Κολώνιες και αρώματα

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Αν και δεν έχω ιδέα από γυναικεία αρώματα πήρα το παρακάτω σε μια παιδική φίλη που έχει τα γενέθλια της αύριο,εύχομαι να έκανα καλή επιλογή!Νομιζω κυκλοφόρησε πρόσφατα.

 

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Αν και δεν έχω ιδέα από γυναικεία αρώματα πήρα το παρακάτω σε μια παιδική φίλη που έχει τα γενέθλια της αύριο,εύχομαι να έκανα καλή επιλογή!Νομιζω κυκλοφόρησε πρόσφατα.



Ναι πολύ πρόσφατα κυκλοφόρησε. Εγώ προχθές είδα διαφήμιση στη τβ. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά τα ysl αρώματα είναι συνήθως καλά και έχουν διάρκεια.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Αααχ είναι τόσα τα αρωματα που λατρεύω, που δεν ξέρω από πού να πρωτοξεκινησω! Τώρα έχω το si του Armani, ωραίο αλλά μετά από ένα διάστημα άρχισε να μου φαίνεται λίγο βαρύ. Πιο πριν είχα το Versace pour femme, τέλειο άρωμα, τέλειο μπουκάλι, ανυπομονώ να το ξαναπάρω. Για πιο ανάλαφρο και λουλουδενιο, προτείνω το Kenzo - Flower in the air. Τέλος, αυτό που μου λένε όλοι ότι μου πάει περισσότερο απ όλα και το χουν συνδέσει μαζί μου είναι το Body από Burberry.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.
Αν δεν τσιγγουνευόμουν θα τσιμπούσα.


Ενα πενηντάρικο ο πατίστας το μικρό μπουκάλι 59 μλ. Αμα είσαι επάνω Ελβετία όντως δεν ξέρω τιμές.

Sample it first γιατί έχει φάει ρεφορμουλάρισμα άγριο και δεν είναι αυτό που ήταν. Δεν το εχω (για να σου πω εντυπώσεις) και δεν πρόκειται καθότι πολύ dated πυραμίδα από νότες.

Φαντάσου δεν τσίμπησα ούτε άλλα παρεμφερή αρώματα τύπου Puig Quorum και Bogart pour Homme που είναι ίδιο στυλάκι και κάνανε ένα 20άρικο. Αρκετά με την IFRA, έκοψε στο ελάχιστο το oakmoss και τα ξέσκισε όλα αυτά τα powerhouses.

Αν θες άρωμα τύπου "unforgiving αντρίλα και κωλόπαιδο" με tobacco, κοίτα και το νέο Aramis Tobacco Reserve και για γκομενοκατάσταση oriental και δέρμα, θα πας στο Bvlgari black orient.


In other news, πάλι πούλησα ένα νεφρό και τσίμπησα το Dior Homme Parfum, μια κατοστάρα στο νερό αλμυρή αλμυρή αλλά άξιζε. Πεθαίνω για αγριόκρινο-σανδαλόξυλο-δέρμα.

 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Πήρα και δεύτερο μπουκάλι!

Ευχαριστώ τον Valder που μου είχε προτείνει αυτό το εκπληκτικό άρωμα.

 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.
Πήρα και δεύτερο μπουκάλι!

Ευχαριστώ τον Valder που μου είχε προτείνει αυτό το εκπληκτικό άρωμα.



Χαίρομαι που βρήκες το "δηλητήριό" της αρεσκείας σου και τσίμπησες και backup bottle! Δεν έχω τολμήσει να πάρω εγω δεύτερο μπουκάλι σε κανένα από τη συλλογή μου.

Πολύ φοβάμαι ότι θα με ξεπεράσουν τα αρώματα, θα πεθάνω και τα μισά θα είναι ακόμα γεμάτα.:hehe:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Χαίρομαι που βρήκες το "δηλητήριό" της αρεσκείας σου και τσίμπησες και backup bottle! Δεν έχω τολμήσει να πάρω εγω δεύτερο μπουκάλι σε κανένα από τη συλλογή μου.

Πολύ φοβάμαι ότι θα με ξεπεράσουν τα αρώματα, θα πεθάνω και τα μισά θα είναι ακόμα γεμάτα.:hehe:


Πραγματικά σε ευχαριστώ που μου την είχες προτείνει.Ειναι η πρώτη φορά που αγοράζω δεύτερο μπουκάλι από το ίδιο άρωμα.
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Εγώ πάλι έχω κολλήσει εμμονικά στο acqua di gio αλλά το profumo στο μαύρο μπουκάλι :1eye:
Ναι... και την έχω πατήσει κατά κάποιο τρόπο γιατί ξέρουν όλοι πότε είμαι και που, εννοώ στο χώρο εργασίας, ασανσέρ κτλ.... ειδικά οι γυναίκες κάνουν σα λαγωνικά, έχει πλάκα. Πολύ δυνατό άρωμα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Έτσι ADGP, το άρωμα του κωλόπαιδου, το χω αδειάσει το μισό.:devil:
Δεν είχα σκεφτεί την συντομογραφία....καλό! Όπως θα λέγαμε GNTM :lol:
Κωλόπαιδου, καλόπαιδου, καυλόπαιδου δεν ξέρω ακριβώς, πάντως αρέσει ;)
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ενα πενηντάρικο ο πατίστας το μικρό μπουκάλι 59 μλ. Αμα είσαι επάνω Ελβετία όντως δεν ξέρω τιμές.

