Καταγγελία βιασμού 24χρονης στη Θεσσαλονίκη

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κοινώς πήγε να ξεπλύνει πλαγίως τους φίλους της, το ίδιο ο Κοψιάλης και όποιο άλλο σκουπίδι έχει στενές επαφές μαζί τους. Μη πιάσουμε Τσιμτσιλή, Καινούργιου, κανάλια και σία.
Αντιλαμβάνομαι ,το είπα αλλά μάλλον δεν κατάλαβες ακόμα ότι το προσεγγισαμε από άλλες πλευρές εξου και όλο αυτό !
Εσύ το είδες ως κάθε αυτού πράξη εγώ σαν μια γενική,όλα καλα συμφωνώ !


Τι είπαν ακριβώς γιατί δεν τις παρακολουθώ τις συγκεκριμένες ειδικά την Καινούργιου δεν υπάρχει η κοπέλα......

Δεν μπορώ να φανταστώ ότι βγήκαν δημόσια και δεν στήριξαν την 25χρονη ...:hmm:
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θεωρώ ότι όποιος πιστεύει πως θα αποδοθεί δικαιοσύνη στην Ευρωπαϊκή Κολομβία που ζούμε, πλανάται πλάνην οικτρά. Θα βρεθεί (όπως πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις) ένας αυτοφωράκιας ή θα φορτωθούν τα πάντα στον πιο αδύναμο από τους εμπλεκόμενους και οι άλλοι θα τη βγάλουν λάδι. Και μετά θα βλέπουμε στα κανάλια δακρύβρεχτες συνεντεύξεις και «δικαιώσεις» στα σόσιαλ για το δράμα που υπέστησαν όσοι κατηγορήθηκαν «άδικα»
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Ακριβως,η απορια μου ετσι,ποσοι αρρωστοι ειναι αυτοι που ενω εχουν τα λεφτα και θα μπορουσαν καλλιστα να καλεσουν μια του επαγγελματος χωρις αυτο να σημαινει οτι κι εκεινη δεν εχει δικαιωματα και φωνη,μπορουσαν να το κανουν ετσι?

Όχι γιατι είναι ηλίθια παιδάκια. Τα οποία έχουν και το έγκλημα στο αίμα τους. Ειναι παιδάκια άρρωστα οπως λές που δεν δέχονται όχι μια απόρριψη αλλα το να μη θέλει μια συγκεκριμένη γυναικα να κάνει κάτι μαζί τους. Ένας σοβαρός άντρας θα έλεγε εγω δεν μετέχω σε αυτά τα αίσχη δεν θα βρισκόταν κάν εκεινη τη στιγμή στο δωμάτιο γιατι δεν θα δεχόταν να κάνει παρέα κ με τέτοιους μαλάκες να τον μπλέξουν κ αυτόν .... και θα ήταν κάπου μόνος ειτε με άλλη παρέα κ θα περνούσε ευχάριστα το βράδυ του.

Και την επομενη ημέρα θα πηγαινε κ στη δουλειά του κ θα κοιτουσε ΟΛΕΣ τις γυναικες συναδελφους στα μάτια και με αξιοπρέπεια. Αυτο θα πεί δυναμικός άντρας... αυτα ειναι παιδάκια δεν ειναι άντρες. Δεν είχαν ποτέ κανεναν σοβαρό άντρα να τα συμβουλέψει κ να τα κατευθύνει σε δρόμους με ευθεια κ όχι σε επικινδυνες στροφές κ γκρεμούς.
Και ποσο αρρωστος πρεπει να εισαι και μιλαω για τους δραστες που βλεπεις μια γυναικα σε λιποθυμη κατασταση και τη βιαζεις και γενικα σαν θεαμα και κατασταση το αντεχεις,εγω αν ημουν αντρας δεν θα μπορουσα καν.
Μιλαμε για αρρωστους ανθρωπους δυστυχως και ειναι πολλοι σαν αυτους.
Μα ενας που εχει αναγκη σεξουαλικη δεν φερεται ετσι,δεν βιαζει.
Που και παλι ειπαμε για τις εκδιδομενες οτι τις κακομεταχειριζονται κλπ κλπ ειναι ενα αλλο θεμα αυτο,ομως εχουν την επιλογη να πανε εκει και δεν το κανουν.
Διαταραξη τερμα τι να λεμε τωρα και τι να αναλυουμε θα τα πουν οι ειδικοι.

Κοίταξε να δείς αυτα δεν περνάνε στις επαγγελματίες. Έχουν κόσμο απο πίσω τους και είναι γυναίκες ψημένες κ έμπειρες σε πουλάνε κ σε αγοράζουν εύκολα αμα εισαι αγαθούλης αν κ δεν ισχύει για όλες. Δυστυχως αυτη η κοπέλα δεν είχε κανέναν , είχε επίσης προσφατα κτυπηθεί απο τη μοίρα καθως έχασε τους γονεις της απο ανίατες ασθένειες. Οπως λέει στη καταθεσή της. Δεν είχε παρέα ένα βράδυ κ απλά ήθελε να πάει να ξεσκάσει. Δεν ειναι δύσκολο να τη πατήσεις δυστυχώς, ποσο μάλλον οταν ειναι μόνη γυναικα και χωρις πλάτες απο πίσω. Ουσιαστικά εμπιστεύτηκε κάποιους ανθρώπους οι οποίοι της φάνηκαν επιφανείς και με κάποιο κύρος ιδιοκτητες επιχειρησης και γενικα δραστήριοι νέοι άνθρωποι οπως προκύπτει απο το προφίλ τους. Έτσι δεν ειναι ;

Βέβαια ότι λάμπει οπως εχω ξαναγραψει δεν ειναι χρυσός και μπορεί ένας άνθρωπος να ειναι ποιοτικός χωρις να βρίσκεται σε κλίκες και με συστάσεις "της κούλ παρέας" απο πίσω του. Αυτο βεβαια έγκειται στην εξυπνάδα της κάθε γυναικας να το ανακαλύψει.

Και ετσι ειναι η αληθεια οπως τη λες,θες να κανεις ερωτα με καποια που γνωρισες,υπαρχει περα απο το δικο σου θελω και το δικο της θελω και η επιθυμια της,αυτο το σεβεσαι.

Αυτο ειναι αυτονόητο για μένα τουλάχιστον.
Δυστυχως αυτη η κουλτουρα θα αργησει να εξαλειφθει,οτι επειδη η αλλη ειναι γυναικα πρεπει να τα υπομεινει ολα.
Εχουν και οι εκδιδομενες τις δικες τους ιστοριες εκει εχουν αλλα πραγματα να διηγηθουν,ολες εχουν δικαιωματα και φωνη αλιμονο.

Οπως και αντρες εχουν πεσει θυματα βιασμου στο εξωτερικο ειχα διαβασει καποια ειδηση.
Ο κινδυνος υπαρχει.

Και οι επιλογες υπαρχουν.
Και ο σεβασμος στον αλλον στα θελω του.

Και μένα με προβληματιζει αυτη η κουλτούρα γιατι δυστυχώς μας παίρνει όλους η μπάλα.

ΥΓ Έχω και εγώ γνωστούς που μου έχουν προτεινει φάσεις σε ξενοδοχεία με γκόμενες κ παρτούζες αλλα δέν... εγω με μαλάκες κ με ανθρώπους αγνωστης προέλευσης δεν μπλέκω.

