Κατά πόσο η ραπ αντιπροσωπεύει την ελληνική πραγματικότητα;

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Αλλο ένα πρότυπο ανδρισμού, σωστά..:vava::hmm:
Ο Light μπήκε σε παρέα με γομάρια μόνος του. Ο άλλος αφρικανός που στέλνεις βάρεσε παιδί(!), ο κίνδυνος που εξέθεσε τον εαυτό του ήταν ελάχιστος.

Αν νομίζεις πως κάτι είπες τώρα, δεν έχεις όχι μόνο ιδέα για του τι εστί αντρισμός, αλλά και τι εστί μπουνιά και να τρως μπουνιά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Dog Dont Look At Me GIF by michaelmarczewski
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Ο Light μπήκε σε παρέα με γομάρια μόνος του. Ο άλλος αφρικανός που στέλνεις βάρεσε παιδί(!), ο κίνδυνος που εξέθεσε τον εαυτό του ήταν ελάχιστος.

Αν νομίζεις πως κάτι είπες τώρα, δεν έχεις όχι μόνο ιδέα για του τι εστί αντρισμός, αλλά και τι εστί μπουνιά και να τρως μπουνιά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Dog Dont Look At Me GIF by michaelmarczewski
Τα άλλα τραγούδια που σου έστειλε πιο πάνω το παιδί τα άκουσες? Αν δεν τα έχεις ακούσει άκουσε τα και πες μας ξανά την γνώμη σου για το πόσο "χαμηλού επιπέδου" είναι η ραπ, άκου τα όλα και πες μας, για να σε προετοιμάσω δεν έχουν καμία σχέση με Θαγκ σλαιμ και μλκιες. Επίσης αυτό το τραγούδι του λάιτ όσο και αν δε σου αρέσει θεωρείται ποιοτικό ραπ. Τεσπα άκου τα υπόλοιπα
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Από ποιον; Εσένα; Οκ. Ποιοτικό σαν τα παράνομα γκραφίτι σου.
Και αυτό τέχνη είναι φίλε, και εξαρτάται που τα κάνεις, σε εγκαταλελειμμένα κτίρια-οικοδομες που είναι μόνο σίδερα και τσιμέντο δεν είναι παράνομο.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Αν νομίζεις πως κάτι είπες τώρα, δεν έχεις όχι μόνο ιδέα για του τι εστί αντρισμός, αλλά και τι εστί μπουνιά και να τρως μπουνιά
Οχι δεν εχω ρίξει ουτε εχω φαει. Θα έπρεπε? Αυτο εστι ανδρισμος? Ίσως σε κάποια αλλη δεκαετία

Άκουσες κανενα απο εκεινα?
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οχι δεν εχω ρίξει ουτε εχω φαει. Θα έπρεπε? Αυτο εστι ανδρισμος? Ίσως σε κάποια αλλη δεκαετία

Άκουσες κανενα απο εκεινα?
Δεν μπορώ να σε πείσω πως υπάρχει κάτι αναντίρρητα αντρικό στο να μπεις μόνος σου σε μια παρέα από μαντράχαλους, ξέροντας πως πιθανότατα θα τις φας(όπως και έγινε). Μπορώ απλά να σου υπενθυμίσω πως εσένα θα σου κοπόντουσαν τα πόδια πριν το αναλογιζόσουν καν(και παραδέχομαι πως ούτε 'γω θα το κανα).

'Οσον αφορά τα τραγούδια, έχω σίγουρα ακούσει κάποια από αυτά και όλα μου ακούγονται ίδια. Κλαψιάρικα και φτωχά, πνευματικά και μουσικά.

Δεν ταυτίζομαι επειδή περιγράφουν μια Ελλάδα που βιώνω καθημερινά. Αντιθέτως, βλέπω τη λαγνεία για μια τέτοια Ελλάδα ως Φαβέλα: παρακμιακή και προπάντων άσχημη. Βλέπω πάθος και γιορτή για την ασχήμια της Ελλάδας, για τα γκράφιτι, τα παρακμασμένα κτήρια, το κακό ντύσιμο, την ασχήμια στους τρόπους και την έλλειψη αυτών.

