Κριτική για τις φωτογραφίες μας

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Απλά να τονίσω πως αυτό που λέει η ιζι πρέπει να γίνεται αν θέλουμε εκ των υστέρων ώστε να μην επιρεαζόμαστε ως θεατές απο το γραπτό λόγο. Η φωτογραφία είναι μια οριζόντια γλώσσα όπως κι ο γραπτός λόγος κι πρέπει να μπορεί να μιλήσει απο μόνη της.
Τώρα το να μας πεις τι ήθελες να καταφέρεις δεν ξέρω αν θα βοηθήσει κάπως. Εμείς σου είπα τι είδαμη ή τι δεν είδαμε κι εσύ μπορείς να κρίνεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Απλά να τονίσω πως αυτό που λέει η ιζι πρέπει να γίνεται αν θέλουμε εκ των υστέρων ώστε να μην επιρεαζόμαστε ως θεατές
Ας συνοδεύει καθείς τις εικόνες του με ό,τι θέλει. Αυτό το θέμα είναι εργαστήριο, δεν είναι έκθεση ούτε χώρος προβολής.
Αυτός που καταθέτει εικόνα εδώ, δεν ενδιαφέρεται να ντύσει την εικόνα με λέξεις για να την κάνει καλύτερη. Να μάθει κάτι παραπάνω ενδιαφέρεται και να δει κάτι που δεν βλέπει επειδή δεν μπορεί να κοιτάξει με τα μάτια των θεατών του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Σήμερα στην συγκέντρωση στο Σύνταγμα. Πολύς κόσμος. Πείτε μου την άποψη σας γιατί εμένα δεν μ'αρέσει... :P


View attachment 38212

Μάρω, συμφωνώ κι εγώ με αυτά που είπαν τα παιδιά πιο πάνω. Ίσως το γεγονός οτι στη φώτο καταγράφηκαν ετερόκλητοι χαρακτήρες διάφορων ηλικιών (χαρακτηριστικό εκεινης της διαδήλωσης ) να σε έκανε να σταθεις λιγο παραπάνω. Αλλά δε νομίζω οτι είναι αρκετό για να την κάνει ενδιαφερουσα και γενικά ούτε και εμενα μ'αρεσει πολύ.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Να μάθει κάτι παραπάνω ενδιαφέρεται και να δει κάτι που δεν βλέπει επειδή δεν μπορεί να κοιτάξει με τα μάτια των θεατών του

Κι αυτό ακριβώς τονίζω. Πως αν ενδιαφέρεται να δει τι βλέπουν οι θεατές στην φωτογραφία του θα πρέπει να τους αφήσει ανεπηρέαστους. Κι ένα κείμενο που θα λέει ήθελα να δείξω το τάδε, το πέτυχα; Σίγουρα θα επηρεάσει τους θεατές γιατί θα τους κατευθήνει σε αυτό το τάδε... κι το κακό είναι πως πολλοί δεν θα το καταλάβουν κάν... αλλά κι όποιος το καταλάβει θα έχει επηρεαστεί και προκαταληφθεί ανεπανόρθωτα απέναντι στην εικόνα. Είναι κάπως σαν να δείς μια κριτική για μια ταινία... στο τέλος της ταινίας θα ψάχνεις να δείς που έγιναν αυτά που έλεγε η κριτική και δεν θα συλλάβεις ελεύθερα την μοναδική σου ματιά ως θεατής απο το έργο.

Υγ. Νομίζω πως θα ήταν καλύτερα για να αποφευχθεί το παραπάνω αν ο φωτογράφος θέλει να μας πεί δύο λόγια γιατί έτσι νομίζει πως θα βοηθηθεί απλά να περιμένει 3-4μέρες ώστε να έχουμε δεί ανεπηρέαστοι την φωτογραφία του. Τώρα βέβαια ο καθένας κάνει ότι γουστάρει απλά λέω την άποψη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μόνο που αυτά που της είπα, τα είπα μετά την πρώτη ανάγνωση που δεν απέδωσε ικανό feedback. ΑΝ θέλει παραπάνω, της πρότεινα έναν τρόπο (σίγουρα όχι τον μοναδικό) να το πετύχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Ίζι μα δεν διαφώνησα. Απλά στο πρώτο μου μήνυμα ηθελα να το ΤΟΝΙΣΩ γιατί δεν ήταν τόσο ξεκάθαρο. Και είμαι σιγουρος πως(αν το αφήναμε έτσι) άυριο θα ανέβαζε κάποιος φωτογαφία μαζί με κανένα σεντόνι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ίζι μα δεν διαφώνησα. Απλά στο πρώτο μου μήνυμα ηθελα να το ΤΟΝΙΣΩ γιατί δεν ήταν τόσο ξεκάθαρο. Και είμαι σιγουρος πως(αν το αφήναμε έτσι) άυριο θα ανέβαζε κάποιος φωτογαφία μαζί με κανένα σεντόνι...
Κι εγώ πρότεινα -αν θέλει και όποιος θέλει- ας το κάνει. Ας ανεβάσει σεντόνια με τις εικόνες του. Όπως νιώθει ο καθένας ας πράξει. Κανείς εδώ δεν έχει την απόλυτη κρίση. Τη διάθεσή μας απέναντι σε αυτό που βλέπουμε και διαβάζουμε εκφράζουμε ως απλοί θεατές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
melagxo.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Τι όμορφη!!! (που είναι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κι εμένα μ' αρέσει domenica. Δεν έχω κάτι να σχολιάσω. (Edit: Αν μπορούσα να έχω ποιότητες πάνω στο οριζόντιο ξύλο, θα το προτιμούσα ίσως.)
Υπάρχει κάτι που σε προβληματίζει;

