Οι δικές μας κουζινοδημιουργίες

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
για να πω τον πόνο μου, συμφωνώ απόλυτα σε αυτό αλλά δεν έχω φούρνο σε αυτή τη φάση πράγμα που περιπλέκει τα πράγματα... έχουμε ιδέες για εύκολα πράγματα που μπορούν να γίνουν το σκ άνευ φούρνου ?
/πολλά ζητάω, το ξέρω/
Μπορείς να βράζεις ρύζι, όσπρια, κοτόπουλο, αυγά και να τα κρατάς για μέρες ως συνοδευτικά / βάση για μια σπέσιαλ σαλατα. Εννοείται μαγειρευτά πχ οσπρια σε σούπες, λαδερά, κεφτεδάκια με σάλτσα και κοκκινιστά κλπ κρατάνε στο ψυγείο άνετα 3-4 μέρες. Μπορείς επίσης να φτιάξεις πχ σάλτσα ντομάτα ή κιμά σε ποσότητα, να τη μεριδοποιήσεις σε ταπεράκια και να τη βάλεις στην κατάψυξη ώστε όταν θελήσεις να πρέπει απλά να αποψύξεις τη σάλτσα και να βράσεις 10 λεπτά μακαρόνια. Αυτά μου έρχονται προς το παρόν. :hmm:
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
για να πω τον πόνο μου, συμφωνώ απόλυτα σε αυτό αλλά δεν έχω φούρνο σε αυτή τη φάση πράγμα που περιπλέκει τα πράγματα... έχουμε ιδέες για εύκολα πράγματα που μπορούν να γίνουν το σκ άνευ φούρνου ?
/πολλά ζητάω, το ξέρω/

