Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

finesse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η finesse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Δεν ξέρω ,δεν το έχω περάσει γιατί άμα βγουν σπυράκια τρέχα γυρεύε μετά
εσυ?
Μια πρώτη εκτίμηση μπορεί να γίνει βάσει εμπειρίας σου με ξυράφι. Έχεις ξυριστεί; Είχες ερεθισμούς; Από εκεί και πέρα, δοκιμάζοντας και βλέποντας. Άλλοι δεν καταλαβαίνουν τίποτα και άλλοι ψάχνονται μέχρι να βρουν τον combo που τους αφήνει ήρεμο το δέρμα. Και, φυσικά, παίζει ρόλο και η μηχανή.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Μια πρώτη εκτίμηση μπορεί να γίνει βάσει εμπειρίας σου με ξυράφι. Έχεις ξυριστεί; Είχες ερεθισμούς; Από εκεί και πέρα, δοκιμάζοντας και βλέποντας. Άλλοι δεν καταλαβαίνουν τίποτα και άλλοι ψάχνονται μέχρι να βρουν τον combo που τους αφήνει ήρεμο το δέρμα. Και, φυσικά, παίζει ρόλο και η μηχανή.
Ναι ,αλλά όχι ολόκληρος ...σε κάποια σημεία μόνο

Έβαλα πριν οινόπνευμα ,έβαλα οινόπνευμα στο ξυράφι .Ξυριστικα στα μέρη που ήθελα όπως λαιμό και μάγουλα και μετά έβαλα ξανά οινόπνευμα.Και μετά μπάνιο

Έβγαλα ελάχιστα ....απλά αναρωτιομουν αν βγαζει σε όλους σπυράκια όταν ξυρίζονται ή μήπως είναι μόνο την πρώτη φορά
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Ναι ,αλλά όχι ολόκληρος ...σε κάποια σημεία μόνο

Έβαλα πριν οινόπνευμα ,έβαλα οινόπνευμα στο ξυράφι .Ξυριστικα στα μέρη που ήθελα όπως λαιμό και μάγουλα και μετά έβαλα ξανά οινόπνευμα.Και μετά μπάνιο

Έβγαλα ελάχιστα ....απλά αναρωτιομουν αν βγαζει σε όλους σπυράκια όταν ξυρίζονται ή μήπως είναι μόνο την πρώτη φορά
μπορει να φταιει που ειναι η πρωτη φορα,μετα αν σου ξαναγινει μπορει το δερμα σου να ειναι ευαισθητο οποτε εκει βλεπεις τι σου ταιριαζει πιο πολυ γιαυτο επιλεγεις και το ξυραφι εκεινο με τους λιγοτερους ερεθισμους και αυτο θα το βρεις δοκιμαζοντας.
 

finesse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η finesse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Ναι ,αλλά όχι ολόκληρος ...σε κάποια σημεία μόνο

Έβαλα πριν οινόπνευμα ,έβαλα οινόπνευμα στο ξυράφι .Ξυριστικα στα μέρη που ήθελα όπως λαιμό και μάγουλα και μετά έβαλα ξανά οινόπνευμα.Και μετά μπάνιο

Έβγαλα ελάχιστα ....απλά αναρωτιομουν αν βγαζει σε όλους σπυράκια όταν ξυρίζονται ή μήπως είναι μόνο την πρώτη φορά
Φωτιστικό οινόπνευμα;;;;;

Απολύμανση στην λεπίδα. Δεν χρειάζεται πάνω σου, και σίγουρα όχι μετά το ξύρισμα, που το δέρμα σου είναι ευαίσθητο και θέλει ενυδάτωση εκείνη την ώρα. Να πάρεις ένα καλό aftershave και να δοκιμάσεις ξανά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

μπορει να φταιει που ειναι η πρωτη φορα,μετα αν σου ξαναγινει μπορει το δερμα σου να ειναι ευαισθητο οποτε εκει βλεπεις τι σου ταιριαζει πιο πολυ γιαυτο επιλεγεις και το ξυραφι εκεινο με τους λιγοτερους ερεθισμους και αυτο θα το βρεις δοκιμαζοντας.
Ισχύει κι αυτό που λέει η Έβανς. Παίζει ρόλο κι ο χρόνος που χρειάζεται το πρόσωπό σου για να προσαρμοστεί σε μια μέθοδο ξυρίσματος.

