Να βγάζουν οι επισκέπτες τα παπούτσια;

Ιππολύτη

Well-known member

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Εγώ ζητάω από τους περισσότερους επισκέπτες σπίτι μου να τα βγάλουν ειδικά το χειμώνα με τα χαλιά, τα οποία τα πλένω μια φορά τον χρόνο. Το να πατάει κάποιος με παπούτσια σε χαλί είναι από τα μεγαλύτερα pet peeves μου. Συν ότι δε μου αρέσει πολύ να φοράω παντόφλες, μ' αρέσει να περπατάω μες στο σπίτι μου ξυπόλητη και γι' αυτό το θέλω καθαρό.

Αντίστροφα, όταν πηγαίνω εγώ ως επισκέπτης σε άλλο σπίτι βγάζω τα παπούτσια μου δίπλα από την εξώπορτα σχεδόν πάντα, ή σίγουρα κάνω την κίνηση κι αν με σταματήσουν και μου πουν πως δεν πειράζει εκτιμώ τις συγκεκριμένες περιστάσεις/πρόσωπα/σπίτι.

vxrc

Member

Ο vxrc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Στο δικό μου σπίτι οι επισκέπτες θέλω να φοράνε τα παπούτσια τους.
Σε σπίτια άλλων απλά σέβομαι τους κανόνες τους, αν μου πουν ή δω ότι μέσα δεν φοράμε παπούτσια θα τα βγάλω χωρίς πολλά πολλά.

Πάντως στην Κρήτη δεν τα βγάζουμε (τουλάχιστον σε όσα σπίτια είχα πάει ως τα 18) και όταν πήγα Θεσσαλονίκη φοιτητής δυσκολεύτηκα πάρα πολύ. Γιατί πέραν της συνήθειας έχω και παραξενιές που κάνουν trigger την αηδία μέσα μου.
Για παράδειγμα αηδιάζω αν για κάποιο λόγο το πόδι βγει απ το παπούτσι και πρέπει να βάλω την ίδια κάλτσα. Πόσο μάλλον να κάνω βόλτες ένα σπίτι και μετά να βάλω την ίδια κάλτσα μέσα στο παπούτσι. Και αηδιάζω φουλ με την "ποδαρίλα".

Μου έχουν τύχει οι εξής φάσεις:

• Οικοδεσπότης λέει στους καλεσμένους ότι μέσα στο σπίτι του δεν φοράμε παπούτσια (δεκτό). Άσπρες κάλτσες εγώ. Μέχρι να φύγουμε όλη η πατούσα είχε διαγραφεί με πια απόχρωση του καφέ πάνω στην άσπρη κάλτσα. (αυτό έχει συμβεί αρκετές φορές)

• Να έχουμε πάει για ταινία και να καθόμαστε στον καναπέ κάμποσα άτομα χωρίς κάλτσες και να βρωμάει ανυπόφορα.

• Να μαγειρεύουν στην κουζίνα, και ξαφνικά να πατάω με κάλτσα πάνω στο νερό...

Τέλος πάντων, μετά από μια φάση ξεκίνησα να στροφάρω και πλέον έχω πάντα 2 ζευγάρια κάλτσες στο σακίδιο σε περίπτωση επίσκεψης. Προσπαθούσα λίγο πριν φύγω από το σπίτι να τις βάζω κρυφά μην προσβληθεί κανείς, πλέον μου έφυγε η ντροπή.

DI-hcoac

Member

Ο DI-hcoac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Εγώ πλέον είμαι της άποψης ότι τα παπούτσια πρέπει να βγαίνουν.Αν τυχόν είμαι καλεσμένος σε κάποιο σπίτι θα ρωτήσω τον φίλο/η.

Δεσμώτης

Well-known member

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 3,612 μηνύματα.
Αν απαντήσω δε θα με πάρει κανείς στα σοβαρά γιατί είμαι ποδολάγνος. :laugh:

Να ζεις στο μικρό σπίτι στο λιβάδι,
να σε επισκεφτεί ο γείτονας με το κάρο του ενώ ρίχνει πυκνή βροχή,
να μπεί με τη γαλότσα με 30 ποντους λάσπη κολλημένη στον τράκτορα
και να του πει ο Τσάρλς Ίνγκαλς:

Μπορείς, ευγενικέ γείτονα, να βγάλεις τη γαμημένη γαλότσα
για να μη κολλήσουν σκουλαμαντιέρα η Λόρα, η Μέρι και η Κάρι;

Και η πληρωμένη απάντηση:

Εχμ, δε θα μείνω πολύ Τσάρλς, ήρθα απλά να σου σπάσω τα @@ για να
ολοκληρωθεί το επεισόδιο. :laugh:

(ήχος μουσικής από little house on the prairie)

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 60 μέρες:
  • Φορτώνει...