Να μένουν οι ενήλικοι με τους γονείς τους;

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Καταρχάς δεν είμαστε φίλοι και ούτε θα ήθελα ποτέ να είμαι φίλος με ανθρώπους που ασπάζονται τέτοιες απόψεις, μην με αποκαλείς έτσι.

Επίσης, δεν αντιλαμβάνεσαι ότι όταν προσπαθείς να στήσεις σπίτι με 768€/μήνα, αναγκαστικά θα προσφύγεις σε εξωτερική βοήθεια (γονείς, συγκατοίκηση, κλπ.) γιατί απλά δεν βγαίνεις.

Τα μαθηματικά δε μπορείτε να τα βγάλετε ψεύτες, όσο και να προσπαθείτε.

Και όχι, το να δουλεύω μεροδούλι-μεροφάι + full time πτυχίο απλά δεν το κάνω γιατί κοστολογώ μια καλή κοινωνικοποίηση, ξεκούραση και διάβασμα πολύ παραπάνω από το να έχω τον τίτλο του "ανεξάρτητου". Πολύ απλά.

Συν ότι για την σχολή που επέλεξα, κάτι τέτοιο σχεδόν θα εγγυόταν ότι δεν θα είχα καμία απολύτως μοίρα στον στίβο των επαγγελματιών νομικών.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Boomer επιχείρημα νο1 που δεν θεμελιώνεται σε καμία αιτιολογική λογική.


Boomer επιχείρημα νο2 που δεν θεμελιώνεται σε καμία αιτιολογική λογική.
Δεν σου είπε κανείς να το κανεις! Θα ακολουθήσεις αυτό που λέει η λογική και η διαίσθηση σου. Εμένα μου έλεγε να ανεξαρτητοποιηθω με το οποιοδήποτε κόστος και αυτό έκανα.

Την άποψη μου έγραψα στο thread όπως όλοι.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Δεν σου είπε κανείς να το κανεις! Θα ακολουθήσεις αυτό που λέει η λογική και η διαίσθηση σου. Εμένα μου έλεγε να ανεξαρτητοποιηθω με το οποιοδήποτε κόστος και αυτό έκανα.

Την άποψη μου έγραψα στο thread όπως όλοι.
Ας το λήξουμε με αυτή την ωραία νότα.
 

Luludaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Luludaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 849 μηνύματα.
Μετά τα 30 εννοούσα.. ναι μέχρι τότε οι άνθρωποι είναι καλό να ανακαλύπτουν τους εαυτούς τους από μια

Ναι και πάλι, συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

Αν βγήκε για εσένα, δε σημαίνει ότι μπορεί να βγει και για όλους.

Να πάω τώρα να νοικιάσω μια τρύπα με 150€ (γιατί τόσα μπορώ να διαθέτω από τον μισθό μου), να αφήσω τις σπουδές μου, να εργάζομαι σαν σκλάβος για μια δουλειά που δεν μου αρέσει επ' ουδενί, να μην μπορώ να βλέπω τους φίλους μου για να δουλεύω και όλα αυτά για να με θεωρούν μπουμερ σαν εσένα "ανεξάρτητο" το έκανα μιαμισυ φορά στη ζωή μου (όταν σπούδαζα και στο στρατό όταν υπηρετούσα έφεδρος αξιωματικός) και έκτοτε έδωσα υπόσχεση στον εαυτό μου πως δεν θα το ξαναεπαναλάβω.
Έχει την γλυκά του να είσαι ανεξάρτητος ακόμη κ αν έχεις 3 κ 60...ξυπνάς ότι ώρα θέλεις φευγεις έρχεσαι.. μουσική..αγορια ..κλπ.. όλα τα ζυγίζουμε
 

Phoenix_

Νεοφερμένος

Η Phoenix_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Εγώ στα 20 το έκανα, αλλά με συγκάτοικο που μοιραζόμασταν τα έξοδα και μάλιστα δεν ειμασταν φίλοι στην πορεία γίναμε λόγω της συγκατοίκησης. Η ζωή θέλει να ρισκάρεις κάποιες φορές για να κερδίσεις την ελευθερία σου.
Ναι, ειδικά με αυτά που γίνονται σήμερα, είναι πολύ ασφαλής επιλογή να πας να μείνεις με κάποιον/α που δε γνωρίζεις καλά.

Βέβαια, αυτά δε θα τα έκανα ούτε τότε.

Μπορείς να ρισκάρεις αλλιώς στη ζωή.

Επιπλέον, ακόμη πιο σημαντικό από την πλήρως οικονομική ανεξαρτησία είναι η ελευθερία του να σκέφτεσαι κριτικά και να καθορίζεις μόνος σου τη ζωή.

