Θάνατος τριών παιδιών στην Πάτρα

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,418 μηνύματα.
Υπανθρωποι γμτ..υπανθρωποι...ποσο σκατο κρυβει η ψυχη τους.;

Πάτρα: Στο “φως” ο άγριος καβγάς Μάνου Δασκαλάκη – Ρούλας Πισπιρίγκου – “Η βέσπα είναι με τα λεφτά της σπιτονοικοκυράς”

Ένα νέο ηχητικό ντοκουμέντο από έναν άγριο καβγά μεταξύ της Ρούλας Πισπιρίγκου και του Μάνου Δασκαλάκη ήρθε στο φως της δημοσιότητας.


Στο συγκεκριμένο απόσπασμα, που παρουσίασε η εκπομπή T-live, το ζευγάρι από την Πάτρα ουσιαστικά παραδέχεται ότι έχει πάρει χρήματα της σπιτονοικοκυράς και έχει προχωρήσει σε.. σημαντικές αγορές. Κι απ’ ό,τι φαίνεται Πισπιρίγκου και Δασκαλάκης τσακώνονται για το ποιος… θα πάρει τα περισσότερα χρήματα. Είναι χαρακτηριστικό ότι κάποια στιγμή η 33χρονη λέει στον Μάνο Δασκαλάκη: “Η μηχανή είναι με τα λεφτά της Κούτρα”. Και εκείνος της απαντά: “Η βέσπα είναι με τα λεφτά της Κούτρα και κράτα τη”.


Σημειώνεται ότι ο μυστηριώδης θάνατος της σπιτονοικοκυράς βρίσκεται στο μικροσκόπιο των Αρχών, και ερευνάται εάν εμπλέκεται και με ποιον τρόπο το ζευγάρι.

Ακούστε το ηχητικό [ΣΤΗΝ ΠΗΓΗ]

Ρούλα: Έλα


Μάνος: Πες μου


Ρούλα: Είπες εσύ στο δικηγόρο ότι σε εμένα δεν δίνεις λεφτά και θα πάρεις τα πάντα;


Μάνος: Αυτοκίνητο, μηχανές εννοείται. Αναιρείται όλο το προηγούμενο που είχαμε πει.


Ρούλα: Αυτοκίνητο, μηχανές… Να σε ρωτήσω κάτι;


Μάνος: Ναι αμέ.


Ρούλα: Για ποιον λόγο;


Μάνος: Τι για ποιον λόγο;


Ρούλα: Για ποιο λόγο θα πάρεις μηχανές και αυτοκίνητα;


Μάνος: Έτσι. Έχεις κανένα δίπλωμα ή κάτι;


Ρούλα: Καταρχήν η μηχανή είναι με τα λεφτά της Κούτρα.


Μάνος: Τι είναι η μηχανή;


Ρούλα: Η μηχανή είναι με τα λεφτά της Κούτρα.


Μάνος: Η βέσπα είναι με τα λεφτά της Κούτρα και κράτα τη!


Ρούλα: Η μηχανή είναι με τη σύνταξη της Κούτρα.


Μάνος: Η βέσπα είναι με τα λεφτά της Κούτρα και κράτα τη.


Ρούλα: Όχι η βέσπα. Είναι η σύνταξη της Κούτρα.


Μάνος: Ναι παιδί μου. Πήγαινε με τον δικηγόρο ό,τι θες.


Ρούλα: Εγώ εσένα σε ρωτάω κάτι, θα πάρεις αμάξι είπες και μηχανή;


Μάνος: Και τη μηχανή εννοείται.


Ρούλα: Πώς θα τα κάνεις αυτά και θα τα πάρεις εσύ και σε μένα…


Μάνος: Αν είναι μέσα από τον γάμο και τα λοιπά βγάλτα με το δικηγόρο


Ρούλα: Είναι μέσα στον γάμο. Σε ρωτάω εσένα…


Μάνος: Ναι παιδί μου και εγώ επειδή ρώτησα τον δικηγόρο μου λέει δεν υπάρχει κάτι…


Ρούλα: Ναι οκ! Εμένα μου τα εξήγησε ο δικηγόρος αλλά θέλω να σε ρωτήσω κάτι εγώ εσένα. Εμένα, όταν μπήκαν τα λεφτά της …μου τα πήρατε και τα πήρε ο … κι εσύ πήρες τη μηχανή.