άμα λάχει έχω τη δύναμη να τα σκάσω κ να κάνω τα γούστα με όσες κ όποιες θέλω. Οταν ειμαι ελευθερος χωρις σχέση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Θεωρώ ότι όποιος πιστεύει πως θα αποδοθεί δικαιοσύνη στην Ευρωπαϊκή Κολομβία που ζούμε, πλανάται πλάνην οικτρά. Θα βρεθεί (όπως πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις) ένας αυροφωράκιας ή θα φορτωθούν τα πάντα στον πιο αδύναμο από τους εμπλεκόμενους και οι άλλοι θα τη βγάλουν λάδι. Και μετά θα βλέπουμε στα κανάλια δακρύβρεχτες συνεντεύξεις και «δικαιώσεις» στα σόσιαλ για το δράμα που υπέστησαν όσοι κατηγορήθηκαν «άδικα»
Ακριβως εδω το συστημα το ιδιο ειδαμε πως εχει φερθει ηδη,με τη χρονοκαθυστερηση στο θυμα,και η ανακριτρια είδε πρώτα τον/τους θύτη/ες και μετά το θύμα.
Ποιοι είναι υπεύθυνοι για τέτοιες καθυστερήσεις και παραλήψεις?Ποιους άραγε εξυπηρετουν?
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Το θεμα ειναι οτι βγαινουν και μιλανε πια,οχι οτι και πριν δεν εβγαιναν,αλλα ειχαν να κανουν και με ενα συστημα που απο οτι ειδαμε δεν αισθάνονταν ότι θα βρουν στήριξη.Αλλη νεα καταγγελια

Capture.PNG


και
1642597771948.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Δυστυχώς έχουμε γεμίσει αληταριό. Και στα δύο φύλα. Ειναι δύσκολο σήμερα να βρείς σοβαρό άνθρωπο , δεν τους πετυχαινεις κ κάθε μέρα ειτε γυναίκα ειτε άντρας.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Δυστυχώς έχουμε γεμίσει αληταριό. Και στα δύο φύλα. Ειναι δύσκολο σήμερα να βρείς σοβαρό άνθρωπο , δεν τους πετυχαινεις κ κάθε μέρα ειτε γυναίκα ειτε άντρας.
Σωστα υπαρχουν ανθρωποι και ανθρωποι και ανθρωπαρια δυστυχως.Σε ποιους και σε ποιες θα πεσεις ειναι.
Γιαυτο κανεις πρεπει να ειναι καχυποπτος και υποψιασμενος γενικα στη ζωη του.Δεν ειναι παραδεισενια η κοινωνια δυστυχως.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Σωστα υπαρχουν ανθρωποι και ανθρωποι και ανθρωπαρια δυστυχως.Σε ποιους και σε ποιες θα πεσεις ειναι.
Γιαυτο κανεις πρεπει να ειναι καχυποπτος και υποψιασμενος γενικα στη ζωη του.Δεν ειναι παραδεισενια η κοινωνια δυστυχως.

Έμπειροι πρέπει να είναι. Το να εισαι καχύποπτος με άτομα που δεν το αξίζουν ειναι βλακεία και πιστεψε με εχω δει πολλά άτομα τα οποια συνεχιζουν στο ίδιο μοτιβο. Αυτο εκτος απο ιδιόρυθμο ειναι και ξενερωτικό. Κάποιος που δεν ειναι έτσι και θα δει να του φέρονται έτσι έχει απομακρυνθεί. Απλά κλοτσάνε ευκαιρίες και παίρνουν άλλο δρόμο.

Η εμπειρια κερδίζεται με το να βγεις απο τη ζώνη ασφάλειας. Οι δύσκολες καταστάσεις έρχονται οταν βιώνεις
χωρισμούς, περιοδους μοναξιάς , απορρίψεις την περιοδο που θέλεις , σεξουαλικές αποτυχιες (πιο μικρος που δεν ξέρεις να τις διαχειριστείς) κτλπ κτλπ

κάποιος που δεν εχει βιώσει ποτέ στη ζωή του χωρισμό μετά απο μακροχρόνιες σχέσεις πως θα βοηθησει πχ τον γιό του ή την κορη του αυριο μεθαυριο αν αντιμετωπισουν κάτι τέτοιο ; μήν πέσουν με τα μούτρα σε κάτι ακατάλληλο μετά.

κάποιος ο οποίος δεν έχει αντιμετωπισει μια παρατεταμένη περιοδο μοναξιάς απο σχέσεις πως θα μπορέσει να διαχειριστει το πάθος που μπορει να νιώθει εκεινη τη στιγμή ; τα ίδια μην πέσουν και κάνουν βλακείες λόγω έλλειψης. Το πάθος δεν σβήνει με ασκήσεις γιόγκα. Και πρέπει ταυτοχρονα να εισαι και σωστός άνθρωπος και αξιοπρεπής στη κοινωνια. Απαιτητικές οι εξισωσεις. Για δυνατούς λύτες.

τα δυο τελευταία ειναι τα πιο επικινδυνα σενάρια.

όλα αυτα ειναι προβληματα τα οποια ο καθένας βιώνει μόνος του. Εκτος και αν έχει έναν καλό μάνατζερ που ξέρει να τον βγάλει απο το αδιέξοδο.

Μετά σου λένε οτι όλα ειναι το φλέτ κ να μπορείς να μιλάς σε άγνωστες που σου αρέσουν.... σταγονα στον ωκεανό ειναι αυτό αν δεν έχεις τις βάσεις κ τη προσωπικότητα. Ειναι σαν να έχεις πάρει ενα καλό αμαξι κ να μην ξέρεις να το οδηγήσεις.

Οι χωρισμένοι και οι μπακούρηδες μπορει να φαίνεται οτι μειονεκτούν αλλα αμα το χειριστούν καλά θα επανέλθουν πολύ πάνω, περνάνε σχολείο. :music2:
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,108 μηνύματα.
Όλη η φάση θυμίζει λίγο υπόθεση Λιγνάδη. Στα ΜΜΕ αφού είχαν βουήξει τα σόσιαλ, λίγο πλυσιματάκι και στην τελική θα την πληρώσει ο ένας για να κρυφτεί όλο το πίσω.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.

Εκείνο που με μπερδεύει ειναι γιατι να κάτσεις με έναν τύπο να κοιμηθεις στο ιδιο δωμάτιο ενω πιο πριν σου έχει προτεινει κοκαϊνη θα μου πείς επειδη δεν ήξερε πλέον τι γινόταν λόγω των χαπιών... οποτε πάμε στο κύριο ερώτημα γιατι η φίλη της δεν προσεφέρθηκε να την πάρει απο εκει.... ενω εφευγε. Άφησε μια κοπέλα μονη της με τόσους άντρες;

ρε κοπελα μου πάρε να τη πάς σπιτι της αφου τη βλέπεις οτι δεν έχει συνείδηση. Την αφηνεις τωρα με εναν άνθρωπο νυχτόβιο, που κάνει πάρτυ , φωνάζει βίζιτες , κανονιζει παρτούζες και το χειρότερο όλων... προτείνει χρήση κοκαϊνης το οποίο ειναι κ παράνομο σύν τοις άλλοις.

Ωραία φίλη την άφησε να κοιμηθεί σε ξενοδοχείο χωρις να έχει συνείδηση. Ευθυνοφοβίες.

Καλα κ εγώ με αυτα που βλέπω καθημερινά έχω καταλήξει οτι ειναι λαχείο να βρείς σοβαρό άνθρωπο με αρετές.


ο ένας λέει οτι του ειπε να πάνε να κοιμηθούν στο δωμάτιο οπου έγινε συναινετικό σέξ, η κοπέλα λεει οτι δεν θυμάται κάν σε ποιο δωμάτιο πήγε επειδη ήταν μεθυσμένη και οτι τελικά τη βίασαν.

Επίσης μια 17χρονη κοπέλα τριγυρίζει μέσα στα μεσάνύχτα (ανήλικη) και πηγαινει σε ιδιωτικά πάρτι με αγνώστους οι οποιοι σύμφωνα με τη μηνύτρια της έχουν προσφέρει το 2021 κοκαϊνη αλλα αρνήθηκε ενω ξαναδέχτηκε να πάει σε τέτοιο πάρτι με μια ανηλικη κοπελα την οποια ΔΕΝ ενημέρωσε οτι οι τύποι αυτοί που φυσικά τα αρνούνται στη καταθεση τους έκαναν χρήση ναρκωτικών ουσιών , σε γενικές γραμμές ότι να ναί.

