Κρίσεις πανικού

Έχετε πάθει κρίση πανικού ποτέ;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 86)

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι...
Έχω μία δυσκολία με κάποιες συγκεκριμένες δραστηριότητες. Δε με πιάνει ακριβώς κρίση πανικού, γιατί ξέρω πότε να φρενάρω... αλλά έστω κι έτσι δεν μπορώ να χαρώ αυτό που κάνω.
Για παράδειγμα, δεν μπορώ να συμμετάσχω σε εκδρομές trekking... Αν είναι λίιιγο ανηφορικό το έδαφος (και, ναι, στις Άλπεις θα το βρω αυτό, δεν το γλυτώνω) μου κόβεται η ανάσα... αλλά δεν πρόκειται για το κανονικό, συνηθισμένο λαχάνιασμα. Σα να κλείνει ο λαιμός μου, βαραίνει πολύ η αναπνοή μου, σε σημείο να ακούγομαι σαν υστερικό τσιουάουα που γαύγιζε μισή ώρα σε λαμπραντόρ και δεν μπορεί ν' ανασάνει. Αν για κάποιο λόγο απλά πρέπει να συνεχίσω, ό,τι διάλειμμα κι αν κάνω, δακρύζουν τα μάτια μου και τρέμω λίγο.

Ναι, πανικός.
Αλλά τι κάνουμε για μία συγκεκριμένη περίπτωση;;;


To Βασικό είναι πρώτα απο όλα να προσπαθήσεις να σκευτείς και να εστειάσεις τον φόβο σου, 1 πράγμα σε πανικοβάλει και εσύ απλά βλέπεις το σύνολο, καλό είναι να σκευτείς τι είναι, το ύψος στο ανέβασμα; σκέυτεσε το πόσο ψηλά πάς;

Ολο αυτό είναι σαν το αμάξι, ένα μπουζάκι εχει πρόβλημα αλλα δεν μπορεί να λειτουργίσει ολόκληρο το αμάξι, συγκεντρώσου και σκέψου σε εσένα το μπουζί ποιό είναι και γιατί χάλασε, μπορεί να σε βοηθήσει και πολλύ μάλιστα, πρίν πάς στις Αλπεις:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoulini

Νεοφερμένος

Η nikoulini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Γειά σας!Εδω και 5 μηνες μου συμβαίνει να εχω παθει κρισεις πανικου. Ομως ειμαι καλυτερα τωρα. Κάνω θεραπεια και προσπαθω να το ξεπεράσω. Ασχημο πολύ. Θέλει κανεις να το συζητήσουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Γειά χαρά νικουλίνι.

Κατ΄ αρχήν μη γράφεις με κεφαλαία.

Και κατά δεύτερον το θεραπεία κάνεις;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoulini

Νεοφερμένος

Η nikoulini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Γειά σου.Παίρνω χαπια,το ενα λέγεται seroxat το οποίο είναι για ανεβάσει την ψυχολογία μου και το άλλο λέγεται zanax και το παίρνω αν θελω να ηρέμησω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Γεια σου κι από μένα, nikoulini! Καλώς μας ήρθες! Να σε ρωτήσω, έχεις περάσει και κάτι άλλο, η μονο οι κρίσεις πανικού σε ταλαιπωρούν?
Εγώ έχω καιρό να πάθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoulini

Νεοφερμένος

Η nikoulini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Καλως σας βρήκα.Οι κρίσεις πανικού προέκυψαν απο κάποιες ασχημες καταστάσεις που βίωσα και αγχώθηκα πάρα πολύ.Ο γιατρός μου είπε ότι συσωρεύτηκε πολυ άγχος και δεν μπορούσα να το διαχειριστώ και έτσι ξεσπασε.Έχεις πάθει και εσύ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι... παθαίνω σε κάποιες δραστηριότητες, ενώ πάθαινα παλιά που είχα πολύ άγχος με τι σχολη, μια αβεβαιότητα στη σχέση μου και ξεκινούσα και αγωνιστικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Νικουλίνι να σε ρωτήσω αν δεν είναι αδιακρισία πόσο καιρό παίρνεις τα χάπια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoulini

Νεοφερμένος

Η nikoulini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Έκανες κάποια θεραπεία?

