Κατά πόσο η ραπ αντιπροσωπεύει την ελληνική πραγματικότητα;

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Προσωπικά βρίσκω το Light και άλλους trappers, πολύ ανώτερο του Λεκσ και λοιπών κλαψομουνίζοντων ανδρίκελων.

Ξύλο παίζει και δεν κωλώνει να μπει σε πολλά άτομα μόνος του. Υπερηφανεύεται για τις γκόμενες(*τάνες όπως τις λένε όλοι οι τραππερς) που έχιε κι αλλάζει σαν τα πουκάμισα και καλά κάνει, γιατί δε φοβάται να παραδεχτεί το όνειρο των περισσότερων νέων αντρών. Εξάλλου εσείς οι φεμιναζί/ακροαριστεροί δε θέλετε υγιείς, θυληκές κοπέλες τι σας πειράζει. Περηφανεύεται για τα $$ και ο κόσμος ταυτίζεται γιατί όλοι τα θέλουμε και δεν πρέπει να το λέμε. Οι τράππερς σπάνε μερικά ελαφριά ταμπού.

Αντίθετα, ο Λεκσ είναι θηλυπρεπής και ένα φου να του κάνεις θα πέσει. 'Εχει βαθύ εθισμό στο κλαψομούνιασμα(συγγνώμη για την έκφραση) και εκπροσωπεί τη νοοτροπία του θύματος και του δούλου. Μιλάει λοιπόν στα πιο ποταπά και χαμερπή ένστικτα του νεοέλληνα.
Πολύ unpopular opinion… δεν μπορώ να πω ότι διαφωνώ, αλλά ούτε ότι συμφωνώ 100%. Το αν θα συμφωνήσει κανεις μαζί σου έγκειται στο πως ορίζει κανεις την ανωτερότητα μεταξύ των ραπερ. Πάντως εγώ λεξ, αν και παραδέχομαι την ποιότητα των στίχων, δεν μπορώ να καθίσω να ακούσω λόγω του πεσιμισμού που σε γεμίζει. Καλύτερα κάτι ανεβαστικό και ας χάνει σε ποιότητα
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Προσωπικά βρίσκω το Light και άλλους trappers, πολύ ανώτερο του Λεκσ και λοιπών κλαψομουνίζοντων ανδρίκελων.

Ξύλο παίζει και δεν κωλώνει να μπει σε πολλά άτομα μόνος του. Υπερηφανεύεται για τις γκόμενες(*τάνες όπως τις λένε όλοι οι τραππερς) που έχιε κι αλλάζει σαν τα πουκάμισα και καλά κάνει, γιατί δε φοβάται να παραδεχτεί το όνειρο των περισσότερων νέων αντρών. Εξάλλου εσείς οι φεμιναζί/ακροαριστεροί δε θέλετε υγιείς, θυληκές κοπέλες τι σας πειράζει. Περηφανεύεται για τα $$ και ο κόσμος ταυτίζεται γιατί όλοι τα θέλουμε και δεν πρέπει να το λέμε. Οι τράππερς σπάνε μερικά ελαφριά ταμπού.

Αντίθετα, ο Λεκσ είναι θηλυπρεπής και ένα φου να του κάνεις θα πέσει. 'Εχει βαθύ εθισμό στο κλαψομούνιασμα(συγγνώμη για την έκφραση) και εκπροσωπεί τη νοοτροπία του θύματος και του δούλου. Μιλάει λοιπόν στα πιο ποταπά και χαμερπή ένστικτα του νεοέλληνα.
Αυτό που λες δεν ισχύει, ο ΛΕΞ δεν κλαψομουνιαζει απλά, ο ΛΕΞ προσπαθεί να αφυπνίσει, μπορεί κι εγώ να μη ταυτίζομαι σε όλα όσα λέει, αλλά σε πολλά ταυτίζομαι. Απλά έτσι εκφράζεται στη τελική, και ίσα ίσα δεν είναι πεσιμιστής, καμία σχέση. Δηλαδή ο 12ος δεν είναι καλός ράπερ? Ο Τζαμάλ δεν είναι καλός ? Ο bloody hawk? Απλά έχουν ένα άλλο στυλ, θέλουν να εκφράσουν διαφορετικά πράγματα, και καλά κάνουν.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.
Προσωπικά βρίσκω το Light και άλλους trappers, πολύ ανώτερο του Λεκσ και λοιπών κλαψομουνίζοντων ανδρίκελων.
Ανωτερο ως προς τι;

Ξύλο παίζει και δεν κωλώνει να μπει σε πολλά άτομα μόνος του.
οπως λεει ο stk: δηλωνω ραπερ κι οχι παλαιστης
Και εχει δικιο. Το οτι παιζεις ξυλο δε δειχνει ανωτεροτητα. Αν μπορεις χωστα με rap battle και με στιχο και οχι με μπουνιες.

