ουτε φακους ,τπτ).
Δηλαδη αυτος εβλεπε στην σκια με αλλη προοπτικη;
Αν θυμηθεις πως το υλοποιησε κ το υπολογισε θα καταλαβεις ΟΛΑ οσα σου λεω τοση ωρα.
Δεν νομιζω αυτος να ηξερε τοτε ολα αυτα που ξερουμε εμεις ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Αρκει αυτες οι ιδεες να μην θιγουν αλλους ανθρωπους (βλεπε φεμινισμος/ρατσισμος)
Ο φεμινισμός ποιον θίγει; :confused: Τελοσπάντων, αυτό θα το συζητήσουμε σε άλλο θρεντ...

Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Σου αναφερω οτι επειδη ο ηλιος ειναι το πιο κοντινο αστρο,ειναι παραλληλα και η πιο δυνατη πηγη στον πλανητικο μας συστημα με αποτελεσμα να μην τιθεται θεμα συγκρισης με καμια αλλη πηγη φωτισμου,ειτε ετεροφωτος δορυφορος ειτε ηλεκτρικη πηγη.
Φαίνεται πως δεν έχεις βασικές γνώσεις αστρονομίας. Εδώ δε μας ενδιαφέρει το πραγματικό μέγεθος ενός ουράνιου σώματος, αλλά το φαινόμενο μέγεθός του.

Και για να γίνω πιο συγκεκριμένη: Θυμήσου πόσο φωτεινή είναι η πανσέληνος. Κράτα στο μυαλό σου αυτήν την εικόνα. Λοιπόν, η Γη από τη Σελήνη φαίνεται πάνω από 50 φορές πιο φωτεινή από ότι η πανσέληνος εδώ. Μια τέτοια φωτεινότητα είναι μεν μικρότερη από αυτήν του ήλιου, αλλά είναι συγκρίσιμη.

Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Και κατι αλλο που θυμηθηκα,μιας και ειπες για λυκειο...θυμασε στην 3η που μαθαιναμε για τους αρχαιους ελληνες και ενας απο αυτους (δεν θυμαμαι ονομα) που ειχε υπολογισει την περιμετρο της γης με ενα κομματι μονο ξυλο και την σκια του ηλιου;
Ο συγκεκριμενος επεσε ελαχιστα χιλιομετρα τοτε απο την πραγματικη τιμη.....και ολα αυτα με ενα κομματι ξυλου και τον ηλιο (ουτε λαμπες,ουτε φακους ,τπτ).
Δηλαδη αυτος εβλεπε στην σκια με αλλη προοπτικη;
Όχι, αυτός μέτρησε τη σκιά. Εντελώς άλλο μου λες τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από KoRaKi:
εριστικος ειναι το σωστο (απο την εριδα). Το ερειστικος ειναι απο το στηριγμα
Σωστος...και αναρωτιομουν τι εννουσε με το ερειστικη η νεσσα... ΛΟΛ


Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Ο φεμινισμός ποιον θίγει; :confused: Τελοσπάντων, αυτό θα το συζητήσουμε σε άλλο θρεντ...
Τις αλλες γυναικες που δεν ειναι φεμινιστριες ;)

Φαίνεται πως δεν έχεις βασικές γνώσεις αστρονομίας. Εδώ δε μας ενδιαφέρει το πραγματικό μέγεθος ενός ουράνιου σώματος, αλλά το φαινόμενο μέγεθός του.
Τωρα τι σχεση εχει η αστρονομια με τις σκιες και την φυσικη του φωτος,παλι μονο εσυ ξερεις ! :P

Και για να γίνω πιο συγκεκριμένη: Θυμήσου πόσο φωτεινή είναι η πανσέληνος. Κράτα στο μυαλό σου αυτήν την εικόνα. Λοιπόν, η Γη από τη Σελήνη φαίνεται πάνω από 50 φορές πιο φωτεινή από ότι η πανσέληνος εδώ. Μια τέτοια η φωτεινότητα είναι μεν μικρότερη από αυτήν του ήλιου, αλλά είναι συγκρίσιμη.
Πρωτον,αυτο που μου λες ειναι ηδη ακυρο για τον απλο λογο οτι η σεληνη (πανσεληνος) εχει διαφορετικη διαμετρο αναλογως με την γεωγραφικη σου θεση στον πλανητη.

Δευτερον το ειπες μονη σου αλλα δεν εχεις καταλαβει ΓΙΑΤΙ ισχυει το αντιστροφο η οχι,για αυτο λεω να επικεντρωθουμε στις "επιγειες" επιστημες πρωτα και μετα να βγουμε εξω απο τον πλανητη.

