Μήπως ξέρετε; - Διάφορες, σκόρπιες απορίες

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,012 μηνύματα.
Πάντως το θέμα το είχα για να κάνουμε πιο ''φιλοσοφικές'' απορίες που είναι προς συζήτηση και ήρθε και συγχωνεύτηκε με απορίες για τις πιστωτικές κάρτες και το ικέα :bounce:
 

Guest 254537

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φιλοσοφία δε βλέπω! Βλέπω κάτι...ψευδοφιλοσοφικές τάσεις

Η καραντίνα φταίει
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Πάντως το θέμα το είχα για να κάνουμε πιο ''φιλοσοφικές'' απορίες που είναι προς συζήτηση και ήρθε και συγχωνεύτηκε με απορίες για τις πιστωτικές κάρτες και το ικέα :bounce:
Τι εννοείς; το πρώτο ποστ αυτού του θρεντ ρωτάει για τα ΕΛΤΑ.

Α τώρα κατάλαβα τι εννοείς. Δεν είδα ότι είχες φτιάξει δικό σου θρεντ. Τι να σου πω Αυρα μου, δεν έχω ιδέα γι' αυτό που ρωτάς, αλλά τείνω κι εγώ προς το ότι είναι βιολογικοί οι παράγοντες και όχι ψυχολογικοί.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Φιλοσοφία δε βλέπω! Βλέπω κάτι...ψευδοφιλοσοφικές τάσεις

Η καραντίνα φταίει

Θέλετε φιλοσοφία; Το χω...

Εσείς τι πιστεύετε, ότι ένα παιδί έχει δικαιώματα και μπορεί να επιλέγει τι είναι καλύτερο για τον εαυτό του (πχ αν θέλει να παίξει, να παίξει, τα μαθήματα να είναι προαιρετικά και να επιλέγει εκείνο τι τον ενδιαφέρει, να λαμβάνει αποφάσεις μόνο του και να μαθαίνει κυρίως βιωματικά), ή ότι πρέπει να πειθαρχείται και να ακούει τους γονείς του γιατί εκείνοι ξέρουν τι είναι καλύτερο για εκείνο, ακόμη κι αν νιώθει ότι κάνει κάτι από αγγαρεία;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 254537

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορούμε να βγάλουμε χρεωστική από το Σπιτι στη τράπεζα Πειραιώς?
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
@Placebo!

Από ότι βλέπω πρέπει να πας στο υποκατάστημα, δεν αναφέρει κάπου κάτι για ειδική μέριμνα λόγω Covid-19.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
@Placebo!

Από ότι βλέπω πρέπει να πας στο υποκατάστημα, δεν αναφέρει κάπου κάτι για ειδική μέριμνα λόγω Covid-19.
Αφού υπάρχει κωδικός για επίσκεψη σε τράπεζα οπότε είναι λογικό και εγώ που έβγαλα πριν λίγες βδομάδες στην τράπεζα Αττικής μου ζητήσαν να πάω δια ζώσης με κωδικό στο 13033.Οι τράπεζες στην Ελλάδα εκσυγχρονίζονται πάντα τελευταίες σε συνάρτηση με τα όσα επιβάλλουν τα σημερινά πρότυπα της ευρωπαϊκής και διεθνής πιστωτικής τραπεζικής.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,735 μηνύματα.
Ναι παραδόξως δεν γίνεται να εκδόσεις χρεωστική μέσω wink bank. Μόνο πιστωτική γίνεται με την e-card

1606930498769.png
 

Guest 648211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας. Πριν ένα μήνα με είχε στείλει ένας φίλος μου σε μήνυμα μια βρισιά. Όμως πριν κάνω κάτι, μήνυση κλπ, το διέγραψε σε 2 λεπτά αφού το έστειλε. Τι γίνεται;;;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Vivians

Νεοφερμένος

Η Vivians αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας. Πριν ένα μήνα με είχε στείλει ένας φίλος μου σε μήνυμα μια βρισιά. Όμως πριν κάνω κάτι, μήνυση κλπ, το διέγραψε σε 2 λεπτά αφού το έστειλε. Τι γίνεται;;;
Η πρώτη λύση δεν είναι η μυνηση, δεν ξέρω τι έχει γίνει μεταξύ σας, καλό είναι να το λύσετε με τα λογια, (γνώμη μου έτσι?) και για να το έσβησε προφανώς το μετάνιωσε, προσωπικά δεν θα χαλουσα τα λεφτά μου σε μυνησεις για κάποιον που δεν είναι πλέον στην ζωή μου. Μην χαλιέσαι και μην δίνεις αξία σε άτομα που δεν σε αγαπούν, καλημέρα.
 

