Μεταναστευτικό - Προσφυγικό ζήτημα

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι επειδή κάποιοι ίσως είναι απολίτιστοι και δεν έχουν δημοκρατία στη χώρα τους, πρέπει να γίνουμε κι εμείς το ίδιο;:hmm:


Ναι, πρέπει να γίνουμε όσο απολίτιστοι χρειάζεται για να διασώσουμε τον πολιτισμό μας. Εάν η χώρα μας γεμίσει μετανάστες οι οποίοι αναπαράγονται με ρυθμούς διπλάσιους και τριπλάσιους από τους ντόπιους, τότε σύμφωνα με τις αρχές της δημοκρατίες μας σε δυο τρεις γενιές αυτοί οι μετανάστες θα αποκτήσουν την εξουσία με την δύναμη της πλειοψηφίας και το πρώτο πράγμα που θα κάνουν θα είναι να καταργήσουν την δημοκρατία και να μετατρέψουν την χώρα σε ένα ακόμη ισλαμικό κράτος σαν αυτά από τα οποία προήλθαν.

Η δημοκρατία λειτουργεί μόνο όταν έχεις μια εθνικά και πολιτισμικά συνεκτική κοινωνία. Αυτό που κάνει την τελευταία 5ετία το ισλάμ είναι επέκταση δια αποικισμού και έχει ξαναγίνει άπειρες φορές στην ιστορία, δεν είναι κάτι νέο. Εάν βάλεις δίπλα δίπλα δυο πολιτισμούς όπου ο ένας είναι επεκτατικός και επιθετικός και ο άλλος ανεκτικός και παθητικός γιατί το παίζει πολιτισμένος και ανώτερος ο δεύτερος πολύ σύντομα θα σταματήσει να υπάρχει. Αυτό είναι που συμβαίνει αυτή τη στιγμή στην Ευρώπη.

Το "γύρνα και το άλλο μάγουλο" είναι φιλοσοφία σκλάβου και καταλήγει πάντα στην υποδούλωση. Γιατί όταν γυρνάς και το άλλο μάγουλο αντί να χτυπάς θα καταλήξεις με διπλές ξυλιές.


Δεν είμαι κατά της μετανάστευσης. Πιστεύω πως κάθε άνθρωπος θα πρέπει να έχει την ευκαιρία να πάει κάπου αλλού. Αλλά θέλω η μετανάστευση να γίνεται ατομικά και μετά από πολλούς ελέγχους. Γιατί όταν γίνεται έτσι παίρνεις την αφρόκρεμα των άλλων κρατών. Δε με πειράζει να έχω στη χώρα μου το τοπ 1% των πιο έξυπνων Πακιστανών γιατί ξέρω πως αυτοί έχουν την νοημοσύνη να αφομοιωθούν στην νέα χώρα και να προσφέρουν. Με πειράζει όμως όταν έρχονται μαζικά οι μέσοι Πακιστανοί, διότι αυτοί δεν έχουν την νοημοσύνη να κάνουν αυτή τη χώρα καλύτερη. Αν την είχαν τότε θα πηγαίναμε εμείς στο Πακιστάν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Ναι, πρέπει να γίνουμε όσο απολίτιστοι χρειάζεται για να διασώσουμε τον πολιτισμό μας. Εάν η χώρα μας γεμίσει μετανάστες οι οποίοι αναπαράγονται με ρυθμούς διπλάσιους και τριπλάσιους από τους ντόπιους, τότε σύμφωνα με τις αρχές της δημοκρατίες μας σε δυο τρεις γενιές αυτοί οι μετανάστες θα αποκτήσουν την εξουσία με την δύναμη της πλειοψηφίας και το πρώτο πράγμα που θα κάνουν θα είναι να καταργήσουν την δημοκρατία και να μετατρέψουν την χώρα σε ένα ακόμη ισλαμικό κράτος σαν αυτά από τα οποία προήλθαν.

Η δημοκρατία λειτουργεί μόνο όταν έχεις μια εθνικά και πολιτισμικά συνεκτική κοινωνία. Αυτό που κάνει την τελευταία 5ετία το ισλάμ είναι επέκταση δια αποικισμού και έχει ξαναγίνει άπειρες φορές στην ιστορία, δεν είναι κάτι νέο. Εάν βάλεις δίπλα δίπλα δυο πολιτισμούς όπου ο ένας είναι επεκτατικός και επιθετικός και ο άλλος ανεκτικός και παθητικός γιατί το παίζει πολιτισμένος και ανώτερος ο δεύτερος πολύ σύντομα θα σταματήσει να υπάρχει. Αυτό είναι που συμβαίνει αυτή τη στιγμή στην Ευρώπη.

Το "γύρνα και το άλλο μάγουλο" είναι φιλοσοφία σκλάβου και καταλήγει πάντα στην υποδούλωση. Γιατί όταν γυρνάς και το άλλο μάγουλο αντί να χτυπάς θα καταλήξεις με διπλές ξυλιές.


Δεν είμαι κατά της μετανάστευσης. Πιστεύω πως κάθε άνθρωπος θα πρέπει να έχει την ευκαιρία να πάει κάπου αλλού. Αλλά θέλω η μετανάστευση να γίνεται ατομικά και μετά από πολλούς ελέγχους. Γιατί όταν γίνεται έτσι παίρνεις την αφρόκρεμα των άλλων κρατών. Δε με πειράζει να έχω στη χώρα μου το τοπ 1% των πιο έξυπνων Πακιστανών γιατί ξέρω πως αυτοί έχουν την νοημοσύνη να αφομοιωθούν στην νέα χώρα και να προσφέρουν. Με πειράζει όμως όταν έρχονται μαζικά οι μέσοι Πακιστανοί, διότι αυτοί δεν έχουν την νοημοσύνη να κάνουν αυτή τη χώρα καλύτερη. Αν την είχαν τότε θα πηγαίναμε εμείς στο Πακιστάν.


Το να σου επιβάλλει κάτι μια ομάδα, όποια και να είναι αυτή η ομάδα, δεν μπορεί να γίνει αν το δημοκρατικά εκλεγμένο κράτος είναι περιορισμένο σε ελάχιστα πράγματα, με όρια ένα ισχυρό σύνταγμα, χωρίς παράθυρα ή κάτι άλλο. Αν η Ελλάδα ήταν ένα night-watchman state με οδηγό ένα σύνταγμα που θα όριζε ότι νόμιμο είναι μόνο αυτό που δεν παραβιάζει την ελευθερία επιλογής του κάθε πολίτη ξεχωριστά (πρέπει να πω λίγα παραπάνω για αυτό, αλλά θα πάω αλλού αν το κάνω), δεν θα μπορούσε κάποιος να σου επιβληθεί, αφού θα παραβίαζε την ελευθερία σου.

