Κατσαρίδες, κουνούπια και η υπόλοιπη παρέα!

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,504 μηνύματα.
Λοιπόν, βλεπω πολυ συχνά κατσαρίδες κάτω στην πολυκατοικία. Κάναμε απεντόμωση πριν 1-2 μήνες και τωρα απλά τις βλέπουμε ήδη νεκρές. Δηλαδή δεν είναι ότι η απεντόμωση τις απωθεί, απλα τις σκοτώνει μόνο. Επισης, εχω μια μικρη εντύπωση οτι κάθε χρόνο γίνονται όλο και πιο μεγάλες;;; Δεν εχω δει φέτος κατσαρίδα φυσιολογικού μεγέθους. Είναι θεοτεραστιες όλες.
Επειδή με το θέμα έχω ασχοληθεί πολύ, και στη δική μας πολυκατοικία, θα σου πω πώς έτσι όπως τα λες είναι. Η απεντόμωση γίνεται στους κοινόχρηστους χώρους μ΄ ένα υγρό φάρμακο (που εν συνεχεία γίνεται σαν σκόνη...), περιμετρικά σε κάθε όροφο, από γωνία σε γωνία, και σε σκάλες, φωταγωγούς κ.λπ...

Όντως. Όπου πατήσουν τις βρίσκουμε, ύστερα, αυτό που λέμε τ΄ ανάσκελα...

Αλλά...έξω, εκτός πολυκατοικίας δηλαδή, δεν μπορεί κανείς να κάνει τίποτα. Τί θα ψεκάσεις ; Τον αέρα ; Κι αυτές πετάνε, σαν τα πουλιά...και προσγειώνονται στα μπαλκόνια, στα κάγκελα κ.λπ. Και την ώρα εκείνη που εμείς - αμέριμνοι - μπορεί να βγούμε στο μπαλκόνι, ανοίγοντας την μπαλκονόπορτα μπορεί κάποια να μπει μέσα. Γι΄ αυτό θέλει πολλή προσοχή, ειδικά από το σούρουπο και μετά. Βγαίνουμε...σφαίρα, κλείνουμε τη σίτα ή το τζάμι και μπαίνουμε, πάλι σφαίρα...

Το είπα κι εγώ, παραπάνω...σαν σινούκ είναι. Και μόνο που την βλέπεις ανατριχιάζεις. Εγώ δεν τις σιχαίνομαι μόνο...τις τρέμω (ψυχολογικά, άσε...)...
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,926 μηνύματα.
Θα είχα πεθάνει επιτόπου νομίζω.
Έπαθα ένα μικρό σοκ η αλήθεια ειναι:laugh:
Η αίσθηση είναι απαίσια, σαν να σε γαργαλαει κάτι αλλά ΠΟΛΥ έντονα και γρήγορα.

Είναι θεοτεραστιες όλες.
Θα συμφωνήσω. Εμείς στο χωριό λέμε αυτές που έρχονται από τα χωράφια είναι τεράστιες, αυτές που είναι από εσωτερικό χώρο είναι μικρότερες.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,599 μηνύματα.
αυτές που είναι από εσωτερικό χώρο είναι μικρότερες.
Αυτές;
IMG_2849.png
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,599 μηνύματα.

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,504 μηνύματα.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,926 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,599 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,504 μηνύματα.
Να μην τολμήσω τι; Να κάνω αυτό;
Παλιόπαιδο (κάτι άλλο μου ΄ρθε να πω, αλλά δημόσια δεν...) !!! Κοντά έπρεπε να σ΄ είχα...:devil:

Η πλάκα είναι ότι...άνοιξα την ειδοποίηση ότι με παρέθεσες...και ήρθα εδώ και την είδα...:P

Αν το κάνετε για να με διώξετε, μια ώρα αρχύτερα, καλά το πάτε...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,852 μηνύματα.
Κι αυτές πετάνε, σαν τα πουλιά..
Όχι. Οι κατσαρίδες είναι τρομερά αδέξιες στο πέταγμα και δεν το προτιμούν και ιδιαίτερα το να πετάνε. Είναι πραγματικά αρτσούμπαλες όταν πετάνε και σκάνε όπου βρουν χωρίς να το θέλουν.

Όσο για το μέγεθος τους έχω παρατηρήσει την αντίθεση χωριού-πόλης. Οι κατσαρίδες που έπιασα στης γιαγιάς μου που μένει εντός της πόλης ήταν τρομερά μικρές.

Οι κατσαρίδες που έχουμε στο χωριό είναι όντως τεράστιες. Μια είχε μπει στο δωμάτιο μου προφανώς απέξω (μιας που οι σίτες είναι παμπάλαιες και σκισμένες στο δωμάτιο μου) και όταν την έπιασα με χαρτοπετσέτα ένιωθα τα ποδαρια της να κουνιούνται από μέσα.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,599 μηνύματα.

