Θάνατος τριών παιδιών στην Πάτρα

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Στο μεταξυ,μαλλον θα προτιμησω την αποψη του κυριου Λεων..του προεδρου της ενωσης ιατριοδιακστων και οχι την δικια σου,θα παρω τους ειδικους.ευχαριστω.Ο Λεων ειναι ο πλεον ειδικος και εγω απλα υποστηριζω αυτα που λεει αυτος../Εντ οφ στορυ,σε εκεινον τα παραπονα σου,αν τολμας.
αυτό που κάνει να κατηγορεί τους συναδέλφους του είναι αντιδεοντολογικό.... εγώ λεω τη γνώμη μου αυτός να πει την δικιά του, αυτά που λέει από ότι διάβασα τα θεωρώ γενικόλογα και σαχλαμάρες. Παραπάνω μιλά ως συνδικαλιστής παρά ως ιατρός ή επαγγελματίας γενικότερα.

Kοιτα....αλλα νταλλων γραφεις και τα μυαλα τα καγκελα.Μιλησες πολυ συγκεκριμενα πριν.
συγκεκριμένα μιλάω αν το συγκεκριμένο παιδί γινόταν εισαγγελική (από ιατρό ή απο άλλο φορέα) το παιδί θα έμενε στο νοσοκομειο ως εισαγγελικό για κανα χρονο και μετά λόγω προβληματων υγείας κανένα ιδρυμα δε θα το δεχόταν οποτε θα επανεξεταζε το ζήτημα ο εισαγγελάς και μη μπορόντας να κάνει τπτ άλλο θα το γυρνούσε πίσω στους γονείς...

Κατ εμέ ευθύνη έχουν οι εκπαιδευτικοί και θεραπευτές του παιδιού που ζουσαν το παιδί για χρόνια και όχι ένας ιατρός που απλά του έπαιρνε αίμα και του ρύθμιζε το οξυγόνο, αλλά έχετε όλοι θεοποιήσει τους ιατρούς (πράγμα που με συμφέρει οποτε δε με πειράζει)...
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Μα τι λες μωρε ακικε,αφου οι ιδιοι βγαινουν στα καναλια και ξεφτυλιζονται....τι συζητας τωρα;Αυτο θα ισχυε για καποιους που δεν εβγαιναν...αυτοι ηθελαν να βγαλουν και ΧΡΗΜΑ απο τις μηνυσεις στους δημοσιογραφους,και τα παιδια στο χωμα,καταλαβαινεις γιατι τερατα μιλαμε;


Κοίταξε αυτά τα 2 άθλια άρθρα. Δεν εξυπηρετούν σε τίποτα και μοναδικός σκοπό τους είναι τα views. Με ένα καλό δικηγόρο θα πάρουν πολλά από τους δημοσιογράφους.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,413 μηνύματα.


Κοίταξε αυτά τα 2 άθλια άρθρα. Δεν εξυπηρετούν σε τίποτα και μοναδικός σκοπό τους είναι τα views. Με ένα καλό δικηγόρο θα πάρουν πολλά από τους δημοσιογράφους.
Αυτο θα συνεβαινε αν ηταν αθωοι,,τωρα τον μπουλο και τοιχο τοιχο και οι δυο.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.


Κοίταξε αυτά τα 2 άθλια άρθρα. Δεν εξυπηρετούν σε τίποτα και μοναδικός σκοπό τους είναι τα views. Με ένα καλό δικηγόρο θα πάρουν πολλά από τους δημοσιογράφους.

