• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Μικρές ιατρικές γνώσεις

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,832 μηνύματα.
Αχ @touvlo να ξέρατε πόσες γυναίκες σηκώνω κάθε μέρα μετά από μέθη στις πλάτες μου..
Άστο, έχω χαλάσει ήδη 🥲
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αχ @touvlo να ξέρατε πόσες γυναίκες σηκώνω κάθε μέρα μετά από μέθη στις πλάτες μου..
Άστο, έχω χαλάσει ήδη 🥲
Με την δουλειά που κάνεις κορίτσι μου πρέπει να κάνεις οπωσδήποτε ενδυνάμωση.

Βάλτο σε πρόγραμμα γιατί είσαι νέα ακόμα και έχεις χρόνο..

Κράτα κάτι για τα γεράματα μου έλεγε η γιαγιάκα μου και δεν την άκουγα και τώρα παλεύω με τους ηρωισμους που έκανα τότε.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Πιάσιμο έτσι όχι, αν και τρίζει ο σβέρκος μου συχνά ειδικά όταν παγώνει (ιδρωνω εύκολα ακόμα και όταν κάνει κρυο).
Ωστόσο εδώ και 3 χρόνια με επιανε συχνά πονοκέφαλος, δλδ 2-3 φορές τη βδομάδα και ήταν ανυπόφορο. Λες θα ξυπνήσω σήμερα με πονοκέφαλο ή όχι, για να δούμε..
Φέτος σα να βελτιωθωκε κάπως
Έχω πάρει από τότε ανατομικό μαξιλάρι καλό
Και gaming ανατομική καρέκλα τούμπανο με προσκέφαλο και μαξιλαρακι μεσης

Σίγουρα είχε τότε να κάνει με τη στάση σώματος μιας που αφιέρωνα ίσως και 16+ ώρες τη μέρα καθιστός μπροστά στο λαπτοπ ειτε λόγω δουλειάς είτε λόγω διαβάσματος αθροιστικά, κάθε μέρα. Ίσως δλδ να έχει εγκλωβιστει κάποιο νεύρο στη σπονδυλικη δεν πηγα ποτέ σε ορθοπαιδικο, πρέπει. Τώρα για τη δική σου περίπτωση δεν ξερω όμως να πας να το ελέγξεις, και με μαγνητικη.
Μάλλον έχεις και συ κοντό μαλλάκι; Είναι γοητευτικό τωρα, τι να λέμε!
Λοιπόν, τα πολλά παυσίπονα γενικά χειροτερεύουν τους πονοκεφάλους. Κάποιος συνάδελφος μου είχε πει, πως υπάρχουν και για τους πονοκεφάλους ασκήσεις, ανάλογα, πού τους νοιώθεις. Αυτό δεν το ξέρω όμως. Μπορείς να κάνεις κάποιο <<κόλπο>> και συ, για να ξεμάθεις τα παυσίπονα (παίρνεις;). Θα παίρνεις την ελάχιστη δόση που σε πιάνει, μόνο όταν δεν αντέχεις τον πόνο και αυτό είναι μάλλον πριν πας για ύπνο. Προσπάθησε λίγο λίγο να το ελαττώνεις. Στη διάρκεια της ημέρας, για να λειτουργείς, πίνε ζεστό τσάι πχ τζιντζερ. Και φόρα ένα κασκόλ έξω.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,832 μηνύματα.
Με την δουλειά που κάνεις κορίτσι μου πρέπει να κάνεις οπωσδήποτε ενδυνάμωση.

Βάλτο σε πρόγραμμα γιατί είσαι νέα ακόμα και έχεις χρόνο..

