Ισότητα των φύλων και μικρές αιχμηρές λεπτομέρειες

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Μάλιστα, καλά που το είπες. Σε ευχαριστώ για την συμβουλή, θα κοιτάξω να το πάρω. Αν και κανεις από τους δύο μας δεν πίνει καφέ (ούτε αλκοολ φυσικά).

Για το biryani vindaloo, korma και μασαλα(!!!) τρώω κοτόπουλο. Απλά πεθαίνω. Τα λέω τώρα και μου τρέχουν τα σάλια. Αχχχ..


Πάντως γιατί έχουμε ξεφύγει, είναι καλό να υπάρχουν αντιπαραθεσεις γιατί έτσι διευρύνουμε τους ορίζοντες και βλέπουμε τα πράγματα από σκοπιές που μπορεί να μην τις ειχαμε σκεφτεί.

Αν δεν πίνετε καφέ είναι τσάμπα τα λεφτά. Χιλιες φορές να το βάλεις στην κούπα και μετα στο φουρνάκι μικροκυμάτων και να κανεις ετσι τη δουλειά σου ανέξοδα.

Πάντως οχι βραστήρα, κινδυνεύετε πέρα από το οτι παίζει να το χαλάσετε.


Δες εμπειρία μου με Vindaloo να κλάψεις!

ΥΓ: Εδω στους πολέμους γεννιούνται νέες τεχνολογίες που μετά τις απολαμβάνουμε εν καιρώ ειρήνης, δεν θα γεννηθούν νεες και χρήσιμες ιδέες ή νεες οπτικές στα πράγματα; Οι άνθρωποι που συζητούν με ανοικτό μυαλό και υπομονή, ακόμα κι αν διαφωνούμε, με συναρπάζουν, ακόμα και οι άγνωστοι, μες το στέκι και μπορώ να σου δώσω παραδείγματα ανθρώπων που αυτόν τον καιρό διαφωνώ μαζί τους αλλά έχουν κερδίσει τον σεβασμό μου.

Αμα δω και είναι νευρωτικός ο άλλος ή ξέρω ότι λέει ψέμματα, γίνομαι χοντρό κωλόπαιδο.:jester:
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι ήδη εδώ, τα 30 χρόνια είναι πολύ μακριά. Οι περισσότερες πολυεθνικές έχουν (αποκλειστικά) γυναίκες στα τμήματα ανθρωπίνου δυναμικού και η προκατάληψη εναντίον των αντρών έχει ήδη ξεφύγει.
Οι δουλειές αυτές φτιάχτηκαν για να μπουν περισσότερες γυναίκες στις επιχειρήσεις και, κατά συνέπεια, δεν επιθυμούνε τα καρτέλ ιντερνασιονάλ να τις γεμίσουν άντρες. Ας είμαστε ειλικρινείς, ποιος έχει έστω και μια μικρή εμπειρία με αυτά τα τμήματα και μπορεί να υποστηρίξει το αντίθετο;
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συνεχείς διαφημίσεις για τον ρατσισμό λέει κατα των γυναικών. Εγώ βλέπω μόνο ρατσισμό κατά των αδρών. Στις δουλειές προηγούνται οι γυναίκες πάντα( και καλά λένε για γέννες κτλ ότι δεν τις προσλαμβάνουν) σε κάθε εταιρία η αναλογία είναι 3:1 γυναικών/ ανδρών. Τα αμιγώς αντρικά επαγγέλματα παίρνανε κρίση όπως οικοδομή κτλ, ενώ οι πωλήτριες έχουν ακόμα δουλειά. Πολλές βιτρίνες σε καταστήματα και ιατρεία για να τραβάνε κανα λιγούρη. Επίσης, η νομοθεσία είναι πάντα υπέρ τους, αν την πατήσει κάποιος και την παντρευτεί τελείωσε. Εγωτο έχω πει, γάμο στην Κύπρο με συμβόλαιο ότι δε δικαιούται τίποτα από την περιουσία μου αν χωρίσουμε, αλλιώς να περάσει η επόμενη
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Οι δουλειές αυτές φτιάχτηκαν για να μπουν περισσότερες γυναίκες στις επιχειρήσεις και, κατά συνέπεια, δεν επιθυμούνε τα καρτέλ ιντερνασιονάλ να τις γεμίσουν άντρες. Ας είμαστε ειλικρινείς, ποιος έχει έστω και μια μικρή εμπειρία με αυτά τα τμήματα και μπορεί να υποστηρίξει το αντίθετο;

Τα τμήματα αυτά ξύνουν τ αρχίδια τους Θοδωρή, πρώτον.

Δεύτερον, είναι οι χαφιέδες του αφεντικού. Δεν είναι εκεί για να προσλάβουν εσένα και εμένα ή να μας διαχειριστούν αφού μας προσλάβουν. Είναι για να μην παιχτεί καμια μαλακία και ζημιωθεί η επιχείρηση. Αυτό που έλεγε μια HRού, "είμαστε το ένα σκαλί πριν το νομικό τμήμα".

