Μόσχα : Επίθεση ενόπλων στο Crocus City Hall

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,427 μηνύματα.
@Πουπουλίνα δες και αυτό:
Δεν ξέρω τι να πιστέψω πλέον με όσα λέγονται. Αν και εντάξει, εδώ φαίνεται για ποιο λόγο το λένε.
Για μενα η λεξη κλειδι ειναι αυτη..

Ρωσικά μέσα υπαινίσσονται πως ο οπλισμός των τρομοκρατών προήλθε από την LSR ή «Λεγεώνα Ελευθερία στη Ρωσία», ομάδας που έκανε επιδρομές μέχρι πρόσφατα στα σύνορα Ουκρανίας-Ρωσίας.


Τα ρωσικα μεσα ξερουμε ποσο αληθειες λενε...Κια δνε βλεπω καμια αποδειξη,,τιποτα./Απλα το λενε ρωσικα μεσα.Χαιρω πολυ!
Ενω πρωτη ειπα οκ δεν μπορουμε να αποκλειθσουμε τιποτα..με την λογικη που διαθετουμε βλεπουμε οτι ο μονος χαμενος ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ εννοειται...ειναι η ΟΥΚΡΑΝΙΑ.Διοτι με αυτην την τρομοκρατικη επιθεση δινεται αφορμη στον πουτιν να εποεμβει.Λεμε δηλαδη οτι οι ουκρανοι θα σκοτωναν 139 ατομα και θα πιστευαν οτι θα ηταν οκ χωρις ο Πουτιν να τους μαμισει;
Δεν κολλαει.Κανενα συμφερον δεν ειχε η Ουκρανια να το ακνει αυτο..το αντιθετο..χανει.
Αν χτυπαγε καποια σημαντικη υποδομη θα το εβλεπα.αλλα αυτο ΟΧΙ.
Και ξαναλεω...αυτο το υπαινοσονται τα ΡΩΣΙΚΑ ΜΕΣΑ.Χωρις καμια αποδειξη..ουτε ενδειξεη να παρουσιαζεται θα ελεγα.Οποτε ειναι ακυρο για μενα εντελως/

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Βασικα να..το λεει και το αρθρο...δεν το ειχα δει..

Διαχείριση της πληροφορίας​

@Πουπουλίνα δες και αυτό:
Δεν ξέρω τι να πιστέψω πλέον με όσα λέγονται. Αν και εντάξει, εδώ φαίνεται για ποιο λόγο το λένε.

Σε κάθε περίπτωση ο ισχυρισμός δεν γίνεται αποδεκτός στην ολότητά του ως πραγματικότητα, αλλά προς ώρας ως «το ρωσικό αφήγημα». Τουλάχιστον μέχρι να δωθούν τα στοιχεία για αυτόν τον ισχυρισμό ή να προκύψουν από έτερες αξιόπιστες μαρτυρίες. Σε αυτές δεν περιλαμβάνονται οι ομολογίες υπό πίεση ή βασανιστήρια.

Η εύρεση οπλισμού από ουκρανική ομάδα ενέχει στοιχεία αληθοφάνειας, καθώς οι δράστες δεν προέρχονταν όλοι από τις ίδιες περιοχές και ο οπλισμός έπρεπε να βρεθεί κεντρικά. Η ρωσική θέση υποννοεί πως οι 7 από τους 11 συλληφθέντες ανήκουν στην ομάδα αυτή που λειτούργησε υποστηρικτικά προς τους εκτελεστές του Ισλαμικού Κράτους του Χορασάν και ευθύνονται για την τρομοκρατική επίθεση στη Μόσχα.

Όμως από την στιγμή που δεν προκύπτει φωτογραφία ή βίντεο του οπλισμού με την εγχάραξη στο σημείο, την στιγμή που βρέθηκε, η πληροφορία μεταφέρεται ως «Ρωσική θέση», αλλά δεν υιοθετείται ως προς την ορθότητά της.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,427 μηνύματα.


