Πηγαίνετε στο γυμναστήριο;

Εσείς επισκέπτεστε ποτέ το Γυμναστήριο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 202)
  • Ναι (συστηματικά)

    Ψήφοι: 77 38.1%
  • Ναι (κάπου κάπου)

    Ψήφοι: 47 23.3%
  • Όχι (ούτε περνάω απ' έξω)

    Ψήφοι: 77 38.1%
  • Κουμπάκιας

    Ψήφοι: 1 0.5%

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Επειδή το πανεπιστήμιο δεν έχει μηχανήματα στο "γυμναστήριό" του (ο θεός να το κάνει :P), σκέφτηκα να γυμνάζομαι σε ένα πάρκο που εχει υπαίθρια μηχανήματα. Έχει χρησιμοποιήσει κανείς τέτοιου τύπου; Λένε τίποτα; :P

*Τα λεφτά δεν φτάνουν ούτε για ζήτω, πόσο μάλλον για συνδρομή σε γυμναστήριο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
έχει κανείς καμμία πρόταση για γυμναστήριο κάπου Ιλίσια-Γουδή ή την ευρύτερη περιοχή; Κοίταξα (online) το Hyper Progressive Gym και φαίνεται ωραίο, αλλά είπα να ρωτήσω μήπως κανείς έχει καμμία πρόταση... Το γυμναστήριο του ΕΚΠΑ σε τι κατάσταση είναι; Θα πάω σε 1-2 βδομάδες να τα δω κι από κοντά, αλλά όποιος έχει κάποια γνώμη ας πει!


έχεις σκεφτεί να πας στα Yava? νομίζω έχει και στο Γουδή. οι υπηρεσίες που προσφέρουν είναι value for money και συνήθως όλο και κάποια προσφορά έχουν ανεξαρτήτως του πότε θα πας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
έχεις σκεφτεί να πας στα Yava? νομίζω έχει και στο Γουδή. οι υπηρεσίες που προσφέρουν είναι value for money και συνήθως όλο και κάποια προσφορά έχουν ανεξαρτήτως του πότε θα πας!


ναι το σκέφτηκα κι αυτό και είναι στη λίστα για επίσκεψη (έχουν μια πολύ καλή προσφορα, 65€ για 8μηνες) αλλά διάβασα αρκετές αρνητικές κριτικές online..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
ναι το σκέφτηκα κι αυτό και είναι στη λίστα για επίσκεψη (έχουν μια πολύ καλή προσφορα, 65€ για 8μηνες) αλλά διάβασα αρκετές αρνητικές κριτικές online..
η προσφορά είναι πάρα πολύ καλή, εγώ είχα προλάβει μια ακόμη καλύτερη όπου πλήρωνες 48 ευρώ για έναν χρόνο και φυσικά την έκλεισα!
όσον αφορά την ποιότητα του γυμναστηρίου, τα όργανα ίσως να μην είναι και πολύ καινούγια γιατί τα yava αγόραζαν ό,τι συνοικιακό γυμναστήριο υπήρχε και δεν υπήρχε και προφανώς δεν μπορούν όλα τα παραρτήματα να έχουν ολοκαίνουργιο εξοπλισμό (εκτός κι αν πας στα exclusive όπου εκεί όλα είναι ένα κι ένα). όπως και να 'χει, ρίξε μια ματιά γιατί αξίζει τον κόπο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Εμείς εδώ στο Περιστέρι έχουμε όργανα γυμναστικής στο Άλσος. Αλήθεια ξέρετε αν επιτηρεί κάποιος γυμναστής το συγκεκριμένο τμήμα του Άλσους; Πιστεύω είναι κουλό να υπάρχουν όλα αυτά τα όργανα και να μην υπάρχει ένας γυμναστής έστω να επιτηρεί, καθώς μπορείς να πάθεις ζημιά αν τα χρησιμοποιείς λάθος :hmm:

Είχα γραφτεί κααάποτε σε ένα γυμναστήριο εδώ κοντά και κάθε μήνα λαμβάνω προωθητικά SMS για ετήσια συνδρομή με 49 ευρώ, ενίοτε με 15 ευρώ εγγραφή κι άλλες φορές χωρίς καθόλου εγγραφή :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν έχει ξαναγραφτεί, αλλά να δείχνετε προτίμηση σε συνοικιακά και μικρά γυμναστήρια.
Εκεί που ο γυμναστής είναι από πάνω σας και σας ξέρει. Ειδικά όσοι κάνουν βάρη, θέλει μεγάλη προσοχή ακόμα και στη σωστή γωνία του σώματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,451 μηνύματα.
Εγω οσο ήταν καλοκαιράκι ειχα κοψει τη συνδρομη και πηγαινα στο παρκάκι. (40 ευρω το μηνα για επαρχια ειναι κοροϊδια) πάντως για μερικους μηνες ειναι καλα στο παρκάκι κάνεις 2-3 βασικες ασκησεις για ολο το κορμο. Αν έχεις στρωματάκι κάνεις κοιλιακους - ραχιαιους μετά τρέχεις λιγο ... καθισματα για ποδια ...κάμψεις για στηθος και μονοζυγο για πλάτη κτλπ. και αν έχεις και αλτηράκι με δισκους κιλών κάνεις και αλλα πολλά!

τωρα στο γυμναστηριο θέλει πολυ καλο ζέσταμα πριν ξεκινησεις. Ζέσταμα κυριως στους ΩΜΟΥΣ και στους ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΥΣ. Και μετα οπως ειπε και η Ρεβεκα θέλει καταλληλη στάση σωματος για κάθε ασκηση. Αν και ο κανονας οταν εισαι ορθιος ειναι να σπάς την μέση. Στήθος - κώλος έξω και ελαφρως λυγισμενα τα γονατα. Περηφανα το στηθος προς τα έξω! :D

βΑΘΜΙΑΙΑ αύξηση κιλών. Και οχι υπερβολές σιγά-σιγά.
Τι να κανω έκατσα και τα έψαξα μονος μου. Εκανα και μερικες συζητησεις με τους γυμναστες εκει.


Το παρκάκι ειναι και ποδηλατοδρομος και ειναι παραθαλλάσιο οποτε ακομα καλυτερα. Εγω εκανα τα εξης :


Δευτέρα - Τετάρτη τρέξιμο - διατασεις - κοιλιακους - ραχιαιους
Τριτη-Πέμπτη Σαββατο ή Κυριακη έκανα ζέσταμα - κάμψεις - μονοζυγο - αλτηρες - κοιλιακους - ραχιαιους και διατασεις χεριών μετά.



έβγαζα 45 λεπτά προπονηση καθαρη χωρις τα διαλείματα. Ωραια ητανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,451 μηνύματα.
Eπανέρχομαι μια και αρχιζει και χειμωνιάζει και το παρκάκι .... δεν θα ειναι πάντα προσβάσιμο! Πχ οταν βρέχει δεν μπορεις να γυμναστεις έξω. Αλλα τα παιδια απο τη δουλειά έχουν φτιάξει ένα δικο τους σιδεράδικο και πλέον πηγαινω εκει! Πολυ καλυτερο απο το γυμναστηριο εδω το οποιο έχω κοψει καιρο τωρα. (Αηδιασα να μου παιρνουν 40 ευρω το μηνα συνδρομη ειναι απάτη)

Σημερα έκανα και σάκο! Μετά απο καιρο. Φορεσα τα γάντια μου και έπαιξα μπάλα 3 έντονα 5λεπτα. 15 λεπτά σάκο και 35 λεπτά βάρη. Συνολο 50λεπτα και τωρα αμα μου λεγε κάποιος πηγαινα και για ενα μισάωρο τρέξιμο! Απιστευτη κ@@υλα ο σάκος θα πάω και αυριο να κάνω που έχω αεροβιο μονο και μετά 20 λεπτά τρέξιμο 10+10 στο παρκάκι με το σακιδιο στην πλάτη!

Έφτιαξα μια φαγάρα χθες. Ρυζι + φακες με χομους απο το σουπερ (δυστυχως διαπιστωσα οτι έχει ζάχαρη μεσα) γ@@μω τις ζαχαρες σας τι διαολο τις βάζουνε παντου ρε φιλε.... ακομα και στα έτοιμα φαγητα του Σκλαβενιτη πχ μπιφτεκι με πατατες ή ρυζι με σουτζουκάκια έχουν ΖΑΧΑΡΗ. Γιατι; θα τους πάρω καμια μέρα να τους κράξω. Πες μου σε τι χρειάζεται ακριβως η ζάχαρη σε ενα φαγητο οπως ρυζι με σουτζουκάκια ή πατατες με μπιφτέκια.