Για να μπορείς να τα κάνεις αυτά, δε χρειάζεσαι ευφυία, χρειάζεσαι κουτσομπόλες και κουτσομπόληδες (γιατί έχω δει και άντρες σε αυτά τα τμήματα και ήταν εξίσου ενοχλητικοί), ανθρώπους που να είναι τσιλιαδόροι στη νοοτροπία και κοννεδιάρηδες social beasts.

Συνεχείς διαφημίσεις για τον ρατσισμό λέει κατα των γυναικών. Εγώ βλέπω μόνο ρατσισμό κατά των αδρών. Στις δουλειές προηγούνται οι γυναίκες πάντα( και καλά λένε για γέννες κτλ ότι δεν τις προσλαμβάνουν) σε κάθε εταιρία η αναλογία είναι 3:1 γυναικών/ ανδρών. Τα αμιγώς αντρικά επαγγέλματα παίρνανε κρίση όπως οικοδομή κτλ, ενώ οι πωλήτριες έχουν ακόμα δουλειά. Πολλές βιτρίνες σε καταστήματα και ιατρεία για να τραβάνε κανα λιγούρη. Επίσης, η νομοθεσία είναι πάντα υπέρ τους, αν την πατήσει κάποιος και την παντρευτεί τελείωσε. Εγωτο έχω πει, γάμο στην Κύπρο με συμβόλαιο ότι δε δικαιούται τίποτα από την περιουσία μου αν χωρίσουμε, αλλιώς να περάσει η επόμενη


Να πουμε εδω ότι φταίει και ο μπήχτης ο Ελληναράς το αφέντι το γαμίκο ε;

Εχεις δει ποτέ χοντρή ή άσχημη, πωλήτρια ή γραμματέα;

Όλο κάτι γλαστροκώλες προσλαμβάνουν που τα απογεύματα σφίγγουν γλουτιαίους στα γυμναστήρια για να σπάνε καρύδια με τα κωλομάγουλα πριν τα φιτάρουν στο ταγιέρ το πρωί όπως φιτάρεις τα λαχανικά στο μπουρίτο, σε φάση να θαυμάζεις τόσο την κωλάρα της που να εύχεσαι να σε κλάσει και να την πιείς, παρά να ανοίξει το στόμα της και να μην ξερεις από που να φύγεις από την ηλιθιότητα.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα τμήματα αυτά ξύνουν τ αρχίδια τους Θοδωρή, πρώτον.

Δεύτερον, είναι οι χαφιέδες του αφεντικού. Δεν είναι εκεί για να προσλάβουν εσένα και εμένα ή να μας διαχειριστούν αφού μας προσλάβουν. Είναι για να μην παιχτεί καμια μαλακία και ζημιωθεί η επιχείρηση. Αυτό που έλεγε μια HRού, "είμαστε το ένα σκαλί πριν το νομικό τμήμα".

Για να μπορείς να τα κάνεις αυτά, δε χρειάζεσαι ευφυία, χρειάζεσαι κουτσομπόλες και κουτσομπόληδες (γιατί έχω δει και άντρες σε αυτά τα τμήματα και ήταν εξίσου ενοχλητικοί), ανθρώπους που να είναι τσιλιαδόροι στη νοοτροπία και κοννεδιάρηδες social beasts.




Να πουμε εδω ότι φταίει και ο μπήχτης ο Ελληναράς το αφέντι το γαμίκο ε;

Εχεις δει ποτέ χοντρή ή άσχημη πωλήτρια ή γραμματέα;

Όλο κάτι γλαστροκώλες προσλαμβάνουν που τα απογεύματα σφίγγουν γλουτιαίους στα γυμναστήρια για να σπάνε καρύδια με τα κωλομάγουλα πριν τα φιτάρουν στο ταγιέρ το πρωί όπως φιτάρεις τα λαχανικά στο μπουρίτο, σε φάση να θαυμάζεις τόσο την κωλάρα της που να εύχεσαι να σε κλάσει και να την πιείς, παρά να ανοίξει το στόμα της και να μην ξερεις από που να φύγεις από την ηλιθιότητα.
Ας μην είμαστε σεξιστες, η κάθε μια ας το κάνει αυτό δεν είμαστε εδώ για να κρίνουμε. Οποία και αν είναι η γενεσιουργός αίτιος αυτού, αποτελεί μια πραγματικότητα ότι οι άνδρες υφίστανται μπουλινγκ και έχουν λιγότερες επαγγελματικές ευκαιρίες από τις γυναίκες. Το θέμα είναι ότι κανεις δεν το αναγνωρίζει και βγάζουν διαφημησεις στην τηλεόραση ότι αυτά τα υφίστανται οι γυναίκες λες και είμαστε στο 90’
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Αν δεν πίνετε καφέ είναι τσάμπα τα λεφτά. Χιλιες φορές να το βάλεις στην κούπα και μετα στο φουρνάκι μικροκυμάτων και να κανεις ετσι τη δουλειά σου ανέξοδα.

