Ολική καταστροφή στη Μόρια

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,616 μηνύματα.
Ο τρόπος με τον οποίο αναφέρεσαι γενικά στους πρόσφυγες καί στους μετανάστες δε μου δίνει την εντύπωση ότι αναφέρεσαι μόνο στους εγκληματίες και νομίζω ότι δεν είμαι η μόνη που έχει αυτή την εντύπωση. Κοίταξε λιγάκι τι έχεις γράψει στο φόρουμ. Ίσως λοιπόν είτε άθελά σου είτε όχι να δημιουργείς μια διαφορετική εντύπωση.

Πάντα στις λογομαχίες παθιάζομαι. Τι να κάνουμε συμβαίνει και αυτό για αυτό ακούγομαι παράξενα. Είναι αλήθεια βέβαια ότι εννοείται πως κρατώ μια έντονα επιφυλακτική στάση ως προς τους παρατυπους μετανάστες κυρίως. Στους πρόσφυγες προφανώς και όχι μιας που και οι δικοί μου πρόσφυγες ήταν. Θα ήταν υποκριτικό να κρατούσα ρατσιστική ή έστω επιφυλακτική στάση προς τους πρόσφυγες από μέρους μου.

Ακόμα και προς τους παρατυπους γενικά μπορεί να είμαι επιφυλακτικός αλλά σίγουρα όχι βίαιος ή ρατσιστής. Ακόμα και έτσι είμαι φανατικά κατά της οποιαδήποτε βίας εναντίον τους ή κοινωνικού αποκλεισμού. Πιστεύω ως έναν βαθμό σε αυτό που λέμε karma. Όντας άνθρωπος με σχέδια για Ασία ( εντελώς διαφορετικό πολιτισμό, κοινώς ίδια κατάσταση με τους παρατυπους μετανάστες σήμερα στην Ευρώπη ) σίγουρα δεν θα ήθελα ότι έκανα να μου γυρνούσε μπούμερανγκ και να ερχόμουν αντιμέτωπος με την ακραία συνέπεια των πράξεων μου.

Ακόμα και ως προς αυτό το θέμα δεν παύω να είμαι τέρμα υπέρμαχος μιας ήρεμης και σίγουρα όχι αιματηρής λύσης που θα είναι win to win καθαρά για όλους και θα συνάδει με τις ευρωπαϊκές αξίες.
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Δεν πιστεύω πως έκανες τίποτα, τι εννοείς πως θα αφομοιωθούνε επειδή δεν είανι 50-50 γυναίκες-άντρες; Τα καθαρότατα σαλάφια στην Ευρώπη ήδη διατηρούνται 3η και 4η γενιά και ήδη ασκούν minority rule, κανονικότατα...

Όχι δεν είπα αυτό, το αν θα αφομοιωθούνε ή όχι, προφανώς εξαρτάται από παρά πολλά επί μέρους ζητήματα. Είπα πως το 50-50 σε αντιπαραβολή με το 60-40 προσδίδει ευνοϊκότερες συνθήκες για να υπάρξει τελικά minority rule.

Kαι για να κλείσουμε, γιατί ο παραλογισμός που λέω το α και απαντάς το β κούρασε, εγώ δεν έχω πάρει θέση ούτε ότι τελικά θα επικρατήσει το minority rule ούτε ότι τελικά θα αφομοιωθούν. Το μόνο που λέω είναι πως εδώ και 2 σελίδες γράφεις βλακείες: αρχικά με τις γραμμικές-εκθετικές εξαρτήσεις και έπειτα με τον ισχυρισμό πως οπωσδήποτε θα επικρατήσει ισλαμικό minority rule "επειδή έτσι είναι", δίχως να λαμβάνεις υπόψιν μια σειρά παραγόντων και δίχως να προβάλλεις και κάποιο βάσιμο επιχείρημα.

Νταξει, αρκετο circlejerk για σήμερα.
 

