Μάρκος Σεφερλής

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,455 μηνύματα.
Εγώ πάντως τους βλέπω καλά να περνάνε.. Ακόμα και οι "μειονοτητες" που στοχοποιουνται.
Που ακριβως τους βλεπεις καμαρι μου; Για πες..για πες..και πως το καταλαβες;

Οπως και να εχει,το χιουμορ δεν συμβαδιζει με τοιν σεφερλη.
Δεν μιλαμε για χιουμορ,..αλλα για μαλακιες στο τετραγωνο.
 

Helen93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
View attachment 100178
Είχα δεί αυτό που μου άρεσε. Επίσης να θυμίσω λίγο σε τί κοινωνία ζούμε: όταν λοιπόν τα ΛΟΑΤΚΙ άτομα κινδυνεύουν, κινδυνεύει η ζωή τούς καί η σωματική τους ακεραιότητα, να βγουν έξω, όταν υπάρχει μεγάλο ποσοστό βιασμών που δεν καταγράφονται ποτέ, όταν υπάρχουν άτομα εκεί έξω που βιάστηκαν/παρενοχληθηκαν σεξουαλικά, όταν σε μία χρονιά έχουμε 18 γυναικοκτονίες , το να κάνεις τό ίδιο "χιούμορ" με αυτό που έκανες παλιά στοχοποιοντας κι άλλο τα άτομα αυτά, γνώμη μου είναι ότι δεν κάνεις χιούμορ. Έχω πάει σε stand up καί βλέπω YouTube/ακούω podcasts από πραγματικά αξιόλογους κωμικούς που έχουν χιούμορ και σατυριζουν όντως καταστάσεις που ίσως να μήν συνέφερε πολλούς να είναι στην τηλεόραση. Προσωπικά ο Σεφερλής θεωρώ ότι δε σε βάζει καν στη διαδικασία να καταλάβεις τί είναι σάτυρα. Δεν σατυριζει καν ανθρώπους καί γεγονότα επίκαιρα που θα επιδέχονταν σάτυρα.



Προσωπικά, δε διαφωνώ ότι έχει μια επιρροή στο κοινωνικό σύνολο. Αλλά επειδή γίνεται ένα σούσουρο ξαφνικά κ στοχοποιηθηκε τώρα έντονα δεν μας φταίει ο Σεφερλής και το χιούμορ του. Κι όπως είπε κ ο Γιάννης ας μη παραβλεπουμε και τα θετικά του.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,455 μηνύματα.
Προσωπικά, δε διαφωνώ ότι έχει μια επιρροή στο κοινωνικό σύνολο. Αλλά επειδή γίνεται ένα σούσουρο ξαφνικά κ στοχοποιηθηκε τώρα έντονα δεν μας φταίει ο Σεφερλής και το χιούμορ του. Κι όπως είπε κ ο Γιάννης ας μη παραβλεπουμε και τα θετικά του.
Στοχοποιηθηκε τωρα;:jumpy: :jumpy: :jumpy:
Λιγο σχετικη με το θεατρο να ησουν θα ηξερες οτι κανενας καλλιτεχνης δεν θεωρει τον σεφερλη ηθοποιο!!!!!!

Αιωνες τωρα!
Ειπαμε,δεν ειναι ηθοποιος.Ειναι καφραγκιοζης.
Και το χιουμορ καμια σχεση δεν εχει με τον σεφερκη.

Αντιθετα οι ηλιθιοτητες,καφριλες ,ρεψιματα,κλανιες...μαλακιες εις το τετραγωνο και οτι πιο χαζο και ευπεπτο,αυτο ειναι το ταμαμ του Σεφερλη.

ΑΚΟΥ ΕΚΕΙ ΧΙΟΥΜΟΡ!!!!!!!!!!Μαθετε τι ειναι χιουμορ γμτ!
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Εγώ πάντως τους βλέπω καλά να περνάνε.. Ακόμα και οι "μειονοτητες" που στοχοποιουνται.
Τό έχω πει, δε μ ενοχλεί να το ξαναπώ , εμένα που με έχει κυνηγήσει στο δρόμο άτομο προκειμένου να με βιάσει και μπόρεσα και ξέφυγα γιατί εκείνη τη στιγμή είχα τύχη καί μυαλο(έμαθα μετά από φίλους που είχαν άκρες με αστυνομία ότι είχε βιάσει όντως κοπέλα, φίλη γνωστής μου και γενικά προσπαθούσαν να τον πιάσουν) δεν περνάω καθόλου καλά ακούγοντας τέτοιο χιούμορ για βιασμό. Καθόλου όμως. Από εκεί και πέρα τό μειονότητες σε εισαγωγικά κλπ αλλού, όχι εδώ.
 