Η δημοκρατία λειτουργεί όταν οι ψηφοφόροι έχουν τα απαραίτητα προσόντα να ψηφίσουν, δηλαδή γνώσεις περί πολιτικής φιλοσοφίας και μια ενημέρωση σχετικά με τους υποψήφιους και ειδήσεις για αυτά που συμβαίνουν. Τα προσόντα αυτά δεν έχουν να κάνουν με εθνικότητα, πολιτισμό ή κάτι παρόμοιο.

Για αυτό που λες για το "γύρνα το άλλο μάγουλο" θα συμφωνήσω.

Αν βάλεις το κράτος να ελέγχει ποιος θα μπαίνει στην χώρα έχεις αυτομάτως δώσει ένα μέσο στον εργαζόμενο να απαιτήσει την απαγόρευση εισόδου σε πιθανούς εργαζομένους που θα τον ανταγωνιστούν. Δες ας πούμε τι γίνεται εδώ με την airbnb ή την beat που δημιουργεί ανταγωνισμό. Αυτό που θεωρώ που πρέπει να κάνεις είναι να καταργήσεις το κράτος πρόνοιας, ιδανικά για όλους μα όλους, μαζί με το μη night-watchman state, αν δεν το κάνεις αυτό, κατάργησε έστω το κράτος πρόνοιας για όσους δεν είναι προστατευόμενα μέλη και δεν έχουν πληρώσει φόρους καθόλου ή για ένα πολύ μεγάλο, αδικαιολόγητο διάστημα. Αν και εγώ θέλω πλήρης κατάργηση. Οπότε, ή θα είσαι σοβαρός (όποιος και να 'σαι) ή πολύ απλά θα πεθάνεις της πείνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το να σου επιβάλλει κάτι μια ομάδα, όποια και να είναι αυτή η ομάδα, δεν μπορεί να γίνει αν το δημοκρατικά εκλεγμένο κράτος είναι περιορισμένο σε ελάχιστα πράγματα, με όρια ένα ισχυρό σύνταγμα, χωρίς παράθυρα ή κάτι άλλο. Αν η Ελλάδα ήταν ένα night-watchman state με οδηγό ένα σύνταγμα που θα όριζε ότι νόμιμο είναι μόνο αυτό που δεν παραβιάζει την ελευθερία επιλογής του κάθε πολίτη ξεχωριστά (πρέπει να πω λίγα παραπάνω για αυτό, αλλά θα πάω αλλού αν το κάνω), δεν θα μπορούσε κάποιος να σου επιβληθεί, αφού θα παραβίαζε την ελευθερία σου.

Η δημοκρατία λειτουργεί όταν οι ψηφοφόροι έχουν τα απαραίτητα προσόντα να ψηφίσουν, δηλαδή γνώσεις περί πολιτικής φιλοσοφίας και μια ενημέρωση σχετικά με τους υποψήφιους και ειδήσεις για αυτά που συμβαίνουν. Τα προσόντα αυτά δεν έχουν να κάνουν με εθνικότητα, πολιτισμό ή κάτι παρόμοιο.

Για αυτό που λες για το "γύρνα το άλλο μάγουλο" θα συμφωνήσω.

Αν βάλεις το κράτος να ελέγχει ποιος θα μπαίνει στην χώρα έχεις αυτομάτως δώσει ένα μέσο στον εργαζόμενο να απαιτήσει την απαγόρευση εισόδου σε πιθανούς εργαζομένους που θα τον ανταγωνιστούν. Δες ας πούμε τι γίνεται εδώ με την airbnb ή την beat που δημιουργεί ανταγωνισμό. Αυτό που θεωρώ που πρέπει να κάνεις είναι να καταργήσεις το κράτος πρόνοιας, ιδανικά για όλους μα όλους, μαζί με το μη night-watchman state, αν δεν το κάνεις αυτό, κατάργησε έστω το κράτος πρόνοιας για όσους δεν είναι προστατευόμενα μέλη και δεν έχουν πληρώσει φόρους καθόλου ή για ένα πολύ μεγάλο, αδικαιολόγητο διάστημα. Αν και εγώ θέλω πλήρης κατάργηση. Οπότε, ή θα είσαι σοβαρός (όποιος και να 'σαι) ή πολύ απλά θα πεθάνεις της πείνας.

Καλό είναι να κοιτάμε λίγο την κατάσταση όπως έχει αυτή τη στιγμή, όχι πως έπρεπε να είναι ιδανικά. Αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα το κράτος μας είναι το ακριβώς αντίθετο από αυτό που περιγράφεις και συνεπώς πολύ ευάλωτο σε αυτό που λέω εγώ.

Το κράτος πρόνοιας δεν πρόκειται να φύγει. Νομίζω πως αυτό είναι δεδομένο ειδικά για την Ελλάδα. Για να γίνει κάτι τέτοιο πρέπει πρώτα να πεθάνουν από γηρατειά όλοι αυτοί που σιτίζονται από αυτό και όλοι οι υπόλοιποι νέοι να έχουν σώας τας φρένας για να μην το ξαναεπαναφέρουν, κάτι που δεν πρόκειται να γίνει ποτέ, καθώς αρκεί ένας να φωνάξει "ΑΚΑΡΔΟΙ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΕΣ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΦΤΩΧΟΙ ΑΠΟ ΑΣΙΤΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΡΔΗ ΣΑΣ" και οι μισές γυναίκες θα τον ψηφίσουν μονομιάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Καλό είναι να κοιτάμε λίγο την κατάσταση όπως έχει αυτή τη στιγμή, όχι πως έπρεπε να είναι ιδανικά. Αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα το κράτος μας είναι το ακριβώς αντίθετο από αυτό που περιγράφεις και συνεπώς πολύ ευάλωτο σε αυτό που λέω εγώ.