Πάντως οχι βραστήρα, κινδυνεύετε πέρα από το οτι παίζει να το χαλάσετε.


Δες εμπειρία μου με Vindaloo να κλάψεις!

ΥΓ: Εδω στους πολέμους γεννιούνται νέες τεχνολογίες που μετά τις απολαμβάνουμε εν καιρώ ειρήνης, δεν θα γεννηθούν νεες και χρήσιμες ιδέες ή νεες οπτικές στα πράγματα; Οι άνθρωποι που συζητούν με ανοικτό μυαλό και υπομονή, ακόμα κι αν διαφωνούμε, με συναρπάζουν, ακόμα και οι άγνωστοι, μες το στέκι και μπορώ να σου δώσω παραδείγματα ανθρώπων που αυτόν τον καιρό διαφωνώ μαζί τους αλλά έχουν κερδίσει τον σεβασμό μου.

Αμα δω και είναι νευρωτικός ο άλλος ή ξέρω ότι λέει ψέμματα, γίνομαι χοντρό κωλόπαιδο.:jester:



Τα ινδικά όντως καίνε πολύ. Το χω πάρει αποφαση εδώ και καιρό. Ο δικος μου δεν τρώει γενικά καυτερά, αλλά αφού τα μπλέξει μαζί μου και συνεχώς τρώει φαγητά με αρκετό μπουκοβο μέσα, εεε έχει συνηθίσει.


Αν σου αρέσει το καυτερό, υπάρχει επίσης μια πίτσα που λέγεται piri piri (Domino's) και πέραν του νόστιμη είναι και καυτερή.


Για να γυρίσουμε στο θέμα μας, κάποια στιγμή θα έπρεπε να συνηθίζουμε στην ιδέα ότι είμαστε διαφορετικές οντότητες. Δε γίνεται να συμφωνούμε σε και με όλα. Υπάρχουν τόσες διαφορετικές απόψεις όσες είναι οι ανθρώπινες μονάδες στη γη.


Να σχολιάσω επίσης, ότι αναλόγως τον εργοδότη και την εταιρία, προσλαμβάνει κι αντίστοιχο προσωπικό.

Κι οι άντρες μια χαρά βρίσκουν δουλειές, υπάρχουν πολλοί στο χώρο μου. Υπάρχουν και εταιρίες που επιλέγουν κάποιον /α για τα προσόντα και τη γνώση τους κι όχι για τον αν έχεις σφιχτους γλουτούς. Εαν θες να γίνεται η δουλειά και η εταιρία να είναι/παραμείνει κερδοφόρα, τότε θα προσλάβεις και τα ανάλογα άτομα. Αντε να υπάρχει καμια γραμματέας για να κάνει πασαρέλα, αλλά σε θέσεις με ευθύνες κανείς, ιδιαίτερα ιδιώτης, δε θα προσλάβει άτομο για γλάστρα. Ιδίως σε καιρούς κρίσης.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Οι γυναίκες καταρχάς δεν πατρεύονται άντρες κοινωνικά κατώτερους. Επιλέγουν μόνο ίσους ή ανώτερους. Αυτό είναι εμπειρική παρατήρηση της πραγματικότητας αιώνες τώρα και το κατανοείς και εσύ η ίδια.

Kαι καλά κάνουν φίλος. Για να χει μεινει κάποιος κοινωνικά κατώτερος κάτι σημαίνει. Εκτος αν ειναι κ αυτη στο ιδιο μήκος κυματος που συνηθως ειναι οποτε κύλησε ο τζέντζερης κ βρηκε το καπάκι. Εμενα μου χει ζητησει συγγνωμη γυναικα για την ασχημη συμπεριφορά του άντρα της βεβαια μετά καταλαβα πως κ αυτη τα ιδια ειναι πάνω κάτω, χωριάτης τελειως μπροστα στη δικιά του αρχισε να μιλάει με μαγκιά ενω δεν ήξερε τι του γινεται . Γιατι οτι ηταν ο άντρας ηταν κ αυτη ζαβή κ ακρη δεν έβγαινε με τη κοινή λογική. Να φανταστεις τους έκοψα κ τη καλημερα γιατι δεν καθομαι να μιλάω με ανθρωπους που δε καταλαβαινουν κ γενικα ειναι χαμηλο το επιπεδο αντιληψης αλλα κ κοινωνικοτητας.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα ινδικά όντως καίνε πολύ. Το χω πάρει αποφαση εδώ και καιρό. Ο δικος μου δεν τρώει γενικά καυτερά, αλλά αφού τα μπλέξει μαζί μου και συνεχώς τρώει φαγητά με αρκετό μπουκοβο μέσα, εεε έχει συνηθίσει.


Αν σου αρέσει το καυτερό, υπάρχει επίσης μια πίτσα που λέγεται piri piri (Domino's) και πέραν του νόστιμη είναι και καυτερή.


