Κατσαρίδες, κουνούπια και η υπόλοιπη παρέα!

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,858 μηνύματα.
Δε ξέρω τι λέτε εσείς, εγώ πάντως σήμερα έριξα άλφα-συπερμεθρίν στο δωμάτιο και σε κάποιους χώρους του σπιτιού κρυφούς, πίσω από έπιπλα που δεν φτάνει ο σκύλος... δε τη ξανά παθαίνω!
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,474 μηνύματα.
Δε ξέρω τι λέτε εσείς, εγώ πάντως σήμερα έριξα άλφα-συπερμεθρίν στο δωμάτιο και σε κάποιους χώρους του σπιτιού κρυφούς, πίσω από έπιπλα που δεν φτάνει ο σκύλος... δε τη ξανά παθαίνω!
Βρε συ,το fleriana είναι άκρως αποτελεσματικό! Και οικολογικό.
Επισης εξαιρετική δουειά κάνουν και τα δολώματα,αυτά που είναι σε στρογγυλά κουτιά εννοώ ,είναι άοσμα και δεν κινδυνεύει και το ζωάκι σου γιατί όχι;
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,858 μηνύματα.
Βρε συ,το fleriana είναι άκρως αποτελεσματικό! Και οικολογικό.
Επισης εξαιρετική δουειά κάνουν και τα δολώματα,αυτά που είναι σε στρογγυλά κουτιά εννοώ ,είναι άοσμα και δεν κινδυνεύει και το ζωάκι σου γιατί όχι;
Τη fleriana δε την εμπιστεύομαι, ειδικά για τα μεγάλα τέρατα του κόσμου (εννοώ πιο μεγάλα από κατσαρίδας, αν θυμάσαι :P ), όμως δε θα έλεγα όχι να πάρω και παγίδες δολώματα! Εννοείς αυτά τα με τις "εισόδους" γύρω γύρω;
526592_1024.jpg
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,474 μηνύματα.
Τη fleriana δε την εμπιστεύομαι, ειδικά για τα μεγάλα τέρατα του κόσμου (εννοώ πιο μεγάλα από κατσαρίδας, αν θυμάσαι :P ), όμως δε θα έλεγα όχι να πάρω και παγίδες δολώματα! Εννοείς αυτά τα με τις "εισόδους" γύρω γύρω;
View attachment 114199
Ναι ναι αυτά εννοώ,είναι πολύ αποτελεσματικά.
Όμως τώρα που το σκέφτομαι δεν ξέρω αν θα τα δαγκωνει το σκυκλακι σου ,για να παίξει..υπάρχει τέτοια περίπτωση; Αν όχι είναι εξαιρετική επιλογή.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,858 μηνύματα.
Ναι ναι αυτά εννοώ,είναι πολύ αποτελεσματικά.
Όμως τώρα που το σκέφτομαι δεν ξέρω αν θα τα δαγκωνει το σκυκλακι σου ,για να παίξει..υπάρχει τέτοια περίπτωση; Αν όχι είναι εξαιρετική επιλογή.
Ναι υπάρχει τέτοια περίπτωση γι' αυτό όταν το πάρω θα το βάλω σε άπιαστα σημεία, πχ στον αποθηκευτικό χώρο του κρεβατιού ή πίσω από τη βιβλιοθήκη ψηλά (συνήθως αυτά έχουν αυτοκόλλητα για να τα βάζεις σε ύψος) και μέσα στη ντουλάπα.

Σε λίγο θα ψοφήσω εγώ εδώ μέσα :lol:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,842 μηνύματα.
Πρώτη φορά προχθές συνάντησα αρκετές κατσαρίδες στη ζωή μου, στο σπίτι της γιαγιάς μου (παλιά οικοδομή). Κράτησε μία όμηρο τον αδερφό μου στο μπάνιο αργά το βράδυ και έπρεπε να τον σώσω :P . Μετά βγήκα με τον φακό του κινητού μου στη κουζίνα και είδα άλλες 3-4 να βολοδέρνουν οπότε άρχισε το κυνηγητό. Τα άτιμα τα παλιοζωύφια έχουν τρομερή ταχύτητα και αντανακλαστικά. Κοπανούσα τα πάντα με την χαρτοπετσέτα μέχρι να τις γραπώσω :lol:. Έζησα σούρεαλ βράδυ. Αυτό απαντάει και στην προχθεσινή ερώτηση της Πακ γιατί δεν κοιμάστε τέτοια ώρα :P

Αλλά ναι, είπα να μοιραστώ με την ομήγυρη το πρώτο μου encounter με κατσαρίδες :mpinelik:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,070 μηνύματα.
Πρώτη φορά προχθές συνάντησα αρκετές κατσαρίδες στη ζωή μου, στο σπίτι της γιαγιάς μου (παλιά οικοδομή). Κράτησε μία όμηρο τον αδερφό μου στο μπάνιο αργά το βράδυ και έπρεπε να τον σώσω :P . Μετά βγήκα με τον φακό του κινητού μου στη κουζίνα και είδα άλλες 3-4 να βολοδέρνουν οπότε άρχισε το κυνηγητό. Τα άτιμα τα παλιοζωύφια έχουν τρομερή ταχύτητα και αντανακλαστικά. Κοπανούσα τα πάντα με την χαρτοπετσέτα μέχρι να τις γραπώσω :lol:. Έζησα σούρεαλ βράδυ. Αυτό απαντάει και στην προχθεσινή ερώτηση της Πακ γιατί δεν κοιμάστε τέτοια ώρα :P

