Μια γλώσσα, ένας πλανήτης

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Ως μουσικος εχω να πω τα εξης:

Δεν εχω παιξει ποτε ελληνικα.
Κυριως κλασσικη κιθαρα και με γκρουπ απο τζαζ μεχρι μεταλ.
Πρεπει να καταλαβουμε οτι το "ξενο", το καινουριο, το διαφορετικο ειναι αυτο (αλλα οχι μονο αυτο) που ελκει καποιον για να αρχισει να ασχολειται μαζι του.
Ξερετε οτι υπαρχουν σε πολλες χωρες γκρουπακια που παιζουν ρεμπετικα?

Στο Βουπερταλ (Γερμανια) υπηρχε ενα μικρο γκρουπ απο Ελληνες και Τουρκους οι οποιοι επαιζαν ρεμπετικα και τουρκικα τραγουδια. Λοιπον, το τι γινοταν απο μουσικους (πολλων εθνικοτητων) οποτε επαιζαν, δε λεγετε. Η μιση μουσικη ακαδημια ηταν εκει.

Μια ερωτηση τωρα:
Τι πιστευετε? Αμα εχουμε τα ελληνικα σα 2η γλωσσα ( Kakerlak , θα χρειαζονται φροντιστηρια για να την μαθουμε ή οχι?) θα επιβιωσουν τα ρεμπετικα, δημοτικα, βυζαντινη μουσικη?
Να προσθεσω εδω οτι στην μουσικη ακαδημια του Αμβουργου, υπηρχε η σκεψη να ξεκινησει μαθημα για την βυζαντινη μουσικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
οπως εμαθα κ εγω τα ολλανδικα απο την μητερα μου σαν δευτερη γλωσσα κ θα τα μαθω κ εγω στα παιδια μου χωρις φροντιστηρια..

αν θελουμε ολα γινονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Απ'οτι διαβαζω εδω, ΔΕΝ θελετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
τωρα για την βυζαντηνη μουσικη στο αμβουργο...

ειπε κανεις οτι δεν θα σταματησουν να την μαθενουν? οποιος θελει ας παει να μαθει οπως οποιος θελει να παει να μαθει καρατε ας παει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Θα επιβιωσουν σε μια ξενη γλωσσα που κανεις δεν θα καταλαβαινει? Ποιος θα τα τραγουδαει πια?
Όποιος τραγουδάει σήμερα το O fortuna.
Ποιος θα τα χορευει?
Έχουμε βλέπεις πολλά αξιόλογα χορευτικά τραγούδια, που θα αντέξουν στους αιώνες... Επίσης, για να χορέψεις κάτι, δεν χρειάζεται να ξέρεις και ακριβώς τι λέει.
Ποιος θα διαβαζει την ποιηση και την λογοτεχνια?
Όποιος διαβάζει σήμερα Όμηρο.
Ποιος θα γραφει σε αυτη τη γλωσσα (την οποιαδηποτε) εκφραζοντας πραγματα με τον μοναδικο τροπο που μπορει αυτη η γλωσσα να τα εκφρασει.
Θα γράφουν στην παγκόσμια γλώσσα, που επειδή θα είναι η μόνη ενεργή, θα αγγίζει την τελειότητα.
Το O fortuna δεν χαθηκε, αλλα σιγουρα κατι χαθηκε απο αυτο. Και πιστευεις οτι αυτο θα ηταν το μονο αξιολoγο της εποχης?
Μπορεί να σώθηκαν και άλλα και ΕΓΩ να μην τα ξέρω. Δεν είμαι και μουσικός.
EDIT
Εγω δεν πηγαινα με το ζορι παντως. Και την... φιλοσοφικη τους αξια που λες Μισελ, οχι, ουτε εγω την καταλαβαινα.
Εγώ πάντως στα 6 μου δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί ήταν τόσο χρήσιμα όλα αυτά. Ίσως εσύ να πήγες πιο μεγάλη.
Μαλλον την καταλαβα οταν ειδα για πρωτη φορα Friends χωρις υποτιτλους και επιασα ολα τα αστεια. Που δεν θα μπορουσε ποτε κανεις να μεταφρασει!
Αυτό εμπίπτει στην πρακτική τους αξία. Φιλοσοφική αξία εννοώ αυτά που λες οτι "το ταξίδι είναι πιο όμορφο", "τη μαθαίνω για να δω τον πολιτισμό τους" κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Θα'θελα πολυ να μαθω ποσοι θα ηξεραν το O Fortuna αμα δεν ηταν σε προεκλογικη εκστρατεια κομματος...
Btw, το [SIZE=-1]Fortune plango vulnera ειναι πολυ καλυτερο. Αλλα ποιος το ξερει? Μαλλον, ποιος ξερει τα υπολοιπα Carmina Burana?

