Πιστεύετε στα μάγια;

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συνήθως όταν έχω έντονο πονοκέφαλο πίνω ένα ντεπόν και παίρνω τηλέφωνο την γιαγιά μου να με ξεματιάσει.Μετά από λίγη ώρα,μου περνάει.Θηρίο η γιαγιά..
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,355 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σου, δε πιστεύω στη μαγεία/μάγια κ.ο.κ. Ο "μεταφυσικός" κόσμος πάντα γοήτευε τους ανθρώπους όμως, με διαφορετικές φυσικά εκφάνσεις, είτε μιλάμε για μαγεία, είτε για θρησκεία. Είτε προκύπτει από κάποια εσωτερική ανάγκη του ανθρώπου να υπάρχει κάτι υπερβατικό στον κόσμο, είτε για οποιοδήποτε άλλο λόγο, όπως πχ μη επαρκή εξοικείωση με τις θετικές επιστήμες, ορισμένες τέτοιες πρακτικές είναι συχνά συνυφασμένες με την κουλτούρα και την ιστορία ολόκληρων λαών και αν μη τι άλλο η μελέτη τους, από κοινωνιολογική πλευρά έχει έντονο ενδιαφέρον.

Το να ανάγεις όλη αυτή τη συζήτηση σε ένα απλό "Είδατε πόσοι είναι ακόμα και τι σήμερον ημέρα;" πρώτα πρώτα προδιαθέτει αρνητικά, διότι δείχνει ότι μάλλον ήρθες φορτισμένη για καβγά κρατώντας λάβαρο την επιστήμη ανά χείρας. Η συζήτηση μπορεί να γίνει κάλλιστα χωρίς μομφές για τους ανθρώπους που πιστεύουν κάτι τέτοιο.
Αφού πιστεύεις ότι η δική σου άποψη είναι σωστή, τότε υποστήριξέ την με επιχειρήματα και πηγές, και μην πέφτεις στην παγίδα του ιντερνετικού μισανθρωπισμού! ^^

Που το είδες αυτό;
Αφού πιστεύεις ότι η δική σου άποψη είναι σωστή, τότε υποστήριξέ την με επιχειρήματα και πηγές, και μην πέφτεις στην παγίδα του ιντερνετικού μισανθρωπισμού
Ούτε κατά διάννοια όμως!
Το ότι έγραψα αυτό
Είδατε πόσοι είναι ακόμα και τι σήμερον ημέρα
δεν συνεπάγεται ότι επιτέθηκα,και ούτε κατά διάννοια για ιντερνετικό μισανθρωπισμό! Θα έλεγα ότι μάλλον εσύ το έκανες αυτό σε εμένα.Απλά μια διαπίστωση έκανα,καθώς από την αρχή το είχα γράψει,ότι θα δείτε πόσοι θα πουν για ενέργεεις,αντί για μάτιασμα κλπ.
Διαπίστωση απλά.

Εγώ δεν χρειάστηκε να κάνω έρευνα γιατί τα έχω ζήσει. Είχα την "χαρά" να μεγαλώσω σε μέρος που το σπορ πήγαινε σύννεφο, οπότε μιλάω βάσει εμπειρίας και όχι τι νομίζω πως υπάρχει ή δεν υπάρχει. Από καφεμαντείες και ταρώ, που βγαίνανε όλα μέχρι κεραίας (μέχρι και το πότε ακριβώς θα πεθάνει ένα άτομο), μέχρι μαγείας που γινόταν. Από τα πολλά, ένα ριγμένα σε χαλί για να τα πατήσει ένα Χ άτομο που περιφερόταν στο σπίτι τους. Για κακή της τύχη, τα πατάει η κόρη της, οπότε την γάμησε μια χαρά. Μετά, δεύτερη, τα πάτησε το άτομο που ήθελε. Και δεν μιλάμε για κακοτυχία κλπ κλπ. Μιλάμε για πάτημα πάνω τους και πάρ' την κάτω και να σέρνεται με τον κώλο για να μετακινείται μέχρι να την πάνε σε άτομο που λύνει μάγια. Αδερφός ατόμου που κάνει μάγια, να τον αφήνει να δει να βγάζει δαιμόνια από μέσα του και να τα ξαναβάζει. Κι η λίστα συνεχίζεται...


