Πάσχα

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,754 μηνύματα.
Δεν έχω καταλάβει ακόμα Πάσχα, δεν έχω δει καν διαφημιση για Φρανκο Τζεφιρέλι , τι γίνεται φέτος; 🥲
Δεν χρειαζεται διαφημιση..ειναι θεσμος για αντεννα.Παρεπιπτοντως κοιταξα λιγο το προγραμμα της τβ...ο αντεννα το βαζει απο την ΜΠεμπτη.
Κατα τα αλλα δεν ειδα κατι βιβλικο και ωραιο βρε παιδια..πολυ μετρια κατασταση.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,943 μηνύματα.
έχει τύχει ναι..
έκανα και εγώ ενα refresh μνήμης με αφορμή αυτό που έγραψες.:)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Σε τρία μέρη θα προβληθεί φέτος στον Ant1 από το τίποτα που λέγανε κάτι είναι και αυτό.
Το πρώτο μέρος θα προβληθεί την Μεγάλη Πέμπτη στις 21.00, τ δεύτερο την Μεγάλη Παρασκευή και θα ολοκληρωθεί το βράδυ του Μεγάλου Σαββάτου την ίδια ώρα.
Παιδιά, δεν θα το δω, απλά άμα ακούσω τη μουσική από τη διαφημιση, τσακ, λέω Πάσχα :lol:

Και κάνω πλάκα φυσικά, από τους χαιρετισμούς που πρόλαβα μόνο 2 δυστυχώς, καταβαλα λίγο Πάσχα :)
Ανυπομονώ να πάω χωριό τη Πέμπτη να βάψουμε μαμά-εγγονή-γιαγιά αυγά ❤️

Το Πάσχα γενικά αν είσαι σε χωριό, λέει πολύ, άλλη χάρη στην εκκλησία, οι γυναίκες του χωριού έχουν πιο οργάνωση, γνωρίζονται ολοι μεταξύ τους κι ο επιτάφιος είναι πιο ευλαβικος.
Λατρεύω επίσης τη λειτουργία της Μεγάλης Πέμπτης, που ανάβουν ενα κερί σε κάθε ευαγγέλιο, και γίνεται μετά η αναπαράσταση της σταύρωσης του Χριστού με τα στεφάνια.

Στο δικό μου το χωριό έχει φάση, γιατί το χωριό μου απαρτίζεται από 2 κεντρικές εκκλησίες, στις 2 ακρες του χωριού, οπότε κι γίνονται 2 επιτάφιοι. Στην περιφορά συναντιουνται στη μέση και φωνάζουν οι παπαδες ο ένας στον άλλον Χριστός Ανέστη!

Η γιαγιά έχει στην αυλή ενα σωρό λουλούδια, βγαίνουν οι τουλίπες της τώρα, οι πασχαλιες 🪻μοσχομυριζουν τα τσουρέκια της μαμάς μου, οι ετοιμασίες.

Και η εκκλησία μας επειδή είναι της ζωοδόχου πηγής, έχουμε και πανηγύρι!

Τέλος, είναι η γιορτή μου τη τριτη μερα μετα το Πάσχα, αν και τη θυμούνται ελάχιστοι :worry:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Πωπω αυτο το αρνί και σε μένα μυρίζει... δεν μ αρέσει σαν κρέας.

Εκείνο που κρατιέμαι να μη ξεκοκαλίσω ειναι το γεμιστό σοκολατένιο τσουρεκάκι του Στεργίου.. :D
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,754 μηνύματα.
μια γεύση από τζατζίκι, αρνίλα και σφιχτό βραστό κόκκινο αυγό στο στόμα (και μπογιά στα χέρια), σε τραπεζώματα.
Βαλε και την ασπρη φανελα που λεει και ο βασιλοφρονας στη διαφημιση των τζμπο... :hehe: :hehe: :hehe:
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,696 μηνύματα.
Το Πάσχα θα έπρεπε να είναι μια ευκαιρία για σύνδεση με τη φύση μακριά από τη βουη και τις περισπάσεις .. Προσωπικά δεν αντέχω ούτε τα τραπεζωματα και τις μαζώξεις ,ούτε και την κρεατιλα που πλανάται στην ατμόσφαιρα ( δεν αγγίζω ούτε για πλάκα αμνοερίφια). Μου αρέσουν τα μικρά εκκλησάκια με κατάνυξη και η ηρεμία.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Το Πάσχα θα έπρεπε να είναι μια ευκαιρία για σύνδεση με τη φύση μακριά από τη βουη και τις περισπάσεις .. Προσωπικά δεν αντέχω ούτε τα τραπεζωματα και τις μαζώξεις ,ούτε και την κρεατιλα που πλανάται στην ατμόσφαιρα ( δεν αγγίζω ούτε για πλάκα αμνοερίφια). Μου αρέσουν τα μικρά εκκλησάκια με κατάνυξη και η ηρεμία.