Το κράτος πρόνοιας δεν πρόκειται να φύγει. Νομίζω πως αυτό είναι δεδομένο ειδικά για την Ελλάδα. Για να γίνει κάτι τέτοιο πρέπει πρώτα να πεθάνουν από γηρατειά όλοι αυτοί που σιτίζονται από αυτό και όλοι οι υπόλοιποι νέοι να έχουν σώας τας φρένας για να μην το ξαναεπαναφέρουν, κάτι που δεν πρόκειται να γίνει ποτέ, καθώς αρκεί ένας να φωνάξει "ΑΚΑΡΔΟΙ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΕΣ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΦΤΩΧΟΙ ΑΠΟ ΑΣΙΤΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΡΔΗ ΣΑΣ" και οι μισές γυναίκες θα τον ψηφίσουν μονομιάς.


Αν και δεν μου αρέσουν οι μέσες λύσεις (αλλά από το τίποτα θα μου πεις) και προτιμώ να σκέφτομαι πιο πολύ τον τελικό στόχο, είπα και για σύστημα με ύπαρξη κράτους πρόνοιας.

Αν θες την γνώμη μου αναλυτικότερα για το τώρα και τι μπορεί να γίνει στο μέλλον με βάση αυτό, κάνε μείωση του κράτους πρόνοιας αντί για πλήρη κατάργηση και απελευθέρωσε την οικονομία όσο μπορείς για να μεγαλώσει η αγορά εργασίας. Αν τώρα θεωρείς ότι ούτε αυτό γίνεται τώρα, και να σου πω και εγώ δεν είμαι σίγουρος ότι θα γίνει σε πολύ μεγάλο βαθμό, τουλάχιστον όχι πριν τον πρώτο χρόνο με την νέα κυβέρνηση, έχω να πω ότι πρέπει να περιμένεις να φτάσει ο κόμπος αρκετά στο χτένι, για να αναγκαστεί να αλλάξει μυαλά αρκετά μεγάλο ποσοστό ψηφοφόρων. Αν θες να μείνεις εδώ δηλαδή. Αν θεωρείς ότι μπορεί κάποια μελλοντική πλειοψηφία να καταργήσει την δημοκρατία, τότε έχεις σαν χώρα δομικό πρόβλημα, και πρέπει να δεις ποιοι κανονισμοί το επιτρέπουν για να τους αλλάξεις, μην ξεχνάς ότι έχουμε και πολίτες που θέλουν να καταργήσουν την δημοκρατία.
Για το τελευταίο που λες, η υιοθέτηση λανθασμένων πολιτικών θεωριών δεν είναι θέμα φύλου, έχει να κάνει με λανθασμένη επιχειρηματολογία, λάθος κίνητρα, ελλιπή γνώση. Όχι όλα αυτά μαζί απαραιτήτως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για το τελευταίο που λες, η υιοθέτηση λανθασμένων πολιτικών θεωριών δεν είναι θέμα φύλου, έχει να κάνει με λανθασμένη επιχειρηματολογία, λάθος κίνητρα, ελλιπή γνώση. Όχι όλα αυτά μαζί απαραιτήτως.

Ανέφερα τις γυναίκες διότι αυτές είναι κατά πολύ πιο ευάλωτες σε συναισθηματικά επιχειρήματα από τους άντρες. Αυτό είναι γεγονός.


Αν θεωρείς ότι μπορεί κάποια μελλοντική πλειοψηφία να καταργήσει την δημοκρατία, τότε έχεις σαν χώρα δομικό πρόβλημα, και πρέπει να δεις ποιοι κανονισμοί το επιτρέπουν για να τους αλλάξεις, μην ξεχνάς ότι έχουμε και πολίτες που θέλουν να καταργήσουν την δημοκρατία.

Βλέπεις πως πλέον δεν κρίνουμε καν εάν η δημοκρατία είναι το καλύτερο πολίτευμα για την χώρα μας και για οποιαδήποτε χώρα γενικότερα, αλλά έχουμε περάσει σε μια φάση θεοποίησης της δημοκρατίας και αναγωγής της σε κάποια ηρωική ρομαντική ιδέα. Η αλήθεια βέβαια είναι αρκετά πιο ωμή και κυνική καθώς εάν κάτσεις να συγκρίνεις όσο πιο αντικειμενικά μπορείς την μοναρχία για παράδειγμα με την δημοκρατία θα δεις πως δεν πρόκειται για την κόλαση και τον παράδεισο αλλά για δύο διαφορετικά πολιτεύματα το καθένα με τα πλεονεκτήματά και τα μειονεκτήματα του.

Στο μάνατζμεντ για παράδειγμα υπάρχουν διαφορετικά πρότυπα ηγεσίας, όπως το δημοκρατικό και το αυταρχικό και παρουσιάζονται τα πλεονεκτήματα του καθενός. Η δημοκρατία γενικότερα προϋποθέτει για να λειτουργήσει σωστά, ώριμους πολίτες, εθνικά συνεκτικές κοινωνίες και το τονίζω αυτό γιατί παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και άτομα που μπορούν να αποφασίσουν επί το πλείστον με βάση τη λογική. Ειδάλλως έχεις αυτό που έχουμε σήμερα, δηλαδή ένα ανώριμο εκλογικό σώμα, κατευθυνόμενο από συναισθηματικές πλάνες το οποίο εκμεταλλεύεται ο κάθε πολιτικός για να πάρει την εξουσία και να αρπάξει όσα περισσότερα μπορεί. Αυτό λύνεται εν μέρει μέσω την παιδείας, αλλά όταν ο πολιτικός έχει πείσει το προβατοκοινώ πως και η παιδεία πρέπει να είναι κρατικά ελεγχόμενη τότε δεν υπάρχει καμία ελπίδα αλλαγής.

Στη δημοκρατία την δύναμη την έχει η μάζα, η πλειοψηφία, ο όχλος και όταν αυτός ο όχλος σαν μέσο όρο είναι στατιστικά κάτω του μέσου όρου ευφυίας τότε έχεις προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Ανέφερα τις γυναίκες διότι αυτές είναι κατά πολύ πιο ευάλωτες σε συναισθηματικά επιχειρήματα από τους άντρες. Αυτό είναι γεγονός.