Κρίμα δυστυχώς.Να τα πιστεύεις αυτά.
Παρόλο το κρίμα όμως και εγώ λέω ότι μου εμφανίστηκε ο Χριστός και μου είπε ότι αυτά δεν υπάρχουν.Σε πείθω;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κρίμα δυστυχώς.Να τα πιστεύεις αυτά.
Παρόλο το κρίμα όμως και εγώ λέω ότι μου εμφανίστηκε ο Χριστός και μου είπε ότι αυτά δεν υπάρχουν.Σε πείθω;

Κρίμα είναι να συνεχίζεις να προσπαθείς να μειώσεις αυτά που σου λέει κάποιος, και μάλιστα εμπειρικά, και να μένεις στις δικές σου πεποιθήσεις γιατί έτσι. Τουλάχιστον, αφήστε και μια χαραμάδα ανοιχτή, μην είστε τόσο απόλυτοι στις απόψεις σας.
 

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Κάνω μια σκέψη: Ας υποθέσουμε ότι υπάρχει η μαγεία, μαντεία κτλ. Εγώ τότε αντιλαμβάνομαι ότι όποιος πιστεύει σε αυτά, πιστεύει ταυτόχρονα ότι οι καταστάσεις των πραγμάτων είναι προδιαγεγραμμένες ήδη και απλά ο χρόνος κυλάει επιβεβαιώνοντας ένα συγκεκριμένο νομοτελειακά προβλέψιμο σχέδιο, στο οποίο ο μάντης έχει κάποια μυστική πρόσβαση και αποκαλύπτει τα μυστικά του. Οπότε, εγώ αναρωτιέμαι, αν πάρουμε την περίπτωση κάποιου ανθρώπου που του έκαναν μάγια και αυτός πήγε σε κάποιον και του τα έλυσε: όταν κάποιος κάνει μάγια σε κάποιον δεν γνωρίζει ότι αυτός πρόκειται να τα λύσει ή όχι; Αν δεν το γνωρίζει, τότε δεν υπάρχει αυτό το νομοτελειακά προβλέψιμο σχέδιο και το επιχείρημα καταρρέει. Αν το γνωρίζει, τότε γιατί τα κάνει, εφόσον είναι βέβαιο ότι θα λυθούν και η προσπάθεια του είναι καταδικασμένη να αποτύχει;

Επίσης αν γνωρίζεις ήδη τι θα γίνει στο μέλλον είναι στο χέρι σου (με πολλούς τρόπους) να μην το επιτρέψεις να συμβεί.

Αυτές είναι απλές απορίες αν αποδεχτεί κανείς μια τέτοια θεωρία που οδηγεί σε άπειρα παρόμοια αδιέξοδα.
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάνω μια σκέψη: Ας υποθέσουμε ότι υπάρχει η μαγεία, μαντεία κτλ. Εγώ τότε αντιλαμβάνομαι ότι όποιος πιστεύει σε αυτά, πιστεύει ταυτόχρονα ότι οι καταστάσεις των πραγμάτων είναι προδιαγεγραμμένες ήδη και απλά ο χρόνος κυλάει επιβεβαιώνοντας ένα συγκεκριμένο νομοτελειακά προβλέψιμο σχέδιο, στο οποίο ο μάντης έχει κάποια μυστική πρόσβαση και αποκαλύπτει τα μυστικά του. Οπότε, εγώ αναρωτιέμαι, αν πάρουμε την περίπτωση κάποιου ανθρώπου που του έκαναν μάγια και αυτός πήγε σε κάποιον και του τα έλυσε: όταν κάποιος κάνει μάγια σε κάποιον δεν γνωρίζει ότι αυτός πρόκειται να τα λύσει ή όχι; Αν δεν το γνωρίζει, τότε δεν υπάρχει αυτό το νομοτελειακά προβλέψιμο σχέδιο και το επιχείρημα καταρρέει. Αν το γνωρίζει, τότε γιατί τα κάνει, εφόσον είναι βέβαιο ότι θα λυθούν και η προσπάθεια του είναι καταδικασμένη να αποτύχει;

Επίσης αν γνωρίζεις ήδη τι θα γίνει στο μέλλον είναι στο χέρι σου (με πολλούς τρόπους) να μην το επιτρέψεις να συμβεί.