Ειναι φυσικοτατο να γινεται αυτο,καθως η γη αντανακλα με ποικιλους τροπους το φως (καθε φασμα) με πολλα μεσα που ΔΕΝ εχει η σεληνη (ωκεανους και ατμοσφαιρα).Για παραδειγμα το οζον ξερεις οτι φιλτραρει μερος του φασματος απο το uv (A-B) ενω αντανακλα εντελως την UVC.H ατμοσφαιρα απο μονη της ειναι ενα αριστο παραδειγμα "καθρεπτη",ενω στην σεληνη δεν εχει τιποτα (περα απο το περιεργο εδαφος για να αντανακλα ΤΟΣΟ πολυ οσο το κανει η γη).

Επισης η γη εχει διαφορετικη διαμετρο απο οτι η σεληνη,με αποτελεσμα μεγαλυτερο εμβαδο αντανακλουμενης επιφανειας,αρα αντανακλα περισσοτερο φως.


Όχι, αυτός μέτρησε τη σκιά. Εντελώς άλλο μου λες τώρα.
Δεν το θυμασαι πως το εκανε ακριβως αλλα δεν πειραζει.Με αυτο σου λεω ακριβως οτι αυτος την παραλληλια των σκιων εκμεταλλευτηκε και υπολογισε την περιμετρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Ο καθενας αντιλαμβανεται καθετι διαφορετικα,εγω δεν βλεπω κανεναν καυγα.Ειδες πουθενα να βριζομαστε;
Aγαπητέ, ο καυγάς δεν είναι απαραίτητο να περιέχει βρισιές. Απο τη στιγμή που ο ένας προσβάλλει/ειρωνεύεται τον άλλο είναι καυγάς.
Aυτη ειναι η "ισοτιμια" και "ισοτητα" που υπερασπιζεσαι Michelle;
Γιατι δεν λες καλλιστα στην Nessa να σταματησει να μου επιτηθεται η ιδια;
Μηπως επειδη μενω αταραχος και δεν δειχνω να ενοχλουμε;
Δεν το λέω εε? :rolleyes: Διάβασε μια γραμμή παρακάτω σε αυτό που έκανες quote...
Αρα εγω δεν εχω νευρα,μονο η nessa.
ουγκ? Δεν σε εννοήσα.
Ναι ειχα προηγουμενα μαζι της και την πετυχα εδω περα και ειπα να αρχισω να της την λεω,χωρις να ξερεις ποιος ειμαι :teasing:
Τώρα με δουλέυεις? :confused: Τα προηγούμενα που αναφέρω προέκυψαν απο άλλα threads όχι απο την real life, αν και το θεωρώ εξαιρετικά απίθανο να μην κατάλαβες τι εννοώ και να χρειάζεσαι αυτή την εξήγηση...
Ετσι υπαγορευει η λογικη,δεν ειναι φυσιολογικο να συμφωνουμε σε ολα.
Αρκει αυτες οι ιδεες να μην θιγουν αλλους ανθρωπους (βλεπε φεμινισμος/ρατσισμος)
Ουγκ again? Πότε έθιξε η Νέσσα άλλους ανθρώπους σε θέματα φεμινισμού/ρατσισμού? Ίσα ίσα που αν θυμάμαι καλά, υπερασπίστηκε τις εν λόγω κοινωνικές ομάδες ή μειονότητες. :fool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KoRaKi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KoRaKi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Δεν ειπα οτι δεν ειναι διαφορετικα εκει περα,αντιθετως λογω της ελλειψης ατμοσφαιρας το φως και οι οποιες ακτινοβολιες ειναι πολυ δυνατοτερες απο οτι εδω,απλα οι κανονες της φυσικης για το φως δεν αλλαζουν πουθενα,ουτε με ατμοσφαιρα ουτε σε ελλειψη της (δεν ειναι ηχος που δεν μεταδιδεται χωρις υπαρξη αερα).
Εγω πιστευω οτι ο ενας απο τους ισχυροτερους λογους που ΔΕΝ πηγαν την πρωτη φορα,ηταν επειδη οι αστροναυτες θα πεθαιναν απο την υπερβολικη εκθεση στην κοσμικη ακτινοβολια (καθε λογης φασμα φωτος) καθως οι στολες τους δεν τους προστατευαν καθολου.