Μάνος: Τα πήραμε; Εμείς; Εσύ επέλεξες να τα δώσεις στον …


Ρούλα: Τι;


Μάνος: Εσύ επέλεξες να τα δώσεις στον … τα λεφτά της … γιατί δεν ήθελες να χρωστάς στον … είπες.


Ρούλα: Ακριβώς. Εφόσον τα είχες πάρει για τη μηχανή, Είχες πάρει 500 από τον …


Μάνος: Εγώ θα τα έδινα στον … μήνα, μήνα.


Ρούλα: 1000 ευρώ σήκωσες από την Κούτρα. Ναι αλλά εσείς με κοροϊδέψατε.


Μάνος: Δεν σήκωσα από καμιά Κούτρα εγώ.


Ρούλα: Έβαλες εμένα και τα σήκωσα…


Μάνος: Έβαλα εσένα; Εσύ πήγες και τα σήκωσες.


Ρούλα: Καλά εντάξει! Έχουμε και μάρτυρες γι’ αυτό. Έβαλες εμένα…


Μάνος: Ναι παιδί μου! Μάρτυρα ποιον;


Ρούλα: Θα τους δεις όταν έρθουν.


Μάνος: Α εντάξει! Δεν ξέρω τι θα κάνεις και τι θες να πεις. Ο,τι θες, πες με τον δικηγόρο σου. Ευχαριστώ


 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,418 μηνύματα.
Λιγο εμεινε και για τα αλλα 2 παιδια.

Μία ανάρτηση με αιχμές έκανε ο Γρηγόρης Λέων με αφορμή την μυστηριώδη υπόθεση θανάτου των τριών παιδιών της οικογένειας Δασκαλάκη-Πισπιρίγκου από την Πάτρα, που εξακολουθεί να βρίσκεται στο κέντρο της επικαιρότητας.

Ο πρόεδρος της Ελληνικής Ιατροδικαστικής Εταιρίας, επισημαίνει σε ανάρτησή του στο twitter ότι “καθένας μπορεί να κάνει σενάρια και υποθέσεις αλλά μόλις επιβεβαιωθούν τα εργαστηριακά ευρήματα για τα δύο πρώτα παιδιά θα έχουμε μία και μόνο αλήθεια. Μετά θα αναζητούμε μόνο τις πραγματικές αιτίες θανάτου με βάση αυτά τα ευρήματα”.


“Τα υπόλοιπα είναι για λαϊκή κατανάλωση”, καταλήγει.

Το επόμενο διάστημα, πάντως, αναμένονται εξελίξεις σχετικά με την πολύκροτη υπόθεση, η οποία απασχολεί την κοινή γνώμη από τα τέλη Ιανουαρίου, όταν και πέθανε η άτυχη Τζωρτζίνα. Υπενθυμίζεται ότι ελήφθη δείγμα DNA τόσο από τον Μάνο Δασκαλάκη όσο και από την Ρούλα Πισπιρίγκου, προκειμένου να διαπιστωθεί, εάν το αίμα που έχει βρεθεί σε διάφορα φιαλίδια αντιστοιχεί στην 9χρονη.


Επίσης, το πόρισμα που αφορά στην τοξικολογική επανεξέταση των δειγμάτων για την Μαλένα και την Ίριδα, αναμένεται να παραδοθεί στην 18η ανακρίτρια εντός των επόμενων ωρών ή 24ωρων, όπως εκτιμάται.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,418 μηνύματα.
Και βεβαια το αναμενομενο,οχι οτι δεν το ξερετε,απλα για την ιστορια να γραφτει εδω.


