Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Ήρθε μαζί με άλλα και η Ροκγουελιά μου (Rockwell 6s - Stainless Steel) και δείχνει βαρβάτο εργαλείο.

Έρχονται reviews σύντομα. :dance2:
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ήρθε μαζί με άλλα και η Ροκγουελιά μου (Rockwell 6s - Stainless Steel) και δείχνει βαρβάτο εργαλείο.

Έρχονται reviews σύντομα. :dance2:
Ω ρε συλλέκτη!!!

Πες μου πως την πήρες και σε "χρωματάκι".

Εγώ χθες έκανα μπόουλ λαδερινγκ μπαμπά-λουσιάν και ήταν τόσο πηχτό που μπούκωνε η ρ41 και εν τέλει έπαιξε γδάρισμο. Το κατάλαβα μετά μόνο όμως χοχο.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Ω ρε συλλέκτη!!!

Πες μου πως την πήρες και σε "χρωματάκι".

Είχα βάλει στο ματι το κόκκινο αλλά είδα οτι ξεφλουδίζει ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ η μπογιά και το παιξα safe και πήρα τελικά το σκέτο ασήμι ματ, και τα 30 ευρω της διαφοράς τα έκανα σαπούνια και μπέργκερ.

Εγώ χθες έκανα μπόουλ λαδερινγκ μπαμπά-λουσιάν και ήταν τόσο πηχτό που μπούκωνε η ρ41 και εν τέλει έπαιξε γδάρισμο. Το κατάλαβα μετά μόνο όμως χοχο.
Θέλω κι εγω μπαμπά λουσιάν!



Δοκίμασε κάτι αν θέλεις, το είδα και φαντάστηκα οτι μπορει να σου φανεί χρήσιμο στους ερεθισμούς σου.

Ζεστό νερό σε όλα, αφρός, προετοιμασία κλπ ΑΛΛΑ όταν θα βάζεις τη μηχανή κατω απο το νερό, θα το έχεις το νερό στο μπούζι κρύο. Μόνο τη μηχανή, μόνο κρύο νερό.

Λένε ότι αν το κάνεις με ζεστό, κάτι παθαινει η λεπίδα και δημιουργει ερεθισμούς στις ευαισθητες περιοχές.

Θα το δοκιμάσω κι εγω στην επόμενη ξυρισματάρα.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είχα βάλει στο ματι το κόκκινο αλλά είδα οτι ξεφλουδίζει ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ η μπογιά και το παιξα safe και πήρα τελικά το σκέτο ασήμι ματ, και τα 30 ευρω της διαφοράς τα έκανα σαπούνια και μπέργκερ.


Θέλω κι εγω μπαμπά λουσιάν!



Δοκίμασε κάτι αν θέλεις, το είδα και φαντάστηκα οτι μπορει να σου φανεί χρήσιμο στους ερεθισμούς σου.

Ζεστό νερό σε όλα, αφρός, προετοιμασία κλπ ΑΛΛΑ όταν θα βάζεις τη μηχανή κατω απο το νερό, θα το έχεις το νερό στο μπούζι κρύο. Μόνο τη μηχανή, μόνο κρύο νερό.

Λένε ότι αν το κάνεις με ζεστό, κάτι παθαινει η λεπίδα και δημιουργει ερεθισμούς στις ευαισθητες περιοχές.

Θα το δοκιμάσω κι εγω στην επόμενη ξυρισματάρα.
Και γιατί πήρες τότε τη stainless αντί της επιχρωμιωμένης; Κρίμα γιατί τα χρωματάκια είναι σέξυ.

Ευχαριστώ για το τιπ θα το δοκιμάσω. 'Οπως και προιόντα πριν το ξύρισμα.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρώτη δοκιμή σήμερα με το λευκό proraso preshave gel που λέει πως είναι για ευαίσθητη επιδερμίδα.

Μυρίζει σα γρανίτα λεμόνι και ελαφρά, ό,τι πρέπει για μένα που δεν θέλω να μου χαλάει το άρωμα του σαπουνιού. Χρειάζεται να μπει αρκετό για να καλύψει όλες τις περιοχές.