Αν δεν έχεις αυτά, τότε όσο οικονομικά ανεξάρτητος και να είσαι, δε θα είσαι ποτέ πραγματικά ελεύθερος.

Αυτό για τα περί ελευθερίας που ειπώθηκαν.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Έχει την γλυκά του να είσαι ανεξάρτητος ακόμη κ αν έχεις 3 κ 60...ξυπνάς ότι ώρα θέλεις φευγεις έρχεσαι.. μουσική..αγορια ..κλπ.. όλα τα ζυγίζουμε
Μπα.

Το έχω κάνει για πολλά χρόνια αναγκαστικά.

Ποτέ δε μου άρεσε, και πάντα ένιωθα μόνος.

Ευτυχώς τώρα το γυρνάω αλλιώς.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Ναι, ειδικά με αυτά που γίνονται σήμερα, είναι πολύ ασφαλής επιλογή να πας να μείνεις με κάποιον/α που δε γνωρίζεις καλά.

Βέβαια, αυτά δε θα τα έκανα ούτε τότε.

Μπορείς να ρισκάρεις αλλιώς στη ζωή.

Επιπλέον, ακόμη πιο σημαντικό από την πλήρως οικονομική ανεξαρτησία είναι η ελευθερία του να σκέφτεσαι κριτικά και να καθορίζεις μόνος σου τη ζωή.

Αν δεν έχεις αυτά, τότε όσο οικονομικά ανεξάρτητος και να είσαι, δε θα είσαι ποτέ πραγματικά ελεύθερος.

Αυτό για τα περί ελευθερίας που ειπώθηκαν.
Οι σχέσεις δύο ανθρώπων κάπως έτσι ξεκινάνε. Με την συμβίωση γνωρίζεις έναν άνθρωπο. Τότε ήταν σύνηθες φαινόμενο. Πολλοί φοιτητές δεν είχαν χρήματα να καλύψουν τα ενοίκια και συγκατοικουσαν με άλλους, όχι απαραίτητα γνωστούς. Το ίδιο γίνεται και στις φοιτητικές εστίες που έχεις κοινό μπάνιο και κουζίνα.

Προσωπικά δεν θεωρώ υγιές να μένεις με τους γονείς σου μέχρι τα 30. Άλλωστε σε πάρα πολλά ξένα κράτη , ωθούν τους νέους να ανεξαρτητοποιηθούν από πολύ νεαρή ηλικία και εκεί δεν βοηθάνε οικονομικά οι γονείς.

Την ελευθερία του να σκέφτεσαι κριτικά ποιος θα μπορούσε να σου την στερήσει?
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Την ελευθερία του να σκέφτεσαι κριτικά ποιος θα μπορούσε να σου την στερήσει?
Όταν πχ δε μπορώ να ανοίξω βιβλίο επειδή αν δεν δουλέψω το σημερινό 12ωρο δεν θα έχω να δώσω στο νοίκι, και θα γυρνάω σπίτι πτώμα και το μόνο που θα θέλω θα είναι να κοιμηθώ ώστε να ξυπνήσω αύριο να το κάνω πάλι.

Έτσι ακριβώς ήταν στο στρατό όταν υπηρετούσα έφεδρος.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Όταν πχ δε μπορώ να ανοίξω βιβλίο επειδή αν δεν δουλέψω το σημερινό 12ωρο δεν θα έχω να δώσω στο νοίκι, και θα γυρνάω σπίτι πτώμα και το μόνο που θα θέλω θα είναι να κοιμηθώ ώστε να ξυπνήσω αύριο να το κάνω πάλι.

Έτσι ακριβώς ήταν στο στρατό όταν υπηρετούσα έφεδρος.
Προφανώς εξαρτάται από το χαρακτήρα του κάθε ανθρώπου. Ήξερα πολλούς που το έκαναν αυτό και όμως διάβαζαν κανονικα και περνούσαν τα μαθήματα με άριστα. Όλους αυτούς τους θαύμαζα. Έλεγα μέσα μου πως είναι δυνατόν να τα καταφέρνουν τόσο καλά.

Ένας γνωστός μου, σημαντικό πρόσωπο στις μέρες μας..καθηγητής πανεπιστημίου , διακεκριμένος επιστημών κλπ...κάπως έτσι μεγάλωσε, δύσκολα. Οι ρυθμοί του σήμερα είναι απίστευτοι και κάνει και ποδηλασια-τρεξιμο, σχεδόν καθημερινά επειδή το θεωρεί σημαντικό για την υγεία.
Όταν τον ρώτησα πώς τα καταφέρνει.. μου απάντησε ότι 4 ώρες ύπνο την ημέρα του αρκούν .