Κράτα κάτι για τα γεράματα μου έλεγε η γιαγιάκα μου και δεν την άκουγα και τώρα παλεύω με τους ηρωισμους που έκανα τότε.
Έχω βάλει στο πρόγραμμα να ξεκινήσω μια αθληση αλλά δουλεύω 8ωαρο και μετά στο καπάκι πάω εσπερινο, δεν έχω παρά πολύ ελεύθερο χρόνο, πέρα από σκ και τη 1 ημέρα που δεν έχω καθόλου μάθημα. Υπάρχει αρκετή κούραση και μετακινούμε και με αστικά που μου τρώνε 2 ώρες την ημέρα μόνο για το πάνε έλα της δουλειάς
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω βάλει στο πρόγραμμα να ξεκινήσω μια αθληση αλλά δουλεύω 8ωαρο και μετά στο καπάκι πάω εσπερινο, δεν έχω παρά πολύ ελεύθερο χρόνο, πέρα από σκ και τη 1 ημέρα που δεν έχω καθόλου μάθημα. Υπάρχει αρκετή κούραση και μετακινούμε και με αστικά που μου τρώνε 2 ώρες την ημέρα μόνο για το πάνε έλα της δουλειάς
Σε καταλαβαίνω απόλυτα αλλά να βάλεις στόχο 2 φορές την εβδομάδα από 30 λεπτά μια ωρίτσα να κάνεις κατι !Έστω σκ ..
Πες ότι είχες ένα άλλο θέμα υγείας χτυπά ξύλο δεν θα έβρισκες χρόνο αναγκάστηκα να πας ;

Δυστηχως αν δεν ποναμε ή αν δεν πάθουμε δεν βάζουμε μυαλό!
Έχει τύχει και αργά το απόγευμα ή το βραδάκι που τελειώνω κομμάτια από το γραφείο να πάω η χορό η πιο νωρίς πιλατες ..με χίλια ζόρια αλλά πάντα έχω γνώμονα τον πόνο πλέον και γκρινιαζοντας θα πάω..

Μήπως να κάνεις ένα ασκησιολογιο στο σπίτι;
Υπάρχουν, από το τίποτα κατι θα κανεις ...είναι και οι αποστάσεις σε εσάς εκεί...

Κοιλιακούς ,ράχη, σανίδες αυτά ειναι εύκολα και βασικά για να δυναμώσουν οι μύες ώστε να κρατουν την σπονδυλική στήλη!
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,497 μηνύματα.
Μάλλον έχεις και συ κοντό μαλλάκι; Είναι γοητευτικό τωρα, τι να λέμε!
Λοιπόν, τα πολλά παυσίπονα γενικά χειροτερεύουν τους πονοκεφάλους. Κάποιος συνάδελφος μου είχε πει, πως υπάρχουν και για τους πονοκεφάλους ασκήσεις, ανάλογα, πού τους νοιώθεις. Αυτό δεν το ξέρω όμως. Μπορείς να κάνεις κάποιο <<κόλπο>> και συ, για να ξεμάθεις τα παυσίπονα (παίρνεις;). Θα παίρνεις την ελάχιστη δόση που σε πιάνει, μόνο όταν δεν αντέχεις τον πόνο και αυτό είναι μάλλον πριν πας για ύπνο. Προσπάθησε λίγο λίγο να το ελαττώνεις. Στη διάρκεια της ημέρας, για να λειτουργείς, πίνε ζεστό τσάι πχ τζιντζερ. Και φόρα ένα κασκόλ έξω.
ναι ειναι λιγο κοντο, φαλακρος ειμαι :vroum: :hi:
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,832 μηνύματα.
ναι ειναι λιγο κοντο, φαλακρος ειμαι :vroum: :hi:
Έχω την αίσθηση ότι μάλλον σε εμένα ήθελε να το πει αλλά δεν είμαι σίγουρη :lol:
Εγώ δεν ξανά κάνω το ίδιο λάθος, δεν έχω μαλλί ραπουνζελ αλλά τον αυχένα μου τον έχω καλυμμένο :girl_angel:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα αλλά να βάλεις στόχο 2 φορές την εβδομάδα από 30 λεπτά μια ωρίτσα να κάνεις κατι !Έστω σκ ..
Πες ότι είχες ένα άλλο θέμα υγείας χτυπά ξύλο δεν θα έβρισκες χρόνο αναγκάστηκα να πας ;