Θα συλληφθει και αλλος,ισως ..ισως για πλημμελημα..πχ συγκαλυψη,ειπαν...αλλα δεν ξερουμε αν θα ειναι ο Μαλακοπατερας ή ο μαλακοαδελφη.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Τουλάχιστον ιατροδικαστικά, απ' ότι φαίνεται τελείωσε η υπόθεση.
Κατά τ' άλλα συνεχίζω να μην μπορώ να καταλάβω (οκ, δεν έχω και κάνα υπόβαθρο πες) πως θα πάει παραπέρα.
Εικάζω ότι θα τους ξεπατώσουν όλους στην ανάκριση, 32 φορές τα ίδια πράγματα, να δουν αν θα πέσουν σε αντιφάσεις ή θα αρχίσουν να κατηγορούν ο ένας τον άλλον, και αν τότε θα αποσπαστεί κάποια ομολογία.
Θα δούμε.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,418 μηνύματα.
Τουλάχιστον ιατροδικαστικά, απ' ότι φαίνεται τελείωσε η υπόθεση.
Κατά τ' άλλα συνεχίζω να μην μπορώ να καταλάβω (οκ, δεν έχω και κάνα υπόβαθρο πες) πως θα πάει παραπέρα.
Εικάζω ότι θα τους ξεπατώσουν όλους στην ανάκριση, 32 φορές τα ίδια πράγματα, να δουν αν θα πέσουν σε αντιφάσεις ή θα αρχίσουν να κατηγορούν ο ένας τον άλλον, και αν τότε θα αποσπαστεί κάποια ομολογία.
Θα δούμε.
Βρε συ σημερα το ελεγαν ειδικοι.
Ειναι μεγαλη πλανη οτι πρεπει να ομολογησει ο θυτης για να καταδικαστει..δεν υπαρχει αυτο.Η υποθεση ειναι δεμενη ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΑ...ΤΕΛΕΙΩΣΕ.Ειπαν οι ειδικοι οτι επιτηδες διοχετευτηκαν στα μεσα τον προηγουμενο καιρο αμφιβολιες και πρεπει να υπαρξει ομολογια κλπο.
ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΛΑΝΗ.Αν ηταν ετσι δεν θα καταδικαζονταν κανενας,διοτι κανενας δν θα ομολογουσε.Εχετε δει πουθενα να μην καταδικαζονται αυτοι που δεν ομολογουν;

Δεν ειναι απαραιτητη ουτε για πλακα η ομολογια για να καταδικαστει καποιος.
Η ΥΠΟΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΗ λεμε.ΔΕΜΕΝΗ 100% Κια οχι εγω,οι δικαστικοι κυκλοι το λενε.
Μην ακουτε τον συνηγορο αυτος την δουλεια του κανει.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευθυνες αμεσα ΚΑΙ σε οσους υπεγραψαν τις πρωτες ιατροδικαστικες ...

Βγαινουν και λενε πλεον για ξεκαθαρα εγκληματα ..

Που εισασταν τοτε ΟΛΟΙ εσεις ?
Στην σκεψη οτι η δικη μου υπογραφη σε μια τετοια ιατροδικαστικη εκθεση οδήγησε στο κλείσιμο της υποθεσης και ΔΕΝ εσωσε εστω και ενα παιδι απο αυτα τα τρια, το λιγοτερο που θα μπορουσα να κανω ειναι να παραιτηθώ και να βρεθω στα χερια της δικαιοσύνης οικειοθελως ..
Ετσι τουλχιστρον ενεργουν οι ανθρωποι που απο εδω και περα θα μπορουν να κοιμούνται ήσυχα τα βράδια και θα παραδεχτουν οτι ΔΕΝ κανουν σωστα την δουλεια τους ...

Ολοι ειναι συνυπεύθυνοι ...η Ρουλα και η καθε Ρουλα βρισκει εδαφος και υλοποιεί τις αρρωστημένες εμμονες της..
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,418 μηνύματα.
Ευθυνες αμεσα ΚΑΙ σε οσους υπεγραψαν τις πρωτες ιατροδικαστικες ...
Εννοειται και σημερα το πρωι ακουσα απο καποιον,αλλα δεν ξερω ποιος ηταν γιατι ντυνομουν και ακουγα,οτι ΝΑΙ..θα πεσει ο πελεκυς και στους πρωτους ιατροδικαστες.Και μαλιστα επι λεξη ειπαν οτι δεν ειναι δυνατον να προβαλετε σαν δικαιολογια οτι ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΣΤΗΚΑ ΟΤΙ Η ΜΑΝΑ ΘΑ ΣΚΟΤΩΝΕ...οι ιατροδιακστες ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩς ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩς ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ.

ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΠΕΛΕΚΥΣ ΣΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ..ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΕΚΕΙΝΗ ΠΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΑΓΕΝΝΕΣΙΑ ΦΛΕΒΟΚΟΜΠΟΥ ΚΑΙ ΓΕΛΑΓΕ ΚΑΙ Ο ΠΑΡΔΑΛΟς ΓΙΑΤΡΟΣ..αφου αυτη η εντελως σπανια ασθενεια δεν σε κανει καν να φτασεις την ηλικια των 6 μηνων...ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΠΙΖΟΥΝ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εννοειται πως ότι ειπε ο Λεων ,ο προεδρος των ιατροδικαστων ΠΟΥ ΦΩΝΑΖΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΛΑΘΟΣ ΝΕΚΡΟΨΙΕΣ...ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΡΧΗ...πως πεθαναν τα παιδια κλπ ειδικα για το μωρακι,βγηκαν ολα στο ακεραιο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δια του λογου...

 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,488 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,418 μηνύματα.
Ε ναι....ακριβως αυτο.

Πάτρα: Αποκαλυπτική η έκθεση της κλινικής ψυχολόγου – “Υπάρχει απουσία συναισθήματος, ενοχής και ανάμνησης”

Αποκαλυπτική είναι η έκθεση πραγματογνωμοσύνης της κλινικής ψυχολόγου που διορίστηκε από την 18η ανακρίτρια για την υπόθεση θρίλερ με τους θανάτους των τριών παιδιών από την Πάτρα. Υπενθυμίζεται ότι στο τέλος της εβδομάδας, αναμένεται η Ρούλα Πισπιρίγκου να δώσει τις γραπτές της εξηγήσεις για τη δολοφονία της Μαλένας και της Ίριδας.

Την έκθεση της κλινικής ψυχολόγου, που είχε ενδιαφέροντα συμπεράσματα που προέκυψαν μετά τις συνεδρίες που έκανε τόσο με την προφυλακισμένη μητέρα όσο και με τον Μάνο Δασκαλάκη, παρουσιάζει η εφ. «Πατρίς».
Σε κάθε συνεδρία που είχε με τον πατέρα των παιδιών εκείνος εξέφραζε τη δυσαρέσκειά του καθώς τον αναγνώριζαν στον δρόμο και του επιτίθεντο φραστικά. Τον χαρακτηρίζει συνεργάσιμο και αναφέρει: «Ήταν φανερό το πρωταρχικό ενδιαφέρον να μην εμπλακεί ο ίδιος σε ό,τι γίνεται με τη σύζυγό του. Φάνηκε επίσης να τον ενδιαφέρει η εικόνα του σε εμένα νοιώθοντας ενδεχομένως ότι αξιολογείται. Θέλησε μάλιστα να μάθει την γνώμη μου, ρωτώντας με και ευθέως.

Ωστόσο δεν επέμεινε όταν δεν απάντησα στο ερώτημά του. Μοιάζει να μην επιμένει ιδιαίτερα όταν δεν παίρνει αυτό που αναμένει όχι τόσο γιατί αποδέχεται το να μην παίρνει αυτό που επιθυμεί όσο γιατί μοιάζει να επενδύει και να από-επενδύει πολύ γρήγορα από τις σκέψεις του, τις επιθυμίες του και τις σχέσεις με τους άλλους, ακόμα και με τους σημαντικούς άλλους όπως είναι τα παιδιά του. Περιέγραψε τη ζωή της οικογένειάς του με τα τρία παιδιά που έφυγαν από τη ζωή, με ένα απρόσφορο συναίσθημα.


