Καθυστερεί η μυϊκή γυμναστική την απώλεια κιλών;

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Η ζυγαριά δεν έπεσε...και μην ανησυχείς για αυτό! Απλούστατα, με την γυμναστική το λίπος έγινε μυς, πράγμα πολύ καλό! Συνέχισε έτσι, και αν όντως θες να χάσεις και κιλά, περιόρισε λίγο τα γεύματα σου... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Η ζυγαριά όταν είναι αναλογική σιγά-σιγά δείχνει και λιγότερα κιλά, γιατί κάθονται τα ελατήρια.

Έχω αλλάξει 2-3 ζυγαριές και κάθε καινούργια που έπαιρνα, με έδειχνε τουλάχιστον 3 κιλά περισσότερο, μέχρι να "κάτσει" και αυτή.

Νομίζω ότι οι ψηφιακές ζυγαριές είναι πιο σωστές, και δεν "πέφτουν" με τα χρόνια και την τελευταία, την ψηφιακή, την θεωρώ πιο αξιόπιστη από όλες, και ας με δείχνει πολύ περισσότερο :mad: από την προηγούμενη με τα ελατήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΙΤσακι..

Νεοφερμένος

Η ΛΙΤσακι.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Φυσικααά!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Ατιμο πραγμα αυτη η ζυγαρια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εαν με ρωταγαν θα ελεγα πως ειναι ενα απο τα αρνητικα της εξελιξης του ανθρωπινου ειδους!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εγω αυτο που ξερω απο προσωπικη εμπειρια ειναι πως τα συχνα και ελαφρια σχετικα γευματα + λιγο περπατημα (για εκεινους που δεν "αγαπουν" τη γυμναστικη) χαριζουν ενα ομορφο και ισορροπημένο σώμα!

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
με την γυμναστική το λίπος έγινε μυς

Με ποια χημική αντίδραση γίνεται αυτό ακριβώς; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:D ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΚΙΛΑ :D
η εξήγηση είναι πολύ απλή, ο καθένας μπορεί να το σεφτεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
:D ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΚΙΛΑ :D
η εξήγηση είναι πολύ απλή, ο καθένας μπορεί να το σεφτεί

Πόσο απλή είναι; Γιατί εμένα δεν μου έρχεται...Μπορείς να το εξηγήσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πόσο απλή είναι; Γιατί εμένα δεν μου έρχεται...Μπορείς να το εξηγήσεις;

:( δε την ξέρω περίμενα να απαντήσει κάποιος να μάθω

Αν έπεφτε σε διαγωνισμα όμως θα έγραφα:
Με την γυμναστικη :( ενδυναμώνουν (υπέρπλασσονται) οι μυς και παράλληλα μειώνεται το λίπος. Οι μυς σιγά σιγά παίρνουν μεγαλύτερο ποσοστό απο το λίπος. Το λίπος είναι πιο ελαφρύ απο τον μυ (μικρότερο μοιριακο βάρος ) για αυτο τον πρώτο καιρό μπορει να παρατηρηθεί μικρή άνοδος στα κιλά η οποία είναι φυσιολογική. Αργότερο που το ποσοστό λίπους πέφτει κατα πολυ :( παρατηρείται και απωλεια κιλών :worry:

Θα έβγαινα απο την αίθουσα δυσαρεστημένος αλλα με την ελπίδα να έχω πάρει το πολυπόθητο 5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trick

Νεοφερμένος

Η trick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Με ποια χημική αντίδραση γίνεται αυτό ακριβώς; :hmm:

Πως να μετατραπεί με μια αντίδραση μόνο ένα κύτταρο (λιπίδιο) σε ένα άλλο (μυικό)?!
Υπάρχουν συγκεκριμένες μεταβολικές οδοί, διαφορετικές για την καύση του λίπους και διαφορετικές για τη δημιουργία νέων κυττάρων...
believe me
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Πως να μετατραπεί με μια αντίδραση μόνο ένα κύτταρο (λιπίδιο) σε ένα άλλο (μυικό)?!
Υπάρχουν συγκεκριμένες μεταβολικές οδοί, διαφορετικές για την καύση του λίπους και διαφορετικές για τη δημιουργία νέων κυττάρων...
believe me

Το ξέρω καρντιά μου, ήταν trick question (pun intended)! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Με ποια χημική αντίδραση γίνεται αυτό ακριβώς; :hmm:

Το ξέρω καρντιά μου, ήταν trick question (pun intended)! :D

nerd little doctor :spasiklas: Πας να μας ψαρώσεις! :P

Πάντως, πέρα από την πλάκα, αυτό ισχύει. Και συμφωνώ πως την μείωση των κιλών την βλέπεις με τα ρούχα σου...και δευτερευόντως με την ζυγαρία, για μεγαλύτερη ακρίβεια! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adreas1997

Νεοφερμένος

Ο adreas1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ειμαι 16 χρονων και παω γυμναστηριο. Θα υπαρξει καποιο προβλημα στο υψος μου σηκωνοντας βαρη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
ειμαι 16 χρονων και παω γυμναστηριο. Θα υπαρξει καποιο προβλημα στο υψος μου σηκωνοντας βαρη?