Sample it first γιατί έχει φάει ρεφορμουλάρισμα άγριο και δεν είναι αυτό που ήταν. Δεν το εχω (για να σου πω εντυπώσεις) και δεν πρόκειται καθότι πολύ dated πυραμίδα από νότες.

Φαντάσου δεν τσίμπησα ούτε άλλα παρεμφερή αρώματα τύπου Puig Quorum και Bogart pour Homme που είναι ίδιο στυλάκι και κάνανε ένα 20άρικο. Αρκετά με την IFRA, έκοψε στο ελάχιστο το oakmoss και τα ξέσκισε όλα αυτά τα powerhouses.

Αν θες άρωμα τύπου "unforgiving αντρίλα και κωλόπαιδο" με tobacco, κοίτα και το νέο Aramis Tobacco Reserve και για γκομενοκατάσταση oriental και δέρμα, θα πας στο Bvlgari black orient.


Για να το λες κάτι θα ξέρεις, τα σημειώνω. Απλά το 'χα δει να το προτείνει ένας και το χα κρατήσει δεν ξέρω από αρώματα. Η ralph lauren έκοψε έξοδα και από κει δλδ :hehe:.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Γουατ; Νομιζα ολο το point ειναι να βρεςι signature scent οπως λεει ο τομ φορντ


Το λένε όντως αλλά εγώ τον καταλαβαίνω τον valder, είναι εθισμός να ψωνίζεις αρώματα και να έχεις ένα για κάθε διάθεση :P

Δεν πρέπει να πέρασες καλά μαζί του για να τον βρίζεις! :give_rose:

Οχι όχι μια χαρά πέρασα, ας ξαναγυρισουμε στη συζήτηση με τα αρώματα τώρα, ξεφύγαμε :rofl:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Το λένε όντως αλλά εγώ τον καταλαβαίνω τον valder, είναι εθισμός να ψωνίζεις αρώματα και να έχεις ένα για κάθε διάθεση :P



Οχι όχι μια χαρά πέρασα, ας ξαναγυρισουμε στη συζήτηση με τα αρώματα τώρα, ξεφύγαμε :rofl:


Ok τότε!:thumbup:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.
Για να το λες κάτι θα ξέρεις, τα σημειώνω. Απλά το 'χα δει να το προτείνει ένας και το χα κρατήσει δεν ξέρω από αρώματα. Η ralph lauren έκοψε έξοδα και από κει δλδ :hehe:.

Κοίταξε αδερφέ θα στο πω απλά. Δεν φταίει η Ralph Lauren τόσο, όσο οι διάφορες ρυθμιστικές αρχές - επιτροπές χαρτογιακάδων που λένε "Α! 5-6 καταναλωτές σε όλο τον πλανήτη είχαν αλλεργία στο oakmoss, ας περιορίσουμε το oakmoss σε όλα τα αρώματα που το έχουν".

Και για συστατικά όπως το civet (μη με ρωτήσεις τι είναι, απλά θα σου πω δυο λέξεις YSL - Kouros, έχουν διαλυθεί οικογένειες επειδή άνθρωποι φόρεσαν αυτή τη μπόχα σε γιορτινά οικογενειακά τραπέζια), να το καταλάβω γιατί να περιοριστεί η χρήση του (αφανισμός ασιατικού είδους γάτας) και να αντικατασταθεί με τεχνητό civet. Ναι, να το καταλάβω και για συστατικά όπως το Σανδαλόξυλο. Αλλά επειδή 5-6 νοματαίοι είχαν αλλεργία στο λειχήνα της βελανιδιάς, περιορίστε τη δοσολογία και ξεσκίστε κλασσικά αρώματα όπως το Polo, Cool Water, Ted Lapidus, Chanel Antaeus ακόμα και το Creed Aventus του 2010 αν έχουν το Θεο τους.

Και βέβαια πάντα ισχύει και αυτό που είπες, κόβουν και αυτοβούλως οι ίδιες οι εταιρείες συστατικά και ποιότητα, απλά δεν είναι πάντα έτσι.