Helen93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Που ακριβως τους βλεπεις καμαρι μου; Για πες..για πες..και πως το καταλαβες;

Οπως και να εχει,το χιουμορ δεν συμβαδιζει με τοιν σεφερλη.
Δεν μιλαμε για χιουμορ,..αλλα για μαλακιες στο τετραγωνο.
Τό έχω πει, δε μ ενοχλεί να το ξαναπώ , εμένα που με έχει κυνηγήσει στο δρόμο άτομο προκειμένου να με βιάσει και μπόρεσα και ξέφυγα γιατί εκείνη τη στιγμή είχα τύχη καί μυαλο(έμαθα μετά από φίλους που είχαν άκρες με αστυνομία ότι είχε βιάσει όντως κοπέλα, φίλη γνωστής μου και γενικά προσπαθούσαν να τον πιάσουν) δεν περνάω καθόλου καλά ακούγοντας τέτοιο χιούμορ για βιασμό. Καθόλου όμως. Από εκεί και πέρα τό μειονότητες σε εισαγωγικά κλπ αλλού, όχι εδώ.


Σβήνω, έχεις δίκιο στο στοχοποιουνται ήθελα
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ωραία, εγώ τα θετικά του τόση ώρα ψάχνω και σοβαρά θετικά δεν έχει πει κανένας
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,674 μηνύματα.
πριν 20 χρονια που πηγαινα δημοτικο γελουσα και τα θεωρουσα φυσιολογικα αυτα που σατηριζε κτλπ.πλεον τον εχει ξεβρασει το κυμα και θεωρειται πολυ φτηνο το χιουμορ που κανει.επισης,το γελιο που προκαλει κτλπ ειναι με ρατσιστικα αστεια κτλπ.πριν 20 χρονια τα θεωρουσαμε φυσιολογικα ολα αυτα.ευτυχως που πλεον δεν θεωρουνται.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,854 μηνύματα.
Δυναμικό κοινό
Survivor 25,1%
Γη της Ελιάς 18,3%
Super Mammy 15%
X Factor 11,3%

Γενικό σύνολο
Survivor 24,8%
Γη της Ελιάς 27,3%
Super Mammy 14,1%
X Factor 11,7%
 

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Όλα είναι...να μας πάρει ο διάολος!!σας αφήνω τώρα, πάω να δω Master Chef :loltooth:
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
(Ακολουθεί αδικαιολόγητα μεγάλο κείμενο για τέτοιο θέμα το οποίο μάλλον είναι απόρροια του πολύ ~98-05 Σεφερλή, της πολλής 00-05 επιθεώρησης, και του ταξί που έχω παρακολουθήσει ως ανήλικος.)

Από το ταξί (όσα κι αν άτοπα/προσβλητικά σκετσάκια/αστεία έχει μέσα) κι από καμιά σκόρπια συνέντευξη του (τις ελάχιστες στιγμές που δεν αυτογλείφεται με φράσεις του τύπου "εγώ έτσι είμαι γιατί αυτό θέλει ο κόσμος" etc) καταλαβαίνεις ότι αυτός ο άνθρωπος είναι ετοιμόλογος ή κάποιος θα μπορούσε να πει ότι έχει ατάκα ξέρωγω.
Σε μεγάλο βαθμό βέβαια, η ατάκα του βασίζεται στη γνωστή του γκάμα "χιούμορ δημοτικού/είμαι πατριώτης/κοροϊδεύω όποιον διαφέρει", αλλά βγάζει σπανίως (και δυστυχώς όλο και λιγότερο όσο περνάνε τα χρόνια) και δείγματα ως ένας υγιής ετοιμόλογος "χιουμορίστας".
Ταυτόχρονα, είναι μια κωμική φιγούρα/καρικατούρα από μόνος του. Προσωπικά θυμάμαι το νηπιακό μου εαυτό να γελάει μόνο και μόνο λόγω μορφασμών του ή του χορού του.

