Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 239)
  • Ναι

    Ψήφοι: 195 81.6%
  • Όχι

    Ψήφοι: 43 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.4%

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
α)Διαβάζω και εγώ αρκετά άρθρα που μιλάνε για αρκετά προβλήματα στην Βρετανία τα τελευταία χρόνια μετά το Brexit. Κρίμα καθώς είναι χώρα διαμάντι για εμένα με πολύ ισχυρή οικονομία.

β)Από την άλλην η Ελλάδα όντως ανακάμπτει, δηλαδή το 2016 είχαμε ΑΕΠ 175 δισεκατομμύρια ευρώ, το 2022 πήγαμε στα 192 δισεκατομμύρια και φέτος οι προβλέψεις μιλάνε για 196 δισεκατομμύρια (δε βάζουμε τον πληθωρισμό στα νούμερα αυτά). Όμως φίλε ακόμα οι μισθοί μας είναι χαμηλοί, οι υποδομές μας χάλια, το σύστημα υγείας παραπαίει, ενώ η νοοτροπία δεν αλλάζει. Τουλάχιστον στο εξωτερικό έχεις καλύτερους μισθούς και έναν NHS που είναι άριστο σύστημα υγείας πάρα τα προβλήματα που έχει τελευταία.
α)Έτσι όπως πάει το UK σε βάθος λίγων δεκαετιών η οικονομία που είχε ως το 2016 θα είναι μια γλυκιά ανάμνηση...

β)Ναι τι να σου πω, σκοτώνονται τα γιατρουδάκια του NHS ποιο θα σε πρωτοθεραπεύσει!:rolleyes:
Το χειρότερο απ' όσα ανέφερες είναι η νοοτροπία (εκεί έχουμε ακόμη τεράστιο πρόβλημα), τα υπόλοιπα φτιάχνονται και προς το παρόν είμαστε σε καλό δρόμο...
Η νοοτροπία του "βύσματος" δεν φεύγει όμως...+ οτι οι μισθοί σε σχέση με ότι προσφέρεις είναι στο πάτο...+ένα σύστημα υγείας που πάει από το κακό στο χειρότερο...+υποδομές που ανήκουν στο 1821...
Ως προς τους μισθούς (μια που το έθιξε και ο άλλος φίλος πιο πριν) θα σου πω μόνο ότι ο μισθός ο οποίος έκλεισα τώρα (σ' ένα έργο ενεργειακής υποδομής) είναι μεγαλύτερος από τον καλύτερο μισθό που θα μπορούσα να βρω στην Ευρώπη με το βιογραφικό που έχω αυτή τη στιγμή...κι αυτό σε απόλυτους αριθμούς (μόνο αμοιβή και παροχές σε είδος), αν βάλουμε στην εξίσωση και τη διαφορά φόρων (τιμολόγια, δαπάνες, «μαύρα» κ.λπ.) και κόστους ζωής π.χ. μιας μικρομεσαίας δυτικοΕυρωπαϊκής πόλης (τύπου Χάγης, Μάντσεστερ κ.λπ.) σε σχέση με την επαρχιακή Ελληνική πόλη στην οποία θα ζω τώρα τότε άστα να πάνε!:rolleyes:

Στην Ελλάδα από ένα επίπεδο εμπειρίας, προσόντων κ.λπ. και πάνω (γι' αυτό μίλησα για «σοβαρά skills», αλλιώς χαίρω πολύ πάρε βασικό μισθό και πες κι ευχαριστώ) απλά ξεπερνάς τον ανταγωνισμό και παίζεις σε άλλο επίπεδο...στο εξωτερικό είσαι απλά άλλος ένας οικονομικός μετανάστης που έχει ν' ανταγωνιστεί άλλους εκατοντάδες/χιλιάδες ανθρώπους απ' όλο τον κόσμο με τα ίδια ακριβώς προσόντα (δε λέω για περισσότερα γιατί εκεί προφανώς χάνεις απ' τα αποδυτήρια)...

Και κατεβείτε επιτέλους απ' το συννεφάκι στο οποίο βλέπετε το όνειρο ότι μόνο στην Ελλάδα παίζει το «networking» (κοινώς «βύσμα»), οι προτιμήσεις, οι διακρίσεις και τα σχετικά...
α)H Ελλάδα μπορεί να ανακάμπτει στη στατιστική αλλά δυστυχώς, στην καθημερινή οικονομία και οργανωτική υποδομή δεν βλέπεις κάτι. Τόσα λεφτά, λεφτά, που είναι τα λεφτά και στο τέλος δεν έχουμε ένα καθαρό πεζοδρόμιο.

β)Θέλω να πω ότι εφόσον κάτι αλλάζει, γιατί δεν βλέπουμε κάτι καλό; Δεν είναι το παν οι καλοί μισθοί όσο αν η γενικότερη ατμόσφαιρα είναι λιγάκι αποκαρδιωτική.

