Μαγειρική για στόκους και γευστικές προτάσεις!

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Πέρα από σιρόπια (σοκολάτα, φράουλα, καραμέλα...) δοκίμασε να βάλεις και τπτ φρουτάκια (φράουλες, μπανάνα, ανανά...), θριμματισμένους ξηρούς καρπούς, πισκότο, ινδική καρύδα...αυτοσχεδίασε!!!

Έχω μερικούς στάνταρ συνδιασμούς στο μυαλό τύπου: σοκολάτα-μπανάνα, σοκολάτα-καρύδα, καραμέλα- μπισκότο, βανίλια-ανανάς...:slourp:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αγόρασα τις προάλλες μια έτοιμη σάλτσα για ζυμαρικά που μπαίνει στο ψυγείο (δεν είναι δλδ από αυτές που είναι σε σκόνη και τις μαγειρεύεις, είναι έτοιμη). Ξέρει κανείς πώς τη ζεσταίνω για να τη βάλω στα ζυμαρικά και επί πόση ώρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aequitas

Νεοφερμένος

Η aequitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Αγόρασα τις προάλλες μια έτοιμη σάλτσα για ζυμαρικά που μπαίνει στο ψυγείο (δεν είναι δλδ από αυτές που είναι σε σκόνη και τις μαγειρεύεις, είναι έτοιμη). Ξέρει κανείς πώς τη ζεσταίνω για να τη βάλω στα ζυμαρικά και επί πόση ώρα;

Αν είναι από αυτές που είναι σε βαζάκι θα σου πω:

πολύ απλά τη βάζεις σε μια κατσαρόλα και αν θέλεις προσθέτεις 1 κουταλιά ελαιόλαδο.
Όταν ζεσταθεί(δεν χρειάζεται να βράζει με τις ώρες) την προσθέτεις στην κατσαρόλα με τα μακαρόνια τα οποία παρεμπιπτόντως να μην είναι τελείως σουρωμένα ώστε να δέσει η σάλτσα καλύτερα, αφήνεις για ένα λεπτάκι μαξιμουμ στη φωτιά και είναι έτοιμα για σερβίρισμα.


Και για όσους αναρωτιούνται: ναι ξέρω να φτιάχνω και κανονική μακαρονάδα αλλά σε περιόδους εξεταστικής έπεφτε και πολλή έτοιμη σάλτσα, πίτσα, ομελέτα, σάντουιτς, τυροπιτάκια καταψυγμένα και άλλα τέτοια θρεπτικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ευχαριστώ αν και είναι κάπως αργά πλέον, τη μαγείρεψα.
Έτσι την έκανα αν και αντί για ελαιόλαδο είχα βάλει βούτυρο.
Δεν βγήκε και πολύ καλή, διότι έβαλα πολλά μακαρόνια και κατέληξαν άνοστα, μιας και είχαν αναλογικά λίγη σάλτσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Ευχαριστώ αν και είναι κάπως αργά πλέον, τη μαγείρεψα.
Έτσι την έκανα αν και αντί για ελαιόλαδο είχα βάλει βούτυρο.
Δεν βγήκε και πολύ καλή, διότι έβαλα πολλά μακαρόνια και κατέληξαν άνοστα, μιας και είχαν αναλογικά λίγη σάλτσα.
Πάντως γενικώς αυτές οι σάλτσες δεν είναι και πολύ καλές... Γιατί δε δοκιμάζεις να φτιάξεις μια μόνη σου; Χωρίς ιδιαίτερο κόπο μπορείς να πετύχεις πολύ καλά αποτελέσματα! Άσε που μπορείς να πειραματιστείς και να βγουν ωραίες γεύσεις! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μιλάτε για τις σάλτσες σε βαζάκι, τύπου barilla; Αυτές δε θέλουν καν ελαιόλαδο, τις ρίχνεις στα μακαρόνια αφού τα σουρώσεις, ανακατεύεις, κι έτοιμες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
@Τετραγράμματον: Ξέρω να φτιάχνω μόνη μου και έχω δώσει και συνταγή παραπάνω ;) Απλά είναι πολύς χρόνος και αυτές τις μέρες δεν έχω ούτε για δείγμα.