Guest 648211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ως προς την εξύβριση, αποτελεί επικουρικό έγκλημα αφού το άρθρο 361 ΠΚ του ΝΕΟΥ Ποινικού Κώδικα προβλέπει ότι όποιος, εκτός από τις περιπτώσεις της δυσφήμησης (άρθρα 362 και 363), προσβάλλει την τιμή άλλου με λόγο ή με έργο ή με οποιονδήποτε άλλο τρόπο τιμωρείται με φυλάκιση έως έξι μήνες ή χρηματική ποινή. Αν τελεί την πράξη δημόσια με οποιονδήποτε τρόπο ή μέσω διαδικτύου, επιβάλλεται φυλάκιση έως ένα έτος ή χρηματική ποινή.

και ρωτώ τώρα. η εξύβριση με προσωπικό μήνυμα στο facebook εντάσσεται στη φυλάκιση έως έξι μήνες ή χρηματικη ποινη;;;
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
ως προς την εξύβριση, αποτελεί επικουρικό έγκλημα αφού το άρθρο 361 ΠΚ του ΝΕΟΥ Ποινικού Κώδικα προβλέπει ότι όποιος, εκτός από τις περιπτώσεις της δυσφήμησης (άρθρα 362 και 363), προσβάλλει την τιμή άλλου με λόγο ή με έργο ή με οποιονδήποτε άλλο τρόπο τιμωρείται με φυλάκιση έως έξι μήνες ή χρηματική ποινή. Αν τελεί την πράξη δημόσια με οποιονδήποτε τρόπο ή μέσω διαδικτύου, επιβάλλεται φυλάκιση έως ένα έτος ή χρηματική ποινή.

και ρωτώ τώρα. η εξύβριση με προσωπικό μήνυμα στο facebook εντάσσεται στη φυλάκιση έως έξι μήνες ή χρηματικη ποινη;;;
Φυσικά και εμπίπτει αλλά πρέπει με κάποιο τρόπο να το αποδείξεις αυτό θες την συνομιλία σας ως αντίγραφο απο το facebook καθώς το facebook κρατάει αρχείο με τις συνομιλίες για ένα χρονικό διάστημα περίπου 1 χρόνο.Αλλά δεν θα σου δώσει κάτι τέτοιο δεδομένου οτι το facebook είναι υπο το δίκαιο των ΗΠΑ και κατηγορία εξύβρισης δεν υφίσταται στο εκεί δίκαιο.Οι συμβάσεις έκδοσης υπόδικων ατόμων και οι συμβάσεις δικαστικής συνεργασίας μεταξύ κρατών λειτουργούν με την αρχή του dual criminality οπότε θα πρέπει η κατηγορία αυτή να είναι αξιόποινη πράξη και στα δύο κράτη οπότε οποιαδήποτε παραγγελία εισαγγελέα για άρση απορρήτου θα φάει άκυρο απο το ίδιο το Facebook.Στις ΗΠΑ υπάρχει η δυνατότητα αστικής αγωγής απο πλευράς του θυγόμενου προσώπου για εξυβρίσεις κτλ οχι όμως η ποινική τιμωρία.Κι οχι μόνο στις ΗΠΑ αλλά και σε πολλά άλλα κράτη πλήν της Ελλάδας.
 

