Θέλετε η γυναίκα σας να μην δουλεύει;

Θέλετε η γυναίκα σας να δουλεύει;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 78)
  • Ναι, επειδή φοβάμαι ότι δεν θα την εκτιμώ αν δεν δουλεύει

    Ψήφοι: 9 11.5%
  • Ναι, επειδή δεν θέλω να της στερήσω την δημιουργία

    Ψήφοι: 27 34.6%
  • Ναι, επειδή αλλιώς θα υπάρξει οικονομικό πρόβλημα

    Ψήφοι: 3 3.8%
  • Ναι επειδή στο σπίτι σίγουρα είναι βαρετά και φοβάμαι ότι θα αποκτήσει νεύρα.

    Ψήφοι: 3 3.8%
  • Όχι, επειδή κάποιος πρέπει να καθαρίζει το σπίτι

    Ψήφοι: 4 5.1%
  • Όχι, επειδή τα λεφτά που βγάζω αρκούν.... γιατί να κουράζεται και αυτή;

    Ψήφοι: 1 1.3%
  • Όχι δεν θα αντέχω τον ανταγωνισμό

    Ψήφοι: 1 1.3%
  • Όχι επειδή φοβάμαι το κέρατο

    Ψήφοι: 5 6.4%
  • Δεν με νοιάζει, ό,τι αποφασίσει....

    Ψήφοι: 25 32.1%

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
¨....καθώς είμαι γυναίκα και καριερίστρια¨
Καταρχήν η λέξη ¨καριερίστρια¨ ή καριερίστας (για να μην επικεντρωθώ στο φύλο) , σόρυ, με ενοχλεί...
Προσωπική μου καθαρά αντίληψη, που έγκειται σε υποκειμενική, βιωματική δοξασία- αμέσως κάνω συνειρμό σε ανθρώπους εκ των πραγμάτων πιο αποστειρωμένους, και πιο μονοδιάστατους...
Για να μην συγκεκριμενοποιήσω και σε πιο εξειδικευμένα χαρακτηριστικά όπως ανταγωνιστικούς ανθρώπους, πιο αμείλικτους και στεγνούς, ή ακόμα και μη συναδελφικούς, με ό,τι αυτό συνεπάγεται...
Για μένα είναι ιδιαίτερα ενδεικτική η συμπεριφορά κάποιου στον εργασιακό του χώρο,και από εκεί μπορείς να καταλάβεις για την εν γένει προσωπικότητά του όσα δεν μπορείς αν τον συναναστρέφεσαι χρόνια... η εργασιακή μας συμπεριφορά, θεωρώ, μας απογυμνώνει...όπως και θεωρώ ενδεικτικό -για τη γνώμη που θα σχηματίσω για κάποιον- το πού κατατάσσει σε σημασία την εργασία του και το πόσο ζωτικής σημασίας, τελικά, την θεωρεί....μακάρι να μην ζω για να δουλεύω, αλλά να δουλεύω για να ζω....
Εν ολίγοις ο-η καριερίστας-ια μου κάνει συνώνυμο της εργασιομανίας, και οτιδήποτε καθίσταται μανία, άστο καλύτερα...

¨Καταρχήν δεν υπάρχουν 'γυναικείες' και 'ανδρικές' δουλειές - ρόλοι - επαγγέλματα¨
Έπειτα, ναι, σαφώς και υπάρχουν γυναικείες και ανδρικές δουλειές, όσο κλισεδιάρικο και παρωχημένο και αν μας ακούγεται... Δεν νομίζω ότι μια γυναίκα μπορεί να γίνει μπετατζής με την ίδια ευκολία που μπορεί να γίνει ένας άντρας, η παράμετρος των σωματικών δυνατοτήτων και αντοχών , δεν είναι υποκειμενικό, αλλά αντικειμενικό διαχρονικό κριτήριο..

Η θηλυκότητα κ η αρρενωπότητα δεν είναι εγγενείς αλλά επίκτητες
Η θηλυκότητα και η αρρενωπότητα είναι εγγενής, αλλά και επίκτητη....
Σαφώς και υπάρχουν νόρμες και περιχαρακωμένες κοινωνικές επιταγές , αλλά η φύση πόσο μπορεί να παραθεωρηθεί και να υποτιμηθεί...αρκετά ισοπεδωτικό μου ακούγεται και ¨παρά φύσει¨...
Θεωρώ ότι υπάρχουν εγγενείς προδιαγραφές, είτε το θέλουμε, είτε όχι... από εμφανισιακές διαφορές, που είναι και οι πιο εμφανείς και ευδιάκριτες, εώς παραμέτρους έκφρασης και συμπεριφοράς, που και πάλι δεν τις θεωρώ αδιόρατες ...
Οπότε , ναι μεν , το ¨κοινωνικό¨ φύλο είναι απόρροια κοινωνικών στερεοτύπων και νόρμων ,
όμως και το ¨βιολογικό¨ φύλο δεν είναι αμελητέα παράμετρος ,
είναι αντικειμενική και δύσκολα διαπραγματεύσιμη και ρευστή....
Δεν μπορώ να εναποθέσω τις απόψεις μου στην αμιγώς συμπεριφοριστική άποψη ότι ο άνθρωπος και τα φύλα ¨γίνονται¨,και ¨διαμορφώνονται¨ και να ρίξω όλο το βάρος στην επιρροή των κοινωνικών νόρμων...
Θεωρώ ότι σε αρκετά καθοριστικό βαθμό ο άνθρωπος ΚΑΙ γεννιέται...