Και κάπου εδώ τελειώνει ότι θετικό θα μπορούσε να πει κάποιος για το Σεφερλή.

Δυστυχώς για όλους μας, και ευτυχώς μόνο για το Σεφερλή και το κοινό του, ο Σεφερλής δεν παίζει ποτέ (εδώ και 15βαλε χρόνια) κείμενα άλλων (δεν έχω δει το μιούζικαλ που έπαιξε πριν κάποια χρόνια ωστόσο) ή αν τα παίξει θα είναι tailored στα δικά του, και αυτοσκηνοθετείται. Και έχει στο κεφάλι του είτε τη σκατίλα που βλέπουμε στα κείμενα του είτε μία πολύ καλή επίγνωση του τι σκατίλα υπάρχει σε κομμάτια της κοινωνίας και δίψα να βγάλει λεφτά από αυτά (ή και τα δύο).

Σε ένα παράλληλο δηλαδή σύμπαν, κάποιος με την ετοιμολογία και το φυζίκ του Σεφερλή θα μπορούσε είτε να είναι ένας οκ κωμικός ηθοποιός (το παράδειγμα που μου έρχεται εδώ δυστυχώς είναι ο Φιλιππίδης, αλλά κατάλαβες), είτε ένας οκ στανταπ κωμικός φάση Ατζαράκης.

Αλλά δεν είμαστε σε αυτό το σύμπαν.

Είμαστε στο σύμπαν που την εποχή που γινόταν ευρέως γνωστός ο Σεφερλής (εκεί late 90s) δεν άνοιγε ρουθούνι με το να """σατιρίσεις""" την bmi > 30/την ξανθιά/τον γκέι/τον αλλοδαπό/τον τοξικοεξαρτημένο/τη γιαγιά/τον βιαστή, και εκείνος γνώριζε μεγάλη επιτυχία κάνοντας το αυτό. Είτε σε δικά του κείμενα είτε στων συγγραφέων των επιθεωρήσεων.
Κι εκεί λίγο μετά από τους Ολυμπιακούς, που θα ήταν ένα πολύ καλό σημείο να πεθάνει το είδος της επιθεώρησης (τουλάχιστον με τη μορφή που είχε καταλήξει να έχει, που από σπόντα σατίριζε πια τα πολιτικά τεκτενόμενα), ο Σεφερλής είπε να εξαργυρώσει την μέχρι τότε επιτυχία του παίρνοντας το Δελφινάριο.
Και συνέχισε να κάνει ότι ήδη έκανε, αποκλειστικά με δικά του κείμενα πια, και με σε γενικές γραμμές στάνταρ κόσμο δίπλα του, που είτε αποδεδειγμένα έχει (λέγε με χρυσαυγίτη Πετρόχειλο) τα ίδια σκατά στο κεφάλι του με αυτά των κειμένων του Σεφερλή, είτε ίσως κι όχι, κι απλά κάθεται σε μία σταθερή δουλειά θυσιάζοντας οποιαδήποτε αξιοπρέπεια.
Κι έτσι βρήκε καταφύγιο το κοινό της επιθεώρησης. Και για την ακρίβεια μεγάλωσε κίολας, γιατί ο Σεφερλής σε αντίθεση τις early 00s επιθεωρήσεις δεν έχει τόση βωμολοχία οπότε πολλοί σκατένιοι που γουστάρουν χιούμορ Σεφερλή θα πάνε τα παιδιά τους που δεν πιάνουν το νόημα απ' τα κείμενα χωρίς να φοβούνται μην ακούσουν καμιά βρισιά. (Στη βρισιά κάνει τζιζ, το rape joke το εγκρίνει ο σκατένιος γονέας ρε παιδί μου).

Και αυτό είναι και το κοινό του Σεφερλή αν το σκεφτείς. 70+ με παγιωμένο σκατό στο κεφάλι τους, 15- με λίγο άδειο κεφάλι, κι όσοι έχουν σκατό στο ενδιάμεσο φάσμα.
Όσο υπάρχει αυτό, θα κάνει κι ο Σεφερλής τις επιλογές που κάνει.

