Λύση στο Κυπριακό;

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Άσε με να διαφωνήσω ως Κύπρια. Υπάρχουν όντως ισχυροί δεσμοί και χαιρόμαστε στις χαρές σας και λυπόμαστε στις λύπες σας και νιώθουμε περήφανοι για τα κατορθώματά σας με αποτέλεσμα να στηρίζουμε και να πιστεύουμε περισσότερο στους δικούς σας π.χ τραγουδιστές, αθλητές αντί να στηρίζουμε τα δικά μας παιδιά που επίσης έχουν δυνατότητες....

Μη μου αναφέρεις τότε περί Γενετικής γιατί μάλλον δεν γνωρίζεις. Επίσης να σε πληροφορήσω ότι πολλοί από αυτούς που στηρίζετε Κύπριοι είναι, επίσης. Απλά είναι αλλιώς να κάνεις καριέρα στην Ελλάδα, γι'αυτό έρχονται εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Τζαμιά δεν έχει η Κύπρος; Γνωρίζεις από πότε έχει τουρκόφωνο πληθυσμό;
Ε και;Η πλειιψηφία των Κύπριων είναι έλληνες όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Τζαμιά δεν έχει η Κύπρος; Γνωρίζεις από πότε έχει τουρκόφωνο πληθυσμό

Ακριβώς. Και όχι μόνο τουρκοκύπριους αλλά και άλλες μειωνότητες και όλοι αυτοί είναι ΕΠΙΣΗΣ κυπριοι και ανήκουν στο Κυπριακό κρατος...
και περι γενετικής, γι αυτό το θέμα εχω κάνει έρευνα για το σχολείο πέρσυ. Τουρκοκύπριους ηθελα να πω όχι Τουρκους, μου ξέφυγε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Δεν είπα πως ανήκεις στη χρυσή αυγή.
Ιδεολογικά όμως εμφανίζετε αρκετά κοινά.
Η πλειονότητα των ελλήνων υποστηρίζει την ελληνικότητα της Κύπρου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Όντως, υπάρχει τεράστια αλληλεγγύη μεταξύ του ελληνικού και του κυπριακού λαού. Το βιώνουμε καθημερινά, ακόμη και στο χώρο της πολιτικής. Σε διεθνές επίπεδο, όμως, μήπως κρύβεται και κάτι άλλο? Η Ελλάδα είναι ηθικά υποχρεωμένη να συμβάλει αποφασιστικά για την επίλυση του κυπριακού. Έχει κάνει πολλά στο παρελθόν... και ξέρετε που αναφέρομαι. Η στρατιωτική δικτατορία της Ελλάδας φέρει μεγάλο μερίδιο ευθύνης γιατην κατάληψη κυπριακού τμήματος. Στόχο είχενα ανατρέψει τον Μακάριο, τι άλλο να πούμε? Βρήκαν αφορμή οι Τούρκοι και έκαναν τον Αττίλα... Και άλλα πολλά έχουμε κάνει σε πολιτικό επίπεδο, αλλά δεν μπορούμε να τα λέμε όλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η πλειονότητα των ελλήνων υποστηρίζει την ελληνικότητα της Κύπρου...

Και η πλειοψηφία των Σκοπιανών υποστηρίζει τη "μακεδονικότητα" της Θεσσαλονίκης, δεν σημαίνει ότι θα την πάρουν και ποτέ...
Και μην προσάπτεις τη δική σου άποψη στο σύνολο των Ελλήνων. Δεν έχεις κάνει γκάλοπ για να λες αυτά που λες που προσωπικά αμφισβητώ καν ότι ισχύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Η πλειονότητα των ελλήνων υποστηρίζει την ελληνικότητα της Κύπρου...
Δεν υποστηριζει ομως τη διωξη των μεταναστων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Και η πλειοψηφία των Σκοπιανών υποστηρίζει τη "μακεδονικότητα" της Θεσσαλονίκης, δεν σημαίνει ότι θα την πάρουν και ποτέ...
Βασικά επειδή μου άνέφερε την Χρυσή Αυγή ,γι αυτό το έγραψα.
-----------------------------------------
Δεν υποστηριζει ομως τη διωξη των μεταναστων.
Ε?Ούτε εγώ υποστηρίζω την δίωξη των μεταναστών που κολλάει αυτό τωρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Βασικά επειδή μου άνέφερε την Χρυσή Αυγή ,γι αυτό το έγραψα.
-----------------------------------------