Εμένα λοιπόν όχι, δεν μου αρκούν, οπότε καταλαβαίνεις τη διαφορά.

Γενικά , ο άνθρωπος έχει απίστευτες δυνάμεις και αντοχές και αυτό το αντιλαμβάνεσαι όταν αντιμετωπίζεις δυσκολίες και πρέπει να σταθείς όρθιος.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Γενικά , ο άνθρωπος έχει απίστευτες δυνάμεις και αντοχές και αυτό το αντιλαμβάνεσαι όταν αντιμετωπίζεις δυσκολίες και πρέπει να σταθείς όρθιος.
Σε αυτό δεν θα διαφωνήσω.

Έχεις δίκιο, ο καθένας μας το βιώνει διαφορετικά. Ενδεχομένως και εγώ να γίνομαι εμπαθής πολλές φορές γιατί αναγκάστικα να ζήσω και εγώ με τέτοιους ρυθμούς και ποτέ δεν μου δόθηκε η ευκαιρία να χαρώ πραγματικά τη ζωή μου.

Θεωρώ πως παίρνω βήματα για να το αλλάξω, χωρίς να σημαίνει ότι ο τρόπος ζωής των γύρω μου είναι λιγότερο αποδοτικός.

Καλή συνέχεια!
 

V@Per

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο V@Per αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Επίσης, δεν αντιλαμβάνεσαι ότι όταν προσπαθείς να στήσεις σπίτι με 768€/μήνα, αναγκαστικά θα προσφύγεις σε εξωτερική βοήθεια (γονείς, συγκατοίκηση, κλπ.) γιατί απλά δεν βγαίνεις.
Βασικός Χ 14, άρα βγαίνει παραπάνω στο μήνα, λεπτομέρεια απλά να είμαστε ακριβείς. Βγαίνεις. Έχω φίλο που τελείωσε μια θεωρητική σχολή δεν το ακολούθησε και δουλεύει με βασικό. 350€ νοίκι, 30τμ, Αθήνα. Είναι οριακά αλλά βγαίνει.
Και όχι, το να δουλεύω μεροδούλι-μεροφάι + full time πτυχίο απλά δεν το κάνω γιατί κοστολογώ μια καλή κοινωνικοποίηση, ξεκούραση και διάβασμα πολύ παραπάνω από το να έχω τον τίτλο του "ανεξάρτητου". Πολύ απλά.
Δεν το είπα για το 1ο πτυχίο. Το είπα για το 2ο. Δεν το κάνει κανείς για τον τίτλο. Γίνεται γιατί έτσι είναι η ενήλικη ζωή και όσο αργεί κανείς σε αυτό το βήμα θα του φανούν βουνό όλα αυτά σε μεγαλύτερη ηλικία και γιατί πολύ απλά δεν θέλουμε να γεμίζουμε με ψυχολογικά που κερνάει η συγκατοίκηση με γονείς.
Καταρχάς δεν είμαστε φίλοι και ούτε θα ήθελα ποτέ να είμαι φίλος με ανθρώπους που ασπάζονται τέτοιες απόψεις, μην με αποκαλείς έτσι.
Χαλάρωσε μαν, τρόπος του λέγειν.. Ασπάζομαι τι ρε? Ότι κάποιος ενήλικας καλό είναι να μάθει να βιοπορίζεται μόνος του? Ότι δεν έχει αιώνια υποχρέωση να τον θρέφει ο μπαμπάς και η μαμά επειδή απλά υπάρχει η οικονομική δυνατότητα? Ή ότι έχουν δικαίωμα να αξιοποιήσουν αλλού τα χρήματά τους οι γονείς και να χαρούν οι ίδιοι τη ζωή τους με τα λεφτά που οι ίδιοι έβγαλαν?
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Είναι οριακά αλλά βγαίνει.
Οριακά είναι και να τρως κάθε μέρα τόστ με ζαμπονοκάσερο και να έχεις να ανοίξεις την θέρμανση από πρόπερσι. Οριακά είναι ένα ψιλοατύχημα με το αμάξι να σου στερήσει τις λιγοστές οικονομίες σου και να σε βγάζει στα όρια της εξαθλίωσης. Οριακά είναι μια τριήμερη καθυστέρηση στην καταβολή του μισθού να σε κάνει υποψήφιο άστεγο. Οριακά είναι μια ίωση να σου στερεί τρία-τέσσερα μεροκάματα. Οριακά είναι μια επίσκεψη ηλεκτρολόγου στο σπίτι σου να συνεπάγεται αυτόματα ότι θα πρέπει να κάνεις υπερωρίες για να τη βγάλεις. Οριακά είναι να βάζεις πλυντήριο μια φορά στις δύο εβδομάδες και να φοράς τα ίδια ρούχα 15 μέρες.