Aφού η χώρα είναι μεγάλο κατιναριό. Κλειδαρότρυπα. :down: Τώρα που ξεχάσαμε τους θανάτους των μικρών παιδιών ασχολούμαστε με τη Ρούλα και τον Ρούλο.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,413 μηνύματα.
Aφού η χώρα είναι μεγάλο κατιναριό. Κλειδαρότρυπα. :down: Τώρα που ξεχάσαμε τους θανάτους των μικρών παιδιών ασχολούμαστε με τη Ρούλα και τον Ρούλο.
Δεν ξερω ποιος τα ξεχασε τα παιδια....εσυ;
Εγω παντως τη δικαιωση των παιδων σκεφτομαι.,Και οπως βλεπεις ασχοληται ο ακικος με το κατιναριο..που δεν του αρεσει..εγω καν δεν τα ξερω αυτα που βαζει...αυτα ειναι!
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
...Και οπως βλεπεις ασχοληται ο ακικος με το κατιναριο..που δεν του αρεσει..εγω καν δεν τα ξερω αυτα που βαζει...αυτα ειναι!
και τα άρθρα που ανεβάζεις π.χ. του ενικού κίτρινο τύπος είναι. Η διαφορά είναι ότι εγώ δεν τα επικροτώ και θεωρώ ότι ακόμα και οι κατηγορούμενοι έχουν δικαίωμα της προστασίας της ιδιωτικότητάς τους (privacy).
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,413 μηνύματα.
και τα άρθρα που ανεβάζεις π.χ. του ενικού κίτρινο τύπος είναι. Η διαφορά είναι ότι εγώ δεν τα επικροτώ και θεωρώ ότι ακόμα και οι κατηγορούμενοι έχουν δικαίωμα της προστασίας της ιδιωτικότητάς τους (privacy).
Ετσι θες να παρουσιασεις,αλλα αν προσεξεις εγω δεν βαζω αρθρα που λενε λεπτομερειες για ερωτικη ζωη,γκομενες,κουμπαρους,με ποια πηγαινμε ο μαλακας,με ποιον πηγαινε η βρώμα κλπο...ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.Ψαξε και θα δεις. κλπ.Εγω ανεβαζω ΜΟΝΟ τα αρθρα που αφορουν ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΓΙΑΤΡΩΝ,ΙΑΤΡΟΔΙΚΑΣΤΩΝ ,ΨΥΧΟΛΟΓΩΝ,για το ιντερνετ,τι εψαχνε απο ουσιες στι διαδικτυο και γενικα οτι αφορα τα ιατροδικαστικα.
Ξαναπηγαινε σχολειο...επιβαλλεται.Αν ειναι δυνατον να μη ξεχωριζεις το ενα απο το αλλο.Τι ειναι να συζητας για την δικαστικη υποθεση και τι τα κουτσομπολια ερωτικης φυσης.

Αλλα νταλλων.

Το τι λενε οι ιατροδικαστες δεν ειναι ιδιωτικη τους ζωη ουτε τα ερωτικα τους.Ελεος δηλαδη.
Κια βεβαια θα συζηταμε για την υποθεση...ασχετο εντελως με τα κουτσομπολια για την ερωτικη ζωη τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Εγω ανεβαζω ΜΟΝΟ τα αρθρα που αφορουν ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΓΙΑΤΡΩΝ,ΙΑΤΡΟΔΙΚΑΣΤΩΝ ,ΨΥΧΟΛΟΓΩΝ,για το ιντερνετ,τι εψαχνε
Οι περισσότεροι από αυτούς δεν έχουν σχέση με την υπόθεση και την κατηγορούμενη την έχουν δει μόνο τηλεοπτικά. Βγαίνουν απλώς για να ακουστούν και να αποκτησουν φήμη.

Θυμάμαι ένα άρθρο που είχε ανεβάσει κάποιος εδώ που ψυχολογούσε μια επαγγελματίας τις ζωγραφιές της Τζωρτζίνας... Την κούνια την έλεγε κρεμάλα... Ότι να ναι.

O άλλος δεν είναι καν κατηγορούμενος αυτή τη στιγμή. Καλώς ή κακώς η πολιτεία οφείλει να προστατέψει το privacy του.

Το να διαρρέουν δικαστικοί λειτουργοί και αστυνομικοί πληροφορίες στους δημοσιογράφοι πριν τα μάθουν οι ενδιαφερόμενοι και οι δημοσιογράφοι να επικαλούνται την ανώνυμη πηγή είναι θέμα έλλειψης δημοκρατίας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,413 μηνύματα.
Οι περισσότεροι από αυτούς δεν έχουν σχέση με την υπόθεση και την κατηγορούμενη την έχουν δει μόνο τηλεοπτικά. Βγαίνουν απλώς για να ακουστούν και να αποκτησουν φήμη.

Θυμάμαι ένα άρθρο που είχε ανεβάσει κάποιος εδώ που ψυχολογούσε μια επαγγελματίας τις ζωγραφιές της Τζωρτζίνας... Την κούνια την έλεγε κρεμάλα... Ότι να ναι.

O άλλος δεν είναι καν κατηγορούμενος αυτή τη στιγμή. Καλώς ή κακώς η πολιτεία οφείλει να προστατέψει το privacy του.
Σου ειπα,ξανα στα θρανια εφοσον δεν μπορεις να αναγνωρισεις την διαφορα να μιλαω για τα ιατροδικαστικα της υποθεσης,τα αστυνομικης φυσεως τα δικαστικης κλπ απο τα κουτσομπολια της κρεβατοκαμαρας.

Σορυ.,,.δεν μπορω να κανω κατι αλλο,στο μυαλο σου δεν μπορω να μπω,αλλα πραγματικα λες και συγκρινεις πραγματα εντελως διαφορετικα.