Φαίνεται να κάνει μια προσπάθεια καταστολής των συναισθημάτων του. Υπάρχει απουσία συναισθήματος, ενοχής και ανάμνησης. Φαίνεται να μην έχει επαφή με το συναίσθημά του και κάνει φυγές (διαφεύγει της πραγματικότητας) στην προσπάθειά του να διαχειριστεί αυτό που του συμβαίνει».


Ο Μάνος Δασκαλάκης περιέγραψε τα πάντα. Από τη γνωριμία του με την Ρούλα, τις σχέσεις με τους γονείς της, τις γεννήσεις και τους θανάτους των παιδιών τους. Προσπαθεί και ο ίδιος να διαχειριστεί την κατάσταση κάτι που είναι ιδιαίτερα δύσκολο. Μάλιστα σε κάποια συνεδρία είπε αναφερόμενος στο θάνατο της Μαλένας: «Μέχρι και τώρα δεν έχουμε μάθει από τι πέθανε το παιδί. Εγώ αποκλείω το περί ευθυνών Ρούλας στο συγκεκριμένο παιδί. Ξεκάθαρα. Ήταν το παιδί της. Είμασταν τέλεια τότε όχι απλά καλά. Δεν υπήρχε κάποιος λόγος… Δεν υπάρχει γενικά λόγος να σκοτώσεις το παιδί σου. θα πρέπει να είσαι ψυχικά άρρωστος για να κάνεις κάτι τέτοιο».


«Η Τζωρτζίνα ήταν το δικό μου παιδί η Μαλένα της Ρούλας»​


Ο Μάνος Δασκαλάκης δεν έκρυψε την αδυναμία του στη Μαλένα… «η Τζωρτζίνα ήταν το δικό μου παιδί και η Μαλένα της Ρούλας… καταρχήν να σας πω ότι -η Μαλένα έχει γεννηθεί την ίδια μέρα και ώρα με την Ρούλα. Είναι ένα συν που προστίθεται ακόμα για τη σχέση τους…».


Ο πατέρας είπε ότι η μητέρα τότε έπαθε επιλόχειο κατάθλιψη. Όταν γεννήθηκε το παιδί η μητέρα δεν ήθελε να το δει. Είπε χαρακτηριστικά: «…την τάιζε και την φρόντιζε με το ζόρι. Η ίδια δεν το ήθελε. Μετά το παραδέχτηκε. Κάποια στιγμή της έβαλα χέρι: Είναι το παιδί σου, τί είναι αυτά τα πράγματα που κάνεις; ‘ και έτσι συνήλθε… ήταν διστακτική με την Μαλένα τότε, πιο πολύ έπαιρνε την Τζωρτζίνα. Και μετά γύρισε τούμπα όλο αυτό. Μετά έγιναν αχώριστες σε υπερβολική δόση αχώριστες». Ο Μάνος Δασκαλάκης μίλησε και για τους θανάτους των παιδιών. Πώς τους έμαθε και ποια ήταν η αντίδρασή του. Για τη Μαλένα είπε: «Την ημέρα που κατέληξε ήταν η πρώτη μέρα που έφυγα από το νοσοκομείο να πάω σπίτι (στην Αθήνα) να ξυριστώ. Δεν πρόλαβα. Ήμουν στο δρόμο πουμε πήρε η Ρούλα και μου είπε ‘τρέχα, το παιδί έμεινε’. Ολυμπιακό χωριό – Νοσοκομείο Ελπίδα . 13 λεπτά, 220 χιλιόμετρα, Και παρακάλαγα να πάρει ο Θεός εμένα και να αφήσει το παιδί. Να φύγει το αυτοκίνητο από την πορεία και να αλλάξει όλο αυτό …όταν έφτασα στο νοσοκομείο η Ρούλα ούρλιαζε. Όταν έφτασα προσπαθούσαν να κάνουν ανάνηψη στην Μαλένα.

Ο γιατρός προσπάθησε 45 λεπτά. Μετά βγαίνουν έξω, μας παίρνουν στο γραφείο, μας το ανακοινώνουν, η Ρούλα ήταν έξω φρενών, ήταν άλλος άνθρωποςΔεν την είχα ξαναδεί έτσι ούτε στην Ίριδα ούτε στην Τζωρτζίνα.