Οριακά επίσης είναι να μην έχω αποταμιεύσεις ώστε όταν έρθει η ώρα με το καλό να συγκατοικήσω με τη γυναίκα μου να μην μπορώ να αγοράσω ένα καλό πλυντήριο, να μη μπορώ να βάζω βενζίνη στο αμάξι, να μη μπορώ να τη κερνάω ένα δείπνο σε ένα εστιατόριο γιατί είμαι κιμπάρης και γουστάρω.

Δεν σημαίνει ότι βγαίνει για όλους. Όσο πιο πολύ χαμηλώνεις τις προσδοκίες, τόσο πιο εύκολα βγαίνει.

Αυτό όμως που σταματάει; Δε λέω ότι κάποιοι όντως έχουν ζήσει έτσι και για αυτούς "λειτούργησε". Για εμένα όμως απλά δεν λειτούργησε.

Γίνεται γιατί έτσι είναι η ενήλικη ζωή και όσο αργεί κανείς σε αυτό το βήμα θα του φανούν βουνό όλα αυτά σε μεγαλύτερη ηλικία και γιατί πολύ απλά δεν θέλουμε να γεμίζουμε με ψυχολογικά που κερνάει η συγκατοίκηση με γονείς.
Διαφωνώ ότι η συγκατοίκηση με τους γονείς γεννά ψυχολογικά προβλήματα. Αν κάποιος φεύγει από το σπίτι του για τον λόγο αυτό, έχει πολύ πιο σπουδαία προβλήματα από την "ανεξαρτησία".

Χαλάρωσε μαν, τρόπος του λέγειν..
Καθόλου. Φίλοι δεν είμαστε, και από εσένα δεν τον αποδέχομαι αυτόν τον χαρακτηρισμό.
 

V@Per

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο V@Per αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Αυτό όμως που σταματάει; Δε λέω ότι κάποιοι όντως έχουν ζήσει έτσι και για αυτούς "λειτούργησε". Για εμένα όμως απλά δεν λειτούργησε.
Όσο συνεχίζει και βαθαίνει ο καπιταλισμός δεν σταματάει. Ζούσαν και ζούνε και τώρα. Ο άνθρωπος προσαρμόζεται και είναι χρήσιμο στον καθένα μας να ζει και να αυτοπραγματώνεται με τα δικά του χρήματα και να διορθώνει τα δικά του λάθη. Προσωπικά θεωρώ ότι κάποιος μόνο κερδισμένος θα βγει από κάτι τέτοιο.
Διαφωνώ ότι η συγκατοίκηση με τους γονείς γεννά ψυχολογικά προβλήματα. Αν κάποιος φεύγει από το σπίτι του για τον λόγο αυτό, έχει πολύ πιο σπουδαία προβλήματα από την "ανεξαρτησία".
Μένοντας με γονείς, επαναλαμβάνεται το πλαίσιο που ζούσε κάποιος ως παιδί. Δεν το κάνουν κακοπροαίρετα αυτό οι γονείς απλά τι να σου πω τώρα έτσι είναι ο ρόλος τους. Δεν σε βλέπουν ως συγκάτοικο, θα σε βλέπουν πάντα ως παιδί. Άρα μόνος σου βάζεις τον εαυτό σου μέσα σε αυτή την κατάσταση. Αυτό το υπερπροστατευτικό κλίμα μάντεψε ποιον κρατάει πίσω.
Καθόλου. Φίλοι δεν είμαστε, και από εσένα δεν τον αποδέχομαι αυτόν τον χαρακτηρισμό.
lol, έτσι ακριβώς θα απαντούσαν άνθρωποι της γενιάς των boomer
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,642 μηνύματα.
Βασικός Χ 14, άρα βγαίνει παραπάνω στο μήνα, λεπτομέρεια απλά να είμαστε ακριβείς. Βγαίνεις. Έχω φίλο που τελείωσε μια θεωρητική σχολή δεν το ακολούθησε και δουλεύει με βασικό. 350€ νοίκι, 30τμ, Αθήνα. Είναι οριακά αλλά βγαίνει.

Δεν το είπα για το 1ο πτυχίο. Το είπα για το 2ο. Δεν το κάνει κανείς για τον τίτλο. Γίνεται γιατί έτσι είναι η ενήλικη ζωή και όσο αργεί κανείς σε αυτό το βήμα θα του φανούν βουνό όλα αυτά σε μεγαλύτερη ηλικία και γιατί πολύ απλά δεν θέλουμε να γεμίζουμε με ψυχολογικά που κερνάει η συγκατοίκηση με γονείς.