Πουθενά δεν υπάρχει η ομορφιά, η αριστεία, η αισθητική και η κομψότητα. Για την ακρίβεια, αυτός είναι ο πραγματικός εχθρός αυτής της κουλτούρας.

Στην Τραπ και στη πιο μοντέρνα σχολή, δε βλέπω προφανώς κάτι ιδιαίτερο ή ακόμα ιδιαίτερα αντιθετικό στην παλιά Ραπ. 'Ομως, δεν μπορώ παρά συγκριτικά να μην τη δω σαν 1-2 κλάσεις ανώτερη, αισθητικά, μουσικά και ίσως ακόμη πνευματικά. Αυτό τραγούδι για παράδειγμα το βρήκα πολύ πρόσφατα και είναι το καλύτερο κομμάτι που έχω ακούσει από αυτά(χωρίς βέβαια να έχω ακούσει και ιδιαίτερα πολλά προφανώς).

Εδώ, η αισθητική είναι σαφώς ανώτερη. Λείπει η περίσσεια ασχήμια και -κυρίως- η δοξολογία της. Η αισθητική σαφώς είναι ανώτερη και μπορώ να πω ότι τα κουρέματα τουλάχιστον μου αρέσουν. Μιλάν για politically incorrect πράγματα που κανένας άλλος δεν μπορεί να μιλά, συγκεκριμένα για αντρισμό. Πολύ συχνά εμείς οι άντρες π.χ. θέλουμε γυναίκα αλλουνού, δεν υπάρχει τίποτα ανήθικο σε αυτό καθώς είναι απόλυτα ανθρώπινο και συνήθως οι πιο ωραίες γυναίκες σε χαρακτήρα και εμφάνιση είναι ήδη πιασμένες(duh). Επίσης, αναφέρεται στη δουλεία του 9-5 και δείχνει mercedes convertible, κάτι που επίσης δεν είμαι δειλός να κρύψω πως θα ήθελα για τον εαυτό μου και αυτό με χτυπάει ιδιαίτερα γιατί πριν σαν τη πλέμπα στοιβάστηκα στο λεωφορείο.

Στην Τραπ και μόνο εκεί λοιπόν, έστω και με άθλιο και έκφυλο τρόπο, βλέπουμε σήμερα να ανεβάζεται η ελευθερεία και ο αντρισμός.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Πουθενά δεν υπάρχει η ομορφιά, η αριστεία, η αισθητική και η κομψότητα. Για την ακρίβεια, αυτός είναι ο πραγματικός εχθρός αυτής της κουλτούρας.
Μήπως ο εχθρός της είναι ο φασισμός ; :blink:

Γιατί όπως λέμε άρια φυλή έτσι λέμε και πρότυπο ομορφιάς, τέχνης, πρότυπο άνδρα, γυναίκας, και οι άλλοι στον Καιάδα.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μήπως ο εχθρός της είναι ο φασισμός ; :blink:

Γιατί όπως λέμε άρια φυλή έτσι λέμε και πρότυπο ομορφιάς, τέχνης, πρότυπο άνδρα, γυναίκας, και οι άλλοι στον Καιάδα.
Η απάντηση είναι φυσικά πως ναι.

Απλώς, χρησιμοποιείς τον όρο φασισμό εννοώντας όλο το δυτικό πολιτισμό, από τους Αρχαίους 'Ελληνες μέχρι τα μέσα του 20ου αιώνα που σταμάτησε να υφίσταται. Ο ορισμός αυτός σιγά σιγά αντικαθιστά τον παλιό, θέλωντας να στοιβάξει οτιδήποτε ανώτερο μαζί με τον κοπρόλαγνο Χίτλερ.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Η απάντηση είναι φυσικά πως ναι.