Βλέπεις πως πλέον δεν κρίνουμε καν εάν η δημοκρατία είναι το καλύτερο πολίτευμα για την χώρα μας και για οποιαδήποτε χώρα γενικότερα, αλλά έχουμε περάσει σε μια φάση θεοποίησης της δημοκρατίας και αναγωγής της σε κάποια ηρωική ρομαντική ιδέα. Η αλήθεια βέβαια είναι αρκετά πιο ωμή και κυνική καθώς εάν κάτσεις να συγκρίνεις όσο πιο αντικειμενικά μπορείς την μοναρχία για παράδειγμα με την δημοκρατία θα δεις πως δεν πρόκειται για την κόλαση και τον παράδεισο αλλά για δύο διαφορετικά πολιτεύματα το καθένα με τα πλεονεκτήματά και τα μειονεκτήματα του.

Στο μάνατζμεντ για παράδειγμα υπάρχουν διαφορετικά πρότυπα ηγεσίας, όπως το δημοκρατικό και το αυταρχικό και παρουσιάζονται τα πλεονεκτήματα του καθενός. Η δημοκρατία γενικότερα προϋποθέτει για να λειτουργήσει σωστά, ώριμους πολίτες, εθνικά συνεκτικές κοινωνίες και το τονίζω αυτό γιατί παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και άτομα που μπορούν να αποφασίσουν επί το πλείστον με βάση τη λογική. Ειδάλλως έχεις αυτό που έχουμε σήμερα, δηλαδή ένα ανώριμο εκλογικό σώμα, κατευθυνόμενο από συναισθηματικές πλάνες το οποίο εκμεταλλεύεται ο κάθε πολιτικός για να πάρει την εξουσία και να αρπάξει όσα περισσότερα μπορεί. Αυτό λύνεται εν μέρει μέσω την παιδείας, αλλά όταν ο πολιτικός έχει πείσει το προβατοκοινώ πως και η παιδεία πρέπει να είναι κρατικά ελεγχόμενη τότε δεν υπάρχει καμία ελπίδα αλλαγής.

Στη δημοκρατία την δύναμη την έχει η μάζα, η πλειοψηφία, ο όχλος και όταν αυτός ο όχλος σαν μέσο όρο είναι στατιστικά κάτω του μέσου όρου ευφυίας τότε έχεις προβλήματα.


Και ευάλωτη να είναι κάποια γυναίκα, πάλι εμπίπτει στην κατηγορία του λάθος κινήτρου, όπως και πολλοί άλλοι ψηφοφόροι.

Συμφωνώ ότι οι δυτικές κοινωνίες έχουν θεοποιήσει την δημοκρατία, για μένα πρέπει να έχουμε μια δημοκρατία που θα αποφασίζει για ελάχιστα θέματα (αυτό που είπα και πιο πάνω), η σημερινή κατάσταση που η πλειοψηφία άγει και φέρει σχεδόν χωρίς όρια, π.χ. το σύμφωνο συμβίωσης για τα ομόφυλα ζευγάρια δεν θα υπήρχε χωρίς να το θέλει η βουλή, πληρώνουμε δημόσια τηλεόραση με το έτσι θέλω, κάποιες ουσίες είναι παράνομες κτλ. Αλλά και γι' αυτό επιστρέφουμε πάλι σε αυτό που λέγαμε για το πως θα συμβεί μια αλλαγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δια της βίας, όπως οι περισσότερες αλλαγές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Δια της βίας, όπως οι περισσότερες αλλαγές.


Άμα γίνει έτσι, το πιθανότερο είναι να έχουμε δικτατορία. Στην Ελλάδα ο φασισμός και ο κομμουνισμός ή οι φιλικά προκείμενοι σε μια από τις δύο πλευρές είναι πολύ περισσότεροι. Μόνο αν φτάσει ο κόμπος στο χτένι και αλλάξει μια μεγάλη μερίδα απόψεις. Αλλά και έτσι, ίσως και να συμβεί πάλι δικτατορία, αλλά αυτό είναι πιο σύνθετο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,735 μηνύματα.
Εσύ λοιπόν τι προτείνεις ας πούμε σήμερα που έφτασαν 20 άτομα στη Μυτιλήνη και ζητούν άσυλο. Ποιο θα ήταν το επόμενο βήμα σου αν αποφάσιζες εσύ;


Να ξεκινησουν να δουλευουν άμεσα σε χειρονακτικές εργασιες (αν δεν ηταν για πουθενα αλλού). Και για οποιον δεν υπάρχει τέτοια προοπτική. Απέλαση. Δεν μπορεις να τους κρατας εδω και να μην κάνουν τιποτα.

Συμφωνω και εγω οτι "αυτο που θα εκανες και εσυ αν εμπαιναν στο δικο σου σπιτι" δεν ειναι απάντηση :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Να ξεκινησουν να δουλευουν άμεσα σε χειρονακτικές εργασιες (αν δεν ηταν για πουθενα αλλού). Και για οποιον δεν υπάρχει τέτοια προοπτική. Απέλαση. Δεν μπορεις να τους κρατας εδω και να μην κάνουν τιποτα.

Συμφωνω και εγω οτι "αυτο που θα εκανες και εσυ αν εμπαιναν στο δικο σου σπιτι" δεν ειναι απάντηση :D


Κι άμα όλοι είναι ικανοί για χειρωνακτικές εργασίες (ή για κάτι άλλο) τους κρατάμε όλους έτσι; Η πιο ευθεία απάντηση είναι αυτή που δίνει ο προλαλήσαντας, άσχετα αν ακούγεται άσχημα στο αυτί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,735 μηνύματα.
Καλά ο καθένας απο την ασφαλεια του σπιτιού του μπορει να δώσει πολλές ερμηνειες και απαντήσεις. Ετσι και οι ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ οταν δεν ηταν στην κυβερνηση και άρα στον χορο έλεγαν .... πολλά.... θα πάμε στην Ευρωπη θα τους σπάσουμε το τσαμπουκά ... στους καπιταλιστες ... θα παιζουμε τον σκοπο και θα βαραμε τα νταουλια και θα χορευουν.... φωνιαδες των ΛΑΩΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ εξω το ΝΑΤΟ εξω ο ΤΡΑΜΠ ... έξω ο σκυλος του ΤΡΑΜΠ εξω η Μελάνια ... έξω ολοι.

Μετά απο 4 χρονια περιπου έγιναν πιο ΦΙΛΙΚΟΙ και ΣΥΜΜΑΧΟΙ με τους Αμερικανους ακομα και απο τους "δεξιους" προκατοχους τους. Οποτε ας προσγειωθουμε λιγο στη πραγματικοτητα και ας λέμε τουλαχιστον αποψεις και λυσεις που θα μπορουσαμε στο μετρο του εφικτου να προωθησουμε. Το να λες οτι εγω θα τους έδιωχνα και δεν θα τους δεχομουν απο τη στιγμη που ΔΕΝ εισαι ΗΠΑ και εισαι ΕΛΛΑΔΑ με Θαλασσια συνορα και γειτονες δεν μπορεις να τα κανεις αυτα.