γ)Η Βρετανία όσο και να έχει διάφορα πολιτικά ή οικονομικά προβλήματα, έχει μια ιστορία και ένα παρελθόν. Διάβασα τις προάλλες ένα άρθρο του Μπλερ που λέει ότι μάλλον θεωρείται μονόδρομος η επανένωση της Αγγλίας με την ΕΕ ενάντια στον διεθνή (άνισο) τεχνολογικό ανταγωνισμό των τριών χωρών της επόμενης πενταετίας: ΗΠΑ, Ινδία και Κίνα. Η Αγγλία θα βγάλει το φίδι από την τρύπα στο τέλος. Ιστορική χώρα, και με την οικονομική ελίτ στο Σίτι. Θα αναγκαστεί η ΕΕ να επανεξετάσει την οικονομική και πολιτική σχέση με την γηραιά Αλβιώνα. Το πρόβλημα είναι ότι η ΕΕ αυτή τη στιγμή έχει ανύπαρκτο οικονομικό και κοινωνικό πλαίσιο καθώς η Γερμανία και η Γαλλία είναι σε άλλους τομείς και ορίζουν την αγορά διαφορετικά (όπως κατασκευαστική ή πολεμική βιομηχανία). Η Αγγλία νομίζω πάντα αποτελούσε τον τελευταίο και βασικό συνομιλητή για τα διπλωματικά νομικίστικα τερτίπια με άλλες χώρες καθώς, όπως ξέρουμε ο μισός πλανήτης είχε ή έχει κάποια σχέση εμπορικής ή και πρώην οικονομικής (πολιτικής) εξάρτησης από την χώρα αυτή.
α)Μια που το ανέφερες...πίστεψέ με, «καθαρό πεζοδρόμιο» ΔΕΝ θέλετε στην Ελλάδα!;)
Κι αν έχετε όρεξη μπορώ να σας εξηγήσω και γιατί...

β)Εγώ βλέπω αρκετά πράγματα που έχουν αλλάξει προς το καλύτερο, αλλά πες μου κι εσύ τι διαφορετικό περίμενες να δεις να βάλουμε το θέμα σε μια σειρά...

γ)Κάπου τα 'χεις μπερδέψει: η Ε.Ε. «λείπει» από τη Βρετανία, όχι το ανάποδο!
Η Βρετανία εκτός των άλλων έχει μείνει πάρα πολύ πίσω σε τεχνολογικό, παραγωγικό κ.λπ. επίπεδο σε βαθμό που σε βάθος χρόνου έτσι όπως πάει θα καταντήσει σαν τη Ρωσία (που δεν παράγει ούτε οδοντογλυφίδες) αλλά χωρίς υδρογονάνθρακες και λοιπούς φυσικούς και μη πόρους να την κρατάνε!
Ακόμη και στα πανεπιστήμια του UK αρχίζει και φαίνεται η παρακμή...
@Volkswagen Fan

Εισαι μικρος ακομη, προσπαθησε να εχεις τον πηχη ψηλα.

Προσπαθησε (με καποιο τροπο, ενας απο τους πιο προσιτους ειναι το διδακτορικο), να εχεις βλεψεις για ΗΠΑ.

Το να σου μενει σε χωρα της ευρωπης, μετα απο τα παγια εξοδα, 1Κ παραπανω απο οτι στην Ελλαδα, δεν αξιζει θεωρω τον κοπο της μεταναστευσης.

Δοκιμασε να αξιοποιησεις την διετια του μεταπτυχιακου στην ευρεση θεσης, και εχε ως backup plan καποια επιλογη εντος Ευρωπης.
Ε ναι ποια Ευρώπη, να πάει Η.Π.Α. να παίρνει 2Κ παραπάνω και το 1Κ να το δίνει για να μπορεί να πηγαίνει σε κάνα γιατρό όταν έχει ίωση!:lol:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
@Volkswagen Fan

Εισαι μικρος ακομη, προσπαθησε να εχεις τον πηχη ψηλα.

Προσπαθησε (με καποιο τροπο, ενας απο τους πιο προσιτους ειναι το διδακτορικο), να εχεις βλεψεις για ΗΠΑ.

Το να σου μενει σε χωρα της ευρωπης, μετα απο τα παγια εξοδα, 1Κ παραπανω απο οτι στην Ελλαδα, δεν αξιζει θεωρω τον κοπο της μεταναστευσης.

Δοκιμασε να αξιοποιησεις την διετια του μεταπτυχιακου στην ευρεση θεσης, και εχε ως backup plan καποια επιλογη εντος Ευρωπης.

Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση/ ιδέα. Θα προσπαθήσω μέσα στα χρόνια του μεταπτυχιακού να βγάλω worker visa μέσο εργοδότη για το U.K. Θεωρώ ότι για χρηματοοικονομικά είναι κορυφή μέχρι και σήμερα που μιλάμε. Όσο αφορά για τις ΗΠΑ που μου πρότεινες αν και είναι χώρα που μπορείς να βγάλεις πολλά χρήματα θεωρώ ότι δεν θα μπορούσα να μείνω μακρυά από την Ευρώπη για πολλούς λόγους.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Ε ναι ποια Ευρώπη, να πάει Η.Π.Α. να παίρνει 2Κ παραπάνω και το 1Κ να το δίνει για να μπορεί να πηγαίνει σε κάνα γιατρό όταν έχει ίωση!:lol:
Νεο παιδι ειναι υποθετω χωρις συννοσηροτητες, τιποτα δεν θα παθει που να μην τον καλυπτει η ασφαλεια.

Για οποιαδηποτε παθηση που η θεραπεια της ξεπερναει την καλυψη, μεχρι να στρωσει ο μισθος, υπαρχει η Ελλαδα.

Αν παλι του τυχει κατι στην ευρωπη not life threatening, παλι θα χρειαστει να πλερω, και μαλιστα σεβαστο ποσο, αν δεν θελει να ζησει τον εφιαλτη των αχρηστων GPs, της τηλε-ιατρικης και της αναμονης του συστηματος (βιωματικο).

Και παλι ομως, ΗΠΑ δεν παει κανεις λογικος με το σκεπτικο να βγαζει στην επομενη 5ετια οσο το average household, ειναι καταστροφικη σκεψη. Ειναι απολυτως εφικτο για εναν skilled worker που λες να χτυπησει 200Κ/ετος επειτα απο τα αρχικα χρονια ειδικοτητας-εκπαιδευσης.

Τουλαχιστον στον κλαδο μου (ιατρος) φανταζομαι και στα οικονομικα που ασχολειται το παιδι ή στο IT. Δεν ξερω αλλη χωρα στον κοσμο που μπορει μισθωτος να χτυπησει τετοια ποσα.
Τοτε εισαι και ασφαλης για τα περισσοτερα θεματα υγειας. Για τα γεραματα που θα βγουν προβληματα ας ερθει ελλαδιτσα, πουτσα του.

Ως Ελ.Επ. συμφωνω, μπορεις να κανεις καλη κονομα οπουδηποτε. Το ιδιο και ως εμπορας. Αλλα αποτελει την εξαιρεση και οχι τον κανονα για να το προτεινει κανεις με σχετικη ασφαλεια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Παιδιά για σπουδές δαγκωτό Ολλανδία...
2500 ευρώ το χρόνο δίδακτρα και μιλάμε για οργανωμένο κράτος..
Βέβαια είναι αρκετά ακριβή σαν χώρα...
Ποια αγγλία...με το Brexit έχασε πολύ το κύρος της...+αυτό που λεεί ο Φώτης με τη Visa

Η νοοτροπία του "βύσματος" δεν φεύγει όμως...+ οτι οι μισθοί σε σχέση με ότι προσφέρεις είναι στο πάτο...+ένα σύστημα υγείας που πάει από το κακό στο χειρότερο...+υποδομές που ανήκουν στο 1821...
Σπουδές Σουηδία παρόμοιο κόστος ζωής, 0 δίδακτρα.
@Volkswagen Fan
Το να σου μενει σε χωρα της ευρωπης, μετα απο τα παγια εξοδα, 1Κ παραπανω απο οτι στην Ελλαδα, δεν αξιζει θεωρω τον κοπο της μεταναστευσης.
Αυτό εξαρτάται από το άτομο. Πολλές χώρες της Ευρώπης είναι τελείως διαφορετικός κόσμος. Προσωπικά και 0ε παραπάνω να έβγαζα, δε θα άφηνα την Νορβηγία. Μου έκανε μάλιστα εντύπωση το καλοκαίρι μου ημουν με άλλους δύο συμμαθητές (ένας πλέον Τσεχία, ο άλλος Λουξεμβούργου), σε παρόμοια ερώτηση που μας έκανε ένας γνωστός μας (αν θα γυρνούσαμε με τις ίδιες εργασιακές συνθήκες) απαντήσαμε και οι 3 αρνητικά.
Στη τελική η ζωή στο εξωτερικό είναι καινούργια εμπειρία που όπως και να έχει αξίζει να τη ζήσει κανείς, η επιστροφή έτσι και αλλιώς εύκολη είναι.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Αυτό εξαρτάται από το άτομο. Πολλές χώρες της Ευρώπης είναι τελείως διαφορετικός κόσμος. Προσωπικά και 0ε παραπάνω να έβγαζα, δε θα άφηνα την Νορβηγία. Μου έκανε μάλιστα εντύπωση το καλοκαίρι μου ημουν με άλλους δύο συμμαθητές (ένας πλέον Τσεχία, ο άλλος Λουξεμβούργου), σε παρόμοια ερώτηση που μας έκανε ένας γνωστός μας (αν θα γυρνούσαμε με τις ίδιες εργασιακές συνθήκες) απαντήσαμε και οι 3 αρνητικά.
Στη τελική η ζωή στο εξωτερικό είναι καινούργια εμπειρία που όπως και να έχει αξίζει να τη ζήσει κανείς, η επιστροφή έτσι και αλλιώς εύκολη είναι.