Παρατήρησα λίγο καλύτερη ολισθιρότητα, αλλά περισσότερη στο λαιμό που έχω και θέμα πως ερεθίζομαι κάθε φορά. Θα δω τις επόμενες 1-2 μέρες αν θα προκύψουν προβλήματα, αλλά προς το παρόν νιώθω πως βοήθησε αρκετά.

Κατά τ' άλλα χρησιμοποίησα razorock purros, καλούτσικο σαπούνι που δε με τρελαίνει το άρωμα και aftershave clubman lotion special reserve, με ωραίο άρωμα δεκαετίας του 50' που μου θυμίζει τον παππού μου. Κουράζει βέβαια το άρωμα εύκολα. Λεπίδα astra πράσινη δεύτερης χρήσης, δε μου πολυαρέσει. Αν βρω λύση με το προράσο, θα αγοράσω κάμποσα καινούργια προιόντα.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Μια φράση μόνο. ΕΙΧΑΝ ΔΙΚΙΟ.-

Ξυρισματάρα μετά από πάρα πολλές μέρες, δε θυμαμαι καν αν ειναι 3 βδομάδες ή μήνας. Το ΚΑΛΥΤΕΡΟ ξύρισμα που έχω κάνει μακράν.

Setup (η μηχανή δοκιμάζεται και τα άλλα γνωστά, για να δω απόδοση μηχανής):

Rockwell 6s Stainless Steel
Personna Platinum blade
Σπλέντιτ ελληνικός σάπων ελαιολάδου σε σκόνη
Semogue 820 boar brush
Glyce preshave soap γλυκερίνης για πριν το ξύρισμα
Aftershave Saponificio Varesino Dolomiti

TL;DR για όσους βαριούνται: Πουλάω όλες τις άλλες μηχανές μου, η 6S τις έβγαλε στη σύνταξη.

Βάζω το σαπουνι γλυκερίνης, μαλακώνω γένια.

Ξεκινάω να κανω lather στο ξυλινο μπώλ με τον σάπωνα τον τρελιάρη τον Σπλέντιτ που είναι δύστροπος αλλά τον ξέρω καλά. Βάζω μια ωραία ποσότητα να το χαρώ. Προφανώς έπαιξε το ρόλο του, είχα πράμα για 3 περάσματα κι είχε μεινει κι άλλο μετά. Γούστα ο δικός σου.

Ολα με ζεστό νερό, ξεπλύματα, μουλιάσματα, ΠΛΗΝ ΜΗΧΑΝΗΣ που έμπαινε κατω απο το παγωμένο νερό αυστηρά. Κι αμα δεν πετύχει το να μην εχω ερεθισμούς η μισή ντροπή αυτών που μου το μαθαν, κι η άλλη μισή εμού που το πίστεψα. Και ξεκινάω...

Ατσάλι, άλλο πράγμα σε σχέση με το Zamak της R41, για τον Φαστ που ρωτησε γιατι το πηρα SS αν δεν ειχα σκοπο να το πάρω με χρώμα, κι ομως φίλε τεράστια διαφορά στην αίσθηση και μου αρέσει, σε αντιθεση με πολλούς που θεωρούν πιο γλιστερό το ζαμακ, εμενα μου αρεσε πολύ η σταθερότητα του SS.

Στο δια ταυτα:

Πλάκα νο6 **έχει εναλλάξιμες πλάκες με την 1 να ειναι η πιο ήπια και η 6 η πιο επιθετική**

Λέω απο μέσα μου "Μύδια φρύδια επιθετική θα είναι, κλειστού τυπου γαρ η μηχανή, σιγά μη τα παρει τοσα γένια ακόμα και στο 6, θα μου βγει σαν την Φλεξι και θα χω κλάψει 100 Ευρώ"

Δινω μια, τα παίρνει. Λεω δε γινεται αυτό...
Η γωνία δε με δυσκόλεψε, εύκολο να τη βρω...
Ξαναδίνω, συνεχίζει να τα παίρνει 20πόσων ημερών γένια...

Φυσικά μπούκωσε 3 φορές συνολικά αν και έχει κατι τρυπες στο base plate για απορροή άλλο πράγμα. Λογικό ήταν και το περίμενα. Αλλά και 3 ήταν λίγες, περιμενα πιο συχνά αλλά ξαφνιάστηκα.