Εκτος και αν θέλεις να κάνεις ταρζανιες και μετά να σε κυνηγησει το διεθνες ποινικο δικαστηριο και ο εισαγγελεας για εγκληματα κατα της ανθρωποτητας. Μη ξεχνάμε το διεθνές ένταλμα συλληψης που εξέδωσε το 2011 το Διεθνες Ποινικο δικαστηριο και την ζώνη εναέριου αποκλεισμου στη Λιβυη στο καθεστως του Καντάφι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Οποτε ας προσγειωθουμε λιγο στη πραγματικοτητα και ας λέμε τουλαχιστον αποψεις και λυσεις που θα μπορουσαμε στο μετρο του εφικτου να προωθησουμε. Το να λες οτι εγω θα τους έδιωχνα και δεν θα τους δεχομουν απο τη στιγμη που ΔΕΝ εισαι ΗΠΑ και εισαι ΕΛΛΑΔΑ με Θαλασσια συνορα και γειτονες δεν μπορεις να τα κανεις αυτα.

Εκτος και αν θέλεις να κάνεις ταρζανιες και μετά να σε κυνηγησει το διεθνες ποινικο δικαστηριο και ο εισαγγελεας για εγκληματα κατα της ανθρωποτητας.

Δικαίωμα του καθενός να είναι οσφυοκάμπτης, δεν μπορείς όμως να πιστεύεις σοβαρά ότι αυτή είναι η λύση. Η Ουγγαρία, η Τσεχία και η Πολωνία (και όχι μόνο) είναι μήπως μεγαλύτερα <<ονόματα>> και δεν δέχθηκαν να έχουν το δικό μας χάλι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,735 μηνύματα.
Δικαίωμα του καθενός να είναι οσφυοκάμπτης, δεν μπορείς όμως να πιστεύεις σοβαρά ότι αυτή είναι η λύση. Η Ουγγαρία, η Τσεχία και η Πολωνία (και όχι μόνο) είναι μήπως μεγαλύτερα <<ονόματα>> και δεν δέχθηκαν να έχουν το δικό μας χάλι;


Πιστευω σοβαρα οτι με αυτες τις αποψεις δεν θα μπορουσε κάποιος να κυβερνησει την χωρα ουτε ενα 24ωρο. Δεν εχω να προσθέσω κάτι αλλο ουτε να συζητησω. ;)


Οποιος δεν καταλαβαινει την έννοια του χερσαιου συνορου απο αυτην του θαλασσιου ειναι δυσκολο να συνενοηθουμε. Στις χωρες που αναφέρθηκαν τα συνορα ειναι χερσαια με ενα τειχος κλεινουν στη θαλασσα δεν μπορει κάποιος να κάνει κατι αντιστοιχο. Ξεκινα να ριχνεις και σε περιμενουν διεθνεις κυρώσεις και δικαστηρια.


Ουτε ενα 24ωρο οπως εγραψα και πιο πανω .... θα ειχε φυγει κάποιος νυχτα. Οταν μιλαμε να μιλάμε σοβαρα μην πετάμε πυροτεχνηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
1.Πιστευω σοβαρα οτι με αυτες τις αποψεις δεν θα μπορουσε κάποιος να κυβερνησει την χωρα ουτε ενα 24ωρο. Δεν εχω να προσθέσω κάτι αλλο ουτε να συζητησω. ;)

2.Ξεκινα να ριχνεις και σε περιμενουν διεθνεις κυρώσεις και δικαστηρια.
Ουτε ενα 24ωρο οπως εγραψα και πιο πανω .... θα ειχε φυγει κάποιος νυχτα. Οταν μιλαμε να μιλάμε σοβαρα μην πετάμε πυροτεχνηματα.


1.Πιστεύω σοβαρά ότι με τις αντίθετες απόψεις σαν αυτές που υπερασπίζεσαι, δεν θα έχει καν κάποιος χώρα (που πράγματι συμβαίνει) για να την κυβερνήσει.
2. Καλά εσένα αν έλθουν σπίτι σου (όπως έλεγε και ο από πάνω), ξεκίνα να τους δίνεις να σου κάνουν χειρωνακτικές εργασίες. Μ'αρέσει που είσαι και της λογικής <<αν δεν σπάσεις αυγά, γλυκό δεν γίνεται>>!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,735 μηνύματα.
Λοιπόν, εγώ είμαι κάπου στη μέση στο θέμα αυτό:

Από τη μία άποψη έχουμε την καθαρά ανθρωπιστική πλευρά του θέματος: Αυτοί οι άνθρωποι δεν ήρθαν διακοπές στην Ελλάδα, ούτε για να λιαστούν, όπως κάποτε έλεγε κάποια υπουργός. Είναι άνθρωποι δυστιχισμένοι και κατατρεγμένοι, οι οποίοι αναγκάστηκαν να φύγουν από τις πατρίδες τους (κυρίως Συρία, Ιράκ, Αφγανιστάν) επειδή κινδύνευε άμεσα η ζωή τους, από τον κυβερνητικό στρατό, από τους Ταλιμπάν, από το ISIS, όποιο στρατόπεδο και αν διάλεγαν, ή ακόμα και αν ήταν αμέτοχοι, θα τους σκότωναν όλοι οι υπόλοιποι. Διένυσαν χιλιάδες χιλιόμετρα με κίνδυνο της ζωής τους, σε αντίξοες καιρικές συνθήκες και συνθήκες μεταφοράς για έρθουν σε ασφαλέστερα μέρη. Οπότε σαφώς και δεν ήταν επιλογή τους να έρθουν στην Ελλάδα, αλλά καθαρή ανάγκη.