Αυτές είναι απλές απορίες αν αποδεχτεί κανείς μια τέτοια θεωρία που οδηγεί σε άπειρα παρόμοια αδιέξοδα.

Δε νομίζω πως καταλαβαίνω τι ακριβώς θες να πεις. Καταρχάς, αυτός που κάνει μάγια (ή πάει σε κάποιον για να τα κάνει) δεν σημαίνει πως ασχολείται και με την μαντεία. Κατά τ' άλλα, το κακό που θέλει να φέρει ο κακόβουλος τύπος μπορεί να έχει διακύμανση, οπότε κι ο άλλος να μην καταλαβαίνει πως κάποιος του το προκάλεσε - ή ακόμα και σε χοντρές περιπτώσεις, πάλι ο άλλος μπορεί να μην σκεφτεί ότι πρόκειται για κάτι τέτοιο. Από εκεί και πέρα, εάν λυθούν τα μάγια, τότε κανείς δεν σου εξασφαλίζει πως δεν θα ξαναγίνουν.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,355 μηνύματα.
Κρίμα είναι να συνεχίζεις να προσπαθείς να μειώσεις αυτά που σου λέει κάποιος, και μάλιστα εμπειρικά, και να μένεις στις δικές σου πεποιθήσεις γιατί έτσι. Τουλάχιστον, αφήστε και μια χαραμάδα ανοιχτή, μην είστε τόσο απόλυτοι στις απόψεις σας.


Μα δεν μειώνω,πραγματικά λυπάμαι όταν βλέπω ανθρώπους να πιστεύουν σε κάτι τέτοια και νομίζω, έχω το δικαίωμα να πω αυτά που πιστεύω.Και να εκφρασω και συναισθήματα.Δεν έβρισα ,ούτε μείωσα με την έννοια που το λες.
'Ομως άσχετα με αυτά που πιστεύω εγώ,σε ρώτησα κάτι και δεν μου απάντησες.

Εγω σου λεω,είδα στον ύπνο μου τον Χριστό και μου είπε: Δεν υπάρχει μαγία,μην πιστεύεις σε αυτά.
Σε πείθω;
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν απάντησα γιατί το βρίσκω κάπως ειρωνικό να σου λέει κάποιος πως μιλάει εμπειρικά (κι όχι με το "μου είπε ο μπατζανάκης που του είπε ο τάδε κλπ κλπ") κι εσύ να λες κάτι τέτοιο.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,355 μηνύματα.
Δεν απάντησα γιατί το βρίσκω κάπως ειρωνικό να σου λέει κάποιος πως μιλάει εμπειρικά (κι όχι με το "μου είπε ο μπατζανάκης που του είπε ο τάδε κλπ κλπ") κι εσύ να λες κάτι τέτοιο.