Χαλάρωσε μαν, τρόπος του λέγειν.. Ασπάζομαι τι ρε? Ότι κάποιος ενήλικας καλό είναι να μάθει να βιοπορίζεται μόνος του? Ότι δεν έχει αιώνια υποχρέωση να τον θρέφει ο μπαμπάς και η μαμά επειδή απλά υπάρχει η οικονομική δυνατότητα? Ή ότι έχουν δικαίωμα να αξιοποιήσουν αλλού τα χρήματά τους οι γονείς και να χαρούν οι ίδιοι τη ζωή τους με τα λεφτά που οι ίδιοι έβγαλαν?
Να τα βρασω ολα αυτα που λες. Πιο πολλα ψυχολογικα θα εχω αμα παταω συνεχεια ριφρες στον τραπεζικο μου λογαριασμο για να μπουν τα λεφτα και να μη μεινω αστεγος παρα να μενω με τους γονεις μου για λιγο καιρο μεχρι να βρω μια σοβαρη δουλεια.
 

V@Per

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο V@Per αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Οριακά είναι και να τρως κάθε μέρα τόστ με ζαμπονοκάσερο και να έχεις να ανοίξεις την θέρμανση από πρόπερσι. Οριακά είναι ένα ψιλοατύχημα με το αμάξι να σου στερήσει τις λιγοστές οικονομίες σου και να σε βγάζει στα όρια της εξαθλίωσης. Οριακά είναι μια τριήμερη καθυστέρηση στην καταβολή του μισθού να σε κάνει υποψήφιο άστεγο. Οριακά είναι μια ίωση να σου στερεί τρία-τέσσερα μεροκάματα. Οριακά είναι μια επίσκεψη ηλεκτρολόγου στο σπίτι σου να συνεπάγεται αυτόματα ότι θα πρέπει να κάνεις υπερωρίες για να τη βγάλεις. Οριακά είναι να βάζεις πλυντήριο μια φορά στις δύο εβδομάδες και να φοράς τα ίδια ρούχα 15 μέρες.

Οριακά επίσης είναι να μην έχω αποταμιεύσεις ώστε όταν έρθει η ώρα με το καλό να συγκατοικήσω με τη γυναίκα μου να μην μπορώ να αγοράσω ένα καλό πλυντήριο, να μη μπορώ να βάζω βενζίνη στο αμάξι, να μη μπορώ να τη κερνάω ένα δείπνο σε ένα εστιατόριο γιατί είμαι κιμπάρης και γουστάρω.
Μείνε για πάντα με γονείς! Προφανώς μιλάμε για δουλειές που κάνει κάποιος αναγκαστικά προκειμένου να σπουδάσει σε κάτι άλλο με σκοπό να βρει καλύτερη δουλειά σε χρήματα. Όταν θα τελειώσει η σχολή θα μπορείς να διεκδικήσεις εξέλιξη και καλύτερα φράγκα
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,642 μηνύματα.
Μείνε για πάντα με γονείς! Προφανώς μιλάμε για δουλειές που κάνει κάποιος αναγκαστικά προκειμένου να σπουδάσει σε κάτι άλλο με σκοπό να βρει καλύτερη δουλειά σε χρήματα. Όταν θα τελειώσει η σχολή θα μπορείς να διεκδικήσεις εξέλιξη και καλύτερα φράγκα
Σε σοβαρη σχολη να βαρας 10ωρα δουλειας καθημερινα και να περνασ μαθηματα δεν γινεται.
 

V@Per

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο V@Per αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Να τα βρασω ολα αυτα που λες. Πιο πολλα ψυχολογικα θα εχω αμα παταω συνεχεια ριφρες στον τραπεζικο μου λογαριασμο για να μπουν τα λεφτα και να μη μεινω αστεγος παρα να μενω με τους γονεις μου για λιγο καιρο μεχρι να βρω μια σοβαρη δουλεια.
Καλά κάντο πρώτα και μετά θα έχεις ολοκληρωμένη άποψη. Τώρα στη θεωρία όλοι καλοί είμαστε..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σε σοβαρη σχολη να βαρας 10ωρα καθημερινα και να περνασ μαθηματα δεν γινεται.
Πάνε δούλεψε 6-7 ώρες. Γίνεται απλά θα θυσιάσεις χρόνο από άλλα πράγματα. Τι να σου πω τέλειες καταστάσεις δεν υπάρχουν
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,284 μηνύματα.
Όταν ο βασικός μισθός στην Ελλάδα είναι 780€ μεικτά / 670€ καθαρά δεν είναι εύκολο να φύγεις από το σπίτι σου, ειδικά αν μένεις στην Αθήνα όπου ένα απλό σπίτι έχει φτάσει να κοστίζει 350 σε μέτριες περιοχές. Μην ξεχνάμε ότι πρέπει να αποταμιεύεις ένα ποσό καθώς η ζωή είναι απρόβλεπτη και δεν ξέρεις τι γίνεται στο μέλλον, άρα με 670€ καθαρά δύσκολα τα πράγματα ειδικά αν είσαι μόνος σου και δεν έχεις κάποια σχέση ώστε να μοιράζεστε τα έξοδα.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,642 μηνύματα.
Πάνε δούλεψε 6-7 ώρες. Γίνεται απλά θα θυσιάσεις χρόνο από άλλα πράγματα. Τι να σου πω τέλειες καταστάσεις δεν υπάρχουν
το εκανα ενα 3μηνο. 1 μαθημα περασα στη εξεταστικη. Ειμαι σε πολυτεχνικη σχολη με μπολικα εργαστηρια και εργασιες . Αντε να εβγαινα 1-2 σαββαταν το μηνα. Ποτε ξανα.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Όσο συνεχίζει και βαθαίνει ο καπιταλισμός δεν σταματάει. Ζούσαν και ζούνε και τώρα.
Α καλά ξεκίνησε το ποιήμα, άλλα ντ' άλλον.