Για να γυρίσουμε στο θέμα μας, κάποια στιγμή θα έπρεπε να συνηθίζουμε στην ιδέα ότι είμαστε διαφορετικές οντότητες. Δε γίνεται να συμφωνούμε σε και με όλα. Υπάρχουν τόσες διαφορετικές απόψεις όσες είναι οι ανθρώπινες μονάδες στη γη.


Να σχολιάσω επίσης, ότι αναλόγως τον εργοδότη και την εταιρία, προσλαμβάνει κι αντίστοιχο προσωπικό.

Κι οι άντρες μια χαρά βρίσκουν δουλειές, υπάρχουν πολλοί στο χώρο μου. Υπάρχουν και εταιρίες που επιλέγουν κάποιον /α για τα προσόντα και τη γνώση τους κι όχι για τον αν έχεις σφιχτους γλουτούς. Εαν θες να γίνεται η δουλειά και η εταιρία να είναι/παραμείνει κερδοφόρα, τότε θα προσλάβεις και τα ανάλογα άτομα. Αντε να υπάρχει καμια γραμματέας για να κάνει πασαρέλα, αλλά σε θέσεις με ευθύνες κανείς, ιδιαίτερα ιδιώτης, δε θα προσλάβει άτομο για γλάστρα. Ιδίως σε καιρούς κρίσης.
Ποιες εταιρίες ευθύνης στην Ελλάδα; Όλοι βύσματα είναι εκεί μέσα, αν δεν έχει γνωστό σε εταιρία δεν μπαίνεις ότι προσόντα μια να έχεις. Εκτός και μπεις στο τηλεφωνικό κέντρο. Δεν υπάρχει σοβαρός ιδιωτικός τομέας στη χώρα, είναι αμιγώς κρατικοδίαιτος και βυσματικος. Αυτοί που κατέχουν ανώτερες θέσεις δε, δηλαδή εγγόνια, ανήψια, γκόμενες και γκόμενοι είναι εντελώς στον κόσμο τους και αυτό που ειναι που δημιουργουν ψυχροπολεμικό κλίμα στην ίδια την εταιρία, με αποτέλεσμα να μην αποδίδει ο εργαζόμενος τα μέγιστα.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Να σχολιάσω επίσης, ότι αναλόγως τον εργοδότη και την εταιρία, προσλαμβάνει κι αντίστοιχο προσωπικό.

Κι οι άντρες μια χαρά βρίσκουν δουλειές, υπάρχουν πολλοί στο χώρο μου. Υπάρχουν και εταιρίες που επιλέγουν κάποιον /α για τα προσόντα και τη γνώση τους κι όχι για τον αν έχεις σφιχτους γλουτούς. Εαν θες να γίνεται η δουλειά και η εταιρία να είναι/παραμείνει κερδοφόρα, τότε θα προσλάβεις και τα ανάλογα άτομα. Αντε να υπάρχει καμια γραμματέας για να κάνει πασαρέλα, αλλά σε θέσεις με ευθύνες κανείς, ιδιαίτερα ιδιώτης, δε θα προσλάβει άτομο για γλάστρα. Ιδίως σε καιρούς κρίσης.


Διαφωνώ φίλη μου. Σίγουρα δέχομαι αυτό που μου λες ως αλήθεια ότι προσλαμβάνονται και άντρες. Ισχύει.

Που διαφωνώ. Στις θέσεις ευθύνης, στις επιλογές των εταιριών βάσει ικανοτήτων και στην αναξιοκρατία.

Φερ ειπείν, θα σου μιλήσω για το Finance που είναι ο κλάδος μου.

Δεν μπορεί να προσλαμβάνεις άνθρωπο που να μην ξέρει να κάνει unrar αρχείο με εξελόφυλλα ή να μην ξέρει να τα κλειδώνει και να πηγαίνει άνθρωπος σε συνέντευξη με γνώσεις Finance αλλά και linux, web design, excel advanced γλώσσες προγραμματισμού κλπ και να του λες "αμφιβάλλω για το αν θα τα καταφέρετε στο κομμάτι υπολογιστών", σε θέση χωρίς προυπηρεσία και να σου πετάει και το αμίμητο "πήγαινε δουλεψε 3 μήνες τσάμπα αλλού και ξαναέλα"

Οταν τα κάνεις αυτά στο Finance, είναι τραγικό, δεν είναι αστείο.

Ψεύτης δεν είμαι, το χω ζήσει.


Μπορεί στον κλάδο σου να είναι προς το παρόν πιο ανθρώπινα τα πράγματα, δεν το ξέρω, δέχομαι ότι αυτό που λες είναι 200% αληθινό, δε σε αμφισβητώ.

Αξιοκρατία δεν υπάρχει. Και δεν υπάρχει και έξω.

Απλά έξω δεν φαίνεται τόσο διότι γίνεται σε φορολογικό ή γραφειοκρατικό επίπεδο (απατεωνιές ραφιναρισμένες) ενω εδω πας σε συνέντευξη και σου λενε "γιατί είστε χοντρή; Δε θέλω χοντρή γραμματέα".