Γιατί πρόκειται για επιλογές. Αν με ρώταγες πριν από 5-7 χρόνια, με το (ομολογουμένως πιο σκατένιο από σήμερα) κεφάλι που είχα, θα σου έλεγα ότι ο Σεφερλής "χαραμίζεται", λόγω αυτών που είπα στην αρχή.
Τα τελευταία χρόνια, ενώ συλλογικά κάνουμε προσπάθεια (φτου σκόρδα) το σκατό να το αποβάλουμε, ο Σεφερλής ως συγγραφέας/σεναριογράφος/θιασάρχης, δεν συμμετέχει σε αυτήν.
Εδώ και χρόνια έχει πιάσει πάτο, τον ξύνει, και ειδικά με το χθεσινό rape joke (που νιώθω πολύ σίγουρος ότι έχει ξανακάνει και παλαιότερα, αλλά zero reading the room ξέρωγω πια), βρήκε και δεύτερο.

Οπότε ο Σεφερλής ξεφτιλίζεται, κανένα χαράμι.
Και μαζί οποιοσδήποτε θα γελάσει με κάτι πέραν των σαχλών "κάτι σαργούς, κάτι σε γρήγορους" που μπορεί (σπανιότατα πια) να πει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,271 μηνύματα.
Προσωπικά, δε διαφωνώ ότι έχει μια επιρροή στο κοινωνικό σύνολο. Αλλά επειδή γίνεται ένα σούσουρο ξαφνικά κ στοχοποιηθηκε τώρα έντονα δεν μας φταίει ο Σεφερλής και το χιούμορ του. Κι όπως είπε κ ο Γιάννης ας μη παραβλεπουμε και τα θετικά του.
Αυτές οι σχέσεις δεν είναι ποτέ μονόδρομες.
Η κοινωνία γεννάει τον Σεφερλή καθώς ο ίδιος βασίζεται σε ένα feedback loop στο οποίο υπάρχει θετική ανάδραση με την αποδοχή του κόσμου και αρνητική όταν ο κόσμος χάνει το ενδιαφέρον του. Με την σειρά του ο Σεφερλής έχοντας απήχηση μπορεί να δημιουργεί τάσεις σε ένα μέρος της κοινωνίας γιατί αποτελεί τον συνδετικό κρίκο μεταξύ πολλών ανθρώπων και επομένως την δίοδο να ομαδοποιηθούν και να επικοινωνήσουν άνθρωποι με πιθανώς ίδια χαρακτηριστικά σε επίπεδο προσωπικότητας.

Ο μηχανισμός είναι απλός. Ο κάθε δημιουργός κάνει ότι του κατέβει στο κεφάλι. Η κοινωνία την δεδομένη στιγμή θα έχει έναν συγκεκριμένο τρόπο που αποκρίνεται στα ερεθίσματα που εισάγονται σε αυτή. Π.χ. εαν έλεγες τώρα οτι οι μαύροι είναι σκλάβοι θα έτρωγες τούβλο στο κεφάλι. Εαν το έλεγες μερικούς αιώνες πριν, θα φαινόταν κάτι συνηθισμένο. Άλλη η δυναμική λοιπόν στην διάρκεια του χρόνου. Έτσι λοιπόν οι διάφοροι δημιουργοί δοκιμάζουν όπως είπαμε διάφορα πράγματα. Είναι κυριολεκτικά τυχαίο το φαινόμενο. Και η κοινωνία μέσω της απόκρισης της, στην ουσία λειτουργεί σαν φίλτρο, που απορρίπτει όσους δεν προκαλούν καλή αίσθηση βάσει πάντα της κατάστασης της(το πως αποκρίνεται στα ερεθίσματα την δεδομένη χρονική περίοδο). Κάποιους που δεν θα τους απορρίψει όμως, και θα τους στηρίξει, τους δίνει positive feedback και έτσι η παρουσία τους, και η επίδραση τους, αυξάνεται με την πάροδο το χρόνου.

