• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.

ag97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ag97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Τι 7 μήνες που ειπα με 8 που λέει ο μπουρλας... :P

Το Ισραήλ να ξέρεις από Απρίλιο αν θυμάμαι καλά παραγειλε ξανά μαζικά τις δόσεις για τον πληθυσμό της έτοιμο προς χρήση για φθινόπωρο....(απλά το αναφέρω)
"Η πρόεδρος της Εθνικής Επιτροπής Εμβολιασμών Μαρία Θεοδωρίδου αναφέρθηκε σε μια πολυκεντρική μελέτη, η οποία κατέληξε στο ότι τα αντισώματα -όσων έχουν νοσήσει ή εμβολιαστεί- παραμένουν μέχρι και για 13 μήνες και μειώνουν την πιθανότητα της επαναλοίμωξης. Η κ. Θεοδωρίδου τόνισε χαρακτηριστικά ότι πρόκειται για την «πρώτη μελέτη που επιβεβαιώνει την παραμονή εξουδενωτικών αντισωμάτων και την μείωση του κινδύνου επαναλοίμωξης».

«Η μελέτη συμπεριέλαβε πάνω από 1.300 άτομα που νόσησαν και εμβολιάστηκαν», τόνισε, λέγοντας ότι η μελέτη είναι ενθαρρυντική, καθώς «είναι η πρώτη που μιλά για προστασία από την ανοσία μεγαλύτερη του ενός έτους».


Δεν ισχύει ότι οι μεταλλάξεις αδυνατίζουν την ισχύ των εμβολίων, είπε για να υπογραμμίσει: «Ο κύριος τρόπος αντιμετώπισης των μεταλλάξεων είναι ο άμεσος εμβολιασμός όλων». "


ο Μπουρλά και ο κάθε Μπουρλά να πουλήσει θέλει..τις αποφάσεις όμως πρέπει να τις λαμβάνουμε με επιστημονική λογική όχι με την εμπορική ούτε με την εκάστοτε πολιτική σκοπιμότητα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Ινδιάνικες υποθέσεις είναι αυτά!!! ΟΥΓΚ!!! μίλησα...
Βρε δενε χω θεμα να μου μιλας,η ακομα και να σχολιαζεις τα μηνυματα μου.Δεν θελω να εκμεταλευεσαι οτι γραφω για την αστρα για να κανεις αντεμβολιαστικη προπαγανδα,μην το παιζεις κινεζος,το καταλαβες.

ΥΓ Ε οχι και Ινδιανικες...ινδικες. :P
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

"Η πρόεδρος της Εθνικής Επιτροπής Εμβολιασμών Μαρία Θεοδωρίδου αναφέρθηκε σε μια πολυκεντρική μελέτη, η οποία κατέληξε στο ότι τα αντισώματα -όσων έχουν νοσήσει ή εμβολιαστεί- παραμένουν μέχρι και για 13 μήνες και μειώνουν την πιθανότητα της επαναλοίμωξης. Η κ. Θεοδωρίδου τόνισε χαρακτηριστικά ότι πρόκειται για την «πρώτη μελέτη που επιβεβαιώνει την παραμονή εξουδενωτικών αντισωμάτων και την μείωση του κινδύνου επαναλοίμωξης».

«Η μελέτη συμπεριέλαβε πάνω από 1.300 άτομα που νόσησαν και εμβολιάστηκαν», τόνισε, λέγοντας ότι η μελέτη είναι ενθαρρυντική, καθώς «είναι η πρώτη που μιλά για προστασία από την ανοσία μεγαλύτερη του ενός έτους».


Δεν ισχύει ότι οι μεταλλάξεις αδυνατίζουν την ισχύ των εμβολίων, είπε για να υπογραμμίσει: «Ο κύριος τρόπος αντιμετώπισης των μεταλλάξεων είναι ο άμεσος εμβολιασμός όλων». "


ο Μπουρλά και ο κάθε Μπουρλά να πουλήσει θέλει..τις αποφάσεις όμως πρέπει να τις λαμβάνουμε με επιστημονική λογική όχι με την εμπορική ούτε με την εκάστοτε πολιτική σκοπιμότητα.
Ακριβως αυτο εγραφα και εγω χτες.:thumbup:
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,444 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Ο κοσμος το εχει τουμπανο και η κυβερνηση κρυφο καμαρι Για τον 35χρονο ακομα λενε θα δουμε..η κυβερνηση.Οι γιατροι ειναι σιγουροι.