1. Μπάρες δημητριακών χωρίς ψήσιμο, κατευθείαν ψυγείο (για εύκολο πρωινό, δεκατιανό ή σνακ)
2. Μακαρονοσαλάτα, πατατοσαλάτα, παντζαροσαλάτα (για συνοδευτικό)
3. Κρέπες, που τις αποθηκεύεις στην κατάψυξη. Όποτε θες, τις αφήνεις έξω να ξεπαγωσουν, ρίχνεις ό,τι υλικά θες μέσα, τις διπλώνεις και τις βάζεις σ ένα τηγάνι με κλειστό καπάκι (χωρίς λάδι) μέχρι να λιώσουν τα τυριά και να ομογενοποιηθουν τα υλικά.
4. Πάσης φύσεως μπιφτέκια/κεφτέδες και μετά κατάψυξη. Βολεύει και για περισσεύματα φαγητών που ίσως μπορείς να ενσωματώσεις όπως πχ με περίσσευμα από ρεβίθια σούπα να φτιάξεις ρεβιθοκεφτέδες.
5. Τουρλού λαχανικών. Σε αντίθεση με το νοτιοελλαδίτικο μπριάμ που θέλει φούρνο, το βορειοελλαδίτικο τουρλού είναι κοκκινιστό και γίνεται στην κατσαρόλα πολύ πολύ γρήγορα.
6. Οτιδήποτε υπό τη μορφή βελουτέ/πουρέ. Φάβα, σούπα κολοκύθας, σούπα λαχανικών, μανιταροσουπα κ.ό.κ.
7. Τυροπιτακια τριγωνακια στο τηγάνι. Δεν είμαστε στο θρεντ της υγιεινής διατροφής οπότε μου επιτρέπεται να το προτείνω, παίρνεις έτοιμο φύλλο κρούστας, φτιάχνεις γέμιση με φέτα, γιαούρτι, ένα αυγό, πιπέρι και μοσχοκάρυδο, βουτυρωνεις τα φύλλα, γεμίζεις, τυλίγεις κι έτοιμα για τηγάνι. Βγαίνουν θεϊκά.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
1. Μπάρες δημητριακών χωρίς ψήσιμο, κατευθείαν ψυγείο (για εύκολο πρωινό, δεκατιανό ή σνακ)
2. Μακαρονοσαλάτα, πατατοσαλάτα, παντζαροσαλάτα (για συνοδευτικό)
3. Κρέπες, που τις αποθηκεύεις στην κατάψυξη. Όποτε θες, τις αφήνεις έξω να ξεπαγωσουν, ρίχνεις ό,τι υλικά θες μέσα, τις διπλώνεις και τις βάζεις σ ένα τηγάνι με κλειστό καπάκι (χωρίς λάδι) μέχρι να λιώσουν τα τυριά και να ομογενοποιηθουν τα υλικά.
4. Πάσης φύσεως μπιφτέκια/κεφτέδες και μετά κατάψυξη. Βολεύει και για περισσεύματα φαγητών που ίσως μπορείς να ενσωματώσεις όπως πχ με περίσσευμα από ρεβίθια σούπα να φτιάξεις ρεβιθοκεφτέδες.
5. Τουρλού λαχανικών. Σε αντίθεση με το νοτιοελλαδίτικο μπριάμ που θέλει φούρνο, το βορειοελλαδίτικο τουρλού είναι κοκκινιστό και γίνεται στην κατσαρόλα πολύ πολύ γρήγορα.
6. Οτιδήποτε υπό τη μορφή βελουτέ/πουρέ. Φάβα, σούπα κολοκύθας, σούπα λαχανικών, μανιταροσουπα κ.ό.κ.
7. Τυροπιτακια τριγωνακια στο τηγάνι. Δεν είμαστε στο θρεντ της υγιεινής διατροφής οπότε μου επιτρέπεται να το προτείνω, παίρνεις έτοιμο φύλλο κρούστας, φτιάχνεις γέμιση με φέτα, γιαούρτι, ένα αυγό, πιπέρι και μοσχοκάρυδο, βουτυρωνεις τα φύλλα, γεμίζεις, τυλίγεις κι έτοιμα για τηγάνι. Βγαίνουν θεϊκά.
Πολυ κατατοπιστικη η απάντηση και συμφωνώ.
Επίσης δεν ξέρω αν αναφέρθηκε κανείς στα λαδερά που κάνεις στην κατσαρόλα τύπου φασολάκια πατάτες γιαχνί μελιτζάνες ακόμα και μπριαμ κατσαρόλας μπορεί να φτιάξει χωρίς φούρνο φυσικά συν όλα τα κοκκινιστά μακαρόνια με κρέας με κιμά κλπ που μπορείς να φας για 3 μέρες άνετα. Εννοώ να έχεις φτιάξει ανάλογες μερίδες ή για δύο μέρες μαξ.
Επίσης ότι μπορεί να συντηρήσει στην κατάψυξη και να μπορεί να το ζεστάνει στην κατσαρόλα τύπου μπιφτέκια κεφτέδες αλλά να καταναλωθούν κοντά κοντά.
Και γενικά ότι μπορεί να φτιάξει στην κατσαρόλα μέχρι και γλυκό χαλβά μπορεί να φτιάξει.
Η φαντασία είναι αστείρευτη στη μαγειρική ειδικά αν ξέρεις να συνδυάσεις τα υλικά.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Λοιπόν, σήμερα δε δούλευα οπότε απ' το πρωί που ξύπνησα έχω φτιάξει:

1. Croque Madame:

received_300811318745110.jpeg


Ψωμί με 2 φέτες γκούντα, 1 μεγάλη φέτα ψητό ζαμπόν (σαν fouantré), μπεσαμελ, όλα μαζί ψημένα στον φούρνο κι από πάνω ένα αυγό ποσε σπασμένο για να τρέξει ο κρόκος.

2. Σούπα βελουτέ λαχανικών

received_259481466328269.jpeg


Έχω σίγουρα ξανανεβασει τη συνταγή εδώ μέσα, αλλά εν ολίγοις κοπανάς στη χύτρα ό,τι λαχανικά σου ταιριάζουν μαζί, κρεμμύδι σκόρδο, χυμό λεμονιού, αλάτι, εγώ βάζω και κύβο λαχανικών, λίγο λάδι και σε 15 λεπτά είναι έτοιμα. Τα περνάς στο μουλτι και voilà.