Δεν ξεραμε να μην μιλαμε ιατριδικαστικα/.αστυνομικα για την υποθεση μην θιχτει η βρωμιαρα δολοφονος.
Εσυ θες να περναγε στο ντουκου,σκοτωσε η αλλη τα παιδια της..οκ μωρε,,σιγα τα λαχανα παμε παρακατω,δεν ειναι ετσι...διοτι ειπαμε εδω υπαρχουν και ευθυνες στην κρατικη μηχανη καθως δεν γινεται να δολοφονουνται 3 παιδια και τα 2 μεσα σε νοσοκομειο και στον θανατο του 3ου να κοινουνται οι αρχες.Το θεμα ειναι παρα πολυ σημαντικο.

Βεβαια εσυ στεκεσαι στα κουτσομολια ερωτικης φυσεως και αυτο να το κοιταξεις.
Αλλα αυτο το κανεις ΕΣΥ εκει ειναι η πλακα.Και μετα το κατηγορεις.

Ιατροδικαστικα αυτη η υποθεση πρεπει να ειναι στην επικαιροτητα και πρεπει εκτος απο την καταδικη των δολοφονων να υπαρξει και διερευνηση λαθων της κρατικης μηχανης,απο γιατρους μεχρι τους αστυνομικους της πατρας,να αποδωθουν και εκει οτι αναλογει και να ΓΙΝΕΙ ΑΦΟΡΜΗ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΜΕΑ.

Το ζητημα βλεπεις ακικε δεν ειναι οι γαργαλιστικες λεπτομερειες που ΕΣΕΝΑ αρεσουν και αυτα μονο βλεπεις,αλλα το ζητημα ειναι ακρως κοινωνικο και παρα πολυ σημαντικο για τις ελλειψεις της κρατικης μηχανης.
Δεν ειναι μια συνηθισμενη υποθεση,μια συνηθισμενη δολοφονια.

Καληνυχτα και μαθε να σκεφτεσαι.
Τα υπολοιπα ειναι απλα αρες μαρες κουκουναρες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θυμάμαι ένα άρθρο που είχε ανεβάσει κάποιος εδώ που ψυχολογούσε μια επαγγελματίας τις ζωγραφιές της Τζωρτζίνας... Την κούνια την έλεγε κρεμάλα... Ότι να ναι.
Καλα αυτη ειναι παντελως βλαμενη και στο λεω εγω που ειμαι ζωγραφος και ξερω απιο παιδικη ζωγραφικη.Οταν την βλεποω στην τιβι τρωει αβερτα βρισιμο.Το οτι καποιοι εχουν βρει ευκαιρια να αναδειχτουν και να πουν μαάκιες δεν σημαινει οτι ολοι αυτο κανουν,επισης δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να ασχολουμαστε με την υποθεση στο κομματι το αστυνομικο/δικαστικο/ιαττοδικαστικο//ευθυνες κλπ γιατι ειναι πολυ σημαντικο ζητημα.

Επισης αλλο πραγμα οτι μαζι με την γλαστρα ποτιζεται και ο βασιλικος,δηλαδη μαζι με καποιους εξαιρετικους ειδικους βγαινουν και καποιοι μαιντανοι πανηλιθιοι μπας και γινουν γνωστοι,ισχυει αυτο..και αλλο πραγμα το ξεκατινιασμα της ερωτικης ζωης,κουτσομπολια κρεβατοκαμαρας κλπ ΜΑΘΕ ΝΑ ΤΑ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ.

Την γνωμη του ο καθενας μπορει να την πει ιατροδικαστικα για την υποθεση αν ειναι ιατροδιακστης,ψυχιατρικα αν ειναι ψυχιατρος κλπ..λεγοντας β
εβαια οτι ειναι η γνωμη του απο αυτα που βλεπει...αυτο ομως δεν ειναι privacy που λες εσυ...ΗΜΑΡΤΟΝ ΑΚΙΚΕ!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,413 μηνύματα.

Πάτρα: Σοκάρουν τα κοινά σημεία στους θανάτους της Τζωρτζίνας και της Μαλένας

Ανατριχίλα προκαλούν τα κοινά σημεία στους θανάτους της Τζωρτζίνας και της Μαλένας του ζεύγους ΔασκαλάκηΠισπιρίγκου στην Πάτρα.


Τον Απρίλιο του 2019 η μόλις 3,5 ετών Μαλένα, έφυγε ξαφνικά από τη ζωή. 5,5 χρόνια αργότερα πεθαίνει και η Τζωρτζίνα, με τη μητέρα της, Ρούλα Πισπιρίγκου να κατηγορείται για τον θάνατό της. Στις συνεντεύξεις τους, η Ρούλα Πισπιρίγκου και ο Μάνος Δασκαλάκης έχουν περιγράψει τη πορεία των θανάτων των δύο αυτών παιδιών. Οι ομοιότητες που διακρίνονται σοκάρουν.