Γεία σου.Δεν είναι αδιακρισία μην ανησυχείς.Τα παίρνω από τελη Ιουλίου αλλά το ηρεμιστικό το εχω σταματήσει να το παίρνω συστηματικά μόνο όταν αισθανθώ καπως περίεργα θα το πάρω.Εσύ αντιμετωπίζεις κατι τέτοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ναι, έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα στο παρελθόν, δύσκολη περίοδος.

Εντάξει, ήθελα να δω την χρήση του Xanax που κάνεις και νομίζω είναι πολύ καλή. Το ότι παίρνεις μόνο όταν υπάρχει λόγος από κάποιο σημείο. Αν κι είναι πολύ καλό φάρμακο κι ακούω πολλούς να το χρησιμοποιούν, φοβάμαι γι'αυτούς και θέλω να υπενθυμίζω να μην το παρακάνουν. Επειδή προσφέρει γρήγορη ανακούφιση μπορεί κάποιος να παίρνει χωρίς να καταβάλει προσωπική προσπάθεια να ''ηρεμίσει'' κι αυτό δεν είναι βοηθητικό ουσιαστικά. Κι ας μην ξεχνάμε τον κίνδυνο εθισμού που έχουν τα ηρεμιστικά. Οπότε καλό το Xanax, αλλά με μέτρο.

Βασικά θεωρώ πως στις κρίσεις πανικού και τις αγχώδεις διαταραχές εκτός από την θεραπεία βοηθάει πολύ η γυμναστική και το σεξ (όταν είναι εφικτό). Η σωματική εκτόνωση. Επίσης εκτός από αυτά εμένα με βοηθάνε τα χαλαρωτικά μπάνια κι οι δραστηριότητες που με κάνουν να ξεχαστώ και να περάσω καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ δεν έκανα θεραπεία. Πήγα κάποια στιγμή σε ψυχολόγο, αλλα ενδιάμεσα είχα μπορέσει ήδη να το ελέγχω η να το αποφεύγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoulini

Νεοφερμένος

Η nikoulini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Θα σου στείλω αύριο το πρωί γιατί πρέπει να φύγω.Πάντως όντως το zanax πρέπει να το ελέγχουμε γιατί αστα να πάνε αν το παίρνουμε με την πρώτη στράβη.Καλό απόγευμα και ελπίζω να τα πούμε αυριο.Φιλάκια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Κάποιες φορές το άγχος μας είναι αναξέλεγκτο, αλλά ίσως είναι καλύτερα να δοκιμάζουμε άλλες μεθόδους, πριν πάρουμε φάρμακα.Αν αποκτήσεις ένα κατοικίδιο, σκυλάκι ας πούμε, όταν το παίρνεις αγκαλιά θα νιώθεις μεγάλη ανακούφιση.Κάτι καλό είναι και οτιδήποτε με νερό, π.χ ενα ενυδρείο,μόνο τον ήχο του νερού να ακούς φτάνει, στο εμπόριο επίσης υπάρχουν διάφορα αντικείμενα του κινέζικου FENG SUI,μικρές λίμνες κ.λ.π
Κάποιες φορές, παθαίνουμε κρίσεις πανικού και δεν μπορούμε να τις κοντρολαρουμε επειδή αντιστεκόμαστε σε αυτές σαν να είναι κάτι τραγικό, πιστεύω όμως ότι πρέπει να το δεχόμαστε διαφορετικά όταν έρχεται, διότι η αντίσταση είναι που το κάνει χειρότερο.Όταν μας συμβαίνει κάτι τέτοιο, δεν προσπαθούμε να το παλέψουμε, διότι γίνεται εντονότερο, απλώς λέμε στην φοβία μας εκείνη την στιγμή σαν να είναι ένας αντίπαλος <<ΕΛΑ ΔΕΝ ΣΕ ΦΟΒΑΜΑΙ>>θα σε αντιμετωπίσω διότι είμαι δυνατός και σιγά σιγά υποχωρεί.Όταν όμως αρχίζουμε να το φοβόμαστε και προσπαθούμε να το διώξουμε βίαια τότε χειροτερεύει και δεν υποχωρεί.Ίσως οι φοβίες οφείλονται σε κάποια δυσλειτουργεία του εγκεφάλου, η σε ουσίες που δεν εκκρίνονται σωστά μέσα στον εγκέφαλο.
Ενα καλό παράδειγμα είναι όταν κάνουμε δίαιτα.Προσωπικά όταν κάνω δίαιτα, και απαγορεύω στον εαυτό μου κάποιες τροφές, όπως τα γλυκά,τότε το γλυκό είναι στο μυαλό μου όλη μέρα, διότι το παλεύω πολύ για να το αποφύγω, και πολλές φορές αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να πέφτω με τα μούτρα σε αυτό.Ότι παλεύουμε με νύχια και δόντια να το αποφύγουμε, αυτό επιμένει και μας βασανίζει, αν όμως πούμε οκ και τι έγινε και το δεχτούμε τότε αυτό υποχωρεί, και απελευθερωνόμαστε μια και καλή απο αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,325 μηνύματα.
[εδώ αφαιρέθηκε προσβλητικό κείμενο]