Δυστηχως αν δεν ποναμε ή αν δεν πάθουμε δεν βάζουμε μυαλό!
Έχει τύχει και αργά το απόγευμα ή το βραδάκι που τελειώνω κομμάτια από το γραφείο να πάω η χορό η πιο νωρίς πιλατες ..με χίλια ζόρια αλλά πάντα έχω γνώμονα τον πόνο πλέον και γκρινιαζοντας θα πάω..

Μήπως να κάνεις ένα ασκησιολογιο στο σπίτι;
Υπάρχουν, από το τίποτα κατι θα κανεις ...είναι και οι αποστάσεις σε εσάς εκεί...

Κοιλιακούς ,ράχη, σανίδες αυτά ειναι εύκολα και βασικά για να δυναμώσουν οι μύες ώστε να κρατουν την σπονδυλική στήλη!
Το έχω στο πρόγραμμα! Στόχος 2024.
Πιλατες ενώ μαρεσει πολύ είναι πανάκριβα. 🥲
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Έχω βάλει στο πρόγραμμα να ξεκινήσω μια αθληση αλλά δουλεύω 8ωαρο και μετά στο καπάκι πάω εσπερινο, δεν έχω παρά πολύ ελεύθερο χρόνο, πέρα από σκ και τη 1 ημέρα που δεν έχω καθόλου μάθημα. Υπάρχει αρκετή κούραση και μετακινούμε και με αστικά που μου τρώνε 2 ώρες την ημέρα μόνο για το πάνε έλα της δουλειάς
Μπορείς να το οργανώσεις σπίτι σου. Αυτά τα αλτηράκια είναι μια χαρά για το σπίτι. Επίσης αυτή η μπάλα η pilates είναι θαυματουργή για τη σπονδυλική στήλη. Μπορείς πχ αντί να κάθεσαι στον καναπέ, να κάθεσαι στη μπαλα.
Γενικά, συμφωνώ με την @Katia@ πως πρέπει την υγεία σου να τη βάλεις από τωρα στο πρόγραμμα. Ξέρω πως στα νοσοκομεία, όλες τις βαριές δουλειές τις δίνουν στις νεώτερες (όπως παντού δηλ). Δες όμως αν μπορεί λίγο καλύτερα να οργανωθεί, πχ όταν ξυπνούν οι ασθενείς, μήπως να σε βοηθά ένα ακόμη άτομο στη μεταφορά τους; Θα καταρρεύσεις μόνη. Επίσης η δική σου άσκηση είναι απαραίτητη και για ενδυνάμωση, για διάταση απ την καθημερινή κόπωση και αν μπορείς την ημέρα του ρεπό σου και αερόβια άσκηση, για το καρδιοκυκλοφορικό.
Κοίτα Ραφαέλα, θα ψάξω να σου βρω κάτι ασκήσεις από το Pausenexpress. Aυτό είναι ένα πρόγραμμα του πανεπιστημίου Humboldt που κάνει στους εργαζόμενούς του, σαν ενεργητικό διάλειμμα 15΄, για να ξεκουράζονται απ τη δουλειά. Tην ώρα που κάποιοι πάνε για τσιγάρο, μπορείς στο όρθιο να κάνεις κάποιες ασκήσεις, να ....ξεπιάνεσαι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ναι ειναι λιγο κοντο, φαλακρος ειμαι :vroum: :hi:
εμ, τα ομορφόπαιδα έχουν μεγάλο <<φόρο>>. Βάζε κανα σκουφάκι τωρα το χειμώνα
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για να καθησυχασουμε πάντως οποιεσδήποτε φοβίες όταν υπάρχει σοβαρό θέμα σε αυχένα και μέση αρχίζουν τα μουδιάσματα..