δεν θα αναλύσω σε αυτό το thread τι είναι κ τι εξυπηρετούν τα στερεότυπα γιατί δεν θα τελειώσω ούτε μεθαύριο
....όπως και μεγάλη συζήτηση είναι τί εξυπηρετεί η ισοπέδωση, η αμφισβήτηση και τελικά η άρνηση κάποιων γενετικών , βιολογικών χαρακτηριστικών και προδιαγραφών των φύλων , και η εξομοίωσή τους, και τί αυτό επιφέρει...
( Ο κολλητός μου είναι φορτηγατζής...believe me, μπορεί να μην μας αρέσει και να μας ακούγεται συντηρητικό να λέμε ότι δεν υπάρχουν αντρικές και γυναικείες δουλειές, αλλά ο σωματότυπος μιας γυναίκας δεν θα επέτρεπε να έκανε αυτό που κάνει ένας άντρας στο συγκεκριμένο επάγγελμα... πρέπει να είναι λίγο πιο... βιονική, προυποθέτει όχι μόνο το να οδηγείς το φορτηγό, αλλά και να σηκώνεις διόλου ευκαταφρόνητα βάρη, και άλλα πολλά ξεθεωτικά και δυσβάστακτα για τη γυναικεία φύση...:/: )

Παρεμπιπτόντως, δεν θέλω να κάνω παιδιά, όποτε βλέπω στον ύπνο μου ότι είμαι έγκυος το βιώνω σαν εφιάλτη, υποστηρίζω αυτή την άποψή μου απ'όσο με θυμάμαι με αρκετή συνέπεια , και είναι η μόνη άποψη που δεν έχω διαπραγματευτεί ως τώρα ...(και αποκλείω και να την διαπραγματευτώ και στο μέλλον , όσο απόλυτο και αν ακούγεται...)
Συμφωνώ ότι τεκνοποίηση δεν είναι παράγοντας και κριτήριο ολοκλήρωσης μιας γυναίκας...
Αλλά,...

1-Μητρικό ένστκτο: κοινωνική κατασκευή - η κοινωνία επιβάλλει στις γυναίκες να γίνουν οπωσδήποτε κάποια στιγμή μητέρες.
Το μητρικό ένστικτο είναι άλλης φύσης κραδασμοί, που προτάσσει πάνω απ'όλα η ίδια μας η φύση... πώς να το κάνουμε...από τους μαστούς, τις θηλές,την έμμηνο ρύση, ως τον ομφάλιο λώρο ,το θηλασμό, τον πλακούντα και την περίοδο της εγκυμοσύνης... τις κλωτσιές που θα νιώσεις εσύ στην κοιλίτσα σου, καλώς ή κακώς , δεν μπορεί να τις νιώσει ο άντρας... απλοϊκό παράδειγμα , αλλά απτό... Ήδη, εκ φύσεως, έχεις πολλά πλεονεκτήματα στην επαφή με την ύπαρξη που θα φέρεις στον κόσμο σε σχέση με τον άντρα...
Αυτό σαφώς και δεν σημαίνει ότι όποια γυναίκα τα βιώνει αυτά , αυτόματα καθίσταται και κατάλληλη μητερα...και επειδή ένας άντρας δεν τα βιώνει είναι υποδεέστερος στον γονεϊκό ρόλο...αλλά και μην εκμηδενίζουμε κάποιους παράγοντες ... είναι αρκετά καταλυτικοί για να τους παρακάμψουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Θα προσπαθήσω να απαντήσω στα περισσότερα από όσα αναφέρθηκαν. Καταρχήν τόση αντίδραση ήταν αναμενόμενη από τη στιγμή που ξεκινούν να τρίζουν τα θεμέλια κοινωνικών θεσμών και στερεοτύπων που βρίσκονται τόσο καλά ενσωματωμένοι στα σύγχρονα κοινωνικά υποκείμενα των δυτικών κοινωνιών. Άλλωστε στις δυτικές κοινωνίες τα κοινωνικά φύλα είναι 2. Σε άλλες κοινωνίες τα βιολογικά φύλα είναι -φυσικά- 2 αλλά τα κοινωνικά φύλα περισσότερα. Και εξηγώ: στη φυλή Mohave αναγνωρίζονται 4 κοινωνικά φύλα: οι γυναίκες, άνδρες, οι alyha και οι hwame. Οι alyha είναι αγόρια που άλλαξαν το φύλο τους υιοθετώντας γυναικείο όνομα, γυναικείο ντύσιμο κ γυναικείους ρόλους εν γένει. Δικαιούνται να παντρευτούν άνδρες. Το αντίθετο συμβαίνει με τους hwame. Πολύ ρευστή δεν είναι η έννοια του κοινωνικού φύλου;Φυσικά και 'μεις οι 'πολιτισμένοι' δυτικοί μπορούμε να μεγαλώσουμε ένα θηλυκό βρέφος σαν αγόρι κ το αντίστροφό. Ή να μην του προσφέρουμε έμφυλη διαπαιδαγώγηση κ να το αφήσουμε στο μέλλον να επιλέξει το κοινωνικό του φύλο.Αλλά τι θα πει τότε η κοινωνία;Η κοινωνία που καταδικάζει τους ομοφυλόφιλους και ό,τι η ίδια ορίζει ως παρέκκλιση; Η αλάθητη δυτική κοινωνία του καπιταλισμού που το μόνο που κατάφερε ήταν να καταστρέψει τις ζωές εκατομμυρίων ανθρώπων (βλ. οικονομική κρίση...);Αυτή η κοινωνία θα μας διδάξει; Τι;;;Να υπακούμε φυσικά στις επιταγές της. Τεσπα, δεν θα περιπλέξω άλλα το θέμα μεταξύ κοινωνίας/στερεότυπων ρόλων των φύλων.Επανέρχομαι απαντώντας σε κάποιες ερωτήσεις. Για να μην περεξηγηθώ, δεν θέλω οι θέσεις μου να εκληφθούν ως επίθεση στα υπόλοιπα άτομα του forum.

