Περί πληθυντικού ευγενείας

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Χρησιμοποιω πληθυντικο ευγενειας σε ολους οσοι ειναι ανω των 30 αν και μου μοιαζει καπως,δεν το κανω απο σεβασμο,αλλωστε ο σεβασμος δεν μετριεται σε χρονια,αλλα το κανω καθαρα για λογους καθωςπρεπισμου.
Αν βεβαια μου ζητηθει να μιλαμε στον ενικο,τοτε οκ,αλλα πρεπει πρωτα να μου ζητηθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Aυτό. ^

Μιλάω με μεγαλύτερά μου άτομα -εκτός από συγγενείς- σε πληθυντικό ευγενείας.
Όχι από σεβασμό πάντα.

Πχ. Ακούω πολλά παιδιά να μιλούν στους καθηγητές στον ενικό χρησιμοποιώντας το μικρό τους όνομα. Στο φροντιστήριο κυρίως.
Εγώ δε μπορώ να το κάνω, επειδή έτσι με έχουν μάθει και επειδή δεν υπάρχει η απαραίτητη οικειότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Μπορει καποιος να διξει ευγένεια σε ενα αλλο ατομο με ενα καλο συνδιασμο λογου-σταση σωματος. Επομένως ακομη και στον πλυθηντικο να μιλησεις πιθανον να μην εην εισαι καθολου ευγενικος ! Θεωρω δηλαδη πως η χρηση πλυθηντικου δεν ειναι απο μονη της ικανη να δειξει ευγενεια ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Η ευγένεια και ο σεβασμός φαίνονται στην πράξη και όχι στις προσφωνήσεις.
Προσωπικά δεν μου αρέσει να μου μιλούν στον πληθυντικό, σε μερικά άτομα μιλώ κι εγώ έτσι όταν κρίνω ότι είναι καλύτερο αυτό (π.χ. στη δουλειά μου), αλλά γενικά προτιμώ να δείχνω τον σεβασμό μου στην πράξη με την συμπεριφορά μου και όχι με την φρασεολογία μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inartecubus

Νεοφερμένος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
εγω χρησιμοποιω τον πληθυντικο παντα οταν μιλαω με μεγαλυτερους και ειναι κατι που μου βγαινει πολυ αυθορμητα.βεβαια το κανω κυριως οταν δεν εχω οικειοτητα με καποιον.στους συγγενεις μου πχ μιλαω στον πληθυντικο.οταν το ειπα σε μια φιλη μου αυτη ειχε μεινει καπως ετσι :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Στους συγγενείς που δεν τους έχω ζήσει και τους βλέπω χάση φέξη ναι και γω πληθυντικό τους μιλάω.Αλλά στους πολύ κοντινούς μου τους λέω με το μικρό τους, συγκεκριμένα αυτό το κάνω στα αδέρφια των γονιών μου και στου συζήγους τους...Πάντως από καθηγητές και γω πάντα πληθυντικό χρησιμοποιούσα ακόμα και όταν στη γ λυκείου τους έβλεπα πιο πολύ και από τους γονείς μου...
Γενικά πιστεύω ότι ανάλογα με το άτομο που μιλάς, το χαρακτήρα του πιο πολύ και όχι τόσο την ηλικία, σου βγαίνει ο πληθυντικός ή ο ενικός. Έχει να κάνει πιο πολύ με την περίσταση και δεν είναι γενικός κανόνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
στους συγγενεις μου πχ μιλαω στον πληθυντικο.οταν το ειπα σε μια φιλη μου αυτη ειχε μεινει καπως ετσι :eek:

Που το περίεργο; Αυτό είναι το σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Σὲ συγγενῆ πάντως δὲν ἔχω μιλήσει ποτὲ στὸν πληθυντικὸ ἑκτὸς ἴσως ἀπὸ πολὺ μακρινοὺς τοὺς ὁποίους συναντοῦσα γιὰ πρώτη φορά. Πλέον στὸν πληθυντικὸ μιλῶ μόνο σὲ ἱερεῖς, καθηγητὲς παν/μίου καὶ ἀγνώστους ἢ γενικώτερα ἀνθρώπους οἱ ὁποῖοι ἱεραρχικὰ βρίσκονται ὑψηλότερα ἀπὸ ἐμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Σὲ συγγενῆ πάντως δὲν ἔχω μιλήσει ποτὲ στὸν πληθυντικὸ ἑκτὸς ἴσως ἀπὸ πολὺ μακρινοὺς τοὺς ὁποίους συναντοῦσα γιὰ πρώτη φορά. Πλέον στὸν πληθυντικὸ μιλῶ μόνο σὲ ἱερεῖς, καθηγητὲς παν/μίου καὶ ἀγνώστους ἢ γενικώτερα ἀνθρώπους οἱ ὁποῖοι ἱεραρχικὰ βρίσκονται ὑψηλότερα ἀπὸ ἐμένα.

Πέτρο, νομίζω σφάλλετε. Είναι γενικώς χρήσιμος. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Μιλάω στον πληθυντικό σε οποιονδήποτε ο οποίος είναι μεγαλύτερος μου ή τον γνωρίζω πρώτη φορά, απλά επειδή δεν μου βγαίνει να μιλήσω πιο χαλαρά(μην κοιτάτε τι κάνω εδώ:P).
Σε συνομιλήκους ή λίγο μεγαλύτερους νιώθω μεγαλύτερη οικιότητα, αν και πρόσφατα που μίλησα με έναν φοιτητή, μίλησα στον πληθυντικό. :hmm:
Ελπίζω να μην με πέρασε για βλαμμένο ο άνθρωπος. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα μια τύπισσα στο σουπερμάρκετ μου μιλάει στον πληθυντικό και παίζει να μου ρίχνει καμια 20ριά χρόνια :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Πέτρο, νομίζω σφάλλετε. Είναι γενικώς χρήσιμος. ;)

Χρήσιμος εἶναι, ἀλλὰ ἂν μιλήσω στὸν θεῖο μου στὸν πληθυντικό, τὸ πιθανώτερο εἶναι νὰ μὲ ἀρχίσῃ στὶς σφαλιάρες...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Χρήσιμος εἶναι, ἀλλὰ ἂν μιλήσω στὸν θεῖο μου στὸν πληθυντικό, τὸ πιθανώτερο εἶναι νὰ μὲ ἀρχίσῃ στὶς σφαλιάρες...:P

Παλιά μιλούσαμε στους γονείς μας πληθυντικό, ο θείος θα μας πειράξει; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Παλιά μιλούσαμε στους γονείς μας πληθυντικό, ο θείος θα μας πειράξει; :P

Στοὺς γονεῖς στὸν πληθυντικὸ μιλοῦσαν τὰ παιδιὰ κυρίως στὶς ἀστικὲς περιοχές. Ἐμένα ὁ πατέρας μου ποὺ εἶναι ἀπὸ χωριό, μιλοῦσε στὸν ἑνικὸ στὸν πατέρα του. Ἐπειδὴ γενικὰ τὸ σόϊ μου εἶναι κυρίως ἀπὸ χωριό, ἔχω συνηθίσει νὰ υἱοθετῶ πιὸ ἄμεσους τρόπους ἐπικοινωνίας κρατῶντας ὅμως καὶ τὸν πρέποντα σεβασμό. Ποτὲ δὲν ἔχω ἀπευθυνθεῖ σὲ θεῖο/θεία μὲ τὸ μικρό ὄνομα ἀλλὰ πάντοτε τοὺς φώναζα θεῖε/θεία ἐνῷ εἶχα κάνει παρατήρηση καὶ στὸν ἀνηψιό-βαπτιστῆρι μου ποὺ ὅταν ἦταν μικρὸς φώναζε τὸν θεῖο μου (δηλαδὴ τὸν παπποῦ του) μὲ τὸ μικρό του ὄνομα καὶ μάλιστα μὲ τὸ χαϊδευτικό πρᾶγμα τὸ ὁποῖο δὲ θεωρῶ σὲ καμμία περίπτωση πρέπον. Γενικὰ ὑπάρχουν τρόποι νὰ δείξῃς τὸν σεβασμό σὲ κάποιον. Ὁ πληθυντικὸς εἶναι ἕνας ἀπὸ αὐτοὺς φυσικὰ ἀλλὰ εἶναι καὶ ἀνάλογα μὲ τὸν ἄνθρωπο. Σὲ κάθε περίπτωση εἶναι πῶς σοῦ βγαίνει φυσικά. Θυμᾶμαι μοῦ εἶχε κάνει πολὺ περίεργη ἐντύπωση στὸν στρατὸ ποὺ ὁ διοικητὴς φώναζε τοὺς κατώτερους ἀξιωματικοὺς μὲ τὰ μικρά τους ὀνόματα (!) καὶ στὸν ἑνικό...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Παλιά μιλούσαμε στους γονείς μας πληθυντικό, ο θείος θα μας πειράξει; :P

