Παίζετε κάποιο μουσικό όργανο;

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,169 μηνύματα.
είχα κάνει προσπάθεια να μάθω κιθάρα. έμαθα κάποια βασικά ακόρντα, αλλά εκεί που έπρεπε να πάω ένα λέβελ παρακάτω και να μάθω μπαρέδες, τα σκάτωσα. τώρα που έχω κόψει και τένοντα στο αριστερό χέρι, δεν βλέπω να την ξαναπιάσω. κάποια στιγμή θέλω να πάρω ένα midi keyboard.
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαέστρος. Έχει γράψει 2,213 μηνύματα.
είχα κάνει προσπάθεια να μάθω κιθάρα. έμαθα κάποια βασικά ακόρντα, αλλά εκεί που έπρεπε να πάω ένα λέβελ παρακάτω και να μάθω μπαρέδες, τα σκάτωσα. τώρα που έχω κόψει και τένοντα στο αριστερό χέρι, δεν βλέπω να την ξαναπιάσω. κάποια στιγμή θέλω να πάρω ένα midi keyboard.
ο χειρότερος μου εφιάλτης..

Εγώ εμαθα τους μπαρέδες σε κυριολεκτικά 2 ώρες, δε ξερω γιατι θεωρουνται δυσκολοι
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,169 μηνύματα.
ο χειρότερος μου εφιάλτης..

Εγώ εμαθα τους μπαρέδες σε κυριολεκτικά 2 ώρες, δε ξερω γιατι θεωρουνται δυσκολοι

δεν ξέρω ρε γαμώτο. μάλλον έχω παράλυτο αριστερό χέρι. σκληρή κιθάρα. χοντρά δάχτυλα. όλα αυτά μαζί.

με τίποτα δεν μπόρεσα να μάθω. δεν πάει το χέρι με τίποτα. λογικά έπρεπε να κάνω πολλές ασκήσεις.
 

Μήτσος10

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μήτσος10 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 15 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 968 μηνύματα.
Φλογέρα στο δημοτικό. Από κει και πέρα το χάος
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαέστρος. Έχει γράψει 2,213 μηνύματα.
δεν ξέρω ρε γαμώτο. μάλλον έχω παράλυτο αριστερό χέρι. σκληρή κιθάρα. χοντρά δάχτυλα. όλα αυτά μαζί.
ισως και λαθος τεχνική.. Πιέζεις τα ταστα μπαρέ με το πλάι του δαχτύλου, και οχι το κρεας.
επίσης σπρώχνεις την κιθάρα προς τα πίσω και κρατάς αντίσταση με το σώμα σου και την πας μπροστά, ιδανικά ο μπαρές μπορει να πραγματοποιηθεί ακομα και χωρις τον αντιχειρα
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,169 μηνύματα.
ισως και λαθος τεχνική.. Πιέζεις τα ταστα μπαρέ με το πλάι του δαχτύλου, και οχι το κρεας.
επίσης σπρώχνεις την κιθάρα προς τα πίσω και κρατάς αντίσταση με το σώμα σου και την πας μπροστά, ιδανικά ο μπαρές μπορει να πραγματοποιηθεί ακομα και χωρις τον αντιχειρα

δεν ξέρω. ίσως έπρεπε να δοκιμάσω σε κλασσική κιθάρα με μεγάλα τάστα και πλαστικές χορδές, σαν αρχάριος και όχι σε ακουστική με στενή ταστιέρα και μεταλλικές χορδές. το θέμα είναι ότι δεν είχα υπομονή και δεν κόλλησα.
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαέστρος. Έχει γράψει 2,213 μηνύματα.
δεν ξέρω. ίσως έπρεπε να δοκιμάσω σε κλασσική κιθάρα με μεγάλα τάστα και πλαστικές χορδές, σαν αρχάριος και όχι σε ακουστική με στενή ταστιέρα και μεταλλικές χορδές. το θέμα είναι ότι δεν είχα υπομονή και δεν κόλλησα.
προσπ΄άθησε να το παλέψεις, τωρα δε ξερω κατα ποσο εναιι δυνατον με τον σχισμενο τενοντα

αν μπορεις σε κλασσικη δε θα μπορεις σε ακουστικη αλλα αμα μπορεις σε ακουστικη θα μπορεις και σε κλασσική...

Ουτως η αλλως εχουνε αλλο γκρουβ οι κλασσκιες
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,169 μηνύματα.
προσπ΄άθησε να το παλέψεις, τωρα δε ξερω κατα ποσο εναιι δυνατον με τον σχισμενο τενοντα

αν μπορεις σε κλασσικη δε θα μπορεις σε ακουστικη αλλα αμα μπορεις σε ακουστικη θα μπορεις και σε κλασσική...