Την καθάριζα, και συνέχιζε να θερίζει καλύτερα κι απο ανοιχτού τύπου, ξέρω ακούγομαι υπερβολικός, αλλά το βλεπα με τα ματια μου.

Λεω "θα μας διαλύσει στους ερεθισμούς η 6άρα η πλάκα κάτσε και θα δεις"

Αμ δε. 3 περάσματα και ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ερεθισμοί, κυρίως για λίγη ωρα ΜΕΤΑ το alum και μεχρι να βαλω το Aftershave (το οποίο έχει ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ αντρουά άρωμα λεμόνι φασκόμηλο και δεν ξερω γω τι άλλο).

Ξυριζόμουν και δεν το πίστευα. Η μηχανή πήγαινε "φέρτε", κανένα πρόβλημα στο γλίστρημα, οπως ειπα την βρηκα και πιο διαχειρίσιμη απο τις zamak. Συγχωρεί τα πάντα, δεν δαγκώνει όσο και να προσπαθήσεις και τελικά δεν ερεθίζει.

Μονολογούσα μες το μπάνιο "ε δε γινονται αυτά..."

Είχα διαβάσει για τύπους που την πήραν μετα απο 5-6 μηχανές οπως κι εγω και έλεγαν "επρεπε νωρίτερα" και δεν τους πίστευα. Ήμουν προκατειλλημένος λόγω κλειστού τύπου. Λεω υπερβάλλουν. Και ο Σταρόβας την εκθείαζε, λεω μεσα μου άσε Δημήτρη υπερβάλλεις. ΑΜ ΔΕ!

Είναι η ΚΑΛΥΤΕΡΗ μηχανή στη συλλογή μου, πάει ΚΑΡΦΙ για αγαπημένη. Πάρκαρα την R41 στο den, που την είχα πρώτη και καλύτερη και χαίρομαι το άψογο πρόσωπό μου, courtesy of Rockwell 6S.

ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΕΠΕΙ, ΠΑΡΤΟ ΜΩΡΗ 6S:

 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μια φράση μόνο. ΕΙΧΑΝ ΔΙΚΙΟ.-

Ξυρισματάρα μετά από πάρα πολλές μέρες, δε θυμαμαι καν αν ειναι 3 βδομάδες ή μήνας. Το ΚΑΛΥΤΕΡΟ ξύρισμα που έχω κάνει μακράν.

Setup (η μηχανή δοκιμάζεται και τα άλλα γνωστά, για να δω απόδοση μηχανής):

Rockwell 6s Stainless Steel
Personna Platinum blade
Σπλέντιτ ελληνικός σάπων ελαιολάδου σε σκόνη
Semogue 820 boar brush
Glyce preshave soap γλυκερίνης για πριν το ξύρισμα
Aftershave Saponificio Varesino Dolomiti

TL;DR για όσους βαριούνται: Πουλάω όλες τις άλλες μηχανές μου, η 6S τις έβγαλε στη σύνταξη.

Βάζω το σαπουνι γλυκερίνης, μαλακώνω γένια.

Ξεκινάω να κανω lather στο ξυλινο μπώλ με τον σάπωνα τον τρελιάρη τον Σπλέντιτ που είναι δύστροπος αλλά τον ξέρω καλά. Βάζω μια ωραία ποσότητα να το χαρώ. Προφανώς έπαιξε το ρόλο του, είχα πράμα για 3 περάσματα κι είχε μεινει κι άλλο μετά. Γούστα ο δικός σου.

Ολα με ζεστό νερό, ξεπλύματα, μουλιάσματα, ΠΛΗΝ ΜΗΧΑΝΗΣ που έμπαινε κατω απο το παγωμένο νερό αυστηρά. Κι αμα δεν πετύχει το να μην εχω ερεθισμούς η μισή ντροπή αυτών που μου το μαθαν, κι η άλλη μισή εμού που το πίστεψα. Και ξεκινάω...

Ατσάλι, άλλο πράγμα σε σχέση με το Zamak της R41, για τον Φαστ που ρωτησε γιατι το πηρα SS αν δεν ειχα σκοπο να το πάρω με χρώμα, κι ομως φίλε τεράστια διαφορά στην αίσθηση και μου αρέσει, σε αντιθεση με πολλούς που θεωρούν πιο γλιστερό το ζαμακ, εμενα μου αρεσε πολύ η σταθερότητα του SS.