edit. Απαντάω πιστεύοντας ότι χρησιμοποίησες την ηλεκτρική μηχανή, ε; Στο υγρό ξύρισμα βοηθάνε κι άλλα πράγματα για την αποφυγή των ερεθισμών (πχ είναι σημαντική κι η προετοιμασία με ζεστό νερό, δεν παίζει ρόλο μονάχα τι σύνεργα θα χρησιμοποιήσεις -- κάποιοι ξυρίζονται μετά το μπάνιο τους).
 
Τελευταία επεξεργασία:

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Φωτιστικό οινόπνευμα;;;;;

Απολύμανση στην λεπίδα. Δεν χρειάζεται πάνω σου, και σίγουρα όχι μετά το ξύρισμα, που το δέρμα σου είναι ευαίσθητο και θέλει ενυδάτωση εκείνη την ώρα. Να πάρεις ένα καλό aftershave και να δοκιμάσεις ξανά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ισχύει κι αυτό που λέει η Έβανς. Παίζει ρόλο κι ο χρόνος που χρειάζεται το πρόσωπό σου για να προσαρμοστεί σε μια μέθοδο ξυρίσματος.
το λεω γιατι αλλαξα μαρκες και μαρκες μεχρι να καταληξω σε αυτη με τους λιγοτερους ερεθισμους συν την κρεμα και αφρο ξυρισματος.
Δοκιμαζοντας παει αυτο.
 

finesse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η finesse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
@Nick890

Τώρα έφαγα φλασιά κι έκανα edit. Ρίξε μια ματιά στην προσθήκη. :)
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
edit. Απαντάω πιστεύοντας ότι χρησιμοποίησες την ηλεκτρική μηχανή, ε; Στο υγρό ξύρισμα βοηθάνε κι άλλα πράγματα για την αποφυγή των ερεθισμών (πχ είναι σημαντική κι η προετοιμασία με ζεστό νερό, δεν παίζει ρόλο μονάχα τι σύνεργα θα χρησιμοποιήσεις -- κάποιοι ξυρίζονται μετά το μπάνιο τους).
Όχι ρε ,με ηλεκτρική δεν κάνω τίποτα ,απλά τα παίρνω και αυτό μόνο


Με ξυράφι εννοώ
 

finesse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η finesse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Όχι ρε ,με ηλεκτρική δεν κάνω τίποτα ,απλά τα παίρνω και αυτό μόνο


Με ξυράφι εννοώ
Τότε, κρατάς ότι είναι σημαντική κι η προετοιμασία τού δέρματός σου. Ρίξε για 1-2 λεπτά ζεστό νερό στο πρόσωπό σου (μπορείς να δοκιμάσεις και μετά το ντουζ σου), άπλωσε τον αφρό σου, άστον ένα λεπτάκι και μετά ξεκίνα να ξυρίζεσαι.

Το πιο σημαντικό (και βαρετό!) είναι να βρεις την λεπίδα που σου ταιριάζει. Από εκεί και πέρα, είναι fan να δοκιμάζεις νέα σαπούνια και aftershaves.
 
Τελευταία επεξεργασία:

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Τότε, κρατάς ότι είναι σημαντική κι η προετοιμασία τού δέρματός σου. Ρίξε για 1-2 λεπτά νερό στο πρόσωπό σου (μπορείς να δοκιμάσεις και μετά το ντουζ σου), άπλωσε τον αφρό σου, άστον ένα λεπτάκι και μετά ξεκίνα να ξυρίζεσαι.