Δηλαδή τελείως low level απατεωνία εδω.
 

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Διαφωνώ φίλη μου. Σίγουρα δέχομαι αυτό που μου λες ως αλήθεια ότι προσλαμβάνονται και άντρες. Ισχύει.

Που διαφωνώ. Στις θέσεις ευθύνης, στις επιλογές των εταιριών βάσει ικανοτήτων και στην αναξιοκρατία.

Φερ ειπείν, θα σου μιλήσω για το Finance που είναι ο κλάδος μου.

Δεν μπορεί να προσλαμβάνεις άνθρωπο που να μην ξέρει να κάνει unrar αρχείο με εξελόφυλλα ή να μην ξέρει να τα κλειδώνει και να πηγαίνει άνθρωπος σε συνέντευξη με γνώσεις Finance αλλά και linux, web design, excel advanced γλώσσες προγραμματισμού κλπ και να του λες "αμφιβάλλω για το αν θα τα καταφέρετε στο κομμάτι υπολογιστών", σε θέση χωρίς προυπηρεσία και να σου πετάει και το αμίμητο "πήγαινε δουλεψε 3 μήνες τσάμπα αλλού και ξαναέλα"

Οταν τα κάνεις αυτά στο Finance, είναι τραγικό, δεν είναι αστείο.

Ψεύτης δεν είμαι, το χω ζήσει.


Μπορεί στον κλάδο σου να είναι προς το παρόν πιο ανθρώπινα τα πράγματα, δεν το ξέρω, δέχομαι ότι αυτό που λες είναι 200% αληθινό, δε σε αμφισβητώ.

Αξιοκρατία δεν υπάρχει. Και δεν υπάρχει και έξω.

Απλά έξω δεν φαίνεται τόσο διότι γίνεται σε φορολογικό ή γραφειοκρατικό επίπεδο (απατεωνιές ραφιναρισμένες) ενω εδω πας σε συνέντευξη και σου λενε "γιατί είστε χοντρή; Δε θέλω χοντρή γραμματέα".

Δηλαδή τελείως low level απατεωνία εδω.

Γνωριζα ότι υπήρχε αναξιοκρατία σε πολλούς αν όχι όλους τους τομείς. Μπορεί να έχω σταθεί κι εγώ τυχερή. Δεν το αποκλείω.

Εγώ σχετιζομαι με ξενοδοχεία. Μπορώ να σου πω, ότι όσον αφορά Sales & Reservations Manager, ψάχνουν άτομα με εμπειρία τουλάχιστον 3 ετών. Χωρίς εμπειρία είναι όντως δύσκολο.

Αυτό που παρατηρώ γύρω όμως, το οποίο είναι λυπηρό, είναι ότι αλλάζουν προσωπικό πολύ εύκολα. Ένα λάθος δύο να γίνουν, έφυγες. Αυτό είναι που με τρομάζει. Και φυσικά πιστεύω ισχύει σε μεγάλο βαθμό στον ιδιωτικό τομέα.

Αυτό που έχω βιώσει, είναι μεγάλη πίεση, πολλές φορές προσβάλλουν την ακεραιότητα σου και δε συγχωρουνται εύκολα τα λάθη. Ακούω από μεγάλους να λένε ότι έχει αλλάξει ο κόσμος πολύ από παλιά. Παλιά, λένε, έμπαινες σε μια δουλειά, και έμενες 30 χρόνια. Τώρα πλέον σε απολυουν με το παραμικρό. Ιδιως μετά τη κρίση όπου υπάρχουν χιλιάδες ουρές πίσω, σε απολυουν ακόμη πιο εύκολα.

Άρα για μένα το πρόβλημα δεν είναι αν είσαι γυναίκα ή άνδρας, αλλα εστιάζω περισσότερο στην πίεση που δεχόμαστε καθημερινά και το φόβο της απόλυσης.

PS. Θα πρέπει να με συγχωρεσετε, αλλα γράφω από κινητό και οι τόνοι δεν είναι τέλειοι, όσο είναι όταν γράφω από pc.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ποιες εταιρίες ευθύνης στην Ελλάδα; Όλοι βύσματα είναι εκεί μέσα, αν δεν έχει γνωστό σε εταιρία δεν μπαίνεις ότι προσόντα μια να έχεις. Εκτός και μπεις στο τηλεφωνικό κέντρο. Δεν υπάρχει σοβαρός ιδιωτικός τομέας στη χώρα, είναι αμιγώς κρατικοδίαιτος και βυσματικος. Αυτοί που κατέχουν ανώτερες θέσεις δε, δηλαδή εγγόνια, ανήψια, γκόμενες και γκόμενοι είναι εντελώς στον κόσμο τους και αυτό που ειναι που δημιουργουν ψυχροπολεμικό κλίμα στην ίδια την εταιρία, με αποτέλεσμα να μην αποδίδει ο εργαζόμενος τα μέγιστα.
Δε είναι ότι διαφωνώ μαζί σου.