Δεν είναι ειρωνία,προσπαθώ να σου δώσω να καταλάβεις ότι αυτό που λες εσύ εμπειρία,σε όλους εμάς,έστω σε εμένα δεν λέει απολύτως τίποτα.
Και όχι μόνο δεν λέει απολύτως τίποτα,αλλά καν δεν αποτελεί απόδειξη και τεκμηρίωση ότι υπάρχει μαγία.
Το να λες ότι εγώ έχω εμπειρία,άρα υπάρχει μαγία δεν αποτελεί καμία απολύτως τεκμηρίωση.
Είναι σαν να μας λες,εφόσον εγώ εμπειρικά έχω δει αυτά,πρέπει να τα δεχτείτε ως τεκμηρίωση ότι η μαγία υπάρχει.
Και σε ξαναρωτάω και όχι ειρωνικά.
Εγώ σου λεω,είδα τον Χριστό στον ύπνο μου και μου είπε ότι η μαγία δεν υπάρχει.
Σε πείθω;
-τεκμηρίωσα καταρχήν ότι όντως είδα τον Χριστό;
-ότι υπάρχει Χριστός και είναι ο Θεός και άρα αφού το λέει αυτός ότι δεν υπάρχει μαγία,είμαι υποχρεωμενη να το πιστέψω διότι ο Θεός σίγουρα ξέρει,ενώ εγώ όχι;
Αν θες απάντησε μου,δεν ειρωνεύομαι σε ρωτώ για να σε κάνω να καταλάβεις ακριβώς τι μας λες εσυ.
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο μόνο που θα συμφωνήσω είναι στο ότι δεν δίνεις βάση στα λεγόμενα ενός άκυρου στο ίντερνετ, που ο καθένας μπορεί να βγει και να πει οποιαδήποτε παπάτζα θέλει - πόσο μάλλον όταν δεν μ' έχεις παρακολουθήσει κιόλας, ως καινούριο μέλος, και να δεις εάν το συνηθίζω ή όχι. Από εκεί και πέρα, καταλαβαίνω τι θες να πεις αλλά ούτε εσύ μπορείς να με πείσεις για το αντίθετο, τη στιγμή που εγώ τουλάχιστον ήμουν σε ένα περιβάλλον που είχα άμεσα εμπλοκή και ξέρω από πρώτο χέρι κατά πόσο ισχύουν ή όχι. Είναι σα να μου λες ότι το πατατάκι είναι γλυκό, ενώ εγώ το έχω φάει κι εχώ δει ότι δεν είναι γλυκό.

Τέλος πάντων, δεν χρειάζεται να συνεχίσουμε τη κουβέντα. Ας συμφωνήσουμε πως διαφωνούμε.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,355 μηνύματα.
Στο μόνο που θα συμφωνήσω είναι στο ότι δεν δίνεις βάση στα λεγόμενα ενός άκυρου στο ίντερνετ, που ο καθένας μπορεί να βγει και να πει οποιαδήποτε παπάτζα θέλει - πόσο μάλλον όταν δεν μ' έχεις παρακολουθήσει κιόλας, ως καινούριο μέλος, και να δεις εάν το συνηθίζω ή όχι. Από εκεί και πέρα, καταλαβαίνω τι θες να πεις αλλά ούτε εσύ μπορείς να με πείσεις για το αντίθετο, τη στιγμή που εγώ τουλάχιστον ήμουν σε ένα περιβάλλον που είχα άμεσα εμπλοκή και ξέρω από πρώτο χέρι κατά πόσο ισχύουν ή όχι. Είναι σα να μου λες ότι το πατατάκι είναι γλυκό, ενώ εγώ το έχω φάει κι εχώ δει ότι δεν είναι γλυκό.

Τέλος πάντων, δεν χρειάζεται να συνεχίσουμε τη κουβέντα. Ας συμφωνήσουμε πως διαφωνούμε.


Καθόλου δεν θέλω να σε πω άκυρη.
Ανετα θα μπορούσε κάποιος να λέει ψέμματα στο ιντερνετ,όμως δεν είναι μόνο αυτό,ούτε εννοούσα αυτό ακριβώς.

Εσύ λες ότι κάτι είδες και το ερμηνεύεις όπως θες να το ερμηνεύσεις.

Έχει τύχει πριν αρκετά χρόνια ,που ήμουν φοιτήτρια να επισκεφτώ μια εκκλησία διότι μια φίλη μου πίστευε ότι όντως ο παπάς εκείνης της εκκλησίας μπορεί να βγάλει τα δαιμόνια από δαιμονισμένους.
Πήγα,να μην της χαλάσω το χατήρι.και από περιέργεια προφανώς.

