• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Μικρές ιατρικές γνώσεις

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,839 μηνύματα.
Περαστικά Μπάμπη, ελπίζω μέχρι αύριο να σε έχει πιάσει το norgesic και να μη χρειαστείς τίποτε άλλο! :give_rose:
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Διαφοροδιάγνωση
1) Κεφαλαγλία τύπου τάσεως
2) Ημικρανική κρίση
3) Δυσπαλσία Chiarri
4) Ιδιοπαθής ενδοκράνια υπέρταση
5) Αυχενικη δυστονία

Tb Naprocyn 500mg 1 x 2 (πρωί βράδυ ανα 12 ώρες)
tb Depon 500mg 2 x 3 (πρωι μεσημέρι βράδυ) ανά 6 ώρες
(όχι επι πονου)
για 2 μέρες
επι επιμονής συμπτωματολογίας
Εξετάσεις MRI εγκεφάλου + ΜRI AMΣΣ (+ σκιαγραφικό)

εφόσον ειναι αρνητικά τα αποτελέσματα
βυθοσκόπηση
και επιμονή
Οσφυονωτιαία παρακέντηση για μέτρηση ενδοκράνιας πίεσης
 
Τελευταία επεξεργασία:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Διαφοροδιάγνωση
1) Κεφαλαγλία τύπου τάσεως
2) Ημικρανική κρίση
3) Δυσπαλσία Chiarri
4) Ιδιοπαθής ενδοκράνια υπέρταση
5) Αυχενικη δυστονία

Tb Naprocyn 500mg 1 x 2 (πρωί βράδυ ανα 12 ώρες)
tb Depon 500mg 2 x 3 (πρωι μεσημέρι βράδυ) ανά 6 ώρες
(όχι επι πονου)
για 2 μέρες
επι επιμονής συμπτωματολογίας
Εξετάσεις MRI εγκεφάλου + ΜRI AMΣΣ (+ σκιαγραφικό)

εφόσον ειναι αρνητικά τα αποτελέσματα
βυθοσκόπηση
και επιμονή
Οσφυονωτιαία παρακέντηση για μέτρηση ενδοκράνιας πίεσης
Χαρά να έχεις να ξεκινήσεις το ψάξιμο
Όμως όντας ανασφαλιστος
Θελω 300€ για κάθε μαγνητική, εκτός αν τις κάνω σε δημόσιο νοσοκομείο καπως.
Προς το παρόν ο παθολόγος μου είπε norgesic για 3 μέρες και ταυτόχρονα στο μεσοδιάστημα algofren και depon εναλλάξ, όχι ότι με πιάνουν βέβαια συνεχίζω να πονάω
Το norgesic θέλει μιάμιση μέρα λέει για να αρχίζει να δρα

Σα διάγνωση το απέδωσε προς το παρόν στον αυχένα και ως τύπο αθροιστική κεφαλαλγία ινιακα και κροταφικα, που χτυπάει και μετωπιαια

Πήρα και βολταρολ forte gel και τρίβω τοκ αυχένα στη βάση του κεφαλιού

Αν δεν είναι το αυχενικό, που ειναι η καλη περίπτωση, δε θέλω ούτε να σκέφτομαι το μετά, τι άλλο μπορεί να ειναι
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,273 μηνύματα.
δε θέλω ούτε να σκέφτομαι το μετά, τι άλλο μπορεί να ειναι
Μέχρι να έχεις αποτελέσματα φαντάζομαι είναι δύσκολο να μην πανικοβάλλεσαι κι εσυ και ο καθένας μας και λογικό να πάει το μυαλό σου στο κακό. Ωστόσο το κυνηγάς και το ψάχνεις τώρα οπότε ο,τι κι αν είναι θα το αντιμετωπίσεις.
Σχετικά με το οτι είσαι ανασφάλιστος και για το κόστος της μαγνητικής, γίνεται να βρείς γιατρό που θα στο γράψει στην ασφάλεια άλλου; π.χ συγγενικού προσώπου; Δεν ξέρω αν λέω βλακείες αλλά ξέρω πως το κάνουν ορισμένοι για τα χάπια, θα μου πεις αυτό θέλει και φυσική παρουσία, δεν ξέρω, απλά το αναφέρω.
Υπάρχει περίπτωση να στο κάνουν αυτό;
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Δεν υπάρχει ανασφάλιστος. Πας στο νοσοκομείο και στο γράφει ο γιατρός και το κάνεις στο νοσοκομείο ή πας στα επείγοντα του νοσοκομείου και είναι υποχρεωμένοι να σου κάνουν τις ανάλογες εξετάσεις. Μην κολλάτε σε τέτοια πράγματα.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δεν υπάρχει ανασφάλιστος. Πας στο νοσοκομείο και στο γράφει ο γιατρός και το κάνεις στο νοσοκομείο ή πας στα επείγοντα του νοσοκομείου και είναι υποχρεωμένοι να σου κάνουν τις ανάλογες εξετάσεις. Μην κολλάτε σε τέτοια πράγματα.
Δεν ειναι υποχρεωμένοι ειναι υποχρεωμένοι να σε δούνε και να κάνουν τις εξετάσεις που οι ιατροι των επειγόντων κρίνουν οτι πρέπει να γίνουν... για να αποκλεισουν τα επείγοντα προβλήματα. Επίσης σε επειγουσα βάση γίνεται αξονική η μαγνητική γίνεται κατόπιν νοσηλείας.

