Μετά από πόσο καιρό πρέπει να γίνει το πρώτο βήμα;

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Κοίτα εικάζω ότι δεν είσαι γυναίκα ,τώρα αν έχεις πάει με ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα τότε έχω την τυχη- ατυχία να συνομιλώ με τον Σπαλιαρα🤔🤔🙂🙂

Και εγώ εικάζω ότι μιλάγαμε σοβαρά. Αλλά μάλλον έκανα λάθος. Πάντως για μένα αν κάποιος δεν θέλει να βάλει ο εμπόδια στον εαυτό του στο 2ο ραντεβου πρεπει να χει κάνει κίνηση... Ειδάλλως έγραψα ξεκάθαρα ότι η γυναίκα θα νιώσει έμμεσα απόρριψη καθώς έχει απεναντι της καποιον που αντί να εκτιμησει την εμφάνιση της έχει αμφιβολίες και θέλει βασιλικά έξοδα για να κάνει μια κίνηση...το χειροτερο που μπορείς να κανεις.

Τώρα κατά τα αλλά εσυ μιλά για στατιστικά δείγματα και Σπαλιαρες. Αν δεν σου φτάνει η 15ετης και πλεον εμπειρία κάποιου σε αυτα... Καλώς η κακώς δεν παντρευτηκα μικρός ουτε είχα μια σχέση στη ζωή μου μια δεκαετία. Ώστε να μη μπορώ να βγαίνω συνεχώς ραντεβου και να βλέπω τη ψυχολογία του αντιθέτου φυλου. Αμα θες να μπερδέψεις κάποιον καλά τα γράφεις παντως.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Devil όπως πολύ σωστά είπες δεν γνωριζόμαστε οπότε γιατί το λαμβάνεις έτσι ?

Που να ξέρω εγώ πόση εμπειρία έχεις και αν έχεις στην τελική.
Το ότι είσαι μεγάλος δεν πάει να πει ότι θα έχεις και αντίστοιχη εμπειρία .
Κάποιοι άνθρωποι είναι πολύ επιλεκτικοί σε αυτό το θέμα και δεν είναι απαραίτητο να γίνει παρέλαση από το κρεβάτι τους για να αποφασίσει αν του ταιριάζει .

Μην ξεχνάς ότι υπάρχει και η κατηγορία σ@βουρογ@μ@ς..
Μπορείς να βασιστείς σε αυτών των ανθρώπων την άποψη?

Αν το πάμε έτσι ,τότε με γνώμονα την δική σου εμπειρία μάλλον δεν ξέρεις καθουλου το παιχνίδι όλου αυτού μιας και τόσα χρόνια δεν κατάφερες να βρεις μια που να κουμπωσετε .

Είδες πως αντιστρέφονται τα πράγματα ?
Σίγουρα δεν είναι έτσι ,αλλά κάθε άνθρωπος έχει την δική του οπτική μάτια οπότε στο ξαναλέω δεν μπορείς να είσαι τόσο κάθετος με όσες και να έχεις πάει γιατί αυτό κάλλιστα μπορεί να σου γυρίσει μπούμερανγκ.


Εγώ υποστηρίζω άλλη φάση σε όλο αυτό και όχι μόνο εγώ σχεδόν οι πιο πολλές που μιλάω και συναναστρέφομαι ..
Παντρεμένες και μη ..

Ξέρεις πάνω κάτω αν με κάποιον άνθρωπο τα βρίσκεις και εκεί .
Δεν ξεκινάς μια σχέση με γνώμονα μόνο το σεξ και γι'αυτό δεν είμαι της απόψης ούτε από το δεύτερο ή το τρίτο ραντεβού.
Άντε και τα βρίσκεις τρελά εκεί .
Με το υπόλοιπο τι γίνεται ?

Αν δεν βγεις αρκετές φορές με τον άλλον ,αν δεν δεις κατά που βαδίζει ,τι μυαλά κουβαλάει στην τελική θα πας κατευθείαν μαζί του για να μην χαρακτηριστείς?

Τώρα αν εσύ ή μια γυναίκα θέλετε να κάνουν παρέλαση οι σχέσεις σας πρώτα από το κρεβάτι σας και μετά να δείτε κατά πόσο επικοινωνείτε και στα άλλα κομμάτια είναι καθαρά δική σας απόφαση ..

Δεν είναι πάντως ο κανόνας .