Guest 753952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ειδα γελατε με το σχολιο μου,τα χαρατσια ο Ερντογαν μας τα εβαλε?τους φορους ο Ερντογαν μας τους εβαλε προβατα?ποτε θα παψετε σαν λαος να ειστε προβατα και γιδια?τα επιδοματα στους ανεργους και στους απορους ο Ερντογαν τα εκοψε?τα μνημονια που διαλυσαν την Ελλαδα και πηραν τα σπιτια του κοσμου ο Ερντογαν τα εκανε?Η ΝΔ με τον Σαμαρα υπογραψε τα μνημονια και ρημαξαν πιο πολυ την Ελλαδα,και τωρα κανει τα ιδια ο Μητσοτακης,πειτε εδω μεσα 1 αναπτυξη που εκανε ο Μητσοτακης απο την μερα που βγηκαν κυβερνηση!τους ανεργους παει να τους κανει απο 800 000 που ηταν 5 εκατομμυρια!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι δεν είπα αυτό, το αν θα αφομοιωθούνε ή όχι, προφανώς εξαρτάται από παρά πολλά επί μέρους ζητήματα. Είπα πως το 50-50 σε αντιπαραβολή με το 60-40 προσδίδει ευνοϊκότερες συνθήκες για να υπάρξει τελικά minority rule.

Kαι για να κλείσουμε, γιατί ο παραλογισμός που λέω το α και απαντάς το β κούρασε, εγώ δεν έχω πάρει θέση ούτε ότι τελικά θα επικρατήσει το minority rule ούτε ότι τελικά θα αφομοιωθούν. Το μόνο που λέω είναι πως εδώ και 2 σελίδες γράφεις βλακείες: αρχικά με τις γραμμικές-εκθετικές εξαρτήσεις και έπειτα με τον ισχυρισμό πως οπωσδήποτε θα επικρατήσει ισλαμικό minority rule "επειδή έτσι είναι", δίχως να λαμβάνεις υπόψιν μια σειρά παραγόντων και δίχως να προβάλλεις και κάποιο βάσιμο επιχείρημα.

Νταξει, αρκετο circlejerk για σήμερα.
Οχι δεν προσδίδει ούτε κατά διαόλου ευνοϊκότερες συνθήκες και όπως είπα και δεν κατάλαβες δεν παίζει "υπάρξει τελικά", γιατί κάτι τέτοιο ήδη υπάρχει κάλλιστα(κάτι που δε λες να καταλάβεις) και νομίζω έχεις μπερδέψει τα μπούτια σου τελείως και όπως είπα και στο μάρκο βασίλη όταν μιλάμε για τέτοια κοινωνικοπολιτικά ζητήματα ποτέ δεν θα έχεις "μοντελοποιήσεις" όπως εσύ κατάλαβες και αυτό έκανα το λάθος να το θεωρήσω αυτονόητο και κατά δεύτερον να πω πως αυξάνεται εκθετικά για περιγραφικούς μη τεχνικά θεμελιωμένους λόγους, εν τέλει όμως αυτά που είπα πουθενά δεν απαντήθηκαν(πέραν από την όπως εξήγησα αβάσιμη αναλογία του μάρκου βασίλη για δημοψηφικές διαδικασίες). Τώρα το ότι εσύ δεν θέλησες να μάθεις ποτέ τι σημαίνει minority rule και να κοιτάξεις τα επιχειρήματα μου, οκ δεκτό, φαντάζομαι σε πείραξε η i guess αναλογική περιγραφή μου με γραμμικές και εκθετικές συναρτήσεις, όμως όπως εξήγησα πολύ καλά ήδη, δε φαίνεσαι να καταλαβαίνεις αυτό που είπα, γιατί το είπα και πως το δικαιολόγησα και ό,τι απάντησες είναι τέρμα ανούσιο και επιφανειακό όπως η επιμονή σου τώρα να μιλάς για ποσοστά αντρών γυναικών αδυνατώντας μετά από τόσα μηνύματα να το θεμελιώσεις έστω και λίγο(και μετά λες ότι εγώ "τα κατεβάζω απ' την κούτρα μου", εν τέλει ό,τι συμφωνείς είναι βάσιμο και θεμελιωμένο και ό,τι διαφωνείς το ανάποδο good job).
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ναι, πράγματι καλύτερα να έγραφα απλά "ασύμμετρα" μεγαλύτερες επιπτώσεις και όχι "εκθετικά" το νόημα όμως είναι το ίδιο και δεν πιστεύω πως διατύπωσα καμιά φοβερή ασάφεια. Παρολαυτά, εδώ το χάνεις τελείως:

Δεν αναφέρθηκα πουθενά σε τέτοιες δημοκρατικές διαδικασίες, καθώς δεν είναι ποτέ απ' όσο μπορώ να πω απαραίτητες ή η νόρμα. Παράδειγμα ασυμμετρίας είναι πως υπάρχουν πολύ περισσότερα μαγαζιά και κρεοπωλεία χαλάλ σε ποσοστό, απ' ότι μουσουλμάνοι στο Λονδίνο και πως επίσης, ενώ όσο το ποσοστό των μουσουλμάνων αυξάνεται, το πρώτο ποσοστό αυξάνεται ασύμμετρα, όχι απαραίτητα εκθετικά, αλλά πολύ περισσότερο(και πιστεύω αδύνατο να μοντελοποιηθεί, αλλά πολύ εύκολο να παρατηρηθεί). Αντίστοιχα και σε ποιοτικές αλλαγές όπως η καταπάτηση της ελευθερίας του λόγου και της τέχνης.

*edit: Η δημοκρατική αντιμετώπιση, δλδ ένα άτομο -> μία ψήφος δεν ισχύει ποτέ σε μη δημοψηφικές διαδικασίες γενικότερα, όπου λίγα άτομα αποκτούν πολύ μεγαλύτερη επιρροή με πάρα πολλούς τρόπους και σε οποιοδήποτε ζήτημα, ενώ είναι γενικά ένα τελείως άτσαλο μοντέλο για να δει κάποιος τον κόσμο.

Βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος. Το παραπάνω ήταν απλώς ένα απλό παιγνιοθεωρητικό παράδειγμα που εξηγεί αυτό που είχα γράψει ακόμα πιο πάνω: ότι το minority rule μπορεί να ερμηνεύσει μόνο δράσεις μίας μειονότητας που έχουν αποτρεπτικό και όχι παραγωγικό χαρακτήρα. Δεν είναι ότι τα βγάζουμε από το μυαλό μας όλα αυτά, υπάρχει ολόκληρη βιβλιογραφία που ασκεί κριτική στο minority rule ακριβώς με βάση αυτήν τη γραμμή.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,616 μηνύματα.
Ειδα γελατε με το σχολιο μου,τα χαρατσια ο Ερντογαν μας τα εβαλε?τους φορους ο Ερντογαν μας τους εβαλε προβατα?ποτε θα παψετε σαν λαος να ειστε προβατα και γιδια?τα επιδοματα στους ανεργους και στους απορους ο Ερντογαν τα εκοψε?τα μνημονια που διαλυσαν την Ελλαδα και πηραν τα σπιτια του κοσμου ο Ερντογαν τα εκανε?Η ΝΔ με τον Σαμαρα υπογραψε τα μνημονια και ρημαξαν πιο πολυ την Ελλαδα,και τωρα κανει τα ιδια ο Μητσοτακης,πειτε εδω μεσα 1 αναπτυξη που εκανε ο Μητσοτακης απο την μερα που βγηκαν κυβερνηση!τους ανεργους παει να τους κανει απο 800 000 που ηταν 5 εκατομμυρια!

Ρε φίλε λες να μην γελάμε. Έκανες ένα σχόλιο με την μια μπαρουφα πίσω από την άλλη. Καταρχάς, η Νέα Δημοκρατία αδιαφορεί για μίζες στο θέμα της Μοριας. Έφαγε από Μεγάλο Περίπατο της Αθήνας και τώρα θα φάει και από το Flyover της Θεσσαλονίκης και από άλλα πόσα έργα που υποτίθεται χτίζονται αυτή τη στιγμή. Δεν την νοιάζει το κέντρο υποδοχής και φιλοξενίας πόσο μάλλον να το καταστρέψει.

Δεύτερον, τι δουλειά έχουν οι S-400 με τις φρεγάτες; Είναι ένα ΑΝΤΙΑΕΡΟΠΟΡΙΚΌ πυραυλικό σύστημα. Καμία σχέση με φρεγάτες. Ο Ερντογάν αν ήταν να απολογηθεί στον λαό του για κάτι θα ήταν που με τα κρατικά έσοδα έχτισε χρυσό παλάτι.