Η Μαλένα πεθαίνει το Σάββατο 13 Απριλίου του 2019 στο Νοσοκομείο “Παίδων”. Τρία χρόνια αργότερα, στις 29 Ιανουαρίου του 2022, η Τζωρτζίνα αφήνει την τελευταία της πνοή και εκείνη στο “Παίδων”, επίσης ημέρα Σάββατο. Και τα δύο παιδιά γεννιούνται υγιέστατα. Χωρίς να αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα υγείας. Ώσπου ξαφνικά και τα δύο, εμφανίζουν σοβαρά συμπτώματα.

Η παράλληλη πορεία προς τον θάνατο μόλις έχει αρχίσει. Μετά τα συμπτώματα που παρουσιάζουν και τα δύο παιδιά στο σπίτι, υποβάλλονται σε εξετάσεις, με τους γιατρούς όμως, να μην μπορούν να βρουν την αιτία της κατάστασής τους. Την Μαλένα εξετάζει αρχικά παιδίατρος στην Πάτρα και εν συνεχεία τους παραπέμπει στο Παίδων στην Αθήνα.

Μετά το επεισόδιο στο σπίτι με τους σπασμούς, η Τζωρτζίνα μεταφέρθηκε στο Καραμανδάνειο, όπου οι γιατροί, αδυνατούσαν να εξηγήσουν τα όσα τους περιέγραφε η μητέρα.

Η στιγμή του θανάτου​

Η συμπεριφορά των παιδιών κατά τη διάρκεια της νοσηλείας τους, η ίδια… Ζητούσαν επίμονα από τη μητέρα τους να κοιμηθεί πριν από αυτά.

Ακόμα και η στιγμή που τα παιδιά άφηναν την τελευταία τους πνοή, παρουσιάζεται από την ίδια τη μητέρα τους, με πανομοιότυπο τρόπο. Η Μαλένα στον ύπνο της… μια μικρή κραυγή. Το ίδιο και η Τζωρτζίνα. Στον ύπνο της… η αγωνία να ανασάνει… κι ύστερα η ανακοπή.

Και στους δύο θανάτους, ο πατέρας είναι απών. Η Ρούλα τον καλεί στο τηλέφωνο ότι τα παιδιά πεθαίνουν. Στη Μαλένα ο Μάνος, μόλις είχε φύγει από το νοσοκομείο. Ο Μάνος είναι απών και στο επεισόδιο που οδήγησε τη Τζωρτζίνα στην ανακοπή και την τετραπληγία. Και πάλι η Ρούλα τον ενημερώνει από το τηλέφωνο.

Ομοιότητες στην πορεία υγείας και θανάτου της Μαλένας και της Τζωρτζίνας, που οι ίδιοι οι γονείς τους έχουν περιγράψει με κάθε λεπτομέρεια.


ΑΗΔΙΑ.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θυμάμαι ένα άρθρο που είχε ανεβάσει κάποιος εδώ που ψυχολογούσε μια επαγγελματίας τις ζωγραφιές της Τζωρτζίνας... Την κούνια την έλεγε κρεμάλα... Ότι να ναι.
Αν διαβαζες και μετέπειτα θα έβλεπες ότι υπήρχε αναφορα και σχετική επίσημη διαμαρτυρια από τον σύλλογο ότι κατι τέτοιο απαγορεύεται να γίνεται δημόσια σε τέτοιες περιπτώσεις..

Ήταν πολύ ευστοχα κάποια από τα οποία είπε και μάλιστα έτυχε να τα συζητήσω με συναδέλφους της ...
απλά δύο περιπτώσεις υπάρχουν που κάνεις κάτι τέτοιο..
Πρώτη να έχεις και κατ ιδιαν συνέδρια με το παιδί και τους γονεις ,όπου εκεί φυσικα απαγορεύεται να δημοσιοποιείς τέτοια στοιχεία και δεύτερων απαγορεύεται να κάνεις αυθαίρετη διάγνωση χωρίς καμία απολύτως προσωπική επαφή με τον πελάτη σου ...

Μόνο και μόνο γι αυτές τις περιπτώσεις υπήρχε ένσταση και όχι τόσο για τα λεγόμενα της ...

Άλλωστε και εγώ που δούλευα με παιδιά κάποια χρόνια πολλές φορές όταν κάτι στις ζωγραφιές των παιδιών μου μέσα στο τμήμα που είχα δεν μου άρεσε ή ήταν κατι παραξενο ως προς τα συνηθισμένα που ζωγράφιζαν, είτε ως προς την επιλογή χρωμάτων είτε ως προς την επιλογή των αντικειμένων και στην μορφή που έδιναν σε κάποια οικεία τους πρόσωπα πάντα συζητούσα με τους γονείς τους και όσες φορές και να το έκανα, ελάχιστες ευτυχώς, ανακαλυπτα ότι υπήρχαν θεματακια στο σπίτι.
Οχι απαραίτητα βίας αλλά κάτι που επηρέαζε τα παιδιά γιατί πολυ απλά οι γονεις τα συζητούσαν μπροστά τους νομίζοντας οτι απλα δεν καταλαβαινουν ...