Αν πάλι έχεις τόσο τεράστια εμπειρία τι να πω .
Σεβαστή !αφού εγώ είμαι αυτή που λέω ότι η εμπειρία είναι το καλύτερο επιχείρημα !
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Εχει γίνει πλέον καραμέλα ότι ο καθένας μπορεί να κάνει ο,τι θελήσει και να υιοθετήσει τη "λογική των πραγμάτων" που του ταιριάζει.
΄Ολα είναι σωστά και αποδεκτά με λίγα λόγια!
Και μόλις ακουστεί κάτι που αντίκειται στα "πιστεύω" μας, βγάζουμε νύχια και δόντια να κατασπαράξουμε τον αντιφρονούντα!
Και δεν βγάζω καθόλου τον εαυτό μου απ΄έξω!
Πρέπει ν΄αποφασίσουμε λοιπόν τι θέλουμε να κάνουμε και να το τηρήσουμε!
Να υπερασπιστούμε τις θέσεις μας μέχρις εσχάτων ή να συμβαδίσουμε με το συναινετικό και ενωτικό πνεύμα της εποχής μας;
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Εχει γίνει πλέον καραμέλα ότι ο καθένας μπορεί να κάνει ο,τι θελήσει και να υιοθετήσει τη "λογική των πραγμάτων" που του ταιριάζει.
΄Ολα είναι σωστά και αποδεκτά με λίγα λόγια!
Και μόλις ακουστεί κάτι που αντίκειται στα "πιστεύω" μας, βγάζουμε νύχια και δόντια να κατασπαράξουμε τον αντιφρονούντα!
Και δεν βγάζω καθόλου τον εαυτό μου απ΄έξω!
Πρέπει ν΄αποφασίσουμε λοιπόν τι θέλουμε να κάνουμε και να το τηρήσουμε!
Να υπερασπιστούμε τις θέσεις μας μέχρις εσχάτων ή να συμβαδίσουμε με το συναινετικό και ενωτικό πνεύμα της εποχής μας;
Γιαυτό δεν μου αρέσουν αυτά τα θέματα και δεν συμμετέχω ποτέ.
Είναι ξεκάθαρα υποκειμενικά, δεν εχει καμία βάση η προσπάθεια αντικειμενικής προσέγγισης τους και more or less everybody is losing their time.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιαυτό δεν μου αρέσουν αυτά τα θέματα και δεν συμμετέχω ποτέ.
Είναι ξεκάθαρα υποκειμενικά, δεν εχει καμία βάση η προσπάθεια αντικειμενικής προσέγγισης τους και more or less everybody is losing their time.
Το ζήτημα είναι αν υπάρχει πλέον αντικειμενική προσέγγιση σε οποιοδήποτε θέμα.
Αν υπάρχουν δηλαδή κάποιες σταθερές που είναι αποδεκτές απ΄ όλους για να μπορέσουμε έστω και υποτυπωδώς, να συνεννοηθούμε.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ζήτημα είναι αν υπάρχει πλέον αντικειμενική προσέγγιση σε οποιοδήποτε θέμα.
Αν υπάρχουν δηλαδή κάποιες σταθερές που είναι αποδεκτές απ΄ όλους για να μπορέσουμε έστω και υποτυπωδώς, να συνεννοηθούμε.
Αν θες την γνώμη μου πραγματικά δεν υπάρχουν.
Υπάρχουν μόνο αντικειμενικά ψέματα που μπορούμε να λέμε ο ενας στον άλλον ωστε να αποφεύγουμε ή να καθυστερούμε τον καυγά μεταξύ μας.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
@Devil όπως πολύ σωστά είπες δεν γνωριζόμαστε οπότε γιατί το λαμβάνεις έτσι ?

Που να ξέρω εγώ πόση εμπειρία έχεις και αν έχεις στην τελική.
Το ότι είσαι μεγάλος δεν πάει να πει ότι θα έχεις και αντίστοιχη εμπειρία .
Κάποιοι άνθρωποι είναι πολύ επιλεκτικοί σε αυτό το θέμα και δεν είναι απαραίτητο να γίνει παρέλαση από το κρεβάτι τους για να αποφασίσει αν του ταιριάζει .

Ποτέ δεν μπορεις να ξέρεις ποσο θα διαρκέσει μια σχέση , εδω εχουμε γαμους χρονων που διαλυονται , τι σχέση εχει τωρα η επιλεκτικοτητα ; που ξέρεις εσυ τι διαφορά μπορει να έχει ενα ζευγαρι το οποιο εν τελει το οδηγεισαι στο χωρισμο ;


Μην ξεχνάς ότι υπάρχει και η κατηγορία σ@βουρογ@μ@ς..



Μπορείς να βασιστείς σε αυτών των ανθρώπων την άποψη?

λογικα σαβουρογ@@μ@@ας ειναι αυτός ο οποίος ... κατσε να το αναλυσω... μπλέκει με σαβουρες (οπως ανεφερες) σαβουρα τωρα ποια κοπελα θεωρεις μια με κακο χαρακτηρα ή μια οχι και τοσο ωραια εμφάνιση ; ακομη ομως και εάν κάποια δεν ειναι μοντέλο εμφανισιακα αυτο δεν σημαινει οτι δεν έχει συναισθηματικη νοημοσυνη αρα μπορει αυτος που την έριξε να εχει ικανοτητες. Δεν καταλαβαινω το συλλογισμο σου. Κανενας ανθρωπος σε λογικα πλαισια δεν ειναι σαβουρα.

Αν το πάμε έτσι ,τότε με γνώμονα την δική σου εμπειρία μάλλον δεν ξέρεις καθουλου το παιχνίδι όλου αυτού μιας και τόσα χρόνια δεν κατάφερες να βρεις μια που να κουμπωσετε .

Είδες πως αντιστρέφονται τα πράγματα ?