Το πιο σημαντικό (και βαρετό!) είναι να βρεις την λεπίδα που σου ταιριάζει. Από εκεί και πέρα, είναι fan να δοκιμάζεις νέα σαπούνια και aftershaves.
Επισης υπαρχουν καποιοι αφροι ή κρεμες ξυρισματος αναλογα τι χρησιμοποιει που εχουν την ετικετα sensitive
ή με μενθολη,το τελευταιο μπορω να πω μου αφηνει ενα δερμα λειο χωρις κανεναν ερεθισμο και δεν το αποχωριζομαι με τιποτα :D <3
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
άπλωσε τον αφρό σου, άστον ένα λεπτάκι και μετά ξεκίνα να ξυρίζεσαι.
Δεν έχω πολύ τριχοφυία.....μπορείς να με πεις και babyface .Απλά με το ξύρισμα το δέρμα ειναι πιο λείο και καθαρό

Χρειάζεται αφρός σε τέτοια περίπτωση?
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Δεν έχω πολύ τριχοφυία.....μπορείς να με πεις και babyface .Απλά με το ξύρισμα το δέρμα ειναι πιο λείο και καθαρό

Χρειάζεται αφρός σε τέτοια περίπτωση?
μα αν χρησιμοποιεις σκετη την ξυριστικη χωρις ουτε σαπουνι ή αφρο επομενο ειναι και τα σπυρακια.Παντα χρησιμοποιεις κατι ως βαση ειτε αφρο ειτε σαπουνι.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι ,αλλά όχι ολόκληρος ...σε κάποια σημεία μόνο

Έβαλα πριν οινόπνευμα ,έβαλα οινόπνευμα στο ξυράφι .Ξυριστικα στα μέρη που ήθελα όπως λαιμό και μάγουλα και μετά έβαλα ξανά οινόπνευμα.Και μετά μπάνιο

Έβγαλα ελάχιστα ....απλά αναρωτιομουν αν βγαζει σε όλους σπυράκια όταν ξυρίζονται ή μήπως είναι μόνο την πρώτη φορά
Αν εννοείς σπυράκια και όχι κοκκινίλες, τότε πρόκειται για ingrown hairs και καλύτερα μην τα ξυρίζεις μέχρι να φύγουν σε λίγες βδομάδες ή λιγότερο. Αυτό λύνεται με τη κατάλληλη ξυριστική μηχανή ασφαλείας(ή σαβέτα/φαλτσέτα), τη κατάλληλη κοφτερή λεπίδα και σωστή τεχνική.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Αν εννοείς σπυράκια και όχι κοκκινίλες, τότε πρόκειται για ingrown hairs και καλύτερα μην τα ξυρίζεις μέχρι να φύγουν σε λίγες βδομάδες ή λιγότερο. Αυτό λύνεται με τη κατάλληλη ξυριστική μηχανή ασφαλείας(ή σαβέτα/φαλτσέτα), τη κατάλληλη κοφτερή λεπίδα και σωστή τεχνική.
Ειμαι αρχαριος σε αυτα .....ριξε μια εταιρια να ξερω τι να αγορασω ....κατι bic εχω παλιας τεχνολογιας
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ειμαι αρχαριος σε αυτα .....ριξε μια εταιρια να ξερω τι να αγορασω ....κατι bic εχω παλιας τεχνολογιας
Ε υπάρχει πολύ υλικό στο ίτνερνετ νομίζω και στα ελληνικά. Οι περισσότεροι ξεκινάνε με τη lord l6 ή τη gilette king c νομίζω λέγεται. Ενδέχεται να αποδειχθούν κάπως αδύναμες μετά από λίγο καιρό και να "χρειαστεί" πιο αποδοτική και "ακριβή" μηχανή. Οι ανταλλακτικές λεπίδες είναι 10-30 φορές φτηνότερες από τα ανταλλακτικά gilette κλπ, επομένως δίνεις $$ μόνο στην αρχή. Επίσης αν πάρεις, πάρε διάφορες λεπίδες να δεις ποια σου κάθεται. Σίγουρα μια πιο επιθετική σαν τη perma sharp.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χαλαρό και χωρίς προβλήματα ξυρισματάκι σήμερα με razorock purros, που επειδή κάνω soap lathering το άρωμα του έχει πέσει λίγο και έχει αρχίσει να μ' αρέσει. Nacet σε δεύτερη χρήση, θα πεταχτεί καθώς χαλάει πολύ με κάθε ξύρισμα(2 περασμάτων). Δεν θα την ξαναπάρω επίσης. Την άλλη βδομάδα λογικά θα γίνει παραγγελία για καινούργια σαπούνια και aftershave και κυρίως κάμποσες λεπίδες.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Εχω να κανω 2 μικρά review:

1. Πριν απο 3 μέρες, πήρα γένια πολλών ημερών με γνώριμο συνδυασμό R41+Permasharp, με το review να αφορά το σαπούνι Haslinger - Schafmilch ακα Προβατάκι.