και να αυτοπραγματώνεται με τα δικά του χρήματα και να διορθώνει τα δικά του λάθη
Τα 760€ το μήνα μόνο στην αυτοπραγμάτωση ΔΕΝ οδηγούν. Οδηγούν όμως: κατάθλιψη, εξαθλίωση, αλκοολισμό. Και με τέτοιο τεντωμένο σκοινί να ζεις το παραμικρό λάθος σού καταστρέφει τη "ζωή" που προσπαθείς να χτίσεις.

Δε με πιστεύεις; Πάνε σε ένα εργοτάξιο που τόσο πολύ έχεις σε εκτίμηση, και δες λίγο τι ζωή κάνουν οι βετεράνοι του σπορ που από τα 15 τους στοιβάζουν τούβλα για να ζήσουν για μέσο όρο 10 ώρες την ημέρα.

Στη δουλειά που κάνω τώρα (και περιμένω πως και πως να ξεκινήσω τα μαθήματα στη σχολή για να παραιτηθώ επιτέλους) έχουμε πολλές συνεργασίες λόγω αντικειμένου με οικοδομές. Που και που περνάει κάνας μπάρμπας στα γραφεία μας και μάς πρήζει τις μπάλες ότι εμείς κάνουμε την εύκολη δουλειά 8 ώρες στη θέρμανση με διαλείμματα, μπροστά από υπολογιστή και λοιπά. Και η απάντησή μου είναι πάντα η ίδια: "Ας πρόσεχες στην άλγεβρα στο σχολείο να ήσουν και εσύ στη θέση μου" .

Όταν θα τελειώσει η σχολή θα μπορείς να διεκδικήσεις εξέλιξη και καλύτερα φράγκα
Το θέμα είναι ότι σε σοβαρές σχολές (ιατρική, νομική, πολυτεχνεία κλπ) το να προσπαθείς να μπαλατζάρεις δύο βάρκες δυό νερά ύστερα από ένα σημείο είναι κατά 99% δεδομένο πως ΔΕΝ θα σε προωθήσει στην όποια καριέρα θες να στήσεις.

Με πιστεύεις ή όχι, η πραγματικότητα δεν διαψεύδεται από κανέναν.

Το να προσπαθούν οι υπόλοιποι που φοιτούν μαζί σου, να σου δώσουν μία προοπτική από το πώς είναι η κατάσταση στην πραγματικότητα αφιλοκερδώς, χωρίς κανένα πραγματικό όφελος για αυτούς, δεν παίζει έτσι;

Πρέπει οπωσδήποτε να μεταφράζεται σε κομπλεξισμό και κακόβουλους σκοπούς για να ταιριάξει στο αφήγημα που έχεις πλέξει για την ζωή γύρω σου.

Οι σοβαρές σπουδές αξιοσέβαστε βέιπερ απαιτούν θυσίες που δεν μπορείς να φανταστείς, τόσο πριν μπεις, όσο και κατά τη διάρκεια, και ιδιαίτερα μετά.

Το ότι σε απασχολεί το αν θα μένεις με τους γονείς ή όχι κατά τις σπουδές σου είναι ένδειξη ότι ξεκινάς σε εντελώς λάθος βάση, και το ότι επιμένω και κάνω κουβέντα μαζί σου είναι απλά γιατί βαριέμαι σήμερα και δεν έχω κάτι άλλο να κάνω.