Πάλι δεν καταλαβαινω πως συσχετιζεις πράγματα άσχετα μεταξυ τους..... μιλαμε για εναν άντρα ο οποιος βγαινει εξω ΜΟΝΟΣ (με 1-2 φιλους) γνωριζει κάποια - χωρις να ειναι σε κοινη παρέα- ελευθερο παιχνιδι δηλαδη και φλέρτ.... καταφερνει να ανταλλαξουν κινητα πραγμα που σημαινει οτι κερδισε την εμπιστοσυνη της ενω ειναι αγνωστος πράγμα λιγο δυσκολο... για τους περισσοτερους που ακομη ψαχνουν την πιο ψαγμενη ατάκα για να μιλησουν σε εναν άνθρωπο..... βγαινουν ραντεβου προχωρανε σε μια σχεση 2-3 χρονια αλλα μετα χωριζουν επειδη ρε φιλε μπορει ο αντρας να ήθελε πχ να βγαινει κ με φιλους του και αυτη να του το απαγορευσε..... τυχαιο παράδειγμα...

σημαινει αυτο οτι δεν ξέρει το παιχνιδι ; σημαιναι οτι δεν ηταν καλος εραστής.... καλος άντρας και ικανος ; σε καμια περιπτωση.

Σίγουρα δεν είναι έτσι ,αλλά κάθε άνθρωπος έχει την δική του οπτική μάτια οπότε στο ξαναλέω δεν μπορείς να είσαι τόσο κάθετος με όσες και να έχεις πάει γιατί αυτό κάλλιστα μπορεί να σου γυρίσει μπούμερανγκ.


Εμενα δεν με απασχολει τι έχει ο καθε ανθρωπος ας εχει οτι οπτικη θέλει.... Α ΝΑ και εγω ξερω γνωστους που αμα κατσεις να μιλησεις μαζι τους και τους πεις για το φλερτ θα σου πουν "Εγω δεν μιλαω ποτε σε κάποια στο έτσι..." αληθεια απο αυτους τους ανθρωπους θα πάρεις αποψη ; δεν θα σε οδηγησουν πουθενά.

Εγώ υποστηρίζω άλλη φάση σε όλο αυτό και όχι μόνο εγώ σχεδόν οι πιο πολλές που μιλάω και συναναστρέφομαι ..
Παντρεμένες και μη ..
Οι πιο πολλες απο αυτες που λές αλλιώς στα λενε μεταξυ σας και αλλιως λειτουργουν σε ενα φλέρτ.... πιστεψε με ξέρω τι λέω.

Εσενα θα σου πει δεν υπάρχει περιπτωση να δωσω το κινητο μου σε εναν αγνωστο και αν της εμφανιστει ενας γοητευτικος άντρας με νορμαλ στυλ και ικανοτητα επικοινωνιας και ειναι και ελευθερη και της αρέσει οχι απλα θα δωσει κινητο.... και Τ.Κ. θα δώσει.


Ξέρεις πάνω κάτω αν με κάποιον άνθρωπο τα βρίσκεις και εκεί .
Δεν ξεκινάς μια σχέση με γνώμονα μόνο το σεξ και γι'αυτό δεν είμαι της απόψης ούτε από το δεύτερο ή το τρίτο ραντεβού.
Άντε και τα βρίσκεις τρελά εκεί .
Με το υπόλοιπο τι γίνεται ?


Οπως σου ειπαν και άλλα μέλη το σέξ ειναι πολυ βασικο σε μια σχεση.... και θέλει η άλλη να ξέρει εξαρχης αν ταιριαζει και σε αυτο το τομέα. Δεν βρισκω κατι κακο σε αυτό.


Αν πάλι έχεις τόσο τεράστια εμπειρία τι να πω .
Σεβαστή !αφού εγώ είμαι αυτή που λέω ότι η εμπειρία είναι το καλύτερο επιχείρημα !

Εχω εμπειρία ναι και δεν ειναι κακο να το λέω ουτε ψωνιστικό ειναι η πραγματικοτητα. Και αμα ηξερες φιλους που με έχουν δει εκτός φορουμ θα σου τα λέγανε. Εχω περάσει ωραια στη ζωη μου γιατι δεν ήμουν κολλημένος με ενα καρο αναστολές και ανουσια κολλήματα.

Επομενως ναι οταν συζητάω για αυτα τα πράγματα δεν μιλάω γενικά και αόριστα. Λέω αυτο και τέλος. Κάνε το να πάρεις το πόντο και το κινητο ωστε να την πάρεις την επομενη μέρα να της ζητησεις να πιειτε ένα ποτο άμα θέλει. Αυτά. Απλά κ λιτά.