Σωστα.
Βεβαια δεν απαντησα με βασει τι του αρεσει, τι δεν του αρεσει...
Μιλουσα για χρημα.
Χρημα χρημα χρημα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Τουλαχιστον στον κλαδο μου (ιατρος) φανταζομαι και στα οικονομικα που ασχολειται το παιδι ή στο IT. Δεν ξερω αλλη χωρα στον κοσμο που μπορει μισθωτος να χτυπησει τετοια ποσα.
Τοτε εισαι και ασφαλης για τα περισσοτερα θεματα υγειας. Για τα γεραματα που θα βγουν προβληματα ας ερθει ελλαδιτσα, πουτσα του.

Ως Ελ.Επ. συμφωνω, μπορεις να κανεις καλη κονομα οπουδηποτε. Το ιδιο και ως εμπορας. Αλλα αποτελει την εξαιρεση και οχι τον κανονα για να το προτεινει κανεις με σχετικη ασφαλεια.


Λεφτά με το τσουβάλι κανείς μονο σαν ελευθερος επαγγελματίας.

Σε οποιον τομέα και να πας υπάλληλος θ εισαι ο σκλάβος της μεγαλοεταιρειας που θα προσπαθεί με το μικρότερο κόστος να βγάλει το μέγιστο κέρδος από σενα, κοινώς να σε ξεζουμίσει. Ειδικά με τις τιμες παντου να χτυπάνε στα ύψη όπως τωρα και τα έξοδα ν αυξάνονται. Πάνε οι εποχές οπου στις πλούσιες ευρωπαϊκές χώρες μετανάστες με 0 γνώσεις και πτυχία φτιάχνανε από ένα σπιτι στην πατρίδα τους και γυρνούσαν με καινουργια μερσεντες στα χωρια τους.


Σύμφωνω επισης ότι αν κάποιος θέλει να βγει εξω για να παίρνει καθαρα πχ 2500€ με νοίκια 1000€, και για φαι αλλά 1000€, ας κάτσει καλύτερα Ελλάδα, το ιδιο βγαίνει. Αν δεν χτυπάς τουλάχιστον τα 4πλα 5πλα στο εξωτερικο με περαιτέρω βλέψεις προς τα πάνω δεν βλέπω καμία διαφορα μεταξύ Ελλάδας και εξωτερικού πλέον.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Σύμφωνω επισης ότι αν κάποιος θέλει να βγει εξω για να παίρνει καθαρα πχ 2500€ με νοίκια 1000€, και για φαι αλλά 1000€, ας κάτσει καλύτερα Ελλάδα, το ιδιο βγαίνει. Αν δεν χτυπάς τουλάχιστον τα 4πλα 5πλα στο εξωτερικο με περαιτέρω βλέψεις προς τα πάνω δεν βλέπω καμία διαφορα μεταξύ Ελλάδας και εξωτερικού πλέον.
Γιατί δεν γυρνάς Ελλάδα να σου καθίζουν της πουτανας τους ασθενείς σε μια βάρδια ? :P
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
α)Νεο παιδι ειναι υποθετω χωρις συννοσηροτητες, τιποτα δεν θα παθει που να μην τον καλυπτει η ασφαλεια.

β)Για οποιαδηποτε παθηση που η θεραπεια της ξεπερναει την καλυψη, μεχρι να στρωσει ο μισθος, υπαρχει η Ελλαδα.

γ)Ως Ελ.Επ. συμφωνω, μπορεις να κανεις καλη κονομα οπουδηποτε. Το ιδιο και ως εμπορας. Αλλα αποτελει την εξαιρεση και οχι τον κανονα για να το προτεινει κανεις με σχετικη ασφαλεια.
α)Μ' αυτό το σκεπτικό νέο παιδί είναι ας μείνει με 4-5 συγκατοίκους σε ένα σπίτι να του μένουν περισσότερα στην τσέπη, νέο παιδί είναι ας μην έχει αυτοκίνητο αφού έτσι κι αλλιώς στη δουλειά πάει με το μετρό κ.λπ. κ.λπ.

β)Όπως επίσης υπάρχουν κι οι γονείς να τσοντάρουν κάνα φράγκο από τη σύνταξη, το εφάπαξ κ.ο.κ. σε μια αναποδιά...υποτίθεται ότι αλλάζουμε χώρα για μια (αισθητά) καλύτερη ζωή όμως, στο οποίο περιλαμβάνεται μεταξύ άλλων και το να στηρίξουμε ΕΜΕΙΣ γονείς, φίλους, συγγενείς κ.λπ. σε μια μεγάλη ανάγκη, όχι το ανάποδο!