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ σαπούνι, ακόμα και το "γάλα" που έμεινε μετα το blooming ήταν ότι έπρεπε για pre-shave, το δε σαπούνι θύμισε (και ναι πείτε με υπερβολικό) το κατα 30 ευρώ ακριβότερο Saponificio Varesino στη συμπεριφορά.

Lathering γρηγορότατο, προστασία άψογη, αρωματάκι χαριτωμένο, post shave έπος γενικά το προβατάκι είναι ο βασιλιάς του λιβαδιού.-

Για 4.50 ευρώ το puck; Ανετα μένει για πάντα στη συλλογή και ανανεώνεται μετα τρέλας, για να μην πω οτι θα δοκιμάσω και άλλα της Haslinger (βλ. Honig).



2. Αποψινό review νεας μηχανής (οποτε κρατάμε γνώριμο σαπούνι TOBS Tobacco και γνωριμη λεπίδα Personna Platinum ηπιότατη γλυκιά, για να δουμε συμπεριφορά μηχανής).

Η μηχανή είναι η Ινδική Pearl Flexi v.4 και είναι ρυθμιζόμενη κλειστού τύπου (ρυθμιση 1 ηπια εως ρυθμιση 6 επιθετική).

Κόπια της Rex Ambassador με μόνες μεγαλες διαφορές την τιμή (68 αντι 235 ευρώ) το οτι δεν έχει Stainless Steel αλλά Brass και δεν έχει Lifetime Warranty αλλά 5-year warranty (πληρώνεις εσυ για να τη στειλεις πίσω)

Πολύ βαριά μηχανή, ματ φινιρισμα, όμορφη αλλά φαίνεται ότι δεν έχει φτιαχτεί και πολύ προσεκτικά με μικρές και μεγάλες ατέλειες.

Δυστυχώς μου παρουσίασε τη γνωστή ανισομέρεια στο bottom plate όπως πας απο τη ρυθμιση 2 ως την 5, που παρουσίαζε η πρώτη έκδοση της εν λόγω μηχανής, πράγμα που με κάνει να απορώ γιατι είναι έκδοση 4 που όπως λένε όλοι έχουν διορθωθεί αυτές οι παιδικές ασθένειες. Δεν επηρέασε κάπως απ οσο μπορώ να ξέρω το ξύρισμα, είναι σαν adjustable slant απο το 2 ως το 5.


Σε γένια 3 ημερών χρειάστηκα 5 (!) περάσματα για ένα baby face, ενω συνήθως με την R41 και ίδιο συνδυασμό σε 2 χοντρικά έχω καθαρίσει. H R41 είναι η βασική μου βέβαια με 2.5 χρόνια εμπειρίας κι ακόμα μαθαίνω εκείνη, πόσο μάλλον τη Φλέξι στην πρώτη φορά.

Κρατάω μια επιφυλαξη στο οτι ειναι η πρώτη φορά και δεν την ξερω ακομα καλά ως προς τις γωνίες. (θέλει λιγο προς το blade guard - steep γωνία, όχι ως προς το cap). Απο κάποιο πέρασμα και ύστερα ένιωθα το blade έντονα (πολύ στο 6, λιγοτερο στο 1), είναι λίγο τραχιά.