Στη Τζωρτζίνα μπορώ να πω ότι η Ρούλα δεν έκλαψε καθόλου​

«Είχε τρελαθεί τελείως (στην Μαλένα). Ούρλιαζε, χτυπιόταν, φώναζε ‘το παιδί μου’…και μόλις μπήκαμε μέσα να την δούμε μόλις βγήκαν οι γιατροί κάναμε αμάν να την βγάλουμε την Ρούλα από το δωμάτιο. Για αυτό και θεωρώ επειδή της είχε τεράστια αδυναμία της Μαλένας. Μπορεί να είναι εγωιστικό αυτό που θα πω από την μεριά της αλλά ίσως επειδή είδε ότι η Τζωρτζίνα είχε αδυναμία σε εμένα να αφοσιώθηκε στην Μαλένα, να έδωσε κάτι περισσότερο στην Μαλένα. Ήταν το παιδί της κυριολεκτικά, έλεγε ‘το παιδι’ μου και το παιδί μου».

Οι συνεδρίες με την Ρούλα​

Η πρώτη συνεδρία της Ρούλας Πισπιρίγκου με την κλινική ψυχολόγο ξεκίνησε με την κατηγορουμένη μητέρα να αναφέρει «πιστεύω ότι θα δώσετε την αλήθεια για το παιδί μου, το πιστεύω.» Στην ερώτηση πως είναι αυτή την περίοδο απάντησε «να σας πω ότι έχω ανάμεικτα συναισθήματα; Δηλαδή τώρα ζω το πένθος είμαι μόνη μου. Και για την μπέμπα. Και για την Τζωρτζίνα δεν πρόλαβα. Για την Τζωρτζίνα ξεκάθαρα δεν έχω προλάβει καθόλου.

Τώρα μου βγαίνουν όλα. Το αίσθημα της αδικίας μεγάλο με πνίγει. Και θυμός έρχεται σας μιλάω ειλικρινά. Αλλά η απώλεια των παιδιών μου… ξέρετε ποιο είναι το πρόβλημα; Με συλλάβανε γρήγορα δεν είμαι έξω να αποδεικνύω αυτά που λέω με διάφορα μέσα όπως είναι το κινητό μου ας πούμε ένα μήνυμα σε ένα γιατρό».

«Ο Μάνος ήταν προστατευτικός»​

Στις συνεδρίες αναφέρθηκε και στη σχέση της με τον Μάνο Δασκαλάκη. Όταν τον γνώρισε τον χαρακτήρισε ως «απλησίαστο». Τον είχε δει στο γήπεδο δεν θυμόταν καλά το όνομά του και ένα αίτημα φιλίας στο facebook ήταν η αφορμή για να ξεκινήσει η σχέση. Από την πρώτη στιγμή όπως διηγείται βλέπει ότι η μητέρα του έχει έναν τρομερό έρωτα για το γιο της. Που παντρεύτηκε και της στοίχισε όπως λέει χαρακτηριστικά. Για τις πρώην του που είχαν εμμονή μαζί του και ότι μία πρώην του Μάνου έβαλε άνθρωπο να της αρπάξει την Τζωρτζίνα μέσα από το σπίτι. Τον απώθησε με ένα αποσμητικό σπρέι. «Ο Μάνος ήταν προστατευτικός ακόμα μέχρι τώρα πριν με συλλάβουν. Πάντα έπαιρνε το μέρος μου παντού. Τώρα μόνο λέει ότι σκότωσα το παιδί. Δεν θέλει να έχουμε επικοινωνία. Νιώθω αδικία γιατί επειδή τον ξέρω, ξέρω ότι δεν το πιστεύει έχει επηρεαστεί από τα κανάλια. Δεν το περίμενα να αντιδράσει έτσι».

Μίλησε για τα κορίτσια από τη γέννησή τους μέχρι και τις ημέρες που πέθαναν.