Υπερηφανεύεται για τις γκόμενες(*τάνες όπως τις λένε όλοι οι τραππερς) που έχιε κι αλλάζει σαν τα πουκάμισα και καλά κάνει, γιατί δε φοβάται να παραδεχτεί το όνειρο των περισσότερων νέων αντρών. Εξάλλου εσείς οι φεμιναζί/ακροαριστεροί δε θέλετε υγιείς, θυληκές κοπέλες τι σας πειράζει. Περηφανεύεται για τα $$ και ο κόσμος ταυτίζεται γιατί όλοι τα θέλουμε και δεν πρέπει να το λέμε. Οι τράππερς σπάνε μερικά ελαφριά ταμπού.
Για να το δουμε αυτο που λες.. γκομενες-πουτανες*, χλιδα λεφτα, αυτοκινητα ακριβα, φουσκωμενα μυαλα, οπλα και μαυρες μπιζνες της νυχτας, ναρκωτικα και σεξιστικα στερεοτυπα που υποτιμουν τον συναισθηματισμο και τις γυναικες, καθως και τους αδυναμους χαρακτηρες. Οχι δε θα παρω.
Από πότε το κουλ και το προβαλλομενο ως σωστο ειναι το να εισαι ενας ματσο αντρακλας πλουσιος και γκανγκστερ; Η μαγκια στο ραπ ειναι να τα χωσεις και να τον γονατισεις τον αλλον λεκτικα στην εξυπναδα του στιχου, οχι απο το ξυλο και τον ηχητικο ασυναρτητο εμετο.

Επισης το τραπ σαν παραγωγη μουσικης ειναι πολυ φτωχο, δε σε αγγιζει η μουσικη, δε σου μενει κατι, ολα ειναι τα ιδια.

*ειναι μεγαλη υποθεση το να βρεις να εχεις κοπελα και γυναικα, το να βρεις γκομενες και πουτανες να συναναστρεφεσαι ειναι το ευκολο (ναι για εμενα υπαρχει μεγαλος διαχωρισμος μεταξυ των εννοιων γκομενα και κοπελα). Οπότε οταν προβαλεις το ποσες γκομενες εχεις και γ**** και τις πουτανες που σε συντροφευουν μεσα στη φεραρι, κατι δειχνει.

Αντίθετα, ο Λεκσ είναι θηλυπρεπής και ένα φου να του κάνεις θα πέσει. 'Εχει βαθύ εθισμό στο κλαψομούνιασμα(συγγνώμη για την έκφραση) και εκπροσωπεί τη νοοτροπία του θύματος και του δούλου. Μιλάει λοιπόν στα πιο ποταπά και χαμερπή ένστικτα του νεοέλληνα.
Το ραπ γεννηθηκε απο την αναγκη να εκφραστει ο αδυναμος, ο φτωχος, ο διαφορετικος, στις δυσκολιες και την καταπιεση. Δεν ειναι κακό να εισαι ουτε αδυναμος ουτε θηλυπρεπης ουτε προβληματικος.
Οταν περιγραφεις την κακη πλευρα της ζωης, την οποια βιωνεις κι εσυ ως απλος καθημερινος ανθρωπος και παραλληλα καλλιτεχνης, ο κοσμος μπορει να ταυτιστει χιλιες φορες πιο πολυ με τα κομματια σου επειδη τα νιωθει στην ψυχη του, τον εκφραζουν και μεσω της εκφρασης αυτης δημιουργειται μια συλλογικη εξωτερικευση που εκτονωνει την πιεση και τα προβληματα που ο μεσος ανθρωπος ο ιδιος βιωνει, μαζι με τοσους αλλους. Επειδή νιωθει κατα αυτον τον τροπο, μεσω αυτης της μουσικης, οτι δεν ειναι μονος του σε ολο αυτο.

Το τραπ πουλαει για τα λεφτα του και για την ελαφροτητα του. Τι θα χορεψεις στο κλαμπακι να κανεις στορι να προβαλλεις το ποσο γαμάτα περνας και το πόσο γαματος εισαι και να το τριψεις στη μουρη του άλλου που σε βλεπει μελαγχολικα στο κινητο απο τον καναπε του; Ειναι σαν το χαζοκουτι της τηλεορασης που το βλεπουμε και αποχαυνωνομαστε για να μη σκεφτομαστε την σκληρη πραγματικοτητα. Υπαρχουν σαφως και εξαιρεσεις αναλογα το τι εννοουμε καθε φορα ως τραπ, ραπ, κλπ. Υπαρχουν και αξιολογα τραπ κομματια και καλλιτεχνες, οπως υπαρχουν και κακοι ραπ καλλιτεχνες. Μιλαω για τα ελληνικα κομματια.