Μάλλον θα έχω σταθεί εγώ τυχερή.

Η αξιοκρατία δεν είναι το χαρακτηριστικό αυτής της χώρας. Αλλα δίνουν βάση πολύ στην εμπειρία.

Και αναρωτιέσαι. Αν τώρα βγαίνεις στην αγορά εργασίας, δεν έχεις εμπειρία, πως θα αποκτήσεις, αν δεν σε προσλάβει κάποιος? Είναι loop.

Αυτό που έκανα εγώ, είναι να δέχομαι δουλειές με χαμηλό μισθο, πολύ παραπάνω ωρες από το κανονικό εργασίας, να ανέχομαι προσβολές, απλά και μόνο για την εμπειρία. Υπομονή θέλει και λίγο να μη δίνεις σημασία.

Σύγχρονοι δούλοι είμαστε, αλλα τι είναι η δουλεία μπροστά στην εμπειρία??
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Σύγχρονοι δούλοι είμαστε, αλλα τι είναι η δουλεία μπροστά στην εμπειρία??

Φίλη μου, χωρίς να θέλω να αγνοήσω το υπόλοιπο εξαιρετικό ποστ σου, θέλω να σταθώ εδω.

Ανεξαρτήτως φύλου, βρίσκουν και τα κάνουν.
Εγω μετά απο πάρα πολλές απορρίψεις τα παράτησα. Δε μου βγήκε, δεν ήταν και η πιο σοφή απόφαση της ζωής μου.

Αλλά δεν μπορώ να κάνω το μαλάκα ρε φίλε. Στους Έλληνες πλέον δεν καταδέχομαι καν να κάνω τη χάρη να κάνω αίτηση. (Εξωτερικό ναι, είμαι πιο άνετος όταν κάνω)

Για το 9 με 5 για ενα χιλιάρικο ενω έχω φάει την παιδική ζωή μου στα χειρουργεία πρώτον και την έπειτα ζωή μου στα πτυχία, να μου το παίζει ο άλλος και να κάνει ανάρμοστες ερωτήσεις σχετικά με το θέμα υγείας μου ή σε άλλη συνέντευξη να της λεω της άλλης ότι είχα website και έκανα εκείνο ως υπεύθυνος και το άλλο και να μου λεει "δηλαδή αν μπω να δω θα υπάρχει το σαιτ;" (δηλαδή με λες απατεώνα εκείνη την ώρα χωρίς αποδείξεις!)

Να πω τι εκείνη την ώρα; Παναγίες; Χριστούς;

Οχι, δεν θα θυσιάσω τα πάντα για να λέω ότι δουλεύω στην Ντιριντάχτα Α.Ε. και να ανέχομαι μαλακίες και προσβολές για να έχω το προνόμιο να είμαι σκλάβος του μισθού. Είναι ένα πράγμα που προτιμώ να με πεινάσει παρά να υποχωρήσω στην ηθική μου.

Αυτό που λένε "αν το πιστεύεις κάντο", ε το κανα.
 

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Φίλη μου, χωρίς να θέλω να αγνοήσω το υπόλοιπο εξαιρετικό ποστ σου, θέλω να σταθώ εδω.

Ανεξαρτήτως φύλου, βρίσκουν και τα κάνουν.
Εγω μετά απο πάρα πολλές απορρίψεις τα παράτησα. Δε μου βγήκε, δεν ήταν και η πιο σοφή απόφαση της ζωής μου.

Αλλά δεν μπορώ να κάνω το μαλάκα ρε φίλε. Στους Έλληνες πλέον δεν καταδέχομαι καν να κάνω τη χάρη να κάνω αίτηση. (Εξωτερικό ναι, είμαι πιο άνετος όταν κάνω)

Για το 9 με 5 για ενα χιλιάρικο ενω έχω φάει την παιδική ζωή μου στα χειρουργεία πρώτον και την έπειτα ζωή μου στα πτυχία, να μου το παίζει ο άλλος και να κάνει ανάρμοστες ερωτήσεις σχετικά με το θέμα υγείας μου ή σε άλλη συνέντευξη να της λεω της άλλης ότι είχα website και έκανα εκείνο ως υπεύθυνος και το άλλο και να μου λεει "δηλαδή αν μπω να δω θα υπάρχει το σαιτ;" (δηλαδή με λες απατεώνα εκείνη την ώρα χωρίς αποδείξεις!)

Να πω τι εκείνη την ώρα; Παναγίες; Χριστούς;

Οχι, δεν θα θυσιάσω τα πάντα για να λέω ότι δουλεύω στην Ντιριντάχτα Α.Ε. και να ανέχομαι μαλακίες και προσβολές για να έχω το προνόμιο να είμαι σκλάβος του μισθού. Είναι ένα πράγμα που προτιμώ να με πεινάσει παρά να υποχωρήσω στην ηθική μου.

Αυτό που λένε "αν το πιστεύεις κάντο", ε το κανα.