Στη συνέχεια μας βρίζεις για κάτι χαράτσια. Τα έχεις μπερδέψει όλα. Που κολλάει γενικά όλο αυτό με το προσφυγικο; Προφανώς και σε αυτά δεν φταίει ο Ερντογάν αλλά η χαζομάρα των εθελοδουλων κυβερνήσεων μας. Είπε ποτέ κανείς εδώ ότι για αυτά ευθύνεται ο Ερντογάν;
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Η ΕΕ και η Ελλάδα δεν ευθύνονται για την κατάσταση των προσφύγων, δλδ του 10% και αν αυτών που δηλώνουν, αλλά τέλος πάντων μόνο οι χώρες που συμμετείχαν στο πόλεμο στη Συρία όπως η Αμερική μπορούν να φέρουν ευθύνη, όχι η Ελλάδα η οποία πρέπει να τους απελάσει άμεσα(το που είναι δευτερεύον).

Πάλι μιλάς δεοντολογικά. Ναι ιδανικά οι Σύριοι θα έμεναν στη Συρία χωρίς πόλεμο ή αν αναγκάζονταν να φύγουν θα έπρεπε να τους δεχτούν οι ΗΠΑ που φέρουν την έμμεση ευθύνη για τον πόλεμο. Επίσης ιδανικά θα ήμασταν όλοι πλούσιοι, θα κάναμε σεξ όλη μέρα και θα τρέχαμε ξέγνοιαστοι σε καταπράσινα λιβάδια. Προφανώς όλα αυτά είναι ουτοπικά, οπότε το ζήτημα το λύνουμε με βάση την realpolitik, ούτε προσευχόμαστε σε πεφταστέρια να δεχτούν οι ΗΠΑ τους πρόσφυγες ούτε κλαψουρίζουμε όλη μέρα για τους κακούς μουσουλμάνους χωρίς να προτείνουμε ρεαλιστική λύση.

Η απέλαση, λοιπόν, που λες, δεν προϋποθέτει απλώς πολιτική βούληση του απελαύνοντος κράτους. Απέλαση σημαίνει σε βγάζω από την επικράτειά μου και εξ ορισμού, σε βάζω στην επικράτεια άλλου κράτους. Απίστευτο; Σε ποιο κράτος λοιπόν θα τους στείλεις; Αρκετές χιλιάδες από τους πρόσφυγες είναι de facto ανιθαγενείς, όπως έχει καθιερωθεί ο όρος, δηλαδή δεν έχουμε ιδέα ποιοι είναι, από πού κατάγονται και ποια ιθαγένεια έχουν. Επομένως κάνενα κράτος δε θα τους δεχτεί, εκτός αν πας στη Σαουδική Αραβία και πεις ότι ο τάδε έχει φάτσα μεσανατολίτη, εσείς είστε χώρα της Μέσης Ανατολής, οπότε τον απελαύνουμε σε εσάς. Άμα καταφέρεις να την κάνεις να το δεχτεί χωρίς πόλεμο, σε ψηφίζω για πρωθυπουργό.

Όσο γι’ αυτούς που ξέρουμε από πού κατάγονται, όσοι μεν προέρχονται από χώρες ασφαλείς, τους απελαύνουμε(κατά ακριβολογία τους επιστρέφουμε, γιατί η απέλαση προϋποθέτει τέλεση ποινικού αδικήματος). Όσοι όμως προέρχονται από εμπόλεμες χώρες ή χώρες στις οποίες κινδυνεύουν γενικά(ενδεικτικά Συρία, Υεμένη, Νότιο Σουδάν, Ερυθραία, Σομαλία με βάση το έγγραφο της Διεύθυνσης Δίωξης Παράνομης Μετανάστευσης του ΥΠΕΣ της 10.08.2015) είμαστε υποχρεωμένοι με βάση διεθνείς συμβάσεις και την αρχή της μη επαναπροώθησης να τους παρέχουμε «βεβαίωση περί μη απομάκρυνσης για λόγους ανθρωπιστικούς». Αν δεν το κάνουμε και τους απελάσουμε στις χώρες που λες, θα φάμε μερικά εκατομμύρια πρόστιμα από το ΕΔΔΑ, θα αποβληθούμε από το Συμβούλιο της Ευρώπης, θα λογοδοτήσουμε στην αρμόδια Ευρωπαϊκή Επιτροπή και πιθανώς θα αποβληθούμε από την ΕΕ(δεν υπάρχει κάπου ρητή διάταξη αποβολής, αλλά είναι θετική προϋπόθεση ένταξης ο σεβασμός του διεθνούς δικαίου και η προσχώρηση στις σχετικές με τους πρόσφυγες συμφωνίες), και θα υποστούμε διάφορες κυρώσεις από τον ΟΗΕ.