Αυτο που λες για το κλαψομουνιασμα άλλωστε και στο ποπ - λαϊκό έτσι γινεται. Στην καψουρα θα βαλεις κατι στεναχωρο που λεει για αυτα που περνας, θα βαλεις μητροπανο, αργυρο, οικονομοπουλο, κλπ κλπ, μεσα στη μαυρίλα. Δε θα βαλεις περνα περνα η μελισσα και νησιώτικα. Όπως νιωθεις απο το mood σου. Τα χαρουμενα θα τα βαλεις πιο μετα οταν θα εισαι σε αλλη φαση και θες να ανεβεις ψυχολογικα. Δλδ δεν εχει νοημα να κρινουμε εναν καλλιτεχνη απο το αν φτιαχνει χαρουμενα ή λυπητερα εννοω, το νοημα/επιπεδο ειναι αλλου.

Ισα ισα στον λεξ συγκεκριμενα μιας που τον αναφερεις, μου αρεσει το στιλ αυτο, το οτι περιγραφει τη δυσκολη καθημερινοτητα του απλου ανθρωπου, την οποια βιωνει κι αυτος μαζι με εμας, με κοινο συνδετικο κρικο την Σαλονικα. Γιαυτο ειναι μοναδικος και τοσο πετυχημενος σε αυτο που κανει και γιαυτο τον πάνε όλοι οσοι ειναι φαν του, επειδη εχει αυτο το υφος στα κομματια του. Αυτο τον κανει μοναδικο. Όπως και ο bloody hawk. Αν εβγαζε ενα χαρουμενο που λεει ποσο γαματος ειναι και πετυχημενος και πως τα χει ολα λυμενα, πρωτον θα ηταν ψευτικο και ψεματα και δευτερον αυτο το πραμα δε θα ηταν λεξ και ο κοσμος θα τον αφηνε δε θα τον ακουγε επειδη πλεον δε θα ταυτιζοτανε μαζι του, με αυτο που θα περιεγραφε.
 

Αρίκος

Νεοφερμένος

Ο Αρίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Προσωπικά βρίσκω το Light και άλλους trappers, πολύ ανώτερο του Λεκσ και λοιπών κλαψομουνίζοντων ανδρίκελων.

Ξύλο παίζει και δεν κωλώνει να μπει σε πολλά άτομα μόνος του. Υπερηφανεύεται για τις γκόμενες(*τάνες όπως τις λένε όλοι οι τραππερς) που έχιε κι αλλάζει σαν τα πουκάμισα και καλά κάνει, γιατί δε φοβάται να παραδεχτεί το όνειρο των περισσότερων νέων αντρών. Εξάλλου εσείς οι φεμιναζί/ακροαριστεροί δε θέλετε υγιείς, θυληκές κοπέλες τι σας πειράζει. Περηφανεύεται για τα $$ και ο κόσμος ταυτίζεται γιατί όλοι τα θέλουμε και δεν πρέπει να το λέμε. Οι τράππερς σπάνε μερικά ελαφριά ταμπού.

Αντίθετα, ο Λεκσ είναι θηλυπρεπής και ένα φου να του κάνεις θα πέσει. 'Εχει βαθύ εθισμό στο κλαψομούνιασμα(συγγνώμη για την έκφραση) και εκπροσωπεί τη νοοτροπία του θύματος και του δούλου. Μιλάει λοιπόν στα πιο ποταπά και χαμερπή ένστικτα του νεοέλληνα.
Βλέπω έκανε ένα σόου ο Light μπροστά στις κάμερες και σε έπεισε ότι είναι μάχιμος. Όσο αναφορά τα τραγούδια του Light και το τί πρεσβεύει δεν έχει να κάνει με το τί θέλει να πει κλπ, απλή αντιγραφή είναι ο τύπος (όπως και όλοι οι άλλοι στην Ελλάδα) απο trapers του εξωτερικού. Να του δώσουμε και συγχαρητήρια για το άτομο που βγάζει, ενώ δεν είναι δικό του δηλαδή...
Για τον ΛΕΞ την ίδια άποψη έχω και εγώ.
Γενικότερα, rap/trap είναι garbage μουσική. Αυτή είναι η άποψη μου. Τρίτης διαλογής στιχάκια ποίησης με ένα μονότονο ήχο για μουσική υπόκρουση.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολύ unpopular opinion… δεν μπορώ να πω ότι διαφωνώ, αλλά ούτε ότι συμφωνώ 100%. Το αν θα συμφωνήσει κανεις μαζί σου έγκειται στο πως ορίζει κανεις την ανωτερότητα μεταξύ των ραπερ. Πάντως εγώ λεξ, αν και παραδέχομαι την ποιότητα των στίχων, δεν μπορώ να καθίσω να ακούσω λόγω του πεσιμισμού που σε γεμίζει. Καλύτερα κάτι ανεβαστικό και ας χάνει σε ποιότητα
Σαν καλλιτέχνες όλοι σκουπίδια είναι. Το χιπ χοπ είναι στην καλύτερη δευτεροκλασάτη τέχνη και αν, και σίγουρα όχι στην Ελλάδα.

