Ιός των χοίρων - Νέα πανδημία (τί έχετε να πείτε;);

Tassosg_1

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Όταν έρθει το εμβόλιο (κι η Ελλάδα είναι μία από τις πρώτες χώρες-πειραματόζωα που θα το προμηθευτεί) διάβασα ότι θα χορηγηθεί υποχρεωτικά στο σχολικό πληθυσμό. Πώς το βλέπετε, είστε πρόθυμοι να εμβολιαστείτε; :(

Όχι βέβαια, και στο κάτω-κάτω οι παρενέργειες μπορούν να φανούν και σε 3-4 χρόνια... Ο ιός είναι μέσα στο κεφάλι μας, πουθενά αλλού... Και αν πάρουμε τις στοιχιώδεις προφυλάξεις θα είμαστε ok... Όχι σαν τον τύπο στην Κρήτη που έκανε 1 εβδομάδα να πάει στο νοσοκομείο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΝΑΥΤΙΚΟ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παντελής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Παιδια ακουσατε οτι 33 ναυτικοι δοκιμοι της σχολης Ναυτικων Δοκιμων κολλησαν τον ιο κατα τη διαρκεια εκπαιδευτικου ταξιδιου(ΘΕΠ) με το ΠΓΥ(πλοιο γενικης υποστηριξης)Προμηθεας!Το περιστατικο εγινε πριν 3-4 μερες τωρα βρισκονται στο Ναυτικο Νοσοκομειο Χανιων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nitsa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 389 μηνύματα.
αραγε το εμβολιο ειναι ασφαλες??? :what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 518 μηνύματα.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
αραγε το εμβολιο ειναι ασφαλες??? :what:

Ούτε αυτοί ξέρουν. Εγώ πάντως δε θα έκανα ένα εμβόλιο που δεν έχει περάσει από κλινικές δοκιμές και παρασκευάστηκε τόσο γρήγορα μόνο και μόνο για να πλουτίσουν οι φαρμακοβιομηχανίες.

Εγώ θα κάνω το εμβόλιο της κοινής γρίπης για να προστατευτώ τουλάχιστον από τον πνευμονιόκοκκο της κοινής γριπής, ο οποίος σε συνδιασμό μ' αυτόν της νέας γρίπης, είναι θανατηφόρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Ούτε αυτοί ξέρουν. Εγώ πάντως δε θα έκανα ένα εμβόλιο που δεν έχει περάσει από κλινικές δοκιμές και παρασκευάστηκε τόσο γρήγορα μόνο και μόνο για να πλουτίσουν οι φαρμακοβιομηχανίες.

Εγώ θα κάνω το εμβόλιο της κοινής γρίπης για να προστατευτώ τουλάχιστον από τον πνευμονιόκοκκο της κοινής γριπής, ο οποίος σε συνδιασμό μ' αυτόν της νέας γρίπης, είναι θανατηφόρος.

δεν νομιζω να χρειαζεται να κανεις καν το εμβολιο.
ρε παιδια να ρωτησω. η θνησιμότητα σε τι επιπεδο βρισκεται; 0,5 %;

δωσε μια πηγη, για να μη γινεται χαλασμενο τηλεφωνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Στις ειδησεις πρν λιγες μερες ειχαν πει περιπου 1500 νεκροι σε 160000 κρουσματα οποτε γυρω στο 1%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
δεν νομιζω να χρειαζεται να κανεις καν το εμβολιο.
ρε παιδια να ρωτησω. η θνησιμότητα σε τι επιπεδο βρισκεται; 0,5 %;

δωσε μια πηγη, για να μη γινεται χαλασμενο τηλεφωνο.