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,504 μηνύματα.
Οι κατσαρίδες που έχουμε στο χωριό είναι όντως τεράστιες. Μια είχε μπει στο δωμάτιο μου προφανώς απέξω (μιας που οι σίτες είναι παμπάλαιες και σκισμένες στο δωμάτιο μου) και όταν την έπιασα με χαρτοπετσέτα ένιωθα τα ποδαρια της να κουνιούνται από μέσα.
Tώρα...τα θες κι εσύ...

Θα καταλάβεις τί εννοώ...

Σ΄ ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση. Θα προσαρμόσουμε τη ζωή μας ανάλογα, νεαρέ μου (έβαλα και τη δική μου πινελιά, στο τέλος, μην το ξεσηκώσω αυτούσιο...)...

Με χαρτοπετσέτα ; Αααα, δηλαδή, εσύ είσαι ήρωας ένα πράμα !!!
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,852 μηνύματα.
Με χαρτοπετσέτα ; Αααα, δηλαδή, εσύ είσαι ήρωας ένα πράμα !!!
Το μόνο ηρωϊκό είναι στο να τις προλάβεις γιατί είναι γρήγορα πλάσματα. Στης γιαγιάς μου που ήταν μικρές είχαν πονέσει τα δάκτυλα μου με το να τα κοπαναω στους τοίχους μέχρι να τις πιάσω. Με το ένα κρατούσα τον φακό του κινητού και με το άλλο την χαρτοπετσέτα :laugh:
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,485 μηνύματα.
Καλέ εγώ τις πιάνω με γυμνά χέρια (εννοείται τα πλένω μετά), γτ έχω άριστο έλεγχο. Μόνο τα ποντίκια με ανατριχιάζουν (κτηνίατρος να σου πετύχει 😂).
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,852 μηνύματα.
Καλέ εγώ τις πιάνω με γυμνά χέρια (εννοείται τα πλένω μετά), γτ έχω άριστο έλεγχο. Μόνο τα ποντίκια με ανατριχιάζουν (κτηνίατρος να σου πετύχει 😂).
Ακρίδες, γρύλους και τέτοια πιάνω με γυμνά χέρια. Κατσαρίδες όχι, αυτά έρχονται από τους υπονόμους, ένας Θεός ξέρει τι μπορεί να μεταδώσουν.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,485 μηνύματα.
Ακρίδες, γρύλους και τέτοια πιάνω με γυμνά χέρια. Κατσαρίδες όχι, αυτά έρχονται από τους υπονόμους, ένας Θεός ξέρει τι μπορεί να μεταδώσουν.
Αν δε σε τσιμπήσει τι να πάθεις; Εγώ για αυτό τις πιάνω με γυμνά χέρια για να είμαι σίγουρη που θα τις ακουμπήσω και ότι δε θα μου ξεφύγουν.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,852 μηνύματα.
Αν δε σε τσιμπήσει τι να πάθεις; Εγώ για αυτό τις πιάνω με γυμνά χέρια για να είμαι σίγουρη που θα τις ακουμπήσω και ότι δε θα μου ξεφύγουν.
Δύσκολα τσιμπάνε αυτές. Μόνο αν υπάρχει υπερπληθυσμός και δεν βρίσκουν τι να φάνε θα το κάνουν.

Μόνο να τις αγγίζεις όμως είναι επικίνδυνο. Μέχρι και δυσεντερία μπορείς να πάθεις.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,485 μηνύματα.
Δύσκολα τσιμπάνε αυτές. Μόνο αν υπάρχει υπερπληθυσμός και δεν βρίσκουν τι να φάνε θα το κάνουν.

Μόνο να τις αγγίζεις όμως είναι επικίνδυνο. Μέχρι και δυσεντερία μπορείς να πάθεις.
Από το άγγιγμα; Με τρόμαξες τώρα 😂 Γενικά δε σιχαίνομαι εύκολα, οπότε πιάνω ότι είναι να πιάσω και μετά πλένομαι καλά και όταν λέω καλά εννοώ πλύσιμο τύπου χειρουργείου. Καλά δεν κυνηγάω και καθημερινά κατσαρίδες, θα δω τι θα κάνω την επόμενη φορά.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,504 μηνύματα.
Μωρέ ούτε ποντίκια, ούτε φίδια...ούτε τίποτα δε φοβάμαι. Χωριατοπούλα γαρ (έστω για πολλά πολλά καλοκαίρια...)...

Μ΄ αυτή / αυτές...έχουν τέτοιο θράσος, τέτοια αυθάδεια, που δεν έχω ξαναδεί...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,852 μηνύματα.
Μωρέ ούτε ποντίκια, ούτε φίδια...ούτε τίποτα δε φοβάμαι. Χωριατοπούλα γαρ (έστω για πολλά πολλά καλοκαίρια...)...

Μ΄ αυτή / αυτές...έχουν τέτοιο θράσος, τέτοια αυθάδεια, που δεν έχω ξαναδεί...
Όντως, τα χωριατόπαιδα είμαστε μπροστά. Όταν εμείς κυνηγούσαμε ακρίδες με τα χέρια στα χόρτα ξυπόλητοι τα παιδιά της πόλης έπαιζαν στις παιδικές χαρές :P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top