Αλλά ναι, είπα να μοιραστώ με την ομήγυρη το πρώτο μου encounter με κατσαρίδες :mpinelik:

Έπρεπε να δεις όταν γκρεμίζω για να κάνω ανακαινίσεις στα σπίτια, τι περπατάει μεσα στους τοίχους, ακόμα και μες τις ξύλινες κάσες των παραθύρων όπως ξηλώνονται βλέπεις μέσα στο ξύλο απολιθωμένα ζωύφια.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Έπρεπε να δεις όταν γκρεμίζω για να κάνω ανακαινίσεις στα σπίτια, τι περπατάει μεσα στους τοίχους, ακόμα και μες τις ξύλινες κάσες των παραθύρων όπως ξηλώνονται βλέπεις μέσα στο ξύλο απολιθωμένα ζωύφια.
Οι ξύλινες κάσες είναι οι αγαπημένες των ζουζουνιων, και των κατσαρίδων, όλοι όσοι μεγαλώσαμε στο χωριό τα ξέρουμε αυτά.
Ένας από τους λόγους που δεν θέλω να γυρίσω το καλοκαίρι είναι αυτός. Στην Αθήνα δεν έχω δει ποτέ κατσαρίδα στο σπίτι. Στο χωριό έχω ξυπνήσει με κατσαρίδα στην μύτη μου (φρικιαστικό) και κάθε βράδυ πέφτει κυνηγητό παρόλο που βάζουμε ειδικά κατσαριδοκτονα.

Καλη είναι και η Αθήνα με το a/c 😜
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,858 μηνύματα.
Έβαλα Bayer Maxforce σε όλο το σπίτι όπου δεν φτάνει το σκυλί μου.
Καλή όρεξη :bunny:
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,853 μηνύματα.
Ένα τέτοιο επισκέπτη έχω στο σπίτι μου από χθες ,ευτυχώς στο καθιστικό ακόμα..

Έχω την μάνα μου να μου λέει μην τυχών και το σκοτώσω το σαμιαμιδακι γιατί αυτά φέρνουν καλοτυχία στο σπίτι..

Η μόνη καλοτυχία είναι ότι θα πρεπει να μετακομίσω μέχρι να το πιάσω γιατί μόνο με την ιδέα ότι μπορεί να κάθομαι αμέριμνη και να το δω επάνω μου με τρελενει..

Πως τα διώχνουμε αυτά???
Έχει τύχει σε κάποιον?


View attachment 106203
Κάτι τέτοια έλεγε και η μαμά μου μέχρι που βρέθηκε ένα σε κάλτσα της και δεν το πήρε χαμπάρι πριν τη βάλει...🥲
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Πάλι καλά έχω τη γάτα μου, άριστη κυνηγός, που τις ρίχνει νοκ άουτ "άμα τη εμφανίσει". :ok:

Μόλις προχθές μου άφησε στο χολ μια τεράστια κατσαρίδα, από αυτές τις σιχαμερές. :sick:
Ευτυχώς, δεν τις τρώει. Μου τις αφήνει μισοπεθαμένες (τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνω εγώ).
Έχω την υποψία πως μπαίνουν νύχτα από τα μισάνοιχτα παράθυρα -γιατί τις βρίσκω μόνο το καλοκαίρι-
και η πόλη βρίθει από δαύτες.:/:
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
εχω να δω κατσαριδα πολλα χρονια ... κανω τρεις φορες το χρονο ομως απολυμανση
βρισκω ομως ψιλα ψιλα μυρμηγκακια αυτα δεν ξερω απο που ερχονται
ζω στην εξοχη δεν μπορω να αποφυγω τα παντα τουλ τα πολυ χαλια τα γλιτωνω
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,911 μηνύματα.
Ένα θα σας πω, βγήκαν κάτι μικρές και κάτι μεγάλες, έβαλα μάσκα ΚΝ και άδειασα ένα μπουκάλι τεράστιο τεζα στη κουζίνα, ε ψόφησαν όλες
 

kamekiwii23

Νεοφερμένος

Ο kamekiwii23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Εμένα σε αθλια υποδομή μέχρι πρόσφατα με πολυ υγρασία και γενικότερα χαλια συνθήκες , αλλά κατσαρίδες είδα μόνο μια φορά στη ζωή μου. Πιστεύω η σωστή πρόληψη είναι το παν.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Κι εδώ (στο εξοχικό) κατσαρίδες γμτ, τεράστιες μάλιστα!
Χθες βράδυ, έπαιξε για λίγο η γάτα με μια και μου την άφησε να την αποτελειώσω.
Παλιά στρίγγλιζα από φρίκη μόνο στη θέα, αναζητώντας ένα χέρι (άλλο) να τη σκοτώσει και να την εξαφανίσει.
Πλέον έχω κάνει προόδους και ψύχραιμα την αποτελειώνω επιτόπου -δουλεύει σαγιονάρα! :P
 

