Καταγγελία Σοφίας Μπεκατώρου για βιασμό

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν δέχεσαι μια καταγγελια ειτε εισαι αστυνομος ειτε εισαι εισαγγελεας ειτε εισαι δικαστης ειτε οτιδηποτε συναφές. Και θέλεις να υπηρετεις την ανεξάρτητη δικαιοσυνη τοτε οφειλεις μέχρι να βγάλεις ενα πορισμα να εξετάσεις ΚΑΙ τις δυο πλευρές.

Απο οτι βλέπω επαγγελεσαι ιατρος και μάλλον θα εισαι και πάνω απο 26-27 αρα εχει ενα επιπεδο η σκέψη σου εισαι μορφωμενη και δεν εισαι πιτσιρικι φοιτητρια/φοιτητης να βράζει το αιμα σου και να εισαι πιο παρορμητική !!!

Περιμενω μια διαφορετικη λοιπον προσεγγιση στο θέμα. Αν υπηρχε βιντεο που να δειχνει ξεκάθαρα τον βιασμο ναι αμεσα θα βγαζαμε μια γνωμη τωρα βγηκε μια πρωην Ολυμπιονικης και καταγγελει βιασμο και χωρις ακομη να δοθουν καταθεσεις και να ξεκινησει η προανακριτική διαδικασια καθομαστε και ακουμε τον κάθε εναν που λέει τα δικά του.

Εμενα δεν με ψαρωνει το μεγάλο ονομα του καθενος ή οι γνωριμιες του και δεν επηρεάζομαι. Ειμαι επιφυλακτικος και απλα το ερευνώ. Αυτο ειναι το πνεύμα μου.

Ουτε που ξέρω τι αντιπαλοτητες και τι κινητρα εχουν εκει μέσα....οπως σε καθε ομαδα ετσι κ εκει παιζουν ολων των ειδων οι εριδες και οι μηχανοραφιες -ετσι ειναι ο κοσμος- παραμενω λοιπον επιφυλακτικος για τα περαιτερω ΚΑΙ για τις δυο πλευρές. Αυτο ειναι όλο.

Δεν είμαι ούτε δικαστής ούτε τίποτα τέτοιο για να οφείλω ας πούμε να διατηρήσω ουδέτερη στάση. Σαν τι να πω, ότι και αυτή η κατάσταση δεν είναι μια ακόμα μορφή του σεξισμού που βιώνουμε όλες μας; Ή ότι το γεγονός πως βγήκε και μίλησε δεν είναι θετικό, μιας και άρχισαν να γίνονται και άλλες καταγγελίες, σε διάφορους τομείς; Αυτή η αντιμετώπιση της αμφιβολίας, αφήνει το θύμα εκτεθειμένο, εκεί που αντίθετα χρειάζεται υποστήριξη.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.

για αυτήν την φοιτήτρια που επίσης έγινε θέμα...σε αυτή την περίπτωση δεν υπάρχει κάποιο αρμόδιο όργανο εντός πανεπιστημίου όπου θα μπορούσε να απευθυνθεί ?
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Εγώ σου προτείνω από δω και πέρα να αφαιρέσεις και τα παράθυρα και τις πόρτες από το σπίτι σου και να προτείνεις και σε όλους τους δικούς σου να κάνουν το ίδιο αφού όπως φαίνεται δεν μπορείτε κάποιοι να καταλάβετε ότι στον κόσμο υπάρχει εγκληματικότητα. Δεν υποστήριξε κανείς ότι η παθογένεια της νοοτροπίας του βιασμού είναι καλή και πρέπει να παραμείνει στην κοινωνία. Εγώ προσωπικά λέω απλά ότι εφόσον κάτι δεν μπορούμε αυτή τη στιγμή να το εξαλείψουμε πρέπει να βρούμε τρόπους να προστατευτούμε από αυτό. Ναι φυσικά είναι άδικο το να πρέπει να το κάνουμε εμείς ενώ κάποιοι άλλοι δεν το κάνουν αλλά η εναλλακτική λοιπόν ποια είναι που προτείνεις; Ήδη μίλησα για την παιδεία και την εκπαίδευση σχετικά με τη νοοτροπία του βιασμού ως μία λύση ώστε οι επόμενες γενιές να ζήσουν σε μία καλύτερη κοινωνία. Αυτή τη στιγμή όμως εσύ τι προτείνεις να γίνει; Γιατί νομίζω ότι λέμε διάφορα πράγματα για να δημιουργήσουμε εντυπώσεις στη θεωρία αλλά για την πράξη δεν προτείνουμε τίποτα.

Πρεπει να ειναι κάποιος εντελώς ακατοικητος για να νομιζει οτι εμεις υπονοησαμε εστω κ κάπου οτι υποστηριζουμε την παθογενεια της νοοτροπιας του βιασμου επειδη κάποια ντυνεται προκλητικα ή ειναι πιο διαχυτικη. Αλλωστε δεν ειναι σιγουρο οτι οποια ειναι πιο διαχυτικη θα πετυχει και το σκοπό της να ριξει τον άντρα που θέλει.