γ)Δεν ξέρω, σηκώνει πολύ συζήτηση το τι από τα δύο είναι ευκολότερο (να κάνεις αυτό στη χώρα σου ή να ξεχωρίσεις ως υπάλληλος σε ξένη χώρα)...

Υ.Γ. Τα υπόλοιπα δεν τα σχολιάζω γιατί συμφωνούμε...
1)Σπουδές Σουηδία παρόμοιο κόστος ζωής, 0 δίδακτρα.

2)Μου έκανε μάλιστα εντύπωση το καλοκαίρι μου ημουν με άλλους δύο συμμαθητές (ένας πλέον Τσεχία, ο άλλος Λουξεμβούργου), σε παρόμοια ερώτηση που μας έκανε ένας γνωστός μας (αν θα γυρνούσαμε με τις ίδιες εργασιακές συνθήκες) απαντήσαμε και οι 3 αρνητικά.

3)Στη τελική η ζωή στο εξωτερικό είναι καινούργια εμπειρία που όπως και να έχει αξίζει να τη ζήσει κανείς, η επιστροφή έτσι και αλλιώς εύκολη είναι.
1)Γενικά υπάρχουν πολλές χώρες στην Ευρώπη που παρέχουν δωρεάν ή σχεδόν δωρεάν Τριτοβάθμια εκπαίδευση για όλα τα «γούστα», δεν υπάρχει λόγος να πάει κανείς να τα σκάσει στο UK (εκτός αν μιλάμε για καμιά καλή υποτροφία από κορυφαίο πανεπιστήμιο)...

2)Θα ήθελες να μας αναφέρεις τους λόγους (έστω τους κυριότερους);

3)Έχω την εντύπωση (έχοντας ζήσει κι εγώ έξω σε διάφορες χώρες) πως ισχύει κι εδώ το «ό,τι αφήνεις, σε αφήνει»...
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
@Volkswagen Fan όπως είπα και σε όλο θρεντ και με έγραψες .Στην τελική έξω έχεις αυτό σε σχέση με την Ελλάδα

1) Καλύτερη ποιότητα ζωής
2) Καλύτερη ποιότητα εργασίας
3) Εξέλιξη (μισθολογικά και θέση)

Στα λεφτά δεν διαφέρεις πολύ ....αλλά θα χρειαστείς κάποια χρόνια 5-10 για να εχεις σοβαρό οικονομικό κίνητρο ότι έξω αποταμιεύσεις ΠΟΛΥ περισσότερα απ' ότι Ελλάδα


Για τους νοσηλευτές έχει ως εξής είτε κάθεσαι Ελλάδα στο δημόσιο με 700-900 ευρώ (δεν θυμάμαι ακριβώς) με καμιά 30αρια ασθενείς κάθε μέρα .Είτε ιδιωτικό ανάλογα με τις διαπραγματεύσεις που θα κάνεις ( εκεί που ήμουν Μαξ 840 επερνε ο παλιός με 30 χρόνια υπηρεσίας). Είτε φεύγεις έξω και έχεις 4-6 ασθενείς ανά βάρδια (@paskmak ... Οπότε ΝΑΙ και τα ίδια χρήματα να μου έμεναν στο τέλος μακράν καλύτερα εξωτερικό )
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
@Volkswagen Fan όπως είπα και σε όλο θρεντ και με έγραψες .Στην τελική έξω έχεις αυτό σε σχέση με την Ελλάδα

1) Καλύτερη ποιότητα ζωής
2) Καλύτερη ποιότητα εργασίας
3) Εξέλιξη (μισθολογικά και θέση)

Στα λεφτά δεν διαφέρεις πολύ ....αλλά θα χρειαστείς κάποια χρόνια 5-10 για να εχεις σοβαρό οικονομικό κίνητρο ότι έξω αποταμιεύσεις ΠΟΛΥ περισσότερα απ' ότι Ελλάδα