Εμβόλιο AstraZeneca: Τέσσερις νέες περιπτώσεις θρομβώσεων στη Γαλλία - Πέθαναν οι δύο ασθενείς

Τέσσερις νέες περιπτώσεις θρομβώσεων που συνδέονται με το εμβόλιο της AstraZeneca για την Covid-19, καταγράφηκαν στη Γαλλία από τις 23 Απριλίου μέχρι τις 6 Μαΐου, σύμφωνα με τις υγειονομικές αρχές της χώρας. Οι δύο από αυτούς τους ασθενείς πέθαναν.


Από την έναρξη των εμβολιασμών με το συγκεκριμένο σκεύασμα έχουν αναφερθεί 34 περιπτώσεις σπάνιων θρομβώσεων, οι 11 εκ των οποίων ήταν θανατηφόρες. Συνολικά, μέχρι τις 6 Μαΐου, είχαν χορηγηθεί περισσότερες από 4.068.000 δόσεις του εμβολίου αυτού, με βάση τα στοιχεία του Γαλλικού Οργανισμού Φαρμάκων (ANSM).

Οι τέσσερις νέες περιπτώσεις αφορούν δύο γυναίκες ηλικίας 60-70 ετών και δύο άνδρες ηλικίας 50-60 ετών. Οι επιπλοκές που παρατηρήθηκαν εγκεφαλική φλεβική θρόμβωση, στους δύο από αυτούς τους ανθρώπους, μια σπλαχνική φλεβική θρόμβωση και μία εν τω βάθει φλεβική θρόμβωση με πνευμονική εμβολή.

Από τις 19 Μαρτίου το εμβόλιο Vaxzevria της AstraZeneca χορηγείται στη Γαλλία μόνο σε άτομα ηλικίας άνω των 55 ετών.

 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Τελεια , θα διαφημιστουμε χωρις να ριξουμε καποιο χρημα και θα κανει καλο στον τουρισμο (ισως και οχι) :playboy:
1621275752816.png

1621276040317.png


Βασιλακοπουλος : Ο κόσμος δεν πρέπει να ζει λες και έχουμε επιστρέψει στην κανονικότητα γιατί κάτι τέτοιο δεν ισχύει σε καμία περίπτωση, χρειάζεται προσοχή
Τωρα που εχουμε ανοιξει τα παντα....
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Βρε δενε χω θεμα να μου μιλας,η ακομα και να σχολιαζεις τα μηνυματα μου.Δεν θελω να εκμεταλευεσαι οτι γραφω για την αστρα για να κανεις αντεμβολιαστικη προπαγανδα,μην το παιζεις κινεζος,το καταλαβες.
我明白了 :crazy: :cool::cool::cool:
ΥΓ Ε οχι και Ινδιανικες...ινδικες. :P
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Εγώ αναφέρθηκα στους Ινδιάνους της Αμερικής που συνήθιζαν να κλείνουν την κουβέντα τους, με ένα ΟΥΓΚ!!! :clapclap::crazy::crazy::crazy:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τί να πω για το δικό μου δείγμα;

Το δικό μου είστε οι δυο σας...

Υπέθεσα, οτι και οι δύο ενδιαφέρεστε για μία εργασιακή σχέση, με εξαιρετικά υψηλές απαιτήσεις.


Επίσης, θεώρησα οτι και οι δύο πήρατε δείγμα που είναι αξιόπιστο για εσάς.

Η απόκλιση, είναι πολύ μεγάλη για να την υπολογίσω ως αληθή.

Οπότε, μια επανάληψη της έρευνας που κάνατε, είναι επιβεβλημένη.

Με μπερδέψατε.