Από την άλλη, όμως, σε όλα υπάρχει ένα όριο. Το όριο τίθεται διότι ούτε οικονομικά, ούτε κοινωνικά μπορούν να ενσωματωθούν τόσα πολλά άτομα, σε τόσο λίγο χρόνο, ειδικά σε μια χώρα με οικονομικά προβλήματα, όπως η Ελλάδα και με την ανοργανωσιά από την οποία πάσχει το ελληνικό κράτος. Το παράδειγμα με το σπίτι και τους ακάλεστους που κάποιος ανέφερε θα το διατυπώσω εγώ αλλιώς: Ας υποθέσουμε ότι είμαι ένας καλός άνθρωπος και έχω δυο άδεια διαμερίσματα και αποφασίζω να τα διαθέσω για να κατοικήσουν κάποιοι φτωχοί άνθρωποι. Μπαίνουν μέσα, τους ταϊζω και τους ποτίζω. Αν, όμως, ξαφνικά, το πάρουν χαμπάρι και άλλοι και μπουν από τα παράθυρα ή από την πόρτα και αντί για 5-10 άτομα ξαφνικά γίνουν 30 στο διαμέρισμα, αυτομάτως αυτό θα σημαίνει ότι θα γίνουν καταστροφές σε αυτό και η ποιότητα ζωής όλων, συμπεριλαμβανομένων και των αρχικών οφελουμένων, θα υποβαθμιστεί πλήρως. Δε γίνεται, δηλαδή, να δεχτούμε άπειρο αριθμό ατόμων, για αόριστο χρονικό διάστημα. Δεν είναι επιθυμητό, από οικονομικής άποψης αλλά και από κοινωνικής άποψης. Αν ζουν άθλια, μοιραία, θα αναπτύξουν και παραβατική συμπεριφορά, αυτό θα κάναμε κι εμείς στη θέση τους για να επιβιώσουμε.

Αν σε όλα αυτά προστεθούν, και οι εντελώς διαφορετικές αντιλήψεις που έχουν για μια σειρά κοινωνικών θεμάτων (μιλάμε και συζητάμε σε αυτό το φόρουμ για γάμους ομοφυλοφίλων, υιοθεσία από ομόφυλα ζευγάρια, πολιτικούς γάμους, ανεξιθρησκεία, ισότητα ανδρών γυναικών αλλά ακόμα και για δημοκρατία κι ελευθερία έκφρασης: για τους περισσότερους από αυτούς όλα αυτά είναι στην καλύτερη περίπτωση άγνωστες λέξεις) κατανοούμε ότι όσο ανθρωπιστές και να είμαστε, κάπου θα πρέπει να θέσουμε ένα όριο.

Δυστυχώς η Ελλάδα έχει ένα κακό: Είναι η πρώτη χώρα της Ε.Ε στην οποία εισέρχονται οι πρόσφυγες, και τα θαλάσσια σύνορα είναι εξαιρετικά δύσκολο να φρουρηθούν αποτελεσματικά στο σύνολο τους.


Σιγουρα. Αυτο ειναι και το προβλημα. Οποτε πρέπει να κάνεις μια διαπραγματευση με την ΕΕ του στυλ εμεις θα παιρνουμε κάποιους και οσοι δουλευουν και ειναι φρονιμοι καλώς. Συμβάλλουν δηλαδη μέσα στο κράτος και πληρώνουν κανονικά τους φορους τους. Οι υπολοιποι απέλαση. Βάλε τοσους που ηρθαν να σου δινουν φορους. Μπας και μπορέσεις να "ξεμπουκώσεις" τους μισθούς ή ριξεις τη φορολογια σε επιχειρησεις και ελευθερους επαγγελματιες για να προσελκύσεις επενδύσεις.

Υπάρχει και ενα αλλο προβλημα ομως εδω. Εστω οτι εσυ τους βγάζεις απέλαση που θα πάνε. Η ΕΕ δεν προκειται να τους δεχτει. Ουτε η Τουρκια. Που θα τους στειλεις απέλαση ; Μπορεις πισω στη χωρα τους. Οποιος κάνει σοβαρο αδικημα τα πρώτα 2 έτη διαμονης στη χωρα δεν παιρνει άσυλο και δρομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
1...εμεις θα παιρνουμε κάποιους και οσοι δουλευουν και ειναι φρονιμοι καλώς. Συμβάλλουν δηλαδη μέσα στο κράτος και πληρώνουν κανονικά τους φορους τους. Οι υπολοιποι απέλαση. Βάλε τοσους που ηρθαν να σου δινουν φορους. Μπας και μπορέσεις να "ξεμπουκώσεις" τους μισθούς ή ριξεις τη φορολογια σε επιχειρησεις και ελευθερους επαγγελματιες για να προσελκύσεις επενδύσεις.

2.Υπάρχει και ενα αλλο προβλημα ομως εδω. Εστω οτι εσυ τους βγάζεις απέλαση που θα πάνε. Η ΕΕ δεν προκειται να τους δεχτει. Ουτε η Τουρκια. Που θα τους στειλεις απέλαση ; Μπορεις πισω στη χωρα τους.

3.Οποιος κάνει σοβαρο αδικημα τα πρώτα 2 έτη διαμονης στη χωρα δεν παιρνει άσυλο και δρομο.
1. Πόσοι ακόμα θα <<συμβάλλουν>> στην αναγέννηση αυτού του κράτους; Στο μόνο που θα μπορούσαν να συμβάλλουν στα <<περί εργασίας>> είναι ότι θα ρίξουν κι άλλο τα στάνταρ...
2. Οπότε ας μείνουν εδώ. Τί ωραία λογική!
3. Καλά μην είσαι και τόσο σίγουρος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,735 μηνύματα.
2. Καλά εσένα αν έλθουν σπίτι σου (όπως έλεγε και ο από πάνω), ξεκίνα να τους δίνεις να σου κάνουν χειρωνακτικές εργασίες. Μ'αρέσει που είσαι και της λογικής <<αν δεν σπάσεις αυγά, γλυκό δεν γίνεται>>!!

Kαλα καλά, βρές αποψεις που να κρατάνε στην εξουσια πάνω απο 24 ωρες κάποιον και να διευθετούν εν μερει το προβλημα και μετά ελα να ξαναμιλησουμε :loltooth: :loltooth: και ασε τι ειμαι εγω. Βλεπω ολο ασχολειστε με το τι έγραψε ο ένας και ο άλλος. Και ποιος έγραψε οτι θέλει να τους πάρει σπιτι του και τι θα κάνει ο άλλος. Αυτο μας μάρανε στην Ελλαδα μονιμως να κρινουμε τους άλλους. Εμεις δεν κοιτάμε τι κάνουμε.