Eπισης, ποιος ξερει σημερα το "Αξιον Εστι" του Θοδωρακη ή τις "Μπαλαντες της οδου Αθηνας" του Χατζιδακι?
Ηδη χανονται εργα. Θνασκει δε σιγαθεν καλον εργον (Πεθαινει οποιο εργο δεν ακουγεται). Αμα χασουμε το βασικο διαυλο επικοινωνιας, θα χασουμε πολλα περισσοτερα.[/SIZE]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Η μια γλωσσα παντου, καποτε θα γινει. Θα αργησει να γινει παντου, αλλα πιο γρηγορα θα γινει στις ανεπτυγμενες χωρες. Τα περι εθνικης ταυτοτητας δε μου ηχουν καλα στο αυτι. Προτιμω να ειμαστε πολιτες της Γης, παρα ο Ελληνας , ο ξενος, κλπ. Θα αποκτησουμε και κοινο ενδιαφερον για ολα, μπας και προκοψουμε πριν μας ξεφορτωθει ο πλανητης.
Συμφωνώ απόλυτα σ'αυτό;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Μισελ, νομιζω δεν καταλαβαινομαστε. Η καθε γλωσσα διαμορφωνεται απο τον λαο, τον πολιτισμο του, την ιδιοσυγκρασια του και πολλα αλλα. Ακομα και το κλιμα της χωρας! Πως μια γλωσσα θα μπορει να καλυπτει αυτα για τοσους διαφορετικους λαους? Πως γινεται να τους αντιπροσωπευει τελεια? Εχεις ακουσει πως μιλανε π.χ. οι Γερμανοι, και πως οι Ιταλοι? Αλλη ιδιοσυγκρασια ο ενας λαος, αλλη ο αλλος. Και αυτο αντικατοπτριζεται στην γλωσσα τους. Πως θα εκφραστει ενας ποιητης που δεν εχει πια την δικη του ιδιαιτερη γλωσσα? Γιατι πιστευεις οτι η γλωσσα αυτη θα αγγιζει την τελειοτητα? Επειδη θα ειναι μοναδικη? Δεν νομιζω.

Επισης, ναι, Αγγλικα ξεκινησα μεγαλυτερη. Ημουν 8. Οταν αναφερθηκα σε ολα αυτα τα "φιλοσοφικα" οπως τα λες (με απαξιωση?) που κερδιζει καποιος μεσα απο την εκμαθηση μιας γλωσσας, αναφερομουν κυριως σε περιπτωσεις που γινεται συνειδητα. Γιαυτο εφερα και ως παραδειγμα εμενα και τον φιλο μου που θελουμε να μαθουμε καποιες γλωσσες ετσι, επειδη γουσταρουμε, και οχι για να τις βαλουμε στο CV μας και να εχουμε να λεμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Io-io(αναφέρομαι σε προηγούμενο ποστ σου) σπάνια τα παιδιά θέλουν να μάθουν από μόνα τους ξένες γλώσσες.Αν όμως τους πιέσεις,αργότερα θα το εκτιμήσουν.Είναι ακριβώς το ίδιο με το διάβασμα για το σχολείο.Μπορεί το παιδί να μη θέλει,αλλά αν το πιέσεις λίγο,μόλις τελειώσει τις σπουδές του κλπ θα καταλάβει τη σπουδαιότητα...(γιατί θα ανταμειφθεί απ'την προσπάθειά του)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Io-io(αναφέρομαι σε προηγούμενο ποστ σου) σπάνια τα παιδιά θέλουν να μάθουν από μόνα τους ξένες γλώσσες.Αν όμως τους πιέσεις,αργότερα θα το εκτιμήσουν.Είναι ακριβώς το ίδιο με το διάβασμα για το σχολείο.Μπορεί το παιδί να μη θέλει,αλλά αν το πιέσεις λίγο,μόλις τελειώσει τις σπουδές του κλπ θα καταλάβει τη σπουδαιότητα...(γιατί θα ανταμειφθεί απ'την προσπάθειά του)

Δεν ειπα πουθενα το αντιθετο.