Τέσπα πιο κάτω έχω φακές με ρυζι και χομους δίπλα (ρεβυθοσαλατα) με αβοκάντο και παξιμάδια ολικής. Λιχουδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
το κάνει πιο γλυκό και πιθανώς αν έχει φάει τα ψωμιά του θα έχει ακόμα μια καλή σχετικά γεύση :P

φακές με ρύζι δεν έχω φάει ποτέ, ακούγεται κάπως περίεργο... Ίσως το δοκιμάσω σύντομα, όμως.

Εκεί που πας τώρα πληρώνεις συνδρομή; 40€/μήνα νομίζω πως είναι υπερβολική τιμή, εκτός κι αν μιλάμε για τελευταίας τεχνολογίας γυμναστήριο έκτασης 5 στρεμμάτων.. Νομίζω max ένα 20άρι είναι οκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,451 μηνύματα.
το κάνει πιο γλυκό και πιθανώς αν έχει φάει τα ψωμιά του θα έχει ακόμα μια καλή σχετικά γεύση :P

φακές με ρύζι δεν έχω φάει ποτέ, ακούγεται κάπως περίεργο... Ίσως το δοκιμάσω σύντομα, όμως.

Εκεί που πας τώρα πληρώνεις συνδρομή; 40€/μήνα νομίζω πως είναι υπερβολική τιμή, εκτός κι αν μιλάμε για τελευταίας τεχνολογίας γυμναστήριο έκτασης 5 στρεμμάτων.. Νομίζω max ένα 20άρι είναι οκ


Ειναι υπερβολική σιγουρα και τους την έδωσα για πολύ καιρο οποτε πλέον ηρθε η ώρα αυτο να σταματήσει. Τους χρωστάω εναν μήνα δεν με έχουν ενοχλησει αλλα τωρα που θα πληρωθώ τέλος θα περάσω να τους τον δώσω. Και αν με ρωτησουν θα τους πω και τα καθέκαστα. Εδω στην επαρχια το έχουν κανονισμενο ολοι το κολπο. Στα 40 ολοι. Ενα απλο συνοικιακο γυμναστηριο ειναι που εντάξει κάνει και ομαδικά βεβαια αλλα εγω δεν πηγαινα στα ομαδικά.

Επισης ενα πολυ μεγάλο μειον ειναι οτι οι γυμναστες δεν ασχολουνται με αυτους που γυμνάζονται να τους διορθώνουν τουλαχιστον οσους ειναι δεκτικοι στην διορθωση. Αυτο ισως δικαιολογουσε την τιμή.

Οποτε το γυρισα σε σιδεράδικο που εχει 5-6 μηχανηματα μεν και ειναι οκ. Και με αλτηρες μια χαρά δουλειά θα κάνω. Έχει και σάκο.

Οσο για τη ζάχαρη στο φαγητο εξυπακούεται οτι κάποιος που τηρει ένα προγραμμα διατροφης για να δει αποτελέσματα αυτα τα φαγητά δεν του κάνουν. Και εγω ειμαι και σχετικά χαλαρος σημερα έφαγα και το τοστάκι μου με τυρι χαμηλών λιπαρών ή θα φάω και λιγα μακαρονια με κιμά άλλοι έχουν ξεφυγει σε πιο αυστηρές καταστάσεις. Κοτοπουλο - μπροκολο - τονο - ρυζι - πατατες - φρουτα - κουάκερ.

Ουτε μακαρονια - ουτε ψωμια (ακομα και ολικής) ουτε τιποτα. Τρώνε "καθαρά" για να βάλουν "καθαρή" μάζα πάνω τους.


ΥΓ Στο γυμναστηριο έχω να πάω απο τον Ιουλιο. Το καλοκαιρι την έβγαζα με κολυμπι - τρεξιμο - καθισματα - κοιλιακους - σανιδα - μονοζυγο - κάμψεις κτλπ.

Aνα καιρους έχω αποφασισει και εγω για 2-3 μηνες αυστηρο προγραμμα διατροφης. Δοκιμάζεις τα ορια σου σωματικά και ψυχικά. Πάνω που θές να τα παρατήσεις ολα κάτι σε κρατάει εκει. Ειναι ωραιο κάποιες φορές να εισαι στρατιώτης και να έχεις ενα προγραμμα γιατι μολις τελειωσει θα νιώσεις ωραια με τον εαυτο σου που το ολοκληρωσες με επιτυχια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,451 μηνύματα.
Λοιπον σε λιγο πάω να την πέσω και μετά έχει σιδεράδικο. Γιατι χθές έκατσα σπιτι ειχα ρεπο (στη γυμναστική εννοω) επειδη Σαββατο - Κυριακη και Δευτερα έκανα κανονικα. Οποτε χθες ξεμεινα σπιτι και τσάκισα τις Toblerone :loltooth:

Λοιπον σημερα το προγραμμα θα έχει ΣΤΗΘΟΣ οποτε θα αναλύσω την ρουτινα :

Aρχικα ξεκινάμε με ζέσταμα. Επειδη το στήθος ειναι μια μεγάλη μυϊκή ομαδα θα το γυμνάσουμε μονο του σήμερα. Κάνοντας 5 ασκήσεις το πολύ. Το ζέσταμα περιλαμβάνει ασκήσεις με αλτήρες (1-2 κιλά) σε κάθε χέρι για να αιματώσουμε αρχικά τους ώμους και μετά τους τρικεφαλους που συμμετέχουν στην 1η άσκηση. 3 τα βασικά στάδια της προπονησης για μένα :

ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ :

5 λεπτά ζέσταμα μετά εγω προσωπικά κάνω αλλα 5 λεπτά σκοινάκι ισα για να ζεσταθώ.

Βασικές ασκησεις προθερμανσης ειναι οι περιστροφικές κινήσεις για ώμους για να αποφυγουμε πιθανους τραυματισμους και κακωσεις του στροφικού πετάλου.

https://www.oneman.gr/keimena/men_s...mato-level-up-se-olo-soy-to-swma.4142175.html

απο αυτες την 4 και την 6 προτιμώ κυριως. Προσοχη στην 2 δεν πρέπει να τεντώνει κάποιος τοσο πολυ τα χέρια ωστε να κλειδώνει η άρθρωση του αγκώνα γιατι υπάρχει κινδυνος για την άρθρωση.

ΚΥΡΙΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ :

1. Πιέσεις στήθους σε οριζοντιο πάγκο με μπάρα.
2. Πιέσεις στήθους σε επικλινή πάγκο με μπάρα.
3. Ανοίγματα για στήθος σε επικλινή πάγκο.
4. Kάμψεις μέ ή χωρις προσθετο βάρος. Προσωπικά δένω στη πλάτη μου 10 κιλά περισσοτερο.

εναλλακτικά των 1 & 2 μπορει κάποιος να κάνει με αλτήρες. Σαν 5 άσκηση (που δυστυχως στο σιδεράδικο δεν μπορω να την κάνω) ειναι το crossover αλλα ζητηστε πρωτα απο εναν γυμναστη να σας το δειξει.




χρήσιμα σημεια απο τον Στουραϊτη για να μη γυμναζομαστε σαν ζώα!

Σημειο προσοχης επισης εδω ειναι στα ανοιγματα να μην φεύγουν τα χέρια κατω απο το υψος των ωμων το ιδιο ισχυει και για την πρέσα. Να μην γινεται υπερέκταση στους ώμους. Αλλα οπως εξηγει απο πάνω υπερέκταση δεν γινεται μονο σε ώμους πρέπει να προσέχουμε και τον αυχένα αλλα και την μέση (λορδωση κτλπ)

ΑΠΟΘΕΡΑΠΕΙΑ :

5 ΛΕΠΤΆ σχοινάκι ή χαλαρο τρέξιμο
κοιλιακους - ραχιαιους.
διατάσεις χεριών και ποδιών.

ΜΕΤΑΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΟ ΓΕΥΜΑ :

Κοτοπουλο με ψητές πατάτες χωρις λάδι και σαλάτα με ξυδι λεμονι και μια μικρη κουταλιά λάδι.
γιαουρτι με κουάκερ και σταφιδες
φρουτοσαλάτα με σκουπ πρωτεϊνης
ομελετα σε αντικολλητικο τηγάνι με σαλάτα ή πατατες βραστές.


και μια φωτο απο το γυμναστηριο ... γάντια ... ζώνη και έφυγα για στρατιωτικές πιέσεις ώμων !!!

https://tinypic.com/view.php?pic=w0htvd&s=9#.XAf7bjFS_IU
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί δεν κάνεις body workouts?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
και μια φωτο απο το γυμναστηριο ... γάντια ... ζώνη και έφυγα για στρατιωτικές πιέσεις ώμων !!!