Η ζωγραφιά ενός παιδιού ειδικα για εμάς που είτε δουλεύουμε με τέτοιες ηλικίες είτε έχουμε μεγαλωσει παιδια ξέρουμε ότι μπορεί να πει πολλά περισσότερα.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Αν διαβαζες και μετέπειτα θα έβλεπες ότι υπήρχε αναφορα και σχετική επίσημη διαμαρτυρια από τον σύλλογο ότι κατι τέτοιο απαγορεύεται να γίνεται δημόσια σε τέτοιες περιπτώσεις..

Ήταν πολύ ευστοχα κάποια από τα οποία είπε και μάλιστα έτυχε να τα συζητήσω με συναδέλφους της ...
απλά δύο περιπτώσεις υπάρχουν που κάνεις κάτι τέτοιο..
Πρώτη να έχεις και κατ ιδιαν συνέδρια με το παιδί και τους γονεις ,όπου εκεί φυσικα απαγορεύεται να δημοσιοποιείς τέτοια στοιχεία και δεύτερων απαγορεύεται να κάνεις αυθαίρετη διάγνωση χωρίς καμία απολύτως προσωπική επαφή με τον πελάτη σου ...

Μόνο και μόνο γι αυτές τις περιπτώσεις υπήρχε ένσταση και όχι τόσο για τα λεγόμενα της ...

Άλλωστε και εγώ που δούλευα με παιδιά κάποια χρόνια πολλές φορές όταν κάτι στις ζωγραφιές των παιδιών μου μέσα στο τμήμα που είχα δεν μου άρεσε ή ήταν κατι παραξενο ως προς τα συνηθισμένα που ζωγράφιζαν, είτε ως προς την επιλογή χρωμάτων είτε ως προς την επιλογή των αντικειμένων και στην μορφή που έδιναν σε κάποια οικεία τους πρόσωπα πάντα συζητούσα με τους γονείς τους και όσες φορές και να το έκανα, ελάχιστες ευτυχώς, ανακαλυπτα ότι υπήρχαν θεματακια στο σπίτι.
Οχι απαραίτητα βίας αλλά κάτι που επηρέαζε τα παιδιά γιατί πολυ απλά οι γονεις τα συζητούσαν μπροστά τους νομίζοντας οτι απλα δεν καταλαβαινουν ...

Η ζωγραφιά ενός παιδιού ειδικα για εμάς που είτε δουλεύουμε με τέτοιες ηλικίες είτε έχουμε μεγαλωσει παιδια ξέρουμε ότι μπορεί να πει πολλά περισσότερα.
Koίταξε ανάλυση φωτογραφίας. Δεν ζωγράφισε τη μάνα της η μικρή. Τον Μίκυ ζωγράφισε και είναι μαύρος γιατί είναι μαύρος... Το ότι τον ζωγράφισε χωρίς πρόσωπο είναι καλλιτεχνική επιλογή. Τα λουλουδάκια είναι λουλουδάκια δεν είναι η ίδια με τις αδελφές της.

Κρίνουν εκ του αποτελέσματος. Αν σχολίαζαν τις ίδιες φωτογραφίες με άλλο ιστορικό παιδιού θα έλεγαν άλλα πράγματα.
Σκέψου τι θα έλεγαν οι "ειδικοί" αν έβλεπε dragonball η μικρή...
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Koίταξε ανάλυση φωτογραφίας. Δεν ζωγράφισε τη μάνα της η μικρή. Τον Μίκυ ζωγράφισε και είναι μαύρος γιατί είναι μαύρος... Το ότι τον ζωγράφισε χωρίς πρόσωπο είναι καλλιτεχνική επιλογή. Τα λουλουδάκια είναι λουλουδάκια δεν είναι η ίδια με τις αδελφές της.

Κρίνουν εκ του αποτελέσματος. Αν σχολίαζαν τις ίδιες φωτογραφίες με άλλο ιστορικό παιδιού θα έλεγαν άλλα πράγματα.
Σκέψου τι θα έλεγαν οι "ειδικοί" αν έβλεπε dragonball η μικρή...
Αυτό λέμε...
Ότι κρίνουν εκ του αποτελέσματος ...