Ωστοσο εχω να κάνω μια δήλωση.... όποιος ή οποια θεωρει απο τα γραφομενα μου κάτι τέτοιο... κάντε μου μια χαρη να μη κουράζουμε και τους συντονιστες.... μην με ξαναπαραθέσετε απλά. Με τέτοιο επιπεδο νοημοσυνης εγω δεν μπορω να κάνω κουβέντα. Δικαιουστε κάποιοι κ κάποιες να εχετε ΟΤΙ ΑΠΟΨΗ θέλετε... να πιστευετε οτι η γη ειναι στρογγυλη ή με το που γινει μια καταγγελια πρέπει να οδηγησουμε κάποιον απευθειας στη πυρά ! Εμενα μη ξανακουράσει κάποιος με τα ιδια κ τα ιδια κοινοτυπα αφηγηματα νομιζοντας κιολας οτι λέει κάποια εξυπνάδα.

Ευχαριστώ πολύ.
 

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

για αυτήν την φοιτήτρια που επίσης έγινε θέμα...σε αυτή την περίπτωση δεν υπάρχει κάποιο αρμόδιο όργανο εντός πανεπιστημίου όπου θα μπορούσε να απευθυνθεί ?
Δεν υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία δυστυχώς. Είχα ρωτήσει το δικό μας φοιτητικό σύλλογο και απλά δεν έχει προβλεφθεί κάτι τέτοιο, πράγμα που είναι τραγικό.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ σου προτείνω από δω και πέρα να αφαιρέσεις και τα παράθυρα και τις πόρτες από το σπίτι σου και να προτείνεις και σε όλους τους δικούς σου να κάνουν το ίδιο αφού όπως φαίνεται δεν μπορείτε κάποιοι να καταλάβετε ότι στον κόσμο υπάρχει εγκληματικότητα. Δεν υποστήριξε κανείς ότι η παθογένεια της νοοτροπίας του βιασμού είναι καλή και πρέπει να παραμείνει στην κοινωνία. Εγώ προσωπικά λέω απλά ότι εφόσον κάτι δεν μπορούμε αυτή τη στιγμή να το εξαλείψουμε πρέπει να βρούμε τρόπους να προστατευτούμε από αυτό. Ναι φυσικά είναι άδικο το να πρέπει να το κάνουμε εμείς ενώ κάποιοι άλλοι δεν το κάνουν αλλά η εναλλακτική λοιπόν ποια είναι που προτείνεις; Ήδη μίλησα για την παιδεία και την εκπαίδευση σχετικά με τη νοοτροπία του βιασμού ως μία λύση ώστε οι επόμενες γενιές να ζήσουν σε μία καλύτερη κοινωνία. Αυτή τη στιγμή όμως εσύ τι προτείνεις να γίνει; Γιατί νομίζω ότι λέμε διάφορα πράγματα για να δημιουργήσουμε εντυπώσεις στη θεωρία αλλά για την πράξη δεν προτείνουμε τίποτα.
Οι εντυπώσεις δημιουργούνται όταν συγκρίνουμε άσχετα με κοινή τους βάση μόνο ότι αποτελούν εγκλήματα.
Αλλά έστω, στο σπίτι μου ακόμα και ανοιχτά παράθυρα να έίχα και να έβαζα φωσφορίζουσες πινακίδες που να λένε "μεγάλη περιουσία μέσα" και λαμπιόνια και φώναζα από μια ντουντούκα ότι κέρδισα το λαχείο, αν κάποιος ερχόταν και το λήστευε θα ερχόταν επειδή είναι ληστής όχι επειδή εγώ τον προκάλεσα. Μιλάμε για μαζεμένες συμπεριφορές και προκλητικά ρούχα (προκλητικά απ'το ρήμα προκαλώ) λες και το αν ένα σκουπίδι θα είναι βιαστής ή όχι εξαρτάται έστω και λίγο από οτιδήποτε άλλο πέραν του ότι είναι σκουπίδι.
Μία αυτό, ο άλλος δεν διαχωρίζει ακόμα το φλερτ απ'την παρενόχληση και οι άλλοι υποστηρίζουν το μισογυνισμό τους με δήθεν ιστορικά τσιτάτα, είμαστε σίγουρα στον 21ο αιώνα;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Δεν είμαι ούτε δικαστής ούτε τίποτα τέτοιο για να οφείλω ας πούμε να διατηρήσω ουδέτερη στάση. Σαν τι να πω, ότι και αυτή η κατάσταση δεν είναι μια ακόμα μορφή του σεξισμού που βιώνουμε όλες μας; Ή ότι το γεγονός πως βγήκε και μίλησε δεν είναι θετικό, μιας και άρχισαν να γίνονται και άλλες καταγγελίες, σε διάφορους τομείς; Αυτή η αντιμετώπιση της αμφιβολίας, αφήνει το θύμα εκτεθειμένο, εκεί που αντίθετα χρειάζεται υποστήριξη.