Στο δια ταυτα:

Πλάκα νο6 **έχει εναλλάξιμες πλάκες με την 1 να ειναι η πιο ήπια και η 6 η πιο επιθετική**

Λέω απο μέσα μου "Μύδια φρύδια επιθετική θα είναι, κλειστού τυπου γαρ η μηχανή, σιγά μη τα παρει τοσα γένια ακόμα και στο 6, θα μου βγει σαν την Φλεξι και θα χω κλάψει 100 Ευρώ"

Δινω μια, τα παίρνει. Λεω δε γινεται αυτό...
Η γωνία δε με δυσκόλεψε, εύκολο να τη βρω...
Ξαναδίνω, συνεχίζει να τα παίρνει 20πόσων ημερών γένια...

Φυσικά μπούκωσε 3 φορές συνολικά αν και έχει κατι τρυπες στο base plate για απορροή άλλο πράγμα. Λογικό ήταν και το περίμενα. Αλλά και 3 ήταν λίγες, περιμενα πιο συχνά αλλά ξαφνιάστηκα.

Την καθάριζα, και συνέχιζε να θερίζει καλύτερα κι απο ανοιχτού τύπου, ξέρω ακούγομαι υπερβολικός, αλλά το βλεπα με τα ματια μου.

Λεω "θα μας διαλύσει στους ερεθισμούς η 6άρα η πλάκα κάτσε και θα δεις"

Αμ δε. 3 περάσματα και ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ερεθισμοί, κυρίως για λίγη ωρα ΜΕΤΑ το alum και μεχρι να βαλω το Aftershave (το οποίο έχει ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ αντρουά άρωμα λεμόνι φασκόμηλο και δεν ξερω γω τι άλλο).

Ξυριζόμουν και δεν το πίστευα. Η μηχανή πήγαινε "φέρτε", κανένα πρόβλημα στο γλίστρημα, οπως ειπα την βρηκα και πιο διαχειρίσιμη απο τις zamak. Συγχωρεί τα πάντα, δεν δαγκώνει όσο και να προσπαθήσεις και τελικά δεν ερεθίζει.

Μονολογούσα μες το μπάνιο "ε δε γινονται αυτά..."

Είχα διαβάσει για τύπους που την πήραν μετα απο 5-6 μηχανές οπως κι εγω και έλεγαν "επρεπε νωρίτερα" και δεν τους πίστευα. Ήμουν προκατειλλημένος λόγω κλειστού τύπου. Λεω υπερβάλλουν. Και ο Σταρόβας την εκθείαζε, λεω μεσα μου άσε Δημήτρη υπερβάλλεις. ΑΜ ΔΕ!

Είναι η ΚΑΛΥΤΕΡΗ μηχανή στη συλλογή μου, πάει ΚΑΡΦΙ για αγαπημένη. Πάρκαρα την R41 στο den, που την είχα πρώτη και καλύτερη και χαίρομαι το άψογο πρόσωπό μου, courtesy of Rockwell 6S.

ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΕΠΕΙ, ΠΑΡΤΟ ΜΩΡΗ 6S:

Μου κάνει εντύπωση που τη βρίσκεις τόσο καλή. 'Εχω λίγες ερωτήσεις;
  • Τι ακριβώς βρίσκεις καλύτερο στο ατσάλι έναντι του χρωμίου;
  • Το σαπούνι με γλυκερίνη το βάζεις μόνο για να μαλακώσει στα γένια ή κρατας λίγο και για το πρώτο πέρασμα;
  • Πόσο καλύτερη ήταν από την κινέζικη κόπια της αμπάσαντορ που κοστίζει και πιο πολύ;
Η μηχανή με ενδιαφέρει και εμένα εδώ και καιρό, κυρίως γιατί σκέφτομαι να περνάω τον ευερέθιστο κάτω λαιμό με όσο το δυνατόν πιο ήπια ρύθμιση.