Απλώς, χρησιμοποιείς τον όρο φασισμό εννοώντας όλο το δυτικό πολιτισμό, από τους Αρχαίους 'Ελληνες μέχρι τα μέσα του 20ου αιώνα που σταμάτησε να υφίσταται. Ο ορισμός αυτός σιγά σιγά αντικαθιστά τον παλιό, θέλωντας να στοιβάξει οτιδήποτε ανώτερο μαζί με τον κοπρόλαγνο Χίτλερ.
Εγώ ταυτίζομαι με τη παλιά ραπ γιατί περιγράφει πράγματα που όσο μεγαλώνω και βγαίνω στο κοινωνία τα βλέπω και τα βιώνω, κάνεις ράπερ δε τα επικροτεί ούτε είναι μίζερος, απλά τα αναφέρουν. Αυτή η μουσική μας εκφράζει και κυρίως τη νεολαία, οι παλιοί ράπερς έχουν αρχές, πολύ περισσότερες από εμάς, και το καταλαβαίνεις απ'τα τραγούδια τους. Τώρα είσαι λες ότι είναι χαμηλού επιπέδου επειδή δεν έχεις ψαχτει απλά. Δεν υπάρχει κακό ντύσιμο, τι στο καλό είναι αυτό ? Για πες ποιο είναι το κακό ντύσιμο? Πρέπει να είμαστε όλοι σοβαροί με γραβάτα και κουστούμι για σένα ?
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ ταυτίζομαι με τη παλιά ραπ γιατί περιγράφει πράγματα που όσο μεγαλώνω και βγαίνω στο κοινωνία τα βλέπω και τα βιώνω, κάνεις ράπερ δε τα επικροτεί ούτε είναι μίζερος, απλά τα αναφέρουν. Αυτή η μουσική μας εκφράζει και κυρίως τη νεολαία, οι παλιοί ράπερς έχουν αρχές, πολύ περισσότερες από εμάς, και το καταλαβαίνεις απ'τα τραγούδια τους. Τώρα είσαι λες ότι είναι χαμηλού επιπέδου επειδή δεν έχεις ψαχτει απλά. Δεν υπάρχει κακό ντύσιμο, τι στο καλό είναι αυτό ? Για πες ποιο είναι το κακό ντύσιμο? Πρέπει να είμαστε όλοι σοβαροί με γραβάτα και κουστούμι για σένα ?
Τα βιώνεις έτσι όπως τα άκουσες ΕΠΕΙΔΗ τα άκουσες και σε συγκίνησαν(καθώς δεν είχες βάσεις).

Το ανάποδο πιστεύεις εσύ πως συμβαίνει.

Δεν έχω να σου πω κάτι άλλο.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Τα βιώνεις έτσι όπως τα άκουσες ΕΠΕΙΔΗ τα άκουσες και σε συγκίνησαν(καθώς δεν είχες βάσεις).

Το ανάποδο πιστεύεις εσύ πως συμβαίνει.

Δεν έχω να σου πω κάτι άλλο.
Κάποια πράγματα τα έχω ζήσει κι εγώ που λένε αυτά τα τραγούδια, όλοι μας βασικά έχουμε ζήσει και από κάτι που λένε τα ραπ τραγούδια, αλλά εγώ έχω ζήσει αρκετά που αναφέρονται στη ραπ με πολύ γλαφυρό τρόπο
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Ο βουτυρομπεμπές ο Snik πάλι φάπες μάζεψε; Μία στη Κατερίνη, μία στη Θεσσαλονίκη, τι θα γίνει με αυτόν; Ποια ραπ,τραπ και ανοησίες ρε. Πάρτε τις ξενόφερτες ανοησίες σας μακριά από εδώ. Έγινε και αυτό το αίσχος «τέχνη».