Συνεχίζω. Christianelle και Άγγελε (ευχαριστώ κ για το καλωσόρισμα!:)) θα ήθελα να απαντήσω με μια ερώτηση: Ποια ακριβώς ορμόνη/ες ή όργανο στον ανθρώπινο οργανισμό υπαγορεύει σε γυναίκες κ άνδρες τι μπορούν κ τι δεν μπορούν να κανούν αναφορικά με δουλειές; Εγώ πιστεύω ότι κ μια γυναίκα είναι ικανή να εργαστεί σαν υδραυλικός λ.χ. (ξέρω γυναίκα που εργάζεται σαν ηλεκτρολόγος μεταξύ ανδρών) και 1ας άνδρας λ.χ. σαν αισθητικός (κ να μην είναι gay!). Εγώ προσωπικά δεν θα είχα προκαταλήψεις προς κανένα από τους δύο! Κανένα επάγγελμα κ καμία υποχρέωση δεν συνιστά έμφυτη πλευρά του βιολογικού μας φύλου.
Valder έρχομαι σε 'σένα. Θα μπορούσα ούτως ή άλλως να δώσω απάντηση. Απλά αυτή τη στιγμή απαντάω ούσα από την άλλη πλευρά, δηλ. επιδιώκοντας ακαδημαική καριέρα γιατί κάτι τέτοιο θα μου δώσει ικανοποίηση μακροπρόθεσμα.Δεν γνωρίζω τι απόψεις θα είχα αν δεν με απασχολούσε τόσο η καριέρα μου, αν και γενικά ό,τι διδάσκομαι ως 'πρέπον' και 'σωστό' θέλω πάντα να το επεξεργάζομαι και να το κρίνω πριν το αποδεχτώ ή το απορρίψω. Οι επιβεβλημένοι αυτοί ρόλοι των 2 φύλων πάντως με απασχολούσαν σα ζήτημα από τα πρώτα έτη των σπουδών μου κ πάντα με εντυπωσίαζε το πόσο δεδομένους τους θεωρεί η συντριπτική πλειονότητα του πληθυσμού. Πάντα απορούσα να σου πω την αλήθεια.
Αυτές οι δουλειές δεν είναι υποτιμητικές, όλοι τις κάνουν. Απλά αν ποτέ παντρευτώ κ έχω κ παιδί δεν θα αναλάβω σπίτι-μαγείρεμα-φοντίδα παιδιού εγώ αποκλειστικά. Θέλω αυτές οι υποχρεώσεις να είναι ισότιμα μοιρασμένες: ούτε εγώ να εκμεταλλευτώ κάποιον αλλά όυτε κ ο κάποιος να εκμεταλλευτεί εμένα με το επιχείρημα 'είσαι γυναίκα''.Πρόκειται για ένα επιχείρημα αστήριχτο που στόχο έχει να προωθήσει τα δικά του συμφέροντα. Δεν θα ανεχτώ ποτέ 1αν άντρα ξάπλα στον καναπέ μετά τη δουλειά να φωνάζει 'γυναίκα νερό, φαί, παντόφλες' κλπ. Θέλω κ ο άντρας να πάρει τις ευθύνες που του αναλογούν στα χέρια του κ να ' χει απογαλακτιστεί από τη μητέρα του. Εγώ θα' μαι μόνο σύζυγος, όχι κ μητέρα του. Σε καμία περίπτωση δεν θα αξίωνα από το σύζυγο να πάρει όλο το βάρος. Όλα θα κατανεμηθούν ισότιμα και ο ένας θα σέβεται απόλυτα τον άλλο. Ή τουλάχιστον όπως θα τον σεβαστώ εγώ ως άνθρωπο έτσι θα θέλω κ αυτός να με σεβαστεί, ως άνθρωπο.

Από πότε το 'μα..κας' και το 'πουτ...α' λειτουργούν προσδιοριστικά προς άνδρες κ γυναίκες αντίστοιχα; Νομίζω πως όλοι γνωρίζουμε τι σημαίνουν οι λέξεις και δεν μπορούμε να τις αποδίδουμε ως χαρακτηρισμούς σε άτομα που δεν φέρουν κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να δεχτώ τον χαρακτηρισμό της 'πουτ...ας' γιατί απλά δεν ασκώ αυτό το επάγγελμα:confused:. Και ούτε κάποιος δεν έχει το δικαίωμα να μου τον αποδώσει φυσικά.

Καμία (αν και αυτό δεν μπορεί να γενικευτεί για το σύνολο του γυναικείου πληθυσμού) δεν έγινε ξυλουργός γιατί οι περισσότερες των γυναικών 'διδάσκονται' από τη γέννησή τους πώς να ενδυθούν τον κοινωνικό ρόλο της γυναίκας κ ό,τι αυτό συνεπάγεται. Πόσες γυναίκες διδάσκονται να επιθυμούν τέτοια επαγγέλματα; Αν όμως ξαφνικά αντιστρέφονταν τα πράγματα και μαθαίναμε τα κοριτσάκια να επιθυμούν να φέρονται σαν άνδρες κ τα αγορακια σαν γυναίκες, είσαι σίγουρος ότι δεν θα άλλαζε ΚΑΙ (μεταξύ άλλων) ο επαγγελματικός τους προσανατολισμός;

Η κοινωνία απαιτεί την κοινωνική διαφοροποίηση για να μπορεί να λειτουργήσει 'ομαλά'. Απ' αυτή την απαίτηση της κοινωνίας απορρέει η ανισότητα κ η καταπίεση (στην κοινωνία πάντα υπάρχει κ θα υπάρχει ανισότητα κ καταπίεση όχι μόνο των φύλων - βλ. πάλη των τάξεων, ρατσισμός προς ποικίλες κοινωνικές ομάδες...). Κατ' επέκταση, μέσα σ' αυτή την κοινωνία δεν έχει σημασία τι κάνουν οι γυναίκες κ τι κάνουν οι άνδρες αλλά αυτό που έχει σημασία είναι αυτό που κάνουν οι γυναίκες να γίνεται αντιληπτό ως διαφορετικό από αυτό που κάνουν οι άνδρες.Η κοινωνία 'τρέμει' μποροστά στην πιθανότητα ισοπέδωσης αυτών (κ όχι μόνο αυτών- η κοινωνία πάντα θα προσπαθεί να καταστείλει τις αντιδράσεις) των διακριτών κοινωνικών ρόλων.

Φυσικά και κάποια πρέπει να σου γεννήσει το μωρό αφού βιολογικά είσαι αρσενικό.

