#Μένουμε σπίτι ... {COVID-2019}

Μένετε σπίτι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 40)
  • Ναι

    Ψήφοι: 29 72.5%
  • Όχι

    Ψήφοι: 5 12.5%
  • Εκτός από όταν δουλεύω

    Ψήφοι: 6 15.0%

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
:) Ήμουν κατά του κλεισίματος των εκκλησιών αλλά τα δεδομένα άλλαξαν παιδιά. Ο λόγος είναι ότι τότε τα πάντα ήταν ανοιχτά. Πιστεύω ότι αρχές εβδομάδας η εκκλησία θα πάρει την απόφαση και θα κλείσει τους ναούς για να μείνουμε όλοι σπίτι.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
:) Ήμουν κατά του κλεισίματος των εκκλησιών αλλά τα δεδομένα άλλαξαν παιδιά. Ο λόγος είναι ότι τότε τα πάντα ήταν ανοιχτά. Πιστεύω ότι αρχές εβδομάδας η εκκλησία θα πάρει την απόφαση και θα κλείσει τους ναούς για να μείνουμε όλοι σπίτι.
Εγώ δε το βλέπω, σήμερα κοινώνησαν πολλοί, αν δε καταλαβαίνουν τι να πει κανείς;
 

butter_fly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η butter_fly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Μιας και μένουμε σπίτι, έχετε να προτείνετε κανένα καλό σάιτ για online δωρεάν σεμινάρια; (Κυρίως για οικονομικά, νομικά, ναυτιλιακά, και ο,τι έχει να κάνει με επιχειρήσεις)
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
@Agaphbou Η αλήθεια είναι ότι η @Eileen με κάλυψε απολύτως. Είναι μία καλή αφορμή που ίσως, κάποιους, τους οδηγήσει σε ενδοσκόπηση. Δε θεωρώ ότι είναι μία "δυαδική" κατάσταση η κοινωνική ευαισθησία και το να σκέφτεσαι τον πλησίον σου - ή το' χεις ή δεν το' χεις, που λένε κάποιοι. Κάποια άτομα δεν το έχουν και έχουν πολύ κακούς "δέκτες" σε τέτοια ερεθίσματα, κάποια είναι πολύ ευαίσθητα σε τέτοια θέματα και κάποια άλλα - τα περισσότερα, συνήθως - στέκονται σε διάφορες ενδιάμεσες καταστάσεις. Οπότε, κάποια άτομα εκεί μέσα θα βρουν την αφορμή και θα προβληματιστούν λίγο. Άλλωστε, οι αλλαγές δεν έρχονται από τη μία μέρα στην άλλη.

Σε ό,τι έχει να κάνει με τον όρο "κατάθλιψη", όπως το ξαναδιάβασα τώρα, ίσως φάνηκε λίγο επιθετική η τοποθέτησή μου, οπότε να με συγχωρείς. Ωστόσο, έχω μεγάλη ευαισθησία στα ζητήματα ψυχικής υγείας και μου χτυπάει άσχημα πολλές φορές όταν απευαισθητοποιούμαστε απέναντι κάτι τόσο σοβαρό, γι' αυτό δε μου αρέσει που χρησιμοποιείται τόσο εύκολα ο όρος "κατάθλιψη". Αλλά αυτό μπορούμε να το αφήσουμε στην άκρη σε αυτήν την κουβέντα.

@Valder Βασίλη με λένε, Μάρκος είναι το επίθετο - έχω και δεύτερο όνομα, αλλά δεν το βάζω για προφανείς λόγους - μη βάλω και πατρώνυμο στη μέση και φαίνομαι σαν μεξικάνος. :Ρ

@butter_fly Έχεις μπει σε coursera, udemy κ.λπ.; Ειδικά το coursera έχει αρκετά free - χωρίς πιστοποίηση, βέβαια, τα περισσότερα, είναι peer-reviewed οι εργασίες σε αυτά, άλλωστε.
 