Σε αυτα τα θέματα εν πρέπει να εισαι γενικος και αοριστος.... "Καπου καποτε θα ξαναβρεθούμε... ισως σε ξαναδω μωρε... θα σε ψάξω στο φεησμπουκ" ΟΧΙ... βαλε ενα Χ σε ολα αυτά τα "γενικά". Βλέπεις κάποια μιλάτε σ αρεσει εχει ροη η επικοινωνια ανταλλαζετε κινητα βγαινετε στο επομενο εχεις κάνει κινηση. Δεν υπάρχει κατι αλλο σε αυτό αλλιως απλά θα δημιουργησεις αμφιβολιες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Απο την αλλη δεν θα ταιριαζα και με όλες... αλλα σε κάθε περιπτωση παιρνω την ευθυνη και το ρισκο μιας κινησης. Οποιος δεν μπορει να το κάνει αυτο..... ας βολευτει με οτι του φέρει η τύχη (αν ειναι τυχερος) ή οι παρεες του.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν θες την γνώμη μου πραγματικά δεν υπάρχουν.
Υπάρχουν μόνο αντικειμενικά ψέματα που μπορούμε να λέμε ο ενας στον άλλον ωστε να αποφεύγουμε ή να καθυστερούμε τον καυγά μεταξύ μας.
Στάχτη και μπούρμπερη λοιπόν και ο σώζων εαυτόν σωθήτω!
Κανένα πρόβλημα!
Μην ξανακούσω όμως ότι δεν πρέπει να κρίνουμε κάποιον που υιοθετεί αυτό που εμάς μας τινάζει το μυαλό στον αέρα, γιατί θα κάνω screenshot τη σελίδα και θα την ανεβάζω σε κάθε περίπτωση!
΄Αντε να πούμε την αλήθεια μας επιτέλους να δούμε με ποιους ταιριάζουμε και με ποιους όχι!
Επειδή ούτε όλες τις απόψεις μπορούμε ν΄αποδεχτούμε ούτε όλους τους ανθρώπους που έχουν αντίθετη φιλοσοφία ζωής από τη δική μας!


@_Christine_ επειδή ξέρω ότι αυτό το "στάχτη και μπούρμπερη" σου έπεσε πολύ λαϊκό, πάρε αυτό καλή μου να σε βοηθήσει να ξεπεράσεις το σοκ!
1625592578501.png


 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
@Λένω Πάντως σε αυτό που με ρώτησες έχω παρατηρήσει 2 μεταβλητές. Πότε θα κάνει την πρώτη ερωτική κίνηση ο άνδρας, και μετά είναι θέμα χρόνου να προχωρήσει το θέμα στο σεξ. Από την εμπειρια μου οι γυναίκες δεν εκδηλώνονται. Μπορεί να πουν κάτι, ή να δίνουν χιντς, αλλά δεν θα κάνουν κίνηση να φιλήσουν πρώτες πχ.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
@Λένω Πάντως σε αυτό που με ρώτησες έχω παρατηρήσει 2 μεταβλητές. Πότε θα κάνει την πρώτη ερωτική κίνηση ο άνδρας, και μετά είναι θέμα χρόνου να προχωρήσει το θέμα στο σεξ. Από την εμπειρια μου οι γυναίκες δεν εκδηλώνονται. Μπορεί να πουν κάτι, ή να δίνουν χιντς, αλλά δεν θα κάνουν κίνηση να φιλήσουν πρώτες πχ.
Λογικό, η μέση κοπέλα (και αγόρι φυσικά) έχει μεγαλώσει με την νοοτροπία του "ο άνδρας κυνηγός, η κοπέλα που κάθεται να την ρίξουν (λες και μιλάμε για οχυρό ας πούμε)".
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Προσωπικά συμφωνώ απόλυτα με το "ο καθένας όποτε αισθάνεται άνετα".
Η ερώτηση με άλλα λόγια είναι, βάσει των εμπειριών του καθενός σας, μετά πόσο καιρό αισθάνεται ο άλλος άνετα για να προχωρήσει;

Βάσει της δικής μου εμπειρίας, από τότε που ωρίμασα σεξουαλικά και άρχισα να αισθάνομαι έτοιμη να προχωρήσω παρατηρώ ότι είτε θα μου βγει κατευθείαν (1ο-2ο ραντεβού) είτε καθόλου. Στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων δε μου βγαίνει ποτέ να ολοκληρώσω, πρέπει να αισθάνομαι άνετα να είμαι 100% ο εαυτός μου για να προχωρήσω με κάποιον (χωρίς να σημαίνει απαραίτητα πως θέλω σχέση μαζί του). Γι' αυτό και είμαι πολύ προσιτή μέχρι ένα επίπεδο αλλά μόνο μέχρι εκεί. Μπορεί να μου αρέσει πάρα πολύ κάποιος εμφανισιακά και σαν προσωπικότητα αλλά να νιώθω μια υποσυνείδητη πίεση να είμαι "τέλεια" για εκείνον, δεν ξέρω αν έχει συμβεί σε άλλον/η εδώ. Να μου δημιουργεί μια αδικαιολόγητη ανασφάλεια. Δεν μπορώ να αφεθώ σ' αυτές τις περιπτώσεις και επομένως ούτε να ευχαριστηθώ τίποτα.

Τώρα, φράγματα τύπου "μόνο μετά τον 1 μήνα" κλπ για κοινωνικούς λόγους δε μου έβαλα ποτέ γιατί δε μ' αρέσει να ορίζω τη ζωή μου με βάση το τι θα πει ο κόσμος οπότε ναι, λειτουργώ εντελώς διαισθητικά σ' αυτό το θέμα. Είμαι λίγο ή του ύψους ή του βάθους.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Στάχτη και μπούρμπερη λοιπόν και ο σώζων εαυτόν σωθήτω!
Κανένα πρόβλημα!
Μην ξανακούσω όμως ότι δεν πρέπει να κρίνουμε κάποιον που υιοθετεί αυτό που εμάς μας τινάζει το μυαλό στον αέρα, γιατί θα κάνω screenshot τη σελίδα και θα την ανεβάζω σε κάθε περίπτωση!
΄Αντε να πούμε την αλήθεια μας επιτέλους να δούμε με ποιους ταιριάζουμε και με ποιους όχι!
Επειδή ούτε όλες τις απόψεις μπορούμε ν΄αποδεχτούμε ούτε όλους τους ανθρώπους που έχουν αντίθετη φιλοσοφία ζωής από τη δική μας!