https://tinypic.com/view.php?pic=w0htvd&s=9#.XAf7bjFS_IU


παχυναμε παχυναμε;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν έχει ξαναγραφτεί, αλλά να δείχνετε προτίμηση σε συνοικιακά και μικρά γυμναστήρια.
Εκεί που ο γυμναστής είναι από πάνω σας και σας ξέρει. Ειδικά όσοι κάνουν βάρη, θέλει μεγάλη προσοχή ακόμα και στη σωστή γωνία του σώματος.
Δεν ξέρω πως είναι τα υπόλοιπα συνοικιακά, πριν κάποιους μήνες γράφτηκα σε ένα μόνο κ μόνο επειδή ήταν λίγα μέτρα από το σπίτι μου, και σχημάτισα πολύ άσχημη εικόνα. Αφού να φανταστείς παρόλο π είχα πληρώσει 3μηνο, έφυγα κ γράφτηκα σε άλλο.
Καθόλου επαγγελματίας ο τύπος, γλοιώδης, κ τα αποδυτήρια τρισάθλια. Α ναι κ η τιμή 50/μήνας, 120/3μηνο.
Σε αυτό π είμαι τώρα είναι απλά υπέροχα. Τεράστιο, μέσα σε ξενοδοχείο, πεντακάθαρο, έχει τα πάντα. Μας είπαν πως σε λίγο καιρό θα αλλάξει η διεύθυνση κ έχουν βάλει πολύ χαμηλές τιμές. Μ κάναν προσφορά 120€ το εξάμηνο! Η οποία περιλαμβάνει γυμναστήριο, ομαδικά, σκουος, σάουνα, χαμάμ κ χρήση πισίνας, όλα απεριόριστα. Συν επειδή πήγαμε 2 άτομα, μας κάνανε δώρο από ένα μασάζ! Νταξ, μπορεί να έχει κόσμο, αλλά οι γυμναστές είναι επαγγελματίες. Κ έχει κ κατάστημα μέσα π έχει τα πάντα, επίσης αν θες μπορείς να πας στο εστιατόριο να φας. Το κακό είναι ότι ένα 3ωρο το τρώω τη μέρα, δεν είναι κ δίπλα, αλλά αξίζει! Βέβαια δεν ξέρω πόσο θα είναι η κανονική τιμή μετά, αλλά προς το παρόν την έχω καταβρεί, λες κ κάνω διακοπές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,451 μηνύματα.
παχυναμε παχυναμε;:P


Θα θέλες ! :P πετάει καμια κοιλια; την μέση θα κοιτάς και την κοιλιά. Η ζώνη κλεινει κανονικά στην μέση γιατι έχω βάλει να κάνω βάρη και θέλω την μέση σταθερά να μην κάνει λορδωση και πάθουμε καμια δισκοκήλη, και παρα το οτι ο κορμος μου ειναι χοντρος οπως και το κάτω μέρος γιατι έχω δυνατά ποδια το άνοιγμα της πλάτης ειναι μεγαλύτερο απο το κάτω μέρος. Με άλλα λογια έχουμε αποφυγει το σχημα "πασχαλοκουνελο" δηλαδη μικρό ευρος πλάτης και μεγαλυτερη διάμετρος μέσης.

78 κιλά ειμαι 1.80 ύψος ετσι για την ιστορια αν και αυτο δεν παιζει κανενα ρολο και 88 να ήμουν το παν ειναι αυτο που βλέπεις στο καθρέφτη και τι φυσική κατασταση έχεις.. και φυσικά να μην θολώνει πολύ η κοιλια αυτο δηλαδη που εξηγησα παραπάνω. Οταν θολώνει η κοιλια ... σημαινει πως παιρνεις σαβούρα αντι για ποιοτικο βάρος.

Δεν ξέρω πως είναι τα υπόλοιπα συνοικιακά, πριν κάποιους μήνες γράφτηκα σε ένα μόνο κ μόνο επειδή ήταν λίγα μέτρα από το σπίτι μου, και σχημάτισα πολύ άσχημη εικόνα. Αφού να φανταστείς παρόλο π είχα πληρώσει 3μηνο, έφυγα κ γράφτηκα σε άλλο.
Καθόλου επαγγελματίας ο τύπος, γλοιώδης, κ τα αποδυτήρια τρισάθλια. Α ναι κ η τιμή 50/μήνας, 120/3μηνο.
Σε αυτό π είμαι τώρα είναι απλά υπέροχα. Τεράστιο, μέσα σε ξενοδοχείο, πεντακάθαρο, έχει τα πάντα. Μας είπαν πως σε λίγο καιρό θα αλλάξει η διεύθυνση κ έχουν βάλει πολύ χαμηλές τιμές. Μ κάναν προσφορά 120€ το εξάμηνο! Η οποία περιλαμβάνει γυμναστήριο, ομαδικά, σκουος, σάουνα, χαμάμ κ χρήση πισίνας, όλα απεριόριστα. Συν επειδή πήγαμε 2 άτομα, μας κάνανε δώρο από ένα μασάζ! Νταξ, μπορεί να έχει κόσμο, αλλά οι γυμναστές είναι επαγγελματίες. Κ έχει κ κατάστημα μέσα π έχει τα πάντα, επίσης αν θες μπορείς να πας στο εστιατόριο να φας. Το κακό είναι ότι ένα 3ωρο το τρώω τη μέρα, δεν είναι κ δίπλα, αλλά αξίζει! Βέβαια δεν ξέρω πόσο θα είναι η κανονική τιμή μετά, αλλά προς το παρόν την έχω καταβρεί, λες κ κάνω διακοπές!