Οταν ειπα εαν δεν θελει, ε, ας μην παει, το ειπα γιατι δεν ηθελα να παει η συζητηση εκει. Οπως ανεφερα και πριν, δεν μιλαω για περιπτωσεις παιδιων που μαθαινουν ξενες γλωσσες. Ενιγουει, ζωντας στην Αγγλια 4 χρονια, σιγουρα εχω καταλαβει ποσο χρησιμο ειναι να ξερεις μια (η δυο, τρεις κλπ) ξενη γλωσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ένα λαό τον ενώνει η γλώσσα, το κοινό παρελθόν και τα σύμβολα. Πλέον νομίζω το ποιο ισχυρό είναι η γλώσσα. Λοιπόν ας πούμε ότι ξεκινάμε με τα Αγγλικά ως παγκόσμια και μοναδική πλέον γλώσσα. Διαφωνείς ότι αργά η γρήγορα θα αρχίσουμε να γινόμαστε ένα παγκόσμιο χωριό με την έννοια του έθνους σιγά σιγά να εξασθενεί; Δηλαδή πιστεύεις ότι αποκτώντας κοινή γλώσσα δεν θα επεκταθεί και πολιτικά η διεθνοποίηση?
Θα επεκταθει ανεξελεκτα και ολοκληρωτικα , αν την αφησει ο κοσμος. Ως ενα σημειο μπορει να επεκταθει χωρις να χαθουν εθνικες ταυτοτητες.

Δεν αλλάζει ουσιαστικά ο τρόπος σκέψης, άνθρωποι είμαστε όλοι, αλλάζουν κατά κάποιο τρόπο οι αποχρώσεις των σκέψεων μας. Αυτό προσπαθώ να τονίσω. Αυτές οι αποχρώσεις είναι που κάνουν κάθε λαό και κατ' επέκταση τον πολιτισμό του τόσο διαφορετικό (να τονίσω ότι οι αποχρώσεις αυτές αποτελούν τις ιδιαιτερότες κάθε λαού που έχουν αποτυπωθεί στη γλώσσα.)
Πολλες φορες χωριζουν και τους λαους.

Δεν είναι όμως τόσο ο τρόπος σκέψης το πρόβλημα όσο το πόσο πολύ επηρρεάζει η γλώσσα τον πολιτισμό. Σκέψου ότι αν χαθούν όλες οι γλώσσες πλην της Αγγλικής θα χαθούν για πάντα μουσικά είδη όπως τα ρεμπέτικα ας πουμε και μην μου πεις ότι θα τα τραγουδάμε στα Αγγλικά...
Μα γιατι πατε σε ακραια σεναρια ; Ποιος ειπε να χαθουν ; Δε ξερω καν αν ειναι ευκολο να χαθουν και αν ποτε χαθουν και σε τι βαθμο. Το οτι πχ τα αγγλικα θα γινουν η καθομιλουμενη παντου, δεν αποκλειει το να υπαρχουν αλλες γλωσσες. Σε ενα βαθμο και τωρα ισχυει αυτο.

Γιατί πιστεύεις ότι η λογοτεχνία θα έχει τον ίδιο πλούτο αν καθιερωθεί η αγγλική?
Μεγαλο "αν". Επισης, συγκρινεις την Αγγλικη με την ελληνικη ; Καταλαβα καλα ; Αν ναι, τοτε μη ξεχνας οτι συγκρινεις την 1η μ ετην 2η πιο πλουσια γλωσσα στον κοσμο. Υποθετικα μιλωντας...ΑΝ ποτε για καποιο λογο εξαφανιζονταν η Ελληνικη γλωσσα (πολυ χλωμο), τοτε μακαρι να μεινει η Αγγλικη. Να βλεπουμε τα παντα στα Ταυλανδικα δε λεει :P

Δεν περίμενα τέτοιο τρόπο σκέψης από τόσο σοβαρό μέλος του φόρουμ.
Καταρχην με στενοχωρεις οταν με λες σοβαρο :hehe:. Και επειτα...πριν απο αυτο το ποστ, δεν εχω αναφερει πληρως τον τροπο σκεψης μου στο θεμα. (αν και το ποστ περι πολιτων της Γης, δεν ειναι ακριβως κατι για το οποιο να ντρεπεται κανείς...)