Εγώ προσωπικά δεν θέλω δίπλα μου τον άνδρα κλαρκ που θα τα κάνει όλα για να επιτύχω εγώ. Επειδή όμως η καριέρα είναι αυτό που με απασχολεί αυτή τη στιγμή στα 26 μου, θα βάλω ως πρωταρχικό μου στόχο τη συγγραφή του διδακτορικού μου κ την διεκδίκηση μιας έδρας και όταν πετύχω αυτό το στόχο θα προχωρήσω (αν το έχω επιθυμήσει και όχι επειδή πρέπει γιατί είμαι γυναίκα ) στη δημιουργία οικογένειας (πιθανός επόμενος στόχος; δεν ξέρω). Θέλω να πιστεύω ότι είμαι σε καλό δρόμο γιατί υπολογίζω στα 28 μου να έχω ολοκληρώσει τη συγγραφή και να κάνω το βήμα για την έδρα. Και μην ξεχνάμε ότι οι πιο πολλές γυναίκες σήμερα κάνουν παιδιά μετά τα 30-32. Ωστόσο, αν και όταν γίνω πανεπιστημιακός δεν θα κάτσω στ' αυγά μου αλλά θα συνεχίσω την έρευνά μου σε ζητήματα που με απασχολούν. Θέλω να'μαι πάντα δημιουργική. Δεν νομίζω ότι είναι τόσο κακό επειδή είμαι γυναίκα.
Valder όλα αυτά τα λέω χωρίς ο τόνος μου να'ναι επιθετικός προς εσένα!;)

Himela δεν έχω την παραδοσιακή Ελληνίδα μάνα ούτε τον παραδοσιακό Έλληνα πατέρα. Και να τους είχα δεν θα ήθελα να επεμβαίνουν αν και όταν θα δημιουργούσα την δική μου οικογένεια όπως δεν θα ήθελα να επεμβαίνουν κ οι γονείς του συζύγου μου. Από τα πεθερικά μακρυά κ αγαπημένοι. Δεν με ενοχλούν, δεν τους ενοχλώ, δεν ενοχλούν το σύζυγό μου. Ο γάμος αφορά 2 άτομα κ όχι 4-6-10-50 κλπ. Θέλω απόλυτη ανεξαρτησία από όλους. Η μορφή της οικογένειας σήμερα είναι η πυρηνική κ όχι η εκτεταμένη.
Το πώς έκανα 'το συναίσθημα' κοινωνική κατασκευή το επεξηγώ. Εγώ στα 26 μου δεν αισθάνομαι καμία ανάγκη να γίνω μητέρα και δεν γνωρίζω και καμία γυναίκα -αυτή τη στιγμή- συνομήλική μου (ή κ λίγο μεγαλύτερη, μικρότερη) που να επιθυμεί κάτι τέτοιο. Βλέπω - σε γενικές γραμμές- οι γυναίκες σήμερα να έχουν άλλους στόχους, ως πρωταρχικούς, και να μην διακατέχονται από αυτό το 'συναίσθημα. Όταν όμως είμαστε μικρές κ μας αγοράζουν τη Barbie και το παιδί της κ ποιος ξέρει τι άλλα τέτοιου τύπου παιχνίδια τι μας διδάσκουν;Ότι κάποτε πρέπει να γίνουμε μητέρες!Και εμείς το πιστέψαμε κ θέλουμε και να το πράξουμε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.
Θα συμφωνήσω με τη θέση της Subject to Change για το θέμα αναπαραγωγή - δημιουργικότητα.
Όλα αυτά φιλικά!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
@yperoxi
Ειναι πολυ απλοι οι λόγοι που οι γυναίκες δεν μπορουν να δουλέψουν οικοδομή (που ηταν και το παραδειγμα μου) και αφορουν την σωματική διάπλαση και δύναμη. Φαντάζομαι γνωρίζεις ότι αυτή η δουλεια απαιτεί σε καθημερινή βάση άρση βαρών και πολλους κινδύνους. Μια γυναικα οικοδόμος θα ειχε χοντρα μπράτσα, σπασμένα νύχια, θα φερόταν "σαν οικοδόμος" και κατά πάσα πιθανότητα το αναπαραγωγικό της σύστημα θα είχε υποστεί ζημιές από τις κακουχίες. Δεν ξέρω αν θα την χαρακτηριζες γυναίκα μόνο και μόνο επειδή τα χρωμοσώματά της είναι ΧΧ.
To αλλο μου παραδειγμα απευθυνεται σε μητερες που θελουν να ασχολούνται με τα παιδιά τους και είναι λογικό ότι ποιαδήποτε δουλειά απαιτει την απουσία από το σπίτι για πολλές ώρες ή και μέρες κρινεται ακατάλληλη.
Ελπιζω να το ξεκαθαρισα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
@yperoxi
Ειναι πολυ απλοι οι λόγοι που οι γυναίκες δεν μπορουν να δουλέψουν οικοδομή (που ηταν και το παραδειγμα μου) και αφορουν την σωματική διάπλαση και δύναμη. Φαντάζομαι γνωρίζεις ότι αυτή η δουλεια απαιτεί σε καθημερινή βάση άρση βαρών και πολλους κινδύνους. Μια γυναικα οικοδόμος θα ειχε χοντρα μπράτσα, σπασμένα νύχια, θα φερόταν "σαν οικοδόμος" και κατά πάσα πιθανότητα το αναπαραγωγικό της σύστημα θα είχε υποστεί ζημιές από τις κακουχίες. Δεν ξέρω αν θα την χαρακτηριζες γυναίκα μόνο και μόνο επειδή τα χρωμοσώματά της είναι ΧΧ.
Ok ρε παιδιά, είπαμε, το να είσαι οικοδόμος χρειάζεται σωματική δύναμη, αλλά πως ακριβώς η οικοδομή θα βλάψει το αναπαραγωγικό της σύστημα; Θα κάτσει πάνω σε καμιά σιδερόβεργα;
Επίσης, γιατί να φέρεται "σαν οικοδόμος"; Ότι κι αν σημαίνει αυτό... Ακόμη, που το κακό με τα χοντρά μπράτσα και τα σπασμένα νύχια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Chistianelle η γυναίκα που θα δουλέψει οικοδομή (υποθετικά) θα αποκτήσει τη σωματική διάπλαση που απαιτείται στην οικοδομή (βλ. π.χ.γυναίκες στην άρση βαρών - και τι βαρών!).