Είδα λοιπόν μια γυναίκα γονατισμένη να ουρλιάζει με μια φωνή άκρως τρομαχτική,να χτυπιέται,να λέει ασυναρτησίες ,πολλή βωμολοχία κλπ.Και έναν παπά να της ψέλνει διάφορα να την ραντίζει κλπ.
Δεν έκατσα μέχρι τέλους εννοείται.Έφυγα.

Η συντριπτική πλειοψηφία όσων ήταν εκεί όντως πίστευαν ότι αυτή είναι δαιμονισμένη.Το έβλεπαν!
Είδαν μια γυναίκα γονατισμένη να ουρλιάζει με μια φρικιαστική φωνή ,να λέει αισχρόλογα,να χτυπιέται.

Αυτό είναι απόδειξη ότι ήταν δαιμονισμένη;
Σε ρωτώ.
 

misfit

Νεοφερμένος

Ο misfit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
H Lysippe έγραψε στις 21:42, Σήμερα: #169
Στο μόνο που θα συμφωνήσω είναι στο ότι δεν δίνεις βάση στα λεγόμενα ενός άκυρου στο ίντερνετ, που ο καθένας μπορεί να βγει και να πει οποιαδήποτε παπάτζα θέλει - πόσο μάλλον όταν δεν μ' έχεις παρακολουθήσει κιόλας, ως καινούριο μέλος, και να δεις εάν το συνηθίζω ή όχι. Από εκεί και πέρα, καταλαβαίνω τι θες να πεις αλλά ούτε εσύ μπορείς να με πείσεις για το αντίθετο, τη στιγμή που εγώ τουλάχιστον ήμουν σε ένα περιβάλλον που είχα άμεσα εμπλοκή και ξέρω από πρώτο χέρι κατά πόσο ισχύουν ή όχι. Είναι σα να μου λες ότι το πατατάκι είναι γλυκό, ενώ εγώ το έχω φάει κι εχώ δει ότι δεν είναι γλυκό.

Τέλος πάντων, δεν χρειάζεται να συνεχίσουμε τη κουβέντα. Ας συμφωνήσουμε πως διαφωνούμε.


lysippe για ρωτα καμια χαρτοριχτρα-καφετζου για τους αριθμους του τζοκερ,εχω οικονομικες στενοτητες.αλλα ξεχασα,δεν τα αποκαλυπτουν αυτα,τα κρατανε για την παρτη τους,οταν δεν ριχνουν τα χαρτια για 10 ευρο πανε διακοπες στις μπαχαμες με την υπεροχη πετυχημενη οικογενεια τους που φυσικα βασιζεται στο κατακαθι του τουρκικου καφε.

ρε τι γινεται...

Καθόλου δεν θέλω να σε πω άκυρη.
Ανετα θα μπορούσε κάποιος να λέει ψέμματα στο ιντερνετ,όμως δεν είναι μόνο αυτό,ούτε εννοούσα αυτό ακριβώς.

Εσύ λες ότι κάτι είδες και το ερμηνεύεις όπως θες να το ερμηνεύσεις.

Έχει τύχει πριν αρκετά χρόνια ,που ήμουν φοιτήτρια να επισκεφτώ μια εκκλησία διότι μια φίλη μου πίστευε ότι όντως ο παπάς εκείνης της εκκλησίας μπορεί να βγάλει τα δαιμόνια από δαιμονισμένους.
Πήγα,να μην της χαλάσω το χατήρι.και από περιέργεια προφανώς.

Είδα λοιπόν μια γυναίκα γονατισμένη να ουρλιάζει με μια φωνή άκρως τρομαχτική,να χτυπιέται,να λέει ασυναρτησίες ,πολλή βωμολοχία κλπ.Και έναν παπά να της ψέλνει διάφορα να την ραντίζει κλπ.
Δεν έκατσα μέχρι τέλους εννοείται.Έφυγα.

Η συντριπτική πλειοψηφία όσων ήταν εκεί όντως πίστευαν ότι αυτή είναι δαιμονισμένη.Το έβλεπαν!
Είδαν μια γυναίκα γονατισμένη να ουρλιάζει με μια φρικιαστική φωνή ,να λέει αισχρόλογα,να χτυπιέται.