Δεν νομίζεις ότι και εσύ υπεραπλουστεύεις αφού δεν λαμβάνεις υπ' όψη σου την σημασία της γλώσσας στον πολιτισμό και στην ύπαρξη ενός λαου?να σου θυμίζω και πόσο έχεις πει ότι εκτιμάς την Ελληνική γλώσσα και τι έχεις πει για αυτήν https://www.e-steki.com/forum/showthread.php?t=7451&page=24
Οχι, γιατι δεν μιλησα για ολικη εξαφανιση εθνων,χωρων,γλωσσων, κουλτουρας,τεχνης κλπ. Δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι εφικτο καν αυτο. Εκτος αν πεσει κανας μετεωριτης.

Δυστυχως, η ισοπεδωση εχει γινει ιδεολογια.
Εμμεσως χαρακτιριζεις καποιους ιμπεριαλιστες ή καταλαβα λαθος ; :confused:

Χρησιμοποιώντας μια γλώσσα και μόνο η οποία δεν θα έχει να δανειστεί στοιχεία από καμία άλλη και έτσι σιγά σιγά θα απλουστεύεται θα στενέψουν και οι ορίζοντες μας.
Εισαι σιγουρη οτι υπαρχει γλωσσα που δεν εχει δανειστει στοιχεια απο αλλη ; Ισως καποια απο ανατολικη Ασια.Ισως. Και γιατι μιλαμε αοριστα ; Αφου αμα γινει κατι τετοιο, τα Αγγλικα θα επικρατησουν. Ας μιλησουμε για τα Αγγλικα λοιπον. Μια χαρα γλωσσα. Εκτος αν κανει κινηση ματ η Κινα και μαθουμε κινεζικα.

Αν καταργηθεί από το λεξιλόγιο η λέξη ελευθερία ή οποία σημειωτέων στα Αγγλικά δεν υπάρχει μιας και οι λέξεις liberty και freedom έχουν και οι δύο διαφορετική εννοιολογική χροιά (και φυσικά δεν υπάρχουν και αντίστοιχες Ελληνικές για αυτές) τότε η έννοια της ελευθερίας έτσι όπως την ορίζουμε σαν Έλληνες θα χαθεί. Θα υπάρχει ίσως freedom αλλά όχι ελευθερία. Και σιγά σιγά θα εξαφανιστεί και η freedom και η liberty και μετά δεν θα αντιδράμε στο σύστημα μιας και δεν θα έχουμε λόγο να αντιδράσουμε αφού δεν θα ξέρουμε τι είναι ελευθερία...(Αν προσέξετε οι Έλληνες που έχουν μια διαφορετική και πιο 'έντονη' λέξη για την ελευθερία είναι και πιο αντιδραστικοί σαν λαός και δεν λέω ότι η αντιδραστικότητα βγήκε από την λέξη αλλά η λέξη από την αντιδραστικότητα μιας και η γλώσσα είναι κομμάτι του κάθε λαού)
Μισο λεπτο. Ποιος ειπε οτι η ελευθερια δεν ειναι το freedom /liberty στα Αγγλικα ; Αυτο ειναι μαλιστα οι 2 λεξεις εχουν πολυ μικρη διαφορα μεταξυ τους. Το liberty αναφερεται λιγο περισσοτερο στα πολιτικα, ενω το freedom ειναι πιο γενικος ορος. Kαι μπορει στα Ελληνικα να χρησημοποιουμε και για τις 2 το "ελευθερια" αλλα πιστευω οτι υπαρχει και στη γλωσσα μας συνωνυμο παρομοιο. Οπως και να χει, νομιζω ειναι λιγο ριψοκινδυνο να λεμε οτι αν χασουμε τη λεξη, θα χασουμε και το συναισθημα , την αναγκη της ελευθεριας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Εισαι σιγουρη οτι υπαρχει γλωσσα που δεν εχει δανειστει στοιχεια απο αλλη ; Ισως καποια απο ανατολικη Ασια.Ισως. Και γιατι μιλαμε αοριστα ; Αφου αμα γινει κατι τετοιο, τα Αγγλικα θα επικρατησουν. Ας μιλησουμε για τα Αγγλικα λοιπον. Μια χαρα γλωσσα. Εκτος αν κανει κινηση ματ η Κινα και μαθουμε κινεζικα.
btw οι κινέζοι όπως βλέπετε διεισδύουν δυναμικά στο ευρωπαϊκό εμπόριο.Η Κίνα είναι η νέα ανερχόμενη δύναμη.Εγώ προσωπικά σίγουρα όταν μεγαλώσω θα μάθω κινέζικα:D
Μπορεί να είναι και λίγο offtopic το ποστ...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Θα'θελα πολυ να μαθω ποσοι θα ηξεραν το O Fortuna αμα δεν ηταν σε προεκλογικη εκστρατεια κομματος...