Δεν ξέρω αν ειναι θετικό. Μπορει να λέει και ψέμματα κάποιος ή κάποια επειδη πληρώθηκαν απο τους αντιπάλους των άλλων να τους διαλυσουν τη φημη. Μπορει πάλι να ειναι αλήθεια.... Που να ξερω εγω ;

ουτε εσυ το ξέρεις αλλα επιλέγεις τη πλευρά που σου κάθεται πιο καλά ιδεολογικα. Θα έλεγα οτι μπορει να έχεις και ιδέες χωρις να ξέρεις το γιατί. Οι ιδέες αυτες ειναι συναισθηματικά συνδεδεμένες και φορτισμενες με τη ψυχη σου για δικους σου λογους.

Δεν θα μπω σε τέτοια μονοπάτια.... οταν κάνουμε μια συζητηση πρέπει για να υπάρχει ενας κωδικας κοινος και να μπορουμε να συνενοουμαστε να συμφωνουμε έστω σε κάποια βασικά πράγματα. Αν λοιπον δεν εισαι δικαστης και δεν θές να εισαι αμεροληπτη μπορεις να υιοθετησεις τον οπαδισμο του καθενος.

Υπάρχουν πολλα ειδη εκτος απο τις αθλητικές ομάδες.... μια μορφη ειναι ο σεξισμος που λές που τον ευαγγελιζεται κ αυτη με τ γυαλακια στο φβ και ανεξαρτητως αν κάποιος φταιει ή οχι μπαινει στο τσουβαλάκι. Ειμαι εκτος απο ολο αυτο. Ο οπαδισμος ειναι εχθρος της αλήθειας. Καθε περιπτωση μπορει να ειναι διαφορετικη και οταν εισαι ΟΠΑΔΟΣ δεν μπορεις να δεις με καθαρά μάτια.
 

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ουτε εσυ το ξέρεις αλλα επιλέγεις τη πλευρά που σου κάθεται πιο καλά ιδεολογικα. Θα έλεγα οτι μπορει να έχεις και ιδέες χωρις να ξέρεις το γιατί. Οι ιδέες αυτες ειναι συναισθηματικά συνδεδεμένες και φορτισμενες με τη ψυχη σου για δικους σου λογους.

Δεν θα μπω σε τέτοια μονοπάτια.... οταν κάνουμε μια συζητηση πρέπει για να υπάρχει ενας κωδικας κοινος και να μπορουμε να συνενοουμαστε να συμφωνουμε έστω σε κάποια βασικά πράγματα. Αν λοιπον δεν εισαι δικαστης και δεν θές να εισαι αμεροληπτη μπορεις να υιοθετησεις τον οπαδισμο του καθενος.
Απλά θεωρώ ότι ακόμα η κοινωνία μας δεν είναι ένας ασφαλής χώρος για οποιονδήποτε που έχει υποστεί βιασμό. Τώρα, σε περίπτωση που δεν υπήρχε συγκάλυψη επαναλαμβανόμενα και εάν τα θύματα έβγαιναν με ευκολία να μιλήσουν και μπορούσαν να βρουν το δίκιο τους, θα μιλούσαμε σε διαφορετική βάση αντικειμενικότητας. Γιατί η θέση σου είναι λες και μιλάμε για πράγματα επιστημονικής φαντασίας, λες και δε συμβαίνουν πολύ πιο συχνά από όσο αντιλαμβανόμαστε. Τελικά, αυτή η στάση εύκολα οδηγεί στην αποσιώπηση.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Απλά θεωρώ ότι ακόμα η κοινωνία μας δεν είναι ένας ασφαλής χώρος για οποιονδήποτε που έχει υποστεί βιασμό. Τώρα, σε περίπτωση που δεν υπήρχε συγκάλυψη επαναλαμβανόμενα και εάν τα θύματα έβγαιναν με ευκολία να μιλήσουν και μπορούσαν να βρουν το δίκιο τους, θα μιλούσαμε σε διαφορετική βάση αντικειμενικότητας. Γιατί η θέση σου είναι λες και μιλάμε για πράγματα επιστημονικής φαντασίας, λες και δε συμβαίνουν πολύ πιο συχνά από όσο αντιλαμβανόμαστε. Τελικά, αυτή η στάση εύκολα οδηγεί στην αποσιώπηση.

Οχι δεν ειναι επιστημονικη φαντασια να βιαστεί κάποια. Για αυτο και εγω προσωπικα οταν δεν ειμαι εκει... εχω πει σε αγαπημένα μου προσωπα να παιρνουν ΟΛΑ τα με΄τρα που χρειάζονται και να μην βαδιζουν ποτέ μονοι τους σε σκοτεινους δρομους.

Δεν ξέρω τι ειναι ο άλλος οπως γράφει η @olivi@ πιο πάνω δεν θα το ψάξω και δεν με ενδιαφέρει.... παιρνω το χειροτερο σενάριο. Εμένα με ενδιαφέρει να μη πλησιάσει γιατι αν πλησιάσει θα τον κτυπήσω. Απλό.

Εδω δεν έχει "Τοσκας - καντε πως κοιμηθειτε". Ούτε το "Παρακολουθουμε με ψυχραιμια." έκανες το λάθος ξεπέρασες την αποσταση, κλειδωσε ο στόχος. Δεν εννοω φυσικά με όπλα υπάρχουν κ άλλοι τρόποι.