Για τους νοσηλευτές έχει ως εξής είτε κάθεσαι Ελλάδα στο δημόσιο με 700-900 ευρώ (δεν θυμάμαι ακριβώς) με καμιά 30αρια ασθενείς κάθε μέρα .Είτε ιδιωτικό ανάλογα με τις διαπραγματεύσεις που θα κάνεις ( εκεί που ήμουν Μαξ 840 επερνε ο παλιός με 30 χρόνια υπηρεσίας). Είτε φεύγεις έξω και έχεις 4-6 ασθενείς ανά βάρδια (@paskmak ... Οπότε ΝΑΙ και τα ίδια χρήματα να μου έμεναν στο τέλος μακράν καλύτερα εξωτερικό )
Ευχαριστώ πολύ. Θα σου κάνω και εσένα την ίδια ερώτηση. Μεταξύ Βρετανίας και Ιρλανδίας ποια θεωρείς καλύτερη επιλογή??
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Σε οποιον τομέα και να πας υπάλληλος θ εισαι ο σκλάβος της μεγαλοεταιρειας που θα προσπαθεί με το μικρότερο κόστος να βγάλει το μέγιστο κέρδος από σενα, κοινώς να σε ξεζουμίσει. Ειδικά με τις τιμες παντου να χτυπάνε στα ύψη όπως τωρα και τα έξοδα ν αυξάνονται. Πάνε οι εποχές οπου στις πλούσιες ευρωπαϊκές χώρες μετανάστες με 0 γνώσεις και πτυχία φτιάχνανε από ένα σπιτι στην πατρίδα τους και γυρνούσαν με καινουργια μερσεντες στα χωρια τους.
Ο μοναδικός τρόπος να βγάλει κάνα φράγκο παραπάνω ο υπάλληλος είναι να τον έχει πραγματικά ανάγκη ο εργοδότης και να φοβάται μην του φύγει, πράγμα που σε κράτη όπου μεταναστεύουν σωρηδόν ικανότατοι άνθρωποι (άρα και οι εκεί εταιρείες έχουν πληθώρα επιλογών για να καλύψουν θέσεις εργασίας) δεν παίζει...τουλάχιστον στην Ελλάδα που είμαστε εμείς κι εμείς, με γλώσσα που δε μιλιέται ούτε μαθαίνεται εύκολα κ.λπ. ο ικανός εργαζόμενος πάντα θα είναι περιζήτητος και πάντα θα έχει σημαντικό leverage να διαπραγματεύεται τη θέση του και το μισθό του!
@Volkswagen Fan όπως είπα και σε όλο θρεντ και με έγραψες .Στην τελική έξω έχεις αυτό σε σχέση με την Ελλάδα

1) Καλύτερη ποιότητα ζωής
2) Καλύτερη ποιότητα εργασίας
3) Εξέλιξη (μισθολογικά και θέση)
Φίλε μου ειλικρινά, που τα έχεις δει όλα αυτά (κυρίως το «1)» και το «3)», στο «2)» δε θα διαφωνήσω σε γενικές γραμμές) και σε ποια χώρα;
Γιατί εγώ από τους εκατοντάδες ξενιτεμένους συναδέλφους που γνωρίζω (στην ηλικία μου κι έως τα 40+) ούτε ένας δεν έφτασε έστω σε senior management θέση σε κάποια σοβαρή εταιρεία κι από λεφτά, οι περισσότεροι απλώς επιβιώνουν...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ. Θα σου κάνω και εσένα την ίδια ερώτηση. Μεταξύ Βρετανίας και Ιρλανδίας ποια θεωρείς καλύτερη επιλογή??
Δεν έχω ιδέα γιατί δεν το έχω ψάξει .Και επίσης μην ρωτάς ότι νάνε άτομα .Μην ρωτάς ένα ιατρό ,ένα νοσηλευτή για το πώς είναι έξω .Είναι καλύτερο να ρωτήσεις έναν του κλάδου σου που δουλεύει στην αντίστοιχη χώρα να σου πει (καλύτερα μπες ρώτα στο ρεντιτ) ή στην πρακτική όταν πας ρώτα να έχουν φίλους εξωτερικό ή αν έχουν πάει η ίδιοι ,απ' αυτούς θα μάθεις


Εγώ αυτό έκανα ρώτησα στο ρεντιτ αλλά και δικά μου άτομα που εργάζονται έξω με το ίδιο επάγγελμα και εκεί έβλεπα τι έδινε η μία χώρα και τι η άλλη

Επίσης σημαντικός παράγοντας είναι και να θες να μείνεις μόνιμα ή όχι .Αν δεν θες μόνιμα , βαλίτσες ετοίμασε για Ντουμπάι μείνε εκεί για καμιά 10αρια χρόνια χωρι φόρους εισοδήματος και γυρνα



Αλλά 100% έξω θα έχεις αυτά τα τρία που σου είπα σε σχέση με Ελλαδα
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
@Volkswagen Fan


Για τους νοσηλευτές έχει ως εξής είτε κάθεσαι Ελλάδα στο δημόσιο με 700-900 ευρώ (δεν θυμάμαι ακριβώς) με καμιά 30αρια ασθενείς κάθε μέρα .Είτε ιδιωτικό ανάλογα με τις διαπραγματεύσεις που θα κάνεις ( εκεί που ήμουν Μαξ 840 επερνε ο παλιός με 30 χρόνια υπηρεσίας). Είτε φεύγεις έξω και έχεις 4-6 ασθενείς ανά βάρδια (@paskmak ... Οπότε ΝΑΙ και τα ίδια χρήματα να μου έμεναν στο τέλος μακράν καλύτερα εξωτερικό )


Εξερταται για ποια χώρα μιλαμε.


Γερμανια έχει τραγικό σύστημα υγείας ειδικά γι τους νοσηλευτές οι συνθήκες ειναι άθλιες.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Εξερταται για ποια χώρα μιλαμε.