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,512 μηνύματα.
Επειδη μενω σε βουνό (Αθήνα) και απο εντομα ζουζουνια ενα σωρο και θρεφταρια
εδω και μια τριετια τωρα
βαζω το Icon...
εχω σωθει πραγματικα
δεν παταει δεν πεταει τιποτα και ετσι προστατευω και τα σκυλια μου αλλα και τις γατες που ταιζω
μιας και ειναι για πολλα.
Το ιδιο βεβαια και για τους κηπους μου στο νησι η στο εξοχικο. Με το που μπαινει Απριλιος ξεκιναω και ψεκαζω.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,497 μηνύματα.
Είναι τραγική η κατάσταση, ειδικά αυτές τις μέρες με τη ζέστη. Αναζητούν (οι ακατονόμαστες...) υγρασία, νερό κ.λπ. και πιλαλάνε όπου βρουν...

Στο σπίτι μέσα δεν έχω τίποτα, απολύτως. Μα στο μπαλκόνι (και είμαι πολύ ψηλά...), έχω δει κάτι τεράστιες !!! Σαν chinook, ένα πράμα...Και πετάνε...σαν αποδημητικά...

Γκρεμοτσακίζομαι να μπω μέσα. Για τόση ψυχραιμία μιλάμε...
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,911 μηνύματα.
Είναι τραγική η κατάσταση, ειδικά αυτές τις μέρες με τη ζέστη. Αναζητούν (οι ακατονόμαστες...) υγρασία, νερό κ.λπ. και πιλαλάνε όπου βρουν...

Στο σπίτι μέσα δεν έχω τίποτα, απολύτως. Μα στο μπαλκόνι (και είμαι πολύ ψηλά...), έχω δει κάτι τεράστιες !!! Σαν chinook, ένα πράμα...Και πετάνε...σαν αποδημητικά...

Γκρεμοτσακίζομαι να μπω μέσα. Για τόση ψυχραιμία μιλάμε...
Εμένα όλο το σπίτι καθαρό, εκτός από την κουζίνα... Η οποία δεν ξέρω γιατί, είναι πεντακάθαρη, δεν ξέρω γιατί μαζεύονται εκεί... Σήμερα άδειασα μια μπουκάλα εντομοκτόνο και δεν ξανά είδα... Καλά, όταν το πέταξα βγήκαν 7-8 τεράστιες... Είναι και μεγάλη κουζίνα και άντε να τις βρεις. Μπήκα μετά από μία ώρα αφού άδειασα ΟΛΟ το τεζα και είδα πολλά πτώματα
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,497 μηνύματα.
Εμένα όλο το σπίτι καθαρό, εκτός από την κουζίνα... Η οποία δεν ξέρω γιατί, είναι πεντακάθαρη, δεν ξέρω γιατί μαζεύονται εκεί... Σήμερα άδειασα μια μπουκάλα εντομοκτόνο και δεν ξανά είδα... Καλά, όταν το πέταξα βγήκαν 7-8 τεράστιες... Είναι και μεγάλη κουζίνα και άντε να τις βρεις. Μπήκα μετά από μία ώρα αφού άδειασα ΟΛΟ το τεζα και είδα πολλά πτώματα
Δυστυχώς δεν έχουν τέτοια κριτήρια...Επιβιώνουν και στα καθαρά και στα βρώμικα. Και σε οποιεσδήποτε συνθήκες...

Βρε συ, μην πάθεις τίποτα με τόσο φάρμακο...Έχει και πολλή ζέστη και δεν μπορείς ν' ανοίγεις συχνά ν' ανανεώνεται ο αέρας...

Φώναξε μία εταιρεία να σου κάνουν απολύμανση (δεν ξέρω αν έχεις κατοικίδιο...αν ναι, θα σου βάλουν τζελ). Γύρω στα 25 ευρώ παίρνουν...
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Στο χωριό έχω ξυπνήσει με κατσαρίδα στην μύτη μου
Θα είχα πεθάνει επιτόπου νομίζω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Λοιπόν, βλεπω πολυ συχνά κατσαρίδες κάτω στην πολυκατοικία. Κάναμε απεντόμωση πριν 1-2 μήνες και τωρα απλά τις βλέπουμε ήδη νεκρές. Δηλαδή δεν είναι ότι η απεντόμωση τις απωθεί, απλα τις σκοτώνει μόνο. Επισης, εχω μια μικρη εντύπωση οτι κάθε χρόνο γίνονται όλο και πιο μεγάλες;;; Δεν εχω δει φέτος κατσαρίδα φυσιολογικού μεγέθους. Είναι θεοτεραστιες όλες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top