Οπότε ναι, το να μην έχεις ασχοληθεί καν με το ζήτημα και να σε απασχολεί η συμβίωση με γονείς, είναι περίπου στο ίδιο επίπεδο με το να λες ότι φταίει ο κακός καπιταλισμός που ο κατώτατος μισθός το 2024 είναι 768€.
Δηλαδή αλλού ντ'αλλού.

Όπως και ο τρόπος που θα βιοποριστείς, δεν ενδιαφέρει κανέναν ούτε έχει καμία σημασία εάν θα τρως λέσχη, θα απολαμβάνεις μερίσματα από την TSLA ή θα είσαι γόνος εκατομμυριούχων. Δεν θα έχεις χρόνο να βιοποριστείς αξιοπρεπώς και να κάνεις στοχειωδώς σοβαρές σπουδές στις σοβαρές σχολές.

Και για να τα λέμε όλα, είναι τόσοι οι απόφοιτοι που είχαν του κόσμου τα λεφτά ώστε να επικεντρωθούν 101% στη σχολή και στα μεταπτυχιακά (πολλές φορές βάζοντας κι από την τσέπη τους!), ώστε κάποιος που πατάει σε 2 βάρκες μετέπειτα να μην έχει, κατά κυριολεξία, στον ήλιο μοίρα σε επικερδείς ειδικότητες.

Εάν θεωρείς εαυτόν εξαίρεση, η πόρτα είναι ανοιχτή και τα σκυλιά δεμένα να μας διαψεύσεις όλους. Αλλά μην δω κλάματα μετά για το εργασιακό και το γυρίσεις στα κομμουνιστικά σου ποιηματάκια για τις υπεραξίες και τους ταξικούς αγωνές.

Όλα αυτά λοιπόν, που εσύ τα θεωρείς κόμπλεξ και σημάδια βολέματος, στα λέω έχοντας περάσει όλη αυτή τη διαδρομή και δει απίστευτες καταστάσεις (ουλαμαγός σε ουλαμό αρμάτων όπου είχα χρεωμένα τέσσερα άρματα του ελληνικού στρατού + παρεπόμενο υποστηρικτικό υλικό + διοικητική ευθύνη για 730€/μήνα, αιώνιους φοιτητές στο μαθηματικό που σπούδαζα να με κράζουν επειδή διάβαζα και πήρα το πτυχίο μου στα τέσσερα χρόνια just, δουλειές εστίασης για να μπορώ να αγοράζω ένα εισιτήριο ΚΤΕΛ να πηγαίνω να βλέπω την τότε κοπέλα μου στη πόλη μου).

Όλες αυτές οι εμπειρίες είχαν κάτι κοινό: με έκαναν να πάψω να πιστεύω στο παραμυθάκι του "μεροδούλι-μεροφάι" ανεξαρτησίας.

Όσο γιατί δεν τα παρατάω εγώ; Γιατί επιβίωσα σε όλα τα παραπάνω έχοντας εξασφαλίσει το διάβασμά μου, το υλικό μου και το κομπόδεμά μου που θα μού επιτρέψει να αφοσιωθώ πλήρως σε αυτά που κάνω. Διαφορετικά πιθανόν να μην είχα νοιαστεί καν, τα ρίγη στη προσφώνηση "νομικός" ποτέ δεν με εξίταραν.

Το να μπεις στη σχολή, αν και άθλος από μόνος του, δεν αποτελεί ούτε τα πρώτα 10m του μαραθωνίου σε αυτά που απαιτεί επαγγελματική σου (πρόσεξε) επιβίωση, όχι η εξέλιξη.

Τάδε έφη Panzer, αποχωρώ.
 