Υ.Γ. παρά τις ημερομηνίες οι οποίες ήταν κλειστές, σας δίδετε η δυνατότητα επανελέγχου του δείγματος.
Και αυτό λόγω της σοβαρότητος της κατάστασης στην οποία έχουμε περιέλθει και δεν επιτρέπει αστειότητες.
Μάξιμε, δεν έκανα και ποσοτική έρευνα, απλά με καμιά ντουζίνα άτομα κάτω των 30 που έτυχε σε όλο αυτό το διάστημα να συζητήσουμε περί του θέματος τα ποσοστά ήταν μοιρασμένα. Οι μισοί είπαν θα το κάνουν και οι άλλοι μισοί ότι λογικά δεν θα το κάνουν.

Αυτοί που είπαν θα το κάνουν ήταν σίγουροι πάντως, οι υπόλοιποι όχι, μέσες άκρες είπαν ότι αν υποχρεωθούν (έστω έμμεσα) λογικά θα το κάνουν.

Υ.Γ: Το bold με έκαψε, αλήθεια.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Μάξιμε, δεν έκανα και ποσοτική έρευνα, απλά με καμιά ντουζίνα άτομα κάτω των 30 που έτυχε σε όλο αυτό το διάστημα να συζητήσουμε περί του θέματος τα ποσοστά ήταν μοιρασμένα. Οι μισοί είπαν θα το κάνουν και οι άλλοι μισοί ότι λογικά δεν θα το κάνουν.

Αυτοί που είπαν θα το κάνουν ήταν σίγουροι πάντως, οι υπόλοιποι όχι, μέσες άκρες είπαν ότι αν υποχρεωθούν (έστω έμμεσα) λογικά θα το κάνουν.
Ηλία, να υποθέσω οτι είσαι γεννημένος το 1990, την ίδια χρονιά με τον μικρό μου υιό.



Αρχικά θα σου πω οτι βρήκα μια καλή ευκαιρία να παίξω λίγο. Δηλαδή, να σας πειράξω.

Τί να κάνω; παιδιά μου είστε, να μη δικαιούμαι μια κουβέντα παραπάνω απο εσάς;

Τεσπα, δικαιούμαι δεν δικαιούμαι, εγώ αυθαιρετώντας, το έκανα δικαιούμαι. Και δεν έχει σημασία η σύγκριση που έκανα. Ηταν χάριν του πειράγματος. :morning1:



Πάμε ποιο κάτω.



Να σου πω τους προβληματισμούς μου.



Αυτά που ζω σήμερα, μοιάζουν με ένα πρόβλημα πρακτικής αριθμητικής για πολύ δυνατούς λύτες.



Εχουμε, έναν ιό, που τουλάχιστον στην Ελλάδα, αναλύοντας τους νεκρούς το 2019 και το 2020, δεν βλέπουμε κάποια διαφορά. Ενα στοιχείο αυτό.



Βλέπουμε σήμερα, να δικαιολογούνται θάνατοι σε άλλες αιτίες, σε αντίθεση με αυτό που συνέβαινε την προηγούμενη χρονιά.

Βλέπουμε να υποβαθμίζονται καταστάσεις, όπως έκθεση της Μεγάλης Βρετανίας που δείχνει νεκρούς απο εμβολιασμούς σε δύο μήνες. Απο τον Δεκέμβριο του 20 και έως τον Φεβρουάριο του 21.

Κανείς δεν μιλάει γιαυτήν.

Επίσης, είναι τόσες οι πληροφορίες, που αδύνατον να αποκωδικοποιηθούν και όποιος νομίζει οτι μπορεί, ας βγει μπροστά να το πει.





Επίσης, πιστεύω οτι η αλήθεια είναι μπροστά μας. Είναι φανερή. Αλλο αν δεν είμαστε σε θέση να την δούμε.

Και το χειρότερο απο όλα είναι η άριστη γνώση που έχουν για εμάς.



Και όσο περνάει ο καιρός, τόσο και θα συνεχίσουν να μας δείχνουν τον δρόμο που έχουν έτοιμο για εμάς.