3. Τας κεμπάπ (με μακαρόνια)

Εδώ δεν έχω καλή φωτογραφία γιατί ξέχασα να το βγάλω πριν το τσακισουμε, έχω μια μόνο το κρέας στην κατσαρόλα αλλά αδικείται

received_1368313320293817.jpeg


Όπως βλέπετε είναι τόσο τρυφερό που έχει διαλυθεί, ο πατέρας μου μού είπε γεια στα χέρια μου. Όλο αυτό το ζουμί εννοείται μετά έδεσε κι έγινε σάλτσα, δεν έμεινε έτσι.

Για το κρέας εβαλα 1 κρεμμύδι ψιλοκομμένο σωταρισμενο, 1 σκελίδα σκόρδο μεγάλη, κομμένη στα 3, (το κρέας), ροζέ κρασί ημιγλυκο στο σβήσιμο, ντομάτα στον τρίφτη (του κουτιού εννοώ, σαν πουμαρο), αλάτι, πιπέρι, κανέλα, μπαχαρι, μοσχοκάρυδο

Και

4. Αυτό το θεσπέσιο κέικ

IMG_20220122_203822.jpg


Το οποίο περιέχει:

250 g φρέσκο βούτυρο, ελαφρώς ζεσταμένο
250 g ζάχαρη (ιδανικά ήθελα μαύρη αλλά δεν είχα)
4 αυγά Large
1/2 κ.γ. Αλάτι
Το ξύσμα και τον χυμό από 1 πορτοκάλι
Στον χυμό συμπλήρωσα γάλα εβαπορέ μέχρι να φτάσει συνολικά 300 g το υγρό
1 φακελάκι βανιλίνη
Ελάχιστη κανέλα
500 g αλεύρι ΓΟΧ
5 κ.γ. Μπεικιν παουντερ (ούτε εντελώς κοφτά ούτε εντελώς γεμάτα)
Και στο τέλος προσέθεσα με το μάτι
Λίγα καρύδια τριμμένα (υποθέτω γύρω στα 60-70 g)
Άλλα τόσα φουντουκια ψημένα τριμμένα
Άλλο τόσο αμύγδαλο φιλέ
Μισή κούπα σταφίδες ξανθές και λίγο λιγότερες μαύρες



Και τώρα έχω ξαπλώσει στο κρεβάτι και προσπαθώ ν αναπνεύσω μετά από όλα όσα έχω καταναλώσει...
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Πέρνα απ το φιτνες να σε φτιάξουμε

---
Σου βγήκε αφράτο ? Όπως τα αγορασμενα ?

Αχαχαχα, δεν παίρνω αγοραστά για να ξέρω αλλά βγήκε εντελώς μαμαδιστικο, γενικά χθες μου πέτυχαν όλα τέλεια, με είχε πιάσει μαγειρικός οίστρος
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
με είχε πιάσει μαγειρικός οίστρος
1642944598370.png


δεν παίρνω αγοραστά για να ξέρω αλλά βγήκε εντελώς μαμαδιστικο
Εμενα δεν μου βγαινουν οπως τα αγοραστα που ειναι ετσι απαλα και αφρατα ....ακομα δεν ξερω τι φταιει
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Οχι ...αλλα πολυ ενδιαφερον

Ειναι τιποτα υλικα αυτα ....ή χημικα ?

Μόλις τσέκαρα ένα έτοιμο κέικ γνωστής εταιρίας

Screenshot_20220123_175040.jpg


Όπως βλέπεις, αυτά τα συστατικά απέχουν κατά πολύ από αυτά που χρησιμοποιούμε σπίτι μας... Το μόνο πρόσθετο που μπορεί να έχεις σπίτι σου είναι το όξινο ανθρακικό νάτριο, κοινώς μαγειρική σόδα :P

Τα πρόσθετα τροφίμων δεν είναι όλα τεχνητά χημικά, υπάρχουν και φυσικής προέλευσης, όπως το κομμι γκουαρ.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,443 μηνύματα.
Λοιπον αγαπάκια μου...σημερα ειπα να φτιαξω χταποδακι διοτι εχω κατι αιωνες να φτιαξω,το ειχα ξεχασει οτι υπαρχει και το χταποδι.:crazy:

Ενταξει παιδια εγινε πραγματικα υπεροχο και πανευκολο!
Ξεκιναω.