Η επιλογή του μαύρο χρώματος αλλά και η καλλιτεχνική όπως λες επιλογή δεν υφίσταται στην κρίση κανενός καλλιτέχνη..

Δεν ξέρω ακριβώς τι διδάσκονται οι ζωγράφοι πάντως την παιδεία που λαμβάνουν οι ειδικοί για τέτοια θέματα δεν την αγγίζουν καν..
Κάθε χρώμα, κάθε μορφή ακόμα και η διάταξη που είναι τοποθετημένα κάποια αντικείμενα σε μια ζωγραφιά απεικονίζει πολλά από τον ψυχικό κόσμο ενός παιδιού...

Είχα ένα παιδάκι στον σχολείο που δούλευα που από ένα σημείο και μετά μου ζωγράφιζε ένα αστέρι μονίμως δίπλα του ...
Είτε ήταν αυτό που έκανε κούνια, είτε όταν ήταν στην άμμο και δίπλα στη θάλασσα παντού..
Μόνο στον ευατο του ομως δίπλα, πουθενά αλλού, ούτε στην μαμά ούτε στον μπαμπά...
Το είδα μια το είδα δύο λέω δεν μπορεί...
Και όλα αυτά στην ελεύθερη ζωγραφιά όταν είχαμε ...

Όταν αποφάσισα να το ρωτήσω να μου εξηγήσει την ζωγραφιά του απλά μου ήρθε να βάλω τα κλάματα...
Το παιδάκι είχε χάσει το θείο του και η μαμά του και μπαμπάς του ,του έλεγαν πως τώρα είναι αστεράκι στον ουρανό, το κλασικό που λέγαμε και λέμε ακόμα στα παιδάκια...

Η μαμά και ο μπαμπάς βίωσαν πένθος αλλά νόμιζαν ότι όλο αυτό δεν ειχε αντίκτυπο στο παιδί..

Το παιδί όμως απλά δεν ήθελε ο θείος του να εινα αλλο μακρυά του ακόμα και αστεράκι..
Τον ήθελε πάντα δίπλα του ,ακόμα και έτσι...

Ευτυχώς που έκατσα και μίλησα μαζί του γιατί όταν κάλεσα τους γονείς και το συζητήσαμε έπεσαν από τα σύννεφα..
Στο σπίτι το παιδί καμία αλλαγή συμπεριφοράς, καμία ένδειξη ότι ήταν λυπημένο ..
Και όμως όλο αυτο το έβγαζε μόνο στο σχολείο γιατί στο σπίτι ήξερε ότι η μαμά και ο μπαμπάς ήταν στεναχωρημενοι ...

Τεσσάρων χρόνων παιδί έτσι?

Αυτό μόνο ένα από τα λίγα αλλά τόσο καθοριστικά γεγονότα για εμένα που συνέβησαν στα λίγα χρόνια που δούλεψα με παιδάκια..
Ίσως άλλοι να έχουν ακόμα πιο συνταρακτικά..

Αν εγώ δεν έδινα σημασία και ελεγα ωραία ένα ακόμα αστεράκι με ωραίο χρώμα τίποτα δεν θα συματοδοτουσε την εξωτερικευση του παιδιού για όλο αυτό που βιωνε και ποιος ξέρει πως θα ήταν μετά...
Και όλο αυτό από δύο πάρα πολλοί καλούς και αγαπημένους γονείς που απλα το πένθος τους είχε κάνει να μην το αντιληφθούν ..

Οπότε καλό είναι να μην υποτιμούμε και να κάνουμε τους " ξερόλες"για κάτι που δεν γνωρίζουμε..
Απλά ας δεχτούμε πως καποιοι άνθρωποι έχουν σπουδάσει το αντικείμενο για το οποίο μιλάνε ,δυστηχως όμως μιλάνε σε λάθος κοινό και με λάθος αφορμή...
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,413 μηνύματα.
Αποσπασμα απο το αρθρο.
Ότι λεει η κοινη λογικη.Για τις ευθυνες τις ιατροιδικαστικες ειδικα στην υποθεση της Ιριδας.Και επισης της αστυνομιας,μην το ξεχναμε αυτο.Τωρα ισως ζουσε η τζωρτζινα αν ειχαν κανει ολοι σωστα τη δουλεια τους,Βσικα το ΙΣΩΣ δεν χρειαζεται καν.ΘΑ ΖΟΥΣΕ.