Kozi

Νεοφερμένος

Ο Kozi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Απ το σπιτι δε θα βγω,πινω φοσμπα και παιζω φιφα γιατι το προ εγινε μαλακια.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχουμε κι εμείς που λέμε επιτέλους ήρθε επιδημία και πλέον έχουμε δικαιολογία να κάτσουμε μέσα.

Οι διάσημοι προσπαθούν να μετατρέψουν κάθε είδηση σε trend για να διαφημιστούν... Αδιάφορα τα σποτάκια. Ούτε σκοπεύω να κλειστώ σπίτι περιμένοντας το τέλος του κόσμου. Ναι, οκ, αποφεύγουμε τον συνωστισμό και τις επαφές με ξένους χωρίς λόγο αλλά μια βόλτα στο δάσος ή στην παραλία με λίγους φίλους που επίσης κινούνται προσεκτικά θεωρώ είναι μια χαρά. Μην πάθουμε και κατάθλιψη στο τέλος...

Στην Κορέα που κάνουν τεστ στους πάντες το 30% των ατόμων 20-29 είναι μολυνσμένοι δίχως συμπτώματα και απλά μεταδίδουν.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,418 μηνύματα.
1584343411879.png



:lol:
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προφανώς και μένουμε σπίτι, δεν χρειάζεται καν ερώτηση γι'αυτούς που δεν δουλεύουν. Η επιχείρηση που δουλεύω έκλεισε, οπότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να μλκίζομαι και να βγαίνω έξω. Δεν θα πάθει κανείς τίποτα αν κάτσει για κάποιο διάστημα μέσα στο σπίτι (με εξαίρεση δουλειά ή ανωτέρα βία), οπότε αφήστε κατά μέρους τις κλάψες και καθίστε μέσα!
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο ένας λέει ότι δεν θέλει να κάτσει μέσα μην πάθει κατάθλιψη, η θεια δεν μπορεί να μην πάει στην εκκλησία, άλλος δεν θέλει να πάει να εξεταστεί (ενώ έχει συμπτώματα) για να μην μπει σε καραντίνα... και αν νοσήσουν μετά, θα κλαίνε την κακιά τους μοίρα, θα φταίει η νεα τάξη πραγμάτων, ο Τραμπ και ο,τι άλλη συνομωσιολογία μπορείς να φανταστείς, εκτός από το προφανές, την ανευθυνότητα και το κενό τους το μυαλό...
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Προσωπικά οταν περάσει κανα 16ημερο που είμαι σε καραντίνα με την αδερφή μου ( για σιγουριά επειδή γυρισε απο Γερμανία) θα παμε να βρουμε τις γονείς μου που την έκαναν για το χωριό .
Μένουμε πολύ απομονωμένα και μπορούν καθε μερα να περπατάνε αρκετά γιατί εκτός απο τον δικό μας χώρο που ετσι κι αλλιώς δεν μπορει να παει κάνεις ( κτηματα κτλ ) γενικά πρόκειται για καρτεριμια, δαση Που δεν θα δεις άνθρωπο ετσι κι αλλιώς ( εκτος αν ανέβεις σε πλατεία , εκκλησίες κτλ αλλα κι εκει δεν εχει πολυ κοσμο)
Κι για τη κατάθλιψη που αναφέρθηκε , παραπάνω, αν κι πολυ σοβαρός ορος μπορει να αναφερθεί κι σε μια προσωρινή κατάσταση κι οχι στη νοσο.Ε ο μπαμπας μου ειδικά ( που ανηκει σε ευπαθη ομάδα για τα καλα, γιατι κι οι δυο μου γονεις ανηκουν) κόντεψε να τρελαθεί .
Απο τον φοβο κι τον εγκλεισμό. Κι ολα αυτα πριν κλείσουν τα πάντα κ δεν κυκλοφορεί κανεις , γιατι φυσικά είχε κλειστεί απο μόνος του με τοσα που ακουγε να γίνονται στις ειδήσεις.
Απο τοτε που σκεφτηκαμε το εξοχικό βρήκε στην υγεια του.
Γυρνάει στα ποτάμια, κάνει τις αγροτικές του εργασίες κι το μονο ατομο που εχει δει εδω κι τόσες μερες ειναι η μαμα μου ( μιλαμε για πραγματικά απομονωμένο σπιτι😅)
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Κι για τη κατάθλιψη που αναφέρθηκε , παραπάνω, αν κι πολυ σοβαρός ορος μπορει να αναφερθεί κι σε μια προσωρινή κατάσταση κι οχι στη νοσο.