Η κριση πανικου ειναι ενδεχομενος το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ συναισθημα που μπορει ενας ανθρωπος να νοιωσει, οδηγει σε συνδρομες παθησεις (αγοραφοβιες, τασεις αποφυγης κτλ) που απλα το ενυσχιουν, τα φαρμακα ειναι αποτελεσματικα και μπορουν να χρησημοποιηθουν στα πλαισια μιας δομημενης ψυχοθεραπευτικης προσεγκισης, αλλα αυτο το αραξε αποδεξου το ελενξε το και θα περασει ειναι επικυνδηνο σαν συμβουλη, γιατι η φοβια ΔΕΝ ειναι η ΑΙΤΙΑ της κρισης ειναι ο εγγεφαλος που προσπαθει να εστιασει ΚΑΠΟΥ την νευροχημικη διεργασια που οδηγει στον πανικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
...

Η κριση πανικου ειναι ενδεχομενος το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ συναισθημα που μπορει ενας ανθρωπος να νοιωσει, οδηγει σε συνδρομες παθησεις (αγοραφοβιες, τασεις αποφυγης κτλ) που απλα το ενυσχιουν, τα φαρμακα ειναι αποτελεσματικα και μπορουν να χρησημοποιηθουν στα πλαισια μιας δομημενης ψυχοθεραπευτικης προσεγκισης, αλλα αυτο το αραξε αποδεξου το ελενξε το και θα περασει ειναι επικυνδηνο σαν συμβουλη, γιατι η φοβια ΔΕΝ ειναι η ΑΙΤΙΑ της κρισης ειναι ο εγγεφαλος που προσπαθει να εστιασει ΚΑΠΟΥ την νευροχημικη διεργασια που οδηγει στον πανικο.