Σύμφωνα με το «Βήμα της Κυριακής» ερευνητές της υπόθεσης θεωρούν ότι: «Ο θάνατος της Τζωρτζίνας θα μπορούσε να είχε αποτραπεί αν το πόρισμα για τις αιτίες θανάτου της μικρής Ίριδας ήταν διαφορετικό. Προφανώς έχουμε να κάνουμε με ένα λανθασμένο πόρισμα αφού τέτοιου είδους ανυπαρξίες φλεφοκόμβων και κολποκοιλιακών κόμβων έχουν καταγραφεί απειροελάχιστες σε παγκόσμιο επίπεδο την τελευταία 50ετία και δεν θα επέτρεπε την επιβίωση του μωρού, ούτε για λίγες ώρες». Τα λάθη και οι παραλείψεις των Αρχών μετά τον θάνατο της μικρής Ίριδας, σήμερα έναν χρόνο μετά, ίσως ανοίξουν τον δρόμο για νέες διώξεις.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,413 μηνύματα.
Τιποτα δεν αποκλειεται με το ζομπυ.Οχι οτι ειναι και σιγουρο βεβαια.Γιατροι λενε οτι θα μπορουσε.

[...]Την ίδια ώρα, η ιατροδικαστής, Ουρανία Δημακοπούλου μίλησε στην εκπομπή «Live News» του MEGA αναφορικά με τις ομοιότητες στους θανάτους της Μαλένας και της Τζωρτζίνας εξηγώντας πως και τα δύο παιδιά εμφάνιζαν μία κλινική εικόνα που οι γιατροί θεωρούσαν πως θα είχε καλή έκβαση, ωστόσο απεβίωναν. Οι γιατροί μάλιστα δεν είχαν ενημερώσει τους γονείς πως επίκειται θάνατος ή πως μπορεί να υπάρχει ενδεχόμενο αυτό.

Ερωτηθείσα αν μπορεί να προκληθεί μία μορφή καρκίνου με την παρατεταμένη χορήγηση κεταμίνης, η ιατροδικαστής απάντησε πως θα πρέπει να διερευνηθεί και η πιθανότητα χορήγησης κάποια ουσίας που θα μπορούσε να δράσει ως τοξίνη, ως δηλητήριο στον οργανισμό και να προκαλέσει τη λευχαιμία.


«Η αναισθησία και ό,τι έχει σχέση με την αναισθησία, υπάρχουν μελέτες που λένε πως εμποδίζει πολυάριθμες ανοσολογικές λειτουργίες» τόνισε η κ. Δημακοπούλου.


Υπογράμμισε πως η Μαλένα δεν είχε εμφανίσει τα ίδια επεισόδια με τη Τζωρτζίνα καθώς για να προκληθεί κάποιο επεισόδιο πρέπει ο ρυθμός χορήγησης και η ποσότητα να είναι συγκεκριμένες, γιατί πρόκειται και για δύο διαφορετικά προφίλ παιδιών.


Yπενθυμίζεται ότι η Realnews σε δημοσίευμά της ανέφερε ότι σύμφωνα με αστυνομικές πηγές, στις έρευνες που έγιναν εκ νέου στα «πλακίδια» με τα ιστολογικά και τοξικολογικά στοιχεία της Μαλένας, υπάρχουν ισχυρές ενδείξεις ύπαρξης μιας ύποπτης χημικής ουσίας στον οργανισμό του παιδιού.

 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,413 μηνύματα.
Τα ελεγα γμτ.Και βεβαια ειχε καταλαβει.ΣΥΝΕΝΟΧΟΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ.Ο ''πατερας''

Πάτρα: Τα sms – «φωτιά» ανάμεσα σε Πισπιρίγκου και Δασκαλάκη – “Κάθε φορά που χωρίζουμε θα έχουμε μια απώλεια δηλαδή;”

Αίσθηση προκαλούν τα sms και οι συνομιλίες ανάμεσα στη Ρούλα Πισπιρίγκου και τον Μάνο Δασκαλάκη λίγο καιρό μετά τον θάνατο της Μαλένας και της Ίριδας και πριν από την ανακοπή της Τζωρτζίνας.

Τα μηνύματα αυτά, σύμφωνα με την εφημερίδα «Μπαμ», αποτελούν πλέον στοιχείο της δικογραφίας για την υπόθεση που συνταράσσει την Πάτρα και το πανελλήνιο, καθώς έχουν ήδη παραδοθεί στην ανακρίτρια, μετά την άρση απορρήτου των τηλεπικοινωνιών όσον αφορά στα κινητά τηλέφωνα που κατασχέθηκαν από την αστυνομία, κατά τη διάρκεια της έρευνας που έκανε στο σπίτι της οικογένειας στην Πάτρα, την 1η Απριλίου 2022.

Μεταξύ άλλων στις συνομιλίες γίνεται αναφορά σε αυτοκτονικές τάσεις της Ρούλας Πισπιρίγκου, στο παιδί που κυοφορούσε, αλλά και στον θάνατο της Ίριδας. Σε άλλο σημείο συγκλονίζει το γεγονός ότι την ώρα που η Τζωρτζίνα νοσηλευόταν στο Καραμανδάνειο ρωτάει την αδελφή της, Δήμητρα, αν ο Μάνος Δασκαλάκης φορούσε τη… βέρα του.