Για άντρες δεν είναι επίσης ακατάλληλη μια εργασία που απαιτεί πολύωρη απουσία απ' το σπίτι; Πώς θα συμβάλλουν στη φροντίδα του παιδιού τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ok ρε παιδιά, είπαμε, το να είσαι οικοδόμος χρειάζεται σωματική δύναμη, αλλά πως ακριβώς η οικοδομή θα βλάψει το αναπαραγωγικό της σύστημα; Θα κάτσει πάνω σε καμιά σιδερόβεργα;
Επίσης, γιατί να φέρεται "σαν οικοδόμος"; Ότι κι αν σημαίνει αυτό... Ακόμη, που το κακό με τα χοντρά μπράτσα και τα σπασμένα νύχια;
Εκτος από την κήλη, προβληματα στη μεση κ.α., η αρση βαρων απο γυναικες προκαλει και προβληματα στο αναπαραγωγικο συστημα. Ξερω πολλες γυναικες που αντιμετωπισαν τετοια προβληματα και ειχαν επιπλοκες στην εγκυμοσυνη τους, τρανο παραδειγμα η μητερα μου που ειχε 5 αποβολες.
Θα φερεται σαν οικοδομος γιατι ολοι οι συναδελφοι της ετσι θα φερονται! Νομιζεις θα πινουν ολοι μπυρες πρωι πρωι και θα λενε "ρε μ@λακα, κοιτα κωλ@ρα" και αυτη θα λέει "κύριε, σας παρακαλώ, μιλήστε πιό ωραια" ενώ πίνει το τσάι της?
Τα χοντρά μπράτσα και σπασμένα νυχια ηταν δυο απλά παραδείγματα για να δειξω το πόσο απεριποίητη και "αντρογυναίκα" θα αναγκαστεί να γίνει. Αν ειναι ελκυστικη και θηλυκη, δεν θα μπορεί να δουλεψει.

@yperoxi
Οι γυναικες στην αρση βαρων εχουν προπονητη που τους δειχνει πως να ασκηθουν μετα από πολύωρο ζέσταμα. Η οικοδομη δεν εχει "τεχνικη" και "κουράστηκα coach, αυριο πάλι".
Ο πατέρας που θελει να βλεπει τα παιδια του εννοειται πως δεν μπορεί να εχει τέτοια δουλεια.

Από περιέργεια, σε τι ειναι το διδακτορικό σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Καταρχάς άντρες και γυναίκες δεν έχουν την ίδια μυϊκή δύναμη. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
yperoxi

εχουμε συζητησει μεχρι θανατου εδω περα:P
τις διαφορες των δυο φυλων κλπ ( αγγελος vs subject to change ασε..χαμος:D)


ενα ψαξιμο στο νετ να κανεις σε διαφορες εγκεφαλου αρσενικου θηλυκου,και διαφορες των δυο φυλων θα βρεις πολλες ερευνες μελετες
που επιβεβαιωνουν το προφανες

οτι το καθε φυλο ειναι διαφορετικα καλυτερο σε αλλες δουλειες,,
και το προφανες
"τα φυλα διαφερουν"

υπαρχει και το κοινωνικο θεμα,σαφως,,αλλα πανω σε μια γενετης βαση

εχω ξαναβαλει εδω τοσες φορες τετοια στοιχεια που δεν εχει νοημα να τα ξαναβαλω


αλλα αν εχεις ορεξη,,το παμε..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Ένα ενδιαφέρον άρθρο προς συζήτηση για όποιον έχει όρεξη να διαβάσει....;)
Το παραθέτω για συζήτηση....
Δεν σημαίνει ότι κάθε τι που παραθέτουμε το οικειοποιούμαστε ή το αποδεχόμαστε....εκτός αν το δηλώσουμε....:P
Απλά το θέτουμε προς συζήτηση.....
Συναισθηματική αναστροφή των ρόλων