χαμαμ, μασάζ και εστιατορια :loltooth: :loltooth: θα σας βάλουν και κανα σινεμα οπου να ναι; :D

το γυμναστηριο που πάω πλεον εγω ειναι κάπως έτσι




σιδεράδικο ..... με σκονες πάνω στα δισκάκια! Και ελάχιστα μηχανήματα! Eιδικα απο το 10' λεπτο μέχρι το τέλος ειναι άπαικτο. Κραυγες , και στο τελευταιο σετ πέφτει και ο δισκος στο πάτωμα!!! Αυτο ειναι να ζεις την προπονηση και την ένταση!

Μονοζυγα και βέβαια τον αγαπημενο μου σάκο για να κάνω πυγμαχια! Σε λιγο θα κοψω εντελως τα βάρη για κανα μηνα θα κάνω μονο μονοζυγα , κάμψεις , τρέξιμο και σάκο.


ΥΓ Μην κάνεις κανεις την άσκηση που βλέπει στην αρχη του βιντεο χωρις ζώνη στη μέση. Φιλικη συμβουλή ειδικα αμα αρχιζει να φορτώνει κιλά οπως ο τυπάς στο βιντεο. Εχω γνωστο ο οποιος έπαθε κηλη και βγηκε 12 μήνες εκτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Αχ είπες σιδεράδικο κ θυμήθηκα όταν ήμασταν μικρά είχαμε έναν φίλο ο οποίος είχε φτιάξει σε αλάνα αυτοσχέδιο γυμναστήριο! Κ το έλεγε σιδεράδικο! Υποθέτω στον απόηχο των original σιδεράδικων. Μιλάμε είχε τα πάντα! (Νταξ, όχι χαμάμ!) Ωραίες εποχές! Δεν ήξερα ότι υπάρχουν πλέον σιδεράδικα, πολύ χαίρομαι. Γι'αυτόν π δεν θέλει ανέσεις αλλά μόνο να γυμναστεί, τέλειο.
με σκονες πάνω στα δισκάκια!
Έχει κ αυτή την κακόγουστη σημαία π βλέπω στο βίντεο? Tre banal...:D:P θα έρθω να καθαρίσω καμιά μέρα να κρεμάσω κ τίποτα καλύτερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,451 μηνύματα.
Αχ είπες σιδεράδικο κ θυμήθηκα όταν ήμασταν μικρά είχαμε έναν φίλο ο οποίος είχε φτιάξει σε αλάνα αυτοσχέδιο γυμναστήριο! Κ το έλεγε σιδεράδικο! Υποθέτω στον απόηχο των original σιδεράδικων. Μιλάμε είχε τα πάντα! (Νταξ, όχι χαμάμ!) Ωραίες εποχές! Δεν ήξερα ότι υπάρχουν πλέον σιδεράδικα, πολύ χαίρομαι. Γι'αυτόν π δεν θέλει ανέσεις αλλά μόνο να γυμναστεί, τέλειο.

Έχει κ αυτή την κακόγουστη σημαία π βλέπω στο βίντεο? Tre banal...:D:P θα έρθω να καθαρίσω καμιά μέρα να κρεμάσω κ τίποτα καλύτερο!