Ψήθηκα. Πάω να ξυριστώ.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Μου κάνει εντύπωση που τη βρίσκεις τόσο καλή. 'Εχω λίγες ερωτήσεις;
  • Τι ακριβώς βρίσκεις καλύτερο στο ατσάλι έναντι του χρωμίου;
  • Το σαπούνι με γλυκερίνη το βάζεις μόνο για να μαλακώσει στα γένια ή κρατας λίγο και για το πρώτο πέρασμα;
  • Πόσο καλύτερη ήταν από την κινέζικη κόπια της αμπάσαντορ που κοστίζει και πιο πολύ;
Η μηχανή με ενδιαφέρει και εμένα εδώ και καιρό, κυρίως γιατί σκέφτομαι να περνάω τον ευερέθιστο κάτω λαιμό με όσο το δυνατόν πιο ήπια ρύθμιση.

Ψήθηκα. Πάω να ξυριστώ.
Πέρα από τα προφανή πλεονεκτηματα οψης και σκουριάς, θα σου πω προσωπική άποψη γιατί τη γούσταρα πολύ.

Κατάλληλο βάρος. Βασικό.
Αίσθηση στο πρόσωπο, το παγωμένο ατσάλι με ξετρέλανε.
Σταθερή, κι ας λενε οτι δεν εχει την ολισθηρότητα του χρωμίου. Οκ ναι δεν την έχει αλλά 1ον δεν σημαινει οτι τραβάει ή ότι δεν κόβει, τουναντίον είναι μια χαρά ολισθηρότατη. Δεν εχει αυτο της R41 που νιώθω καμια φορά ότι μπορει να ξεφυγει, που ειναι σαν φτερό στον άνεμο η R41. Είναι μηχανή ΜΗΧΑΝΗ, κάνει την R41 να μοιάζει ψεύτικη, παιχνιδάκι απο θεμα υλικού.

Το σαπουνι με τη γλυκερίνη το έβαλα λίγο μέχρι να κανω lather το Σπλέντιτ. Μετα το ξέπλυνα και η τρίχα είχε έρθει και είχε γινει μανούλα. Γενικά ξεβγάζω τα preshave, δεν τα θέλω πάνω στο πινέλο ούτε να παρεμβάλλονται στο σαπούνι μετά, δεν ξερω τι επίδραση θα έχει και δε θέλω να το διαπιστώσω.

Η κοπια της Ρεξ είναι ινδική και όχι κινέζικη και έκανε 68 ευρώ αντί 101 (121 πλέον) της Rockwell 6S. Αξίζει η Ρόκγουελ τα διπλά λεφτά, ναι. Τη Ροκ τη νιώθεις στο πρόσωπο πολυ πιο ομορφα να κόβει, η άλλη έχει πολύ μουντή αίσθηση κι ας κόβει, ψιλοανύπαρκτη, δεν το ευχαριστιέμαι σαν επαφή. Θα την εχω μονο για διορθώσεις τη Φλέξι ή αμα μεθυσω καμια μέρα και δεν θα ξερω κατα που πέφτει η 6S.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πέρα από τα προφανή πλεονεκτηματα οψης και σκουριάς, θα σου πω προσωπική άποψη γιατί τη γούσταρα πολύ.

Κατάλληλο βάρος. Βασικό.
Αίσθηση στο πρόσωπο, το παγωμένο ατσάλι με ξετρέλανε.
Σταθερή, κι ας λενε οτι δεν εχει την ολισθηρότητα του χρωμίου. Οκ ναι δεν την έχει αλλά 1ον δεν σημαινει οτι τραβάει ή ότι δεν κόβει, τουναντίον είναι μια χαρά ολισθηρότατη. Δεν εχει αυτο της R41 που νιώθω καμια φορά ότι μπορει να ξεφυγει, που ειναι σαν φτερό στον άνεμο η R41. Είναι μηχανή ΜΗΧΑΝΗ, κάνει την R41 να μοιάζει ψεύτικη, παιχνιδάκι απο θεμα υλικού.

Το σαπουνι με τη γλυκερίνη το έβαλα λίγο μέχρι να κανω lather το Σπλέντιτ. Μετα το ξέπλυνα και η τρίχα είχε έρθει και είχε γινει μανούλα. Γενικά ξεβγάζω τα preshave, δεν τα θέλω πάνω στο πινέλο ούτε να παρεμβάλλονται στο σαπούνι μετά, δεν ξερω τι επίδραση θα έχει και δε θέλω να το διαπιστώσω.