Μακελειό στη Μόσχα: Δεκάδες οι αγνοούμενοι μετά την επίθεση στο Crocus


Οι Ρώσοι ερευνητές έκαναν σήμερα γνωστό πως έχουν λάβει 143 αναφορές σχετικά με ανθρώπους που αγνοούνται, μετά το μακελειό σε αίθουσα συναυλιών στη Μόσχα, στην πιο φονική επίθεση που σημειώνεται στο ρωσικό έδαφος εδώ και δύο δεκαετίες, την ευθύνη για την οποία ανέλαβε η τζιχαντιστική οργάνωση Ισλαμικό Κράτος.
Η Ερευνητική Επιτροπή αναφέρει σε μια ανακοίνωση που εξέδωσε ότι 84 σοροί έχουν ταυτοποιηθεί μέχρι στιγμής, μεταξύ άλλων οι σοροί πέντε παιδιών ηλικίας 9 έως 16 ετών. Επισημαίνει πως διεξάγονται εξετάσεις για να καθοριστούν οι ταυτότητες των υπόλοιπων θυμάτων.

Την ίδια ώρα, ένα ρωσικό ενημερωτικό μέσο έγραψε σήμερα ότι τουλάχιστον 95 άνθρωποι παραμένουν αγνοούμενοι μετά την επίθεση της περασμένης εβδομάδας κοντά στη Μόσχα.

Ο επίσημος απολογισμός από την επίθεση στο Crocus City Hall ανέρχεται τώρα σε 140 νεκρούς και 182 τραυματίες. Όμως, το μέσο Baza, που έχει καλές επαφές με τις υπηρεσίες ασφαλείας και επιβολής του νόμου της Ρωσίας, έγραψε πως επιπλέον 95 άνθρωποι εμφανίζονται σε καταλόγους που έχουν συντάξει οι υπηρεσίες εκτάκτων καταστάσεων και βασίζονται στις εκκλήσεις πολιτών για αγνοούμενους συγγενείς τους.
«Αυτοί οι κατάλογοι περιλαμβάνουν ανθρώπους με τους οποίους οι συγγενείς τους δεν έχουν καταφέρει να έλθουν σε επαφή μετά την τρομοκρατική επίθεση, όμως που δεν βρίσκονται στον κατάλογο των νεκρών ή των τραυματιών», γράφει το Baza. «Ορισμένοι από αυτούς τους ανθρώπους έχουν πεθάνει, όμως δεν έχουν ακόμη ταυτοποιηθεί».


Ρώσοι ερευνητές ανέφεραν πως την επίθεση διέπραξαν τέσσερις ένοπλοι που χρησιμοποίησαν αυτόματα πυροβόλα όπλα Kalashnikov. Περισσότερα από 500 φυσίγγια βρέθηκαν στο σημείο.
Η επίθεση άρχισε λίγο προτού το ροκ συγκρότημα “Picnic” βγει στη σκηνή για μια συναυλία σε μια κατάμεστη αίθουσα 6.200 θεατών. Περισσότεροι από 200 άνθρωποι ενδέχεται να βρίσκονταν στο κτίριο που καιγόταν λεπτά προτού η στέγη καταρρεύσει, μετέδωσε το Σάββατο το Baza, επικαλούμενο πηγές από τις υπηρεσίες εκτάκτων καταστάσεων, που έλεγξαν το υλικό από τις κάμερες κλειστού κυκλώματος.
Τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης έχουν πλημμυρίσει μετά την επίθεση από εκκλήσεις ανθρώπων που ζητούν βοήθεια να βρουν θύματα.

Σε μια ομάδα στο Telegram, που ονομάζεται “Crocus. Help Centre”, φίλοι και συγγενείς αγνοούμενων θεατών μοιράζονται ονόματα και προσφέρουν στήριξη ο ένας στον άλλο.
«Υπήρχε κανείς στον κατάλογο που ονομάζεται Ιγκόρ Βαλεντίνοβιτς Κλιμεντσένκο;», έγραψε το βράδυ του Σαββάτου ένας χρήστης. «Μπορεί κάποιος να στείλει τον κατάλογο των θυμάτων;».
Το επίθετο Κλιμεντσένκο δεν περιλαμβάνεται στον κατάλογο των επιβεβαιωμένων νεκρών που δημοσίευσε το υπουργείο αντιμετώπισης Εκτάκτων Καταστάσεων της Ρωσίας.