Αυτά τα έχω ακούσει από μια βιολόγο ξαδερφή μου και, επειδή δεν έχω πηγή, όποιος θέλει ας με πιστέψει :P

Πάντως γενικά καλό θα ήταν να προστατευτούμε από την κοινή γρίπη γιατί αν μας προσβάλλει τότε θα εξασθενήσει το ανασοποιητικό μας σύστημα και θα είμαστε πιο ευάλωτοι..Εγώ πάντως θα το κάνω, δεν έχω και κάτι να χάσω. Το εμβόλιο της κοινής γρίπης είναι δοκιμασμένο και ασφαλές (μιας και κυκλοφορεί τόσα χρόνια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Nαι, αλλά όμως το εμβόλιο αυτό βγαίνει κάθε χρόνο σε διαφορετικά σετ, γιατί ο ιός της γρίπης μεταλλάσσεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ναι, αλλά τουλάχιστον κάνει τη δουλειά του. Τουλάχιστον θα ξέρω ότι δεν πρόκειται να με χτυπήσει η κοινή γρίπη και να εξασθενήσει το ανασοποιητικό μου, με αποτέλεσμα να έχω αυξημένες πιθανότητες και για τη νέα :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZIGFRID

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Πάντως εμένα με έπιασε σήμερα το πρωί πονοκέφαλος και η μάνα μου έκανε σαν τρελή να πάρει τον οικογενειακό γιατρό τηλ. μπας και πάσχω !!! Μεταξύ μας είχα πιει πάρα πολύ το προηγούμενο βράδυ... αλοιφή τελείως όμως.... αλλά δεν της το είπα. Τώρα είμαι καλά... !!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aiginhths

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αίγινα (Αττική). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
απο την στιγμη που πεθαινουν ανθρωποι ειναι επικινδυνο....βεβαια καποιους βολευει να επικρατει αυτη η πανδημια γιατι χανουμε σχολειο...εμενα δηλαδη..!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Γιατί τη λένε γρίπη των χοίρων αφού στους ανθρώπους εξαπλώνεται και οι άνθρωποι πεθαίνουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Γιατί προέρχεται από σύνθεση στελεχών της γρίπης των πτηνών, του ανθρώπου και των χοίρων.

Δεν πεθαίνουν οι άνθρωποι, τα ποσοστά θνησιμότητας είναι μικρά, το να γενικεύουμε λέγοντας πως πεθαίνουν είναι επικίνδυνο και προκαλεί αναίτιο πανικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Kαι επίσημη ονομασία δεν είναι γρίπη των χοίρων γιατί θίγονται χώρες που έχουν τους χοίρους ως ιερά ζώα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ναι, είναι... Γρίπη Α, Η1Ν1;

Και το Μεξικό δεν ήθελε να την πουν "Μεξικάνικη Γρίπη", οπότε πάει κι αυτό.

(Αν και κάποια ξένα πρακτορεία το κάνουν.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Γιατί προέρχεται από σύνθεση στελεχών της γρίπης των πτηνών, του ανθρώπου και των χοίρων.

....ναι, αλλά γιατί οι χοίροι πήραν όλοι τη δόξα....? ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
απο την στιγμη που πεθαινουν ανθρωποι ειναι επικινδυνο....βεβαια καποιους βολευει να επικρατει αυτη η πανδημια γιατι χανουμε σχολειο...εμενα δηλαδη..!!!
Οι άνθρωποι πεθαίνουν περπατατώντας στο πεζοδρόμιο.Μπορεί να τους παρασύρει καταλάθως ένα αυτοκίνητο ή να τους πέσει καμιά γλάστρα στο κεφάλι.Άρα το να βγεις από το σπίτι σου είναι επικίνδυνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
Kαι επίσημ ονομασία δεν είναι γρίπη των χοίρων γιατί θίγονται χώρες που έχουν τους χοίρους ως ιερά ζώα.:P
Όχι,απλώς θίγονταν πολυεθνικές και γενικά εταιρείες που έχουν σαν κύρια παραγωγή τους,τα γουρουνάκια...
Μάλλον πλακίτσα έκανες :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
....ναι, αλλά γιατί οι χοίροι πήραν όλοι τη δόξα....? ε?

Νομίζω πως αυτό έγινε, διότι οι ονομασίες "γρίπη των πτηνών" και "γρίπη κοινή" (των ανθρώπων δηλ.) είναι ήδη πιασμένες και γνωστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top