...[αφαίρεση μέρους λογομαχίας]
Απορώ γιατί άραγε οι ψυχικές ασθένειες βρίσκονται σε έξαρση στην εποχή μας και όχι τόσο πολύ σε άλλες εποχές.Μήπως έχουμε μάθει με το παραμικρό να παίρνουμε φάρμακα για οτιδήποτε μας συμβαίνει και με αυτά καταλήγουμε να τρελλαθούμε περισσότερο και να εθιστούμε σε αυτά? Υπάρχουν άτομα που έπαιρναν το περίφημο φάρμακο ΠΡΟΖΑΚ και κατέληξαν στην αυτοκτονία!!!Άλλωστε ο Tom Cruise δεν είναι τυχαίο γιατί είναι ενάντια στα ψυχοφάρμακα, γνωρίζει πολύ καλά τι μπορεί να προκαλέσουν.
Υπάρχουν πολύ σοβαρές περιπτώσεις στις οποίες πρέπει να χορηγούνται φάρμακα, αλλά όχι σε προβλήματα που μπορούν να αντιμετωπιστούν και με άλλους τρόπους, όπως επισκέψεις σε ψυχολόγο για αλλαγή τρόπου σκέψεως.
Αλλά όπως βλέπεις μάθαμε όλοι να μιμούμαστε τους αμερικάνους που έχουν ΌΛΟΙ τον ψυχίατρο τους και παίρνουν τόνους τα ψυχοφάρμακα, άλλωστε είναι η νέα μόδα να παίρνουμε χάπια όλοι, αλλιώς δεν είμαστε trendy.Μια διάσημη αφροαμερικανίδα που παρουσιάζει μια απο τα διασημότερες εκπομπές στην Αμερική συνεχώς για ψυχασθένειες μιλάει και διαφημίζει, βιβλία φάρμακα κ.λ.π ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΑ!
Μάθαμε τώρα ότι μας βασανίζει, να το βαφτίζουμε φοβία.Αγοραφοβία, υψοφοβία,κλειστοφοβία,σεξοφοβία, φαγητοφοβία,θανατοφοβία και άλλα πολλά!
Οι φαρμακοβιομηχανίες έχουν πολλα συμφέροντα απο την πώληση φαρμάκων βλέπεις όπως και οι καπνοβιομηχανίες απο την πώληση τσιγάρων, μας πλασάρουν διάφορες χημικές ουσίες για να τα οικονομήσουν και εμείς δεν το παίρνουμε χαμπαρι! Έδωσαν και καμια 20αριά ονόματα σε διάφορες <<αρρώστιες>> με την κατάληξη φοβία και άιντε να τους πας κόντρα.
Όλα αυτά είναι αποτέλεσμα του υπέρμετρου καταναλωτισμού.Έχουμε εξαρτηθεί σε υλικά αγαθά, έχουμε αποκτήσει σχεδόν τα πάντα και αφού τα βαρεθήκαμε όλα αυτα, πάθαμε κατάθλιψη διότι δεν έχουμε πολλά ενδιαφέροντα στην ζωή, ούτε και αξίες.Εξαιρούνται βέβαια οι περιπτώσεις κληρονομικών σοβαρών ασθενειών εκεί συμφωνώ ότι η χρήση φαρμάκων είναι απαραίτητη.
Κάντε γυμναστική, καντε έρωτα, βγείτε έξω στην φύση, η ζωή είναι μικρή προσπαθήστε να προκαλέσετε την έκκριση , ουσιών στον εγκέφαλο με άλλο τρόπο, υπάρχει η ομοιοπαθητική, υπαρχουν τα βότανα, τόσες άλλες λύσεις.Αν κάποιος πιστεύει το αντίθετο δεν είναι υποχρεωμένος να κάνει τίποτα απο τα παραπάνω, παραμόνο αυτό που τον συμβουλεύει ο γιατρός του.
Τέλος θέλω να πώ ότι τα αντικαταθλιπτικά έχουν άμεση επίδραση και στην σεξουαλική μας ζωή, και μπορεί να προκαλέσουν την έλλειψη σεξουαλικής διάθεσης για μεγάλο χρόνικό διάστημα.

Γνωρίζετε ότι πολλές ψυχασθένειες που ταλαιπωρούν τις γυναίκες οφείλονται στο προεμμηνορυσιακό σύνδρόμο?Μία εβδομάδα πρίν αδιαθετήσει μπορεί να παρουσιάσει έντονα σημάδια κατάθλιψης. Επίσης όταν μια γυναίκα δεν έχει κανονικό κύκλο απο ορμονικές διαταραχές, μπορεί να της παρουσιαστούν διάφορες ψυχικές αναστατώσεις, η οποίες σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να αντιμετωπίζονται με ψυχοφάρμακα, αλλά με κατάλληλη διατροφή,άσκηση και ικανοποιητική σεξουαλική ζωή.Σε κάποιες περιπτωσεις οι γυναικολόγοι χορηγούν και αντισυλληπτικά για την αποκατάσταση του κύκλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,325 μηνύματα.
Απορώ γιατί άραγε οι ψυχικές ασθένειες βρίσκονται σε έξαρση στην εποχή μας και όχι τόσο πολύ σε άλλες εποχές.
Στοιχεια παρακαλω...
[Εδώ αφαιρέθηκε προσβλητικό κείμενο] Παλια η οικογενεια υπηρχε (ναι γιατι η γυναικα ζουσε μια μιζερη ζωη ανικανη να παρατησει τον αντρα της, ενδεχομενος με βαρυτατη καταθλιψη αλλα κανενας δεν το μετρουσε αυτο τοτε). Παλια οι νεοι μιλουσαν καλυτερα. Παλια τα αυτοκινητα ηταν καλυτερα. Ελεος.

Οι ψυχοπαθολογιες ΔΕΝ βρισκονται σε εξαρση, απλα ΤΩΡΑ μπορουμε και τις βλεπουμε.

Άλλωστε ο Tom Cruise δεν είναι τυχαίο γιατί είναι ενάντια στα ψυχοφάρμακα, γνωρίζει πολύ καλά τι μπορεί να προκαλέσουν.
Εννοεις τον ανθρωπο που πιστευει οτι τα ψυχικα προβληματα οφειλονται στις ψυχες εξωγηινων που τους εδιωξε ο κακος αυτοκρατορας ζανθου απο το γαλαξια του? Αυτον που πιστευει στο παραμυθακι του Hubard, ενος μεθοριακα παιδεαστη αννοητου που ουτε καν καλες ταινιες δεν κανουν τα ελλεινα βιβλια του?