Ε?Ούτε εγώ υποστηρίζω την δίωξη των μεταναστών που κολλάει αυτό τωρα...
Αλλα μας ελεγες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Μάλλον τότε έχεις παρανοήσει τα λεγόμενα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Μη μου αναφέρεις τότε περί Γενετικής γιατί μάλλον δεν γνωρίζεις. Επίσης να σε πληροφορήσω ότι πολλοί από αυτούς που στηρίζετε Κύπριοι είναι, επίσης. Απλά είναι αλλιώς να κάνεις καριέρα στην Ελλάδα, γι'αυτό έρχονται εδώ.

δεν εισια εσυ μονο αυτος που εχει το δικαιωμα της γνωσης, μιχαλη. επειδη ομως και εσυ φαινεται οτι δεν ξερεις, αυτο που υποστηριζει η κοπελια ειναι σωστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
δεν πρεπει να συγχωρησουμε ποτε τους δικτατορες για την προδοσια τους και ειναι δικια τους η ευθηνη για οτι εγινε στην κυπρο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
δεν εισια εσυ μονο αυτος που εχει το δικαιωμα της γνωσης, μιχαλη. επειδη ομως και εσυ φαινεται οτι δεν ξερεις, αυτο που υποστηριζει η κοπελια ειναι σωστο

Δεν ισχύει, κάνεις μεγάλο λάθος φίλε. Αν αναφέρεται στους Τουρκοκυπρίους, δεκτό. Αν αναφέρεται στους Τούρκους δεν ισχύει γιατί ούτε οι Έλληνες, ούτε οι Τούρκοι έχουν μια απλοομάδα. Μόνο οι Έλληνες έχουν 6, κάποιες τις μοιράζονται και με τους Τούρκους της δυτικής Ανατολίας. Στο συγκεκριμένο θέμα έχω γνώση, πίστεψέ με.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Το διόρθωσα και ήταν λάθος διατύπωση. Για τους Τουκοκύπριους αναφερόμουν και πίστεψέ με το κατέχω κι εγώ το θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το διόρθωσα και ήταν λάθος διατύπωση. Για τους Τουκοκύπριους αναφερόμουν και πίστεψέ με το κατέχω κι εγώ το θέμα

Το ξέρω ότι το διόρθωσες, γι'αυτό το λεω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Δεν ισχύει, κάνεις μεγάλο λάθος φίλε. Αν αναφέρεται στους Τουρκοκυπρίους, δεκτό. Αν αναφέρεται στους Τούρκους δεν ισχύει γιατί ούτε οι Έλληνες, ούτε οι Τούρκοι έχουν μια απλοομάδα. Μόνο οι Έλληνες έχουν 6, κάποιες τις μοιράζονται και με τους Τούρκους της δυτικής Ανατολίας. Στο συγκεκριμένο θέμα έχω γνώση, πίστεψέ με.

σε αλλο θεμα αναφερομουν. δεν ειχα διαβασει ολα τα προηγουμενα και επομενως ζηταω συγγνωμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οκ, δεν είναι θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abracadabra!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η abracadabra! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Είναι αναγκαίο να αποδεκτούμε μια πολυπολιτισμική κοινωνία. Οι δύο λαοί μπορούν να βρουν λύσεις και να ζήσουν αρμονικά. Όλοι είναι άνθρωποι (δηλαδή κοινή φύση, άρα κοινές ανάγκες και παραπλήσιος τρόπος συμπεριφοράς).

Μα δεν ΤΙΘΕΤΑΙ θέμα εθνικότητας. Οι περισσότεροι νέοι και αρκετοί μεγάλοι έχουν αντιληφθεί ότι δεν υπάρχει διαφορά με τους Τουρκοκύπριους. Εγώ προσωπικά νιώθω ΜΟΝΟ Κύπρια. Ο ντίαρ φάδερ προσπαθεί να με πείσει πως είμαι ελληνίδα, λέγοντας μου πως μας συνδέει κοινό παρελθόν και κοινή θρησκεία. Τί γίνεται όμως όταν δεν ασπάζεσαι τη θρησκεία; Και μισό λεπτό, τα αγγλικά μου είναι σχεδόν εξίσου καλά με τα ελληνικά μου, αυτό πάει να πει ότι είμαι Αγγλίδα; Οι Αμερικανοί είναι Άγγλοι;