Ότι αφορά τον αυχένα αρχίζουν στα χέρια τα δάκτυλα μπορεί και τα ποδια ενώ ότι αφορά την μέση αρχίζουν με μουδιάσματα καψίματα στα πόδια και κυρίως στις γάμπες..
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,832 μηνύματα.
Δες όμως αν μπορεί λίγο καλύτερα να οργανωθεί, πχ όταν ξυπνούν οι ασθενείς, μήπως να σε βοηθά ένα ακόμη άτομο στη μεταφορά τους
Δεν δουλεύω σε νοσοκομείο, ειμαι εργαλειοδοτρια σε μονάδα εξωσωματικής :) και γενικά δουλεύω σε ο,τι αφορά μόνο τα χειρουργεία όπως αποστείρωση, ανάνηψη εννοείται κτλ
Είμαστε μια ομάδα των 6 ατόμων
Εννοείται βοηθάει ο ένας τον άλλον αλλά έχει δουλίτσα πολύ.

Σε ευχαριστώ πολύ! Θα τα βρω τα πατήματα μου, απλά έχω υπερφορτωσει το πρόγραμμα γιατί έχω και το διάβασμα κτλ. Ολα καλά θα πάνε! :bigarmhug
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,799 μηνύματα.
τι λες βρε στο κορίτσι; Τόσους χρειάζονται άντρες! Δίκιλοι καλοί είναι. Θα πάθει χειρότερα

Εγώ κάνω με 25 σε κάθε χέρι και δεν είμαι κανα θηρίο... Απλά γυμνασμενο θα με έλεγα.

Απλά τους κρατάς και σηκώνεις τις ωμοπλάτες σαν να απορείς. Δεν είναι βαριά άσκηση.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,497 μηνύματα.
Εκλεισα 48ωρο που εχω πονοκεφαλο, εχω παρει 4 ντεπον 500αρια αυτες τις 2 ημερες, μαζι με υπνο αλλά δεν περασε. Τωρα πηρα και algofren μπας και. Εχετε καμια συμβουλη; Να αρχισω να ανησυχω που παει για 3η μερα; Πρωτη φορα μου συμβαινει να επιμενει τοσο. Συνηθως με υπνο, αντε και κανενα ντεπον περνουσε. Ισως να κρυωσα, αυχενικο κλπ.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Εκλεισα 48ωρο που εχω πονοκεφαλο, εχω παρει 4 ντεπον 500αρια αυτες τις 2 ημερες, μαζι με υπνο αλλά δεν περασε. Τωρα πηρα και algofren μπας και. Εχετε καμια συμβουλη; Να αρχισω να ανησυχω που παει για 3η μερα; Πρωτη φορα μου συμβαινει να επιμενει τοσο. Συνηθως με υπνο, αντε και κανενα ντεπον περνουσε. Ισως να κρυωσα, αυχενικο κλπ.
Τα ντεπόν καμιά φορά επιδεινώνουν τον πονοκέφαλο. Πρέπει να καταλάβεις τί πονοκέφαλος είναι για να κάνεις την κατάλληλη θεραπεία.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,497 μηνύματα.
Σας εχει τυχει ποτέ πονοκεφαλος που δεν περνουσε για μερες; Ακομα παιρνοντας και παυσιπονα;
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Σας εχει τυχει ποτέ πονοκεφαλος που δεν περνουσε για μερες; Ακομα παιρνοντας και παυσιπονα;
Τι είδους πονοκέφαλος είναι; Ολο το κεφάλι ή η μια πλευρά (ημικρανία);
Αν δεν πάρεις αναλγητικό πονάει όλο το 24ωρο, ή "προτιμάει" ορισμένες ώρες;