Συγχαρητήρια, μόλις μας απομόνωσες πολιτικά σε παγκόσμια κλίμακα, μας χρέωσες κάτι εκατομμύρια και δεν έλυσες καν το ζήτημα, γιατί μας μένουν κάτι δεκάδες χιλιάδες de facto ανιθαγενείς. Μακάρι να ήταν τα πράγματα τόσο απλά όσο στο μυαλό σου.
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Η κατάσταση έχει καταντήσει κωμικοτραγική επιεικώς!!
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Οσο το κράτος, δεν δινει ένα ΟΡΙΟ στο οποίο πλέον ΔΕΝ θα δέχεται άλλο κοσμο. Αυτα θα γινονται.

Αλλα εμεις ειμαστε άτομα μειωμένης αξιοπιστιας οπως έγραψε ενας στο σχολιο του με αυτα που γράφουμε ενω ολοι οι άλλοι οι κυριλε πολιτικαλ κορέκτ κοστουμάτοι απλα γυριζουν στα κανάλια και λένε οτι απελάσεις ΔΕΝ μπορουν να γινουν και απλα χαζεύουν τα καραβάνια να έρχονται νομιζοντας οτι ειπαν κάτι σπουδαιο πέρα απο το να παπαγαλιζουν τις ιδιες γραφειοκρατικες αγκυλώσεις ενος απαρχαιωμενου συστηματος αντιμετωπισης κρισιμων καταστασεων του κράτους για να μας δειξουν οτι έχουν κύρος δήθεν χωρις να προτεινουν τιποτα που να λύνει το θέμα. Δεν θα θαυμάσω αλλους τέτοιους γιατι απο φαμφάρες χορτάσαμε. Γιατι να τους θαυμάσω;

τολμάνε να προτεινουν κάτι καινουργιο;;;;
τολμάνε να πάρουν την ευθυνη μιας νέας πολιτικής θέσης , απο το να παπαγαλιζουν τα ιδια και τα ιδια που ισχυουν εδω και τοσα χρονια;

ΟΧΙ. Συνεπως μην κο
υνάνε σε εμάς το δάχτυλο οτι δεν προτεινουμε λύσεις.


Το κράτος ΔΕΝ μπορει να δεχτει άλλο ΚΟΣΜΟ.

ΔΕΝ μπορει να τους βρει δουλειά.
ΔΕΝ μπορει να τους στεγάσει αξιοπρεπώς.

Οποιος δεν μπορει να κατανοησει αυτο το απλό πραγματάκι... για μενα δεν εχει και καμια σημασια να γράφει για manority rules κ δε ξερω κ εγω τι άλλα βρισκετε στα ακαδημαικα σας βιβλια.

Επομενως οπως έρχονται θα γινοταν και η επαναπροώθηση. Με βάρκες προς τη Τουρκια. Αν αυτο ειναι το προβλημα.

Θέλετε να το καταλάβετε καλώς, δεν θέλετε και του χρονου τα ιδια θα συζητάμε και χειροτερα.

Προσωπικα δεν θεωρω τον εαυτο μου λιγοτερο ανθρωπιστη απο κάποιον που λέει απλα να τους κρατήσουμε , το λέει τωρα εδω σε αυτο το θρέντ και μετά πάει και αράζει στη μεζονετα ή το διαμερισμα του ενω αυτοι οι άνθρωποι απλα ειναι στοιβαγμένοι χωρις δουλεια , χωρις να μπορουν να κυκλοφορησουν κτλπ κτλπ.

πέραν απο αυτο οταν δέχεσαι παραπανω απο τα ορια - μειώνεις την ποιοτητα ζωης των γηγενών. Πράγμα άδικο καθως αυτοι οι άνθρωποι ειναι τοσα χρονια εδω και πληρώνουν και φορους. Μειώνεις και το επιπεδο ζωης των μεταναστών καθως αυτοι ναι μεν πηραν την αποφαση να έρθουν χωρις να ρωτησουν κανεναν και πάνω στην αναγκη τους αλλα δεν έχεις τις υποδομές να τους δεχτεις και να ζουν φυσιολογικα και ανθρωπινα. Ειπατε για ανθρωπινα δικαιωματα ... ανθρωπινο δικαιωμα ειναι και η εργασια που ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΡΕΧΟΥΜΕ. Αρα για ποια ανθρωπινα δικαιωματα θα κατηγορηθουν οσοι εκφράζουν διαφορετική άποψη στην εισοδο των ανθρωπων αυτων εδω;

Γενικα έχουν γινειολα αχταρμάς - ΜΚΟ - Ανθρωπινα δικαιωματα - συμφεροντα - κονδυλια - τηρηση των συνθηκων κτλπ κτλπ

Εν καταλειδι οι ροες πρέπει να σταματήσουν. Χθες. Δεν μπορουμε άλλους. Ας πάνε κ σε άλλα κράτη. Δεν μπορει μονιμως η Τουρκια να κάνει οτι θέλει στην Αν. Μεσογειο.