Το ζήτημα για μένα πάντα είναι γιατί ο Χ έχει απήχηση. Στη σημερινή εποχή της πλήρης απαξίωσης του αντρισμού, οι μόνοι που ξεφεύγουνε φαίνονται να είναι οι τραππερς. Καταλαβαίνω γιατί η νεολαία εμπνέεται απ' αυτούς.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Σαν καλλιτέχνες όλοι σκουπίδια είναι. Το χιπ χοπ είναι στην καλύτερη δευτεροκλασάτη τέχνη και αν, και σίγουρα όχι στην Ελλάδα.

Το ζήτημα για μένα πάντα είναι γιατί ο Χ έχει απήχηση. Στη σημερινή εποχή της πλήρης απαξίωσης του αντρισμού, οι μόνοι που ξεφεύγουνε φαίνονται να είναι οι τραππερς. Καταλαβαίνω γιατί η νεολαία εμπνέεται απ' αυτούς.

Αν δε σαρεσει αυτό το είδος μουσικής μη το ακούς απλά, το να το λες σκουπίδι δείχνει ότι δεν έχεις ιδέα απο αυτό το είδος. Πάνε ψάξε την ιστορία του ελληνικού χιπ χοπ και μετά πες, υπάρχουν τραγούδια που τα ακούς και ανατριχιαζεις
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ανωτερο ως προς τι;
Πολλοί τράππερς είναι ανώτεροι και σαν άντρες και σαν καλλιτέχνες. Τα τραγούδια τους καμιά φορά ακούγονται και είναι καλά για μπιτσόμπαρο, σε αντίθεση με τη συνεχή κλάψα του Λεκσ και άλλων τέτοιοων. Είναι λιγότερο ή καθόλου θηλυπρεπείς και πολύ πιο χαρισματικοί. Δε θα πέσουν κάτω αν τους κάνεις "φου". Μερικοί όπως ο Light έχουν και επιχειρηματικές ικανότητες. Συγκριτικά με τους κλαψιάρηδες, έχουν δικό τους στυλ.

οπως λεει ο stk: δηλωνω ραπερ κι οχι παλαιστης
Και εχει δικιο. Το οτι παιζεις ξυλο δε δειχνει ανωτεροτητα. Αν μπορεις χωστα με rap battle και με στιχο και οχι με μπουνιες.
stk? Πρέπει να ξέρω κάθε ατάλαντο κλαψιάρη; Μόνο τον δουπουθου έχω ακουστά συγγνώμη.

Για οποιονδήποτε άνθρωπο, ράππερ ή όχι, το να μπει σε άλλον ενώ είναι με τους "μπράβους του" είναι θετικό και απαιτεί θάρρος. Αυτονόητο για όποιον δεν έχει αποβάλλει κάθε τελευταία σταγόνα αντρισμού από πάνω του. Ο Light τις έφαγε πάρα πολύ άσχημα εκείνη τη στιγμή και δεν είναι McGregor, αλλά ελάχιστοι άνθρωποι έχουν το θάρρος του. Σημειωτέον πως δεν τον συμπαθώ καν και θέλω να φύγει εξαγωγή πίσω στην Αφρική.

Αντίθετα ο Λεκσ και όλα αυτά τα ανδρίκελα ποτέ δε θα έκαναν κάτι τέτοιο και δεν έχουν και κανένα άλλο χάρισμα. Τράππερς = χαρισματικότητα και αντρισμός σε βαθμό άνω του μετρίου, ενώ ανδρίκελα όπως λεκσ και μικρός κλέφτης = παραπονιάρικα manchilds χωρίς saving graces.

Για να το δουμε αυτο που λες.. γκομενες-πουτανες*, χλιδα λεφτα, αυτοκινητα ακριβα, φουσκωμενα μυαλα, οπλα και μαυρες μπιζνες της νυχτας, ναρκωτικα και σεξιστικα στερεοτυπα που υποτιμουν τον συναισθηματισμο και τις γυναικες, καθως και τους αδυναμους χαρακτηρες. Οχι δε θα παρω.
Εγώ είμαι υπέρ να μπουν στη στενή, αν έκαναν και κάνουν αυτά που φλεξάρουν.