Γονείς δεν έχει η 17χρονη; εναν πατέρα ρε πουστη μου να πάει απο εκει να τις πάρει και τις δύο κ να τις μεταφέρει σε ασφαλές σημείο ακόμη και σπίτι τους μέχρι να ξεμεθύσει και να κοιμηθεί ή κοπέλα-θύμα; και άμα λάχει να ριξει και τίποτα φάπες. Ο ξενοδόχος πως δέχεται ανήλικες μέσα ; ετσι και ήμουν εγω ο πατέρας θα είχε γίνει της πτανας.

Δεν κάνω victim blaming απλα η ροή των γεγονότων μου προκαλεί μεγάλη έκπληξη. Κάποια πράγματα δεν κολλάνε κατα τη δική μου κρίση.

Ο Τριανταφυλόπουλος πως εμπλέκεται ;

Και σίγουρα δεν συμφωνώ με το να ξαναπάς σε ένα τέτοιο πάρτυ απο τη στιγμή που κάποιος σου έκανε υπαινιγμό... οχι απλά να σου προσφέρει, κοκαϊνη κατά το παρελθόν. Μου κάνει μεγάλη εντύπωση πως γινεται να εμπιστέυεσαι κάποιον ο οποιος προσπαθεί να σε βάλει στα ναρκωτικά. Το ποιος ειναι τελικά το κωλόπαιδο της ιστοριας απο ολους αυτους θα φανεί στο δικαστήριο.

Να κάνω μια ερώτηση γιατι όσο και αν θέλω να ειμαι στο πλευρό μιας γυναικας θύματος που έχει κατα δηλωση της βιαστεί , κάποια πράγματα μου δημιουργούν απορίες.

Ερώτηση: Ποια είναι η σχέση που έχεις με τον Μάνο;
Απόκριση: Τον γνωρίζω απλά. Ο ίδιος με έχει φλερτάρει σε πάρτυ και με μηνύματα.<p>Πηγή: <a target="_blank" href="https://www.iefimerida.gr">iefimerida.gr</a> - <a target="_blank" href="https://www.iefimerida.gr/ellada/biasmos-thessaloniki-dyo-katatheseis-24hroni-kokaini">Βιασμός στη Θεσσαλονίκη: Οι δύο καταθέσεις της 24χρονης -«Με είχαν καλέσει σε άλλα 4 πάρτι, μου πρόσφεραν κοκαΐνη» </a></p>


Όταν αποδέχεσαι οτι κάποιος τύπος σε φλερτάρει , σε πάρτυ και με μηνύματα. Αν δέχεσαι να πηγαινεις και να απαντάς σε αυτα τα μηνύματα , δεν ανταποκρίνεσαι στο φλέρτ , μονος αυτος σε φλερτάρει δηλαδη ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,478 μηνύματα.
Οι τοξικολογικες τι έδειξαν, βγηκαν επίσημα;
Γιατι αυτο που διαβάζω παντου ειναι ότι "πηγές λενε" ή τα ειδησεογραφικα site το λένε, χωρίς να το λένε επίσημα οι αρχές ακομα.

Και αυτο που λενε αυτες οι ανεπίσημες κρυφες πηγές ειναι ότι βρέθηκαν ουσίες που οδηγούν σε νάρκωση, γενικά και αόριστα. Πχ το ντεπον σε συνδυασμό με αλκοόλ ανήκει σε αυτή την κατηγορία; Ή αυτο σημαίνει ότι της ειχε χορηγηθεί το χάπι του βιασμού και επαληθεύει συνεπως ολα οσα η ίδια ισχυρίζεται; Δεν εχω καταλάβει.

Επίσης μια άλλη απορία που έχω είναι πώς μπορεί να αποδειχθεί το συναινετικο σεξ ή αντιθέτως ο βιασμός. Δε μιλάω για extreme καταστάσεις όπου ειναι φανερό ότι το θυμα υπεστη βιασμό. Στην εν λόγω περίπτωση πχ, το θύμα ισχυρίζεται βιασμό χωρις εμφανείς κακουχίες μωλωπες κλπ, ενώ ο φερόμενος ως θύτης ισχυρίζεται ότι υπήρξε απόλυτη συναίνεση σε ολα. Πώς μπορεί να αποδειχθεί η συναίνεση εκ των υστερων λοιπόν; Απ'ο,τι καταλαβαίνω ολα κρίνονται απο το αν βρεθεί το χαπι βιασμου ως ουσία στον οργανισμό του θύματος, αλλιώς δεν θα θεωρηθεί βιασμός, αλλά συναινετικο σεξ;

@Nihilist γνωρίζεις μήπως το νομικο πλαίσιο για ολα αυτα απο ποινικής πλευράς;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Οι τοξικολογικες τι έδειξαν, βγηκαν επίσημα;
Γιατι αυτο που διαβάζω παντου ειναι ότι "πηγές λενε" ή τα ειδησεογραφικα site το λένε, χωρίς να το λένε επίσημα οι αρχές ακομα.

Και αυτο που λενε αυτες οι ανεπίσημες κρυφες πηγές ειναι ότι βρέθηκαν ουσίες που οδηγούν σε νάρκωση, γενικά και αόριστα. Πχ το ντεπον σε συνδυασμό με αλκοόλ ανήκει σε αυτή την κατηγορία; Ή αυτο σημαίνει ότι της ειχε χορηγηθεί το χάπι του βιασμού και επαληθεύει συνεπως ολα οσα η ίδια ισχυρίζεται; Δεν εχω καταλάβει.

Επίσης μια άλλη απορία που έχω είναι πώς μπορεί να αποδειχθεί το συναινετικο σεξ ή αντιθέτως ο βιασμός. Δε μιλάω για extreme καταστάσεις όπου ειναι φανερό ότι το θυμα υπεστη βιασμό. Στην εν λόγω περίπτωση πχ, το θύμα ισχυρίζεται βιασμό χωρις εμφανείς κακουχίες μωλωπες κλπ, ενώ ο φερόμενος ως θύτης ισχυρίζεται ότι υπήρξε απόλυτη συναίνεση σε ολα. Πώς μπορεί να αποδειχθεί η συναίνεση εκ των υστερων λοιπόν; Απ'ο,τι καταλαβαίνω ολα κρίνονται απο το αν βρεθεί το χαπι βιασμου ως ουσία στον οργανισμό του θύματος, αλλιώς δεν θα θεωρηθεί βιασμός, αλλά συναινετικο σεξ;

@Nihilist γνωρίζεις μήπως το νομικο πλαίσιο για ολα αυτα;

Εδω δυσκολεύονται τα δικαστήρια πολλές φορές ρε φίλε να βγάλουν αποφάσεις που συγκροτούνται απο εμπειρους δικαστές. Το νομικο πλαίσιο ειναι το σχετικό περι βιασμών. Στο δικαστηριο η μια πλευρα θα επιχειρησει να αποδειξει οτι βιάστηκε η άλλη οτι εγιναν όλα με συναίνεση. Απο εμας εδω , κανεις δεν ειναι σίγουρος τι ακριβως παίχτηκε. Εγω σου ειπα κάποια πράγματα μου δημιουργούν κενά.