Γερμανια έχει τραγικό σύστημα υγείας ειδικά γι τους νοσηλευτές οι συνθήκες ειναι άθλιες.
Ολλανδία προσωπικά είναι παράδεισος

Γερμανία δεν έχω ιδέα να πω με ακριβή στοιχεία για πόσους ασθενείς αναλαμβάνεις κλπ


Πες μας εσύ τι γίνεται ....για Ελλάδα ξέρω ότι οι ιατροί κάθονται ειδικευόμενοι (γιατί έχει κέρδος το κράτος σε σχέση με το να σε κάνει ιατρό και να πληρώνεσαι μισθολογικά περισσότερα).Κάτι υπερωρίες απλήρωτες άκουγα , συνεχόμενες εφημερίες. Αυτα άκουγα ,τώρα τα εκ των έσω δεν τα ξέρω όπως των νοσηλευτών


Αλλά σαν ιατρός Γερμανία παίρνεις καλύτερα χρήματα ...αλλά και ποιότητα εργασίας σίγουρα 100% .Μην πω ότι έχεις και εξέλιξη μισθολογικά κάθε χρόνο
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Ολλανδία προσωπικά είναι παράδεισος

Γερμανία δεν έχω ιδέα να πω με ακριβή στοιχεία για πόσους ασθενείς αναλαμβάνεις κλπ


Πες μας εσύ τι γίνεται ....για Ελλάδα ξέρω ότι οι ιατροί κάθονται ειδικευόμενοι (γιατί έχει κέρδος το κράτος σε σχέση με το να σε κάνει ιατρό και να πληρώνεσαι μισθολογικά περισσότερα).Κάτι υπερωρίες απλήρωτες άκουγα , συνεχόμενες εφημερίες. Αυτα άκουγα ,τώρα τα εκ των έσω δεν τα ξέρω όπως των νοσηλευτών


Αλλά σαν ιατρός Γερμανία παίρνεις καλύτερα χρήματα ...αλλά και ποιότητα εργασίας σίγουρα 100% .Μην πω ότι έχεις και εξέλιξη μισθολογικά κάθε χρόνο


Καλά Ελλάδα ξεχνά το, μονο ιδιωτικά. Αλλά ο ανταγωνισμός ειναι τεράστιος.



Εδώ αν πας νοσοκομειο ειναι σχετικά καλα, αλλά πολλη γραφειοκρατία, ανοργανωσιά, εκπαίδευση μετρια σε πολλα κέντρα και γενικα λάντζα.



Το καλυτερο να πας καπου ιδιωτικά , υπάρχουν πολλές περιοχές με τεράστιες ελλείψεις σε ιατρικονοσηλετικο προσωπικό και εξαρταται από σενα ποσό και τι θα βγάλεις.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Είμαι κρυουλιάρα δεν θα άντεχα το κρύο :cold2:
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Καλά Ελλάδα ξεχνά το, μονο ιδιωτικά. Αλλά ο ανταγωνισμός ειναι τεράστιος.



Εδώ αν πας νοσοκομειο ειναι σχετικά καλα, αλλά πολλη γραφειοκρατία, ανοργανωσιά, εκπαίδευση μετρια σε πολλα κέντρα και γενικα λάντζα.



Το καλυτερο να πας καπου ιδιωτικά , υπάρχουν πολλές περιοχές με τεράστιες ελλείψεις σε ιατρικονοσηλετικο προσωπικό και εξαρταται από σενα ποσό και τι θα βγάλεις.
Για τους ιατρούς ναι .Ιδιωτικά ....αλλά θα πρέπει να έχεις τα σκιλς γιατί και εκεί σε τρώνε τα μεγάλα ψάρια



Για Γερμανία πάντως μας πασαραν καλές συνθήκες εργασίες κλπ απ' την euromedicals lol .Για Ολλανδία είναι φουλ καλές οι συνθήκες......πόσο μάλλον για ιατρούς ,έχουν 0 σκιλς και για να μην συμβεί καμιά βλακεία ή να μην επιβαρυνθεί το σύστημα υγείας ο προσωπικός ιατρός σε στέλνει σπίτι λέγοντας πάρε παρακεταμόλες και ξανά έλα ( Κυριολεκτικά!!)
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Για τους ιατρούς ναι .Ιδιωτικά ....αλλά θα πρέπει να έχεις τα σκιλς γιατί και εκεί σε τρώνε τα μεγάλα ψάρια



Για Γερμανία πάντως μας πασαραν καλές συνθήκες εργασίες κλπ απ' την euromedicals lol .Για Ολλανδία είναι φουλ καλές οι συνθήκες......πόσο μάλλον για ιατρούς ,έχουν 0 σκιλς και για να μην συμβεί καμιά βλακεία ή να μην επιβαρυνθεί το σύστημα υγείας ο προσωπικός ιατρός σε στέλνει σπίτι λέγοντας πάρε παρακεταμόλες και ξανά έλα ( Κυριολεκτικά!!)