Από πότε το κουλ και το προβαλλομενο ως σωστο ειναι το να εισαι ενας ματσο αντρακλας πλουσιος και γκανγκστερ; Η μαγκια στο ραπ ειναι να τα χωσεις και να τον γονατισεις τον αλλον λεκτικα στην εξυπναδα του στιχου, οχι απο το ξυλο και τον ηχητικο ασυναρτητο εμετο.
Από τότε που έχεις ανδρίκελα σαν το λεξ ή το Λιάγκα ή οποινδήποτε σχεδόν άλλο σαν πρότυπο. Δεν υπάρχει υγιές αρρενωπό πρότυπο στην Ελλάδα και γενικά στη Δύση. Οι αθλητές είανι ρομποτάκια, οι στρατιώτες και οι στρατόκαυλοι πάντα ήταν και θα είναι πιόνια, οι καλλιτέχνες ακόμα και αυτοί που εκτιμώ(π.χ. Αργυρός) είναι παρένθετα σώματα για τη Σόου Μπιζ, δεν επιλέγουν καν τα ρούχα που θα βάλουν στα βίντεο κλιπ. Ο Σνικ μπορεί να είναι το καρακισταριό το ίδιο, αλλά έγραψε τους στίχους του και αγόρασε και επέλεξε τα ρούχα του.

*ειναι μεγαλη υποθεση το να βρεις να εχεις κοπελα και γυναικα, το να βρεις γκομενες και πουτανες να συναναστρεφεσαι ειναι το ευκολο (ναι για εμενα υπαρχει μεγαλος διαχωρισμος μεταξυ των εννοιων γκομενα και κοπελα). Οπότε οταν προβαλεις το ποσες γκομενες εχεις και γ**** και τις πουτανες που σε συντροφευουν μεσα στη φεραρι, κατι δειχνει.
Χωρίς καμιά εριστικότητα, είμαι απόλυτα σίγουρος πως δεν μπορείς να έχεις ούτε γι' αστείο ωραίες γυναίκες για εφήμερα πράγματα στη ζωή σου, απ' αυτές που οι τράππερς λένε *τάνες, bitches κλπ.

Μπορεί να νομίζεις πως δε θες, αλλά ο μόνος τρόπος στη σημερινή κοινωνία είναι να αποκτήσεις πρώτα αυτό και μετά την "ποιότητα".

Αυτο που λες για το κλαψομουνιασμα άλλωστε και στο ποπ - λαϊκό έτσι γινεται. Στην καψουρα θα βαλεις κατι στεναχωρο που λεει για αυτα που περνας, θα βαλεις μητροπανο, αργυρο, οικονομοπουλο, κλπ κλπ, μεσα στη μαυρίλα. Δε θα βαλεις περνα περνα η μελισσα και νησιώτικα. Όπως νιωθεις απο το mood σου. Τα χαρουμενα θα τα βαλεις πιο μετα οταν θα εισαι σε αλλη φαση και θες να ανεβεις ψυχολογικα. Δλδ δεν εχει νοημα να κρινουμε εναν καλλιτεχνη απο το αν φτιαχνει χαρουμενα ή λυπητερα εννοω, το νοημα/επιπεδο ειναι αλλου.
Συγγνώμη ο Μητροπάνος ή ο Οικονομόπουλος ποτέ κλαψομουνιάζουν για την "κοινωνία"; Οι στίχοι και τα νοήματα των λαικών και των μπουζουκοβιων δεν έχουν καμία απολύτως σχέση και είναι κάργα προσβλητικό να τους βάζεις μαζί.