Ο Σεφερλής απο την άλλη, και ο κάθε άνθρωπος που έχει αναδειχθεί με την παραπάνω διαδικασία, αρχίζει να επηρεάζει το κοινό του και επομένως ένα μέρος της κοινωνίας. Μέσα απο πολλούς και περίπλοκους μηχανισμούς συμπεριλαμβανομένου και του τελευταίου που ανέφερα, αλλάζει η κατάσταση(δηλαδή η διάθεση της κοινωνίας). Οπότε πράγματα που σε άλλες κοινωνίες είναι αστεία, σε άλλες να μην είναι. Και πράγματα που την δεδομένη στιγμή είναι αστείο, αργότερα να μην είναι ή να μην ήταν νωρίτερα. Πρόκειται για αλληλεπιδράσεις που συμβαίνουν και μεταβάλλονται και στον χώρο και στον χρόνο. Όπως κάθε φυσικό φαινόμενο άλλωστε, έτσι λοιπόν και τα κοινωνικά φαινόμενα(που είναι ειδική περίπτωση των φυσικών).

Εαν το δούμε ψυχρά λοιπόν. Ένας κωμικός για να πετύχει δεν χρειάζεται ούτε ηθική να έχει, ούτε να βρίσκει καν τα αστεία του...αστεία. Χρειάζεται απλά να κατανοεί το κοινό του και να καταλαβαίνει τι θα ήθελαν να ακούσουν για να γελάσουν. Να βρει την χρυσή σειρά και τα σωστά λόγια την δεδομένη στιγμή και στον δεδομένο χώρο ώστε να κάνει τον κόσμο να γελάει.Κάποιος στα ξεκινήματα του σίγουρα θα βασίζεται στην αγάπη του να κάνει τους άλλους να γελάει και να νιώθουν καλά. Όπως κάθε τι που γίνεται μπίζνα όμως, σε βάθος χρόνου αναπόφευκτα τυποποιείται, γίνεται πιο στοχευμένα και έχοντας ένα πλάνο υπόψιν. Και οι φαρμακευτικές φτιάχνουν φάρμακα για να θεραπεύουν τους ανθρώπους. Ωστόσο όταν πάρουν διαστάσεις οι αγορές τους, γίνονται μπίζνες. Και οι αποφάσεις τους γίνονται βάσει του πως θα εξυπηρετήσουν περισσότερο κόσμο για να έχουν το μεγαλύτερο κέρδος, και όχι πως θα βγάλουν φάρμακα για να καλύψουν και τις πιο σπάνιες παθήσεις και να σώσουν μερικές εκατοντάδες άτομα. Και τα οποία ούτως η άλλως δεν θα είχαν τα λεφτά να τα αγοράσουν ακόμα και εαν τα έφτιαχναν. Καθώς κάθε καστομιά ακόμα και εαν δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο, το χρυσοπληρώνεις(οικονομίες κλίμακας κτλπ.). Anywyays , you get my point.
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ωραία, εγώ τα θετικά του τόση ώρα ψάχνω και σοβαρά θετικά δεν έχει πει κανένας
Το θετικό 10' που το είδα είναι εκτίμησα τα λεφτά που δίνω σε ξένες συνδρομητικές υπηρεσίες ψηφιακού περιεχομένου.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,826 μηνύματα.
Ωραία, εγώ τα θετικά του τόση ώρα ψάχνω και σοβαρά θετικά δεν έχει πει κανένας
Αν θες τη δική μου γνώμη ότι προάγει ένα αίσθημα φιλοπατρίας. Το κάνει με λάθος τρόπος βέβαια ( στυλ ζούσαν σε σπηλιές εκείνον τον αιώνα που στην Αθήνα οι Έλληνες χτίζανε Παρθενώνα, όπως ο ίδιος είπε). Αλλά και πάλι είναι μια φιλοπατρία και αυτό και τον προτιμώ από άλλους κωμικούς στυλ Ζαραλίκο.

Επίσης θετικά ανέφερα πιο πάνω, με τη στάση σου σε άτομα με ειδικές ανάγκες και σε φτωχούς. Επίσης έχει πλάκα σε αρκετά σημεία σε άλλα γίνεται γελοίος.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.