Αν είσαι ανασφάλιστος μπορείς να κάνεις τις εξετάσεις σε δημόσια δομή (σε αυτή την περιπτωση συμφέρει η εισαγωγή γιατί οι αναμονές πολλες φορες ειναι τεράστιες ως εξωτερικός ασθενής).
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Χαρά να έχεις να ξεκινήσεις το ψάξιμο
Όμως όντας ανασφαλιστος
Θελω 300€ για κάθε μαγνητική, εκτός αν τις κάνω σε δημόσιο νοσοκομείο καπως.
Προς το παρόν ο παθολόγος μου είπε norgesic για 3 μέρες και ταυτόχρονα στο μεσοδιάστημα algofren και depon εναλλάξ, όχι ότι με πιάνουν βέβαια συνεχίζω να πονάω
Αν επιμένει και πονάς να πας στα επείγοντα ενός νοσοκομείου να σου κανουν τις εξετάσεις που χρειάζονται και τέλος
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Δεν ειναι υποχρεωμένοι ειναι υποχρεωμένοι να σε δούνε και να κάνουν τις εξετάσεις που οι ιατροι των επειγόντων κρίνουν οτι πρέπει να γίνουν... για να αποκλεισουν τα επείγοντα προβλήματα. Επίσης σε επειγουσα βάση γίνεται αξονική η μαγνητική γίνεται κατόπιν νοσηλείας.

Αν είσαι ανασφάλιστος μπορείς να κάνεις τις εξετάσεις σε δημόσια δομή (σε αυτή την περιπτωση συμφέρει η εισαγωγή γιατί οι αναμονές πολλες φορες ειναι τεράστιες ως εξωτερικός ασθενής).
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αν επιμένει και πονάς να πας στα επείγοντα ενός νοσοκομείου να σου κανουν τις εξετάσεις που χρειάζονται και τέλος
Εγώ τί διαφορετικό είπα;
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγώ τί διαφορετικό είπα;
ερχονται πολλοι στα επείγοντα με χαρτάκι χαρτιού και λενε συσταση για
1.
2.
3.
4.
και φωνάζουν ασθενείς γιατι αυτός στα επείγοντα κρινει να κάνει μονο το 1. 2. και οχι τα άλλα,
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,273 μηνύματα.
Κι εγώ την τσίμπησα πάντως την μαγνητική σήμερα μιας και με έπιασε για 3η φορά το αυχενικό.
Πάντως με βάση αυτά που μου είπε ούτε κοιμάμαι με τον σωστό τρόπο, ούτε κάθομαι με τον σωστό τρόπο.

Και μου έκοψε το γυμναστήριο για ένα 6μηνο και μου είπε να το αντικαταστήσω με κολύμπι.

Τρέχα γύρευε δηλαδή πρέπει να αλλάξω τα πάντα.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Μήπως να ρωτούσες απευθειας έναν φυσίατρο;
Πού να βρεις κολύμπι χειμωνιάτικα; Έχεις κλειστό κολυμβητηριο κοντά σου; Είναι πολύ καλή άσκηση, συμφωνώ, αλλά όπως λες, πρέπει να αλλάξεις τη ζωή σου. Στο γυμναστήριο υπάρχει κάποιος καλός επιστημονας γυμναστής,,,,,,χμμμμ μάλλον φυσιοθεραπευτής;
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,273 μηνύματα.
Μήπως να ρωτούσες απευθειας έναν φυσίατρο;
Πού να βρεις κολύμπι χειμωνιάτικα; Έχεις κλειστό κολυμβητηριο κοντά σου; Είναι πολύ καλή άσκηση, συμφωνώ, αλλά όπως λες, πρέπει να αλλάξεις τη ζωή σου. Στο γυμναστήριο υπάρχει κάποιος καλός επιστημονας γυμναστής,,,,,,χμμμμ μάλλον φυσιοθεραπευτής;
Έχω σχετικά κοντά-με αμάξι.
Θα κάνω και φυσιοθεραπείες, ναι.