Υπάρχουν άτομα που έπαιρναν το περίφημο φάρμακο ΠΡΟΖΑΚ και κατέληξαν στην αυτοκτονία!!!
Ξερεις ΚΑΝ τι ειναι το προζακ [εδώ αφαιρέθηκε προσβλητικό κείμενο]?

Ναι φυσικα ανθρωποι που επαιρναν προζακ κατεληξαν στην αυτοκτονια, επειδη ειχαν ΚΑΤΑθΛΙΨΗ (μεταξυ αλλων).

Και εν πασι περιπτοση δεν λεω οτι πρεπει να παιρνουμε φαρμακα σαν καραμελες πιστεψε με ξερω εκ των εσω το πως λειτουργουν οι φαρμακευτικες, αλλα δεν μπορεις να δινεις συμβουλες τετοιου ειδους σε ενα φορουμ γιατι μπορει καποιος που εχει πραγματικο προβλημα μπορει να θεωρησει οτι μπορει να το αντιμετοπισει με φενγκ σουι και λοιπες βλακειες καταληγονας να κανει χειροτερο κακο στον εαυτο του.

Point is this: αν καποιος παθαινει κρισεις πανικου καλο ειναι να τον κοιταξει καποιος γιατρος γιατι μπορει να χρειαζεται φαρμακα.

Και παρεπιπτοντος το ζαναξ ΔΕΝ ειναι αντικαταθλιπτικο (δεν ειναι SSRI σε καθε περιπτοση) ειναι αγχολυτικο/κατασταλτικο ανταγωνιστης των GABA, θελει προσοχη στη χρηση του αλλα ειναι εξαιρετικο φαρμακο.

υπάρχει η ομοιοπαθητική
Δεν μιλας σοβαρα ε? Μεγαλυτερη ΑΠΑΤΗ απο την ομοιοπαθητικη δεν εχει υπαρξει ποτε...
Τα καταπληκτικα φαρμακα που ειναι νερο σκετο. ΣΚΕΤΟ, και στο πουλανε 10 ευρω το μπουκαλακι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Θα παρακαλούσα να ηρεμήσουν λίγο τα πνεύματα αλλά και να αποφεύγονται οι αυθαίρετοι χαρακτηρισμοί και οι δογματικές απόψεις.

Η κρίση πανικού είναι ένα θέμα που έχει απασχολήσει την επιστημονική κοινότητα ως ψυχοσωματική αντίδραση, και ως άνθρωπος που έχει ζήσει και βουλιμικές επιθέσεις στη σοκολάτα αλλά και κρίση πανικού, τολμώ να πω ότι δεν έχει ουδεμία σχέση το ένα με το άλλο.

Προσέχετε τις εκφράσεις σας και τις πηγές σας λοιπόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Στοιχεια παρακαλω...
[Εδώ αφαιρέθηκε προσβλητικό κείμενο] Παλια η οικογενεια υπηρχε (ναι γιατι η γυναικα ζουσε μια μιζερη ζωη ανικανη να παρατησει τον αντρα της, ενδεχομενος με βαρυτατη καταθλιψη αλλα κανενας δεν το μετρουσε αυτο τοτε). Παλια οι νεοι μιλουσαν καλυτερα. Παλια τα αυτοκινητα ηταν καλυτερα. Ελεος.

Οι ψυχοπαθολογιες ΔΕΝ βρισκονται σε εξαρση, απλα ΤΩΡΑ μπορουμε και τις βλεπουμε.

Εννοεις τον ανθρωπο που πιστευει οτι τα ψυχικα προβληματα οφειλονται στις ψυχες εξωγηινων που τους εδιωξε ο κακος αυτοκρατορας ζανθου απο το γαλαξια του? Αυτον που πιστευει στο παραμυθακι του Hubard, ενος μεθοριακα παιδεαστη αννοητου που ουτε καν καλες ταινιες δεν κανουν τα ελλεινα βιβλια του?

Ξερεις ΚΑΝ τι ειναι το προζακ [εδώ αφαιρέθηκε προσβλητικό κείμενο]?