«Ανησυχώ πολύ»​

Ένας άλλος χρήστης έγραψε στο ίδιο chat ότι ο θείος του εργαζόταν κοντά στο Crocus και δεν έχει επικοινωνήσει μετά την επίθεση. «Ανησυχώ πολύ», έγραψε ο ανιψιός του το βράδυ του Σαββάτου.
Τοπικά ΜΜΕ στην περιοχή Μπριάνσκ, στη νοτιοδυτική Ρωσία, μετέδωσαν σήμερα ότι μια γυναίκα εξακολουθεί και αναζητεί τον γιο της Ντμίτρι Μπασλίκοφ, έναν δάσκαλο που εργαζόταν στη Μόσχα, ο οποίος πήγε στη συναυλία των “Picnic” μαζί με έναν φίλο, ο οποίος κατάφερει να διαφύγει.
Το όνομα του Μπασλίκοφ δεν βρίσκεται στον κατάλογο του ρωσικού υπουργείου Εκτάκτων Καταστάσεων.
Άνθρωποι που αγνοούνταν επιβεβαιώθηκαν έκτοτε πως είχαν σκοτωθεί, όπως ο 15χρονος Αρσένι, ο οποίος πήγε στη συναυλία μαζί με τη μητέρα του Ιρίνα Βεντενέγιεβα.

Το δίκτυο SHOT στο Telegram δημοσίευσε την Κυριακή μια φωτογραφία του Αρσένι, που την έστειλε στη γιαγιά του λίγο προτού ξεκινήσει η συναυλία, μαζί με τις εκκλήσεις της «πενθούσας συνταξιούχου» για να τη βοηθήσουν να τον βρει. Η μητέρα του είχε ήδη επιβεβαιωθεί ότι ήταν νεκρή, έγραφε το SHOT.
Στη φωτογραφία, ο Αρσένι ποζάρει φορώντας ένα μαύρο φούτερ με κουκούλα, μπροστά από μια αφίσα των Picnic, που, σύμφωνα με το SHOT, ήταν το αγαπημένο του συγκρότημα. Τη Δευτέρα, το δίκτυο έγραψε πως το πτώμα του Αρσένι βρέθηκε και αναγνωρίστηκε από τους συγγενείς του.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Διοτι με αυτην την τρομοκρατικη επιθεση δινεται αφορμη στον πουτιν να εποεμβει.
Εχμ...? Μπορεις να μου περιγράψεις τη σκεπτική διαδικασία γύρω απο αυτη τη πρόταση?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Με τίποτα δεν υποστηρίζω ούτε Ρωσσία ούτε Ουκρανία..
Τι προβλημα εχεις με την ουκρανια?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Υπάρχει περίπτωση τα άτομα που εδώ και 10 χρόνια φωνάζουν υπέρ των ανοικτών συνόρων να παραδεχτούν ότι τα χτυπήματα τα κάνει το ISIS??

Εχω ορισμενες ερωτησεις εδω. 1) ποιος φωναζει για ανοιχτα συνορα? Μπορεις να μου δειξεις καποια πηγη? 2) Ανοιχτα συνορα στη ρωσια? Seriously?
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Εχμ...? Μπορεις να μου περιγράψεις τη σκεπτική διαδικασία γύρω απο αυτη τη πρόταση?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Τι προβλημα εχεις με την ουκρανια?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Εχω ορισμενες ερωτησεις εδω. 1) ποιος φωναζει για ανοιχτα συνορα? Μπορεις να μου δειξεις καποια πηγη? 2) Ανοιχτα συνορα στη ρωσια? Seriously?