Όπως το γιατι δεν ρώτησε τον ξενοδοχο να την πάει στο δωμάτιο της και ρώτησε τους 2 αυτους ... πως ήξερε οτι γνωρίζουν το δωμάτιο που εκεινη πληρωσε ; ο υπευθυνος για τα δωμάτια ειναι ο ξενοδοχος... οχι δυο άσχετοι πιτσιρικάδες που έτυχε να βρεθουν στο διάδρομο. Κάνω λάθος ;

Απλά ενα πολύ ισχυρό αποδεικτικό στο οποίο θα στηριχτούν οι δικαστες αν δεν έχουν απο που αλλου να πιαστούν για να δέσουν την υπόθεση ειναι αν χρησιμοποιήθηκε εκ των προτέρων κάποιο χάπι ναρκωσης και για βιασμό ειδάλλως αν ο φερομενος ως βιαστης δεν ειχε προθεση να βιάσει τη κοπέλα ή να την οδηγήσει να κάνει πράγματα παρά τη θέληση της , εφοσον ήταν σίγουρος οπως ο ιδιος ισχυρίζεται σε όλα τα στάδια της ερωτικής συνεύρεσης γιατι εκ των προτέρων να είχε σχεδιάσει να δώσει τέτοια χάπια στην κοπελα ;

αν δεν έχεις πρόθεση να αποπλανήσεις κάποια και θέλεις ΟΛΑ να γινουν με τη θέληση της , δεν προμηθεύεσαι απο πριν χάπια αποπλάνησης ή οπως διάολο λέγονται. Οι πιτσιρικάδες αυτοι γιατι πιτσιρικάδες ειναι ακομη και αν ο ένας ειναι υπεύθυνος και παριστάνει το παράγοντα στη Θεσσαλονικη... μπορουν να κοροιδεψουν τους φίλους τους αλλα όσους έχουμε περπατήσει κ λίγο στη ζωή μας.. ΟΧΙ. Αλλού οι εξυπνάδες των πιτσιρικάδων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,478 μηνύματα.
Εδω δυσκολεύονται τα δικαστήρια πολλές φορές ρε φίλε να βγάλουν αποφάσεις που συγκροτούνται απο εμπειρους δικαστές. Το νομικο πλαίσιο ειναι το σχετικό περι βιασμών. Στο δικαστηριο η μια πλευρα θα επιχειρησει να αποδειξει οτι βιάστηκε η άλλη οτι εγιναν όλα με συναίνεση. Απο εμας εδω , κανεις δεν ειναι σίγουρος τι ακριβως παίχτηκε. Εγω σου ειπα κάποια πράγματα μου δημιουργούν κενά.

Όπως το γιατι δεν ρώτησε τον ξενοδοχο να την πάει στο δωμάτιο της και ρώτησε τους 2 αυτους ... πως ήξερε οτι γνωρίζουν το δωμάτιο που εκεινη πληρωσε ; ο υπευθυνος για τα δωμάτια ειναι ο ξενοδοχος... οχι δυο άσχετοι πιτσιρικάδες που έτυχε να βρεθουν στο διάδρομο. Κάνω λάθος ;

Απλά ενα πολύ ισχυρό αποδεικτικό στο οποίο θα στηριχτούν οι δικαστες αν δεν έχουν απο που αλλου να πιαστούν για να δέσουν την υπόθεση ειναι αν χρησιμοποιήθηκε εκ των προτέρων κάποιο χάπι ναρκωσης και για βιασμό ειδάλλως αν ο φερομενος ως βιαστης δεν ειχε προθεση να βιάσει τη κοπέλα ή να την οδηγήσει να κάνει πράγματα παρά τη θέληση της , εφοσον ήταν σίγουρος οπως ο ιδιος ισχυρίζεται σε όλα τα στάδια της ερωτικής συνεύρεσης γιατι εκ των προτέρων να είχε σχεδιάσει να δώσει τέτοια χάπια στην κοπελα ;
Πριν απαντήσω θα κανω ενα disclaimer για να μην παρεξηγηθω. Εγώ εξαρχης πίστεψα και ακομη εξακολουθω να πιστευω την Γεωργία και αυτο που ισχυρίζεται, ειχα δει το ολο θέμα απο τα stories του γκιωνη και γι'αυτο ξεκινησα το thread εδω. Δεν κανω ουτε victim blaming ουτε ξέπλυμα των βιαστών.

Γενικά σε μια υπόθεση βιασμού χωρίς εμφανεις κακουχιες, μωλωπες κλπ, αν όντως οι τοξικολογικες δείξουν ότι βρέθηκε στον οργανισμό του θύματος το χαπι του βιασμού ή άλλες παρόμοιες ουσίες νάρκωσης και ενεργού επηρεασμού νευρικού συστήματος (δε μιλαω για το αν πηρε ντεπον πχ ενω επινε αλκοολ) για καμψη αναστολων υπνηλία, απώλεια ελέγχου, συνείδησης κλπ, τοτε έχουμε 3 σενάρια κατά την άποψή μου (σκέφτομαι γενικά out of the box, θεωρώντας αντικειμενικά όλες τις περιπτωσεις, μην κράξετε):
1. Στο θύμα το χάπι/ουσία το έδωσε ο βιαστής Β με απώτερο σκοπό να το βιάσει.
2. Στο θύμα το χάπι/ουσία το έδωσε κάποιος τρίτος Χ για να ενοχοποιησει τον Β, ο οποίος δεν γνώριζε τι παιζότανε και νόμιζε πως υπήρχε συναίνεση. Προφανως ο Χ ειναι γνωστος/"φιλος"/συγγενης/συνεργάτης με τον Β και εχει καποιο κερδος απο την ενοχοποιηση του B στην περίπτωση αυτή.
3. Το χάπι/ουσία το πήρε μονο του το θύμα εν γνώσει του, με απώτερο σκοπό να ενοχοποιησει τον Β και να βγάλει λεφτά ή να εξυπηρετησει καποιο αλλο συμφερον, επιδιώκοντας ερωτικη συνευρεση κατοπιν σχεδιου. Τραβηγμένο, απλά συμπεριλαμβάνω κι αυτήν την περίπτωση.

Επομενως, ακομα και να αποδειχθει οτι στον οργανισμο της ειχε τετοιες ουσιες, μετα θα πρεπει να αποδειχθει οτι ο κατηγορουμενος ως θυτης οντως ειναι θυτης και οτι οντως ηταν αυτος που της το εβαλε στο ποτο; Ή αυτο de facto θα θεωρηθεί αυτόματα συμφωνα με το νομο, τι λεει το ποινικο σε αυτη την περιπτωση; Δεν το ξερω. Ισως αν βρεθουν εκ των υστερων τετοια χαπια στην κατοχη του θυτη, ομως αυτο δυσκολο καθως θα τα εχει πεταξει ολα.

Η γνωμη μου ειναι πως ναι μεν οι τοξικολογικες ειναι σημαντικες, αλλα δεν ειναι εν τελει καθοριστικες απο μονες τους. Πιστευω πως μεγαλο ρολο παιζει το γενικοτερο περιβαλλον και τα υπολοιπα κομματια-παζλ του σκηνικου, με τυχον κυκλωματα πισω απο τη βιτρινα οπως ακουγεται αν οντως ισχυει, άλλα θυματα που θα βγουνε στην επιφανεια και θα κατηγορησουν τους ιδιους θυτες ως δραστες, γενικοτερο προφιλ και ιστορικο των θυτων, συνομιλίες και ηλεκτρονικα ιχνη, τηλεφωνηματα κλπ

Εγω σου ειπα κάποια πράγματα μου δημιουργούν κενά.
Εγω επισης αυτο που εχω απορια ειναι γιατι δεν δεχτηκε να φυγει με τις φιλες της μαζι, εφοσον οδηγουσε η τριτη φιλη τους προς αχεπα (συμφωνα με την 17χρονη φιλη της). Ή να παρει ταξι και να φυγει. Αντιθετως επελεξε να μεινει. Ισως ηταν επηρεασμενη/ζαλισμενη απο το χαπι/ουσιες/αλκοολ και δεν μπορουσε να σκεφτει καθαρα. Τώρα αυτό που λες για την 17χρονη τι δουλεια είχε ανηλικη σε τετοιου ειδους παρτι κλπ, ναι κι εγω το αναρωτιεμαι, όπως και το γιατί την αφησαν και εφυγαν, ενω την εβλεπαν σε τετοια κατασταση να ειναι κομματια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Πριν απαντήσω θα κανω ενα disclaimer για να μην παρεξηγηθω. Εγώ εξαρχης πίστεψα και ακομη εξακολουθω να πιστευω την Γεωργία και αυτο που ισχυρίζεται, ειχα δει το ολο θέμα απο τα stories του γκιωνη και γι'αυτο ξεκινησα το thread εδω. Δεν κανω ουτε victim blaming ουτε ξέπλυμα των βιαστών.