Ναι φυσικα ανθρωποι που επαιρναν προζακ κατεληξαν στην αυτοκτονια, επειδη ειχαν ΚΑΤΑθΛΙΨΗ (μεταξυ αλλων).

Και εν πασι περιπτοση δεν λεω οτι πρεπει να παιρνουμε φαρμακα σαν καραμελες πιστεψε με ξερω εκ των εσω το πως λειτουργουν οι φαρμακευτικες, αλλα δεν μπορεις να δινεις συμβουλες τετοιου ειδους σε ενα φορουμ γιατι μπορει καποιος που εχει πραγματικο προβλημα μπορει να θεωρησει οτι μπορει να το αντιμετοπισει με φενγκ σουι και λοιπες βλακειες καταληγονας να κανει χειροτερο κακο στον εαυτο του.

Point is this: αν καποιος παθαινει κρισεις πανικου καλο ειναι να τον κοιταξει καποιος γιατρος γιατι μπορει να χρειαζεται φαρμακα.

Και παρεπιπτοντος το ζαναξ ΔΕΝ ειναι αντικαταθλιπτικο (δεν ειναι SSRI σε καθε περιπτοση) ειναι αγχολυτικο/κατασταλτικο ανταγωνιστης των GABA, θελει προσοχη στη χρηση του αλλα ειναι εξαιρετικο φαρμακο.

Δεν μιλας σοβαρα ε? Μεγαλυτερη ΑΠΑΤΗ απο την ομοιοπαθητικη δεν εχει υπαρξει ποτε...
Τα καταπληκτικα φαρμακα που ειναι νερο σκετο. ΣΚΕΤΟ, και στο πουλανε 10 ευρω το μπουκαλακι!!!