Σε κάθε περίπτωση, αν εξακολουθήσει να είναι ασταμάτητος, καλό θα ήταν να επισκεφτείς νευρολόγο για να κάνει τη σωστή διάγνωση και να λάβεις την κατάλληλη θεραπεία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,898 μηνύματα.
Σας εχει τυχει ποτέ πονοκεφαλος που δεν περνουσε για μερες; Ακομα παιρνοντας και παυσιπονα;
Εννοείς για όλη την μέρα; Μου έχει τύχει να με πονάει κάθε μέρα την ίδια ώρα.. και πάντα με πιάνει χειμώνα αυτό οπότε το απέδωσα στο κρύο
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,497 μηνύματα.
Εννοείς για όλη την μέρα; Μου έχει τύχει να με πονάει κάθε μέρα την ίδια ώρα.. και πάντα με πιάνει χειμώνα αυτό οπότε το απέδωσα στο κρύο
εμενα με ποναει σερι 52 ωρες περιπου, παρολο που ατες τις 2μερες εχω παρει 4 ντεπον και 1 αλγκοφρεν
οχι δεν ειναι στη μία πλευρα
Τον νιωθω μπροστα πανω απο το κουτελο, στους κροταφους και γυρω απο τα ματια και κυριως πισω στη βαση του αυχενα προς το κεφαλι και προς τα πανω δλδ σχεδον σε ολο το κεφαλι εκτος απο την τελειως πανω πλευρα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Εκλεισα 48ωρο που εχω πονοκεφαλο, εχω παρει 4 ντεπον 500αρια αυτες τις 2 ημερες, μαζι με υπνο αλλά δεν περασε. Τωρα πηρα και algofren μπας και. Εχετε καμια συμβουλη; Να αρχισω να ανησυχω που παει για 3η μερα; Πρωτη φορα μου συμβαινει να επιμενει τοσο. Συνηθως με υπνο, αντε και κανενα ντεπον περνουσε. Ισως να κρυωσα, αυχενικο κλπ.
Το ντεπον 500 ειναι για κατω απο 50-60 κιλα ..εσυ θελεις 1000 την φορα.
σε κατασταση επιμονου πονου θελει κοκτειλ ...algofren και σε 2 ωρες ντεπον 1000...
Αν ο πονος αρχιζει στην κατακλιση ή επιδεινώνονται τοτε ..αν ειναι μονο απο την μια μερια και πιανει και ανυσυχια στον αυχενα απο την ιδια μερια τοτε πας οδοντιατρο να τσεκαρει την ομαδα τραπεζιτων και φρονιμίτη ανω γναθου απο την μερια που ποναει.
Αν ειναι και απο τις δυο μεριες του κρανιου δεν ειναι δοντι και θα περασει με τα παυσιπονα

Καλα αποτελεσματα στους πονους κρανιου δινουν και τα νιφλαμολ ( 4-5 την ημερα) και μεσουλιτ (1-2 την ημερα)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εννοείς για όλη την μέρα; Μου έχει τύχει να με πονάει κάθε μέρα την ίδια ώρα.. και πάντα με πιάνει χειμώνα αυτό οπότε το απέδωσα στο κρύο
Ναι Εριφυλη πραγματι το κρυο ειναι πολυ βασικος παραγοντας πονοκεφαλου..οπως και η παρα πολυ ζεστη.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Εγώ νουροφέν παίρνω για τέτοιο πονοκέφαλο που περιγράφεις Μπάμπη.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,429 μηνύματα.
εμενα με ποναει σερι 52 ωρες περιπου, παρολο που ατες τις 2μερες εχω παρει 4 ντεπον και 1 αλγκοφρεν
οχι δεν ειναι στη μία πλευρα
Τον νιωθω μπροστα πανω απο το κουτελο, στους κροταφους και γυρω απο τα ματια και κυριως πισω στη βαση του αυχενα προς το κεφαλι και προς τα πανω δλδ σχεδον σε ολο το κεφαλι εκτος απο την τελειως πανω πλευρα
Εγώ μετά το 1ο 24ωρο θα πήγαινα σε νευρολόγο

* θα τον έπαιρνα τηλέφωνο πρώτα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top