Μια φωτογραφία αυτών των ημερών που θεωρώ πως έχει το ίδιο πρόβλημα με της Μάρως παραπάνω.

People are gathered by Isiliel P., on Flickr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Κυριακή ωραία φωτογραφία. Αφαιρετικη. Τα απλά κάδρα όπως αυτό εδώ είναι απο τα πράγματα που αγαπώ σε φωτογραφίες.

Αλλά νομίζω πως διαφωνώ με την τόσο έντονη επεξεργασία. Αντιλαμβάνομαι πως ήθελες να αναδείξεις τον ουρανό αλλά το παράκανες νομίζω. Η άποψη μου είναι πως με πιο ήπια επεξεργασία θα ανδυκνύεται περισσότερο αφού θα έχει κι τις υφες του πρώτου πλάνου. Ακόμα επειδή νομίζω πως ξέρω απο που είναι η φωτογραφία τραβηγμένη... αυτό το μπλέ που πρέπει να υπάρχει στο έγχρωμο με λίγο post-procsesing θα το κρατούσα.

Πάντως περα απο επεξεργασία η σύνθεση κι το κάδρο μου αρέσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Τι όμορφη!!! (που είναι;)
:kissing::)
Κι εμένα μ' αρέσει domenica. Δεν έχω κάτι να σχολιάσω. (Edit: Αν μπορούσα να έχω ποιότητες πάνω στο οριζόντιο ξύλο, θα το προτιμούσα ίσως.)
Υπάρχει κάτι που σε προβληματίζει;

Μια φωτογραφία αυτών των ημερών που θεωρώ πως έχει το ίδιο πρόβλημα με της Μάρως παραπάνω.
Συμφωνώ μαζι σου ισι για τη φωτο σου. Μ'αρεσουν όμως πολύ αυτες που ανεβασες στο άλλο τοπικ. :)
Αυτό που με προβληματιζει είναι
α) αυτό που είπε ο Ηλίας για την επεξεργασία μήπως το παραεκανα
β) μηπως φαινεται ανουσιο φορμαλιστικο παιγνίδι για όλους τους άλλους εκτος απο εμενα.:P
Προτιμησα την α/μ εκδοχη γιατι δεν βγηκαν πολυ καλά οι υφες και τα χρωματα.
Κυριακή ωραία φωτογραφία. Αφαιρετικη. Τα απλά κάδρα όπως αυτό εδώ είναι απο τα πράγματα που αγαπώ σε φωτογραφίες.

Αλλά νομίζω πως διαφωνώ με την τόσο έντονη επεξεργασία. Αντιλαμβάνομαι πως ήθελες να αναδείξεις τον ουρανό αλλά το παράκανες νομίζω. Η άποψη μου είναι πως με πιο ήπια επεξεργασία θα ανδυκνύεται περισσότερο αφού θα έχει κι τις υφες του πρώτου πλάνου. Ακόμα επειδή νομίζω πως ξέρω απο που είναι η φωτογραφία τραβηγμένη... αυτό το μπλέ που πρέπει να υπάρχει στο έγχρωμο με λίγο post-procsesing θα το κρατούσα.

Πάντως περα απο επεξεργασία η σύνθεση κι το κάδρο μου αρέσουν.
Ευχαριστω : ), εδω είναι αρχικη + εγχρωμη επεξεργασμενη:


DSC07684.jpg..xrw.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Κυριακή μου νομίζω πως έχεις μια φωτογραφία η οποία μπορεί να δουλευτεί πολύ καλύτερα αφού δεν έχεις καθόλου καμένα.
Στα πρόχειρα έκανα λίγη επεξεργασία για να δεις πως άνετα μπορείς να έχεις το μπροστά πλάνο με υφές. Τώρα σε α/μ ή έγχρωμο; Και τα δύο... άλλωστε για την πάρτυ μας τραβάμε. Το θέμα είναι πως έχεις μια καλή φωτογαφία.