Γενικά σε μια υπόθεση βιασμού χωρίς εμφανεις κακουχιες, μωλωπες κλπ, αν όντως οι τοξικολογικες δείξουν ότι βρέθηκε στον οργανισμό του θύματος το χαπι του βιασμού ή άλλες παρόμοιες ουσίες νάρκωσης και ενεργού επηρεασμού νευρικού συστήματος (δε μιλαω για το αν πηρε ντεπον πχ ενω επινε αλκοολ) για καμψη αναστολων υπνηλία, απώλεια ελέγχου, συνείδησης κλπ, τοτε έχουμε 3 σενάρια κατά την άποψή μου (σκέφτομαι γενικά out of the box, θεωρώντας αντικειμενικά όλες τις περιπτωσεις, μην κράξετε):
1. Στο θύμα το χάπι/ουσία το έδωσε ο βιαστής Β με απώτερο σκοπό να το βιάσει.
2. Στο θύμα το χάπι/ουσία το έδωσε κάποιος τρίτος Χ για να ενοχοποιησει τον Β, ο οποίος δεν γνώριζε τι παιζότανε και νόμιζε πως υπήρχε συναίνεση. Προφανως ο Χ ειναι γνωστος/"φιλος"/συγγενης/συνεργάτης με τον Β και εχει καποιο κερδος απο την ενοχοποιηση του B στην περίπτωση αυτή.
3. Το χάπι/ουσία το πήρε μονο του το θύμα εν γνώσει του, με απώτερο σκοπό να ενοχοποιησει τον Β και να βγάλει λεφτά ή να εξυπηρετησει καποιο αλλο συμφερον, επιδιώκοντας ερωτικη συνευρεση κατοπιν σχεδιου. Τραβηγμένο, απλά συμπεριλαμβάνω κι αυτήν την περίπτωση.

Επομενως, ακομα και να αποδειχθει οτι στον οργανισμο της ειχε τετοιες ουσιες, μετα θα πρεπει να αποδειχθει οτι ο κατηγορουμενος ως θυτης οντως ειναι θυτης και οτι οντως ηταν αυτος που της το εβαλε στο ποτο; Ή αυτο de facto θα θεωρηθεί αυτόματα συμφωνα με το νομο, τι λεει το ποινικο σε αυτη την περιπτωση; Δεν το ξερω. Ισως αν βρεθουν εκ των υστερων τετοια χαπια στην κατοχη του θυτη, ομως αυτο δυσκολο καθως θα τα εχει πεταξει ολα.

Η γνωμη μου ειναι πως ναι μεν οι τοξικολογικες ειναι σημαντικες, αλλα δεν ειναι εν τελει καθοριστικες απο μονες τους. Πιστευω πως μεγαλο ρολο παιζει το γενικοτερο περιβαλλον και τα υπολοιπα κομματια-παζλ του σκηνικου, με τυχον κυκλωματα πισω απο τη βιτρινα οπως ακουγεται αν οντως ισχυει, άλλα θυματα που θα βγουνε στην επιφανεια και θα κατηγορησουν τους ιδιους θυτες ως δραστες, γενικοτερο προφιλ και ιστορικο των θυτων, συνομιλίες και ηλεκτρονικα ιχνη, τηλεφωνηματα κλπ


Εγω επισης αυτο που εχω απορια ειναι γιατι δεν δεχτηκε να φυγει με τις φιλες της μαζι, εφοσον οδηγουσε η τριτη φιλη τους προς αχεπα (συμφωνα με την 17χρονη φιλη της). Ή να παρει ταξι και να φυγει. Αντιθετως επελεξε να μεινει. Ισως ηταν επηρεασμενη/ζαλισμενη απο το χαπι/ουσιες/αλκοολ και δεν μπορουσε να σκεφτει καθαρα. Τώρα αυτό που λες για την 17χρονη τι δουλεια είχε ανηλικη σε τετοιου ειδους παρτι κλπ, ναι κι εγω το αναρωτιεμαι, όπως και το γιατί την αφησαν και εφυγαν, ενω την εβλεπαν σε τετοια κατασταση να ειναι κομματια.
Εδω δυσκολεύονται τα δικαστήρια πολλές φορές ρε φίλε να βγάλουν αποφάσεις που συγκροτούνται απο εμπειρους δικαστές. Το νομικο πλαίσιο ειναι το σχετικό περι βιασμών. Στο δικαστηριο η μια πλευρα θα επιχειρησει να αποδειξει οτι βιάστηκε η άλλη οτι εγιναν όλα με συναίνεση. Απο εμας εδω , κανεις δεν ειναι σίγουρος τι ακριβως παίχτηκε. Εγω σου ειπα κάποια πράγματα μου δημιουργούν κενά.

Όπως το γιατι δεν ρώτησε τον ξενοδοχο να την πάει στο δωμάτιο της και ρώτησε τους 2 αυτους ... πως ήξερε οτι γνωρίζουν το δωμάτιο που εκεινη πληρωσε ; ο υπευθυνος για τα δωμάτια ειναι ο ξενοδοχος... οχι δυο άσχετοι πιτσιρικάδες που έτυχε να βρεθουν στο διάδρομο. Κάνω λάθος ;

Απλά ενα πολύ ισχυρό αποδεικτικό στο οποίο θα στηριχτούν οι δικαστες αν δεν έχουν απο που αλλου να πιαστούν για να δέσουν την υπόθεση ειναι αν χρησιμοποιήθηκε εκ των προτέρων κάποιο χάπι ναρκωσης και για βιασμό ειδάλλως αν ο φερομενος ως βιαστης δεν ειχε προθεση να βιάσει τη κοπέλα ή να την οδηγήσει να κάνει πράγματα παρά τη θέληση της , εφοσον ήταν σίγουρος οπως ο ιδιος ισχυρίζεται σε όλα τα στάδια της ερωτικής συνεύρεσης γιατι εκ των προτέρων να είχε σχεδιάσει να δώσει τέτοια χάπια στην κοπελα ;

αν δεν έχεις πρόθεση να αποπλανήσεις κάποια και θέλεις ΟΛΑ να γινουν με τη θέληση της , δεν προμηθεύεσαι απο πριν χάπια αποπλάνησης ή οπως διάολο λέγονται. Οι πιτσιρικάδες αυτοι γιατι πιτσιρικάδες ειναι ακομη και αν ο ένας ειναι υπεύθυνος και παριστάνει το παράγοντα στη Θεσσαλονικη... μπορουν να κοροιδεψουν τους φίλους τους αλλα όσους έχουμε περπατήσει κ λίγο στη ζωή μας.. ΟΧΙ. Αλλού οι εξυπνάδες των πιτσιρικάδων.
Συμφωνώ με τα σκεπτικα σας κι εγώ έχω αναρωτηθεί τα ίδια πάνω κάτω.
Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υποστηρίζω την Γεωργία.
Είμαι μαζί της και μπράβο της που το κατηγγειλε. Σαφώς υπάρχει μια ολόκληρη δικογραφία και γεγονότα που εμείς δεν γνωρίζουμε και περιμένω την απόφαση της ανακριτριας.
Τι θα βγει στο τέλος.

Εγώ εκείνο που θα ήθελα να δείτε σε σχέση με τη δεύτερη κατάθεση της κοπέλας είναι η εξής πρόταση:
"Εδώ θέλω να προσθέσω ότι έχω ακούσει ότι ο Μάνος λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο και με άλλες κοπέλες. Μπορεί να το κάνει εσκεμμένα και να τις καλεί σε διάφορα πάρτι που γίνονται σε ξενοδοχεία ή ενοικιαζόμενα σπίτια. Δεν ξέρω αν ισχύει. Πάντως εμένα με έχει ξαναστείλει σε παρόμοιο πάρτι τέσσερις φορές περίπου. Σήμερα ήθελα και πήγα στο πάρτι με τη φίλη μου για να περάσουμε ένα χαρούμενο ρεβεγιόν. Σε άλλο πάρτι, που έχω πάει και στο οποίο με κάλεσε ο Μάνος, έχω κοιμηθεί με κάποιο αγόρι το οποίο μου άρεσε, με τη θέλησή μου και χωρίς να συμβεί κάτι το σεξουαλικό μεταξύ μας."

Και αναρωτιέμαι αν αυτή η πρόταση λειτουργεί επιβαρυντικά να το γράψω? Για την ίδια και ελαφρυντικά για τους άλλους?
Δεν ξέρω.
Αναρωτιέμαι.
Εσείς τι θα σκεφτόσασταν.

Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι οι δράστες δεν είχαν κανένα δικαίωμα έτσι να κάνουν ότι έκαναν. Δεν κάνω victim blaming. Απλά αναρωτιέμαι αυτήν εδώ την πρόταση της αν θα τη χρησιμοποιήσει ο δικηγόρος της άλλης πλευράς.
Και το όχι φυσικά σημαίνει όχι και μένουν να διελευκανθουν και αλλά ακόμα κενά ή γεγονότα στην όλη υπόθεση όσον αφορά και τους δράστες.
Στο δωμάτιο φυσικά θα καθάρισαν κάθε αποδεικτικό στοιχείο και εκεί για μένα θα έπρεπε ή να φωτογραφίσει το χώρο ή να πάρει επί τόπου τηλέφωνο την αστυνομία και το δικηγόρο .
Γιατί ο τόπος εγκλήματος,κάθε εγκλήματος έχει αποδεικτικά στοιχεία.
Απλά αναρωτιέμαι και θέλω το θύμα να δικαιωθεί.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οι τοξικολογικες τι έδειξαν, βγηκαν επίσημα;
Γιατι αυτο που διαβάζω παντου ειναι ότι "πηγές λενε" ή τα ειδησεογραφικα site το λένε, χωρίς να το λένε επίσημα οι αρχές ακομα.

Και αυτο που λενε αυτες οι ανεπίσημες κρυφες πηγές ειναι ότι βρέθηκαν ουσίες που οδηγούν σε νάρκωση, γενικά και αόριστα. Πχ το ντεπον σε συνδυασμό με αλκοόλ ανήκει σε αυτή την κατηγορία; Ή αυτο σημαίνει ότι της ειχε χορηγηθεί το χάπι του βιασμού και επαληθεύει συνεπως ολα οσα η ίδια ισχυρίζεται; Δεν εχω καταλάβει.

Επίσης μια άλλη απορία που έχω είναι πώς μπορεί να αποδειχθεί το συναινετικο σεξ ή αντιθέτως ο βιασμός. Δε μιλάω για extreme καταστάσεις όπου ειναι φανερό ότι το θυμα υπεστη βιασμό. Στην εν λόγω περίπτωση πχ, το θύμα ισχυρίζεται βιασμό χωρις εμφανείς κακουχίες μωλωπες κλπ, ενώ ο φερόμενος ως θύτης ισχυρίζεται ότι υπήρξε απόλυτη συναίνεση σε ολα. Πώς μπορεί να αποδειχθεί η συναίνεση εκ των υστερων λοιπόν; Απ'ο,τι καταλαβαίνω ολα κρίνονται απο το αν βρεθεί το χαπι βιασμου ως ουσία στον οργανισμό του θύματος, αλλιώς δεν θα θεωρηθεί βιασμός, αλλά συναινετικο σεξ;

@Nihilist γνωρίζεις μήπως το νομικο πλαίσιο για ολα αυτα απο ποινικής πλευράς;
Οσον αφορά τις τοξικολογικές διάβασα ότι τις έστειλαν Ελβετία που εξειδικεύεται στην ανεύρεση ναρκωτικών ουσιών ώστε να βρουν ποια ουσία της χορηγήθηκε ακριβώς.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Πριν απαντήσω θα κανω ενα disclaimer για να μην παρεξηγηθω. Εγώ εξαρχης πίστεψα και ακομη εξακολουθω να πιστευω την Γεωργία και αυτο που ισχυρίζεται, ειχα δει το ολο θέμα απο τα stories του γκιωνη και γι'αυτο ξεκινησα το thread εδω. Δεν κανω ουτε victim blaming ουτε ξέπλυμα των βιαστών.

Φίλε να ξεκαθαρίσω και εγώ κάτι τη Γεωργία και τη κάθε γεωργία δεν τη ξέρω ούτε τους άλλους πιτσιρικάδες. Οποτε δεν μπορώ να έχω άποψη για το τι έγινε σε ενα δωμάτιο στο οποίο δεν βρισκόμουν. Προσωπικά υιοθετώ την στάση ενος δικαστήριου οταν συζητάω για τέτοια θέματα και η σταση του δικαστηριου ειναι η εξης

φέρτε μου τα αποδεικτικα για να βγάλω μια απόφαση. Η οποία θα ειναι αντικειμενική και δίκαιη. Την προσωπική μου άποψη περι του τι πρέπει να γινεται σε ενα πριβέ ραντεβού την ανέφερα πάει τελειωσε δεν λειτουργουν όλοι οι άντρες ομως με τις ιδιες αρχές. Αυτο ειναι είτε τύχη ειτε ατυχια για κάποια γυναικα που επέλεξε να μοιραστεί μαζι τους κάποιες στιγμές και δεν τις κατηγορώ. Απο εκει κ πέρα ομως όποιος θέλει να συζητησει σοβαρά και χωρις να ειναι δημαγωγός θα προσανατολιστεί στα παραπάνω.

Γενικά σε μια υπόθεση βιασμού χωρίς εμφανεις κακουχιες, μωλωπες κλπ, αν όντως οι τοξικολογικες δείξουν ότι βρέθηκε στον οργανισμό του θύματος το χαπι του βιασμού ή άλλες παρόμοιες ουσίες νάρκωσης και ενεργού επηρεασμού νευρικού συστήματος (δε μιλαω για το αν πηρε ντεπον πχ ενω επινε αλκοολ) για καμψη αναστολων υπνηλία, απώλεια ελέγχου, συνείδησης κλπ, τοτε έχουμε 3 σενάρια κατά την άποψή μου (σκέφτομαι γενικά out of the box, θεωρώντας αντικειμενικά όλες τις περιπτωσεις, μην κράξετε):

Ρε φίλε ποιος να κράξει ; θα φοβομαστε κ να γράψουμε εδω μέσα ; έλεος. Δηλαδη στο δικαστηριο αν ο δικαστης θέτει ερωτησεις θα πάει ο τάδε και θα του πει "ααααα ξεπλένεις το θύμα..." ελεος. Δεν υπάρχουν αυτα στις αιθουσες των δικαστηριων αυτα υπάρχουν στο Ιντερνετ που καθε ενας την ειδε τηλε-δικαστής.
1. Στο θύμα το χάπι/ουσία το έδωσε ο βιαστής Β με απώτερο σκοπό να το βιάσει.
2. Στο θύμα το χάπι/ουσία το έδωσε κάποιος τρίτος Χ για να ενοχοποιησει τον Β, ο οποίος δεν γνώριζε τι παιζότανε και νόμιζε πως υπήρχε συναίνεση. Προφανως ο Χ ειναι γνωστος/"φιλος"/συγγενης/συνεργάτης με τον Β και εχει καποιο κερδος απο την ενοχοποιηση του B στην περίπτωση αυτή.
3. Το χάπι/ουσία το πήρε μονο του το θύμα εν γνώσει του, με απώτερο σκοπό να ενοχοποιησει τον Β και να βγάλει λεφτά ή να εξυπηρετησει καποιο αλλο συμφερον, επιδιώκοντας ερωτικη συνευρεση κατοπιν σχεδιου. Τραβηγμένο, απλά συμπεριλαμβάνω κι αυτήν την περίπτωση.

Ναι όλα μπορει να είναι πιθανά σενάρια. Το 3. που λες δεν το είχα σκεφτεί κάν.
Επομενως, ακομα και να αποδειχθει οτι στον οργανισμο της ειχε τετοιες ουσιες, μετα θα πρεπει να αποδειχθει οτι ο κατηγορουμενος ως θυτης οντως ειναι θυτης και οτι οντως ηταν αυτος που της το εβαλε στο ποτο; Ή αυτο de facto θα θεωρηθεί αυτόματα συμφωνα με το νομο, τι λεει το ποινικο σε αυτη την περιπτωση; Δεν το ξερω. Ισως αν βρεθουν εκ των υστερων τετοια χαπια στην κατοχη του θυτη, ομως αυτο δυσκολο καθως θα τα εχει πεταξει ολα.