Οπως και οι ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ ... που οποιος τους άκουγε πιστευε οτι θα κατακτησουν την Ευρωπη σε μια νυχτα. Η αληθεια βεβαια ειναι οτι τους κλεισανε τη στροφιγγα και πηγαν να κάνουν διαπραγματευσεις με κλειστες τράπεζες (παγκοσμια πρωτοτυπια μια ακομα) μέχρι που το ρευστο τελειωνε και θα γινοταν επιδρομη να τους κρεμάσουν ειχαν βγει ολοι στους δρομους, συνταξιουχοι κλαιγανε και λιποθυμουσαν μπροστα απο τα ΑΤΜ αυτα τα ξεχάσαμε;;; καθε μέρα μέγιστο ποσο ανάληψης 50 ευρω! Ιουλιος 2015 τα ξεχάσατε αυτα βλέπω. Αρχισαμε παλι τις μαγκιες :loltooth:



Ο ΣΟΪΜπλε ειπε ... κυριοι δεν σας αρέσουμε;;; νομιζετε οτι σας εκμεταλευομαστε ... κανενα προβλημα.. ελατε να σας βοηθησουμε κιολας να φυγετε! Αλλα ποιος θα εφευγε μωρε ποιος θα χαραμιζε την καλοπεραση του που ειχαν μαθει ολοι τοσα χρονια στον δανεισμο και στα ευκολα πλουτη. Κάποιοι ηταν μικροι εδω οταν μας έρχονταν στα πανεπιστημια και μας καμακώνανε οι πιτσιρικες να βγάλουμε καρτα πιστωτικη... για αγορες ... για διακοπες ... για μπουζουκια ... για .... βιζιτες! Άσε μας τωρα ερχεσαι να μου μιλησεις τωρα για οσφυοκαμπτες και πρασινα αλογα.


Ετσι ειμαστε ... τοσα χρονια στην απραξια. Τωρα ξαφνικά θα σηκωθουμε να .... πάρουμε την πολη οι αδικημενοι ξεχάσαμε τι καταστροφες κάναμε στο κράτος! :loltooth:

Και θα μου πεις εσυ οτι δεν υπάρχει κράτος χαιρω πολυ. Αλλα μην το ριχνεις αλλου ο καθενας ας κοιτάξει μεσα του και τι εκανε τοσα χρονια μαζι με τους δικους του για να δουμε τελικά γιατι φτασαμε στο σημειο να μην υπάρχει κράτος ισχυρο για διαπραγματευσεις. Και ασε τι αυγα θα έσπαγα εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Βάλε τοσους που ηρθαν να σου δινουν φορους. Μπας και μπορέσεις να "ξεμπουκώσεις" τους μισθούς ή ριξεις τη φορολογια σε επιχειρησεις και ελευθερους επαγγελματιες για να προσελκύσεις επενδύσεις.

Καλα καταρχάς πρέπει να γινει καταγραφή , πόσοι κύκλοφορανε δεξια αριστερα και δεν ειναι γραμμένοι πουθενα. Περιμένεις να το κάνει ένα κράτος, το οποίο ηδη τους Έλληνες δεν μπορεί να βάλει σε τάξη, ούτε και τους Αλβανούς που μπήκαν το 90. Μονο οι Αλβανοί που ήρθαν,αν ήταν ασφαλισμένοι όλοι, το συνταξιοδοτικό θα ήταν σε μια άλλη πολυ καλύτερη κατάσταση σήμερα. Εδώ , σύμφωνα με τον Κοτζια, οι ίδιοι Ελληνες διπλωμάτες στην Ιστανμπούλ έβγαζαν βίζες για μικρα ασυνόδευτα παιδιά για εμπόριο οργάνων , φαντασου τι ασυδοσία και διαφθορά υπάρχει γενικότερα σ αυτο το κρατος.

Και δεύτερον, ο πόλεμος στην Συρία(σχεδόν) τελείωσε , οι νότιες χώρες θα έπρεπε να πιέσουν την ΕΕ να ξεκίνησε ο επαναπατρισμός, καλα Ειναι να εκτελούμε εντολές , αλλά μην γίνουμε και τελείως μαριονέτες.

1. Πόσοι ακόμα θα <<συμβάλλουν>> στην αναγέννηση αυτού του κράτους; Στο μόνο που θα μπορούσαν να συμβάλλουν στα <<περί εργασίας>> είναι ότι θα ρίξουν κι άλλο τα στάνταρ...

Θα μπορούσαν άνετα να δουλέψουν στην Γεωργία και στον πρωτογενή τομέα γενικότερα, αλλιώς τι στάνταρ να ρίξουν, που τα κεράσια θα τα μαζεύει ένας απλός εργάτης, και όχι πτυχιούχος μηχανικός;

Επισης, θα μπορούσαν να αποτελέσουν λύση για την υπογεννητικότητα, αλλά προφανως δε θα έπρεπε να μείνει εδώ κάθε καρυδιάς καρύδι , αν πρόκειται για εγκληματικό στοιχείο κλπ., πρέπει να πληρούνται κάποιες προϋποθέσεις για να μείνει κάποιος, όχι όπως ειναι η κατάσταση τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
1.Kαλα καλά, βρές αποψεις που να κρατάνε στην εξουσια πάνω απο 24 ωρες κάποιον και να διευθετούν εν μερει το προβλημα και μετά ελα να ξαναμιλησουμε :loltooth: :loltooth:
2.Αυτο μας μάρανε στην Ελλαδα μονιμως να κρινουμε τους άλλους. Εμεις δεν κοιτάμε τι κάνουμε.

3.Οπως και οι ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ ... που οποιος τους άκουγε πιστευε οτι θα κατακτησουν την Ευρωπη σε μια νυχτα. Η αληθεια βεβαια ειναι οτι τους κλεισανε τη στροφιγγα και πηγαν να κάνουν διαπραγματευσεις με κλειστες τράπεζες (παγκοσμια πρωτοτυπια μια ακομα) μέχρι που το ρευστο τελειωνε και θα γινοταν επιδρομη να τους κρεμάσουν ειχαν βγει ολοι στους δρομους, συνταξιουχοι κλαιγανε και λιποθυμουσαν μπροστα απο τα ΑΤΜ αυτα τα ξεχάσαμε;;; καθε μέρα μέγιστο ποσο ανάληψης 50 ευρω! Ιουλιος 2015 τα ξεχάσατε αυτα βλέπω. Αρχισαμε παλι τις μαγκιες :loltooth:
Ετσι ειμαστε ... τοσα χρονια στην απραξια. Τωρα ξαφνικά θα σηκωθουμε να .... πάρουμε την πολη οι αδικημενοι ξεχάσαμε τι καταστροφες κάναμε στο κράτος! :loltooth:

4.Και θα μου πεις εσυ οτι δεν υπάρχει κράτος χαιρω πολυ. Αλλα μην το ριχνεις αλλου ο καθενας ας κοιτάξει μεσα του και τι εκανε τοσα χρονια μαζι με τους δικους του για να δουμε τελικά γιατι φτασαμε στο σημειο να μην υπάρχει κράτος ισχυρο για διαπραγματευσεις. Και ασε τι αυγα θα έσπαγα εγώ.