Το κατανοώ αυτό που λες. Δυστυχώς, αν και ο άνθρωπος ξεφυγε από την άγρια και σκληρή τύχη της ζούγκλας, κατάφερε και δημιούργησε μια νέα, πιο ευηχη, πιο συγχρονη, πιο εξευγενισμενη μορφή ζούγκλας.

Κι αφού είδε ότι ήταν όμορφη (επιφανειακά), αγκαλιαζε και καθησυχουσε τον άνθρωπο από την αγριότητα και την απρόβλεπτη ροή της φύσης, την ονόμασε Κοινωνία.

Όμως γίνεται να φτιάξει ο άνθρωπος κάτι το οποίο δεν έχει δει ούτε έχει γνωρίσει ποτέ? Δεν έχω απάντηση.

Η κοινωνία για μένα, είναι μεν πιο ασφαλής από μια ζούγκλα, αλλά δεν παύει να είναι μια άλλη μορφή ζούγκλας.

Ειναι λοιπόν ο άνθρωπος που δε μπορεί να ξεφύγει από την πιστη αντιγραφή της φύσης ή είναι η ζωή/σύμπαν /θεός που ντετερμινιστικα σε οδηγεί πίσω από εκεί που ξεκίνησες?Δε γνωρίζω...


Αλλά σε ζούγκλα ζούμε. Αυτό που περιγράφεις δε μου προκαλεί εντύπωση. Καμιά φορά δεν καταλαβαίνω τι ζητάνε.

Αλλα για να είμαι δίκαιη, υπάρχουν και πολλοί εκεί έξω, που δεν κάνουν είτε από αμέλεια είτε από αφηρημάδα, τη δουλειά τους σωστα.


Την επιλογή σου σίγουρα δεν μπορώ να την κρίνω, αλλα δυστυχώς για μένα, οπως και για πολύ κόσμο, η ανάγκη σε κάνει να δέχεσαι και να ανέχεσαι αρκετά. Με την ελπίδα βέβαια ότι κάποια μέρα θα είναι καλύτερα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Το κατανοώ αυτό που λες. Δυστυχώς, αν και ο άνθρωπος ξεφυγε από την άγρια και σκληρή τύχη της ζούγκλας, κατάφερε και δημιούργησε μια νέα, πιο ευηχη, πιο συγχρονη, πιο εξευγενισμενη μορφή ζούγκλας.

Κι αφού είδε ότι ήταν όμορφη (επιφανειακά), αγκαλιαζε και καθησυχουσε τον άνθρωπο από την αγριότητα και την απρόβλεπτη ροή της φύσης, την ονόμασε Κοινωνία.

Όμως γίνεται να φτιάξει ο άνθρωπος κάτι το οποίο δεν έχει δει ούτε έχει γνωρίσει ποτέ? Δε έχω απάντηση.

Η κοινωνία για μένα, είναι μεν πιο ασφαλής από μια ζούγκλα, αλλά δεν παύει να είναι μια άλλη μορφή ζούγκλας.

Ειναι λοιπόν ο άνθρωπος που δε μπορεί να ξεφύγει από την πιστη αντιγραφή της φύσης ή είναι η ζωή/σύμπαν /θεός που ντετερμινιστικα σε οδηγεί πίσω από εκεί που ξεκίνησες?Δε γνωρίζω...


Αλλά σε ζούγκλα ζούμε. Αυτό που περιγράφεις δε μου προκαλεί εντύπωση. Καμιά φορά δεν καταλαβαίνω τι ζητάνε.

Αλλα για να είμαι δίκαιη, υπάρχουν και πολλοί εκεί έξω, που δε κάνουν είτε από αμέλεια είτε από αφηρημάδα, τη δουλειά τους σωστα.


Την επιλογή σου σίγουρα δεν μπορώ να την κρίνω, αλλα δυστυχώς για μένα, οπωςκαι για πολύ κόσμο, η ανάγκη σε κάνει να δέχεσαι και να ανέχεσαι αρκετά. Με την ελπίδα βέβαια ότι κάποια μέρα θα είναι καλύτερα.



Έχω ακούσει από HR ότι τις περιγραφές τις δίνουν οι μάνατζερ του τμήματος και ουσιαστικά ζητάνε επιθυμητά πράγματα ως απαραίτητα, που κι οι ίδιοι δηλαδή δεν θα πάρουν και το ξέρουν.



Ο γενικότερος τρόπος σκέψης και γραφής σου είναι εξαιρετικός!

Μια ευχάριστη ανανέωση στα γραπτά του στεκιού, να σαι καλά για όλες τις συζητήσεις!
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ειναι λοιπόν ο άνθρωπος που δε μπορεί να ξεφύγει από την πιστη αντιγραφή της φύσης ή είναι η ζωή/σύμπαν /θεός που ντετερμινιστικα σε οδηγεί πίσω από εκεί που ξεκίνησες?Δε γνωρίζω...