Προσωπικα αν ήμουν στη θέση κάποιας απο αυτες τις γυναικες και πηγαινε να με αγγιξει ο άλλος δεν θα λογαριαζα ουτε καριέρες ουτε τιποτα... ξέρουν οτι ειμαι τρελός αν χρειαστει κ έτσι εχω την ησυχια μου.

Μια φορά ένας μου ειχε πει απο κοντά... "Λές μλκιες... " ενω δεν ήξερε για τι πράγμα μιλούσε και ηταν άσχετος και του σήκωσα το δάχτυλο ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ τον έδειξα και του ειπα προσεξε πως μιλάς σε μένα γιατι δεν θα έχουμε καλά ξεμπερδέματα. Εγω ειρωνίες και εξυπνάδες δεν σηκώνω. Θα υπάρξει διένεξη. Σηκωθηκα έφυγα έκλεισα τη πόρτα με δύναμη. Και απο τοτε δεν με ξανα ενοχλησε.Και δεν του ελεγα ουτε καλημέρα. Η δικιά του μονο ειχε ζητησει συγγνωμη αλλα κ παλι δεν ηθελα πολλα πολλα με αυτόν.

θελω να πω με ολα αυτα πως πρέπει να εκπαιδευτουμε στα ΠΑΝΤΑ. Και να μη θεωρουμε τους άλλους οτι ειναι πάντα καλοι άνθρωποι. Το ΟΧΙ ειναι ΟΧΙ αλλα θα πρέπει να το πεις με

σταθερο - δυναμικο και κυριως αδιαπραγματευτο τρόπο.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα απαντήσω μόνο στο παρακάτω κομμάτι διότι θεωρώ πως στα παραπάνω θα κάνουμε κύκλους. Τα επιχειρήματα σου είναι σωστά πάνω στο γνωστικό πλαίσιο που κινείσαι αλλά σου λείπουν αρκετές γνώσεις και συνεπώς μιλάμε από εντελώς διαφορετική οπτική. Δεν το λέω για να σε μειώσω ή να υπεκφυγω, απλα αν κατανοήσεις κάποια πραγματα για τον τρόπο λειτουργίας των κοινωνιων και των ανθρώπων σε συνάρτηση με τα αναπαραγωγικα urges τους και αρκετα αλλά πράγματα κατανοεις τον κόσμο εντελώς διαφορετικά. Αυτό το χάσμα γνώσεων δεν είναι δυνατό να το γεφυρωσω εδώ και γι αυτό η κουβεντα μας θα αποβεί άκαρπη.

Δε θέλω να κάνω τους άντρες φυτά ούτε να τους μεταλλάξω Τόλη. Θέλω απλώς να μην απλώνουν τα κουλά τους όπου και όποτε θέλουν και δεν είναι κάτι παράλογο αυτό που ζητάω επειδή με επηρεάζει και με προσβάλλει βαθύτατα.

Και εμένα με προσβάλλει βαθύτατα να απλώνουν οι άντρες τα κουλά τους πάνω σου, να κυνδινευεις να βιαστείς, η να μην έχεις ελευθερίες και με επηρεάζει και εμένα αμεσα και έμμεσα. Αν είχα την δυνατότητα με έναν μαγικό τρόπο να έβαζα τέλος σε όλα αυτά θα το έκανα, αλλά κάτι τέτοιο δεν υφίσταται και οι απαντήσεις σε αυτά τα ζητήματα είναι πολύ πολυπλοκες. Ο κόσμος δεν αλλάζει έτσι απλά επειδή καθορισαμε ότι κάτι είναι καλύτερο.

Κι εγώ πραγματικά φιλικά θέλω να σου πω πως κάποιες φορές διαβάζω τις δημοσιεύσεις σου και σκέφτομαι πως μάλλον τις γράφεις αιωρούμενος κάπου στη στρατόσφαιρα κοιτώντας τις ανθρώπινες κοινωνίες με κυάλια. Δεν μπορεί να μη βλέπεις ότι είναι προβληματικό να λες πως αν θέλουμε σεξουαλική ασφάλεια πρέπει να είμαστε σεξουαλικά μαζεμένες.

Ναι, το έγραψες πολύ σωστά. Στην στρατόσφαιρα αιωρούμαι πλέον και εδώ θέλω να είμαι. Έχω αφήσει προ πολλου πίσω μου τις ανόητες διαμάχες, τις ιδεολογίες και τα επίτηδες τριγκερινγκ ποστς. Όλα όσα γράφω πλέον είναι απλά δικά μου meditations για να χονευω καλύτερα τις γνώσεις που αποκτώ όσο προχωράει η ζωή μου και τα μαθήματα που παίρνω από αυτή. Αν κατανοείς αυτά που γράφω παρε από αυτά ότι νομίζεις χρήσιμο. Αν δεν τα κατανοείς ή νομίζεις πως είναι σεξιστικές αρλούμπες ή οτιδήποτε άλλο, προσπέρασε τα. Δεν χάνεις και τίποτα σοβαρό έτσι αλλιώς, καθώς αυτά που λεω σπάνια θα έχουν κάποια πρακτική χρησιμότητα στη ζωή σου.