Μέρος του άρθρου λέει τα εξής:
Ο κύριος στόχος των αντρών
'Οταν ένας άντρας αγαπάει μια γυναίκα, ο κύριος στόχος του είναι να την κάνει ευτυχισμένη . Μέχρι τώρα ο άντρας υπέμενε τον εχθρικό και ανταγωνιστικό κόσμο της δουλειάς, επειδή γνώριζε ότι η γυναίκα του εκτιμούσε τις προσπάθειες και τους αγώνες του. Με δυο λόγια, η ικανοποίηση της γυναίκας αποτελούσε την ανταμοιβή, που έκανε τη δουλειά του άντρα να αξίζει.
Σήμερα. επειδή η γυναίκα εργάζεται πολύ περισσότερο, είναι φυσικό να αισθάνεται συχνότερα ανικανοποίητη. Τώρα πια. στο τέλος της ημέρας, τόσο εκείνη, όσο και ο σύντροφος της αναζητούν την αγάπη και την εκτίμηση. «Δουλεύω εξίσου σκληρά με εκείνον» λέει εκείνη στον εαυτό της. «Γιατί πρέπει εγώ μόνο να του δείχνω ότι εκτιμώ όσα κάνει;» Τώρα η εξάντληση την εμποδίζει να προσφέρει στον άντρα της τη συναισθηματική στήριξη που του αξίζει.
Για τον άντρα, η δυστυχία της γυναίκας του επιβεβαιώνει την αποτυχία του. «Γιατί να προσπαθήσω περισσότερο;» αναρωτιέται. «Έτσι κι αλλιώς, δεν αναγνωρίζει όσα έχω κάνει μέχρι τώρα». Οί βλαβερές συνέπειες αυτής της σχετικά νέας νοοτροπίας έχουν υποτιμηθεί σε μεγάλο βαθμό και από τα δύο φύλα .
Όταν οί σύγχρονοι άντρες επιστρέφουν στο σπίτι, αντιμετωπίζουν τις περισσότερες φορές την ήττα και όχι τη νίκη. Η δυσαρέσκεια των συντρόφων τους σημαίνει γι' αυτούς ότι είναι αποτυχημένοι.
Τι κάνει τις γυναίκες ευτυχισμένες;
Χρόνια πριν, όταν οί γυναίκες ασχολούνταν αποκλειστικά με το σπιτικό τους, απολάμβαναν την υποστήριξη των άλλων γυναικών του περιβάλλοντος τους. Μπορούσαν να σταματήσουν για λίγο τη δουλειά τους και να χαλαρώσουν, συνομιλώντας με τις άλλες γυναίκες μέσα σε μια φιλική ατμόσφαιρα , μακριά από ανταγωνισμούς. Είχαν την πολυτέλεια τον απρογραμμάτιστου χρόνου, που τους επέτρεπε να ασχοληθούν με τη δημιουργία όμορφων πραγμάτων στο σπίτι τους. τον κήπο ή την κοινότητα μέσα στην οποία ζούσαν. Ενδιαφέρονταν για τους άλλους και οί άλλοι ενδιαφέρονταν για κείνες.
Η καθημερινή ρουτίνα καλλιεργούσε τη θηλυκή τους φύση και την αγάπη μέσα στην καρδιά τους. Οί σχέσεις τους, που ξεχείλιζαν από αγάπη και φροντίδα, έδιναν νόημα στην ύπαρξη τους και τις στήριζαν στις αναπόφευκτες κρίσεις της ζωής τους.
Κανείς δεν είχε την απαίτηση από τις γυναίκες να επωμισθούν το διπλό φορτίο της φροντίδας των σχέσεων και της συντήρησης της οικογένειας. Οί άντρες χαίρονταν να συντηρούν την οικογένεια - κάτι που μπορούσαν ακόμη να το καταφέρνουν - και άφηναν τις γυναίκες τους στις δικές τους ασχολίες, δημιουργώντας και διατηρώντας, με αυτόν τον τρόπο, σχέσεις αγάπης. Στον ανταγωνιστικό και ανδροκρατούμενο σύγχρονο κόσμο, η έμφαση στις ανθρώπινες σχέσεις απουσιάζει και για πρώτη φορά στην ιστορία, οί γυναίκες υποχρεώνονται να λειτουργήσουν χωρίς την υποστήριξη του φιλικού θηλυκού περιβάλλοντος.
Απομιμήσεις αντρών
Μια γυναίκα εξέφρασε τα συναισθήματα της με τον παρακάτω τρόπο: «Αισθάνομαι σαν απομίμηση άντρα. Η εργαζόμενη γυναίκα δεν έχει ένα επιτυχημένο γυναικείο πρότυπο για να ακολουθήσει. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς απαιτείται από τη γυναίκα να είναι δυνατή και θετική και ταυτόχρονα να κρατά τη θηλυκότητα της. Αισθάνομαι ότι χάνω την επαφή με τον εαυτό μου».
Όταν η γυναίκα υιοθετεί παραδοσιακούς αντρικούς ρόλους, είναι φανερό ότι πολύ δύσκολα θα διατηρήσει τη θηλυκότητα της. Το αυστηρά δομημένο πρόγραμμα εργασίας, η λήψη αποφάσεων με κριτήριο το τελικό αποτέλεσμα και όχι τα συναισθήματα των άλλων, η ανάθεση εντολών και η έλλειψη χρόνου για συζήτηση των ειλημμένων αποφάσεων, ο υπολογισμός στρατηγικών κινήσεων για προστασία από τυχόν επιθέσεις, η σύναψη συμμαχιών βάσει του κέρδους και όχι της φιλίας, η επένδυση χρόνου και ενέργεια; με στόχο το προσωπικό κέρδος και όχι προς όφελος των άλλων - όλα αυτά συμβάλλουν στην κατάπτωση της γυναικείας ψυχής.
Ο κόσμος της εργασίας δεν προάγει τη γυναικεία φύση και επηρεάζει με δραματικό τρόπο την ποιότητα των προσωπικών σχέσεων των γυναικών.
Οί γυναίκες στη δουλειά και στο σπίτι
Οί γυναίκες υποφέρουν από άγχος πολύ περισσότερο απ' ότι οί άντρες, γιατί οί απαιτήσεις της εξωτερικής εργασίας έχουν διπλασιάσει το φορτίο τους. Στη δουλειά οί γυναίκες προσφέρουν όσα και οί άντρες, αλλά όταν γυρίζουν στο σπίτι, ξυπνά το ένστικτο τους κι έτσι συνεχίζουν να προσφέρουν και εκεί.
Είναι πολύ δύσκολο για μια γυναίκα να γυρίσει στο σπίτι, να ξεχάσει τα προβλήματα της ημέρας και να χαλαρώσει, όταν ο εσωτερικός της προγραμματισμός της λέει. «μαγείρεψε , καθάρισε κι άλλο, αγάπησε κι άλλο , μοιράσου κι άλλα , φρόντισε κι άλλο, δώσε κι άλλο, κάνε κι άλλα».
Στο γραφείο η γυναίκα δουλεύει, γιατί συνειδητοποιεί ότι είναι απαραίτητο για να επιβιώσει, ενώ στο σπίτι, δουλεύει επειδή την προτρέπει το ένστικτο της.
Σκεφθείτε το. Δουλειές που κάποτε γέμιζαν τη μέρα μιας νοικοκυράς , τώρα πρέπει να γίνουν μέσα σε λίγες ώρες. Καθώς όλα πρέπει να γίνουν σε συνδυασμό με την προσπάθεια συμβολής στη συντήρηση της οικογένειας , οί γυναίκες δεν μπορούν να διαθέσουν πια αρκετό χρόνο, ενέργεια και υποστήριξη για να ικανοποιήσουν τη βιολογική τους ανάγκη για ένα όμορφο , ειρηνικό σπιτικό και μια αρμονική και υγιή οικογένεια. Νιώθουν πελαγωμένες απ' όλα αυτά που πρέπει να κάνουν.
Ειτε αυτό το ένστικτο είναι καθαρά βιολογικό είτε πηγάζει από το πρότυπο των μητέρων τους, παραμένει μια πολύ δυνατή παρόρμηση. Πολλές φορές η πίεση αυτή αυξάνεται, όταν οί γυναίκες σκέφτονται να κάνουν παιδιά ή όταν ήδη έχουν παιδιά . Παρόλο που αυτά τα συναισθήματα και τα άγχη τα προκαλούν οί ίδιες οί γυναίκες στον εαυτό τους. βασίζονται στην σημερινή πραγματικότητα, μια πραγματικότητα που οί μητέρες τους δεν είχαν αναγκαστεί να αντιμετωπίσουν τον καιρό που προσπαθούσαν να στήσουν το σπιτικό και την οικογένεια τους . Είναι λοιπόν εξίσου σημαντικό, οί γυναίκες να μάθουν νέους τρόπους για να αντιμετωπίζουν τα σημερινά δεδομένα και οί άντρες να μάθουν νέους τρόπους για να στηρίζουν τις γυναίκες τους.
Οι άντρες στο σπίτι και στη δουλειά
Στο παρελθόν οί άντρες άντεχαν τις πιέσεις του εξωτερικού κόσμου , επειδή γνώριζαν ότι θα επέστρεφαν στο σπίτι τους , στη γυναίκα τους που τους φρόντιζε και τους αγαπούσε. Κατά τη διάρκεια της μέρας εργάζονταν σκληρά, όταν όμως έφτανε το απόγευμα, χαλάρωναν και απολάμβαναν την αγάπη της συντρόφου τους. Δε χρειαζόταν να συνεχίσουν να δουλεύουν για να κερδίσουν την εύνοια της γυναίκας τους.
Όταν η γυναίκα σήμερα εκφράζει την κούραση της στο σύντροφο της, εκείνος αισθάνεται ότι η γυναίκα τον κατηγορεί για το ότι δεν προσφέρει αρκετά ή ότι τον διατάζει να κάνει περισσότερα. Κανένα από τα δύο αυτά μηνύματα δε συμβιβάζεται με τη φύση του, που του υπαγορεύει «Εντάξει, τώρα είσαι στο σπίτι. Χαλάρωσε και απόλαυσε την ανταμοιβή της προσπάθειας σου».
Για τους άντρες το σπίτι ήταν πάντα τόπος ξεκούρασης. Για τις γυναίκες ήταν πάντα το κέντρο των δραστηριοτήτων τους.