Εκει έρχεται να μπει στο παιχνιδι η ικανοτητα και η ευστροφια του δικηγόρου οι νομοι ειναι απλά νόμοι. Το θεμα ειναι πως θα οδηγηθείς να αποδειξεις οτι εμπίπτει η υποθεση σου στον Χ νόμο.

Η γνωμη μου ειναι πως ναι μεν οι τοξικολογικες ειναι σημαντικες, αλλα δεν ειναι εν τελει καθοριστικες απο μονες τους. Πιστευω πως μεγαλο ρολο παιζει το γενικοτερο περιβαλλον και τα υπολοιπα κομματια-παζλ του σκηνικου, με τυχον κυκλωματα πισω απο τη βιτρινα οπως ακουγεται αν οντως ισχυει, άλλα θυματα που θα βγουνε στην επιφανεια και θα κατηγορησουν τους ιδιους θυτες ως δραστες, συνομιλίες και ηλεκτρονικα ιχνη, τηλεφωνηματα κλπ

Ναι βέβαια και αυτά θα παιξουν μεγάλο ρόλο.
Εγω επισης αυτο που εχω απορια ειναι γιατι δεν δεχτηκε να φυγει με τις φιλες της μαζι, εφοσον οδηγουσε η τριτη φιλη τους προς αχεπα (συμφωνα με την 17χρονη φιλη της). Ή να παρει ταξι και να φυγει. Αντιθετως επελεξε να μεινει. Ισως ηταν επηρεασμενη/ζαλισμενη απο το χαπι/ουσιες/αλκοολ και δεν μπορουσε να σκεφτει καθαρα. Τώρα αυτό που λες για την 17χρονη τι δουλεια είχε ανηλικη σε τετοιου ειδους παρτι κλπ, ναι κι εγω το αναρωτιεμαι, όπως και το γιατί την αφησαν και εφυγαν.

Προφανώς και ειναι όλα αυτα εύλογες απορίες.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Μετά να την πω εσκεμμενη την χρονοκαθυστερηση εκ μέρους των αρχών?
Συγνωμη μετά από 3 μέρες πήγε στον ιατροδικαστή? Και αυτός τη σχολίαζε κιόλας?
Δεν ξέρω αναρωτιέμαι και με αυτή τη χρονοκαθυστερηση αν χάθηκαν σημαντικά στοιχεία θα μας το πουν στο πόρισμα που θα βγει κάποια στιγμή απλά απορω και με τη στάση των αρχών έτσι?
Αν ήταν κόρη εφοπλιστη η Γεωργία?
Θα ήταν ήδη μέσα αυτοί όλοι.
Αν οι δράστες ήταν λαϊκά παιδιά πάλι μέσα θα ήταν οι δράστες.
Δεν ξέρω απορώ και με τη διαχείριση γενικά. Των αρχών. Ήταν μόνη της ούτε γυναίκα ψυχολόγος δεν υπήρχε.
Και ήταν και στην κατάσταση που ήταν και απλά άφηναν το χρόνο να τρέχει.
Γιατί? Για να χαθούν επιβαρυντικά στοιχεία?
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Συμφωνώ με τα σκεπτικα σας κι εγώ έχω αναρωτηθεί τα ίδια πάνω κάτω.
Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υποστηρίζω την Γεωργία.
Είμαι μαζί της και μπράβο της που το κατηγγειλε. Σαφώς υπάρχει μια ολόκληρη δικογραφία και γεγονότα που εμείς δεν γνωρίζουμε και περιμένω την απόφαση της ανακριτριας.
Τι θα βγει στο τέλος.

Εγώ εκείνο που θα ήθελα να δείτε σε σχέση με τη δεύτερη κατάθεση της κοπέλας είναι η εξής πρόταση:
"Εδώ θέλω να προσθέσω ότι έχω ακούσει ότι ο Μάνος λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο και με άλλες κοπέλες. Μπορεί να το κάνει εσκεμμένα και να τις καλεί σε διάφορα πάρτι που γίνονται σε ξενοδοχεία ή ενοικιαζόμενα σπίτια. Δεν ξέρω αν ισχύει. Πάντως εμένα με έχει ξαναστείλει σε παρόμοιο πάρτι τέσσερις φορές περίπου. Σήμερα ήθελα και πήγα στο πάρτι με τη φίλη μου για να περάσουμε ένα χαρούμενο ρεβεγιόν. Σε άλλο πάρτι, που έχω πάει και στο οποίο με κάλεσε ο Μάνος, έχω κοιμηθεί με κάποιο αγόρι το οποίο μου άρεσε, με τη θέλησή μου και χωρίς να συμβεί κάτι το σεξουαλικό μεταξύ μας."

Και αναρωτιέμαι αν αυτή η πρόταση λειτουργεί επιβαρυντικά να το γράψω? Για την ίδια και ελαφρυντικά για τους άλλους?
Δεν ξέρω.
Αναρωτιέμαι.
Εσείς τι θα σκεφτόσασταν.

Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι οι δράστες δεν είχαν κανένα δικαίωμα έτσι να κάνουν ότι έκαναν. Δεν κάνω victim blaming. Απλά αναρωτιέμαι αυτήν εδώ την πρόταση της αν θα τη χρησιμοποιήσει ο δικηγόρος της άλλης πλευράς.
Και το όχι φυσικά σημαίνει όχι και μένουν να διελευκανθουν και αλλά ακόμα κενά ή γεγονότα στην όλη υπόθεση όσον αφορά και τους δράστες.
Στο δωμάτιο φυσικά θα καθάρισαν κάθε αποδεικτικό στοιχείο και εκεί για μένα θα έπρεπε ή να φωτογραφίσει το χώρο ή να πάρει επί τόπου τηλέφωνο την αστυνομία και το δικηγόρο .
Γιατί ο τόπος εγκλήματος,κάθε εγκλήματος έχει αποδεικτικά στοιχεία.
Απλά αναρωτιέμαι και θέλω το θύμα να δικαιωθεί.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Οσον αφορά τις τοξικολογικές διάβασα ότι τις έστειλαν Ελβετία που εξειδικεύεται στην ανεύρεση ναρκωτικών ουσιών ώστε να βρουν ποια ουσία της χορηγήθηκε ακριβώς.


Κοιταξε να δείς θα σου μιλήσω ειλικρινά , εμενα δεν μ αρέσει σαν επιχειρημα το οτι ήξερε οτι αυτα γινονται και θέλησε να πάει ακομη μια φορά... δηλαδη της ειχε προτεινει ναρκωτικά, ειχε ακουσει απο άλλες κ πήγε κιολας εκει κ μέθυσε ; λέω την αληθεια δεν μ αρεσει.

Εννοειται οτι οι δράστες δεν ειχαν κανένα δικαίωμα να κάνουν οτι έκαναν , το γράψαμε κ χθές τη προσωπική μας οπτική στο ζητημα και κατα 100% αν αυτη η κοπέλα ήταν μαζί με οσους εκφέρουν αποψεις παρομοιες με τη δική μου δεν θα είχε συμβει βιασμός απο μεριάς μας. Τωρα μιλάμε για άλλους που όπως φέρεται να ειναι δεν μοιράζονται αυτες τις αξίες... ειναι επίμονοι και χειριστικοί. Τωρα αυτο οποιος/οποια δεν το καταλαβαινει προσωπικα μη με παραθέσει καν δεν θέλω να συζητησω μαζι του/μαζι της.

Ενα βασικό στοιχειο το οποιο δεν ρωτάται στην κατάθεση ειναι γιατί εμπιστεύτηκε τους αγνωστους και οχι τον ξενοδοχο που γνώριζε το δωμάτιο που της έδωσε να τη πάει ο ίδιος. Σε αυτο υπάρχει απάντηση ; εγω αν ήμουν ανακριτικός θα το ρωτούσα πάντως κ αν αντιδρούσε ο δικηγορος της θα του ελεγα να μας αφησει αν θέλει να κάνουμε τη δουλειά μας.