Σεξιστής, μισογύνης κτλ δεν υπηρξα ποτέ στη ζωή μου, ούτε επιδίωξα ποτέ να βλαψω κάποια. Απλά πλέον δεν με ενδιαφέρει και ιδιαίτερα πως θα με χαρακτηρισει ο καθένας διαβάζοντας αυτά που γράφω, ούτε με ενδιαφέρει να του τα εξηγήσω για να αλλάξει γνώμη.

Peace.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Να πω μια κατακλειδα?
Γιατι θεωρω οτι σχηματιστηκαν δυο πλευρες, αυτο διαπιστωσα απο την αναγνωση ολων των αποψεων, η μια που λεει ναι στο ξεκουκουλωμα και στη στηλιτευση αν θελετε τετοιων συμπεριφορών που ειναι βλαπτικες για το θυμα (παρενοχληση-κακοποιηση) , για το οποιοδηποτε θυμα ανεξαρτητως φυλου γιατι υπάρχουν και γυναικες και αντρες και τρανς θυματα και κλπ και παιδια, η σεξουαλικη κακοποιηση/παρενοχληση δεν ειναι συγκεκριμενοποιημενη εξαρχης, με καθορισμενα θυματα και τροπους, υπαρχουν τα ορια υπαρχει ενας σαφης διαχωρισμος αλλα ολα ειναι ρευστα. Ρευστα στο να μεταβληθουν.
Και η αλλη πλευρα βεβαιως που επιμενει και αυτη στην αποκαλυψη των επιβαρυντικων στοιχειων σε συνδιασμο με την καταγγελια και την ερευνα των αρχων.
Ο βιασμος η κακοποιηση η παρενοληση ειναι ολα καταδικαστεα αυτο ειναι το συμπερασμα μου.
Η κοινωνια σαφως και δεν αλλαζει εν μια νυκτί. Γινονται ομως προσπαθειες προς αυτην την κατευθυνση μέχρι να φτασουμε καποτε αν θελετε στην εξαλειψη φαινομενων τετοιων που ειναι κατι το ιδανικο για ολους.
Μια επισημανση, το πως επιλεγει να ζει κανεις και να συσχετιζεται και να αλληλεπιδρα με τους γυρω του, αυτο ειναι καθαρα θα ελεγα δικη του επιλογη του καθενος μας.
Και αναφαιρετη.
Απο κει και περα το αν καποιος/α επιλεγει το ζειν επικινδύνως ειναι κατι που θα ελεγα είναι μεν επιλογη του (και μιλαω γενικα οπως οταν καποιος του αρεσει να οδηγει με υπερβολικη ταχυτητα παντου) αυτο ομως δε σημαινει οτι πρεπει και να τιμωρηθει ή να πονεσει επειδη το γενικο συνολο ή η πλειοψηφία ζει καπως αλλιως. Οτι πρεπει σωνει και καλα να τραυματιστει.
Ξέρετε στο εξω μας δεν είναι μονο τι επιλογες κανουμε εμεις οι ιδιοι, ειναι και οι επιλογές των αλλων πως έρχονται και συγκρούονται ή συμπορευονται με τις δικες μας.
Εαν καποιος οδηγει με υπερβολικη ταχυτητα αυτο δε σημαινει οτι και θα σκοτωθει. Μπορει να ειναι αριστος οδηγος και να κανει εκεινους τους ελιγμους που θα του εξασφαλισουν συνεχεια.
Επομενως δεν ειμαστε τοσο ασφαλεις αν μονο εμεις τηρουμε τα αναγκαια μετρα που πολυ καλα τα αναφερατε, το αν ο αλλος εχει διαταραξη βιαστη εκει οτι και να κανεις δεν υπαρχει σωτηρία.
Όχι ολες τις φορες.
Δεν σωζονται ολα τα θυματα.
Αλλες σκοτωνονται αλλες δεν το λενε ποτέ.
Αλλες ενω αμυνονται πέφτουν θυματα πολυ χειρότερων καταστασεων.
Επομενως λεμε οχι στο βιασμο στην κακοποιηση στην παρενοχληση λεμε ναι στη στηριξη των θυματων και στην εξασφαλιση αν θελετε μιας ομαλης κοινωνικης ζωης για ολους μας στο βαθμο που αυτο ειναι εφικτο.
Σιγουρα υπαρχουν αρχες σιγουρα υπαρχουν αρμόδια οργανα κανουν ολοι τη δουλεια τους, επομενως μενει ενα ποσοστο σε εμας τους ιδιους ατομικα να αλλαξουμε, οχι εμεις αλλα την κοινωνια μας να την κανουμε λιγο καλύτερη απο αυτη που βρηκαμε.
Ειναι ενα μικρο βημα. Αλλα πολυ σημαντικο.
Ευχαριστω.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Υπάρχουν πολλα ειδη εκτος απο τις αθλητικές ομάδες.... μια μορφη ειναι ο σεξισμος που λές που τον ευαγγελιζεται κ αυτη με τ γυαλακια στο φβ και ανεξαρτητως αν κάποιος φταιει ή οχι μπαινει στο τσουβαλάκι. Ειμαι εκτος απο ολο αυτο. Ο οπαδισμος ειναι εχθρος της αλήθειας. Καθε περιπτωση μπορει να ειναι διαφορετικη και οταν εισαι ΟΠΑΔΟΣ δεν μπορεις να δεις με καθαρά μάτια.