Ισα ισα στον λεξ συγκεκριμενα μιας που τον αναφερεις, μου αρεσει το στιλ αυτο, το οτι περιγραφει τη δυσκολη καθημερινοτητα του απλου ανθρωπου, την οποια βιωνει κι αυτος μαζι με εμας, με κοινο συνδετικο κρικο την Σαλονικα. Γιαυτο ειναι μοναδικος και τοσο πετυχημενος σε αυτο που κανει και γιαυτο τον πάνε όλοι οσοι ειναι φαν του, επειδη εχει αυτο το υφος στα κομματια του. Αυτο τον κανει μοναδικο. Όπως και ο bloody hawk. Αν εβγαζε ενα χαρουμενο που λεει ποσο γαματος ειναι και πετυχημενος και πως τα χει ολα λυμενα, πρωτον θα ηταν ψευτικο και ψεματα και δευτερον αυτο το πραμα δε θα ηταν λεξ και ο κοσμος θα τον αφηνε δε θα τον ακουγε επειδη πλεον δε θα ταυτιζοτανε μαζι του, με αυτο που θα περιεγραφε.
Πολλοί τράππερς πουλάνε πολύ περισσότερο από το Λεξ. Δεν είπα ότι δεν πουλάει γενικά. Πολλά σκουπίδια πουλάνε. Υπάρχουν και trap σκουπίδια που πουλάνε, χειρότερα απ' του Λεκσ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Βλέπω έκανε ένα σόου ο Light μπροστά στις κάμερες και σε έπεισε ότι είναι μάχιμος. Όσο αναφορά τα τραγούδια του Light και το τί πρεσβεύει δεν έχει να κάνει με το τί θέλει να πει κλπ, απλή αντιγραφή είναι ο τύπος (όπως και όλοι οι άλλοι στην Ελλάδα) απο trapers του εξωτερικού. Να του δώσουμε και συγχαρητήρια για το άτομο που βγάζει, ενώ δεν είναι δικό του δηλαδή...
Για τον ΛΕΞ την ίδια άποψη έχω και εγώ.
Γενικότερα, rap/trap είναι garbage μουσική. Αυτή είναι η άποψη μου. Τρίτης διαλογής στιχάκια ποίησης με ένα μονότονο ήχο για μουσική υπόκρουση.
Σόου; 'Εγινε ταπί στο ξύλο για λόγους σόου; Υπάρχει βίντεο που ένα γομάρι, μπράβος του Σνικ, τον κάνει *τάνα(επιτρέψτε μου την έκφραση, έτσι λένε τις γυναίκες γενικά αυτοί :tongue: )
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Βλέπω έκανε ένα σόου ο Light μπροστά στις κάμερες και σε έπεισε ότι είναι μάχιμος. Όσο αναφορά τα τραγούδια του Light και το τί πρεσβεύει δεν έχει να κάνει με το τί θέλει να πει κλπ, απλή αντιγραφή είναι ο τύπος (όπως και όλοι οι άλλοι στην Ελλάδα) απο trapers του εξωτερικού. Να του δώσουμε και συγχαρητήρια για το άτομο που βγάζει, ενώ δεν είναι δικό του δηλαδή...
Για τον ΛΕΞ την ίδια άποψη έχω και εγώ.
Γενικότερα, rap/trap είναι garbage μουσική. Αυτή είναι η άποψη μου. Τρίτης διαλογής στιχάκια ποίησης με ένα μονότονο ήχο για μουσική υπόκρουση.
Τι ακούμε θεέ μου εδώ μέσα! Η ραπ είναι μια μουσική η οποία έχει σκληρό στίχο, βγάζει μαγκιά αλητεία και γενικότερα μια ολόκληρη κουλτούρα που δε βγάζει κανένα άλλο είδος μουσικής, είναι ενάντια στον καθώς πρεπισμο και δείχνει μια άλλη όψη της πραγματικότητας που όμως υπάρχει στη κοινωνία, αν δε σου αρέσει πάνε άκου Μάλαμα και Μαχαιρίτσα, αλλά να ξέρεις αυτά είναι φλωριες, παρόλα αυτά εγώ τα σέβομαι, εσύ δεν έχεις ιδέα από ραπ μάλλον
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό που λες δεν ισχύει, ο ΛΕΞ δεν κλαψομουνιαζει απλά, ο ΛΕΞ προσπαθεί να αφυπνίσει, μπορεί κι εγώ να μη ταυτίζομαι σε όλα όσα λέει, αλλά σε πολλά ταυτίζομαι. Απλά έτσι εκφράζεται στη τελική, και ίσα ίσα δεν είναι πεσιμιστής, καμία σχέση. Δηλαδή ο 12ος δεν είναι καλός ράπερ? Ο Τζαμάλ δεν είναι καλός ? Ο bloody hawk? Απλά έχουν ένα άλλο στυλ, θέλουν να εκφράσουν διαφορετικά πράγματα, και καλά κάνουν.
'Ολος ο κόσμος κοιμάται και όλος ο κόσμος ταυτίζεται με την υποτιθέμενη αφύπνηση που πήρε απ' το παραπονιάρικο ανδρίκελο.

Πραγματικοί καλλιτέχνες σαν τον Ουελμπέκ έχουν καθέτως αντιθετικές απόψεις και νοοτροπίες.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
'Ολος ο κόσμος κοιμάται και όλος ο κόσμος ταυτίζεται με την υποτιθέμενη αφύπνηση που πήρε απ' το παραπονιάρικο ανδρίκελο.
Δε κλαψομουνιαζει ο ΛΕΞ, λέει αυτά που βιώνει και βλέπει, αν εσύ το θεωρείς κλαψομουνιασμα τι να πω, επίσης δεν είναι μόνο αυτός υπάρχουν δεκάδες Έλληνες ράπερ. Α καθένας λέει την γνώμη του απ'τή δική του οπτική γωνία
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι ακούμε θεέ μου εδώ μέσα! Η ραπ είναι μια μουσική η οποία έχει σκληρό στίχο, βγάζει μαγκιά αλητεία και γενικότερα μια ολόκληρη κουλτούρα που δε βγάζει κανένα άλλο είδος μουσικής, είναι ενάντια στον καθώς πρεπισμο και δείχνει μια άλλη όψη της πραγματικότητας που όμως υπάρχει στη κοινωνία, αν δε σου αρέσει πάνε άκου Μάλαμα και Μαχαιρίτσα, αλλά να ξέρεις αυτά είναι φλωριες, παρόλα αυτά εγώ τα σέβομαι, εσύ δεν έχεις ιδέα από ραπ μάλλον
Οι ράππερς είναι ημιαγράμματοι και (πλήρως) αμόρφωτοι - καλλιτεχνικά και γενικά - εκτιθέμενοι.