Σου παρουσιάζω εδώ τα αποτελέσματα απο την γρήγορη επεξεργασιούλα που έκανα. Πρέπει να δουλέψεις σε κομάτια κι όχι όλη την φωτογραφία στο photoshop. Δεν πολυπρόσεξα το θόρυβο αλλά το έκανα κυρίως για να εικονοποιήσω το πως έβλεπα την εικόνα. Αν θες πες μου να σου κάνω καλύτερη επεξεργασία.

Επίσης αν έχεις πρόβημα πες να τις σβήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • DSC07684(2).jpg
    DSC07684(2).jpg
    3.6 MB · Εμφανίσεις: 187
  • DSC07684(2)bw.jpg
    DSC07684(2)bw.jpg
    2.5 MB · Εμφανίσεις: 185

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ ρε συ που ασχοληθηκες. Καλά καμια σχεση η επεξεργασια σου με τη δική μου...Κραταω με χιλια τις δυο που ανεβασες , είναι πολυ κοντα σ'αυτο που ειχα στο μυαλό μου και δεν μπορούσα να το εικονοποιήσω.Πως ξεχωριζει όμως ο ασχετος από αυτόν που ξέρει δυο πραματακια..:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Πωπω...αυτό θα πει διαφορά στην επεξεργασία! Μπράβο φίλε Ηλία! Φοβερή αλλαγή! Κυριακή πάρε μαθήματα! :P

υγ: προτιμώ την έγχρωμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αν και η επεξεργασία του Ηλία είναι πολύ καλή και σωστή, συνεχίζω να προτιμώ την υποφωτισμένη πρώτη επεξεργασία της domenica. Μου έλεγε περισσότερο. :P
Αν βέβαια domenica ήθελες εξαρχής το αποτέλεσμα του Ηλία, τότε...

...πρέπει να μάθεις 5 πραγματάκια photoshop. Όχι περισσότερα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
...πρέπει να μάθεις 5 πραγματάκια photoshop. Όχι περισσότερα.

Αυτό είναι αλήθεια. Τόσα είναι.
Το "δύσκολο"(που εμένα μου πείρε αρκετό καιρό) είναι να ελέγχεις κι να χρησιμοποιείς αυτό το εργαλείο για να έχεις το αποτέλεσμα που έχεις πρώτα δημιουργήσει στο μυαλό σου.

Τέλος να τονίσω την χρησιμότητα του raw στην επεξεργασία σε σχέση με το jpg. Όπως είδατε κι το jpg σηκώνει επεξεργασία αλλά το raw σηκώνει πολύ περισσότερη γιατί εμπεριέχει πληροφορία. Ευχαριστώ την Μάρω που με έβαλε στο τρυπάκι κι πλέον θα μπορώ να έχω μεγαλύτερο έλεγχο.

Ας βάλω ένα παράδειγμα raw επεξεργασίας προς παραδειγματισμό. Στο jpeg δεν θα μπορούσες να έχεις τέτοιο αποτέλεσμα γιατί απλά δεν θα υπήρχε η πληροφορία. Θα είχες κάτι ενδιάμεσο με καμμένα, κι θόρυβο.

Να τονίσω ακόμη πως το μάτι έβλεπε κάτι σαν το before απλά έβλεπε τα γαλάζια που υπάρχουν δίπλα σε πιο ξεπλημένο. Θέλω να πώ πως και πάλι πρέπει να ξέρεις τι να τραβήξεις. Έχω φωτοργαφίες που είναι μόνο σύννεφα κι φυσικά δεν μπόρεσα να πάρω με επεξεργασία τέτοιο αποτέλσμα σαν αυτό. Δλδ πρέπει να σκεφτόμαστε ειδικά σε τοπία οτι οπ ο ουρανός είναι θολός αλλά μέσα απο raw θα καταφέρω να πάρω το γαλάζιο που στο μάτι μου τώρα φένεται θολό... οπότε ας το συμπερηλάβω στο κάδρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • prwto paradeigma.jpg
    prwto paradeigma.jpg
    216.2 KB · Εμφανίσεις: 196

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Παραθέτω 5 φωτογραφίες απο την πρώτη μου φωοβόλτα μετά απο καιρό.
Θα συμφωνήσω με την άποψη της Κυριακής.

Ηλία για να είμαι ειλικρινής καμία δε μου λέει κάτι.:redface:
Νομίζω πως επαναλαμβάνεσαι πολύ στο ύφος σου, με αποτέλεσμα να γίνεται λίγο "κουραστικό".


Αυτή μου αρέσει! Ίσως γιατί έχεις πλησιάσει λίιιγο παραπάνω στο θέμα σου. Ίσως γιατί υπάρχει μία ιστορία. Δεν ξέρω...Πολύ καλή πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Κυριακή, Ίζη σας ευχαριστώ. Ορίστε άλλη μια σημερινή


Πολύ όμορφη στα ματια μου! Τέλεια!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top