@Γίδι: Όχι, δεν ήταν Barilla, αλλίως δεν θα είχε και στοιχειώδεις οδηγίες; Μια ιταλική ήταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Nαι, αλλά όλη η περιγραφή μου θύμισε Barilla, έστω κι αν ήταν κάποια άλλη μάρκα! :) Τι οδηγίες είχε δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Της Barilla μπαίνουν στο ψυγείο; Γιατί αυτή σε ψυγείο τη βρήκα.

Δεν είχε οδηγίες, αυτό είναι το θέμα, το μόνο που έγραφε (στα ελληνικά τουλάχιστον, την ιταλικήν δεν την κατέχω) ήταν "ανακατέψτε πριν σερβίρετε" :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πάντως γενικώς αυτές οι σάλτσες δεν είναι και πολύ καλές... Γιατί δε δοκιμάζεις να φτιάξεις μια μόνη σου; Χωρίς ιδιαίτερο κόπο μπορείς να πετύχεις πολύ καλά αποτελέσματα! Άσε που μπορείς να πειραματιστείς και να βγουν ωραίες γεύσεις! ;)

Άποστολ-αγάπη όταν ο κόσμος δεν έχει χρόνο παίρνει τις έτοιμες
Επίσης ο καιρός που όλα ήταν home made έχει περάσει ανεπιστρεπτί- εκσυγχρονίσου :P

Μιλάτε για τις σάλτσες σε βαζάκι, τύπου barilla; Αυτές δε θέλουν καν ελαιόλαδο, τις ρίχνεις στα μακαρόνια αφού τα σουρώσεις, ανακατεύεις, κι έτοιμες!!

Είναι πολύ καλές αυτές... Εμένα μου αρέσει μία που έχει και τυρί μέσα :redface:

Της Barilla μπαίνουν στο ψυγείο; Γιατί αυτή σε ψυγείο τη βρήκα.

Δεν είχε οδηγίες, αυτό είναι το θέμα, το μόνο που έγραφε (στα ελληνικά τουλάχιστον, την ιταλικήν δεν την κατέχω) ήταν "ανακατέψτε πριν σερβίρετε" :confused:

Ναι μπαίνουν και σε ψυγείο Λία μου. :)

πς. πώς ήταν γευστικά btw; ζεις; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σαν γεύση, όπως είπα και παραπάνω, μου φάνηκε λίγο άνοστη γιατί είχα βάλει πολλά μακαρόνια (δεν έλεγε πουθενά δοσολογία!). Κατά τα άλλα, είχε τα πιο ωραία μανιτάρια που έχω φάει σε έτοιμο πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Βασικά νομίζω αφήνεται στη διακριτική ευχέρεια του καταναλωτή :D
Εγώ πάντως βάζω αρκετή- τα μακαρόνια μου φαίνονται λίγο άνοστα σκέτα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα δεν έλεγε ούτε καν μερίδες, όπως αυτές που είναι σε σκόνη!
Κι εγώ αρκετή βάζω υπό ΚΣ, απλά πρώτη φορά έπαιρνα τέτοια σάλτσα και δεν μπορούσα να υπολογίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Της Barilla μπαίνουν στο ψυγείο; Γιατί αυτή σε ψυγείο τη βρήκα.