ΧΤΑΠΟΔΑΚΙ ΚΡΑΣΑΤΟ ΒΡΑΣΤΟ/ΨΗΤΟ.

ΥΛΙΚΑ
-Χταποδακι (εννοειται κατεψυγμενο πηρα, ειναι και πολυ πιο μαλακο.)
-Κρασι,εγω κλασσικα εβαλα το γλυκο λευκο ΣΑΜΟΣ.Και το γλυκο εκανε τη διαφορα μαζι με το ξυδι εγινε ολιγον γλυκοξινο!Αλλα εσεις βαλτε οτι θετε.
-Ξυδι
-Αλατοπιπερο,δαφνοφυλλο,ριγανη,παπρικα.
-Λιγο ελαιολαδο για το ψησιμο.
-Λιγο τριμμενο σκορδο προαιρετικο.

ΕΚΤΕΛΕΣΗ
-Απλα σε κατσαρολα εβαλα το κρασακι μαζι με το ξυδι και μετα το χταποδακι,αναψα τη φωτια στο μετριο.
Αλατοπιπερωσα,εβαλα το δαφνοφυλλο και εκλεισα το καπακι να σιγοβρασει .
ΔΕΝ ΠΡΟΣΘΕΣΑ ΝΕΡΟ.Δεν χρειαζεται σε μετρια προς σιγανη φωτια με 2 περιπου δαχτυλα το πολυ,κρασι μαζι με το ξυδι.Σκεπασμενο θα βγαλει μια χαρα ζουμια.
- Οταν βρασει και ειναι μαλακο σβηνουμε.

-Στη συνεχεια λαδωσα με μια κουταλια μονο λαδι αντικολλητικο ΚΕΡΑΜΙΚΟ τηγανι/γκριλιερα τη ζεστανα σε μετρια φωτια και τοποθετησα επανω το χταποδι κομμενο σε πλοκαμια (οχι σε κομματακια,απλα εκοψα τα πλοκαμια να ειναι ξεχωριστα το καθενα μονο του,αρκει).Αλατοπιπερωσα και αλλο και σε μετρια φωτια εψησα για λιγο να ξεροψηθει καπως.Το ιδιο μπορει να γινει και στο γκριλ ή σε ψηστιερα απλα στο γκριλ θα ξεραθει,ενω στην γκριλιερα/τηγανι αντικολλητικο εγινε ζουμεροτατο/.
Πριν το βγαλω κανενα λεπτο ,εβαλα λιγο τριμμενο σκορδο απο πανω.

Το σερβιρισα επανω σε αλατισμενο και ξυδαρισμενο μαρουλακι συν ροδελες κρεμμυδιου,ριγανη,παπρικα και ελαιολαδο.
Εγινε λουκουμιιιιι! Μαλακο,γλυκοξινο και πεντανοστιμο.
Διπλα εβαλα και λιγο τζατζικακιιιιι!
Voila.
20220130_133819.jpg


Βλεπετε οτι εχει καραμελωσει ομορφα και παρει χρωματακι!
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Πάνκεικς
Η αρχική συνταγή βρίσκεται εδώ.
Εγώ την προσάρμοσα ως εξής και βγήκαν 4 μέτρια προς μεγάλα πανκέικς:

100 γρ γιαούρτι (κατά σύμπτωση έβαλα κι εγώ total αλλά 2%)
50 γρ νιφάδες βρώμης ολικής αλεσμένες
50 γρ κεφίρ
1 αυγό
6 γρ στέβια (1 προς 3)
1-2 κγ baking powder
1 κσ ελαιόλαδο
λίγο αλάτι

Toppings:
1/3 μπανάνα, σταφίδες, κανέλα και ένα άλειμμα το οποίο αυτοσχεδίασα εκείνη την στιγμή βάζοντας 1 γεμάτο κγ ταχίνι ολικής, 1/3 κγ κακάο, στέβια

Η εκτέλεση είναι η ίδα με αυτή της αρχικής συνταγής.