Απο εκει ηρθαν οι βάρκες , εκει θα πρέπει να σταλούν ή να πάνε στην Ευρώπη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Οχι δεν προσδίδει ούτε κατά διαόλου ευνοϊκότερες συνθήκες και όπως είπα και δεν κατάλαβες δεν παίζει "υπάρξει τελικά", γιατί κάτι τέτοιο ήδη υπάρχει κάλλιστα(κάτι που δε λες να καταλάβεις)

"Υπάρχει επειδή υπάρχει, θα οξυνθεί επειδή θα οξυνθεί", για 15η φορά.

όταν μιλάμε για τέτοια κοινωνικοπολιτικά ζητήματα ποτέ δεν θα έχεις "μοντελοποιήσεις" όπως εσύ κατάλαβες

Κανένας δεν κατάλαβε κάτι τέτοιο και κανείς δε ζήτησε μαθηματικές μοντελοποιήσεις του φαινομένου, ζήτησα να μη χρησιμοποιείς μαθηματική ορολογία (ακριβώς επειδή έχει σαφώς ορισμένη σημασία) όταν δεν υπάρχει το επιστημονικό υπόβαθρο ώστε να την στηρίξει. Για παράδειγμα, αυτό εδώ είναι μαλακία

και κατά δεύτερον να πω πως αυξάνεται εκθετικά για περιγραφικούς μη τεχνικά θεμελιωμένους λόγους

Πάμε παρακάτω

όπως η επιμονή σου τώρα να μιλάς για ποσοστά αντρών γυναικών αδυνατώντας μετά από τόσα μηνύματα να το θεμελιώσεις έστω και λίγο

Βασικά, ο μόνος λόγος που αναλωνόμαστε σε αυτό είναι επειδή εσύ το ζήτησες. Εγώ το παρέθεσα μαζί με άλλους παράγοντες (όπως οι ακριβείς μεταναστευτικές ροές, το κοινωνικοοικονομικό υπόβαθρο, συγκεκριμένα demographics) τα οποία επηρεάζουν τον τελικό πληθυσμό και την πολιτισμική σύσταση των μεταναστών κι ως εκ τούτου επιδρούν στο αν θα οξυνθεί το minority rule σε επίπεδο κοινωνίας/νομοθεσίας/αγορών (εφ' όσον ισχυρίζεσαι πως ήδη υπάρχει). Αυτά δεν τα έχεις λάβει υπόψιν, και ανεξαρτήτως από το πως επιδρούν, απλά θεωρείς πως τελεσίδικα θα φτάσουμε σε μια τελική κατάσταση, δίχως οτιδήποτε να back it up, πέρα από την δική σου σιγουριά.

εν τέλει ό,τι συμφωνείς είναι βάσιμο και θεμελιωμένο και ό,τι διαφωνείς το ανάποδο good job).