@_Christine_ επειδή ξέρω ότι αυτό το "στάχτη και μπούρμπερη" σου έπεσε πολύ λαϊκό, πάρε αυτό καλή μου να σε βοηθήσει να ξεπεράσεις το σοκ!
View attachment 83104

Η συζήτηση είναι για να λέει ο κάθε ένας την γνώμη του όσο πιο αντικειμενικά σκέφτεται . Μπορεί να πεις για παράδειγμα να μην κάνουν σεξ στο πρώτο ραντεβού γιατί χαλάει η μαγεία ή να κάνουν για να μη χάνουν χρόνο αν δεν ταιριάζουν σε αυτό το κομμάτι . Δεν χρειάζεται ντε και καλά να λέμε ''όπως νιώθει ο κάθε ένας '' και να το κοτσάρουμε παντού ενώ δεν το πιστεύουμε.

Επιχείρημα δεν είναι βέβαια να λέμε άμεσα ή έμμεσα ότι εσύ είσαι η λυσσάρα, η σεμνότυφη, ο λιγούρης κτλ και εγώ είμαι ο σωστός και αυτό να το λέμε συζήτηση γιατί κάπως έτσι είναι οι ''συζητήσεις '' συνήθως.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Λογικό, η μέση κοπέλα (και αγόρι φυσικά) έχει μεγαλώσει με την νοοτροπία του "ο άνδρας κυνηγός, η κοπέλα που κάθεται να την ρίξουν (λες και μιλάμε για οχυρό ας πούμε)".

Και ακόμη και να μην το πιστεύει η ίδια μπορεί να νομίζει ότι το πιστεύει ο άλλος, επομένως "για να μην έχει κάνει κίνηση τόση ώρα σημαίνει ότι δεν του αρέσω".
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
Και ακόμη και να μην το πιστεύει η ίδια μπορεί να νομίζει ότι το πιστεύει ο άλλος, επομένως "για να μην έχει κάνει κίνηση τόση ώρα σημαίνει ότι δεν του αρέσω".
Πέρα από αυτό, και συνειδητά να μην τα πιστεύουμε αυτά, τα reflexes μας είναι πολύ πιο ισχυρά. Δηλαδή, εφόσον έτσι έχουμε γαλουχηθεί από μικρή ηλικία, θέλει μεγάλη προσπάθεια από την μεριά της γυναίκας για να κάνει αυτή το πρώτο βήμα, πρώτο φιλί κλπ. Μιλάω πάντα για την δική μας μικρή και θεόκλειστη κοινωνία.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποτέ δεν μπορεις να ξέρεις ποσο θα διαρκέσει μια σχέση , εδω εχουμε γαμους χρονων που διαλυονται , τι σχέση εχει τωρα η επιλεκτικοτητα ; που ξέρεις εσυ τι διαφορά μπορει να έχει ενα ζευγαρι το οποιο εν τελει το οδηγεισαι στο χωρισμο ;

Τι λες βρε καλό μου καταλαβαίνεις τι είπα ?
Τι σχέση έχει ο γάμος με αυτό που ανέφερα .
Αν δεν έχει σχέση το να επιλέγεις πολύ αυστηρά τον άνθρωπο με τον οποίο θα κάνεις σεξ τι έχει ?
Τι διαλέγεις ντομάτες στην λαϊκή και αν δεν βγουν καλές τις πετάς ?

Όλοι δεν πάνε με ότι πετάει και ότι κολυμπάει για να λένε ότι απλώς πηδάνε ..
Τι λέμε τώρα .
Αντιλαμβάνεσαι την έννοια "επιλέγω" τον σύντροφό που θα κάνω σεξ?
Δεν θα πας για καφέ θα κοιμηθείς μαζί του ..
Τόσο πολύ το έχετε απομυθοποίηση πια όλο αυτό ?
Δηλαδή εσυ δεν επιλέγεις ?
Στην φέρνουν και στην δίνουν με το ζόρι ?









λογικα σαβουρογ@@μ@@ας ειναι αυτός ο οποίος ... κατσε να το αναλυσω... μπλέκει με σαβουρες (οπως ανεφερες) σαβουρα τωρα ποια κοπελα θεωρεις μια με κακο χαρακτηρα ή μια οχι και τοσο ωραια εμφάνιση ; ακομη ομως και εάν κάποια δεν ειναι μοντέλο εμφανισιακα αυτο δεν σημαινει οτι δεν έχει συναισθηματικη νοημοσυνη αρα μπορει αυτος που την έριξε να εχει ικανοτητες. Δεν καταλαβαινω το συλλογισμο σου. Κανενας ανθρωπος σε λογικα πλαισια δεν ειναι σαβουρα.