Τα sms και οι συνομιλίες


Ρούλα Πισπιρίγκου: Να μου προσέχεις το παιδί και να θυμάσαι ότι σε αγαπάω πολύ.


Μάνος Δασκαλάκης: Το παιδί που είναι; Αν κάνεις καμία μ…. θα γίνει της π…. Τους παίρνω όλους τηλέφωνο και την αστυνομία τώρα. Παίρνω τη μάνα σου. Το βράδυ θα πάω να πάρω το παιδί από το χωριό και μη τολμήσεις να μας ξαναενοχλήσεις, κάνε ότι γουστάρεις… Άμα έχεις ενοχές τράβα αυτοκτόνα…»!


Μάνος Δασκαλάκης: Γύρνα στο παιδί χρειάζεται τη μάνα του. Κάθε φορά που χωρίζουμε θα έχουμε μια απώλεια δηλαδή; Σύνελθε…


Την ίδια μέρα σε άλλο μήνυμα η 33χρονη αναφέρεται στο παιδί που κυοφορούσε.


Ρούλα Πισπιρίγκου: Εγώ θα φύγω από το σπίτι, θα νοικιάσω αλλού. Εσύ πιστεύεις ότι με 600 ευρώ θα περνάω με νοίκι, την Τζωρτζίνα και τις εξετάσεις για τo μωρό;


Μάνος Δασκαλάκης: Ποιες εξετάσεις και ποιο μωρό;


Ρούλα Πισπιρίγκου: Σου είπα, θα κρατήσω το μωρό για την Τζωρτζίνα μόνο. Τουλάχιστον να της δώσω μια χαρά.

Στις συνομιλίες η 33χρονη αναφέρεται και στον θάνατο της μικρής Ίριδας.​


Ρούλα Πισπιρίγκου: Άντε να κάνεις καριέρα και παιδιά και 10.000 γκόμενες, μπορείς, έδειξες σε εμάς τι είσαι. Και στους ζωντανούς και στους πεθαμένους. Παιδί δεν κρατάω γιατί δεν θέλω να δει τι πατέρα είχε. Μπορείς να κοιμάσαι ήσυχος τώρα, όπως και η μπέμπα που έφυγε και σε απάλλαξε.


Αυτό που σοκάρει είναι η συνομιλία της 33χρονης με την αδελφή της όσο ήταν με την Τζωρτζίνα μέσα στο Καραμανδάνειο.


Ρούλα Πισπιρίγκου: Μήπως πρόσεξες αν είχε βέρα σήμερα; Γιατί μου είπε την έχει βγάλει.


Δήμητρα Πισπιρίγκου: Όχι δεν τον κοίταξα καθόλου.


Ρούλα Πισπιρίγκου: Γ… ούτε εγώ. Έπεσαν οι σφυγμοί στο 70 και κοπάναγε αυτό…


Δήμητρα Πισπιρίγκου: Άμα τον ξαναδούμε θα το κοιτάξω. Κοιμήθηκε το παιδί;


Ρούλα Πισπιρίγκου: Ευτυχώς ήταν η νοσηλεύτρια εδώ και μου λέει είναι που της πήρα πίεση, ναι τώρα…


Αίσθηση προκαλεί και το μήνυμα που έστειλε η 33χρονη στον τότε σύζυγό της σχετικά με το πανάκι της Ίριδας. Λίγες μέρες μετά την ανακοπή που προκάλεσε την τετραπληγία στην Τζωρτζίνα στέλνει μήνυμα στον Μάνο Δασκαλάκη.​


Ρούλα Πισπιρίγκου: Στείλε μου το τηλέφωνο της Τσιόλα. Θέλω να μου δώσει το πανάκι της μπέμπας πίσω.


Μάνος Δασκαλάκης: Τι αναλαμπή είναι αυτή;


Ρούλα Πισπιρίγκου: Είδα ένα όνειρο ότι κάτι έκαναν στο πανάκι και το θέλω να το πάρω.


 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,049 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,413 μηνύματα.
Να γιατι εχω τοσο μενος με αυτα τα τερατα.Διοτι δεν πεθαναν μονο,αθωα παιδια,αλλα υπεφεραν,ειδικα η Τζωρτζινα....
Κια μονο για αυτο το τερας και τους συνυπευθυνιους,διοτι ξεκαθαρα υπαρχουν πλεον φαινεται αυτο...επρεπε να γινουν τα ισοβια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΙΣΟΒΙΑΦυλακη με χρι να φοφησει το μιασμα.

 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,413 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top