Και ως συνήθως εμείς και ας μην είμαστε εσύ και εγώ, πηγαίνουμε με τις μηχανές στο φούλ, σε ένα δρόμο με πολλές και άγνωστες δυσκολίες...

και δεν βλέπω να ταιριάζει η ρήση: <<με βάρκα την ελπίδα>>.



Είναι κάτι το πρωτόγνωρο για όλους μας.

Οτι επιλογή και αν κάνουμε με βάση τις πληροφορίες που έχουμε, αυτή θα είναι ανάλογη με αυτές και προβλέψιμη.
Υ.Γ: Το bold με έκαψε, αλήθεια.
我明白了 αν εννοείς αυτό, θα σου πω οτι η ερμηνεία του είναι : το κατάλαβα :morning1:

Τί να κάνω; με είπε Κινέζο και έπρεπε να σταθώ στο ύψος μου...:cool:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ηλία, να υποθέσω οτι είσαι γεννημένος το 1990, την ίδια χρονιά με τον μικρό μου υιό.

Αρχικά θα σου πω οτι βρήκα μια καλή ευκαιρία να παίξω λίγο. Δηλαδή, να σας πειράξω.
Τί να κάνω; παιδιά μου είστε, να μη δικαιούμαι μια κουβέντα παραπάνω απο εσάς;
Τεσπα, δικαιούμαι δεν δικαιούμαι, εγώ αυθαιρετώντας, το έκανα δικαιούμαι. Και δεν έχει σημασία η σύγκριση που έκανα. Ηταν χάριν του πειράγματος. :morning1:

Πάμε ποιο κάτω.

Να σου πω τους προβληματισμούς μου.

Αυτά που ζω σήμερα, μοιάζουν με ένα πρόβλημα πρακτικής αριθμητικής για πολύ δυνατούς λύτες.

Εχουμε, έναν ιό, που τουλάχιστον στην Ελλάδα, αναλύοντας τους νεκρούς το 2019 και το 2020, δεν βλέπουμε κάποια διαφορά. Ενα στοιχείο αυτό.

Βλέπουμε σήμερα, να δικαιολογούνται θάνατοι σε άλλες αιτίες, σε αντίθεση με αυτό που συνέβαινε την προηγούμενη χρονιά.
Βλέπουμε να υποβαθμίζονται καταστάσεις, όπως έκθεση της Μεγάλης Βρετανίας που δείχνει νεκρούς απο εμβολιασμούς σε δύο μήνες. Απο τον Δεκέμβριο του 20 και έως τον Φεβρουάριο του 21.
Κανείς δεν μιλάει γιαυτήν.
Επίσης, είναι τόσες οι πληροφορίες, που αδύνατον να αποκωδικοποιηθούν και όποιος νομίζει οτι μπορεί, ας βγει μπροστά να το πει.


Επίσης, πιστεύω οτι η αλήθεια είναι μπροστά μας. Είναι φανερή. Αλλο αν δεν είμαστε σε θέση να την δούμε.
Και το χειρότερο απο όλα είναι η άριστη γνώση που έχουν για εμάς.

Και όσο περνάει ο καιρός, τόσο και θα συνεχίσουν να μας δείχνουν τον δρόμο που έχουν έτοιμο για εμάς.
Και ως συνήθως εμείς και ας μην είμαστε εσύ και εγώ, πηγαίνουμε με τις μηχανές στο φούλ.
Καλά έκανες και μας "πειραξες", προσωπικά δεν πειράχτηκα καθόλου, απλά δεν κατάλαβα τι εννοούσες.

Τώρα στο θέμα του κόβιντ να σου πω την αλήθεια δεν έχω να πω πολλά, είναι κάτι που με έχει κουράσει και ακούγονται τόσα πολλά από τόσους πολλούς, σχετικούς και άσχετους με το θέμα παντού.