Δεν ξέρω αν πρέπει να απαντήσω σε μια τέτοια out of the world πρόταση, καθώς είναι γνωστό ότι διάφορες ΜΚΟ αλλά και αριστερές οργανώσεις φωνάζουν υπέρ των ανοικτών συνόρων εδώ και χρόνια.

IMG_4207.jpeg


IMG_4208.jpeg


IMG_4209.jpeg


IMG_4210.jpeg


IMG_4211.jpeg


IMG_4212.jpeg


IMG_4213.jpeg


IMG_4214.jpeg



Μπορώ να σου βάλω χιλιάδες φωτογραφίες και άρθρα που δείχνουν διάφορες NGO να φωνάζουν υπέρ των ανοικτών συνόρων. Δηλαδή να περνάει ο καθένας χωρίς κανένα έλεγχο και χωρίς κανένα κριτήριο. Δεν είναι τυχαίο που τα τρομοκρατικά χτυπήματα στην Ευρώπη άρχισαν από το 2015.

* Disclaimer μην μου αρχίσεις πάλι τα γνωστά περί Republican ideology etc καθώς το ζήτημα είναι σοβαρό και αφορά την ασφάλεια όλων μας. Άλλο να έρχονται πολίτες στην Ευρώπη που θέλουν να δουλέψουν και να πάνε μπροστά και άλλο να μπαίνει ο κάθε τρομοκράτης μέσα στα εδάφη χωρίς κανένα έλεγχο και χωρίς κανένα κριτήριο, έχεις μυαλό και νομίζω ότι καταλαβαίνεις την τρομοκρατική διαφορά μεταξύ των 2 αυτών περιπτώσεων.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Η Ρωσία βέβαια δεν έχει ανοιχτά σύνορα (άλλωστε ποιος θα πήγαινε ακόμα κι αν ήταν ανοιχτά) αλλά οι τρομοκράτες μια χαρά χτυπάνε. Και αρκετά πιο εύκολα.
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 1,026 μηνύματα.
Τι προβλημα εχεις με την ουκρανια?
Kαι αυτοί φασιστάκια είναι που σφάγιασαν και αυτοί ρώσσους πριν αρχίσει η εισβολή.
με τον ουκρανικό λαό, φυσικά, δεν εχω κανενα θέμα. Σε όλες αυτές τις συγκρούσεις ο λαός υποφέρει θελει δε θελει
 

Esperos1

Δραστήριο μέλος

Ο Esperos1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 465 μηνύματα.
@Πουπουλίνα δες και αυτό:
Δεν ξέρω τι να πιστέψω πλέον με όσα λέγονται. Αν και εντάξει, εδώ φαίνεται για ποιο λόγο το λένε.
Σε τέτοιες περιπτώσεις, όπου οι μυστικές υπηρεσίες και η προπαγάνδα δεσπόζουν,
πρέπει να σκεπτόμαστε αντίστροφα συνθετικά και αναλυτικά.
Αν είχαν σχέση με ουκρανία, τα μόνα ίχνη που δεν θα επρεπε να είχαν πάνω τους θα ήταν τα οθκρανικά,
Ούτε ψείρα στα μαλλιά τους με ουκρανικο γονίδιο, όχι και "διακριτικά"
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν πρέπει να απαντήσω σε μια τέτοια out of the world πρόταση, καθώς είναι γνωστό ότι διάφορες ΜΚΟ αλλά και αριστερές οργανώσεις φωνάζουν υπέρ των ανοικτών συνόρων εδώ και χρόνια.

View attachment 131118

View attachment 131119

View attachment 131120

View attachment 131121

View attachment 131122

View attachment 131123

View attachment 131124

View attachment 131125


Μπορώ να σου βάλω χιλιάδες φωτογραφίες και άρθρα που δείχνουν διάφορες NGO να φωνάζουν υπέρ των ανοικτών συνόρων. Δηλαδή να περνάει ο καθένας χωρίς κανένα έλεγχο και χωρίς κανένα κριτήριο. Δεν είναι τυχαίο που τα τρομοκρατικά χτυπήματα στην Ευρώπη άρχισαν από το 2015.