:loltooth: :loltooth: αποψε έβαζα κάτι δισκάκια στους αλτήρες για να κάτσω στο πάγκο και να κάνω ανοιγματα και πιέσεις σε επικλινή και τα δισκάκια τα 1.5 κιλο ηταν σκονισμένα! Αυτο που πάω εγω ειναι ακομα πιο μικρο και πάνε συγκεκριμενα άτομα δεν πληρώνω καν συνδρομη το μήνα να φανταστεις. Απλα αν θέλει κάποιος φέρνει κάτι πχ σιδερένιους αλτηρες , δισκάκια , γάντια , καμια μπάρα! Οποτε φαντάσου ποσο ακομα κάλτ ειναι! Την επομενη θα ανεβάσω μια φωτο! Τα μηχανηματα ειναι 7 μετρημένα! μετά εχει μονοζυγο και σάκο και εννοειται μπαρες , στραβομπαρες , αλτήρες ... η στραβομπαρα η μια ειναι σκουριασμένη :D

Στη φωτο που έχω ανεβάσει ειμαι στο προηγουμενο που έδινα 40 ευρώ το μήνα για να χρησιμοποιώ απλά τα μηχανήματα. Και σιγά τη ποικιλια. Στο σπιτι μου στην Αθηνα σε μια αλάνα κοντά στη γειτονια ειχαμε φτιάξει εναν μονοζυγο και καμια φορά σηκωνομουν νωρις το πρωϊ και έβγαινα στην αρχη να κάνω ζέσταμα 10 λεπτά ελαφρυ τρέξιμο , μετά μερικές κάμψεις για ζέσταμα ειχε μια επιφάνεια με τσιμεντο εκει κοντά , και μετά μονοζυγο. Και ενα στρωματάκι να έπαιρνα καμια φορά μαζι με τα γάντια. Εκανα στην υπαιθρο μια ολοκληρωμένη προπονηση.

Δηλαδη με ενα στρωμα , ενα μονοζυγο , ενα σχοινάκι , ένα ζευγάρι γάντια (να μη γλιστρήσει το χέρι απο την βραδινή υγρασια) μπορεις να κάνεις μια ολοκληρωμενη προπονηση στην υπαιθρο.

Με έναν πάγκο , μια μπάρα και 2 αλτηράκια με δισκάκια μπορεις να κάνεις μια ολοκληρωμενη προπονηση με βάρη στο σπιτι σου αυτη τη φορά. Φωνάζεις και εναν μάστορα και σου φτιάχνει μια κατασκευη μονοζυγου και ενα διζυγο σε μια γωνιτσα και μια τσιμεντένια βάση για καμψεις , κοιλιακους με στρωμα , ραχιαιους κτλπ. και να βάλεις και μια επιγραφή στο τοιχο να τη βλέπεις να σε εμπνέει με ένα ρητό! Έχει πολλα να κάνεις αρκει να έχεις φαντασια πιστευω.


TIP για τέτοιου ειδους προπονηση νωρις το πρωϊ σηκώνεσαι και έχεις για να φάς μια βραστη πατάτα ή μια μπανανα. Ναι ακριβως! Μια βραστη πατατα με λιγο ελάχιστο λάδι και μπολικο λεμονι! Μετα απο 20 λεπτά μπορεις να πάς να γυμναστεις. Γιατι η πατατα που ειναι υδατάνθρακας δινει ενέργεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
https://tinypic.com/view.php?pic=w0htvd&s=9#.XAf7bjFS_IU

Ορίστε σε ποιον μιλάω...σε ένα στη καλύτερη επιπολαια γυμνασμένο τσιρο 78 κιλά που νομίζει ότι προπονηση της προκοπής είναι μια μερα μόνο στήθος στο γυμναστήριο.

Σταματα να δίνεις συμβουλές είσαι κατ ελάχιστο ημιμαθής.

ΥΓ Μην κάνεις κανεις την άσκηση που βλέπει στην αρχη του βιντεο χωρις ζώνη στη μέση. Φιλικη συμβουλή ειδικα αμα αρχιζει να φορτώνει κιλά οπως ο τυπάς στο βιντεο. Εχω γνωστο ο οποιος έπαθε κηλη και βγηκε 12 μήνες εκτος.
.

Εμ άμα σου λέω δεν ξέρεις τη τυφλα σου. Κάθισμα ένας αρχάριος δεν κανει *ποτε* με ζώνη. Έχουμε από τη φύση μας έναν μυ η δουλειά του οποίου είναι να σταθεροποιεί την οσφυϊκή χώρα κρατώντας ψηλή την ενδογαστρικη πίεση. Λέγεται εγκάρσιος κοιλιακος, αν βάζεις συνέχεια ζώνη το σώμα σου δεν χρειάζεται να τον ενεργοποιεί και μακροπρόθεσμα θα έχεις προβλήματα στη μέση.

Ούτε καν ο Κωστής στο βίντεο που έβαλες δεν βάζει ζώνη. Ζώνη βάζουμε μόνο σε μέγιστες πιέσεις και μόνο αν χρειάζεται.