Ειλικρινά, έχω την εντύπωση πως έχεις φτιάξει ένα σκιάχτρο στο μυαλό σου και λογομαχείς μαζί του. Μόλις ένα μήνυμα πριν σου εξήγησα πως δεν συμφωνώ ή διαφωνώ με κάποια συγκεκριμένη θέση, πχ δεν προσπαθώ να δείξω πως τελικά θα προκύψει πλήρης αφομοίωση. Το μόνο που κάνω είναι να αναδεικνύω δυο πολύ απλά πράγματα στη συλλογιστική και τα γραφόμενά σου
1) ότι χρησιμοποιείς λανθασμένα βαρύγδουπες λέξεις που δίνουν εσφαλμένη εντύπωση της πραγματικότητας, το οποίο για την περίπτωσή σου δεν είναι καινούριο κιόλας
2) ότι έχεις έναν ισχυρισμό πως "υπάρχει ισλαμικό minority rule στην Ευρώπη και θα ενταθεί με την αύξηση των μουσουλμάνων", ο οποίος προκύπτει δίχως να αναλύσεις τις ιδιαίτερες κοινωνικοπολιτικές συνθήκες που επικρατούν και λαμβάνοντας υπόψιν μόνο όσα συνηγορούν στην πραγματοποίησή του (πχ αγνοείς ενδεχόμενες αντίστροφες τάσεις και ιστορικά αντιπαραδείγματα), και εδώ και 3 σελίδες λες ότι γίνεται/θα γίνει επειδή γίνεται/θα γίνει.
Αν εσύ θεωρείς πως έτσι χτίζεται ένα βάσιμο και θεμελιωμένο επιχείρημα, το οποίο πρέπει οπωσδήποτε εγώ ή οποισδήποτε άλλος να δεχτώ, χωρίς κριτική επεξεργασία, τι να πω...
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Χέστηκα. Θα τους αφησουμε προς τα εκει και αναγκαστικά θα τους περισυλλέξει ξανά.
Αλλιως θα φάει τη διεθνη κατακραυγη.

Μου αρέσει πώς τοποθέτησες το ζήτημα μέσα στην τρέχουσα πραγματικότητα. Ότι την απασχόλησε η διεθνής κατακραυγή για όλα όσα έγιναν μέσα στο καλοκαίρι, οι καταδίκες που έχει δεχθεί ανά τα χρόνια για καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων κ.λπ. και θα την απασχολήσει αυτό...

Πάντως, αυτοί για τους οποίους δε νοιάζεται και οδηγείσαι σε... κένωση, είναι κατά τύχη μόνο διαφορετικοί άνθρωποι από εμένα κι εσένα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Μου αρέσει πώς τοποθέτησες το ζήτημα μέσα στην τρέχουσα πραγματικότητα. Ότι την απασχόλησε η διεθνής κατακραυγή για όλα όσα έγιναν μέσα στο καλοκαίρι, οι καταδίκες που έχει δεχθεί ανά τα χρόνια για καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων κ.λπ. και θα την απασχολήσει αυτό...

Πάντως, αυτοί για τους οποίους δε νοιάζεται και οδηγείσαι σε... κένωση, είναι κατά τύχη μόνο διαφορετικοί άνθρωποι από εμένα κι εσένα.

Δεν την απασχολησε γιατι η Γερμανια την χαιδολογουσε ως τωρα. Τα ιδια και ο τραμπακουλας. Της έχει ριξει κάποιος κυρώσεις;

OXI. Tωρα τις σκέπτονται.

Εγω τις προτεινα τις κυρώσεις απο το 2018.

Δεν ειναι οτι δεν νοιάζομαι για το κοσμο. Αλλα κάποια πράγματα πρέπει να γινουν για το καλο ολων. Ένα απο αυτα ειναι η αραιωση, δεν μπορεις σε ενα νησι των 20.000 χιλιάδων οι 15 να ειναι προσφυγες.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Δεν την απασχολησε γιατι η Γερμανια την χαιδολογουσε ως τωρα. Τα ιδια και ο τραμπακουλας. Της έχει ριξει κάποιος κυρώσεις;

OXI. Tωρα τις σκέπτονται.

Εγω τις προτεινα τις κυρώσεις απο το 2018.

Δεν ειναι οτι δεν νοιάζομαι για το κοσμο. Αλλα κάποια πράγματα πρέπει να γινουν για το καλο ολων. Ένα απο αυτα ειναι η αραιωση, δεν μπορεις σε ενα νησι των 20.000 χιλιάδων οι 15 να ειναι προσφυγες.

Το αν εσύ ή εγώ ή ο Φούφουτος προτείνει κυρώσεις έχει τόση αξία όση και η ψήφος μας. Επίσης, δεν είμαστε μόνοι μας στην Ε.Ε. Επίσης, ακριβώς η αντίδραση των εταίρων μας στην Ε.Ε. έπρεπε να σου λέει ήδη πολλά.

Επίσης, όχι, όταν σκέφτεσαι ότι το να τους πετάξεις στη θάλασσα είναι λύση, ναι, δε νοιάζεσαι για τον κόσμο, ειδικά όταν λες ότι αυτό είναι το «καλό όλων». Μην αναφέρουμε ότι το δίλημμα δεν είναι «Λέσβος ή θάλασσα» - κάλλιστα μπορούν να μοιραστούν στην ενδοχώρα.