Ουτως η αλλως εχουνε αλλο γκρουβ οι κλασσκιες

τώρα είμαι μείον ένα δάχτυλο. το μικρό δαχτυλάκι στο αριστερό χέρι είναι σχεδόν παράλυτο.
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαέστρος. Έχει γράψει 2,213 μηνύματα.
Ωφ... Λιγο δυσκολο τοτες.. Δε ξερω μαν
 

ROM32

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ROM32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
τώρα είμαι μείον ένα δάχτυλο. το μικρό δαχτυλάκι στο αριστερό χέρι είναι σχεδόν παράλυτο.
Που το πρόβλημα; Μάθε σαν αριστερόχειρες, ακόμα πιο απαιτητικό αλλά κατορθωτό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

δεν ξέρω ρε γαμώτο. μάλλον έχω παράλυτο αριστερό χέρι. σκληρή κιθάρα. χοντρά δάχτυλα. όλα αυτά μαζί.

με τίποτα δεν μπόρεσα να μάθω. δεν πάει το χέρι με τίποτα. λογικά έπρεπε να κάνω πολλές ασκήσεις.
Η κιθάρα είναι δύσκολο όργανο, ίσως από τα δυσκολότερα συνήθη και γνωστά όργανα, θέλει πολύ υπομονή.Βασικα όλα σχεδόν τα έγχορδα θα έλεγα είναι γενικά δυσκολότερα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

είχα κάνει προσπάθεια να μάθω κιθάρα. έμαθα κάποια βασικά ακόρντα, αλλά εκεί που έπρεπε να πάω ένα λέβελ παρακάτω και να μάθω μπαρέδες, τα σκάτωσα. τώρα που έχω κόψει και τένοντα στο αριστερό χέρι, δεν βλέπω να την ξαναπιάσω. κάποια στιγμή θέλω να πάρω ένα midi keyboard.
Μπαρές εύκολος, δεν είναι δύσκολος, οι ριμαδες συγχορδίες είναι δύσκολες, δεν ανοίγει εύκολα το χέρι και δεν πατάς καλά πολλές φορές.
 
Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Μπαρές εύκολος, δεν είναι δύσκολος, οι ριμαδες συγχορδίες είναι δύσκολες, δεν ανοίγει εύκολα το χέρι και δεν πατάς καλά πολλές φορές.
Πριν φτάσεις στα ανοίγματα πρέπει να φέρεις το χέρι στη σωστή θέση. Ο αντίχειρας πρέπει να είναι μέσα, περίπου στο μέσο της ταστιέρας.

KAKO (μόνο για ηλεκτρική)
1715757089421.png


ΚΑΛΟΥΤΣΙΚΟ (για jazz)
1715757164661.png


ΚΑΛΟ (για τα πάντα)
1715757202776.png
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Μην τα παρατάς φίλε μου, αν δεν είναι απόλυτα λειτουργικό το μικρό δάχτυλο, βοήθησε το με μια κιθάρα που υποστηρίζει το χαμηλό tension (και με τις αντίστοιχες χορδές), που είναι μαλακή δηλαδή και να είσαι σίγουρος πως θα νιώσεις πολύ πιο άνετα στην ταστιέρα της. Επίσης, δεν είναι πάντα απαραίτητο να παίξεις όλες τις νότες μιας συγχορδίας, οπότε μπορείς να δίνεις και "ρεπό" στο ταλαιπωρημένο δάχτυλο σου.
 

ROM32

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ROM32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Πριν φτάσεις στα ανοίγματα πρέπει να φέρεις το χέρι στη σωστή θέση. Ο αντίχειρας πρέπει να είναι μέσα, περίπου στο μέσο της ταστιέρας.

KAKO (μόνο για ηλεκτρική)
View attachment 132613

ΚΑΛΟΥΤΣΙΚΟ (για jazz)
View attachment 132614

ΚΑΛΟ (για τα πάντα)
View attachment 132615
Την ξέρω την σωστή θέση, αλλά και πάλι δύσκολες ειναι, όχι όλες, αλλά κάποιοι συνδυασμοί είναι άστα να πάνε...
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Την ξέρω την σωστή θέση, αλλά και πάλι δύσκολες ειναι, όχι όλες, αλλά κάποιοι συνδυασμοί είναι άστα να πάνε...
Όσο δύσκολο και να είναι κάτι, αν η τεχνική είναι σωστή (δεν μελετάς δηλαδή το ίδιο το λάθος) τότε με αργή μελέτη και με την βασική αρχή της οικονομίας κινήσεων, γίνεται σταδιακά ευκολότερο.

Τα ανοίγματα είναι άλλη ιστορία βέβαια, θέλει σωστή κατεύθυνση από μικρή ηλικία όταν ακόμα τα δάχτυλα πλάθονται εύκολα. Ασκήσεις με λεγκάτα 1-3, 2-4, στην αρχή και εν συνεχεία 1-4, 2-5 είναι ο καλύτερος τρόπος να αποκτήσεις πλαστικότητα.
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαέστρος. Έχει γράψει 2,213 μηνύματα.
To 'χω καημό να μάθω κρητική λύρα. Δε ξερω γιατί, δεν ακούω κρητική λύρα. Θεωρητικά θα μου ητανε πιο ευκολο λαούτο που το μπορώ αφου το'χω με τα νυκτά, αλλα το χω μερακι για καποιον λογο τελετυαια
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top