Όσοι έχουν δει έστω και μία απο τις αμέτρητες ταινίες στις οποίες είναι τμήμα του soundtrack ίσως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Δυστυχως, η ισοπεδωση εχει γινει ιδεολογια.

+100000000000000000000000

Επισης να πω μια που μπηκα οτι δεν συμφωνω ουτε με τους μεν ουτε με τους δε, κι οτι μου τη σπανε οι απολυτοι ανθρωποι που επειδη δεν τους αρεσει το ενα ακρο πανε κατευθειαν στο αλλο.


ΓΚΡΙ, people!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
+100000000000000000000000

Επισης να πω μια που μπηκα οτι δεν συμφωνω ουτε με τους μεν ουτε με τους δε, κι οτι μου τη σπανε οι απολυτοι ανθρωποι που επειδη δεν τους αρεσει το ενα ακρο πανε κατευθειαν στο αλλο.


ΓΚΡΙ, people!!!!!

Ποια ειναι δηλαδη η δικη σου αποψη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Ποια ειναι δηλαδη η δικη σου αποψη?


Πιστευω πως ναι, αν ειχαμε μια κοινη γλωσσα υπαρχουν πολλα προβληματα τα οποια θα λυνονταν και η ζωη μας θα γινοταν πιο απλη σε διαφορους τομεις αλλα δεν φτανω μεχρι την καταργηση των διαφορων γλωσσων. Αντι για την επικρατηση μιας γλωσσας (αν αυτη ηταν εφικτη βεβαια) πιο σκοπιμη θα ηταν η σταδιακη - ακομα μεγαλυτερη - διαδοση της, πραγμα το οποιο και γινεται. Δε βλεπω το λογο γιατι πρεπει να καταργηθουν πχ τα ελληνικα και σε τι με εμποδιζει το γεγονος οτι μιλαω ελληνικα στο να μαθω καλυτερα-τελεια-αγγλικα.

Εν ολιγοις ενας κοσμος διγλωσσων. Αλλωστε τα αγγλικα ειναι τοσο τραγικα ευκολη και απλη γλωσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Πιστευω πως ναι, αν ειχαμε μια κοινη γλωσσα υπαρχουν πολλα προβληματα τα οποια θα λυνονταν και η ζωη μας θα γινοταν πιο απλη σε διαφορους τομεις αλλα δεν φτανω μεχρι την καταργηση των διαφορων γλωσσων. Αντι για την επικρατηση μιας γλωσσας (αν αυτη ηταν εφικτη βεβαια) πιο σκοπιμη θα ηταν η σταδιακη - ακομα μεγαλυτερη - διαδοση της, πραγμα το οποιο και γινεται. Δε βλεπω το λογο γιατι πρεπει να καταργηθουν πχ τα ελληνικα και σε τι με εμποδιζει το γεγονος οτι μιλαω ελληνικα στο να μαθω καλυτερα-τελεια-αγγλικα.

Εν ολιγοις ενας κοσμος διγλωσσων. Αλλωστε τα αγγλικα ειναι τοσο τραγικα ευκολη και απλη γλωσσα.