* Disclaimer μην μου αρχίσεις πάλι τα γνωστά περί Republican ideology etc καθώς το ζήτημα είναι σοβαρό και αφορά την ασφάλεια όλων μας. Άλλο να έρχονται πολίτες στην Ευρώπη που θέλουν να δουλέψουν και να πάνε μπροστά και άλλο να μπαίνει ο κάθε τρομοκράτης μέσα στα εδάφη χωρίς κανένα έλεγχο και χωρίς κανένα κριτήριο, έχεις μυαλό και νομίζω ότι καταλαβαίνεις την τρομοκρατική διαφορά μεταξύ των 2 αυτών περιπτώσεων.
οκ οκ ενταξει εχεις δικιο, κατσε να επαναδιατυπωσω την ερωτηση:

1) ποιος σοβαρος ανθρωπος φωναζει για ανοιχτα συνορα? Μπορεις να μου δειξεις καποια πηγη? 2) Ανοιχτα συνορα στη ρωσια? Seriously?

Kαι αυτοί φασιστάκια είναι που σφάγιασαν και αυτοί ρώσσους πριν αρχίσει η εισβολή.
με τον ουκρανικό λαό, φυσικά, δεν εχω κανενα θέμα. Σε όλες αυτές τις συγκρούσεις ο λαός υποφέρει θελει δε θελει

Απο που το συναγεις αυτο? Εχω παει τρεις φορες στην ουκρανια απο την αρχη του πολεμου δεν ειδα κανενα "φασιστακι" ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν αλλα οχι περισσοτερο η λιγοτερο απο οπουδηποτε αλλου. Εχω ενα γνωστο οποιος ειναι τωρα στην 47η μηχανοκινητη ταξιαρχια που ειναι πρακτικα οσοι απο τον ταγμα του αζοφ εμειναν, ειναι σκληροι εθνικηστες, αρκετα κολλημενοι ανθρωποι αλλα δεν θα τους ελεγα φασιστες με τον τροπο που το εννοεις εσυ. Οι σφαγες ρωσων απο που προκυπτει? Εχεις καποια πηγη? Το συμβουλιο ασφαλειας του οηε (μονιμο μελος του οποιου ειναι η ρωσια) δηλωνει οτι συνολικα οι πολιτες νεκροι μετα την εισβολη της ρωσιας το 2014 ειναι 3000 και απο τις δυο πλευρες και οι περισοτεροι ηταν παραπλευρες απώλειες απο ναρκες η πυροβολικο που αστοχησε.

Να τονισω εδω οτι εχω παει στο χαρκωβο στο οποιο ζουν αρκετοι ρωσοφονοι, μαλιστα οι συμβουλες των ουκρανων που ζουν εκει ηταν να ειμαι προσεκτικος στο ποσο κακολογω τους ρωσους στο χαρκοβο γιατι αρκετοι ειναι φιλορωσοι. Και δεν τους ενοχλει κανενας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σε τέτοιες περιπτώσεις, όπου οι μυστικές υπηρεσίες και η προπαγάνδα δεσπόζουν,
πρέπει να σκεπτόμαστε αντίστροφα συνθετικά και αναλυτικά.
Αν είχαν σχέση με ουκρανία, τα μόνα ίχνη που δεν θα επρεπε να είχαν πάνω τους θα ήταν τα οθκρανικά,
Ούτε ψείρα στα μαλλιά τους με ουκρανικο γονίδιο, όχι και "διακριτικά"
εγω εχω εκπλαγει που δεν εχουν βρει ακομα το διαβατηριο του ζελενσκι πεταμενο καπου εκει γυρω. Και κανα δυο cd απο το παιχνιδι sims
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
οκ οκ ενταξει εχεις δικιο, κατσε να επαναδιατυπωσω την ερωτηση:

1) ποιος σοβαρος ανθρωπος φωναζει για ανοιχτα συνορα? Μπορεις να μου δειξεις καποια πηγη? 2) Ανοιχτα συνορα στη ρωσια? Seriously?