Βασικά ναι, αλλάζω τα πάντα γιατί τα κάνω όλα χάλια. :cry_x:


Ε στο γυμναστήριο βάρη έκανα μόνο και τώρα δεν κάνει καθόλου για το 6μηνο μέχρι να στρώσει.


Γενικά ο αυχένας θέλει υπομονή, δεν φεύγει απο τη μια στην άλλη και πρέπει να προσαρμόσεις τη ζωή σου ανάλογα για να το βοηθάς.
Αλλά whatever it takes, πραγματικά αυτό το κάθε τρεις και λίγο να με πιάνει είναι βάρβαρο.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Κι εγώ την τσίμπησα πάντως την μαγνητική σήμερα μιας και με έπιασε για 3η φορά το αυχενικό.
Πάντως με βάση αυτά που μου είπε ούτε κοιμάμαι με τον σωστό τρόπο, ούτε κάθομαι με τον σωστό τρόπο.

Και μου έκοψε το γυμναστήριο για ένα 6μηνο και μου είπε να το αντικαταστήσω με κολύμπι.

Τρέχα γύρευε δηλαδή πρέπει να αλλάξω τα πάντα.
Ωραίο το κολύμπι πραγματικά, δεν έχει τραυματισμούς, γυμνάζει όλο το σώμα και είναι από τα αθλήματα που αυξάνει τις ενδορφίνες περισσότερο από κάθε άλλο. Έκανα μια περίοδο, έχασα όλα μου τα κιλά και αισθανόμουν πολύ όμορφα. Το μόνο πρόβλημα είναι τα αυτια , πρέπει να τα καλύπτεις όσο μπορείς με το σκουφάκι γιατί μπορεί να δημιουργήσεις θέματα. Να σου πω το σκέφτομαι και εγώ να ξαναρχίσω πάλι..
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Κι εγώ την τσίμπησα πάντως την μαγνητική σήμερα μιας και με έπιασε για 3η φορά το αυχενικό.
Πάντως με βάση αυτά που μου είπε ούτε κοιμάμαι με τον σωστό τρόπο, ούτε κάθομαι με τον σωστό τρόπο.

Και μου έκοψε το γυμναστήριο για ένα 6μηνο και μου είπε να το αντικαταστήσω με κολύμπι.

Τρέχα γύρευε δηλαδή πρέπει να αλλάξω τα πάντα.
Μαγνητικη ιδιωτικα; πόσο εκανε; εχεις ασφαλιση;
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,273 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
πηγα νοσοκομειο, μεταξυ αλλων μου κανανε αξονικη κεφαλι δε βρηκαν κατι
εχει περασει αρκετα παντως, τοσες μερες χάπια
μαλλον μυικος απο τον αυχενα
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,273 μηνύματα.
Έχω ξεκινήσει φυσιοθεραπείες για τον αυχένα και η απορία μου είναι η εξής :
Πέρα απο την μάλαξη που κάνουμε ελάχιστα ας πούμε μου διαφημίζουν και με πρήζουν συνεχώς για τα διάφορα μηχανήματα που έχουν, ενα μηχάνημα με μαγνήτες και το tecar και πρόσφατα και βελονισμό.
Ο γιατρός δεν μου έδωσε συγκεκριμένη οδηγία για αυτά.
Ξέρει κανείς αν όντως βοηθάνε ή απλά τα σπρώχνουν επειδή πληρώνεις έξτρα;
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,825 μηνύματα.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Έχω ξεκινήσει φυσιοθεραπείες για τον αυχένα και η απορία μου είναι η εξής :
Πέρα απο την μάλαξη που κάνουμε ελάχιστα ας πούμε μου διαφημίζουν και με πρήζουν συνεχώς για τα διάφορα μηχανήματα που έχουν, ενα μηχάνημα με μαγνήτες και το tecar και πρόσφατα και βελονισμό.
Ο γιατρός δεν μου έδωσε συγκεκριμένη οδηγία για αυτά.
Ξέρει κανείς αν όντως βοηθάνε ή απλά τα σπρώχνουν επειδή πληρώνεις έξτρα;
Το βοηθάνε είναι σχετικό. Πιθανόν όλα αυτά να προσφέρουν προσωρινή ανακούφιση, χωρίς να λύνουν όμως την πηγή του προβλήματος, η οποία συχνά είναι μυικής φύσεως και χρειάζεται συστηματική γυμναστική για να αντιμετωπιστεί.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top