Συμφωνείτε ή διαφωνείτε;;;

Μήπως τελικά το θέμα δεν είναι αν ένας αντρας θελει ή δεν θελει να δουλέψει η γυναίκα του, ή αν μια γυναίκα θέλει ή δεν θέλει να ακουλουθήσει την καριέρα της, αλλά τι θα αποφασίσει το ζευγάρι για το καλό και την ευτυχία και των δύο....γιατί όταν πορευεσαι με έναν άνθρωπο δίπλα σου σίγουρα τον θες ευτυχισμένο και όχι καταπιεσμένο.... κι ισχύει αυτό και για τον άντρα και για την γυναίκα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Καταρχάς άντρες και γυναίκες δεν έχουν την ίδια μυϊκή δύναμη. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Για τους άντρες το σπίτι ήταν πάντα τόπος ξεκούρασης. Για τις γυναίκες ήταν πάντα το κέντρο των δραστηριοτήτων τους.

ολη η ουσια σε μια φραση


εξαιρετικο το κειμενο ,λεει τοσες αληθειες..

παντως και παλια οι γυναικες δουλευαν στα χωραφια,,μην ξεχναμε

απλα η γυναικα ειναι πραγματικα ευτυχισμενη συνηθως με λίγο απο όλα

λιγο δουλεια,,λιγο νοικοκυριο

οχι ενα μονο πραμα-δουλεια -οπως οι ανδρες που και προσωπικα πχ προτιμω μια δουλεια να επικεντρωθω εως το τερμα

απο απλωμα σε πολλες οπως προτιμουν οι γυναικες


για μενα νομιζω οτι το καλυτερο για τις γυναικες ειναι συνηθως.ιδανικα μια μερική δουλεια τοσο ωστε να ξεσκαει απο το σπιτι,αλλα και να μην χανει τον ελεγχο του

ενω ο ανδρας πρεπει να ριχνει ολο το βαρος αν γινεται εξω..αλλα να ειναι και πατερας μεσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Πάντως η δικιά μου ευχαρίστηση είναι η δουλειά και τα χόμπυ μου και σε καμία περίπτωση η ενασχόληση του σπιτιού (καθαρισμός, συμμάζεμα, άσχετα αν γίνονται γιατί πρέπει και όχι γιατί θέλω) και το μαγείρεμα....:redface:
Η καλύτερή μου είναι όταν δεν χρειάζεται να μαγειρέψω για 2 και την βγάζω με μία σαλάτα ή όταν υπάρχουν έτοιμα ταπεράκια μανούλας :P

Ο δικός μου από την άλλη λατρεύει τη δουλειά του και του αρέσει να μαγειρεύει γιατί το θεωρεί αγχολυτικό και δημιουργικό (και είναι και καλύτερος μάγειρας από εμένα :P)

Οπότε δεν είναι όλα τόσο στάνταρ....
Το θέμα για εμένα είναι ότι και τα δύο φύλα να μπορούν να κάνουν αυτά που γουστάρουν έξω από τα στερεότυπα άντρας- γυναίκα και να είναι ευτυχισμένα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,261 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με το άρθρο (μέχρι την τελευταία σταγόνα του :P) και είναι όλα όσα δεν κατάφερα τόσο καιρό να αναπτύξω. Ουσιαστικά με το να επιζητώ να ξαναγυρίσουμε στα παλιά χρόνια το δικό μου συμφέρον κοιτάζω. Δε διατίθεμαι να γίνομαι χίλια κομμάτια και να βγάλω τον καρκίνο για να επιβιώσω. Αυτή είναι δουλειά του άντρα μου. Εγώ έχω το σπίτι και την ανατροφή των παιδιών. Τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ουσιαστικά με το να επιζητώ να ξαναγυρίσουμε στα παλιά χρόνια το δικό μου συμφέρον κοιτάζω..
Και επειδή εσύ θέλεις αυτό (που ποιός σε εμποδίζει ακριβώς στην τελική?!?!) πρέπει εγώ να εγκλωβιστώ σε μια ζωή που θα με οδηγήσει στην κατάθλιψη γιατί δεν με γεμίζει ούτε στο απειροελάχιστο???

Σε αναγκάζει κανείς να μην κάνεις αυτά που θέλεις? Εμένα γιατί θέλεις να με εμποδίσεις να κάνω αυτά που θέλω φορτώνοντάς μου ενοχές ότι τα παιδιά μου θα είναι παρατημένα, ότι δεν είναι αυτό για το οποίο πλάστηκα ότι δεν είναι σωστό, ότι πρέπει να κάνω κάτι άλλο???