Την αυθεντική ελληνική μουσική όπως το ρεμπέτικο δεν θα την φτάσουν ποτέ. Η χώρα του Μάρκου Βαμβακάρη, του Βασίλη Τσιτσάνη, του Ανέστου Δελιά, του Στράτου Παγιουμτζή, του Γιοβάν Τσαούς, του Μιχάλη Γενίτσαρη του Στέλιου Περπινιάδη, της Σωτηρίας Μπέλλου, της Στέλλας Χασκήλ, της Ρίτας Αμπατζή, του Γρηγορίου Μπιθικώτση κλπ κλπ κλπ κατάντησε η χώρα των Snik, Ypo, Light, Tus, Sin Boy και λοιπών βουτυροχλεχλέδων που τα πιτσιρίκια έχουν αναγάγει σε Θεούς.

Η αξία του ρεμπέτικου που μεγάλωνε κάποτε άντρες φτωχούς με λίγα μεν αλλά με μπέσα και υπόληψη δε αντικαταστάθηκε από μία ακόρεστη επιθυμία για υλικά αγαθά ( λεφτά, κότερα, ελικόπτερα οικόπεδα ), ιερόδουλες και κοκαΐνη. Οι κουτσαβάκηδες και οι παλαιοί μάγκες αντικαταστάθηκαν από το dab και τις καπελαδούρες. Ευτυχώς που απέθαναν οι παλαιοί ρεμπέτες και δεν βλέπουν την κατάντια μας.

Δυστυχία σου Ελλάς.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Τα άλλα τραγούδια που σου έστειλε πιο πάνω το παιδί τα άκουσες? Αν δεν τα έχεις ακούσει άκουσε τα και πες μας ξανά την γνώμη σου για το πόσο "χαμηλού επιπέδου" είναι η ραπ, άκου τα όλα και πες μας, για να σε προετοιμάσω δεν έχουν καμία σχέση με Θαγκ σλαιμ και μλκιες. Επίσης αυτό το τραγούδι του λάιτ όσο και αν δε σου αρέσει θεωρείται ποιοτικό ραπ. Τεσπα άκου τα υπόλοιπα
Δεν είναι ραπ, είναι τραπ. Είναι rap wannabe σε trashy version.
 

Sherlockina

Νεοφερμένος

Η Sherlockina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Εντωμεταξυ η πραγματική ραπ μουσική είναι πάρα πολύ αξιολογη και υπάρχουν πολλοί καλλιτέχνες τέτοιου είδους που μιλούν για ψυχικά προβλήματα, παθογένειες της ελληνικής κοινωνίας κλπ όπως ο ταφ λάθος, ο ραψωδός φιλόλογος, οι στιχοιμα που πραγματικά κάποια τραγούδια τους μοιάζουν με ποίηση και οι λίγο πιο μεινστριμ όπως Λεξ, 12ος
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ο βουτυρομπεμπές ο Snik πάλι φάπες μάζεψε; Μία στη Κατερίνη, μία στη Θεσσαλονίκη, τι θα γίνει με αυτόν; Ποια ραπ,τραπ και ανοησίες ρε. Πάρτε τις ξενόφερτες ανοησίες σας μακριά από εδώ. Έγινε και αυτό το αίσχος «τέχνη».

Την αυθεντική ελληνική μουσική όπως το ρεμπέτικο δεν θα την φτάσουν ποτέ. Η χώρα του Μάρκου Βαμβακάρη, του Βασίλη Τσιτσάνη, του Ανέστου Δελιά, του Στράτου Παγιουμτζή, του Γιοβάν Τσαούς, του Μιχάλη Γενίτσαρη του Στέλιου Περπινιάδη, της Σωτηρίας Μπέλλου, της Στέλλας Χασκήλ, της Ρίτας Αμπατζή, του Γρηγορίου Μπιθικώτση κλπ κλπ κλπ κατάντησε η χώρα των Snik, Ypo, Light, Tus, Sin Boy και λοιπών βουτυροχλεχλέδων που τα πιτσιρίκια έχουν αναγάγει σε Θεούς.