Απλά για την ευαισθητοποίηση σε θέματα ψυχικής υγείας: Χρόνια κατάθλιψη vs Καταθλιπτικό επεισόδιο.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ένα σχέδιο με αφορμή το #μένουμε_σπίτι
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
#menoumespiti
#menoumexwrisdouleia
#trwmeta@@mas
:rolleyes:
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,616 μηνύματα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,848 μηνύματα.
 

jucticeee

Νεοφερμένος

Η jucticeee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Ξερνάω όταν βλέπω βίντεακια παντού τύπου "τι να κάνετε τώρα που θα μείνετε σπίτι" "πως περνάω τη καραντίνα μου"
Πριν επειδή πήγαιναν για έναν καφέ και νόμιζαν κάτι έκαναν.... Τώρα τους εμποδίζουν τη φοβερή περιπετειώδη ζωή τους και δε μπορούν να παλουκωθουν
Θεεε μου.... Μαζα..
Και προφανώς έχει γίνει trend
Αηδιαστικό
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Ξερνάω όταν βλέπω βίντεακια παντού τύπου "τι να κάνετε τώρα που θα μείνετε σπίτι" "πως περνάω τη καραντίνα μου"
Πριν επειδή πήγαιναν για έναν καφέ και νόμιζαν κάτι έκαναν.... Τώρα τους εμποδίζουν τη φοβερή περιπετειώδη ζωή τους και δε μπορούν να παλουκωθουν
Θεεε μου.... Μαζα..
Και προφανώς έχει γίνει trend
Αηδιαστικό


Καλα γενικά ολα αυτα τα βιντεάκια βάζουν αυτούς τους τίτλους για να τραβήξουν την προσοχή κι να τραβηοουν subscribers. Ποτε δεν ειναι 100% ρεαλιστικά αλλα ετσι δουλεύει το YouTube :happy:
Επίσης δεν νομίζω ότι η επιλογη ειναι η σπίτι η καφε έξω .
Κι ότι Πρεπει ντε και καλα να χες την ζωαρα πριν για να σου καινοφανεί τώρα η καραντινα
Προσωπικά ποτε δεν πηγαινα πολλούς καφέδες κτλ αλλα ηταν ανήκουστο για μενα να μη βγω μια ολόκληρη μερα έξω.
Ακομα κι τωρα κανω την άσκηση μου εξω( παντα σύμφωνα με βαση αυτα που επιτρέπονταν μέχρι σήμερα)
Παρολαυτα καταλαβαίνω οτι πλεον ουτε αυτο δεν θα μπορω να κανω γιατι ετσι πρέπει να γινει κι θα γίνει (αναφέρομαι στην καθόλικη απαγόρευση κυκλοφορίας που απο οτι λέγεται θα ανακοινωθεί σε λιγο) .
Εκει που θελω να καταλήξω με ολα αυτα ειναι οτι δεν χρειάζεται να είμαστε τοσο επικριτικοι με τους άλλους, ειδικά σε τοσες δύσκολες στιγμες.
Ειμαστε μαζι σε ολο αυτο .
Αν ο αλλος θελει να κανει βιντεάκι για την καραντίνα του, why not?
Οσο κάποιος δεν παραβιάζει τους κανόνες που έχουν επιβληθεί για το καλο ολων δεν με ενοχλεί =)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top