Οπάδισμός - η μισή αλήθεια:

H εθνική μας κατάρα. Μια τεχνική που χρησιμοποιείται κατά κύριο λόγο για να πολώνεται η χώρα και οι αγράμματες μάζες κόσμου. Η οπαδική λογική χρησιμοποιείται με τα διάφορα "δικαστήρια" που στήνει η συνείδηση του λαού που μέχρι ώρας μόνο δεινά προκαλεί στην πρόοδο της χώρας. Δεν έχουμε μάθει να σκεφτόμαστε ψύχραιμα στην πρώτη είδηση που μαθαίνουμε, μέχρι να δούμε κάποιο αποτέλεσμα. Ο περισσότερος κόσμος βλέπει αυτό που θέλει να ακούει.

Πάντα "πουλάει" και ενδιαφέρει η θέση του αδύναμου χωρίς να εξετάζουμε προσεχτικά την πηγή και το σκοπό της είδησης εφόσον δεν είμαστε παρόντες. Έτσι βλέπουμε το υποκριτικό λογοπαίγνιο "πέφτω από τα σύννεφα" συνέχεια γιατί απλά χορεύουμε όπως πουλάνε οι κίτρινες φυλλάδες των εφημερίδων. Προσωπικά δεν θα ήθελα η επικαιρότητα να κερδίσει χρήματα πουλώντας την "Μπεκατώρου" εις βάρος της τσέπης μου και του χρόνου της ζωής μου. Λυπάμαι για το γεγονός του βιασμού (αν αυτό έγινε) αλλά περισσότερο θα λυπηθώ αν η κάθε Μπεκατώρου καταλήξει στην πολιτική για να μας "σώσει" και αυτή, όπως σχεδιάζεται με τη μάνα Φύσσα για να μπορέσει το σύστημα να ξεπλύνει παλιά γραμμάτια. Από τέτοια σκηνικά "αρχαίας ιλαροτραγωδίας" είμαστε μοναδικοί στον πλανήτη. Ξεχνάμε το γεγονός και αρχίζουμε το κατιναριό με πολιτικά οφέλη τρίτων.
 

Snoopy Doo

Νεοφερμένος

Η Snoopy Doo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Από το "τα ήθελε" στο ότι στήθηκε λαϊκό δικαστήριο-είστε οπαδοί-το έκανε για την πολιτική μέσα σε λίγες μόνο ώρες. Καλέ εσείς εδώ είστε πολύ καλοί! :hi:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Οπάδισμός - η μισή αλήθεια:

H εθνική μας κατάρα. Μια τεχνική που χρησιμοποιείται κατά κύριο λόγο για να πολώνεται η χώρα και οι αγράμματες μάζες κόσμου. Η οπαδική λογική χρησιμοποιείται με τα διάφορα "δικαστήρια" που στήνει η συνείδηση του λαού που μέχρι ώρας μόνο δεινά προκαλεί στην πρόοδο της χώρας. Δεν έχουμε μάθει να σκεφτόμαστε ψύχραιμα στην πρώτη είδηση που μαθαίνουμε, μέχρι να δούμε κάποιο αποτέλεσμα. Ο περισσότερος κόσμος βλέπει αυτό που θέλει να ακούει.

Πάντα "πουλάει" και ενδιαφέρει η θέση του αδύναμου χωρίς να εξετάζουμε προσεχτικά την πηγή και το σκοπό της είδησης εφόσον δεν είμαστε παρόντες. Έτσι βλέπουμε το υποκριτικό λογοπαίγνιο "πέφτω από τα σύννεφα" συνέχεια γιατί απλά χορεύουμε όπως πουλάνε οι κίτρινες φυλλάδες των εφημερίδων. Προσωπικά δεν θα ήθελα η επικαιρότητα να κερδίσει χρήματα πουλώντας την "Μπεκατώρου" εις βάρος της τσέπης μου και του χρόνου της ζωής μου. Λυπάμαι για το γεγονός του βιασμού (αν αυτό έγινε) αλλά περισσότερο θα λυπηθώ αν η κάθε Μπεκατώρου καταλήξει στην πολιτική για να μας "σώσει" και αυτή, όπως σχεδιάζεται με τη μάνα Φύσσα για να μπορέσει το σύστημα να ξεπλύνει παλιά γραμμάτια. Από τέτοια σκηνικά "αρχαίας ιλαροτραγωδίας" είμαστε μοναδικοί στον πλανήτη. Ξεχνάμε το γεγονός και αρχίζουμε το κατιναριό με πολιτικά οφέλη τρίτων.