Το ραπ δεν είναι haute cuisine ή 'Οπερα. Ελάχιστα πράγματα υπάρχουν να "μάθεις".
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δε κλαψομουνιαζει ο ΛΕΞ, λέει αυτά που βιώνει και βλέπει, αν εσύ το θεωρείς κλαψομουνιασμα τι να πω, επίσης δεν είναι μόνο αυτός υπάρχουν δεκάδες Έλληνες ράπερ. Α καθένας λέει την γνώμη του απ'τή δική του οπτική γωνία
Συμφωνώ ότι είναι επιδημία.

Και αυτοί, περισσότερο ίσως από οποιονδήποτε άλλον, κρατάνε την Ελλάδα πίσω. Μια φορά είχα δει σ'ένα βίντεο κλιπ έναν τέτοιον να λέει "Ελλάδα-Φαβέλα" και η πλάκα είναι πως ούτε ο ίδιος καταλάβαινε 100% ενσυνειδήτα, πως σε οποιαδήποτε "αποφαβελοποίηση" της Ελλάδας, ο μεγαλύτερος αντίπαλςο αυτός είναι.

Η Ραπ είναι η εξύμνηση των άσχημων γκραφίτι σε ακόμα πιο άσχημα κτήρια, γενικότερα στην εναντίωση κάθε αισθητικής, βελτίωσης και αριστείας.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Οι ράππερς είναι ημιαγράμματοι και (πλήρως) αμόρφωτοι - καλλιτεχνικά και γενικά - εκτιθέμενοι.

Το ραπ δεν είναι haute cuisine ή 'Οπερα. Ελάχιστα πράγματα υπάρχουν να "μάθεις".
Ποια όπερα δε φίλε, δηλαδή εσένα σου αρέσει να ακούς τσιριδες όλη την ώρα ? Τη σιχαίνομαι την όπερα. Το ότι κάτι είναι απλό μουσικά δε σημαίνει χαμηλό επίπεδο, εμένα κάποια τραγούδια με αντιπροσωπεύουν και εμένα και τη παρέα μου και τη περισσότερη νεολαία γενικά, είναι είδος μουσικής, σαν τη ροκ σα το μέταλ σα το ποπ, και έχει φέρει μια κουλτούρα και ένα lifestyle στη νεολαία που θα μείνει καλώς η κακώς
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποια όπερα δε φίλε, δηλαδή εσένα σου αρέσει να ακούς τσιριδες όλη την ώρα ?
Με συγχωρείς, αλλά δε θα διαβάσω περαιτέρω. Χειρότερο λάκκο για τον εαυτό σουμ δε θα μπορούσες να σκάψεις και δε σε βλέπω και να τον σκαρφαλώνεις. Δεν έχεις και ούτε έιχες ποτέ, καμία επαφή με τη δυτική κουλτούρα.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Οι ράππερς είναι ημιαγράμματοι και (πλήρως) αμόρφωτοι - καλλιτεχνικά και γενικά - εκτιθέμενοι.

Το ραπ δεν είναι haute cuisine ή 'Οπερα. Ελάχιστα πράγματα υπάρχουν να "μάθεις".
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Συμφωνώ ότι είναι επιδημία.

Και αυτοί, περισσότερο ίσως από οποιονδήποτε άλλον, κρατάνε την Ελλάδα πίσω. Μια φορά είχα δει σ'ένα βίντεο κλιπ έναν τέτοιον να λέει "Ελλάδα-Φαβέλα" και η πλάκα είναι πως ούτε ο ίδιος καταλάβαινε 100% ενσυνειδήτα, πως σε οποιαδήποτε "αποφαβελοποίηση" της Ελλάδας, ο μεγαλύτερος αντίπαλςο αυτός είναι.

Η Ραπ είναι η εξύμνηση των άσχημων γκραφίτι σε ακόμα πιο άσχημα κτήρια, γενικότερα στην εναντίωση κάθε αισθητικής, βελτίωσης και αριστείας.
Καλά η φαβελα είναι απίστευτο τραγούδι, δηλαδή πως γίνεται να μη νιώθεις ένα τέτοιο τραγούδι? Εκφράζει αγανάκτηση και καλά κάνει, από το να ακούμε τσιριδες όπερας καλύτερο τουλάχιστον. Και που είναι το κακό στα γκράφιτι? Κι εγώ κάνω γκράφιτι, πειράζει?
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Με συγχωρείς, αλλά δε θα διαβάσω περαιτέρω. Χειρότερο λάκκο για τον εαυτό σουμ δε θα μπορούσες να σκάψεις και δε σε βλέπω και να τον σκαρφαλώνεις. Δεν έχεις και ούτε έιχες ποτέ, καμία επαφή με τη δυτική κουλτούρα.
Η ραπ ήρθε απ'τήν Αμερική ξέρεις, δυτικός κόσμος δηλαδή
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι. Θέλω να σε βάλουν μέσα. Σόρρυ.
Καλά εντάξει υπάρχουν και ωραία γκράφιτι δεν είναι όλα μαλακίες
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,160 μηνύματα.
Τραπ είναι αυτό που έχει η Ελλάδα και όχι rap. Η ράπ η αυθεντική, η όμορφη και η καλή έζησε και απέθανε στους δρόμους στις φτωχογειτονιές των Ηνωμένων Πολιτειών από τους Αφροαμερικανούς στα 80s. Όσοι γουστάρουν αυθεντική rap ακούνε μόνον NWA ( Niggaz With Atittudez ) και πάνω από όλα άτομα που έζησαν τον δρόμο μέχρι τέλους όπως ο αείμνηστος Eazy E και όχι άτομα που στο τέλος ξεπουλήθηκαν σε δισκογραφικές και έγιναν του καναπέ όπως ο Dr Dre.