Στην πράξη αυτό σημαίνει ότι η φόρμουλα αυτών των αρωμάτων, η απόδοσή τους και η οσμή τους δεν είναι η ίδια με αυτή που είχαν όταν πρωτοκυκλοφόρησαν (εν προκειμένω για το Πόλο, το 1978), άρα ότι βλέπεις στο νετ, πρέπει να διακρίνεις εαν πρόκειται για vintage batch, pre-IFRA (προ επιτροπής, αρρύθμιστη αγορά), reformulated batch και ποιό reformulation απ όλα. Αμα θες να μπλέξεις μπλέκεις ένα πράγμα. Οι περισσότεροι καταναλωτές δεν το παίρνουν καν χαμπάρι και λένε "α το κατάστημα πούλησε μούφα". Εκτός αν το κατάστημα είναι από τη Σιβηρία, όχι, δεν πούλησαν μούφα, απλά έφαγε ο καταναλωτής reformulation και η σουπερ γουάου κολώνια έγινε νεράκι.


Πέρα από τη θεωρία, δε σου λέω να μη το δοκιμάσεις το Πόλο. Πάντα να τα δοκιμάζεις, σέβομαι τα χρήματά σου και είναι η πιο τετράγωνη κουβέντα που θα ακούσεις από εμένα πέρα από τη γκρίνια που δεν αφορά και τον πολύ κόσμο.

Μπορεί και να σου αρέσει το τωρινό batch. Πως θα είναι, δεν το ξέρω. Δεν τα χω μυρίσει για να κρίνω. Μόνο η μύτη σου θα κρίνει. Απλά έχε στο πίσω μέρος του κεφαλιού σου ότι δεν είναι η φόρμουλα του '78.

Και συνήθως, όταν δεν με πιάνει το συλλεκτικό μου, τα αποφεύγω τα reformulated. Εξαίρεση το Dior Fahrenheit όπου το reformulation του 2018 κατέβασε τη νότα βανίλιας λίγο και ανέβασε ξανά τη βιολέτα και έτσι μοιάζει ξανά με το παλιό κλασσικό Fahrenheit δέρμα και βενζινίλα. Και φυσικά το αγόρασα. Αλλά είναι πολύ πολωτική σαν κολώνια, είτε την αγαπάς είτε τη μισείς.


Γουατ; Νομιζα ολο το point ειναι να βρεςι signature scent οπως λεει ο τομ φορντ

Κοίτα ναι, δεν είναι απαραίτητα λάθος, δηλαδή αν σκεφτείς ότι ο μέσος άντρας δεν φοράει άρωμα (κι όμως!), οι λίγοι που ασχολούνται με αυτό το θέμα, παίρνουν 3-4 αρώματα (πχ ενα για χαλαρές περιστάσεις, ένα για δουλειά, ένα για χειμώνα κι ένα για καλοκαιράκι) και κάποιο από αυτά είναι dumb reach, σου λέει δεν το πολυσκέφτομαι γιατί βιάζομαι, αρπάζω το Dior Sauvage, ψεκάζομαι και φεύγω. Generic ξε-generic, it works. Και ξαφνικά είναι το signature scent τους αυτό (που λέμε, σε διαλέγει η κολώνια, δεν την διαλέγεις).

Αντίστοιχα, κι όσοι έχουμε μπλεχτεί με την κοινότητα και έχουμε μια μικρή ή μεγαλύτερη συλλογή, κάνουμε το εξής. Σήμερα έχει κρύο, άρα η Signature of the day (θα το βρεις και ως SOTD) θα είναι η Montale - Black Aoud (πολύ βαρύ ανατολίτικο Ούντ και τριαντάφυλλο να διαπερνά το κρύο). Την αυριανή, είναι πιο φθινοπωρινός ο καιρός, πιο μαλακό το κρύο, βάζεις την Guerlain Homme Ideal (απαλή προβολή, μαλακή κολώνια κεράσι). Τον Μάιο που πας σε συνέντευξη σε εταιρία θα έχεις signature of the day την Terre D' Hermes (καπιταλισμός σε μπουκάλι) ή Guerlain Vetiver ή Tom Ford - Grey Vetiver ή Lalique - Encre Noire.

Το προσαρμόζουν δηλαδή και οι πορωμένοι ανάλογα με καιρό/περίσταση κλπ, απλά γίνεται πιο αφηρημένη η έννοια της signature scent. Εντάξει γενικά ότι θες κάνεις με τη συλλογή σου, σιγά μη σου πει ο Tom Ford τι πρέπει να κάνεις, φαντάσου άλλοι κάνουν layering δυο κολώνιες μαζί. Περνάνε δηλαδή μια βασική κολώνια, και πέντε λεπτά μετά, ψεκάζουν μια άλλη από πάνω για να κλειδώσει την πρώτη, να της αυξήσει την απόδοση ή και να αναμειχθούν οι οσμές. Εγω το θεωρώ υπερβολικό, αλλά υπάρχει κόσμος που το κάνει.

Whatever floats one's boat I guess.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top