Δεν θα χαρακτηριζα την @Guest 278211 αρνητικά. Καλοπροαιρετα της το έγραψα ουτε με εχει ειρωνευτει ουτε μου έχει επιτεθεί ποτέ. Αλλα σιγουρα η οπαδικοτητα δεν βοηθάει κανεναν. Θα πρεπει να ψαχνουμε την αληθεια να ειμαστε ως ενα βαθμο επιφυλακτικοι και τέλος να δουλευουμε ΠΑΝΤΑ για την αποτροπη. Οπως κάνουν κ τα κράτη. Ο Β.Κορεάτης για αυτο ειναι ακομη στη θέση του γιατι συνεχισε τα πυρηνικά αλλιως τωρα θα ηταν εκει που ειναι ο Σανταμ Χουσείν ή ο Καντάφι. Δεν έκατσε να κλαφτει γιατι ειναι ετσι ο κοσμος και γιατι το ενα γιατι το αλλο και γιατι ο Τραμπ ειναι ύπουλος και γιατι οι Αμερικανοι ιμπεριαλιστες κτλπ ετσι ειναι ο κοσμος κ τελειωσε. Βρες εναν τροπο να επιβιώσεις χωρις μεγάλες απώλειες. Τα ιδια ισχυουν σε ολα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Από το "τα ήθελε" στο ότι στήθηκε λαϊκό δικαστήριο-είστε οπαδοί-το έκανε για την πολιτική μέσα σε λίγες μόνο ώρες. Καλέ εσείς εδώ είστε πολύ καλοί! :hi:

Διακόσια χρόνια αυτή η "αφέλεια" του αδύναμου ραγιά από το σύστημα των ισχυρών δεν θα πρέπει κάποτε να τελειώσει; Κούρασε. Σε άλλες χώρες έχουν θεσμούς και όχι μανταλάκια. Ναι, δυστυχώς κάποια πράγματα δεν γίνεται να είναι τόσο αγνά. Αν ήταν αγνά δεν θα σκοτώνονταν τα κόμματα για πολιτική προσαρμογή, ούτε θα γίνονταν ζυμώσεις υπογείως για να πάρει το θέμα προεκτάσεις μέχρι την ΠτΔ για φιέστα. Θα έκανε σκέτα η δικαιοσύνη το έργο της εδώ και χρόνια. Τι; όχι; Έχουμε ανεξάρτητη δικαιοσύνη ή "λαϊκοκομματικό" δικαστήριο;

Στην Γερμανία, Αυστρία, Ολλανδία κτλ όταν η δικαιοσύνη θέλει να κάνει έρευνα για ένα θέμα, τα ΜΜΕ και το σύστημα το μαθαίνουν τελευταίοι και με συγκεκριμένη πληροφορία.

Ο ομοσπονδιακός ή ανεξάρτητος δικαστικός κατήγορος σε μια ξένη χώρα κάνει τη δουλειά του (π.χ. στο Μάτι χωρίς να τον "σπρώχνει" η κουστωδία του ΣΥΡΙΖΑ και να του λένε ευθαρσώς στα μούτρα ότι πρέπει να παραβεί τον νόμο περί αυθαιρέτων οικοπέδων επειδή αδικούνται οι άνθρωποι) χωρίς να έχει στα πόδια του κόσμο που κάνουν κακό στην απονομή δικαιοσύνης με βλάβη σε πραγματικές περιπτώσεις αδικίας. Στην Ελλάδα η αδικία μετασχηματίζεται σε ευρύτερη αδικία γιατί το νομικό πλαίσιο στηρίζεται στο "κοινό αίσθημα" και όχι στο πραγματικό έγκλημα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Διακόσια χρόνια αυτή η "αφέλεια" του αδύναμου ραγιά από το σύστημα των ισχυρών δεν θα πρέπει κάποτε να τελειώσει; Κούρασε. Σε άλλες χώρες έχουν θεσμούς και όχι μανταλάκια. Ναι, δυστυχώς κάποια πράγματα δεν γίνεται να είναι τόσο αγνά. Αν ήταν αγνά δεν θα σκοτώνονταν τα κόμματα για πολιτική προσαρμογή, ούτε θα γίνονταν ζυμώσεις υπογείως για να πάρει το θέμα προεκτάσεις μέχρι την ΠτΔ για φιέστα. Θα έκανε σκέτα η δικαιοσύνη το έργο της εδώ και χρόνια. Τι; όχι; Έχουμε ανεξάρτητη δικαιοσύνη ή "λαϊκοκομματικό" δικαστήριο;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στην Γερμανία, Αυστρία, Ολλανδία κτλ όταν η δικαιοσύνη θέλει να κάνει έρευνα για ένα θέμα, τα ΜΜΕ και το σύστημα το μαθαίνουν τελευταίοι και με συγκεκριμένη πληροφορία.