Απο που το συναγεις αυτο? Εχω παει τρεις φορες στην ουκρανια απο την αρχη του πολεμου δεν ειδα κανενα "φασιστακι" ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν αλλα οχι περισσοτερο η λιγοτερο απο οπουδηποτε αλλου. Εχω ενα γνωστο οποιος ειναι τωρα στην 47η μηχανοκινητη ταξιαρχια που ειναι πρακτικα οσοι απο τον ταγμα του αζοφ εμειναν, ειναι σκληροι εθνικηστες, αρκετα κολλημενοι ανθρωποι αλλα δεν θα τους ελεγα φασιστες με τον τροπο που το εννοεις εσυ. Οι σφαγες ρωσων απο που προκυπτει? Εχεις καποια πηγη? Το συμβουλιο ασφαλειας του οηε (μονιμο μελος του οποιου ειναι η ρωσια) δηλωνει οτι συνολικα οι πολιτες νεκροι μετα την εισβολη της ρωσιας το 2014 ειναι 3000 και απο τις δυο πλευρες και οι περισοτεροι ηταν παραπλευρες απώλειες απο ναρκες η πυροβολικο που αστοχησε.

Να τονισω εδω οτι εχω παει στο χαρκωβο στο οποιο ζουν αρκετοι ρωσοφονοι, μαλιστα οι συμβουλες των ουκρανων που ζουν εκει ηταν να ειμαι προσεκτικος στο ποσο κακολογω τους ρωσους στο χαρκοβο γιατι αρκετοι ειναι φιλορωσοι. Και δεν τους ενοχλει κανενας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


εγω εχω εκπλαγει που δεν εχουν βρει ακομα το διαβατηριο του ζελενσκι πεταμενο καπου εκει γυρω. Και κανα δυο cd απο το παιχνιδι sims

Μα δεν σου είπα ότι τα λένε σοβαροί άνθρωποι αυτά, για να τα λένε αυτά δεν είναι προφανώς σοβαροί, είπα απλά ότι μερικοί φωνάζουν για ανοικτά σύνορα χωρίς κανένα έλεγχο πράγμα που θα είναι ολέθριο για την ασφάλεια μας. Τώρα όσο αφορά την Ρωσία το θέμα είναι πως μπήκαν αυτοί οι τρομοκράτες μέσα στην χώρα;;
 

Esperos1

Δραστήριο μέλος

Ο Esperos1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 465 μηνύματα.
ποιος σοβαρος ανθρωπος φωναζει για ανοιχτα συνορα?
Γενικότερα
Γιατί όσοι σοβαροί άνθρωποι, επιθυμούν ανοικτά σύνορα, έχουν εξώπορτες στο σπίτι τους με κλειδιά
και κλειδαριές και όταν φεύγουν το πρωί να πάνε στη δουλειά τους, κλείδώνουν καλά?
Γιατί τόσα έξοδα? Να πουλήσουν τις πόρτες ασφαλείας να μοιράσουν χρήμα στους άστεγους.

Μια γυψοσανίδα με θερμομόνωση θα τους ήταν υπερ αρκετή.