Η αξία του ρεμπέτικου που μεγάλωνε κάποτε άντρες φτωχούς με λίγα μεν αλλά με μπέσα και υπόληψη δε αντικαταστάθηκε από μία ακόρεστη επιθυμία για υλικά αγαθά ( λεφτά, κότερα, ελικόπτερα οικόπεδα ), ιερόδουλες και κοκαΐνη. Οι κουτσαβάκηδες και οι παλαιοί μάγκες αντικαταστάθηκαν από το dab και τις καπελαδούρες. Ευτυχώς που απέθαναν οι παλαιοί ρεμπέτες και δεν βλέπουν την κατάντια μας.

Δυστυχία σου Ελλάς.
Ναι γιατί η ραπ είναι οι μπράβοι του σνικ και του λάιτ. Τρέμουν τα κόκαλα του ΔΠΘ με αυτά που λες μπρο.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Ναι γιατί η ραπ είναι οι μπράβοι του σνικ και του λάιτ. Τρέμουν τα κόκαλα του ΔΠΘ με αυτά που λες μπρο.
Η ραπ δεν έχει καμμία σχέση ούτε με την Ελλάς ούτε με αυτούς που νομίζουν ότι τραγουδούν ραπ. Η ραπ ανεπτύχθη εις τους δρόμους των Ηνωμένων Πολιτειών το 80 και το 90 ως gangsta rap με τα μεγάλα ονόματα Αφροαμερικανών της εποχής. Στην Ελλάδα δεν έχει δουλειά. Είναι απλά κάτι το ξενόφερτο που ως συνήθως σε αυτή τη χώρα φέρνουμε απέξω και σε ακόμα χειρότερη ποιότητα και γίνεται viral.
 

Sherlockina

Νεοφερμένος

Η Sherlockina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Η ραπ δεν έχει καμμία σχέση ούτε με την Ελλάς ούτε με αυτούς που νομίζουν ότι τραγουδούν ραπ. Η ραπ ανεπτύχθη εις τους δρόμους των Ηνωμένων Πολιτειών το 80 και το 90 ως gangsta rap με τα μεγάλα ονόματα Αφροαμερικανών της εποχής. Στην Ελλάδα δεν έχει δουλειά. Είναι απλά κάτι το ξενόφερτο που ως συνήθως σε αυτή τη χώρα φέρνουμε απέξω και σε ακόμα χειρότερη ποιότητα και γίνεται viral.
Το ότι είναι ξενόφερτη δεν σημαίνει ότι πρέπει να την απορρίψουμε κιόλας αλλιώς θα ήμασταν για πάντα στάσιμοι. Φυσικά υπάρχουν "καλλιτέχνες " και τραγούδια της τραπ μουσικής που είναι απαράδεκτα και δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα αλλά εφόσον υπάρχουν καλλιτέχνες με πολύ ωραίο στίχο που σε βάζει σε σκέψη γιατί να μην τους ακούμε ;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Το ότι είναι ξενόφερτη δεν σημαίνει ότι πρέπει να την απορρίψουμε κιόλας αλλιώς θα ήμασταν για πάντα στάσιμοι. Φυσικά υπάρχουν "καλλιτέχνες " και τραγούδια της τραπ μουσικής που είναι απαράδεκτα και δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα αλλά εφόσον υπάρχουν καλλιτέχνες με πολύ ωραίο στίχο που σε βάζει σε σκέψη γιατί να μην τους ακούμε ;
Καλά προφανώς μια άποψη εξέφρασα δεν απαγόρευσα κάτι σε κανέναν. Γούστα είναι αυτά. Ουδέποτε με άρεσε προσωπικά αυτή η κατηγορία. Το κινητό και ο υπολογιστής εδώ από το πρωί έως το βράδυ παίζουν ρεμπέτικο, λαϊκό και πιο σπάνια παραδοσιακό.
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
καλό είναι πάντως ό,τι δεν καταλαβαίνουμε να μην το καταδικάζουμε
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Το έχω πάντως μεγάλη απορία εάν στο μέλλον οι επόμενες γενεές ακούνε τις σαχλαμάρες που είναι της μοδός τώρα εις ημάς και λένε " τι ωραία χρόνια ήταν αυτά μακάρι να ήταν έτσι και σε εμάς ".

Έχω να ρίξω φασκελο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top