Τόσοι νέοι άνθρωποι με ιδέες και πρότζεκτ, και έδωσαν ευκαιρία στον Σεφερλή;
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Τόσοι νέοι άνθρωποι με ιδέες και πρότζεκτ, και έδωσαν ευκαιρία στον Σεφερλή;
Εδώ μετά από πολλά χρόνια έρχεται ο κλασικός "ποιος θέλει να γίνει εκατομμυριούχος" στην Ελλάδα και ο ΑΝΤ1 θα βάλει παρουσιαστή τον Αρναούτογλου...

Δεν υπάρχει ελπίδα...
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,576 μηνύματα.
Δεν έχω να πω κάτι παραπάνω, με έχουν καλύψει σε μεγάλο βαθμό άλλα μέλη.

Τον Σεφερλή προσωπικά δεν τον έχω παρακολουθήσει σχεδόν καθόλου (άλλωστε απ' ό,τι λέτε η μεγάλη καριέρα ήταν τη δεκαετία του 2000, οπότε και ήμουν είτε αγέννητος ή σε κάθε περίπτωση κάτω των 6 :P), έχω δει αποσπάσματα μόνο από επιθεωρήσεις του στον ΑΝΤ1 και δε θυμάμαι ποτέ να με διασκέδασε (δε μιλάω καν για ψυχαγωγία...). Αστεία σχετικά με το βάρος, το φύλο ή τον σεξουαλικό προσανατολισμό είναι τα πιο εύκολα στο να τα "σκαρφιστεί" κάποιος οπότε το να βγαίνει να κοροϊδεύει κάποιον επειδή έχει μερικά κιλά παραπάνω δε μου βγάζει και κανένα τρομερό κωμικό ταλέντο. Στα στερεότυπα ποντάρει και στις ρατσιστικές/ομοφοβικές απόψεις ορισμένων ανθρώπων, δε δημιουργεί κανένα δικό του γνήσιο κωμικό στοιχείο. Για τον λόγο αυτό πιστεύω ότι το "γέλιο" που προκαλεί θα φθίνει όσο περνά ο καιρός, καθώς στις νεότερες γενιές -θέλω να ελπίζω- υπάρχει μεγαλύτερη ευαισθησία για διάφορες ομάδες που αντιμετωπίζουν διαχωρισμό.

Εκτός βέβαια κι αν μιλώ έχοντας παρακολουθήσει ένα μικρό μόνο δείγμα, και σε κάποιο άλλο έργο έχει ξεδιπλώσει το ταλέντο του που να μη βασίζεται στην εκμετάλλευση των στερεοτύπων εκ του ασφαλούς...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Bασικά μου κάνει εντύπωση γιατί άλλοι ηθοποιοί που συνήθως τον πλαισιώνουν τρώνε "ξύλο" στα πλαίσια ρόλου. Δεν ξέρω αν το ξύλο αυτό διαχωρίζεται από το κανονικό ξύλο. Πόσες φάπες, κλωτσομπουνίδια διαχωρίζονται ως ρόλος από το κανονικό; Για παράδειγμα ο Καπετάνιος έτυχε να παίξει σε κάποιες σειρές και όσο να 'ναι έχει μια θεατρική παιδεία π.χ. Κωνσταντίνου και Ελένης, της Ελλάδος τα Παιδιά, δεν θυμάμαι άλλη. Και η γυναίκα του από τις πρώην βιντεοταινίες της εποχής του 80, έκαναν το μαγαζί οικογενειακό. Ακόμη και στα τελευταία χρόνια της ζωής του Ψάλτη, ή του Τσάκωνα, δεν θυμάμαι ποτέ να ξαναέπαιξαν μαζί του, του πλέον φτασμένου Σεφερλή, αν και ο Σεφερλής έπαιζε στα νιάτα του σε διάφορες επιθεωρήσεις μαζί τους με μικρό ρόλο.

Γενικά αυτός ο χώρος των ηθοποιών, διασκεδαστών και πάσης φύσεως καλλιτεχνών, δεν είναι και τόσο ισορροπημένος από πλευράς φυσιολογικής ανθρώπινης συνεργασίας.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,854 μηνύματα.
Συμφωνώ ότι το χιούμορ του Σεφερλή δεν έχει εξελιχθεί. Είναι ακόμα στα 90s συνεπώς η νέα γενιά ενδεχομένως να μην τον εκτιμήσει τόσο. Όμως η γενιά 90s που μεγάλωσε με αυτό το χιούμορ (ακα σημερινοί 30+) μπορεί να δείξουν ενδιαφέρον.
Συμφωνώ ότι ok τον βλέπαμε και γελάγαμε εμείς στην εφηβεία μας, αλλά μέχρι εκεί.