Έχουμε ήδη ξεφύγει σε πολλά πράγματα (για καλό ή κακό) από την φύση. Το να λέμε το αντίθετο είναι απλά αν ανειλικρινές και πεσιμισμος, χαρακτηριστικό παράδειγμα πως σήμερα βοηθάμε ανθρώπους με αναπειριες και σοβαρά προβλήματα υγείας να ζήσουν, κάτι που δεν γίνεται πουθενά στην φύση.

Η Ρώμη δεν χτίστηκε σε μια μέρα.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άρα καταλήγουμε ότι ο καπιταλισμός έχει αποτύχει;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχουμε ήδη ξεφύγει σε πολλά πράγματα (για καλό ή κακό) από την φύση. Το να λέμε το αντίθετο είναι απλά αν ανειλικρινές και πεσιμισμος, χαρακτηριστικό παράδειγμα πως σήμερα βοηθάμε ανθρώπους με αναπειριες και σοβαρά προβλήματα υγείας να ζήσουν, κάτι που δεν γίνεται πουθενά στην φύση.

Η Ρώμη δεν χτίστηκε σε μια μέρα.
Σε όλες τις κοηνωνιες ζώων βοηθάνε τους τραυματισμένους ή ανάπηρους. Δες τις μέλισσες ή τα μυρμήγκια. Απλα ο άνθρωπος είναι ο μόνος που τους το χτυπάει στην μούρη αυτό, αφού ο βαθιά ριζωμένος κακός εαυτός του του λέει ότι δεν πρέπει να βοηθήσει τον αδύναμο αλλά να τον πατήσει
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Έχουμε ήδη ξεφύγει σε πολλά πράγματα (για καλό ή κακό) από την φύση. Το να λέμε το αντίθετο είναι απλά αν ανειλικρινές και πεσιμισμος, χαρακτηριστικό παράδειγμα πως σήμερα βοηθάμε ανθρώπους με αναπειριες και σοβαρά προβλήματα υγείας να ζήσουν, κάτι που δεν γίνεται πουθενά στην φύση.

Η Ρώμη δεν χτίστηκε σε μια μέρα.

Διαφωνώ. Μας βοηθούν να μην ψοφήσουμε. Εχει διαφορά το "επιβιώνω" απο το "ζω".

Άρα καταλήγουμε ότι ο καπιταλισμός έχει αποτύχει;

Οχι, όμως είναι εσφαλμένη η εφαρμογή του στις διάφορες εκφάνσεις του. Δεν έχουμε κατι καλύτερο προς το παρόν σαν εναλλακτική και το ανεχόμαστε. Μιλάω για μένα.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Διαφωνώ. Μας βοηθούν να μην ψοφήσουμε. Εχει διαφορά το "επιβιώνω" απο το "ζω".



Οχι, όμως είναι εσφαλμένη η εφαρμογή του στις διάφορες εκφάνσεις του. Δεν έχουμε κατι καλύτερο προς το παρόν σαν εναλλακτική και το ανεχόμαστε. Μιλάω για μένα.
Οκ κατσε να σε ξεφτιλίζει ο καθένας βυσματιας στις διάφορες εταιρίες από τα λιντλ. Εγώ ούτως ή άλλως σε ΔΗΜΟΣΙΟ νοσοκομείο θέλω να προσφέρω τις υπηρεσίες μου και δεν με νοιάζει που ο μισθός είναι ο μίσος. Αν δε σέβεστε τον εαυτό σας μην περιμένετε να σας σεβαστούν
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε όλες τις κοηνωνιες ζώων βοηθάνε τους τραυματισμένους ή ανάπηρους. Δες τις μέλισσες ή τα μυρμήγκια. Απλα ο άνθρωπος είναι ο μόνος που τους το χτυπάει στην μούρη αυτό, αφού ο βαθιά ριζωμένος κακός εαυτός του του λέει ότι δεν πρέπει να βοηθήσει τον αδύναμο αλλά να τον πατήσει
Φίλε συμφωνώ ο άνθρωπος είανι από τη φύση του χείριστος! Σκέψου τι έκαναν οι σπαρτιάτες!

Υ.Γ. τα έντομα δεν είναι ζώα.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Φίλε συμφωνώ ο άνθρωπος είανι από τη φύση του χείριστος! Σκέψου τι έκαναν οι σπαρτιάτες!

Τι έκαναν; Έλα, πες την γνωστή ημιμάθεια για τον Καιάδα. :jester:

Υ.Γ. τα έντομα δεν είναι ζώα.

Είναι φτερωτές αγγελικές μετενσαρκώσεις μιας δρακονιανής κάμπιας από το Ζέτα Ρετικιούλι, πλέοντα στον δια-διαστατικό χώρο με κβαντισμένα τα μόρια των φτερών τους να σχηματίζουν κλωβούς Φαραντέι, ντέι αλογάκι ντέι, σε μια κυβική σύμπραξη απαράμιλλης συνειδητότητας με το ντετερμινιστικό κατεστημένο μιας αέναης υπαρξιακής πελαγοδρόμησης στο συμπαντικό άπειρο.
 
Top