Φυσικα και η ατμοσφαιρα και απορροφα φως και αλλαζει το μηκος κυματος της Η/Μ ακτινοβολιας που την διαπερνα. Και η διαχυση του φωτος ειναι διαφορετικη με ή χωρις ατμοσφαιρα. Οσο για το επιχειρημα της κοσμικης και υπεριωδους (UV) ακτινοβολιας ισχυει για καθενα που βρισκεται εξω απο την ατμοσφαιρα, αρα και για αυτους που βρισκονταν σε τροχια, οπως οι Ρωσοι πριν , αρα ατοπο !! Οι στολες φυσικα και τους προστατευαν απο την UV. Η κοσμικη δεν ειναι τοσο σημαντικη ετσι και αλλιως. Αλλο ειναι η κοσμικη ακτινοβολια (σωματιδια πχ πρωτονια , νετρονια , μιονια κλπ ) και αλλο η UV που ειναι H/M κυμα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Τις αλλες γυναικες που δεν ειναι φεμινιστριες ;)
Ε; :confused:

Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Τωρα τι σχεση εχει η αστρονομια με τις σκιες και την φυσικη του φωτος,παλι μονο εσυ ξερεις ! :P
Μιλάω για τη διαφορά ανάμεσα στο πραγματικό και στο φαινόμενο μέγεθος.

Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Πρωτον,αυτο που μου λες ειναι ηδη ακυρο για τον απλο λογο οτι η σεληνη (πανσεληνος) εχει διαφορετικη διαμετρο αναλογως με την γεωγραφικη σου θεση στον πλανητη.
Στο περίπου, δε σου είπα ακριβές νούμερο! Μην κολλάς σε μια λεπτομέρεια.

Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Δευτερον το ειπες μονη σου αλλα δεν εχεις καταλαβει ΓΙΑΤΙ ισχυει το αντιστροφο η οχι,για αυτο λεω να επικεντρωθουμε στις "επιγειες" επιστημες πρωτα και μετα να βγουμε εξω απο τον πλανητη.

Ειναι φυσικοτατο να γινεται αυτο,καθως η γη αντανακλα με ποικιλους τροπους το φως (καθε φασμα) με πολλα μεσα που ΔΕΝ εχει η σεληνη (ωκεανους και ατμοσφαιρα).Για παραδειγμα το οζον ξερεις οτι φιλτραρει μερος του φασματος απο το uv (A-B) ενω αντανακλα εντελως την UVC.H ατμοσφαιρα απο μονη της ειναι ενα αριστο παραδειγμα "καθρεπτη",ενω στην σεληνη δεν εχει τιποτα (περα απο το περιεργο εδαφος για να αντανακλα ΤΟΣΟ πολυ οσο το κανει η γη).

Επισης η γη εχει διαφορετικη διαμετρο απο οτι η σεληνη,με αποτελεσμα μεγαλυτερο εμβαδο αντανακλουμενης επιφανειας,αρα αντανακλα περισσοτερο φως.
Ναι, σωστά όλα αυτά, αλλά τι σχέση έχουν με το θέμα μας; :confused:


Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Δεν το θυμασαι πως το εκανε ακριβως αλλα δεν πειραζει.Με αυτο σου λεω ακριβως οτι αυτος αυτην την παραλληλια των σκιων εκμεταλλευτηκε και υπολογισε την περιμετρο.
Ε ναι... οι σκιές ΕΙΝΑΙ παράλληλες, αυτό λέμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από KoRaKi:
Φυσικα και η ατμοσφαιρα και απορροφα φως και αλλαζει το μηκος κυματος της Η/Μ ακτινοβολιας που την διαπερνα. Και η διαχυση του φωτος ειναι ειναι διαφορετικη με ή χωρις ατμοσφαιρα. Οσο για το επιχειρημα της κοσμικης ακτινοβολιας και υπεριωδους (UV) ακτινοβολιας ισχυει για καθενα που βρισκεται εξω απο την ατμοσφαιρα, αρα και για αυτους που βρισκονταν σε τροχια, οπως οι Ρωσοι πριν , αρα ατοπο !! Οι στολες φυσικα και την προστατευουν απο την UV. Η κοσμικη δεν ειναι τοσο σημαντικη ετσι και αλλιως.
Το ειπες μονο σου,ηταν σε ΤΡΟΧΙΑ,δηλαδη μεσα σε σκαφος,οχι απλα μεσα σε μια στολη να βολταρουν στην σεληνη.
Η κοσμικη δεν ειναι σημαντικη;ΛΟΛΟΛΟΛΟΛ
Δηλαδη οι ακτινες γ που υπαρχουν ελευθερες δεν ενοχλουν;:worry:Και αλλες ποσες ακομα,που δεν θελεις να εκθεσεις το δερματακι σου σε αυτες


Ουγκ again? Πότε έθιξε η Νέσσα άλλους ανθρώπους σε θέματα φεμινισμού/ρατσισμού? Ίσα ίσα που αν θυμάμαι καλά, υπερασπίστηκε τις εν λόγω κοινωνικές ομάδες ή μειονότητες.
Ρε συ,πως γινεται παντα,να λεω κατι αλλο κ να το παρεξηγητε σε κλασματα του δευτερολεπτου,χωρις να καταλαβατε απολυτα το γραφομενο...απλα ειπα οτι υπαρχουν και ιδεες που "κανουν" κριτικη στους ανθρωπους οπως (εξου και το βλεπε) ο ρατσισμος ή ο φεμινισμος.Δεν ισχυει μονο το αντιθετο.