V@Per

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο V@Per αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Α καλά ξεκίνησε το ποιήμα, άλλα ντ' άλλον.
Όχι ποίημα, πραγματικότητα. Τα λες και μόνος σου (όταν είπες για τις τράπεζες στη σύγκριση γενεών) απλώς δεν θες να τα πεις με το όνομά τους.
Τα 760€ το μήνα μόνο στην αυτοπραγμάτωση ΔΕΝ οδηγούν. Οδηγούν όμως: κατάθλιψη, εξαθλίωση, αλκοολισμό. Και με τέτοιο τεντωμένο σκοινί να ζεις το παραμικρό λάθος σού καταστρέφει τη "ζωή" που προσπαθείς να χτίσεις.
Κοίταξε, αν δεν είχες σπίτι στον τόπο που ήθελες να κάνεις 2η σχολή μπορεί να αναγκαζόσουν να δουλέψεις. Αυτοπραγμάτωση είναι γιατί κατάφερες πχ να συνδυάσεις σπουδές και δουλειά. Μην το υποτιμάς, σε χτίζει σαν χαρακτήρα και αντιμετωπίζεις καλύτερα και αποτελεσματικότερα αρκετές προκλήσεις.
Το να προσπαθούν οι υπόλοιποι που φοιτούν μαζί σου, να σου δώσουν μία προοπτική από το πώς είναι η κατάσταση στην πραγματικότητα αφιλοκερδώς, χωρίς κανένα πραγματικό όφελος για αυτούς, δεν παίζει έτσι;
Το εκτιμώ αυτό. Την γνωρίζω την πραγματικότητα, κάνω 2η σχολή ηλεκτρολόγων και ηλεκτρονικών στο παδα και παράλληλα δουλεύω (όχι τα ακραία 12άωρα).
Δεν θα έχεις χρόνο να βιοποριστείς αξιοπρεπώς και να κάνεις στοχειωδώς σοβαρές σπουδές στις σοβαρές σχολές.
Είμαι τώρα στο 3ο έτος και δεν χρωστάω τίποτα. Βιοπορίζομαι αξιοπρεπώς. Εκτός αν δεν θεωρείς σοβαρή τη σχολή μου. Εκεί πάω πάσο.
Το ότι σε απασχολεί το αν θα μένεις με τους γονείς ή όχι κατά τις σπουδές σου είναι ένδειξη ότι ξεκινάς σε εντελώς λάθος βάση, και το ότι επιμένω και κάνω κουβέντα μαζί σου είναι απλά γιατί βαριέμαι σήμερα και δεν έχω κάτι άλλο να κάνω.
Λάθος βάση? Δεν ξέρω εγώ όταν πηγαίνω στο πατρικό μου πλέον γιορτές και το καλοκαίρι δεν την παλεύω καθόλου με τη συγκατοίκηση με γονείς.. Απορώ πως ορισμένοι ζείτε εκεί κάθε μέρα μαζί τους. Καλή η ασφάλεια και το φαγητάκι το έτοιμο αλλά είναι απάλευτο ρε.. Βαριέσαι αλλά την αναφορά την έκανες τάχα μου επειδή προσβλήθηκες.. Εν τω μεταξύ δεν ήταν τίποτα προσωπικό αλλά τεσπα ορισμένοι είστε κομπλεξικοί..
Όλα αυτά λοιπόν, που εσύ τα θεωρείς κόμπλεξ και σημάδια βολέματος, στα λέω έχοντας περάσει όλη αυτή τη διαδρομή και δει απίστευτες καταστάσεις (ουλαμαγός σε ουλαμό αρμάτων όπου είχα χρεωμένα τέσσερα άρματα του ελληνικού στρατού + παρεπόμενο υποστηρικτικό υλικό + διοικητική ευθύνη για 730€/μήνα
Ήρεμα ουλαμαγέ.. Έχω κάνει κι εγώ ΔΕΑ και τα λεφτά τότε ήταν και λιγότερα αλλά το σκατό και οι υποχρεώσεις ίδιες και χειρότερες. Και έχω να πω σιγά την μαλακία και σιγά την φοβερά απίστευτη και δύσκολη εμπειρία. Σαν την εστίαση και τον επισιτισμό δεν έχει.. Αυτό μάλιστα είναι σχολείο..
Εάν θεωρείς εαυτόν εξαίρεση, η πόρτα είναι ανοιχτή και τα σκυλιά δεμένα να μας διαψεύσεις όλους.
Δεν με θεωρώ εξαίρεση ούτε και έχω διάθεση να κομπάζω για κάθετι που έχω κάνει. Όμως μέχρι στιγμής έχει πάει αρκετά καλά το πράγμα με τη σχολή. Τώρα με την κατεύθυνση του χρόνου ναι θα το παραδεχτώ όλο αυτό το τροπάρι σου και έχω προβληματιστεί κι εγώ ο ίδιος αρκετά, δεν ξέρω αλήθεια αν μπορώ να το συνδυάσω και είναι λίγο αδιέξοδο το πράμα.
Το να μπεις στη σχολή, αν και άθλος από μόνος του, δεν αποτελεί ούτε τα πρώτα 10m του μαραθωνίου σε αυτά που απαιτεί επαγγελματική σου (πρόσεξε) επιβίωση, όχι η εξέλιξη.
Συμφωνώ.
Τάδε έφη Panzer, αποχωρώ.
'Λάρωσε Panzer..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

το εκανα ενα 3μηνο. 1 μαθημα περασα στη εξεταστικη. Ειμαι σε πολυτεχνικη σχολη με μπολικα εργαστηρια και εργασιες . Αντε να εβγαινα 1-2 σαββαταν το μηνα. Ποτε ξανα.
Δεκτό μαν.. Ωστόσο αν ήταν θέμα επιβίωσης μπορεί να αναγκαζόσουν να το συνδυάσεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top