Guest 648211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτός πχ που έστειλε το μήνυμα και το διέγραψε σε λιγότερο από ένα λεπτό εκείνη τη στιγμή μπορεί να διωχθεί;
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Αυτός πχ που έστειλε το μήνυμα και το διέγραψε σε λιγότερο από ένα λεπτό εκείνη τη στιγμή μπορεί να διωχθεί;
Εαν υπήρχε το αποδεικτικό της συνομιλίας φυσικά και θα μπορούσες τώρα δεν μπορείς να στηρίξεις την μήνυση σου είναι ο λόγος σου στον λόγο του γιατί δεν είναι εύκολα ανακτήσιμο αυτό το υλικό απο τους αρμόδιους της facebook.Δεν θα στο δώσουν αυτό το υλικό γιατί ένω το έχουν μπλέκεται η διαδικασία διακρατικά μεταξύ των αρχών των ΗΠΑ και τη Ελλάδας Ο εισαγγελέας ή δεν θα δεχτεί την μήνυση σου ως αβάσιμη και θα την αρχειοθετήσει οπότε τσάμπα κόπος και χρήμα ή ακόμα και αν την δεχτεί και καταλήξει δικαστικά μπορεί να μπλέξεις και εσύ με μηνύσεις εναντίων σου για ψευδη μήνυση κτλ.Μια κατηγορία για ψευδή καταμήνυση θα σε κυνηγάει μετά σε όλη σου την ζωή τώρα δεν το καταλαβαίνεις αλλά αργότερα στην δουλειά θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα.Κάνε τον μπλόκ και τελείωσε εκεί το θέμα είναι πολυέξοδα τα δικαστήρια και οι δικηγόροι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 648211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
το μήνυμα μου το έστειλε τον Μάιο, αλλα δεν εκανα μηνυση εγκληση κλπ. η διορια ειναι 3 μηνες νομιζω απο τη μερα που εστειλε. γινεται καπως να δειξω οτι το διαβασε αλλος αντι για μενα στο facebook μου η αυτος που το διαβασε και δε μου ειπε τοτε τιποτα θα παει ως συνενοχη;;;
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
το μήνυμα μου το έστειλε τον Μάιο, αλλα δεν εκανα μηνυση εγκληση κλπ. η διορια ειναι 3 μηνες νομιζω απο τη μερα που εστειλε. γινεται καπως να δειξω οτι το διαβασε αλλος αντι για μενα στο facebook μου η αυτος που το διαβασε και δε μου ειπε τοτε τιποτα θα παει ως συνενοχη;;;
Δεν κατάλαβα τι εννοείς αλλά ετσι κι αλλιώς απο την στιγμή που πέρασε η προθεσμία υποβολής έγκλησης δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι αυτό.
 

Guest 648211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
για παραδειγμα, ας πουμε οτι το facebook μου το μοιραζομαι με ενα φιλο. και εκεινη τη στιγμη ας πουμε οτι ειδε το μηνυμα , δεν εκανε κατι, δε μου ειπε τιποτα.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
για παραδειγμα, ας πουμε οτι το facebook μου το μοιραζομαι με ενα φιλο. και εκεινη τη στιγμη ας πουμε οτι ειδε το μηνυμα , δεν εκανε κατι, δε μου ειπε τιποτα.
Απο την στιγμή που παρήλθε η περίοδος της κατάθεσης έγκλησης δεν μπορεί να γίνει κάτι έτσι κι αλλιώς.Aπο εκεί και πέρα μέσα στο μυαλό σου φτιάχνεις ενα μυθιστόρημα με φιλους που έχουν πρόσβαση στο facebook σου και χίλια δυο παραμύθια τα οποία ενας θεός ξέρει τι θες να τα κάνεις και αν αποδεικνύονται.Υπάρχουν δικηγόροι εξειδικευμένοι σε ηλεκτρονικό έγκλημα που αναλαμβάνουν τέτοια είναι οι λεγόμενοι δικηγόροι ανοιχτού λογισμικού της ΕΛΛΑΚ.
 

Guest 648211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άρα δε μπορώ κάπως να αποδείξω ότι το έχει άλλος το λογαριασμό μου και από τη στιγμή που λέει διαβάστηκε και δεν έγινε τίποτα πάει;;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top