Πάνε οι εποχές με τα ανέκδοτα για πισωγλέντηδες, αλβανούς, πακιστανούς, καθυστερημένους, άσχημους, ΑΜΕΑ, ξανθιές κτλ, προσωπικά έχω δει μόνο κάτι 40ρηδες και βάλε χαμηλού μορφωτικού να λένε τέτοια αστεία σε φάση καφενείου. :P

Συνήθως μας προκαλεί γέλιο να βλέπουμε κάποιον που θεωρούμε εκ των προτέρων ότι είναι σε κατώτερη θέση από εμάς (κάπου είχα διαβάσει ότι είναι μια βασική αρχή κωμικού). Τα standards της εποχής έχουν αλλάξει, ευτυχώς.

Όσο για την τηλεθέαση που έκανε, δε νομίζω να συνεχίσει να έχει υψηλά νούμερα, ήταν πρεμιέρα άλλωστε και ο κόσμος ήθελε να δει τι παίζει. 5 λεπτά είδα και ήταν πολύ βαρετό.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,975 μηνύματα.
Συμφωνώ ότι το χιούμορ του Σεφερλή δεν έχει εξελιχθεί. Είναι ακόμα στα 90s συνεπώς η νέα γενιά ενδεχομένως να μην τον εκτιμήσει τόσο. Όμως η γενιά 90s που μεγάλωσε με αυτό το χιούμορ (ακα σημερινοί 30+) μπορεί να δείξουν ενδιαφέρον.
Συμφωνώ ότι ok τον βλέπαμε και γελάγαμε εμείς στην εφηβεία μας, αλλά μέχρι εκεί.

Πάνε οι εποχές με τα ανέκδοτα για πισωγλέντηδες, αλβανούς, πακιστανούς, καθυστερημένους, άσχημους, ΑΜΕΑ, ξανθιές κτλ, προσωπικά έχω δει μόνο κάτι 40ρηδες και βάλε χαμηλού μορφωτικού να λένε τέτοια αστεία σε φάση καφενείου. :P

Συνήθως μας προκαλεί γέλιο να βλέπουμε κάποιον που θεωρούμε εκ των προτέρων ότι είναι σε κατώτερη θέση από εμάς (κάπου είχα διαβάσει ότι είναι μια βασική αρχή κωμικού). Τα standards της εποχής έχουν αλλάξει, ευτυχώς.

Όσο για την τηλεθέαση που έκανε, δε νομίζω να συνεχίσει να έχει υψηλά νούμερα, ήταν πρεμιέρα άλλωστε και ο κόσμος ήθελε να δει τι παίζει. 5 λεπτά είδα και ήταν πολύ βαρετό.

δεν είναι ότι δεν έχει εξελιχθεί το χιούμορ του Σεφερλή. ποτέ δεν ήταν καλό. απλά. ήταν χειρότερος αισθητικά και από βιντεοταινίες των 80s.

τα 90s που τα έζησα σαν νέος, δεν ήταν μόνο η trash-ίλα και το όλο lifestyle που μας τάιζαν.

ήταν μια γαμάτη δεκαετία, με αρκετές αυταπάτες μεν, αλλά οκ... είχε ζωή. και είχε πολλούς αξιόλογους ανθρώπους της τέχνης, μουσικές κλπ κλπ.

(επίσης δεν είχαμε καεί τόσο από το ιντερνετ. από τα πλέον θετικά)
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,455 μηνύματα.
δεν είναι ότι δεν έχει εξελιχθεί το χιούμορ του Σεφερλή. ποτέ δεν ήταν καλό. απλά. ήταν χειρότερος αισθητικά και από βιντεοταινίες των 80s.
Το πιο πραγματικο σχολιο για αυτον τον μαλακα που συζηταμε τωρα!
Τι εξελιξη μωρε;
Στο παπαριασμενο ουφο;
Ελα παναγια μου.
Παντα του χειριστου επιπεδου ηταν και για την εποχη που πρωτοβγηκε,τι συζηταμε;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top