Οπότε προτιμότερη η σιωπή.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Καλά έκανες και μας "πειραξες", προσωπικά δεν πειράχτηκα καθόλου, απλά δεν κατάλαβα τι εννοούσες.
Αν και απέχω απο την πολιτική, στο πείραγμα που σας έκανα, χρησιμοποίησα το εξής: <<πολιτικός είναι αυτός που όταν έχει να πει κάτι, δεν λέει τίποτα. Και όταν δεν έχει να πει τίποτα, τότε να λέει πολλά>>.
Τώρα στο θέμα του κόβιντ
Θα συμφωνήσω και θα σου πω ποιο κάτω για το πώς βλέπω τον <<ιό>>. Δηλ. δεν τον αποκαλώ όπως εσύ και αυτό γιατι δεν μου κάθετε καλά, ούτε να τον γράψω. Κόντρα λοιπόν και όσο μπορούμε στον <<ιό>>, δηλαδή, όσο μας παίρνει.
να σου πω την αλήθεια δεν έχω να πω πολλά, είναι κάτι που με έχει κουράσει και ακούγονται τόσα πολλά από τόσους πολλούς, σχετικούς και άσχετους με το θέμα παντού.
Είναι μεγάλη τέχνη να σκεπάζεις φωνές ειδικών και να προβάλεις φωνές παρατρεχάμενων που τους έχεις ονομάσει εδικούς...
Οπότε προτιμότερη η σιωπή.
Διάκριση θέλει Ηλία, διάκριση...
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,444 μηνύματα.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,980 μηνύματα.
Screenshot_20210518-123812_Chrome.jpg
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
καραντινοβαρεμάρα βολ100

Έλεγα έκανα αντισώματα αλλά το πέρασα τόσο ελαφριά που παίζει να ναι ελάχιστα ως τίποτα. @Nelliel να πάω να κάνω καμιά εξέταση αντισωμάτων; :hehe:
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
καραντινοβαρεμάρα βολ100

Έλεγα έκανα αντισώματα αλλά το πέρασα τόσο ελαφριά που παίζει να ναι ελάχιστα ως τίποτα. @Nelliel να πάω να κάνω καμιά εξέταση αντισωμάτων; :hehe:
Τι τον αρπαξες; Ειναι σιγουρο μωρε;Εκανες τεστ και ησουν θετικη; Για λεγε!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κατα τα αλλα ειναι μια εξαιρετικα σπανια επιπλοκη! Φαντασου να μην ηταν και σπανια!:jumpy:

Κρήτη: Νέο περιστατικό θρόμβωσης - Στο νοσοκομείο 47χρονη 15 μέρες μετά τον εμβολιασμό της με AstraZeneca

Στο νοσοκομείο νοσηλεύεται μια 47χρονη γυναίκα, 15 μέρες μετά τον εμβολιασμό της με το εμβόλιο της Astrazeneca. Η οικογένεια της 47χρονης, μητέρας δύο παιδιών, υποστηρίζει ότι όλα ξεκίνησαν όταν εμβολιάστηκε στις 3 Μαΐου στον Άγιο Νικόλαο.

Η γυναίκα νοσηλεύεται στην Νευροχειρουργική κλινική του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Ηρακλείου, έχοντας - σύμφωνα με πληροφορίες από το συγγενικό της περιβάλλον που επικαλείται το cretalive.gr - παράλυση σε όλο της το σώμα, ενώ φαίνεται να έχει υποστεί και εγκεφαλικό.


Σύμφωνα με όσα αναφέρονται, μετά τον εμβολιασμό της ανέβασε πυρετό και άρχισε να έχει ενοχλήσεις στα άκρα. Την επόμενη ημέρα και καθώς ο πονοκέφαλος επιδεινωνόταν, απευθύνθηκε στον αγροτικό γιατρό της περιοχής, ο οποίος την παρέπεμψε ως επείγουσα περίπτωση στο νοσοκομείο του Αγίου Νικολάου. Αφού έγινε εισαγωγή, μεταφέρθηκε εσπευσμένα στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο στο Ηράκλειο.