Στην Ελλάδα ποτέ δεν υπήρξε και ποτέ δεν θα υπάρξει κάτι αντίστοιχο.
 

Αρίκος

Νεοφερμένος

Ο Αρίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Τι ακούμε θεέ μου εδώ μέσα! Η ραπ είναι μια μουσική η οποία έχει σκληρό στίχο, βγάζει μαγκιά αλητεία και γενικότερα μια ολόκληρη κουλτούρα που δε βγάζει κανένα άλλο είδος μουσικής, είναι ενάντια στον καθώς πρεπισμο και δείχνει μια άλλη όψη της πραγματικότητας που όμως υπάρχει στη κοινωνία, αν δε σου αρέσει πάνε άκου Μάλαμα και Μαχαιρίτσα, αλλά να ξέρεις αυτά είναι φλωριες, παρόλα αυτά εγώ τα σέβομαι, εσύ δεν έχεις ιδέα από ραπ μάλλον
Το <<αλλά να ξέρεις αυτά είναι φλωριές>> με πέθανε. Τώρα δεν θα μπορέσω να ξανακούσω Ιωαννίδη χωρίς να σκέφτομαι πόσο μαλθακός είναι χαχαχα. Φίλε κάθε κουλτούρα είναι δεκτή και μπορεί να αντιπροσωπευθεί μέσω της τέχνης, απλά το 99% των rap τραγουδιών δεν εκφράζουν τίποτα και όταν το κάνουν το κάνουν με έναν πολύ χαμηλού επιπέδου τρόπο... Τί να κάνουμε.
Εγώ έχω ακούσει ραπ, εσύ έχεις διαβάσει ποτέ ποίηση για να καταλάβεις τί σημαίνει στίχος ? Δεν είναι απλά θέμα γούστου, είναι και άποψη μου ότι είναι χαμηλού επιπέδου.
Προτιμώ να ακούσω Σφακιανάκη δηλαδή, που κάποια τραγούδια του έχουν ωραίο πάντρεμα μουσικής και στίχου και πολύ συγκεκριμένο και κορεσμένο θέμα, απο το να ακούσω τις αλήθειες των ραπ <<φιλόσοφων>> που με το ζόρι ξέρουν να μιλάνε και νομίζουν ότι λένε κάτι διαπεραστικό.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Τραπ είναι αυτό που έχει η Ελλάδα και όχι rap. Η ράπ η αυθεντική, η όμορφη και η καλή έζησε και απέθανε στους δρόμους στις φτωχογειτονιές των Ηνωμένων Πολιτειών από τους Αφροαμερικανούς στα 80s. Όσοι γουστάρουν αυθεντική rap ακούνε μόνον NWA ( Niggaz With Atittudez ) και πάνω από όλα άτομα που έζησαν τον δρόμο μέχρι τέλους όπως ο αείμνηστος Eazy E και όχι άτομα που στο τέλος ξεπουλήθηκαν σε δισκογραφικές και έγιναν του καναπέ όπως ο Dr Dre.

Στην Ελλάδα ποτέ δεν υπήρξε και ποτέ δεν θα υπάρξει κάτι αντίστοιχο.
Τι λες ρε Γιάννη? Δεν ισχύει αυτό, έχεις ακούσει ελληνικήold school? Άκου λεξ 12ο ραψωδο FFC, ψάξου γενικα. Όσοι ακούνε χρόνια όπως εγώ ξέρουμε ποιοι είναι αυθεντικοί
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,160 μηνύματα.
Τι λες ρε Γιάννη? Δεν ισχύει αυτό, έχεις ακούσει ελληνικήold school? Άκου λεξ 12ο ραψωδο FFC, ψάξου γενικα. Όσοι ακούνε χρόνια όπως εγώ ξέρουμε ποιοι είναι αυθεντικοί
τους ξέρω όλους αυτούς. Ουδέποτε με κέρδισαν το ενδιαφέρον, περισσότερο με ενίσχυαν την άποψη του τι παρακμή έχει η γενιά μου για μουσική..
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top