Για τον θάνατο της Μαλένας και την μετέπειτα αντίδραση του Μάνου Δασκαλάκη αναφέρει «δεν στεναχωριόταν δεν έκλαιγε δεν την ανέφερε δεν ήταν θλιμμένος σκεφτόμουν ότι ήταν αναίσθητος με θύμωνε και του το έλεγα άπειρες φορές αυτό και εκείνος μου απαντούσε ότι το διαχειρίζεται ο καθένας με το δικό του τρόπο. Κοιτούσα να το σεβαστώ αυτό ο Μάνος θεωρούσε ότι επειδή είχε μείνει η Τζωρτζίνα πίσω έπρεπε να μείνει δυνατός για εκείνη…». «Ζωή και θάνατος μαζί αδιαφοροποίητα. Το είναι και το ήταν έφτιαξαν μία ενιαία λέξη μπερδεμένη σαν και ο χρόνος το πριν και το τώρα να είναι αδιαροποίητα στον ψυχισμό της. Και ενώ εγώ της μιλούσα για τα ζωντανά παιδιά της εκείνη μιλούσε για τα νεκρά παιδιά της», καταλήγει η κλινική ψυχολόγος.


Το έγκλημα με τον παππού της​


Η κατηγορούμενη μητέρα αναφέρθηκε στο έγκλημα όπου ο παππούς της το 1964 έπνιξε την γιαγιά της και είχε φυλακιστεί και εκείνος στον Κορυδαλλό. Αναφέρει μάλιστα ότι βραβεύτηκε από τον τότε Πρόεδρο της Δημοκρατίας ως ο πιο καλός κρατούμενος και έτσι βγήκε. Η αναφορά από την κατηγορουμένη στο έγκλημα επισημαίνει η κλινική ψυχολόγος δείχνει μία αντίφαση. Μπήκε για το έγκλημα βγήκε βραβευμένος. «Η μητέρα φαίνεται να έχει ιδέες μεγαλείου που τις συνδέει με τη δημοσιότητα και εκφράζει την πεποίθηση ότι μπορεί κανείς να αποκτήσει μεγαλεία- διασημότητα και καταξίωση -μέσα από παραβατικές πράξεις.»


Η Ρούλα Πισπιρίγκου είπε και πώς το έμαθε: «Από τον ίδιο. Μου είπε ότι έκανα ένα μεγάλο λάθος. Γιατί μου είχαν πει τότε ότι η γιαγιά μου ήταν άρρωστη και είχε φύγει από τη ζωή. Μου είπε ότι έλεγε στη γιαγιά της: «σε παρακαλώ μην βρεθείς αύριο στο δικαστήριο να πάρουμε διαζύγιο, θέλω να είμαστε μαζί. Του έλεγε θα με σκοτώσουν οι δικοί μου και της έλεγε ο παππούς σε παρακαλώ σε παρακαλώ και την είχε πιάσει από εδώ… Μου έδειξε με τα χέρια της κρατώντας το λαιμό της «H μητέρα είπε στο τέλος της αφήγησης». Τώρα το πληρώνω το επίθετο να το εκεί μπροστά βγήκε το επώνυμο. Γιατί κατευθείαν με συνέδεσαν με τον παππού μου. Λέγανε για DNA κατευθείαν. Τα πρώτα αποσπάσματα από εκπομπές ήταν όλα σε σύνδεση με τον παππού μου. Και αυτό ήταν πολύ άσχημο γιατί εντάξει δεν έχω καμία σχέση».

«Είχα δηλώσει για ιατροδικαστής»​

Η κατηγορούμενη μητέρα στις συνεδρίες αναφέρθηκε και στους στόχους που είχε ενώ στις Πανελλήνιες είχε δηλώσει ακόμα και για ιατροδικαστής. «Ήθελα να δουλέψω στο χώρο της υγείας. Στις πανελλήνιες είχα δηλώσει και ιατροδικαστής. Είχα δηλώσει όλα τα ιατρικά δεν πέρασα πουθενά. Μου άρεσε ο κλάδος της υγείας. Στην προκειμένη περίπτωση έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα ακούγεται λάθος αλλά εγώ δεν θέλω να πω ψέματα. Τώρα πιστεύουν όλοι ότι αυτή ήθελε ιατρική άρα τα ξέρει όλα απ’ έξω και ανακατωτά να πως σκότωσε τα παιδιά, τα δηλητηρίαζε τα έκανε, τα έρανε ακούγεται πολύ λάθος».