Οχι, υπαρχουν δυο λογοι να σταματησει η αναπτυξη σου σε υψος 1) παρα πολλα οιστρογονα που θα κλεισουν τα επιφυσια των οστων 2) καποιο συντρηπτικο καταγμα των μοιριεων επιφυσιων. Τα βαρη δεν κανουν τιποτα απο τα δυο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
ειμαι 16 χρονων και παω γυμναστηριο. Θα υπαρξει καποιο προβλημα στο υψος μου σηκωνοντας βαρη?
Δεν παθαίνεις τίποτα από θέμα υψους...αν ομως είσαι αγύμναστος και πας να σηκώσεις πολλά κιλά με λάθος τρόπο, μπορείς άνετα να τραυμτιστείς ή να πάθεις μέχρι και κήλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Να ρωτήσω.. έχω αρχίσει μια κλασσική διατροφή. Δηλαδή τα 5 γεύματα, που προσπαθώ να τα κάνω κάθε 3ωρο. Και εδώ και 4 μέρες έχω αρχίσει και γυμανστήριο και μου αρέσει πάρα πολύ.
Στο γυμναστήριο δεν κάνω κάποιο πρόγραμμα, δηλαδή ξεκινάω με διάδρομο για ζέσταμα και μετά κάνω τις κυκλικές ασκήσεις που έχει το γυμναστήριο, δηλαδή ασκήσεις απλές για χέρια- πόδια. Μετά πάω ελλειπτικό, το οποίο με κουράζει πολύ και δεν το έχω συνηθίσει ακόμα και μετά κλείνω με λίγο ποδήλατο.

Διαβάζω τώρα από αυτά που λέγανε και εδώ παλιά ότι μπορεί το λίπος να γίνει μυς.. Όχι να καεί δηλαδή; :/
Γιατί εγώ αυτό θέλω, να κάνω δηλαδή τη διατροφή μου για να χάσω τα κιλά που θέλω και με τη γυμναστική να βοηθήσω αυτή τη διαδικασία. Δεν το σκέφτομαι καλά; :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Διαβάζω τώρα από αυτά που λέγανε και εδώ παλιά ότι μπορεί το λίπος να γίνει μυς.. Όχι να καεί δηλαδή; :/
Γιατί εγώ αυτό θέλω, να κάνω δηλαδή τη διατροφή μου για να χάσω τα κιλά που θέλω και με τη γυμναστική να βοηθήσω αυτή τη διαδικασία. Δεν το σκέφτομαι καλά; :/
Για τη παραγωγή ενέργειας πρώτα καίγονται οι υδατάνθρακες μετά το λίπος και τέλος οι πρωτεϊνες. Στο 3ο μέρος δε πρόκειται να φτάσεις εκτός και αν είσαι νηστική για ένα μήνα. Οι πλεονασματικοί υδατάνθρακες, όταν δηλαδή παίρνεις περισσότερους απ' όσους χρειάζονται, γίνονται λίπος. Το λίπος μυς δε γίνεται. Κάνοντας γυμναστική θα κάψεις τους υδατάνθρακες και θα αρχίσεις να καις λίπος, οι μυς λόγο ενδυνάμωσης θα αυξηθούν σε όγκο (και προφανώς βάρος).

Συμπερασματικά, μπορεί στην αρχή παρόλο που χάνεις λίπος, να μη χάνεις ιδιαίτερο βάρος, longterm όμως το λίπος καίγεται πιο εύκολα απ' ό,τι φουσκώνει ένας μυς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Οι μυς δε γίνονται λίπος, το λίπος δε γίνεται μυς. End of story.
Το χάσιμο βάρους και το χάσιμο λίπους είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα.

Χαμηλό βάρος με 30% λίπος είναι πιο βλαβερό (και πιο αντιαισθητικό για μένα) από το μεγαλύτερο βάρος με 12% λίπους, άντε 18% για τις γυναίκες.

Για αυτό το λόγο ο μόνος κριτής για τη σωματική σύνθεση θα πρέπει να είναι ο καθρέφτης και όχι η ζυγαριά.
Στις εικόνες παρακάτω φαίνεται η διαφορά μεταξύ βάρους και σωματικής σύνθεσης.
Στη δεύτερη εικόνα φαίνεται 1 κιλό λίπους σε σύγκριση με 1 κιλό μυών. Οπότε είναι απολύτως λογικό να μη χάνεις βάρος στο γυμναστήριο, αλλά παρόλα αυτά το αισθητικό αποτέλεσμα να είναι εμφανές.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Αχα οκ κατάλαβα! Ευχαριστώ πολύ!
Αυτά που κάνω στο γυμναστήριο είναι εντάξει σαν καθημερινή άσκηση; Και πόσο χρόνο πρέπει να αφιερώνω σε ελλειπτικό και διάδρομο; Ποιο είναι το ιδανικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Για την απώλεια βάρους το πάν είναι να παίρνεις μικρότερο αριθμό απο θερμίδες αν η γυμναστική οδηγεί μερικές φορές χωρίς να το καταλάβεις σε κατανάλωση τροφών με πολλές θερμίδες αυτή είναι η εξήγηση πιθανότατα που παίρνεις κιλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Α ναι και αυτό ήθελα να ρωτήσω γιατί τώρα βρίσκομαι σε φάση που μετράω κάθε θερμίδα... Πόσες θερμίδες πρέπει να παίρνει μια γυναίκα, ενώ ασκείται; Όχι έντονα, αυτή τη χαλαρή γυμναστική που περιέγραψα και παραπάνω. Μου έχουν πει 1000, άλλοι 800, που μου φαίνονται λίγες... Αν και μέσα στη μέρα μου δεν νομίζω να φτάνω καν 900, αλλά το θέμα είναι τι είναι το σωστό.

Και θα έχει να κάνει και με το πόσα κιλά έχεις και που θες να φτάσεις έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top