Θα ξαναδοκιμαστεί με Cella τρέλα και γένια 7 ημερών να δω διαφορές και θα έρθω να αναφέρω σχετικά.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πάλι ακόμα δε μπορώ να σταματήσω να έχω ingrowns στα πολύ κάτω του λαιμού, οπότε σκέφτομαι να πάρω τζελ προρασο να δω αν θα τα βοηθήσει. Το δέρμα ερεθίζεται πάρα πολύ εύκολα δυστυχώς, δεν είναι ιδιαίτερα θέμα τεχνικής. :(
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εχω να κανω 2 μικρά review:

1. Πριν απο 3 μέρες, πήρα γένια πολλών ημερών με γνώριμο συνδυασμό R41+Permasharp, με το review να αφορά το σαπούνι Haslinger - Schafmilch ακα Προβατάκι.

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ σαπούνι, ακόμα και το "γάλα" που έμεινε μετα το blooming ήταν ότι έπρεπε για pre-shave, το δε σαπούνι θύμισε (και ναι πείτε με υπερβολικό) το κατα 30 ευρώ ακριβότερο Saponificio Varesino στη συμπεριφορά.

Lathering γρηγορότατο, προστασία άψογη, αρωματάκι χαριτωμένο, post shave έπος γενικά το προβατάκι είναι ο βασιλιάς του λιβαδιού.-

Για 4.50 ευρώ το puck; Ανετα μένει για πάντα στη συλλογή και ανανεώνεται μετα τρέλας, για να μην πω οτι θα δοκιμάσω και άλλα της Haslinger (βλ. Honig).
Νομίζω έτσι κάνουν το πιο πηχτό και δύσκολο λάδερινγκ όλα τα τύπου αρτιζάνικα σαπούνια. Του μπαμπά λουσιάν είναι ακόμα πιο πιχτό απ' το χάσλινγκερ.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Λοιπόν σήμερα έκανα pre-shave ευκάλυπτο proraso + Sandalwood Proraso soap (κουταλιά και στο μπωλάκι) + proraso sandalwood aftershave balm.

Ήθελα να δοκιμάσω το κόκκινο προράσο αλλά πρε είχα μονο το πράσινο. Δεν πειράζει, μας έκανε.

Με μιση σκαφτή κουταλίτσα έβγαλα 2 περάσματα + τα touch ups. Σαν σαπούνι δε λέει τίποτα ιδιαίτερο, περισσότερο μυρίζει στο puck του παρά όταν λαδεράρεται.

Του έριξα νερό μέχρι κορεσμού, αν όχι σπασίματος γιατί το είδα πολύ υδαρές, και ήταν απλα εντάξει. Δηλαδή για τη χρηματική διαφορά των 3 Ευρώ με το Cella, χίλιες φορές Cella.

'Εκανα το λάθος να το χρησιμοποιήσω σε μέρα που ήθελα να παίξω με τη σαβέτα μου (Feather Artist Club SS) αντί της αρχικής ιδέας να βάλω Σπλέντιτ (ελληνικό, ελαιολάδου, θα είχε καλύτερη ολισθηρότητα, είναι οτι πρέπει για σαβέτες).

Στο τέλος είχα ήπιους ερεθισμούς στην περιοχή του λαιμού. Τίποτα που δεν αντιμετωπισε καλά το aftershave (μόλις βγήκε στην αγορά νομίζω) το οποίο ναι είναι πολύ καλό, καταπραϋντικό και με άρωμα που κρατάει περισσότερο απο αυτό του σαπουνιού.

Συνολικά 2 περάσματα με τη σαβέτα (ήδη πια είχα αποδεκτό ξύρισμα) και ένα για touch ups κόντρα (για baby smooth) με την κλειστού τύπου Flexi adjustable στη ρύθμιση 1 να μην ερεθίσω το δέρμα κι άλλο (και ΝΑΙ έκοβε τελικά).

Τα Προράσο αν παραμείνουν θα είναι για λόγους πληρότητας συλλογής. Τίμια σαπούνια ΑΛΛΑ υπάρχει το φθηνότερο ελληνικό Σπλέντιτ, το επίσης πιο φτηνό τούρκικο Arko (απο τα αγαπημένα μου), και για 3 Ευρώ παραπάνω όπως είπα το Cella που τα ισοπεδώνει όλα.

Ο ανταγωνισμός δύσκολος αλλά δεν πειράζει, παιχνίδι-χόμπι ειναι κι έχει τη φάση του.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top