Η κοπια της Ρεξ είναι ινδική και όχι κινέζικη και έκανε 68 ευρώ αντί 101 (121 πλέον) της Rockwell 6S. Αξίζει η Ρόκγουελ τα διπλά λεφτά, ναι. Τη Ροκ τη νιώθεις στο πρόσωπο πολυ πιο ομορφα να κόβει, η άλλη έχει πολύ μουντή αίσθηση κι ας κόβει, ψιλοανύπαρκτη, δεν το ευχαριστιέμαι σαν επαφή. Θα την εχω μονο για διορθώσεις τη Φλέξι ή αμα μεθυσω καμια μέρα και δεν θα ξερω κατα που πέφτει η 6S.
Η rockwell 6c με χρώμιο έχει 56 ευρώ, οπότε είναι φτηνότερη της ινδικής αυτό εννοούσα. Προσωπικά μου φαίνονται πολλά για την αναβάθμηση σε ατσάλι. Θα το σκεφτόμουν μόνο να πάρω την κόκκινη αλλά αν ξεβάφει εύκολα όπως λες μάπα το καρπούζι. Οι 2 μπαρμπέρηδες που κοίταξα μόλις έχουν την 6s 101ευρώ btw. Σαπούνι με γλυκερίνη λέω να πάρω και γω για να μαλακώνει τα γένια πριν βάλω το gel/oil.

Επανέρχομαι με shaving report.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Η rockwell 6c με χρώμιο έχει 56 ευρώ, οπότε είναι φτηνότερη της ινδικής αυτό εννοούσα. Προσωπικά μου φαίνονται πολλά για την αναβάθμηση σε ατσάλι. Θα το σκεφτόμουν μόνο να πάρω την κόκκινη αλλά αν ξεβάφει εύκολα όπως λες μάπα το καρπούζι. Οι 2 μπαρμπέρηδες που κοίταξα μόλις έχουν την 6s 101ευρώ btw. Σαπούνι με γλυκερίνη λέω να πάρω και γω για να μαλακώνει τα γένια πριν βάλω το gel/oil.
Παρε ή το Glyce ή του Παπουτσάνη στο Σ/Μ. Εγω εχω το πρώτο κι έκανε πολύ τίμια δουλειά. Δεν χρειαστηκα άλλο preshave μετά.

Κοίτα, εαν την βρήκες την 6c, όρμα για 56 vs 101 αν δεν θες να κανεις την τρέλα για ατσάλι. Κι εγω θα την ήθελα σε Gunmetal αλλά δεν πειράζει. Πηγα στην ατσάλινη.

Ναι ειχα δει ενός παλικαριου στο σκρουτζ που ξέβαψε η κόκκινη που γλυκοκοιταγα και έφαγα ήττα, λέω άσε...
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παρε ή το Glyce ή του Παπουτσάνη στο Σ/Μ. Εγω εχω το πρώτο κι έκανε πολύ τίμια δουλειά. Δεν χρειαστηκα άλλο preshave μετά.

Κοίτα, εαν την βρήκες την 6c, όρμα για 56 vs 101 αν δεν θες να κανεις την τρέλα για ατσάλι. Κι εγω θα την ήθελα σε Gunmetal αλλά δεν πειράζει. Πηγα στην ατσάλινη.

Ναι ειχα δει ενός παλικαριου στο σκρουτζ που ξέβαψε η κόκκινη που γλυκοκοιταγα και έφαγα ήττα, λέω άσε...
Εντάξει λογικά θα αγοραστεί(η οικονομική επιχρωμειωμένη). Σαπούνι γλυκερίνης θα πάρω από ξυριστικό σάητ όχι από Σ/Μ.

Τώρα είχα αρκετά μέτριο ξύρισμα με λίγα κοψίματα πάνω, δεν είμαι σίγουρος του πως. Στον κάτω λαιμό το πήρα όπως πάντα με πολλή προσοχή και βάζοντας και τις 2 φορές το προράσο τζελ, αλλά λογικά και πάλι θα ερεθιστούν. :(

Το preshave που είναι λεμονάτο ταιριάζει πάρα πολύ ωραία με το goodfellas tallow no1.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Εντάξει λογικά θα αγοραστεί(η οικονομική επιχρωμειωμένη). Σαπούνι γλυκερίνης θα πάρω από ξυριστικό σάητ όχι από Σ/Μ.