Μιλάμε για τους ΕΠΟΙΚΟΥΣ οι οποίοι προέρχονται από τις κατώτερες τάξεις της τουρκικής κοινωνίας. Όπως κάποιο μέλος είχε προαναφέρει υπάρχουν χαρτιά που αποδεικνύουν ποιος είναι Τουρκοκύπριος και ποιος εποικος Τούρκος. Οι Τουρκοκύπριοι έχουν την ίδια ταυτότητα μ'εμάς, στην οποία τα στοιχεία αναγράφονται στα ελληνικά και στα τουρκικά. Μπορούν να έρχονται στις ελεύθερες περιοχές και να ψηφίζουν στις εκλογές της Δημοκρατίας της Κύπρου! Υπάρχουν επίσης ονόματα στην Κύπρο κοινά και στις δύο πλευρές, μια δεκάλεπτη έρευνα με οδήγησε σ'αυτή την ανακάλυψη : Καρατζιά (Karaca), Σιακαλλή (Sacalli), Χατζησάββας (Ηaji-savas) και τα γνωστά -ογλου. Επίσης γνωρίζω τουλάχιστον τρία ζευγάρια 'μεικτά'. Οι απόγονοί τους τί θα είναι; Ελληνο-τουρκο-κύπριοι; Ή απλά Κύπριοι;

Αυτοί οι έποικοι θα πρέπει να φύγουν στην πλειοψηφία τους αλλιώς δε θα μπορέσει να υπάρξει δίκαιη και βιώσιμη λύση. Εγώ δεν δέχομαι την άλλη πολιτεία, την άλλη "κοινότητα" της ομοσπονδίας να την αποτελεί ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ εποίκων (γιατί οι Τ/Κ είναι πλέον μειονότητα). Και φυσικά δεν δέχομαι να έχουν οι έποικοι ίσα πολιτικά δικαιώματα μ'εμένα.

Μια τέτοια λύση θα είναι καταστροφή και προτιμώ τη διχοτόμηση. Δεν είναι αυτό αποδοχή του πλουραρισμού αλλά αυτοκτονία.


Και γενετικά να το πάρεις το πράγμα το DNA των Κυπρίων είναι πιο κοντά σε αυτό των Τούρκων παρά των Ελλήνων...

Λάθος. Αυτό ισχύει για το DNA των Ε/Κυπρίων και των Τ/Κυπρίων, λογικό αφού ζούσαν μαζί τόσα χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Προσωπικά ο καθένας μπορεί να αισθάνεται όπως θέλει, όπως είπε κι ο Γιώργος Παπανδρέου, αυτό δεν δεσμεύει, όμως, την πραγματικότητα καμιας κοινότητας. Με την έννοια του έθνους ως φυλετική ομάδα (ethnic group) στην Κύπρο κάποιοι είστε Έλληνες και κάποιοι Τούρκοι. Αντικειμενικά κυπριακό έθνος δεν υπάρχει γιατί δεν υπάρχει κυπριακή γλώσσα. Δύο έθνη με την ίδια γλώσσα δεν είναι απαραιτήτως ταυτιζόμενα, δύο έθνη με διαφορετικές γλώσσες είναι όμως αδύνατο να ταυτιστούν σε οποιαδήποτε περίπτωση, θα παραμείνουν εσσαεί δύο διαφορετικά έθνη. Με την έννοια του έθνους ως λαού (nation) ναι, σαφώς και είστε ο ίδιος λαός. Με τους Τουρκοκύπριους, όχι με τους εποίκους. Αυτοί είναι Τούρκοι με την έννοια του Ελλαδίτη. Δεν έχουν κάποια δουλειά στην Κύπρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgos11

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αμοργός (Κυκλάδες). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Εγώ παιδία πιστέυω στα ενθικά κράτοι και γι αυτό πιστέυω πως πρέπει οι έποικοι να φύγουν.Αυτό που λέγετε πως η Κύπρος είναι ελληνική πιστέυω είναι λάθος γιατί αμα δεν το νιώθουν ίδιοι οτι είναι έλληνες δεν μπορέις να τους αναγκάσεις να το νιώσιουν αλλά πιστέυω πως η Ελλάδα με την Κύπρο πρέπει να έχουν στενή συνεργασία στην εξωτερική πολιτική και στρατό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top