Πρώτα απο όλα θέλω να πώ ότι ζούμε σε μια εποχή, στην οποία ο άνθρωπος έχει περισσσότερο άγχος απο ότι παλαιότερα. Η γυναίκα εργάζεται για να έχει η οικογένεια της περισσότερα χρήματα και δεν έχει πολύ χρόνο αυτήν.
Μήπως όμως η ανάγκη, μας αυτή να βγάλουμε χρήματα πηγάζει απο το γεγονός ότι έχουμε γίνει άπληστοι και υπερκαταναλωτικοί?
Υπήρξε εποχή, που ο άνθρωπος θεωρούσε το σταθερό τηλέφωνο, ένα κατόρθωμα της τεχνολογίας, και φτάσαμε σε σημείο που δεν μπορούμε να ζήσουμε χωρίς κινητό τηλέφωνο.
Μήπως η μανία μας να αποκτήσουμε καινούριο σπίτι,αυτοκίνητο, κινητό, υπολογιστή για να μπούμε στο μάτι του γείτονα, του φίλου μας η οτιδήποτε άλλο μας έχει προκαλέσει υπερβολικό άγχος, και δεν ζούμε την κάθε στιγμή όπως πρέπει?Μήπως οι παππούδες μας ζούσαν περισσότερα χρόνια επειδή δεν είχαν στρες,η διατροφή τους ήταν λιτή,χωρίς πολύ κρέας, και κορεσμένα λιπαρά?
Υπήρχαν οι ψυχικές ασθένειες σε παλαιότερες εποχές και κάποιο άγχος αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό, διότι ο άνθρωπος δεν εξαρτιόταν στα υλικά αγαθά τόσο πολύ, και δεν υπέφερε αν δεν τα αποκτούσε.Υπήρξαν εποχές πολέμου που ο κόσμος ανησυχούσε αν θα έχει το καθημερινό του φαγητό, και όχι να έχει στρες που δεν απέκτησε καινούριο κινητό η επειδή δεν πλήρωσε την δόση του δανείου του αυτοκινήτου του.Μήπως πρέπει να αποκτήσουμε κάποιες συνήθειες και τρόπο σκέψης παλαιότερων γενεών για να είμαστε πιο υγιείς?
Όσον αφορά τον Tom Cruise δεν έχω ακούσει αυτές τις σαχλαμάρες ποτέ, αντίθετα ο συγκεκριμένος άνθρωπος έχει ανοίξει κάποιο βοηθητικό κέντρο και βοηθά ανθρώπους με ψυχικές ασθένειες, χωρίς ψυχοφάρμακα.
Υπάρχουν άνθρωποι που δεν μπορούν να ελέγξουν το άγχος τους σε καθημερινή βάση και χρειάζονται οπωσδήποτε φάρμακα, για να μην χειροτερέψουν, αλλά υπάρχουν και κάποιοι που μπορούν να το πολεμήσουν μόνοι τους διότι τους συμβαίνει μια η δυο φορές τον μήνα!!!Σε αυτούς απευθύνομαι.
Προσωπικά όταν μπαίνω σε κάποιο ασανσέρ, και όταν βρεθώ σε κάποιες καταστάσεις αισθάνομαι δυσφορία, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα δοκιμάσω φάρμακα.Αυτή θα ήταν η τελευταία μου λύση εφόσον θα είχα δοκιμάσει όλες τις άλλες και ασφαλέστατες μεθόδους εννοείται.
Το πρόβλημα κάποιων ανθρώπων είναι ότι έχουν κάπου καρφωμένο στο μυαλό τους ότι έχουν πρόβλημα, ενώ πρόβλημα δεν υπάρχει.Παθαίνουν μια δυο κρίσεις πανικού τον μήνα, και τους καρφώνεται στο μυαλό ότι έχουν σοβαρότατο πρόβλημα ενώ πρόβλημα δεν υπάρχει, απλώς παθαίνουν κάποιες κρίσεις που παθαίνουν εκατομμύρια άνθρωποι σε όλο τον κόσμο.Όταν πάθω μια κρίση πανικού κάποια στίγμη στην ζωή μου και λεω στον εαυτό μου ότι έχω πρόβλημα και τον πείσω ότι έχω πρόβλημα
τότε και να ΜΗΝ έχω θα το αποκτήσω.Το θέμα είναι να μην δούμε το θέμα αρνητικά και να πούμε στον εαυτό μας ότι συμβαίνει σε πολύ κόσμο δεν είμαι τρελός, η ο μοναδικός που του συμβαίνει!Όταν τα βλέπω όλα μαύρα και πω στον εαυτό μου έχω πρόβλημα τότε θα καταλήξω να μην βγαίνω απο το σπίτι δηλαδή ΈΛΕΟΣ.Είμαστε υγιείς, δεν έχουμε κανένα προβλήμα, δεν είναι οι άλλοι καλύτεροι απο εμάς, και δέχομαι όποια δυσλειτουργία του σώματος την αγαπώ όπως αγαπώ το σώμα μου και τον εαυτό μου και την αντιμετωπίζω, με ψυχραιμία όταν έρθει. Ο Πανικός προκαλεί χείρότερο ΠΑΝΙΚΟ.Αυτά που λέω βέβαια δεν αντικαθιστούν την ιατρική συμβουλή τον ξαναλέω, και δεν αναφέρομαι μόνο στις κρίσεις πανικού αλλα γενικά και στο άγχος.
epote σε παρακαλώ μην βάζεις λόγια στον στόμα μου τα οποία δεν είπα ΠΟΤΕ! Δεν μίλησα ποτέ για φάρμακο Ζanax ούτε εξέφρασα γνώμη για αυτό, όποτε να διαβάζεις προσεκτικά τα μηνύματα μου και μετά να εκφέρεις γνώμη.Το μόνο φάρμακο στο οποίο αναφέρθηκα είναι το ~ΠΡΟΖΑΚ. Όσον αφορά την ομοιοπαθητική δεν είναι καθόλου απάτη ούτε και σκέτο νερό όπως λες. Τέλοσπαντων δεν έχω όρεξη για διαπληκτισμούς, εκφράζω μόνο την γνώμη μου άλλωστε στην Ελλάδα ισχύει το δημοκρατικό πολίτευμα απο ότι ξέρω και οποιοσδήποτε άνθρωπος μπορεί να εκφράζει την γνώμη του ελεύθερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Swamps, κάθε εποχή έχει τα προβλήματά της.
Οι ημών πρόγονοί είχαν πολέμους, γενοκτονίες από γερμανικά στρατεύματα, εμφυλίους.
Είχαν έλειψη τροφής, δεν την αντιμετώπιζαν όλοι με λαχανικά, ελιές και τυρί ε παξιμάδι.
Είχαν καταπίεση συναισθημάτων, λόγω της κοινωνικής αντιμετώπισης απέναντι στην ομοφυλοφιλία, λόγω των υποχρεωτικών γάμων, των προξενιών, του φαλοκρατισμού, των βεντετών.
Η ιατρική ήταν πολύ πίσω.