Όπως αναφέρει η ιστοσελίδα cretalive.gr, στο ΠΑΓΝΗ, υποβλήθηκε σε αξονική τομογραφία, και στη συνέχεια της δόθηκε εξιτήριο, με την οδηγία να κάνει μια μαγνητική. Ωστόσο, τα συμπτώματα επέμεναν και τελικά στις 12 Μαΐου η 47χρονη μεταφέρθηκε σε πολύ άσχημη κατάσταση στο Βενιζέλειο Νοσοκομείο, το οποίο και εφημέρευε. Όταν η γυναίκα υποβλήθηκε σε μαγνητική διαπιστώθηκε, σύμφωνα με το cretalive.gr, θρόμβος στον εγκέφαλο. Λόγω της κατάστασή της κρίθηκε αναγκαίο να διακομιστεί στο Πανεπιστημιακό, όπου και εξακολουθεί να νοσηλεύεται.

Η οικογένειά της υποστηρίζει ότι οι γιατροί συσχετίζουν το περιστατικό με το εμβόλιο, ωστόσο ακόμα δεν έχουν δοθεί επίσημες διευκρινίσεις για το θέμα. Την ίδια ώρα, όπως αναφέρουν οι ίδιες πληροφορίες, έχει ξεκινήσει έρευνα στο ΠΑΓΝΗ για τον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίστηκε η περίπτωση της από την πρώτη στιγμή που έφτασε εκεί.

Σημειώνεται ότι το νέο περιστατικό έρχεται ενώ ο ΕΟΦ ήδη εξετάζει την υπόθεση του 35χρονου που εμφάνισε θρομβώσεις μετά τον εμβολιασμό του. "Να ξέρετε ότι η Εθνική Επιτροπή Εμβολιασμών ενημερώνεται από την Επιτροπή Φαρμακοεπαγρύπνησης. Δηλαδή όλα τα στοιχεία που αφορούν στον ασθενή, το ιστορικό, τα ευρήματα, όλα πηγαίνουν προς έλεγχο σχολαστικό σε αυτή την Επιτροπή. Επομένως νομίζω ότι η κίτρινη κάρτα του νέου, ο οποίος πάει καλά να το πούμε και αυτό, στάλθηκε στον ΕΟΦ το Σάββατο. Θα έχετε λίγη υπομονή, να ολοκληρωθούν οι εξετάσεις και το τελικό πόρισμα θα σας ανακοινωθεί", τόνισε η πρόεδρος της Εθνικής Επιτροπής Εμβολιασμού αναφερόμενη στην υπόθεση κατά τη διάρκεια της ενημέρωσης για το πρόγραμμα της εθνικής εμβολιαστικής κάλυψης.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και δευτερη και σιγουρα ειναι αλλη γιατι το ειπαν τωρα και στον ΣΚΑΙ.

Κρήτη: Στο νοσοκομείο 44χρονη μετά τον εμβολιασμό της με AstraZeneca

Στο νοσοκομείο Βενιζέλειο νοσηλεύεται μια 44χρονη γυναίκα η οποία είχε εμβολιαστεί με την πρώτη δόση του εμβολίου της AstraZeneca. Επτά μέρες μετά την πρώτη δόση του εμβολίου άρχισε να εμφανίζει τα πρώτα συμπτώματα, μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο και έγινε εισαγωγή της στην Αιματολογική κλινική.

Σύμφωνα με το διευθυντή της ιατρικής υπηρεσίας του Βενιζελείου κ. Λυδάκη «η γυναίκα εισήχθη την Τετάρτη 12 Μαϊου και είχε ελαφρά συμπτώματα γενικής φύσεως. Υπεβλήθη σε εργαστηριακό έλεγχο όπου διαπιστώθηκε διαταραχή πηκτικότητας που ταιριάζει με το σύνδρομο που περιγράφεται μετά τον εμβολιασμό, ωστόσο δεν έχει εμφανίσει καμία επιπλοκή. .Παρακολουθείται για να αποκλειστούν άλλα νοσήματα. Ίσως μετά να καταλήξουμε ότι υπάρχει αιτιολογική συσχέτιση με το εμβόλιο .Είναι ένα νέο σύνδρομο και δεν γνωρίζουμε πως εξελίσσεται».


