• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Περίοδος: Συμβουλές για τις ιδιαίτερες ημέρες του μήνα

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αν μπορείς να την παλέψεις με καλό ύπνο και 1-2 χάπια μυοχαλαρωτικά/αναλγητικά (βλ. Buscopan+ που έχει παρακεταμόλη και υοσκίνη ας πούμε), κάνε αυτό καλύτερα. Δεν θα επιβαρύνεσαι με τέτοια χρήση και θα σε πιάνουν και αμέσως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Γιατί λες "καλύτερα";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Έχει πάρει ποτέ καμία συστηματικά μαγνήσιο για να τη βοηθήσει στους πόνους περιόδου; Έχετε δει διαφορά; Μου το είχε προτείνει φαρμακοποιός, γιατί βοηθάει στη χαλάρωση των μυων. Γενικά πονάω την πρώτη μέρα, άντε και τη δεύτερη αλλά είμαι λειτουργική τότε, και δεν παίρνω χάπια. Το παλέυω με ζέστη (θερμοφόρα) και ύπνο, αλλά σκέφτομαι ότι δε θα έχω την πολυτέλεια να παίρνω "άδεια" εκείνη την ημέρα για πάντα.

Εγω παιρνω συστηματικα μαγνησιο, αλλα οχι για τον συγκεκριμενο σκοπο. Αληθευει οτι βοηθαει στην χαλαρωση. Γενικα βοηθαει σε πολλα πραγματα και εχεις ποιοτικοτερο υπνο. 3 πραγματα κανουν την διαφορα σε εμενα με τους πονους: 1. Ασκηση ή κινηση γενικοτερα (αν ειμαι κλεισμενη στο σπιτι και δεν κινουμαι ποναω), 2. Ασβεστιο (δεν παιρνω συμπληρωματα, αλλα οταν καταναλωνω πολυ ασβεστιο, πχ 1 λιτρο γαλα ημερησιως, δεν ποναω πολυ), 3. Μαγνησιο. Επισης με εχει βοηθησει πολυ η βιταμινη D, αλλα ειχα ελλειψη, οποτε αν δεν εχεις ελλειψη δεν ξερω αν θα σε βοηθησει. Παντως εχω παρατηρησει οτι τον χειμωνα ποναω περισσοτερο σε σχεση με το καλοκαιρι. Επισης ποτε δεν ειχα πονο σε σημειο να παιρνω χαπια ή αδεια απο την δουλεια, οποτε δεν ξερω αν ολα τα παραπανω βοηθανε σε ισχυρους πονους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Κορίτσια καλησπέρα,
τόσα χρόνια όταν περίμενα περίοδο αλλά και κατά τη διάρκεια δεν ένιωθα παρά ελάχιστους πόνους στη μέση. Τους τελευταίους μήνες όμως, ιδιαίτερα πριν τις δύσκολες μέρες, πονάει φριχτά η κοιλιά μου και η μέση μου. Κατά τη διάρκεια μάλιστα, μερικές φορές μου έρχεται να κάνω και εμετό.
Επειδή δεν γίνεται να παίρνω συνέχεια panadol ή depon, υπάρχει κάποιος πιο φυσικός τρόπος να μη πονάω τόσο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Κορίτσια καλησπέρα,
τόσα χρόνια όταν περίμενα περίοδο αλλά και κατά τη διάρκεια δεν ένιωθα παρά ελάχιστους πόνους στη μέση. Τους τελευταίους μήνες όμως, ιδιαίτερα πριν τις δύσκολες μέρες, πονάει φριχτά η κοιλιά μου και η μέση μου. Κατά τη διάρκεια μάλιστα, μερικές φορές μου έρχεται να κάνω και εμετό.
Επειδή δεν γίνεται να παίρνω συνέχεια panadol ή depon, υπάρχει κάποιος πιο φυσικός τρόπος να μη πονάω τόσο;
Νομίζω πως πρέπει να έχεις αρκετό άγχος αυτή την εποχή. ΄Ετσι κι εγώ ενώ δεν είχα κανένα θέμα θυμάμαι, ξαφνικά όταν έπιασα δουλειά και είχα κάποια θέματα που με άγχωναν, άρχισα να πονάω κι εγώ. Καλό θα ήταν να συμβουλευόσουν πρώτα έναν γιατρό και αν δεν υπάρχει κάτι παθολογικό που να σου προκαλεί τους πόνους, δούλεψε το ψυχολογικό σου.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Νομίζω πως πρέπει να έχεις αρκετό άγχος αυτή την εποχή. ΄Ετσι κι εγώ ενώ δεν είχα κανένα θέμα θυμάμαι, ξαφνικά όταν έπιασα δουλειά και είχα κάποια θέματα που με άγχωναν, άρχισα να πονάω κι εγώ. Καλό θα ήταν να συμβουλευόσουν πρώτα έναν γιατρό και αν δεν υπάρχει κάτι παθολογικό που να σου προκαλεί τους πόνους, δούλεψε το ψυχολογικό σου.:hmm:


Το άγχος μπορει να επηρεάσει τον πόνο; :eek: Ηξερα οτι μπορει να εχεις θεματα και να σου έρθει αργοτερα/νωρίτερα ή να εχεις χαμηλή ροή αλλα για πόνο δεν ηξερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Το άγχος μπορει να επηρεάσει τον πόνο; :eek: Ηξερα οτι μπορει να εχεις θεματα και να σου έρθει αργοτερα/νωρίτερα ή να εχεις χαμηλή ροή αλλα για πόνο δεν ηξερα.
Ω ναι, μπορεί και παραμπορεί. Εγώ μικρή όταν έβλεπα κάποια να δείχνει πως πονάει πολύ, την αδελφή μου για παράδειγμα, νόμιζα πως το παίζανε για να μην πηγαίνουν δουλειά ή σχολείο. Μέχρι που το έπαθα κι εγώ και ήταν καθαρά από άγχος και στρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Κορίτσια καλησπέρα,
τόσα χρόνια όταν περίμενα περίοδο αλλά και κατά τη διάρκεια δεν ένιωθα παρά ελάχιστους πόνους στη μέση. Τους τελευταίους μήνες όμως, ιδιαίτερα πριν τις δύσκολες μέρες, πονάει φριχτά η κοιλιά μου και η μέση μου. Κατά τη διάρκεια μάλιστα, μερικές φορές μου έρχεται να κάνω και εμετό.
Επειδή δεν γίνεται να παίρνω συνέχεια panadol ή depon, υπάρχει κάποιος πιο φυσικός τρόπος να μη πονάω τόσο;

Το άγχος τις γυναίκες μας χτυπάει στο έντερο και στην περίοδο. Οπότε όσον αφορά το 2ο, μπορεί να μας έρθει νωρίτερα, να έχουμε καθυστέρηση, να πονάμε περισσότερο, να αλλάξει η συμπτωματολογία του pms (pre-menstrual syndrome), να κρατήσει περισσότερο, να έχουμε μεγαλύτερη αιμορραγία και πάει λέγοντας.
Θα έλεγα να μην σε απασχολεί αν είναι κάτι για το επόμενο τρίμηνο, και μόλις χαλαρώσεις να το παρακολουθήσεις το καλοκαίρι. Αν παρατηρήσεις παρόμοια συμπτωματολογία και όντας χαλαρή, να συμβουλευτείς τον γυναικολόγο σου.

Σε πρακτικά θέματα τώρα, αν διατηρήσεις την κοιλίτσα ζεστή και δεν επιβαρύνεις την μέση σου (πράγμα που ξέρω ότι ακούγεται δυσκολάκι αν περνάς ώρες σκυμμένη πάνω από βιβλία), θα βελτιωθεί λίγο ο πόνος. Προσπάθησε και να τρως ελαφριά εκείνες τις μέρες για να μην σου έρχεται εύκολα εμετός. Από χάπια μπορείς να δοκιμάσεις το Buscopan+ που είναι παρακεταμόλη μαζί με σπασμολυτικό, εμένα τελείως δεν με πιάνει αλλά περιορίζει τον πόνο σε κάτι απλά ενοχλητικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Νομίζω πως πρέπει να έχεις αρκετό άγχος αυτή την εποχή. ΄Ετσι κι εγώ ενώ δεν είχα κανένα θέμα θυμάμαι, ξαφνικά όταν έπιασα δουλειά και είχα κάποια θέματα που με άγχωναν, άρχισα να πονάω κι εγώ. Καλό θα ήταν να συμβουλευόσουν πρώτα έναν γιατρό και αν δεν υπάρχει κάτι παθολογικό που να σου προκαλεί τους πόνους, δούλεψε το ψυχολογικό σου.:hmm:

Το άγχος τις γυναίκες μας χτυπάει στο έντερο και στην περίοδο. Οπότε όσον αφορά το 2ο, μπορεί να μας έρθει νωρίτερα, να έχουμε καθυστέρηση, να πονάμε περισσότερο, να αλλάξει η συμπτωματολογία του pms (pre-menstrual syndrome), να κρατήσει περισσότερο, να έχουμε μεγαλύτερη αιμορραγία και πάει λέγοντας.
Θα έλεγα να μην σε απασχολεί αν είναι κάτι για το επόμενο τρίμηνο, και μόλις χαλαρώσεις να το παρακολουθήσεις το καλοκαίρι. Αν παρατηρήσεις παρόμοια συμπτωματολογία και όντας χαλαρή, να συμβουλευτείς τον γυναικολόγο σου.

Σε πρακτικά θέματα τώρα, αν διατηρήσεις την κοιλίτσα ζεστή και δεν επιβαρύνεις την μέση σου (πράγμα που ξέρω ότι ακούγεται δυσκολάκι αν περνάς ώρες σκυμμένη πάνω από βιβλία), θα βελτιωθεί λίγο ο πόνος. Προσπάθησε και να τρως ελαφριά εκείνες τις μέρες για να μην σου έρχεται εύκολα εμετός. Από χάπια μπορείς να δοκιμάσεις το Buscopan+ που είναι παρακεταμόλη μαζί με σπασμολυτικό, εμένα τελείως δεν με πιάνει αλλά περιορίζει τον πόνο σε κάτι απλά ενοχλητικό

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Η αλήθεια είναι ότι αυτοί οι μήνες δεν είναι και οι καλύτεροί μου, πλας όσο πάνε γίνονται και χειρότεροι:P
Θα προσπαθήσω να διαχειριστώ το άγχος όσο μπορώ και να ακούσω τις συμβουλές σας! Εύχομαι από τον Ιούλιο ( αφού θα έχω μάθει και για το εξωτερικό) να είναι όλα καλά!
Και πάλι σας ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Το άγχος τις γυναίκες μας χτυπάει στο έντερο και στην περίοδο. Οπότε όσον αφορά το 2ο, μπορεί να μας έρθει νωρίτερα, να έχουμε καθυστέρηση, να πονάμε περισσότερο, να αλλάξει η συμπτωματολογία του pms (pre-menstrual syndrome), να κρατήσει περισσότερο, να έχουμε μεγαλύτερη αιμορραγία και πάει λέγοντας.
Θα έλεγα να μην σε απασχολεί αν είναι κάτι για το επόμενο τρίμηνο, και μόλις χαλαρώσεις να το παρακολουθήσεις το καλοκαίρι. Αν παρατηρήσεις παρόμοια συμπτωματολογία και όντας χαλαρή, να συμβουλευτείς τον γυναικολόγο σου.

Σε πρακτικά θέματα τώρα, αν διατηρήσεις την κοιλίτσα ζεστή και δεν επιβαρύνεις την μέση σου (πράγμα που ξέρω ότι ακούγεται δυσκολάκι αν περνάς ώρες σκυμμένη πάνω από βιβλία), θα βελτιωθεί λίγο ο πόνος. Προσπάθησε και να τρως ελαφριά εκείνες τις μέρες για να μην σου έρχεται εύκολα εμετός. Από χάπια μπορείς να δοκιμάσεις το Buscopan+ που είναι παρακεταμόλη μαζί με σπασμολυτικό, εμένα τελείως δεν με πιάνει αλλά περιορίζει τον πόνο σε κάτι απλά ενοχλητικό
Νομίζω ότι είμαι μαζοχίστρια! Επίτηδες δεν παίρνω ποτέ χάπια γιατί μετά συνηθίζω και θέλω συνέχεια :confused: Αφήστε που το έχουμε παρακάνει με την παρακεταμόλη (εφόσον υπάρχει ηδη στα depon) :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Νομίζω ότι είμαι μαζοχίστρια! Επίτηδες δεν παίρνω ποτέ χάπια γιατί μετά συνηθίζω και θέλω συνέχεια :confused: Αφήστε που το έχουμε παρακάνει με την παρακεταμόλη (εφόσον υπάρχει ηδη στα depon) :hmm:

Υπάρχουν και άλλα αναλγητικά όπως το nurofen, το algofren και το voltaren, όχι μόνο το depon ή το panadol.
Άλλωστε δεν έγραψα πουθενά ότι το "σωστό" είναι να την βγάζεις με 1-2gr παρακεταμόλης την ημέρα όσο διαρκεί το pms και η περίοδός σου. Αν ο πόνος αντέχεται, το ιδανικό είναι να κάνεις υπομονή και να τον καταπολεμάς με φυσικά μέσα (ζέστη, αρκετό ύπνο, άνετα ρούχα). Ωστόσο κάποιες γυναίκες υποφέρουν πολύ κατά την διάρκεια της περιόδου, οπότε περιστασιακή χρήση αναλγητικών ενδείκνυται. Πρέπει να διατηρούμαστε και λειτουργικές μεταξύ άλλων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
...Και Φυσικά πάντοτε απαραίτητη είναι η σοκολάτα. Μαύρη, γάλακτος, λευκή, σοκολατοπιτα, βάφλα, τοστ με ΒΙΤΑΜ και μερέντα(δοκιμάστε το αν δεν το έχετε κάνει ήδη) , σε όλες τις μορφές της η σοκολάτα (για μένα τουλάχιστον) είναι από τα καλύτερα αναλγητικά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
...Και Φυσικά πάντοτε απαραίτητη είναι η σοκολάτα. Μαύρη, γάλακτος, λευκή, σοκολατοπιτα, βάφλα, τοστ με ΒΙΤΑΜ και μερέντα(δοκιμάστε το αν δεν το έχετε κάνει ήδη) , σε όλες τις μορφές της η σοκολάτα (για μένα τουλάχιστον) είναι από τα καλύτερα αναλγητικά :P
Μόνο εγώ δεν θέλω σοκολάτα όταν έχω περίοδο; :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Εγω γενικα οταν εχω περίοδο δεν μπορώ να φάω λόγω πόνου, φουσκώματος κτλ. Μια εβδομάδα πριν αδιαθετησω μου ανοίγει η όρεξη, ε και μετα κλείνει και τρώω με το ζόρι. Παντως ναι, η σοκολάτα ειναι ο,τι καλυτερο για εκεινες τις μέρες :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Κορίτσια όσες ανήκετε στην κατηγορία των άτυχων που υποφέρουν ποιο χάπι προτιμάτε;
Πρόσφατα πήρα το xeforapid και είδα μεγάλη διαφορά στον πόνο! Για περίπου οκτώ ώρες διαρκεί η αναλγητική του δράση και μπορώ να είμαι λειτουργική κι όχι τέζα στο κρεβάτι..
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Κορίτσια όσες ανήκετε στην κατηγορία των άτυχων που υποφέρουν ποιο χάπι προτιμάτε;
Πρόσφατα πήρα το xeforapid και είδα μεγάλη διαφορά στον πόνο! Για περίπου οκτώ ώρες διαρκεί η αναλγητική του δράση και μπορώ να είμαι λειτουργική κι όχι τέζα στο κρεβάτι..
Προσωπικά παίρνω το αλγκοφρεν 400αρι για τον πόνο μαζί με σίδηρο για το αίσθημα κούρασης / υπνηλίας. Αν δεν τα πάρω δεν μπορώ να σηκωθώ απ το κρεβάτι.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,842 μηνύματα.
κανονικά έπρεπε να μου είχε έρθει πριν τέσσερις μέρες, αλλά ακόμα δεν ήρθε και δεν πονάω κιόλας, σημάδι ότι δεν θα έρθει σύντομα. Και το Σάββατο θα φύγω για διακοπές ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μετά από δύο χρόνια και αν έρθει τότε πολύ απλά θα πεθάνω από τα νεύρα μου😡
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 868 μηνύματα.
κανονικά έπρεπε να μου είχε έρθει πριν τέσσερις μέρες, αλλά ακόμα δεν ήρθε και δεν πονάω κιόλας, σημάδι ότι δεν θα έρθει σύντομα. Και το Σάββατο θα φύγω για διακοπές ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μετά από δύο χρόνια και αν έρθει τότε πολύ απλά θα πεθάνω από τα νεύρα μου😡