Κάθε εποχή έχει από κάτι, δεν ήταν ειδυλλικά ποτέ.

Και η κρίση πανικού δύσκολα αποδίδεται στα "στίγματα του σήμερα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Swamps, κάθε εποχή έχει τα προβλήματά της.
Οι ημών πρόγονοί είχαν πολέμους, γενοκτονίες από γερμανικά στρατεύματα, εμφυλίους.
Είχαν έλειψη τροφής, δεν την αντιμετώπιζαν όλοι με λαχανικά, ελιές και τυρί ε παξιμάδι.
Είχαν καταπίεση συναισθημάτων, λόγω της κοινωνικής αντιμετώπισης απέναντι στην ομοφυλοφιλία, λόγω των υποχρεωτικών γάμων, των προξενιών, του φαλοκρατισμού, των βεντετών.
Η ιατρική ήταν πολύ πίσω.

Κάθε εποχή έχει από κάτι, δεν ήταν ειδυλλικά ποτέ.
Και η κρίση πανικού δύσκολα αποδίδεται στα "στίγματα του σήμερα".

Δεν είπα ποτέ ότι οι πρόγονοι μας δεν είχαν προβλήματα το αντίθετο ισχύει μάλιστα,απλώς τα προβλήματα διαφοροποιούνται απο τα δικά μας.Βεβαίως και υπήρχε καταπίεση συναισθημάτων.Καταρχήν υπήρχαν πολλές προκαταλήψεις, και πολλά ταμπού.

Όταν είπα ότι θα ήταν καλό να υιοθετήσουμε κάποιες συνήθειες των προγόνων μας δεν εννοούσα να γυρίσουμε πίσω στον μεσαίωνα, στον οποίο ακόμα και ή αποτύπωση ενος γυμνού σώματος σε ένα καλλιτεχνικό πίνακα θεωρούνταν αμαρτία.Απλά να εκπαιδεύσουμε τον εαυτό μας να είναι ολιγαρκής, να μάθει τι του είναι απαράιτητο και τι περιττό έως άχρηστο.
Να θέσουμε σωστές προτεραιότητες στην ζωή μας και να κυνηγάμε την ουσία και όχι οτιδήποτε ανούσιο και ανώφελο.
Όσον αφορά την ιατρική ήταν λίγο πίσω, αλλά και κρούσματα ασθενειών όπως ο καρκίνος ήταν δραματικά λιγότερα απο ότι στην εποχή μας διότι η διατροφή του κόσμου ήταν πολύ πιο λιτή απο ότι είναι σήμερα.Η απληστία των βιομηχανιών τροφίμων, έχει αυξηθεί σε τέτοιο βαθμό που έφτασαν στο σημείο να μας πλασάρουν τρόφιμα γεμάτα συντηριτικά, φυτοφάρμακα και ορμόνες με αποτέλεσμα ο κόσμος να αρρωσταίνει όλο και περισσότερο.
Κρίσεις άγχους πανικού, στρες και έννοιες διάφορες που ακούγονται σήμερα πιστεύω ότι είναι φαινόμενα της εποχής μας και του τρόπου ζωής μας. Τα θέλουμε όλα και σύντομα,δεν δεχόμαστε την αποτυχία, δεν αποδεχόμαστε τον εαυτό μας όπως είναι, μένουμε σε σκάρτες σχέσεις που ξέρουμε ότι δεν οδηγούν πουθενά,σπουδάζουμε και κοπιάζουμε μεχρι να περάσουμε σε πανεπιστήμια, οι γονείς μας πιστεύουν ότι αν ασχολούμαστε με 100 πράγματα ταυτόχρονα, όπως ξένες γλώσσες, μουσικά όργανα, χορούς, φροντιστήρια διάφορα ότι θα μας κάνουν καλό! ΕΛΕΟΣ.Ακόμα και ένας υγιέστατος άνθρωπος, θα αρρωστήσει απο άγχος με αυτά, μας έχει φάει η φιλοδοξία, και η ανησυχία αν θα μπούμε στο μάτι του άλλου με τα καινούρια υλικά αποκτήματα μας.Ισως αυτή η οικονομική κρίση ήρθε για να μας αφυπνίσει μπάς και καταλάβουμε και δώσουμε σημασία στα σημαντικά πράγματα της ζωής, και έτσι να είμαστε και πιο υγιείς σωματικά και ψυχικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top