Αν θελεις νοσηλεύτικη πάνε Ελβετία η σκανδιναβια. Γερμανια οι συνθήκες ολο και χειροτερεύουν ειδικά τωρα ακομα χειρότερα με τις νέες τροπολογίες στο σύστημα υγείας.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
1)Γενικά υπάρχουν πολλές χώρες στην Ευρώπη που παρέχουν δωρεάν ή σχεδόν δωρεάν Τριτοβάθμια εκπαίδευση για όλα τα «γούστα», δεν υπάρχει λόγος να πάει κανείς να τα σκάσει στο UK (εκτός αν μιλάμε για καμιά καλή υποτροφία από κορυφαίο πανεπιστήμιο)...

2)Θα ήθελες να μας αναφέρεις τους λόγους (έστω τους κυριότερους);

3)Έχω την εντύπωση (έχοντας ζήσει κι εγώ έξω σε διάφορες χώρες) πως ισχύει κι εδώ το «ό,τι αφήνεις, σε αφήνει»...
1) Eκεί που υπερτερεί το UK είναι στα προπτυχιακά, λόγω γλώσσας. Κατά τα άλλα κορυφαία πανεπιστήμια θα βρεις σε κάθε χώρα, ανάλογα τον τομέα, πχ στις βιοεπιστήμες που είμαι εγώ το Καρολίνσκα δεν έχει κάτι να ζηλέψει από της Οξφόρδης.

2) Πέρα από τα επαγγελματικοοικονομικά, θα μπορούσα να ρίξω τρελό ραντ για σάπια κοινωνία, υποδομές, περιπλοκότητα συναλλαγών κ.α. Αλλά αυτό που με έχει κερδίσει στη Νορβηγία, που είναι και κάτι καθαρά ατομικό θέμα, είναι το πόσο δραστήριος είναι ο κόσμος και πόσο εύκολα προσβάσιμες είναι οι δραστηριότητες και γενικά η φύση. Μαζί με την τρελή οργάνωση. Για παράδειγμα, το ΣΚ πήγαμε με τραίνο σε μια στάση 30 λεπτά έξω από το Όσλο (με το μηνιαίο εισητήριο των ΜΜΜ) και από εκεί 5κμ πορεία στο δάσος με σκι, σε γραμμές που είχαν φτιάξει το προηγούμενο βράδυ, όπου και μείναμε σε μια σελφ-σερβις καμπίνα. Η οποία φυσικά ήταν φουλ εξοπλισμένη, πεντακάθαρη και όλα λειτουργικά και τακτοποιημένα. Έχοντας μεγαλώσει στη Λάρισα και χωρίς να έχω όχημα, μου φαίνεται απίστευτο ότι μπορώ με ποδήλατο ή μετρό να είμαι σε <μισή ώρα σε θάλασσα, βουνό, λίμνη ή ποτάμι. Γενικά θα μπορούσα να κάνω μεγάλο elaborate για την ζωή στο Όσλο, αλλά αυτό αφορά περισσότερο το κομμάτι της κοινωνικής ζωής (άρα κάτι υποκειμενικό), η οποία προφανώς είναι πολύ διαφορετική και καταλαβαίνω ότι αυτοί οι ρυθμοί ζωής δεν είναι ελκυστικοί για όλους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγώ πάντως τα έχω πει για την ποιότητα ζωης και τον εργασιακό τομέα. Τώρα μια φίλη μου τρώει τρελό bullying και δεν τολμάει να κάνει παράπονα. Της έχουν καταπατήσει ανθρώπινα δικαιώματα και φοβάται να κάνει παράπονα γιατί το σύστημα ειναι διεφθαρμένο. Για να βρεις δουλειά δύσκολα αν δεν έχεις κονέ. Αν χρειάζεσαι βύσμα στην Ελλάδα, έχω ειναι πολύ χειρότερα. Είχα στείλει πάνω από 100 βιογραφικά και δεν έπαιρνα ούτε μια απάντηση παρόλο που πήγα πανεπιστήμιο εδώ (αν έχεις σπουδάσει εξωτερικό και δεν έχεις καθόλου εμπειρία εδώ δεν σε θέλουν) και έχω και μεταπτυχιακό. Την δουλειά μου την βρήκα επειδή το αφεντικό μου με είχε συναντήσει πριν μερικούς μήνες και αναγνώρισε το όνομα μου στην λίστα. Αλλιώς ακόμα θα έψαχνα ή θα δούλευα σε άσχετη δουλειά, πχ πωλήτρια. Δούλεψα και 2 χρόνια εθελοντικά για να αποκτήσω προϋπηρεσία. Μηδέν μισθός. Τρελή εκμετάλλευση. Στην ΕΕ είναι πιο αξιοκρατικά. Εδω έφεραν πολλούς Ουκρανούς πρόσφυγες (άνθρωποι με προϋπηρεσία και πτυχία) οι οποίοι δεν βρίσκουν δουλειά και φεύγουν πίσω στην εμπόλεμη Ουκρανία. Δεν φαντάζεστε πόσο ρατσιστές είναι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top