 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,418 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,418 μηνύματα.
θα γελαγαμε,αν δεν ηταν τοσο σιχαμεροι και οι δυο.
Το ιδιο τερας και ο πατερας.Ειναι σιγουρο οτι το ηξερε,εξαλλου φανηκε αυτο και απο τα μηνυματα που ειχαν ανταλλαξει,το ειοε και ο γιατρος και εχει το θρασσος να κανει μηνυση στον γιατρο.
Ξερνω.

 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,057 μηνύματα.
Έχεις χάσει τρία παιδιά και κάθεσαι κι ασχολείσαι με τη δημόσια εικόνα σου και να πάρεις καινούργια ρούχα για να φορέσεις στην ανακριτρια και να κάνεις μηνύσεις για συκοφαντική δυσφήμιση... Ενώ θα έπρεπε να είσαι κλεισμένος σπίτι σου με τις βρώμικες πιτζάμες σου έχοντας χάσει 20 κιλά σε τρεις μήνες κλαίγοντας για το θάνατο των παιδιών σου.

Ε ρε κάτι καθίκια που γίνονται γονείς...
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Τον Δασκαλάκη ποτε θα τον χώσουν μέσα;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,418 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,418 μηνύματα.
Αχου το τσαμενο..το αδικησανε μωλε!

 

Λίνα_1

Νεοφερμένος

Η Λίνα_1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
θα γελαγαμε,αν δεν ηταν τοσο σιχαμεροι και οι δυο.
Το ιδιο τερας και ο πατερας.Ειναι σιγουρο οτι το ηξερε,εξαλλου φανηκε αυτο και απο τα μηνυματα που ειχαν ανταλλαξει,το ειοε και ο γιατρος και εχει το θρασσος να κανει μηνυση στον γιατρο.
Ξερνω.

Για μένα αυτός ο άνθρωπος θα έπρεπε να ήταν το ίδιο μέσα όσο και η άλλη... Και αυτός ένοχος ειναι και με το παραπάνω... Ξεφτυλιζοντουσαν οι δύο τους μια τα βρισκαν μια χώριζαν απατούσε ο ένας τον άλλον και ενδιάμεσα κάνανε και από ένα παιδί κάθε φορά, με αποτέλεσμα να δολοφονηθουν στο τέλος και τα 3. Και δεν έχει δείξει ίχνος θλίψης.. Ούτε ο ένας ούτε ο άλλος... Πόσο αρρωστημενα μυαλά κυκλοφορούν εκεί έξω πραγματικά κάθε φορά απορώ.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,418 μηνύματα.
Για μένα αυτός ο άνθρωπος θα έπρεπε να ήταν το ίδιο μέσα όσο και η άλλη... Και αυτός ένοχος ειναι και με το παραπάνω... Ξεφτυλιζοντουσαν οι δύο τους μια τα βρισκαν μια χώριζαν απατούσε ο ένας τον άλλον και ενδιάμεσα κάνανε και από ένα παιδί κάθε φορά, με αποτέλεσμα να δολοφονηθουν στο τέλος και τα 3. Και δεν έχει δείξει ίχνος θλίψης.. Ούτε ο ένας ούτε ο άλλος... Πόσο αρρωστημενα μυαλά κυκλοφορούν εκεί έξω πραγματικά κάθε φορά απορώ.
Και ειναι ξεκαθαρο οτι το ηξερε.Φαινεται και απο τα μηνυματα στο κινητο που βγηκαν στη φορα.Ναι..συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ μαζι σου.Δεν μπορει...πρεπει να ασκηθει διωξη και σε αυτον ,εστω για συγκαλυψη....ακομα δεν χανω τις ελπιδες,μηπως το δουμε τις επομενες μερες.Δεν μπορει να ειναι τοσο τυφλοι !!
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top