Ένας ακόμη ευκολος άνθρωπος 😄

Σας φαντάζομαι σε ένα τραπέζι όλους μαζί με τη μουρη κατεβασμένη χαχα
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,696 μηνύματα.
Ένας ακόμη ευκολος άνθρωπος 😄

Σας φαντάζομαι σε ένα τραπέζι όλους μαζί με τη μουρη κατεβασμένη χαχα
Χθες έκανα 10 χλμ παραποταμια δίπλα στον Αξιό και μετά πικ-νικ στο γρασίδι. Ε αυτό είναι για μένα καλύτερο απο επίσημο τραπέζι ( σου είπε κανείς πως έχω κατεβασμένα μούτρα; )
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Ε με αυτά που διαβάζω δεν γουστάρει τα οικογενειακά ο ένας... Δεν νιώθει καλά με συγγενείς ο άλλος σας έκανα εικόνα μην ανησυχείς. Και να σ πω την αλήθεια καλυτερα αμα ειναι να χεις τη μουρη κατεβασμένη δεν έχει και νόημα να κάτσει ο άλλος στο τραπέζι μαζί σου. Απλά το διακομωδω γιατί σας έκανα εικόνα! 😄
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,696 μηνύματα.
Ε με αυτά που διαβάζω δεν γουστάρει τα οικογενειακά ο ένας... Δεν νιώθει καλά με συγγενείς ο άλλος σας έκανα εικόνα μην ανησυχείς. Και να σ πω την αλήθεια καλυτερα αμα ειναι να χεις τη μουρη κατεβασμένη δεν έχει και νόημα να κάτσει ο άλλος στο τραπέζι μαζί σου. Απλά το διακομωδω γιατί σας έκανα εικόνα! 😄
Ξέρεις πόσοι συγκεντρώνονται αυτές τις μέρες ,επειδή έτσι είθισται και συντρωνε με συγγενείς που αντικειμενικά δεν καμια όρεξη να δουν; θεωρείς όλους αυτούς πιο χαρούμενους;
Το ωραίο ξέρεις ποιο θα ήταν; να έχει ο άλλος την επιλογή να βρεθεί με ανθρώπους που πραγματικά χαίρεται να είναι μαζί τους , που του γεμίζουν την ψυχή ( δεν ε χει σημασία αν θα ήταν συγγενείς ή φίλοι)
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 994 μηνύματα.
Πολύ αργά φέτος Πάσχα, δεν είχε πέσει ποτέ Μάιο.
πόσο χρονων εισαι μικρούλη μου; Το 2002 έπεσε ακριβώς όπως τώρα: 5.5
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα ήθελα ρε παιδιά, να κάνω Πάσχα παραδοσιακό με αρνιά στη σούβλα, κρασί να κερνιέται άφθονο και πολύ χορό.
Καλά, το τελευταίο θα το κάνω έτσι κι αλλοιώς μόνη.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,270 μηνύματα.
Το ωραίο ξέρεις ποιο θα ήταν; να έχει ο άλλος την επιλογή να βρεθεί με ανθρώπους που πραγματικά χαίρεται να είναι μαζί τους , που του γεμίζουν την ψυχή ( δεν ε χει σημασία αν θα ήταν συγγενείς ή φίλοι)
Στην ηλικία μου πλέον αυτό κάνω. Η ζωή είναι μικρή για να την περνάς με ανθρώπους που δε γουστάρεις.
Υπογραφή: Η κακομούτσουνη ξινή :beee:
275263001_5475829979096154_5166741516312534511_n.jpg
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Ξέρεις πόσοι συγκεντρώνονται αυτές τις μέρες ,επειδή έτσι είθισται και συντρωνε με συγγενείς που αντικειμενικά δεν καμια όρεξη να δουν; θεωρείς όλους αυτούς πιο χαρούμενους;
Το ωραίο ξέρεις ποιο θα ήταν; να έχει ο άλλος την επιλογή να βρεθεί με ανθρώπους που πραγματικά χαίρεται να είναι μαζί τους , που του γεμίζουν την ψυχή ( δεν ε χει σημασία αν θα ήταν συγγενείς ή φίλοι)