Τελικα καταλαβα το εξης απο σενα για μενα Michelle.
Δεν μπορεις να κατασταλαξεις στο μυαλο σου τι ειμαι εγω για σενα σαν χαρακτηρας,καθως εχω αμφιταλαντευομενες αποψεις συγκρινομενες με τις δικες σου.Την μια ειμαι μισογυνης,την αλλη εχω προσωπικα με την νεσσα ,την αλλη συμπεραινεις οτι εχω φαει γερο "σκραπατσο" απο γυναικα, την αλλη ειμαι αναισθητα εκνευριστικος που μιλαω σοβαρα.Τελικα τα συνδιαζω ολα ή προτιμω "προσωπεια" αναλογα την στιγμη;

Επισης προσεξα οτι αν ΔΕΝ βαλω smileys στο κειμενο μου,ΠΑΝΤΑ το περνεις πολυ σοβαρα λες και οτι τσαντιζομαι ή ειμαι τερμα ξινος.Το αστειο ειναι οτι οταν βαζω,ενω πολλες φορες smileys,τοτε με αποπαιρνεις λιγοτερο ΑΣΧΕΤΩΣ αν το κειμενο ειναι οντως πιο προσβλητικο απο ενα αλλο αδειο απο φατσουλες!!

555 ποστ εχω κανει ηδη,σε εμαθα πια ! :P


Nessoula,δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο,καθως εφοσον δεν με καταλαβες και τωρα τοτε ειμαι χαζος στο να επεξηγω κατι σε καποιον :P :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

KoRaKi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KoRaKi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Το ειπες μονο σου,ηταν σε ΤΡΟΧΙΑ,δηλαδη μεσα σε σκαφος,οχι απλα μεσα σε μια στολη να βολταρουν στην σεληνη.
Η κοσμικη δεν ειναι σημαντικη;ΛΟΛΟΛΟΛΟΛ
Δηλαδη οι ακτινες γ που υπαρχουν ελευθερες δεν ενοχλουν;:worry:Και αλλες ποσες ακομα,που δεν θελεις να εκθεσεις το δερματακι σου σε αυτες

Δεν υπαρχουν πολλες κοσμικες ακτινες γαμα ετσι και αλλιως, διοτι αυτες ερχονται απο το κεντρο του γαλαξια και ειναι λιγες. Ασε που τα σιδερα της ατρακτου δεν τις σταματουν αυτες ετσι και αλλιως . Οι γαμα απο τον ηλιο ειναι επισης λιγες. Δεν υπαρχει κανενα προβλημα με την ακτινοβολια ειτε απο τον ηλιο (ειχαν στολες) ειτε απο κοσμικη προελευση .
Και τελος για τα πετρωματα που εφεραν τι εχεις να πεις ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από KoRaKi:
Δεν υπαρχουν πολλες κοσμικες ακτινες γαμα ετσι και αλλιως, διοτι αυτες ερχονται απο το κεντρο του γαλαξια και ειναι λιγες. Ασε που τα σιδερα της ατρακτου δεν τις σταματουν αυτες ετσι και αλλιως . Οι γαμα απο τον ηλιο ειναι επισης λιγες. Δεν υπαρχει κανενα προβλημα με την ακτινοβολια ειτε απο τον ηλιο (ειχαν στολες) ειτε απο κοσμικη προελευση .
Και τελος για τα πετρωματα που εφεραν τι εχεις να πεις ?
Γνωριζω για τα πετρωματα και ειναι εφικτοτατο.Απλα δεν πιστευω (οπως λεει και το θεμα) οτι η 1η προσεληνωση εγινε οντως τοτε.Μετεπειτα σιγουρα εγινε.
Υπαρχει μεγαλη πληθωρα καθε λογης ακτινοβολια απλα σιγουρα δεν ειναι το ιδιο το να εισαι στην γη κ εξω απο αυτην.
Η στολες δεν πρεπει να προστατευαν απο τιποτα σχεδον,καθως ακομα ο μεταλο της ατρακτου σταματαει μεγαλο φασμα καθως δεν το διαπερνουν,αλλα το υφασμα της στολης (οσο καλη κ να την καναν) ειναι πολυ πιο ευπροσβλητο καθως μπλοκαρει μικροτερο φασμα (εξου και ο φοβος της εκθεσης πανω στην σεληνη).

Νεσσα,μου παραθετεις συνεχεια την ιδια σελιδα, που εχει 1 παραγραφο για καθε κρισιμο ερωτημα και εκει "εξηγουν" μπακαλικα και οχι επιστημονικα (οπως θα εκανε μια σελιδα και οχι παρασελιδα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top