Έλα ρε συ Devil δεν γεννήθηκα χθες ,ξέρω και ξέρεις πολύ καλά τι εννοώ με αυτή την φράση ...
Γνωρίζω πολύ καλά πως μιλάτε για γκόμενες στις ανδροπαρεες σας .
Τις ζω εδώ με κάτι μπακουρια που έχουμε στις παρέες μας και έχω πολύ καλή εικόνα για το τι γίνεται εκεί έξω ..



Πάλι δεν καταλαβαινω πως συσχετιζεις πράγματα άσχετα μεταξυ τους..... μιλαμε για εναν άντρα ο οποιος βγαινει εξω ΜΟΝΟΣ (με 1-2 φιλους) γνωριζει κάποια - χωρις να ειναι σε κοινη παρέα- ελευθερο παιχνιδι δηλαδη και φλέρτ.... καταφερνει να ανταλλαξουν κινητα πραγμα που σημαινει οτι κερδισε την εμπιστοσυνη της ενω ειναι αγνωστος πράγμα λιγο δυσκολο... για τους περισσοτερους που ακομη ψαχνουν την πιο ψαγμενη ατάκα για να μιλησουν σε εναν άνθρωπο..... βγαινουν ραντεβου προχωρανε σε μια σχεση 2-3 χρονια αλλα μετα χωριζουν επειδη ρε φιλε μπορει ο αντρας να ήθελε πχ να βγαινει κ με φιλους του και αυτη να του το απαγορευσε..... τυχαιο παράδειγμα...

Ότι να ναι έτσι ?
Τι σχέση έχει αυτό που είπαμε ,πάλι την γνωστή σου καραμέλα που την λες σε κάθε περίπτωση ...

σημαινει αυτο οτι δεν ξέρει το παιχνιδι ; σημαιναι οτι δεν ηταν καλος εραστής.... καλος άντρας και ικανος ; σε καμια περιπτωση.

Μεγάλος λάθος .
Δεν είσαι εσύ μόνο ο κριτής σε αυτό το παιχνίδι και νομίζω δεν κάνεις μόνο εσύ επιλογή ...





Εμενα δεν με απασχολει τι έχει ο καθε ανθρωπος ας εχει οτι οπτικη θέλει.... Α ΝΑ και εγω ξερω γνωστους που αμα κατσεις να μιλησεις μαζι τους και τους πεις για το φλερτ θα σου πουν "Εγω δεν μιλαω ποτε σε κάποια στο έτσι..." αληθεια απο αυτους τους ανθρωπους θα πάρεις αποψη ; δεν θα σε οδηγησουν πουθενά.


Εσύ κατάλαβα καλό μου έχεις μόνο μια οπτική μάτια και όλοι οι άλλοι έχουμε τελείως διαφορετική ...

Οι πιο πολλες απο αυτες που λές αλλιώς στα λενε μεταξυ σας και αλλιως λειτουργουν σε ενα φλέρτ.... πιστεψε με ξέρω τι λέω.


Καλά εντάξει αυτά μας τα είπαν και άλλοι για να καλύψουν την μοναξιά τους ....
Πάντα οι φλέβες φταίνε και όλοι οι άλλοι την ουρά τους απ' έξω ..


Εσενα θα σου πει δεν υπάρχει περιπτωση να δωσω το κινητο μου σε εναν αγνωστο και αν της εμφανιστει ενας γοητευτικος άντρας με νορμαλ στυλ και ικανοτητα επικοινωνιας και ειναι και ελευθερη και της αρέσει οχι απλα θα δωσει κινητο.... και Τ.Κ. θα δώσει.

Τυχαίνει να μου λένε την αλήθεια και να βλέπω τι γίνεται ..
Υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις που λες αλλά στο ξαναλέω για εσένα υπάρχει μόνο η άλλη ...
Οπότε και εδώ πάσο..




Οπως σου ειπαν και άλλα μέλη το σέξ ειναι πολυ βασικο σε μια σχεση.... και θέλει η άλλη να ξέρει εξαρχης αν ταιριαζει και σε αυτο το τομέα. Δεν βρισκω κατι κακο σε αυτό.

Δεν χρειάζεται να μου το πουν το έχω αντιληφθεί .
Πλάκα μου κάνεις τώρα ?
Κάτσε εσύ μόνο με το σεξ και κοίτα τα ντουβαρια σε όλα τα υπόλοιπα μέρος του σπιτιού σου ...

Είπα κάτι στην αρχή .
Αν θες το πιστεύεις ή όχι .
Ειναι η δική μου άποψη και αυτή υποστηρίζω σαν άνθρωπος .
Αν δεν την δέχεσαι δεν έχω θέμα το σέβομαι γιατί πολύ απλά δεν είσαι σαν και εμένα και εγώ φυσικά δεν είναι σαν και εσένα .
Αλίμονο αν συμφωνούσαμε όλοι σε αυτό .
Αλλά πάλι ακυρώνεις όλους τους άλλους και εσύ έχεις δίκιο

Σόρρυ φίλε δεν είναι έτσι όμως ..αποδεξου μια φορά και εσύ πλέον ότι στην ηλικία σου και στην εμπειρία σου μπορεί να υπάρχει ακόμα κάτι που δεν ξέρεις .
Δεν κάνει κακό ξέρεις και ούτε χαλάει την εικόνα που θέλεις να έχεις εδώ μέσα .
Όπως και εγώ δεν είμαι απόλυτη γιατί ποτέ μα ποτέ σε όποια φάση και να είμαι δεν πρόκειται να πάω με κάποιον αν δεν τον γνωρίσω πρώτα αλλιώς .