"Tι θα θέλατε μητέρα" και τέτοια? :rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να σας τρομάξω πρόσφατα άκουσα παιδί να προσφωνεί τον μπαμπά του στον πληθυντικό :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Δεν συνηθιζω να μιλαω με καποιον,στον πληθυντικο.Πιστευω,εκτος του οτι δεν εχει καποιο πρακτικο αξιωμα(γιατι λογικα ο πληθυντικος απευθυνεται σε πολλους,και οχι σε μοναδα),διατηρει αναγχρονιστικες αντιληψεις,διοτι ο πληθ. ευγενειας,χρησιμοποιηθηκε ως ταξικος διαχωριστικος παραγων.
Θυμαμαι,στο σχολειο,ειχαμε εναν καθηγητη που οταν λ.χ του λεγαμε ''κυριε να σας ρωτησουμε αυτο...'' απαντουσε ''να μας ρωτησετε'' με ειρωνικο υφος :P

Αντιθετα,συνηθιζω να απευθυνομαι στα ατομα αναλογα με την επαγγελματικη τους ταυτοτητα,ακαδημαικους τιτλους(Δρ πχ),το επιθετο τους ή και το μικρο τους ονομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Εγώ αν εξαιρέσεις τα άτομα της οικογένειάς μου, (οκ, μου φαίνεται γελοίο να μιλάει κανείς στην μητέρα του στον πληθυντικό), μιλάω σε όλους στον πληθυντικό. Σε όλους, σερβιτόρους, επαγγελματικές επαφές, αγνώστους. Μέχρι φυσικά να τους γνωρίσω ή να μου πουν να το κόψω.

Γενικά δεν μου αρέσει καθόλου αυτή η αμεσότητα του να μλάει κανείς στον άλλο στον ενικό χωρίς να τον ξέρει, ειδικά όταν το κάνουν κοπέλες, αυτή η δήθεν μαγκιά μου βγάζει ένα επίπεδο κάπως χαμηλότερο, λίγο "γεια χαρά νταν". Δεν έχει καμία φινέτσα, δεν δείχνει καθόλου τρόπους ή ευγένεια.

Από την άλλη ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και σέβομαι τον κάθε άνθρωπο. Απλά μιλάω για γούστο και όλα αυτά τα θέματα είναι υποκειμενικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Έχει να κάνει και με την κουλτούρα της κάθε χώρας. Όσο έμενα στην Ελλάδα χρησιμοποιούσα κι εγώ τον πληθυντικό ευγενείας, αλλά εδώ πολύ σπάνια. Ας πούμε όταν παραχωρώ τη θέση μου σε κάποιον ηλικιωμένο στα ΜΜΜ ή εάν προσέξω πως χρειάζεται βοήθεια σε κάτι, θα του απευθυνθώ στον πληθυντικό, but that's pretty much it. Ομολογώ, ότι στην αρχή μου φαινόταν παράξενο να απευθύνομαι π.χ. στους καθηγητές στο πανεπιστήμιο στον ενικό, αλλά δεν έχει να κάνει με αγένεια και έλλειψη τρόπων ή φινέτσας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top