Δεν είχε οδηγίες, αυτό είναι το θέμα, το μόνο που έγραφε (στα ελληνικά τουλάχιστον, την ιταλικήν δεν την κατέχω) ήταν "ανακατέψτε πριν σερβίρετε" :confused:
Άρα δεν ήθελε ούτε λάδι ούτε τίποτε. ;)

Είναι πολύ καλές αυτές... Εμένα μου αρέσει μία που έχει και τυρί μέσα :redface:

Ναι μπαίνουν και σε ψυγείο Λία μου. :)
Νι, δε χρειάζεται να μπουν στο ψυγείο, γιατί είναι σφραγισμένες... αλλά αν τις ανοίξεις, την κρατάς μέχρι και 4 μέρες στο ψυγείο. Μιλάω πάντα για τη συγκεκριμένη μάρκα, προφανώς αυτή που βρήκες εσύ είναι παρόμοιας χρήσης αλλά με άλλα/λιγότερα συντηρητικά...;

Όσο για τη δοσολογία, βάζεις όσο θες. Συνήθως είναι το μικρό βαζάκι (150-190 γραμμάρια) για 1-3 άτομα (πχ στο pesto λέει ότι μία μερίδα είναι 60 γραμμάρια) και το μεγάλο για 4-6, αναλόγως της σάλτσας! :)
Πάντως η Barilla έχει πολύ καλές σάλτσες, γιάμι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
@Τετραγράμματον: Ξέρω να φτιάχνω μόνη μου και έχω δώσει και συνταγή παραπάνω ;) Απλά είναι πολύς χρόνος και αυτές τις μέρες δεν έχω ούτε για δείγμα.

Εγώ πάντως όταν δεν έχω χρόνο, αντί να φτιάξω σάλτσα βράζω τα μακαρόνια κανονικά, τα ρίχνω στο λάδι και ρίχνω λίγο σκόρδο και λίγο βασιλικό. Είναι εύκολο, γρήγορο, ελαφρύ και γευστικό! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna283

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα... :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
τα μακαρόνια με λάδι δεν μου αρέσουν καθόλου...προτιμώ να λιώσω μια κουταλιά φρέσκο βούτυρο και να τα τσιγαρίσω εκεί...
όσο για εύκολη σάλτσα θα πρότεινα τριμμένη σπιτική ντομάτα με ελαιόλαδο,δυο κλωναράκια βασιλικό κι αλατορίγανη ;) το καλύτερό μου! πάω να κάνω μια μακαρονάδα για αύριο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
πάω να κάνω μια μακαρονάδα για αύριο!!!
Η μακαρονάδα πρέπει να τρώγεται μόλις έχει ετοιμαστεί. Ούτε λεπτό αργότερα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Εγώ πάντως όταν δεν έχω χρόνο, αντί να φτιάξω σάλτσα βράζω τα μακαρόνια κανονικά, τα ρίχνω στο λάδι και ρίχνω λίγο σκόρδο και λίγο βασιλικό. Είναι εύκολο, γρήγορο, ελαφρύ και γευστικό! ;)

αυτά είναι τα σκορδομακάρονα που λένε;;; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Όχι, αυτά έχουν και πελτέ ντομάτας. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αν ξερεται συνταγες περιεργες αλλα γρηγορες θα με βοηθουσε πολυ:)
Κατ' αρχήν καλώς μας ήρθες!
Δες λίγο όλο το θέμα. Εγώ ξεχωρίζω αυτή τη συνταγή:
Mε τόνο και ούζο πάντως φτιάχνεις εξαίσια μακαρονάδα!

Υλικά:
-1 κρεμμύδι μεγάλο ψιλοκομμένο
-1 κουτί ντοματάκια
-1 τόνος
-1/2 με 1 ποτήρι του κρασιού ούζο
-λάδι, αλάτι, πιπέρι

Τσιγαρίζουμε το κρεμμύδι ελαφρά. Προσθέτουμε τα ντοματάκια. Αλάτι, πιπέρι, ρίγανη. Αφήνουμε να βράσει σε χαμηλή φωτιά. Μόλις αρχίσει να δένει, ρίχνουμε τον τόνο σε κομματάκια. Αφήνουμε να πάρει μια βράση, δυναμωνούμε την φωτιά και σβήνουμε με το ούζο! Περιχύνουμε τα μακαρόνια, τρίβουμε τυράκι και καλή μας όρεξη!

(Ξέρω δεν ακούγεται ωραία.. αλλά είναι τέλεια και πανεύκολη! Μια δοκιμή θα σας πείσει!) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top