Που ξέρω εγω αν και ο ξενοδοχος δεν ειναι στο κόλπο και αμέλησε ; ο οποιος πρέπει να φάει κ προστιματάκι για κόβιντ παραβάσεις. Τι δουλεια ειχαν 13 ατομα σε ενα δωμάτιο θα μας εξηγησει ; δεν ξέρω κανέναν και ειμαι αμερόληπτος. Τέλος.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,478 μηνύματα.
«Όταν έχουμε μια καταγγελία βιασμού πρέπει όλα να γίνονται σε σύντομο χρονικό διάστημα. Δυστυχώς καθυστέρησε, θα έπρεπε να είχε γίνει πιο άμεσα. Δεν ξέρω τους λόγους, κάποια πράγματα καθυστέρησαν και λόγω αργιών».
Ο ιατροδικαστής εξήγησε τους λόγους της ανάγκης για άμεση εξέταση: «Οι περισσότερες ουσίες μετά από δύο ημέρες δεν ανιχνεύονται. Ωστόσο έχουμε ένα πολύ δυνατό όπλο, ιατροδικαστικά, τα ούρα. Μπορούμε να ανιχνεύσουμε τις ουσίες και μετά από περισσότερες ημέρες. Επειδή η συγκεκριμένη ουσία που αναζητείται έχει μια ιδιαιτερότητα, υπάρχει ενδογενής παραγωγή, παράγει ο ίδιος ο οργανισμός τη συγκεκριμένη ουσία, για να μην έχουμε ενδεχόμενο λάθους».
Ελπίζω όλες οι ουσίες που τυχόν ήταν στον οργανισμό της να ανιχνευθούν όντως και να μην χάθηκε κάτι λόγω της χρονοκαθυστέρησης στην έρευνα και τα διαδικαστικά.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Μετά να την πω εσκεμμενη την χρονοκαθυστερηση εκ μέρους των αρχών?
Συγνωμη μετά από 3 μέρες πήγε στον ιατροδικαστή? Και αυτός τη σχολίαζε κιόλας?
Δεν ξέρω αναρωτιέμαι και με αυτή τη χρονοκαθυστερηση αν χάθηκαν σημαντικά στοιχεία θα μας το πουν στο πόρισμα που θα βγει κάποια στιγμή απλά απορω και με τη στάση των αρχών έτσι?
Αν ήταν κόρη εφοπλιστη η Γεωργία?
Θα ήταν ήδη μέσα αυτοί όλοι.
Αν οι δράστες ήταν λαϊκά παιδιά πάλι μέσα θα ήταν οι δράστες.
Δεν ξέρω απορώ και με τη διαχείριση γενικά. Των αρχών. Ήταν μόνη της ούτε γυναίκα ψυχολόγος δεν υπήρχε.
Και ήταν και στην κατάσταση που ήταν και απλά άφηναν το χρόνο να τρέχει.
Γιατί? Για να χαθούν επιβαρυντικά στοιχεία?

Όντως η χρονοκαθυστερηση ειναι απαράδεκτη.

Κοιταξε να δεις ολα αυτα τα πλουσιοπαιδα ειναι τις πιο πολλες φορές κακομαθημένα γιατι τα έχουν ολα κ γενικα βλέπω πολυ ψωνιλικι και εγωισμο ακομη κ απο απλες καθημερινες κοπελιτσες που τυγχανει να έχουν μια εμφάνιση και να παιρνουν πολλα λάικ στο ινσταγκραμ. Δεν θα βρουν συγκροτημένους ανθρωπους έτσι. Ολο σε κάτι τέτοιες παγιδες θα πέφτουν με ανθρώπους της νύχτας , ανέντιμους , αεριτζήδες , αμφισβητούμενης μόρφωσης και πνευματικής καλλιέργειας καθώς και ήθους μπλεγμένους σε ναρκωτικά , μαστροπείες και άλλες τέτοιες βαριές ποινικές υποθέσεις.

Συνηθως σε τέτοια πάρτι πάνε και ειναι πικρη αλήθεια αυτο που θα πώ.... εξαιρώντας την καταγγέλουσα για λόγους σεβασμου στο δράμα της κ μέχρι να εκδικαστεί κ να τελεσιδηκισει η αποφαση του δικαστηριου, για να βρούν καναν σελέμπριτι να τους εξασφαλισει τη μεγάλη ζωή.

Ειμαι κανα 2 μηνες στο ινστα και έχω δει πολλά. Άσε, η κοινωνια έξω ειναι ζούγκλα αλλα πάντα αμα θές μπορεις να βρείς κ καλούς ανθρώπους. Άμα θές. Υπάρχουν αλλα πρέπει να θές. :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.


Ελπίζω όλες οι ουσίες που τυχόν ήταν στον οργανισμό της να ανιχνευθούν όντως και να μην χάθηκε κάτι λόγω της χρονοκαθυστέρησης στην έρευνα και τα διαδικαστικά.
Ναι συμφωνω κι εγω περιμενω να βρεθουν οι ουσιες αυτες.
Αλλη απορια μου περα απο το οτι της πηραν ουρα για ελεγχο,αιματολογικο ελεγχο γιατι δεν της εκαναν?
Δεν ανιχνευονται αυτα στο αιμα?
Δεν επρεπε την ιδια μερα να της κανουν αιματολογικη εξεταση?Απλη απορια δεν ξερω τα ιατροδικαστικα τα πως και τα τι.
Ελπιζω να βρεθουν οι ουσιες.

Όντως η χρονοκαθυστερηση ειναι απαράδεκτη.

Κοιταξε να δεις ολα αυτα τα πλουσιοπαιδα ειναι τις πιο πολλες φορές κακομαθημένα γιατι τα έχουν ολα κ γενικα βλέπω πολυ ψωνιλικι και εγωισμο ακομη κ απο απλες καθημερινες κοπελιτσες που τυγχανει να έχουν μια εμφάνιση και να παιρνουν πολλα λάικ στο ινσταγκραμ. Δεν θα βρουν συγκροτημένους ανθρωπους έτσι. Ολο σε κάτι τέτοιες παγιδες θα πέφτουν με ανθρώπους της νύχτας , ανέντιμους , αεριτζήδες , αμφισβητούμενης μόρφωσης και πνευματικής καλλιέργειας καθώς και ήθους μπλεγμένους σε ναρκωτικά , μαστροπείες και άλλες τέτοιες βαριές ποινικές υποθέσεις.

Συνηθως σε τέτοια πάρτι πάνε και ειναι πικρη αλήθεια αυτο που θα πώ.... εξαιρώντας την καταγγέλουσα για λόγους σεβασμου στο δράμα της κ μέχρι να εκδικαστεί κ να τελεσιδηκισει η αποφαση του δικαστηριου, για να βρούν καναν σελέμπριτι να τους εξασφαλισει τη μεγάλη ζωή.

Ειμαι κανα 2 μηνες στο ινστα και έχω δει πολλά. Άσε, η κοινωνια έξω ειναι ζούγκλα αλλα πάντα αμα θές μπορεις να βρείς κ καλούς ανθρώπους. Άμα θές. Υπάρχουν αλλα πρέπει να θές. :)
Ο κοσμος του ινσταγκραμ ειναι πλασματικος ετσι?
Περα απο τους πραγματικους ανθρωπους που οντως ανεβαζουν τη δουλεια τους ,τη ζωη τους κλπ οι υπολοιποι δειχνουν εναν κοσμο πλαστο με φιλτρα,αντε και με μια ζωη δηθεν πλουσιων οπως συνεβη και με τον Dan Bilzerian που αποδειχτηκε οτι ολη αυτη τη χλιδη την εκανε χρεωνοντας την εταιρια με τα λεφτα και τα δανεια της εταιριας.Και υπαρχουν ατομα που παρασυρονται ανδρες γυναικες απο ολο αυτο τον ινσταγκραμικο παραδεισο και θελουν λιγη δημοσιοτητα ή χρηματα.
Και το ινσταγκραμ αν θες τους δινει τη δυνατοτητα να το πετυχουν.Οχι μονο το ινσταγκραμ ολα τα σοσιαλ γενικα σημερα.
Μιλωντας γενικα περα απο το συμβαν της 24χρονης.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top