p272797794_675270720147257_4519073921158828679_n.jpg
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Υλικά:
1) Αυγό( όσο θέλετε αναλογικά με το κάτω υλικό ..... μίνιμουμ 2 )
2) Ντομάτα τριμμένο
3)Ότι άλλο θέλετε (μπαχαρικά , τριμμένο τυρί κλπ)

Μέθοδος
  1. Σε ένα τηγάνι προσθέτουμε την τριμμένη ντομάτα και το αφήνουμε σε χαμηλή φωτιά μέχρι να τραβήξει τα ζουμια
  2. Σπάμε τα αυγά και τα προσθέτουμε μέσα
  3. Προσθέτουμε άλλες επιλογές τις αρεσκείας μας ή μια καθόλου
  4. Τηγανίζουμε κανονικά όπως θα κάναμε με τα απλά τηγανητά αυγά
IMG_20220219_213143.jpg



ΥΓ: Μην το βλέπετε έτσι ......στην γεύση έχει δέσει τόσο πολύ που κατέληξα να φάω 6 αυγά (3 πιάτα)
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Εφτιαξα μαφινς σήμερα πολυ καλα βγήκαν αλλά έχω μια απορία : μπαινουν ψυγείο μετά;
Επειδή έχουν αυγά κ βουτυρα
Σε ένα σάιτ διαβάζω ότι εκτος ψυγείου θα μου(χ) λιασουν, σε ένα άλλο ότι στο ψυγείο θα ξεραθουν. Τελικά τι ισχύει;
Θέλω να κρατήσουν ως τη τεταρτη να δίνω στα παιδια στο σχολείο. Έχουν μαρμελαδα μέσα επίσης
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Υλικά:
1) Αυγό( όσο θέλετε αναλογικά με το κάτω υλικό ..... μίνιμουμ 2 )
2) Ντομάτα τριμμένο
3)Ότι άλλο θέλετε (μπαχαρικά , τριμμένο τυρί κλπ)

Μέθοδος
  1. Σε ένα τηγάνι προσθέτουμε την τριμμένη ντομάτα και το αφήνουμε σε χαμηλή φωτιά μέχρι να τραβήξει τα ζουμια
  2. Σπάμε τα αυγά και τα προσθέτουμε μέσα
  3. Προσθέτουμε άλλες επιλογές τις αρεσκείας μας ή μια καθόλου
  4. Τηγανίζουμε κανονικά όπως θα κάναμε με τα απλά τηγανητά αυγά
View attachment 97087


ΥΓ: Μην το βλέπετε έτσι ......στην γεύση έχει δέσει τόσο πολύ που κατέληξα να φάω 6 αυγά (3 πιάτα)
Τελειο φαίνεται!!
Αλλά έξι αυγά βρε συ; πρόσεχε δεν ξέρω ποσο είσαι αλλά ελοχευει κ κίνδυνος χοληστερίνης ε;

Εγώ δεν ξέρω τα πολλα τηγανητά κι αυτά τα έκοψα γιατί ψιλό φοβήθηκα. Στον άντρα μου οι εξετάσεις ήταν ανεβασμενες και φοβήθηκα κ για μένα ασε λέω κ μεγαλώνουμε κάνε κρατει. Κ τα κοψα....
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Εφτιαξα μαφινς σήμερα πολυ καλα βγήκαν αλλά έχω μια απορία : μπαινουν ψυγείο μετά;
Επειδή έχουν αυγά κ βουτυρα
Σε ένα σάιτ διαβάζω ότι εκτος ψυγείου θα μου(χ) λιασουν, σε ένα άλλο ότι στο ψυγείο θα ξεραθουν. Τελικά τι ισχύει;
Θέλω να κρατήσουν ως τη τεταρτη να δίνω στα παιδια στο σχολείο. Έχουν μαρμελαδα μέσα επίσης
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Τελειο φαίνεται!!
Αλλά έξι αυγά βρε συ; πρόσεχε δεν ξέρω ποσο είσαι αλλά ελοχευει κ κίνδυνος χοληστερίνης ε;