Δεν είναι το ίδιο ρε συ για μια γυναίκα όλο αυτό .
Φαντάσου η καθεμία μας με τον οποιοδήποτε βγαίνει να πηγαίνει στο δεύτερο ραντεβού ..
Τι ωραίο ,γιατί ως γνωστό τις γκόμενες τις θέλετε να είναι όπως να ναι αλλά όταν πρόκειται να σοβαρευτειται μια γυναίκα η οποία έχει αρκετές σχέσεις και το γνωρίζεται αυτόματα τρώει Χ..




Εχω εμπειρία ναι και δεν ειναι κακο να το λέω ουτε ψωνιστικό ειναι η πραγματικοτητα. Και αμα ηξερες φιλους που με έχουν δει εκτός φορουμ θα σου τα λέγανε. Εχω περάσει ωραια στη ζωη μου γιατι δεν ήμουν κολλημένος με ενα καρο αναστολές και ανουσια κολλήματα.

Δεν χρειάζεται να ξέρω κανέναν εφόσον το λες δεν έχω λόγο να μην το πιστέψω ..
Άλλωστε ενήλικες είμαστε και μιλάμε επί των πραγμάτων ,αλλά αυτό πάλι που κολλάει ρε συ ?
Μόνο καθαρά στην προσωπική σου άποψη ..

Αυτό είναι που βλέπω συνέχεια στις απόψεις σου .
Υπάρχεις μόνο εσύ σε όλα και δεν δέχεσαι τίποτε άλλο .
Όλοι οι άλλο κάνουν λάθος .
Σου είπα σέβομαι την οποία εμπειρία σου αλλά για εμένα εμπειτία δίχως σύντροφο ακόμα και σήμερα μπορεί να σημαίνει κάτι άλλο ..

Λάθος μου ?
Οκ ,τι σε κάνει να απορρίπτεις μια τέτοια άποψη .
Σε νοιάζει η δική μου άποψη ,μιας παντελώς άγνωστης που δεν πρόκειται να σε δει και να την δεις ποτέ στην ζωή σου ?
Γιατί μαχαισε να αποδείξεις τόσο πολύ ποια είναι η εικόνα σου και μου φέρνεις "μάρτυρες " άλλους άσχετους από το φόρουμ που ούτε αυτούς τους ξέρω .

Επομενως ,ναι οταν συζητάω για αυτα τα πράγματα δεν μιλάω γενικά και αόριστα. Λέω αυτο και τέλος. Κάνε το να πάρεις το πόντο και το κινητο ωστε να την πάρεις την επομενη μέρα να της ζητησεις να πιειτε ένα ποτο άμα θέλει. Αυτά. Απλά κ λιτά.

Αυτό λέω και εγώ ..
Είσαι απολύτως και με τέτοια νοοτροπία συζήτηση δεν γίνεται .

Τέλος αν έθιξα έστω και λίγο τον αντρισμο σου γιατί βλέπω ότι μαχαισε με μάρτυρες για την εικόνα σου μέσα σε ένα φόρουμ σου ζητώ συγνώμη χωρίς καμία δόση υπερβολής .
Δεν ήταν πρόθεση μου και αν θες να πιστεύεις όλα αυτά δεν έχω θέμα ,άλλωστε η σύντροφός σου θα πρέπει να επομιστη ολα αυτά που λες και όχι εγώ για να μπω στο τρυπάκι της αντιπαράθεσης .

Και κάτι επι της συζήτησης .
Το αν συμμετέχει κάποιος η όχι σε μια τέτοια συζήτηση δεν έχει να κάνει με το τι είναι ..
Εχει να κάνει με την εικόνα του .

Αν κάποιος θέλει να καλλιεργήσει μια άλλη εικόνα σίγουρα δεν θα φοβηθεί ούτε να τσακωθεί ούτε να εκφραστεί ελεύθερα

Η ανωνυμία που σου προσφέρει όλο αυτό εδώ μέσα για κάποιους είναι πολύ καλή αφορμή για ειλικρινή συζήτηση .
Δυστηχως όμως αντιλαμβάνομαι ότι επειδή κάποιοι δεν είστε ανώνυμοι όλο αυτό σας μπλοκάρει να εκφραστείτε ελεύθερα .
Αυτό είναι το πρόβλημα της συζήτησης.

Το δήθεν και το φαίνεται που όλοι έχουμε ανεξαιρέτως..

Όταν πας να προβάλεις τον ευατο σου χτίζοντας μια εικόνα γιατι έχεις ένα σκοπό είναι πολύ δύσκολο να συμμετέχεις σε όλο αυτό γιατί πρέπει να τσαλακωθείς .