Σίγουρα όλοι αυτοί έχουν κλειδώσει το σπίτι τους, τα κλειδιά σε βαθιά τζέπη στο παντελόνι και μετά πήγαν να σηκώσουν το σύνθημα
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Μα δεν σου είπα ότι τα λένε σοβαροί άνθρωποι αυτά, για να τα λένε αυτά δεν είναι προφανώς σοβαροί, είπα απλά ότι μερικοί φωνάζουν για ανοικτά σύνορα χωρίς κανένα έλεγχο πράγμα που θα είναι ολέθριο για την ασφάλεια μας. Τώρα όσο αφορά την Ρωσία το θέμα είναι πως μπήκαν αυτοί οι τρομοκράτες μέσα στην χώρα;;
Ναι οκ, τεσπα αυτο που λεω ειναι οτι ακομα και οι πιο ας πουμε φιλελεύθεροι ιδεολογικά ανθρωποι με εξαιρεση αυτους στις φωτογραφιες που ειναι ακραια κατασταση και πρακτικα ο λογος τους δεν εχει κανενα αντίκρισμα πουθενα δεν θα πει οτι το να ανοιχθουν ελευθερα τα συνορα ειδικα σε λαους που ειναι πολυ πισω ακομα και/η ειναι εντελως ασυμβατοι με το δικο μας τροπο ζωης ειναι καλη ιδεα. Ουτε εγω δεν το λεω που οκ γενικα ξερεις οτι ειναι αποψεις μου ειναι αρκετα μη συντηρητικές.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,427 μηνύματα.
Αντε καλε δεν το πιστευω λεμε...


Οι υπηρεσίες ασφαλείας του Κρεμλίνου ήταν ενήμερες για μια απειλή του Ισλαμικού Κράτους ISIS λίγες ημέρες πριν από την θανατηφόρα επίθεση στον συναυλιακό χώρο κοντά στη Μόσχα, όπως δείχνουν έγγραφα των ρωσικών μυστικών υπηρεσιών που περιήλθαν στην κατοχή ενός ερευνητικού οργανισμού με έδρα το Ηνωμένο Βασίλειο.

Σύμφωνα με το Dossier Center που εδρεύει στο Λονδίνο, τα έγγραφα έδειξαν ότι στην απειλή θα μπορούσαν να έχουν εμπλακεί Τατζίκοι ριζοσπαστικοποιημένοι από το ISIS-K – το παρακλάδι της τρομοκρατικής ομάδας ISIS στην Κεντρική Ασία, στο Αφγανιστάν.


Τουλάχιστον 143 άνθρωποι σκοτώθηκαν την περασμένη Παρασκευή στην πιο πολύνεκρη επίθεση στη Ρωσία εδώ και δεκαετίες, όταν επιτιθέμενοι εισέβαλαν με όπλα και εμπρηστικούς μηχανισμούς στο Crocus City Hall, λίγο πριν από τη διεξαγωγή συναυλίας.


Τι είναι η ομάδα Dossier Center​

Το ISIS-K ανέλαβε την ευθύνη για την επίθεση με δηλώσεις, φωτογραφίες και ένα προπαγανδιστικό βίντεο που γυρίστηκε από τους δράστες.

Το Dossier Center είναι μια ρωσική ερευνητική ομάδα που υποστηρίζεται από τον Μιχαήλ Χοντορκόφσκι, έναν εξόριστο πρώην Ρώσο μεγιστάνα του πετρελαίου που έγινε επικριτής του Κρεμλίνου. Στο παρελθόν έχει αποκαλύψει λεπτομέρειες για τον Ρώσο πρόεδρο Βλαντίμιρ Πούτιν και το καθεστώς του, χρησιμοποιώντας συχνά έγγραφα και διαρροές από το εσωτερικό της ρωσικής κυβέρνησης.




«Λίγες ημέρες πριν από την τρομοκρατική επίθεση, τα μέλη του Συμβουλίου Ασφαλείας έλαβαν προειδοποίηση ότι πολίτες του Τατζικιστάν θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν σε τρομοκρατικές επιθέσεις στο ρωσικό έδαφος», αναφέρει η τελευταία έκθεση της ομάδας.

“Ακόμη και πριν από την επίθεση στο Crocus Hall, μια πηγή κοντά στις υπηρεσίες πληροφοριών ενημέρωσε το Dossier Center για το θέμα αυτό”, προστίθεται. Το Κρεμλίνο δεν έχει απαντήσει στο αίτημα που υπέβαλε το CNN να σχολιάσει την έκθεση του Dossier Center.