Εγώ δεν ξέρω τα πολλα τηγανητά κι αυτά τα έκοψα γιατί ψιλό φοβήθηκα. Στον άντρα μου οι εξετάσεις ήταν ανεβασμενες και φοβήθηκα κ για μένα ασε λέω κ μεγαλώνουμε κάνε κρατει. Κ τα κοψα....
Το καλοκαίρι τρώμε 6 κάθε μέρα
Όλα Γκουντ ...είναι ασφαλή
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν ειναι στο θέμα αλλά έχει κανείς καμία συνταγή για πιο healthy banoffee?
Bασικά θέλω να αποφύγω το ζαχαρούχο γάλα αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει καμιά ανάλογη συνταγή...
Καμία ιδέα;;:read:
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,470 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν ειναι στο θέμα αλλά έχει κανείς καμία συνταγή για πιο healthy banoffee?
Bασικά θέλω να αποφύγω το ζαχαρούχο γάλα αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει καμιά ανάλογη συνταγή...
Καμία ιδέα;;:read:
Φαντάζομαι εννοείς το ζαχαρούχο γάλα που το βράζεις και γίνεται καραμέλα. Λοιπόν, μπορείς να φτιάξεις κάτι σαν "καραμέλα" από χουρμάδες. Δεν εχω φτιάξει εγώ η ίδια ποτέ, για να σου προτείνω συγκεκριμένη συνταγή, αλλά μπορείς να ψάξεις συνταγές για vegan banoffee.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Ακολουθεί μεγάλη αποτυχία, αλλά θα βάλω την συνταγή για όποι@ ενδιαφέρεται.
Λαγάνα με χαλβά και φράουλες.
Έπρεπε να βγει κάπως έτσι:
2022-03-07T11_10_19.png

Εν τέλει βγήκε έτσι δεδομένου ότι ξέχασα να αγοράσω σουσάμι και η ζύμη ήταν αρκετά κολλώδης, ενώ δεν θα έπρεπε. Να μην σχολιάσω τον χαλβά, ο οποίος έλιωσε με τέτοιο τρόπο λες και είναι κακά σκύλου :hehe:
l275054309_1148938679212533_4074987465818733817_n.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Ακολουθεί μεγάλη αποτυχία, αλλά θα βάλω την συνταγή για όποι@ ενδιαφέρεται.
Λαγάνα με χαλβά και φράουλες.
Έπρεπε να βγει κάπως έτσι:

Εν τέλει βγήκε έτσι δεδομένου ότι ξέχασα να αγοράσω σουσάμι και η ζύμη ήταν αρκετά κολλώδης, ενώ δεν θα έπρεπε. Να μην σχολιάσω τον χαλβά, ο οποίος έλιωσε με τέτοιο τρόπο λες και είναι σαν κακά σκύλου :hehe:
χαλβας μεσα στη λαγανα?? wow, εισαι σιγουρα ο πιο ενδιαφερον ανθρωπος που ξερω, τους εσβησες ολους με αυτο...και εγω το παιζα εναλλακτικη που βουταγα τις πατατες των mc στο μιλκσεικ... αυτο βασικα κανει βασικο ακομα και τον συνδιασμο φακες με μερεντα.
περα απο την πλακα το σκεφτηκες μονη σου ή υπαρχει αυτο? και πως ειναι?
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
χαλβας μεσα στη λαγανα?? wow, εισαι σιγουρα ο πιο ενδιαφερον ανθρωπος που ξερω, τους εσβησες ολους με αυτο...και εγω το παιζα εναλλακτικη που βουταγα τις πατατες των mc στο μιλκσεικ... αυτο βασικα κανει βασικο ακομα και τον συνδιασμο φακες με μερεντα.
περα απο την πλακα το σκεφτηκες μονη σου ή υπαρχει αυτο? και πως ειναι?
Τι λες καλέ που το σκέφτηκα εγώ. Σε φουντ μπλογκ το βρήκα, έχω βάλει το λινκ πάνω. Το ξαναβάζω εδώ https://eatmefoodstories.wixsite.com/eatme/post/λαγανα-γλυκια-με-χαλβα-με-κακαο-και-φραουλες

Η γεύση ήταν καλή, μου άρεσε πολύ το πως έλιωσε η φράουλα, άφηνε πολύ ωραία γεύση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top