πσ. το εσύ μην το πάρεις τοις μετρητοίς, αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι δεν καταλαβαίνω ποιός ακριβώς εμποδίζει ένα άτομο με τις δικές σου απόψεις για τη ζωή να κάνει αυτό που θέλει, απλώς και μόνο επιτρέποντας σε ένα άτομο σαν κι εμένα να κάνει επίσης αυτό που θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Άγγελε υπάρχουν κ έρευνες που αποδεικνύουν το αντίθετο όπως κ ζωντανά παραδείγματα (λχ. γυναίκα πλαστικός χειρουργός που το πρωί κάνει επεμβάσεις κ το απόγευμα χτυπάει botoxακια κλπ κλπ κ άρα λείπει όλη μέρα από το σπίτι-by the way γνωρίζω προσωπικά μια τέτοια που έκανε κ παιδί στα 40κάτι της - πέρυσι - κ έχει αναλάβει σπίτι κ παιδί ο άνδρας της, ο οποίος παρέμεινε άνδρας).

Η διάκριση γυναίκα - ιδιωτική σφαίρα κ άνδρας - δημόσια έχει πάψει πλέον να υφίσταται σε μεγάλο βαθμό, ειδικά στα αστικά κέντρα.:hmm::hmm:

Η γυναίκα χρειάζεται πλέον απόλυτη οικονομική ανεξαρτησία γιατί, όπως έχει ήδη προαναφερθεί, είναι τουλάχιστον υποτιμητικό το να χαρτζιλικώνεται από τον άνδρα της, να μη μπορεί να καλύψει κάποιες επιθυμίες της κ να παραμένει μαζί του καταναγκαστικά (για περιπτώσεις που δεν θέλουν άλλο να παραμείνουν με τον συγκεκριμένο αλλά δεν έχουν άλλη επιλογή, βλ. περιπτώσεις κακοποίησης).

Τέλος, η γυναίκα δεν φέρει κανένα υποτιθέμενο ένστικτο που την κάνει να θέλει να φροντίζει το σπίτι κ τον άνδρα. Ο άνδρας καλό είναι κάποτε να ενηλικιώνεται κ να μπορεί να αυτοεξυπηρετηθεί (ποιος είναι ανίκανος να σιδερώσει πχ. τα ρούχα του;) κ λχ. το τρίψιμο και το καθάρισμα γενικά πολύ αμφιβάλω για το κατά πόσο προσφέρει ευτυχία:confused:. Δεν προσφέρει ευτυχία σε κανένα από τα 2 φύλα αλλά είναι κτ που πρέπει να γίνει. Κάποτε θα το κάνει η γυναίκα κ κάποτε ο άνδρας. Δεν είναι κ κάτι που χρειάζεται την έμφυτη κλίση:whistle: του ενός ή του άλλου φύλου.

Τέλος, όπως αναφέρει η Vkey στο από πάνω post η δουλειά της προσφέρει ευχαρίστηση ενώ ο φίλος της αγαπάει τη μαγειρική κ είναι κ καλός σε αυτό. Δεν νομίζω να βρίσκεις κάτι παράξενο σε αυτό.;)
υγ. Cristianelle το διδακτορικό μου αφορά στις σχέσεις των φύλων αλλά λεπτομέρειες δεν λέω γιατί ποτέ δεν ξέρεις ποιος μπορεί να βρεθεί στο e-steki...
Φιλικά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

padrino

Νεοφερμένος

Η padrino αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών, επαγγέλεται Πωλητής/ρια και μας γράφει απο Αργυρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Δεν μπορώ πια να ακούω για το ρόλο της γυναίκας! Η επιλογή επαγγέλματος, καριέρας και οικογένιας θα ήταν ανεξάρτητη από το φύλο αν δεν ήταν τόσο μεγάλη η κοινωνική ανισσότητα γυναίκας-άντρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Είναι ήδη ανεξάρτητη από το φύλο.Τουλάχιστον για ένα αξιόλογο μέρος του πληθυσμού κατά το έτος 2011 προς 2012....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Παντως αυτο που λενε μερικοι "Η γυναικα μενει σπιτι και μεγαλωνει τα παιδια" ειναι η μεγαλυτερη μπουρδα που εχω ακουσει ποτε...
Δηλαδη η συνεισφορα του πατερα τελειωνει με την γονιμοποιηση και με το να παιζει τον μπαμπουλα στα παιδια οταν ειναι ατακτα??
Η μονη περιοδος που ο αντρας δεν μπορει να φροντισει το μωρο ειναι ο πρωτος χρονος, οπου ταιζεται απο την μητερα, απο εκει και μετα δεν υπαρχει καμια δικαιολογια.
Πρεπει ο πατερας να αρχισει να εχει πιο ενεργο ρολο στο μεγαλωμα των παιδιων του....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Η μονη περιοδος που ο αντρας δεν μπορει να φροντισει το μωρο ειναι ο πρωτος χρονος, οπου ταιζεται απο την μητερα, απο εκει και μετα δεν υπαρχει καμια δικαιολογια.
.
αυτή (ή λιγότερο ανάλογα με διάφορες παραμέτρους) είναι η μόνη περίοδος που δεν μπορεί να ταϊσει το παιδί.
Τίποτα δεν τον εμποδίσει να το φροντίσει σε όλα τα υπόλοιπα :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Παντως αυτο που λενε μερικοι "Η γυναικα μενει σπιτι και μεγαλωνει τα παιδια" ειναι η μεγαλυτερη μπουρδα που εχω ακουσει ποτε...
Δηλαδη η συνεισφορα του πατερα τελειωνει με την γονιμοποιηση και με το να παιζει τον μπαμπουλα στα παιδια οταν ειναι ατακτα??
Η μονη περιοδος που ο αντρας δεν μπορει να φροντισει το μωρο ειναι ο πρωτος χρονος, οπου ταιζεται απο την μητερα, απο εκει και μετα δεν υπαρχει καμια δικαιολογια.
Πρεπει ο πατερας να αρχισει να εχει πιο ενεργο ρολο στο μεγαλωμα των παιδιων του....

H μαμα μου εβγαζε γαλα με το θηλαστρο και το εβαζε σε μπιμπερο για να μας ταίζει και ο μπαμπας, αρα από την αρχη μπορεί να συμμετεχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top