Ίσως με κοροϊδέψεις, αλλά θα σου πω κάτι που μου είχαν πει στα νιάτα μου. Όσες μέρες θέλεις να καθυστερήσεις την περίοδο, τόσους κόκκους μαυροπίπερο να μασουλίσω. Ξέρω πως οι νεώτερες γελούν. Και γω το είχα ακούσει από μια μεγαλύτερη και γέλαγα (λογαριασε εγω είμαι 57 τώρα, η συμβουλή να είναι 70ετίας).
Όταν πράγματι χρειάστηκε το έκανα. Μασούλησα 5 κόκκους πιπέρι. Λοιπόν, μ έπιασε φριχτός στομαχόπονος και πήγα σε γιατρό επειγόντως. Η περίοδος πάντως καθυστέρησε ακριβώς 5 μέρες. Ο γιατρός βέβαια μου είπε πως το ...γιατροσόφι δεν ήταν σωστό.
Ίσως πιο απλή και ασφαλής είναι η καθυστέρηση με αντισυλληπτικά. Αν δεν έχει έρθει μέχρι Τετάρτη, ρώτα το γιατρό.
Στην ανάγκη, βολέψου με ταμπόν τις πρώτες 3 μέρες, τι να κάνεις;
Πάντως μη στενοχωριέσαι, γίνονται καλές διακοπές και με περίοδο. Λίγο στη θάλασσα περιορίζεσαι, δηλ δε μένεις ώρες με το βρεγμένο μαγιώ, πάς βάζεις ένα στεγνό πχ, αλλά γίνεται.
Καλά να περάσεις
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,842 μηνύματα.
Ίσως με κοροϊδέψεις, αλλά θα σου πω κάτι που μου είχαν πει στα νιάτα μου. Όσες μέρες θέλεις να καθυστερήσεις την περίοδο, τόσους κόκκους μαυροπίπερο να μασουλίσω. Ξέρω πως οι νεώτερες γελούν. Και γω το είχα ακούσει από μια μεγαλύτερη και γέλαγα (λογαριασε εγω είμαι 57 τώρα, η συμβουλή να είναι 70ετίας).
Όταν πράγματι χρειάστηκε το έκανα. Μασούλησα 5 κόκκους πιπέρι. Λοιπόν, μ έπιασε φριχτός στομαχόπονος και πήγα σε γιατρό επειγόντως. Η περίοδος πάντως καθυστέρησε ακριβώς 5 μέρες. Ο γιατρός βέβαια μου είπε πως το ...γιατροσόφι δεν ήταν σωστό.
Ίσως πιο απλή και ασφαλής είναι η καθυστέρηση με αντισυλληπτικά. Αν δεν έχει έρθει μέχρι Τετάρτη, ρώτα το γιατρό.
Στην ανάγκη, βολέψου με ταμπόν τις πρώτες 3 μέρες, τι να κάνεις;
Πάντως μη στενοχωριέσαι, γίνονται καλές διακοπές και με περίοδο. Λίγο στη θάλασσα περιορίζεσαι, δηλ δε μένεις ώρες με το βρεγμένο μαγιώ, πάς βάζεις ένα στεγνό πχ, αλλά γίνεται.
Καλά να περάσεις
Ταμπόν δεν έχω βάλει ΠΟΤΕ στη ζωή μου, δεν ξέρω καν πώς το βάζεις αυτό 😂 οπότε άστο.. ελπίζω μέχρι αύριο μεθαύριο να έρθει.. πάντως, κοιτούσα το ημερολόγιο της περιόδου μου και σχεδόν πάντα τον Αύγουστο κάθε χρόνο έχω καθυστερήσεις. Μόνο αυτόν τον μήνα, δεν ξέρω γιατί
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Ταμπόν δεν έχω βάλει ΠΟΤΕ στη ζωή μου, δεν ξέρω καν πώς το βάζεις αυτό 😂 οπότε άστο.. ελπίζω μέχρι αύριο μεθαύριο να έρθει.. πάντως, κοιτούσα το ημερολόγιο της περιόδου μου και σχεδόν πάντα τον Αύγουστο κάθε χρόνο έχω καθυστερήσεις. Μόνο αυτόν τον μήνα, δεν ξέρω γιατί
κοίτα, ιατρικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να κολυμπήσεις δίχως ταμπόν, και με φουλ περίοδο. Το έχω κάνει άπειρες φορές. Ήμουν κολυμβήτρια, όλες το κάναμε, γιατί ήμασταν κορίτσια και τα φοβόμασταν. Απλά μολις βγεις απ τη θάλασσα, πρέπει να σκουπιστείς και να πας να ντυθείς, γιατί σε λίγο έρχονται οι ρώσοι, όπως λέγαμε τότε (τότε υπηρχε η σοβ ένωση)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top