Τέλος, η Λέσβος δεν είναι νησί 20 χιλιάδων - με βάση την απογραφή του 2011 είχε 86.312 κατοίκους η περιφερειακή ενότητα Λέσβου.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,616 μηνύματα.

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,616 μηνύματα.
Ναι, αρκετά λίγοι. 38000 περίπου πρόσφυγες. Αναλυτικά στοιχεία για ροές κ.λπ. εδώ.

και πρέπει να τους κάνουμε περισσότερους; Όσο ο αριθμός τους είναι μικρός τόσο πιο μεγάλες είναι οι πιθανότητες πολιτισμικής, κοινωνικοοικονομικής ακόμα και θρησκευτικής αφομοίωσης.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Το αν εσύ ή εγώ ή ο Φούφουτος προτείνει κυρώσεις έχει τόση αξία όση και η ψήφος μας. Επίσης, δεν είμαστε μόνοι μας στην Ε.Ε. Επίσης, ακριβώς η αντίδραση των εταίρων μας στην Ε.Ε. έπρεπε να σου λέει ήδη πολλά.

Επίσης, όχι, όταν σκέφτεσαι ότι το να τους πετάξεις στη θάλασσα είναι λύση, ναι, δε νοιάζεσαι για τον κόσμο, ειδικά όταν λες ότι αυτό είναι το «καλό όλων». Μην αναφέρουμε ότι το δίλημμα δεν είναι «Λέσβος ή θάλασσα» - κάλλιστα μπορούν να μοιραστούν στην ενδοχώρα.

Τέλος, η Λέσβος δεν είναι νησί 20 χιλιάδων - με βάση την απογραφή του 2011 είχε 86.312 κατοίκους η περιφερειακή ενότητα Λέσβου.

Το ξέρω οτι η γνωμη μου έχει μηδαμινή αξία. Αυτοι ταλαιπωρουνται ομως οχι εγώ.
Οσο ξερολας μπορει να ειναι κάποιος σε ατομικο επιπεδο κ να μην ακούει το ιδιο ειναι και σε επιπεδο κρατών ηγετών. Ο Μητσοτάκιας νομιζει οτι πρέπει να φτιάξει δομές. Αντι να τους μοιράσει στην Ευρώπη. Ας συνεχισει να το πιστευει , χέστηκα, συντομα θα βρεθει σε νέα προβληματα. Οποτε μη μου λες οτι η γνωμη μου δεν εχει αξια λες και θα στεναχωρεθώ.

Στη θάλασσα τους πετάνε οι διακινητες με βάρκες που δεν ειναι αξιοπλοες. Οχι εγώ , μη μπερδεύεσαι.

Να μοιραστουν στην ενδοχώρα και να κάνουν ... τι; υπάρχει μέριμνα να δουλέψουν;
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
και πρέπει να τους κάνουμε περισσότερους; Όσο ο αριθμός τους είναι μικρός τόσο πιο μεγάλες είναι οι πιθανότητες πολιτισμικής, κοινωνικοοικονομικής ακόμα και θρησκευτικής αφομοίωσης.

Ένα ποστ πριν ισχυρίστηκες ότι είναι πολλοί και τώρα λες ότι ο αριθμός τους είναι μικρός.

Το ξέρω οτι η γνωμη μου έχει μηδαμινή αξία. Αυτοι ταλαιπωρουνται ομως οχι εγώ.

Στη θάλασσα τους πετάνε οι διακινητες με βάρκες που δεν ειναι αξιοπλοες. Οχι εγώ , μη μπερδεύεσαι.

Να μοιραστουν στην ενδοχώρα και να κάνουν ... τι; υπάρχει μέριμνα να δουλέψουν;

Όταν προτείνεις ως λύση να τους επιστρέφουμε σε μία χώρα που δε θα τους δεχθεί, τι εναλλακτική μένει από το να καταλήξουν στη θάλασσα;

Αν σε απασχολεί η μέριμνα που όντως δεν υπάρχει - γι' αυτό άλλωστε και πολλοί που έφυγαν από τη Μόρια επέστρεψαν εκεί πέρα - να διεκδικήσεις ίσα δικαιώματα και για τους πρόσφυγες, όχι την εκδίωξή τους από τη χώρα στην οποία νόμιμα βρίσκονται.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top