Οι Τατζίκοι​

Τέσσερις ύποπτοι, οι οποίοι κατάγονται από τη δημοκρατία του Τατζικιστάν της Κεντρικής Ασίας, αλλά εργάζονταν στη Ρωσία με προσωρινή ή ληγμένη βίζα, παραπέμφθηκαν στο δικαστήριο νωρίτερα αυτή την εβδομάδα με κατηγορίες για την τρομοκρατική επίθεση το συναυλιακό χώρο. Είχαν ορατά σημάδια τραυματισμού. Τρεις δήλωσαν ένοχοι, σύμφωνα με τα ρωσικά μέσα ενημέρωσης.

Παρά το γεγονός ότι οι σχέσεις μεταξύ Ουάσινγκτον και Μόσχας βρίσκονται σε ιστορικά χαμηλά επίπεδα, και οι Ηνωμένες Πολιτείες ανέφεραν ότι προειδοποίησαν τη Ρωσία πως μαχητές του ISIS σχεδίαζαν να οργανώσουν επίθεση στη χώρα.

Νωρίτερα τον Μάρτιο, η αμερικανική πρεσβεία προειδοποίησε για αυξημένη απειλή τρομοκρατικών επιθέσεων στη Ρωσία, με την εκπρόσωπο του Συμβουλίου Εθνικής Ασφάλειας Αντριέν Γουάτσον να δηλώνει ότι οι ΗΠΑ είχαν μοιραστεί τις πληροφορίες αυτές με τις ρωσικές αρχές στο πλαίσιο της πολιτικής “καθήκοντος προειδοποίησης”.

Αλλά σε μια ομιλία του λίγες ημέρες πριν από την επίθεση, ο Ρώσος πρόεδρος Βλαντίμιρ Πούτιν είχε απορρίψει τις αμερικανικές προειδοποιήσεις ως “προκλητικές”, λέγοντας ότι “αυτές οι ενέργειες μοιάζουν με ξεκάθαρο εκβιασμό, πρόθεση εκφοβισμού και αποσταθεροποίησης της κοινωνίας μας”.

Ο Πούτιν, ο οποίος κέρδισε πρόσφατα τις εκλογές και εξασφάλισε ακόμα μία θητεία στο Κρεμλίνο, έχει επανειλημμένα υπονοήσει, χωρίς αποδείξεις, ότι η Ουκρανία βοήθησε στην ενορχήστρωση της επίθεσης. Η Ουκρανία έχει επανειλημμένα αρνηθεί ότι έχει οποιαδήποτε σχέση με την επίθεση.

Αγνόησαν τις προειδοποιήσεις​

Ο πρώην βουλευτής της Ρωσίας Ilya Ponomarev, εξόριστος επικριτής του Κρεμλίνου, δήλωσε ότι τα τελευταία στοιχεία θέτουν σοβαρά ερωτήματα για τη ρωσική ηγεσία και τις δυνάμεις ασφαλείας της.

“Βλέπουμε πολύ καθαρά ότι ο Βλαντίμιρ Πούτιν θα μπορούσε να είχε αντιδράσει σε πολλές προειδοποιήσεις”, δήλωσε σε εκπομπή του CNN. Το ISIS-K ανέλαβε και την ευθύνη για τη φονική επίθεση στη ρωσική πρεσβεία στην Καμπούλ το 2022.

Την επόμενη χρονιά, η γερμανική αστυνομία συνέλαβε πολλά άτομα από το Τατζικιστάν που κατηγορούνταν ότι σχεδίαζαν επίθεση στον καθεδρικό ναό της Κολωνίας, σύμφωνα με το Dossier Center. Ύποπτα μέλη του ISIS-K συνελήφθησαν επίσης στο Κιργιστάν, με την κατηγορία ότι σχεδίαζαν επίθεση σε ορθόδοξη εκκλησία.

Σύμφωνα με το Dossier Center, οι ρωσικές αρχές επιβολής του νόμου παρακολουθούσαν όλες αυτές τις αναφορές και “έκαναν εκτίμηση κινδύνου” για τη Ρωσία.
 
Top