Ο ομοσπονδιακός ή ανεξάρτητος δικαστικός κατήγορος σε μια ξένη χώρα κάνει τη δουλειά του (π.χ. στο Μάτι χωρίς να τον "σπρώχνει" η κουστωδία του ΣΥΡΙΖΑ και να του λένε ευθαρσώς στα μούτρα ότι πρέπει να παραβεί τον νόμο περί αυθαιρέτων οικοπέδων επειδή αδικούνται οι άνθρωποι) χωρίς να έχει στα πόδια του κόσμο που κάνουν κακό στην απονομή δικαιοσύνης με βλάβη σε πραγματικές περιπτώσεις αδικίας. Στην Ελλάδα η αδικία μετασχηματίζεται σε ευρύτερη αδικία γιατί το νομικό πλαίσιο στηρίζεται στο "κοινό αίσθημα" και όχι στο πραγματικό έγκλημα.
Να πω κατι?Το αν υπαρχει κομματικη εκμεταλλευση μπορουμε να το δουμε σε εναν μελλοντικο χρονο?
Οταν θα ειμαστε απομακρυσμενοι απο το προσφατο.Αυτη ειναι η γνωμη μου,δεν πολικοποιουνται ολοι οι βιασμοι και ολα τα πολιτικα προσωπα,καποια θαβονται και δεν τα ξαναβλεπει κανεις.
Καλυτερα ειναι να κανουμε την οποια κριτικη μας σε εναν μελλοντικο χρονο που θα δουμε και τα αποτελεσματα και την οποια πολιτικοποιηση λετε.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Να πω κατι?Το αν υπαρχει κομματικη εκμεταλλευση μπορουμε να το δουμε σε εναν μελλοντικο χρονο?
Οταν θα ειμαστε απομακρυσμενοι απο το προσφατο.Αυτη ειναι η γνωμη μου,δεν πολικοποιουνται ολοι οι βιασμοι και ολα τα πολιτικα προσωπα,καποια θαβονται και δεν τα ξαναβλεπει κανεις.
Καλυτερα ειναι να κανουμε την οποια κριτικη μας σε εναν μελλοντικο χρονο που θα δουμε και τα αποτελεσματα και την οποια πολιτικοποιηση λετε.

Εννοείται. Συζήτηση κάνουμε. Απλά επειδή δεν είμαστε χθεσινοί και ξέρουμε πώς η δημοσιότητα λειτουργεί στην Ελλάδα (βλ. δολοφονία στη Marfin, Γρηγορόπουλο κτλ).
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Εννοείται. Συζήτηση κάνουμε. Απλά επειδή δεν είμαστε χθεσινοί και ξέρουμε πώς η δημοσιότητα λειτουργεί στην Ελλάδα (βλ. δολοφονία στη Marfin, Γρηγορόπουλο κτλ).
ενα point το εχετε στο συλλογισμο σας,οποτε καλυτερα να τα δουμε καπως πιο μετα,και τι εγινε και που μας οδηγησαν ολα αυτα.
Δεν αλλαζουν ολα εν μια νυκτι δυστυχως.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Θα ήταν ιδανικό να υπήρχε εκπρόσωπος εισαγγελίας να βγει να πει τι και πως. Όπως γίνεται στο εξωτερικό, νοικοκυρεμένα πράγματα σοβαρού κράτους με θεσμούς και όχι με τηλεμαϊντανούς. Δηλαδή όταν ολοκληρωθεί η έρευνα και γίνουν όλα τα βήματα σωστά. Δυστυχώς τώρα η κοινή γνώμη έχει δικάσει.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Θα ήταν ιδανικό να υπήρχε εκπρόσωπος εισαγγελίας να βγει να πει τι και πως. Όπως γίνεται στο εξωτερικό. Δηλαδή όταν ολοκληρωθεί η έρευνα και γίνουν όλα τα βήματα σωστά. Δυστυχώς τώρα η κοινή γνώμη έχει δικάσει.
το ξερω αλλα αυτα τα συστηματα δεν αλλαζουν σε μια νυχτα,να γινουμε αμερικη ή γερμανια.
Θελουμε χρονια αν με καταλαβαινεις να αλλαξει κατι ριζικα οσον αφορα τις κρατικες δομες και υπηρεσιες και λειτουργιες,οσο ασχημο κι αν ακουγεται.
 

Jocaste

Νεοφερμένος

Η Jocaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Δεν είπα "α ντύθηκες προκλητικά, σού αξίζει να σε βιάσουν". Είπα οτι αν υπάρχει στο χώρο αυτό ένας βιαστής, το ντύσιμο και η συμπεριφορά σου μπορεί (μπορεί, ίσως και όχι) να τον κάνουν να επιτεθεί σε σένα αντί για κάποια άλλη. Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα. Το να καθόμαστε και να λέμε "μα γιατί είναι έτσι; είναι άδικο! οι άντρες φοράνε ό,τι θέλουν, φέρονται όπως θέλου
Α, καλά εσύ είδες μια σειρά για βιασμούς και έγινες ειδική τώρα! Μα πραγματικά πιστεύεις -εσύ και ο οποιοσδήποτε άλλος- ακόμα ότι φταίει η γυναίκα για το προκλητικό ντύσιμο; Ο βιαστης θα βιάσει γιατί είναι ένα ψυχοπαθες αρχιδι ασχέτως με το τι φοράει η άλλη κτλ κτλ.
Και είναι απαράδεκτο που τέτοιες απόψεις ακούγονται από γυναίκα! Αντί να υπερασπιστείς το φύλο σου, διαιωνίζεις προκαταλήψεις!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top