Όπως αναφέρει η ιστοσελίδα neakriti.gr, η υπόθεση της 44χρονης. μητέρας τριών παιδιών, διερευνάται και μέχρι στιγμής οι γιατροί δεν έχουν συσχετίσει με βεβαιότητα το περιστατικό με το εμβόλιο, καθώς οι εξετάσεις συνεχίζονται, όπως και η παρακολούθηση της υγείας της.


Τι λέει ο σύζυγός της
Ο σύζυγος της 44χρονης μίλησε στο neakriti.gr και αναφέρθηκε στην περιπέτεια της 44χρονης, η οποία ξεκίνησε μια εβδομάδα μετά τον εμβολιασμό της στις 6 Μαΐου. «Η γυναίκα μου λοιπόν μια εβδομάδα μετά και συγκεκριμένα την περασμένη Τετάρτη, ήταν σε άσχημη κατάσταση, με έντονη θολούρα στα μάτια, πονοκέφαλο και πίεση στο κεφάλι. Από την πρώτη στιγμή υπήρχε υποψία γιατί τα συμπτώματα αναφέρονται από την Ελληνική Αιματολογική Εταιρείας ως επακόλουθα του εμβολιασμού. Επισκεφθήκαμε το Βενιζέλειο, αναφέραμε τα συμπτώματα και πλέον μέχρι σήμερα παραμένει νοσηλευόμενη στην Αιματολογική Κλινική και γνωρίζουμε, σύμφωνα και με τους γιατρούς ότι πρόκειται για θρομβοπενία και έχει καταθέτει κίτρινη κάρτα στον ΕΟΦ», ανέφερε.
«Η γυναίκα μου είναι σήμερα σε αρκετά καλή κατάσταση και δέχεται ισχυρή θεραπεία. Οι γιατροί που είναι από την πρώτη στιγμή από πάνω της, δεν την έχουν αφήσει λεπτό από τα μάτια τους, προχωρώντας σε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις, έχοντας μου αναφέρει ότι παρακολουθούν την κατάσταση της υγείας της , αλλά ωστόσο δεν μπορούν προς το παρόν να εγγυηθούν για το πώς θα εξελιχθεί η κατάσταση της υγείας της», συμπλήρωσε
Υπενθυμίζεται ότι νωρίτερα έγινε γνωστό ότι άλλη μια γυναίκα, 47 ετών, νοσηλεύεται στο ΠΑΓΝΗ. Η 47χρονη είχε κάνει το εμβόλιο της Astrazeneca στις 3 του μήνα, με την οικογένειά της να υποστηρίζει ότι όλα ξεκίνησαν από τότε.
Κατα τα αλλα ειπαμε,εξαιρετικα σπανια περιπτωση.:dizzy2:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Τι τον αρπαξες; Ειναι σιγουρο μωρε;Εκανες τεστ και ησουν θετικη; Για λεγε!
Με κόλλησε η μάνα μου που κόλλησε στη δουλειά. Αλλά πέρασε και δεν ακούμπησε. :P
Μια μέρα δέκατα με πονοκέφαλο και βήχας που όσο περνούσαν οι μέρες αραίωνε. Απλώς η μανούλα είχε πυρετό περισσότερες μέρες (με φριχτό πονοκέφαλο) αλλά εντάξει υποχώρησε.
Γρίπη χειρότερα έχουμε περάσει ξέρω γω.
 

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
η αδερφη μου εκανε το αστρα
ανεβασε οντως 39.5 το βραδυ αλλα τωρα ειναι μια χαρα και παει για μια βολτα ... πολυ αποτομα επεσε ειναι η αληθεια και δεν νοιωθει τπτ τωρα
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Με κόλλησε η μάνα μου που κόλλησε στη δουλειά. Αλλά πέρασε και δεν ακούμπησε. :P
Μια μέρα δέκατα με πονοκέφαλο και βήχας που όσο περνούσαν οι μέρες αραίωνε. Απλώς η μανούλα είχε πυρετό περισσότερες μέρες (με φριχτό πονοκέφαλο) αλλά εντάξει υποχώρησε.
Γρίπη χειρότερα έχουμε περάσει ξέρω γω.
Ενταξει παλι καλα,περαστικα σου !
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top