Ξέρεις πόσοι απο αυτους που μου λές ειναι περίεργοι , επικριτικοί και μονόχνωτοι ;
γιατι να τους θεωρήσουμε ως αξιόπιστο σημείο αναφοράς λοιπον ;

κατα τα αλλα όποιος δε θέλει δεν έρχεται... καλύτερα κιόλας γιατι θα χαλάσει το κλίμα με τη στραβομουτσουνιαση του.

Κανενα θέμα ας μην έρθουν... εγω που δε πάω ψημένος για φασαρία μια χαρά ημουν μια ζωή σε τέτοια τραπέζια.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,060 μηνύματα.
Screenshot 2024-04-29 at 13-46-00 Facebook.png
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,099 μηνύματα.
Το Πάσχα είναι ωραίο καθώς μετά από τόσες εβδομάδες νηστείας ο οργανισμός εξεγείρεται ζητώντας κρέας. Σε σύγκριση με τα Χριστούγεννα θα έλεγα πως προτιμώ τα Χριστούγεννα όχι φυσικά για την εκτρωματική εμπορευματοποίηση με την οποία την συνέδεσαν οι αστοί με την γελοιοποίηση του Αγίου Βασιλείου αλλά λόγω καιρού, οικογενειακής θαλπωρής, σύνδεσης με τις αρχαιοελληνικές παραδόσεις μας (Ηλιούγεννα, χειμερινό ηλιοστάσιο). Το Πάσχα από την άλλη αν και ατόφια χριστιανική εορτή με βγάζει ένα φάντασμα του παρελθόντος. Έρχονται στο μυαλό σου εικόνες που ποτέ δεν έζησες, τις αγνές παλιές εποχές του χωριού όπου όλοι μαζί κάθονταν σε ένα ατελείωτο τραπέζι στο δρόμο και τώρα σε θυμίζει την αστίλα και τον εγωϊσμό που κυριάρχησε στις ανθρώπινες σχέσεις και όλοι έχουν ταμπουρωθεί στον στενό τους κύκλο (που ακόμα και εκεί πολλοί σέρνονται για να πάνε).

Συμπέρασμα, το Πάσχα με θυμίζει το πόσο πολύ έχει ξεπέσει η σύγχρονη ελληνική κοινωνία που έχασε τις αρχέγονες κοινοτικές βάσεις της, απώλεσε το ανήκομεν εις την κοινότητα και το εμείς έναντι του εγώ.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,910 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,060 μηνύματα.
440970592_1009969447153770_2021352877679284247_n.jpg
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,754 μηνύματα.
Καλα μιλαμε φετος η τιβι χειροτερα απο ποτε! Τιποτα βιβλικο.,να μυρισει λιγο πασχα ρε αδελφε/Το οπεν τωρα εχει μια παλαιολιθικη μαλακια με τον Χριστο σε κουρεμα εποχης(κριστοφερ πλαμερ) ...δηλαδη...ντιπ γουστο ρε φιλε τιποτα.


 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,087 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,918 μηνύματα.

Aπαράδεκτη απόφαση. Έπρεπε να δωθεί εξαίρεση όπως στο champions league. Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί να μεταφερθεί η πρωτομαγιά εφόσον σήμερα έγινε απεργία.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,658 μηνύματα.
Καλό Πάσχα με υγεία και ευτυχία σε όλους και σε όλες.

 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top