Αλλιώς γιατί να σε νοιάζει ?
Κλείνω το κινητό κάνω και μια αποσύνδεση και δεν με ξέρει κανένας τι είπα και αν το είπα .
Αν αυτό δεν είναι προϋπόθεση για ειλικρινή συζήτηση τοτε τι είναι ?
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Λογικό, η μέση κοπέλα (και αγόρι φυσικά) έχει μεγαλώσει με την νοοτροπία του "ο άνδρας κυνηγός, η κοπέλα που κάθεται να την ρίξουν (λες και μιλάμε για οχυρό ας πούμε)".
Αυτά είναι βλακείες και έχουμε σταματήσει να το πιστεύουμε έτσι εδώ και καιρό. Οι γυναίκες με το να είναι μόνο παθητικές απλά ενισχύουν αυτή τη θέση. Ακομα και στα τιντεροραντεβού εγώ κάνω την 1η σεξουαλική κίνηση κάθε φορά ακόμα και αν βλέπω ότι θέλει πολύ η άλλη. Απλά κάθεται και περιμένει...
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
Αυτά είναι βλακείες και έχουμε σταματήσει να το πιστεύουμε έτσι εδώ και καιρό. Οι γυναίκες με το να είναι μόνο παθητικές απλά ενισχύουν αυτή τη θέση. Ακομα και στα τιντεροραντεβού εγώ κάνω την 1η σεξουαλική κίνηση κάθε φορά ακόμα και αν βλέπω ότι θέλει πολύ η άλλη. Απλά κάθεται και περιμένει...
Απάντησα πάνω σ' αυτό στην Αγάπη.
Εμένα πάντως μου φαίνεται εξαιρετικά δύσκολο να κάνω την πρώτη κίνηση, ειδικά αν μ' αρέσει ο άλλος. Έχω βελτιωθεί στο να πιάνω συζήτηση πρώτη (εννοώ από κοντά, όχι μηνύματα) και να δείχνω ότι ενδιαφέρομαι για παραπάνω επικοινωνία αλλα να φιλήσω εγώ πρώτη κάποιον μου φαίνεται εξαιρετικά δύσκολο. Μάλλον φοβάμαι να εκτεθώ και ίσως είναι κάτι καθαρά προσωπικό. Δηλαδή για άλλες γυναίκες ίσως να είναι πολύ πιο εύκολο.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απάντησα πάνω σ' αυτό στην Αγάπη.
Εμένα πάντως μου φαίνεται εξαιρετικά δύσκολο να κάνω την πρώτη κίνηση, ειδικά αν μ' αρέσει ο άλλος. Έχω βελτιωθεί στο να πιάνω συζήτηση πρώτη (εννοώ από κοντά, όχι μηνύματα) και να δείχνω ότι ενδιαφέρομαι για παραπάνω επικοινωνία αλλα να φιλήσω εγώ πρώτη κάποιον μου φαίνεται εξαιρετικά δύσκολο. Μάλλον φοβάμαι να εκτεθώ και ίσως είναι κάτι καθαρά προσωπικό. Δηλαδή για άλλες γυναίκες ίσως να είναι πολύ πιο εύκολο.
Αν μια μερα δεν το παρεις αποφαση να το κανεις εστω και φοβισμενη, δεν θα σου φυγει ποτε αυτος ο φοβος.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Πέρα από αυτό, και συνειδητά να μην τα πιστεύουμε αυτά, τα reflexes μας είναι πολύ πιο ισχυρά. Δηλαδή, εφόσον έτσι έχουμε γαλουχηθεί από μικρή ηλικία, θέλει μεγάλη προσπάθεια από την μεριά της γυναίκας για να κάνει αυτή το πρώτο βήμα, πρώτο φιλί κλπ. Μιλάω πάντα για την δική μας μικρή και θεόκλειστη κοινωνία.

Προσωπικά δεν έλαβα ποτέ μου τέτοιες συμβουλές απ τους γονείς μου οπότε είχα μάθει από μικρό να δείχνω το ενδιαφέρον μου (έχω πει εδώ μέσα για την ιστορία που 6 χρονών κυνηγούσα ένα αγοράκι για να το φιλήσω και του φώναζα "σ αγαπάω" ενώ ήταν οι γονείς μας στο σαλόνι δίπλα) αλλά ακόμη κι έτσι κάπου εδώ να πω πως μόλις συμφιλιωθεις με την ιδέα της απόρριψης, γίνεται πολύ πιο εύκολο. Έχει ξανατυχει άλλες 2 φορές να κάνω την πρώτη κίνηση και αυτός να μην ανταποκριθεί, στην αρχή έτσουξε αλλά μετά το ξέχασα τελείως. Στην τελική και να μη θελει, όλη η κατάσταση είναι πολύ υγιής. Ήμουν ειλικρινής καταρχάς με τον εαυτό μου, εξέφρασα το ενδιαφέρον μου γιατί ήθελα μια απάντηση, την πήρα και τώρα ξέρω ότι πρέπει να τον ξεπεράσω και να προχωρήσω τη ζωή μου. Αυτά θα έπρεπε να μαθαίνουν τα μικρά κορίτσια κι όχι πώς να τον κάνουν να "ζηλέψει" ή να καθονται σε αναμμένα κάρβουνα παρατεινοντας το ψυχοφθορο στάδιο.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
Αν μια μερα δεν το παρεις αποφαση να το κανεις εστω και φοβισμενη, δεν θα σου φυγει ποτε αυτος ο φοβος.
Δίκιο έχεις, ίσως αν με τραβήξει κάποιος ουσιαστικά κάποια στιγμή να το πάρω όντως απόφαση
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top