Επίσης δεν ισχύει ότι τα γόνατα δεν πρέπει να βγαίνουν μπροστα από τις μύτες των ποδιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
https://tinypic.com/view.php?pic=w0htvd&s=9#.XAf7bjFS_IU

Ορίστε σε ποιον μιλάω...σε ένα στη καλύτερη επιπολαια γυμνασμένο τσιρο 78 κιλά που νομίζει ότι προπονηση της προκοπής είναι μια μερα μόνο στήθος στο γυμναστήριο.

Σταματα να δίνεις συμβουλές είσαι κατ ελάχιστο ημιμαθής.

.

Εμ άμα σου λέω δεν ξέρεις τη τυφλα σου. Κάθισμα ένας αρχάριος δεν κανει *ποτε* με ζώνη. Έχουμε από τη φύση μας έναν μυ η δουλειά του οποίου είναι να σταθεροποιεί την οσφυϊκή χώρα κρατώντας ψηλή την ενδογαστρικη πίεση. Λέγεται εγκάρσιος κοιλιακος, αν βάζεις συνέχεια ζώνη το σώμα σου δεν χρειάζεται να τον ενεργοποιεί και μακροπρόθεσμα θα έχεις προβλήματα στη μέση.

Ούτε καν ο Κωστής στο βίντεο που έβαλες δεν βάζει ζώνη. Ζώνη βάζουμε μόνο σε μέγιστες πιέσεις και μόνο αν χρειάζεται.

Επίσης δεν ισχύει ότι τα γόνατα δεν πρέπει να βγαίνουν μπροστα από τις μύτες των ποδιών.

τα πες λίιγο απότομα αλλά εν μέρει συμφωνώ... Ζώνη δεν έχω βάλει ούτε εγώ ποτέ (βέβαια στα 60-80 κιλά που κάνω εγώ squat δε χρειάζεται...) και μόνο σε άτομα που κάνουν κάτι τρελά 150+ έχω δεν να βάζουν :P
Όσον αφορά τις μύτες των ποδιών, είναι σχετικό με το πως κάνει ο καθένας τα squat του... Έαν τα κάνεις με το σωστό κατ' εμέ τρόπο είναι απίθανο να κάνεις squat χωρίς να βγεις πιο μπροστά. Επίσης η ανατομία κάθε ατόμου είναι διαφορετική... Εξαρτάται πως γίνεται στον καθένα η δουλειά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,451 μηνύματα.
https://tinypic.com/view.php?pic=w0htvd&s=9#.XAf7bjFS_IU

Ορίστε σε ποιον μιλάω...σε ένα στη καλύτερη επιπολαια γυμνασμένο τσιρο 78 κιλά που νομίζει ότι προπονηση της προκοπής είναι μια μερα μόνο στήθος στο γυμναστήριο.

Σταματα να δίνεις συμβουλές είσαι κατ ελάχιστο ημιμαθής.

.

Εμ άμα σου λέω δεν ξέρεις τη τυφλα σου. Κάθισμα ένας αρχάριος δεν κανει *ποτε* με ζώνη. Έχουμε από τη φύση μας έναν μυ η δουλειά του οποίου είναι να σταθεροποιεί την οσφυϊκή χώρα κρατώντας ψηλή την ενδογαστρικη πίεση. Λέγεται εγκάρσιος κοιλιακος, αν βάζεις συνέχεια ζώνη το σώμα σου δεν χρειάζεται να τον ενεργοποιεί και μακροπρόθεσμα θα έχεις προβλήματα στη μέση.

Ούτε καν ο Κωστής στο βίντεο που έβαλες δεν βάζει ζώνη. Ζώνη βάζουμε μόνο σε μέγιστες πιέσεις και μόνο αν χρειάζεται.

Επίσης δεν ισχύει ότι τα γόνατα δεν πρέπει να βγαίνουν μπροστα από τις μύτες των ποδιών.


Ειμαι σιγουρος οτι ο "τσιρος" που έγραψες έχει τα διπλάσια ποδια απο σένα. Και αν έχεις τα κοτσια βάλε μια φωτο να αποδειξεις το αντιθετο. Σε προκαλώ. Δεν έχεις βαλει ποτέ ουτε μια φωτο. Μονο να μιλάς πολύ και χωρις νοημα ξέρεις.

Ο Κωστης στο βιντεο οπως βλέπεις (αν βλέπεις) παραπονιέται οτι πιάστηκε η μέση του. Εισαι επικινδυνος και το χειροτερο απο ολα ειναι οτι έχεις και έπαρση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top