Τώρα είχα αρκετά μέτριο ξύρισμα με λίγα κοψίματα πάνω, δεν είμαι σίγουρος του πως. Στον κάτω λαιμό το πήρα όπως πάντα με πολλή προσοχή και βάζοντας και τις 2 φορές το προράσο τζελ, αλλά λογικά και πάλι θα ερεθιστούν. :(

Το preshave που είναι λεμονάτο ταιριάζει πάρα πολύ ωραία με το goodfellas tallow no1.
Παγωμενο νερό στη μηχανη εριχνες ή ζεστο;
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κοίτα εδω τι λέει ο Δημήτρης, έχει συνεχεια ερεθισμούς με αυτην, με καθε λεπίδα
'Εβαλα παρτίδα rogue tower και άκουσα το βίντεο. Ενδιαφέρον. Κυρίως λέει πως έχει razor burn, όχι ερεθισμούς. Μακάρι να ισχύει και για μένα, πως η μηχανή δεν μου ταιριάζει με τίποτα.

Θα κάτσω να το σκεφτώ καμιά βδομάδα. Λογικά, τέλη του μήνα θα φύγει παραγγελία για 6c gunmetal, μαζί με πολλές λεπίδες γιατί όπως είπα πριν τέλειωσαν.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
'Εχουμε και λέμε, αρχικές εντυπώσεις από διάφορα προιόντα.

viber_image_2022-03-29_13-43-31-211.jpg


Η rockwell 6c gunmetal ήρθε και αμέσως μου φάνηκε κούτσικη σε σχέση με την R41. Και σε μήκος και σε πάχος. Αυτό ίσως βγει σε καλό γιατί στην αριστερή πλευρά του προσώπου η (grande) R41 μου δημιουργούσε θεματάκια. Επίσης, μπαίνει πιο εύκολα κάτω απ' τη μύτη.

Πρώτα χρησιμοποίηθηκε η "σκάλα" 4 και μετά η 2. Πάρα πολύ ομαλά και χωρίς μπουκώματα, έφυγαν γένια 7+ ημερών. Βρήκα αμέσως τις γωνίες και παρασύρθηκα και τα πέρασα όλα πολύ γρήγορα. Δεν είχα κοψίματα και το άλουμ μπλοκ έτσουξε ελάχιστα. Μένει να δούμε αν θα βγουν ingrowns αύριο στο λαιμό βέβαια.

Το μπωλ της fine πολύ ωραίο, θυμίζει βίντατζ αμερικάνικο καλοκαίρι. Χρησιμοποιήθηκε 7 o'clock super platinum για πρώτη φορά, οπότε δε μπορώ να ξέρω πως τα πήγε.

'Ανοιξα δείγμα TOBS tobbaco leaf και μύριζε ελάχιστα. Το aftershave του Κορρέ το κατέπνηξε σε φάση. 'Ισως έχει ξεθυμάνει. Σα κρέμα δε με εντυπωσίασε πάντως.

Αν όλα πάνε καλά, επιστρέφω σε λίγες μέρες. :smoke:
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Valder Επισήμως πρώτο ξύρισμα χωρίς ingrowns στην περιοχή κοντά στο μήλο του Αδάμ. Τα συγχαρητήρια μου στους καναδούς. Βαράω παραγγελία με ολοκαίνουργια σαπούνια που θεωρούνται τοπ. 🤔
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Πολύ ωραιο το σετάκι, και ειδικά η λαβή της Yaqi μου χτυπησε αμέσως. Μεγειά το μπολάκι, φαινεται εχει και ridges για lather που θα το κάνει εύκολα.

Πολύ χαίρομαι που βολεύτηκες την 6C και πήρες ένα καλό αποτέλεσμα! Με το καλό οι σαπουνάρες, περιμένω ενημέρωση!


Εμένα η δεύτερη φορά με τη ροκγουελιά μου είχε ερεθισμούς γιατί έκανα την πολυ μεγαλη γκαφα να την παω πολύ γρήγορα και ουσιαστικά έκανα scrape το δέρμα, αλλά ευτυχώς δεν δαγκωνει.

Δε θέλει νευρο και βιασυνες το άθλημα δυστυχώς.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top