Δεν διαφωνω σε τιποτα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Πιστευω πως ναι, αν ειχαμε μια κοινη γλωσσα υπαρχουν πολλα προβληματα τα οποια θα λυνονταν και η ζωη μας θα γινοταν πιο απλη σε διαφορους τομεις αλλα δεν φτανω μεχρι την καταργηση των διαφορων γλωσσων. Αντι για την επικρατηση μιας γλωσσας (αν αυτη ηταν εφικτη βεβαια) πιο σκοπιμη θα ηταν η σταδιακη - ακομα μεγαλυτερη - διαδοση της, πραγμα το οποιο και γινεται. Δε βλεπω το λογο γιατι πρεπει να καταργηθουν πχ τα ελληνικα και σε τι με εμποδιζει το γεγονος οτι μιλαω ελληνικα στο να μαθω καλυτερα-τελεια-αγγλικα.

Εν ολιγοις ενας κοσμος διγλωσσων. Αλλωστε τα αγγλικα ειναι τοσο τραγικα ευκολη και απλη γλωσσα.

'άψογο... και νομίζω ότι έτσι θα ήταν το ιδανικό να γίνει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bisbirikos
Δυστυχως, η ισοπεδωση εχει γινει ιδεολογια.



+100000000000000000000000

Επισης να πω μια που μπηκα οτι δεν συμφωνω ουτε με τους μεν ουτε με τους δε, κι οτι μου τη σπανε οι απολυτοι ανθρωποι που επειδη δεν τους αρεσει το ενα ακρο πανε κατευθειαν στο αλλο.

ΓΚΡΙ, people!!!!!

Πιστευω πως ναι, αν ειχαμε μια κοινη γλωσσα υπαρχουν πολλα προβληματα τα οποια θα λυνονταν και η ζωη μας θα γινοταν πιο απλη σε διαφορους τομεις αλλα δεν φτανω μεχρι την καταργηση των διαφορων γλωσσων. Αντι για την επικρατηση μιας γλωσσας (αν αυτη ηταν εφικτη βεβαια) πιο σκοπιμη θα ηταν η σταδιακη - ακομα μεγαλυτερη - διαδοση της, πραγμα το οποιο και γινεται. Δε βλεπω το λογο γιατι πρεπει να καταργηθουν πχ τα ελληνικα και σε τι με εμποδιζει το γεγονος οτι μιλαω ελληνικα στο να μαθω καλυτερα-τελεια-αγγλικα.

Εν ολιγοις ενας κοσμος διγλωσσων. Αλλωστε τα αγγλικα ειναι τοσο τραγικα ευκολη και απλη γλωσσα.

Ειναι ενδιαφερον πως ουσιαστικα επανελαβες αυτο που ειπα, και αρα συμφωνεις,....αλλα ταυτοχρονα συμφωνεις και με αποψη που διαφωνησα :P

Ο ισχυρισμος "η ισοπεδωση εχει γινει ιδεολογια" σε αυτο το τοπικ, δεν ειναι καθολου ΓΚΡΙ παντως ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Πιστευω πως ναι, αν ειχαμε μια κοινη γλωσσα υπαρχουν πολλα προβληματα τα οποια θα λυνονταν και η ζωη μας θα γινοταν πιο απλη σε διαφορους τομεις αλλα δεν φτανω μεχρι την καταργηση των διαφορων γλωσσων. Αντι για την επικρατηση μιας γλωσσας (αν αυτη ηταν εφικτη βεβαια) πιο σκοπιμη θα ηταν η σταδιακη - ακομα μεγαλυτερη - διαδοση της, πραγμα το οποιο και γινεται. Δε βλεπω το λογο γιατι πρεπει να καταργηθουν πχ τα ελληνικα και σε τι με εμποδιζει το γεγονος οτι μιλαω ελληνικα στο να μαθω καλυτερα-τελεια-αγγλικα.

Εν ολιγοις ενας κοσμος διγλωσσων. Αλλωστε τα αγγλικα ειναι τοσο τραγικα ευκολη και απλη γλωσσα.
Η μέση οδός είναι ωραία. :)


Άρα η ʽυποχρεωτική γλώσσαʼ για εδώ πέρα θα είναι μόνο Αγγλικά (γιατί πλέον οι περισσότεροι μαθαίνουν και δεύτερη και τρίτη....)
Όποιος θέλει βέβαια να μάθει κι άλλες από μόνος του.... καμάρι του. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top