1. Και γιατί κατά την γνώμη σου δεν θα έμενε κάποιος με αυτά τα σκεπτικά στην εξουσία, το έχεις σκεφτεί;
2. Δεν είχα πρόθεση να σε κατακρίνω. Να κρίνω όμως μία κατάσταση, η οποία δε, δεν δικαιολογείται από τις πομφώδεις δηλώσεις σου κατά το παρελθόν, ήταν στις προθέσεις μου. Διότι δεν μπορεί να λες τα γνωστά για τα αυγά και να φοβάσαι να αντιδράσεις. Για να αλλάξει ο μικρόκοσμος (μέσα στον οποίο θα 'σπαγες αυγά) πρέπει πρώτα να αλλάξει ο μεγαλόκοσμος μέσα στον οποίο φοβάσαι την αντίδραση.
3.Αποτάσσομαι την κομματοποίηση, πόσω μάλλον τους Συριζαίους. Αλλά και εσύ που τους εγκαλείς, κατάκριση δεν τους κάνεις σύμφωνα με τα λεγόμενά σου;
4. Δεν ξέρω για σένα, αλλά εγώ τόσα χρόνια δεν είχα μερίδιο ευθύνης. Τα τελευταία χρόνια που το απέκτησα, προσπαθώ όσο δύναμαι να αλλάξω την κατάσταση που μου επέβαλαν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,735 μηνύματα.
Καλα καταρχάς πρέπει να γινει καταγραφή , πόσοι κύκλοφορανε δεξια αριστερα και δεν ειναι γραμμένοι πουθενα. Περιμένεις να το κάνει ένα κράτος, το οποίο ηδη τους Έλληνες δεν μπορεί να βάλει σε τάξη, ούτε και τους Αλβανούς που μπήκαν το 90. Μονο οι Αλβανοί που ήρθαν,αν ήταν ασφαλισμένοι όλοι, το συνταξιοδοτικό θα ήταν σε μια άλλη πολυ καλύτερη κατάσταση σήμερα. Εδώ , σύμφωνα με τον Κοτζια, οι ίδιοι Ελληνες διπλωμάτες στην Ιστανμπούλ έβγαζαν βίζες για μικρα ασυνόδευτα παιδιά για εμπόριο οργάνων , φαντασου τι ασυδοσία και διαφθορά υπάρχει γενικότερα σ αυτο το κρατος.

Και δεύτερον, ο πόλεμος στην Συρία(σχεδόν) τελείωσε , οι νότιες χώρες θα έπρεπε να πιέσουν την ΕΕ να ξεκίνησε ο επαναπατρισμός, καλα Ειναι να εκτελούμε εντολές , αλλά μην γίνουμε και τελείως μαριονέτες.



Θα μπορούσαν άνετα να δουλέψουν στην Γεωργία και στον πρωτογενή τομέα γενικότερα, αλλιώς τι στάνταρ να ρίξουν, που τα κεράσια θα τα μαζεύει ένας απλός εργάτης, και όχι πτυχιούχος μηχανικός;

Επισης, θα μπορούσαν να αποτελέσουν λύση για την υπογεννητικότητα, αλλά προφανως δε θα έπρεπε να μείνει εδώ κάθε καρυδιάς καρύδι , αν πρόκειται για εγκληματικό στοιχείο κλπ., πρέπει να πληρούνται κάποιες προϋποθέσεις για να μείνει κάποιος, όχι όπως ειναι η κατάσταση τωρα.


Αν δεν έχεις διαπραγματευτικά μέσα να πιέσεις μαριονέτα θα γινεις. Η Ελλαδα δεν ειχε γιατι τοσα χρονια ο καθενας κοιταζε τη πάρτη του.

Εννοειται οτι θα μπορουσαν να δουλέψουν και οχι μονο εκει αλλα και στο στρατο να φτιάχναμε ειικα σωματα μισθοφορων οι οποιοι θα δουλευαν απευθειας εκει. Οπως στη Γαλλια με την γαλλική λεγεώνα των ξένων που ολους τους αμορφωτους και τους μαχαιροβγάλτες του κοσμου τους έβαλαν εκει και τους ειπαν αν θες να μεινεις στη Γαλλια θα σου δωσουμε μια δευτερη ευκαιρια θα σε ταϊζουμε θα σε ποτιζουμε θα εχεις το μισθο σου αλλα θα πολεμήσεις για εμάς. Αν θέλεις ... αν δεν θελεις μην μπεις στην λεγεώνα. Και μην ερθεις καν στη Γαλλια γιατι δεν ψάχνουμε εγκληματιες να σουλατσάρουν στους δρομους και να ενοχλουν το κοσμο.

Εδω τους φέρνουν και .... λιάζονται στη πλατεια Βικτωριας και γινονται έρμαιο δυστυχως και αντικειμενο στον καθε ανωμαλο. Πουλάνε το κορμι τους για να ζησουν και δεν ενδιαφέρεται κανεις .... μονο στα μπλογκ το φεησμπουκ και τα καναλια ξέρουν να το παιζουν ανθρωπιστές. Ετσι ειμαι και εγω ανθρωπιστης ειναι πολύ ευκολο ..

Οπως το έγραψες κανονικη καταγραφη , εργασιες στα χωράφια , δηλωμένη εργασια και να πληρώνουν ΦΟΡΟΥΣ. Φτιάξε νέες φυλακές με εργάτες αυτούς και να καταργηθει ο νομος παρασκευοπουλου. Οσοι ξεκινανε τις μαγκιές απέλαση ή φυλάκιση. Αλλα εδω ειναι ενα τεράστιο μπάχαλο. Δεν προκειται να γινουν αυτα θα τους έχουν να τριγυριζουν μεσα και δεν θα ξέρουμε ποιος ειναι ποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top