Αυτό είναι απόδειξη ότι ήταν δαιμονισμένη;
Σε ρωτώ.


σχιζοφρενεια με κανα συνδρομο τουρετ θα χε η καημενη η θα ταν απ αυτες τις ηθοποιους που χρησιμοποιουν και στο εξωτερικο κατι τηλεαστερες-εξορκιστες,αλλα μην τα λεμε αυτα πολυ δυνατα και ξυπνησει κανενας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και να το πίστευες, δεν θα υπήρχε πρόβλημα. :)

Για το ερώτημά σου, θα ήθελα να ξέρω όλο το background τής γυναίκας για να μπορέσω να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα. Πώς ήταν πριν; Τι έγινε μετά τον ξορκισμό; Σαν γεγονός δεν μου λέει κάτι, καθώς κανείς δεν μου εγγυάται ότι δεν ήταν κάποιο τρικ. Βάσει σκόρπιων αναφορών που ανακύπτουν περιστασιακά, δεν είναι λίγοι οι κληρικοί που βγάζουν στο φως "θαύματα".

Έτσι φαντάζουν σε σένα τα όσα λέω, και το ασπάζομαι. Δεν θέλησα, έτσι κι αλλιώς, να πείσω κάποιον εδώ μέσα πως η μαγεία έχει πράγματι αποτέλεσμα. Απλή καταγραφή ενός μικρού κομματιού απ' των όσων έζησα έκανα (τόσο σε στενό όσο και σε ευρύτερο κύκλο - κάποια και ιδίας εμπειρίας - και με άτομα που κάνουν ή τους έκαναν), πιο πολύ για να κάνω χώρο σε ένα ερωτηματικό σε όσους είναι απόλυτοι στο αντίθετο. Αυτό μόνο. Κι εάν δεν είχα την απόλυτη βεβαιότητα (απ' την μεριά μου) δεν θα έβγαινα να γράψω αυτά που έγραψα, ή -διαφορετικά- θα έλεγα «νομίζω», «ίσως». Και συγνώμη αλλά είναι ο χώρος τέτοιος που δεν θα ήθελα να καταγράψω αναλυτικά τα βιώματά μου περί μαγείας και μαντείας για να ληφθούν ως πειστήρια, τελικά. Γι' αυτό σου έγραψα ας συμφωνήσουμε πως διαφωνούμε.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Εσείς όλοι που αρνείσθε την ύπαρξη της μαγείας, πάτε καλά; Σαφώς και η μαγεία υπάρχει. Ζούμε στον 21ο αιώνα και λέτε ότι δεν υπάρχει μαγεία; Αυτό μόνον κάποιος ανόητος και αστοιχείωτος θα τολμούσε να το ισχυριστεί. Μαγεία υπάρχει πολλών ειδών: μαύρη, λευκή και ασπρόμαυρη (σαν σκακιέρα).

Θέλετε επιχειρήματα που να αποδεικνύουν την ύπαρξη της μαγείας; Πάμε λοιπόν:
1) Πρώτα - πρώτα η θρησκεία (και όλες οι θρησκείες). Τρεις μάγοι πήγαν στη φάτνη να προσκυνήσουν. Το μάτιασμα αναφέρεται στα χριστιανικά κείμενα. Ο Μωυσής έλαβε μέρος σε διαγωνισμό μαγείας. Ο Παΐσιος δίνει οδηγίες για να λύνονται τα μάγια. Αν δεν υπήρχε η μαγεία γιατί υπάρχουν οι εξορκισμοί;
2) Ιστορικά. Από τα πανάρχαια χρόνια υπάρχει η παράδοση της μαγείας. Θα είχαμε τέτοια λογοτεχνία για ένα ψέμα; Είναι δυνατόν να είναι φανταστικά πρόσωπα η Κίρκη, ο Μέρλιν, ο Οζ, ο Χάρι Πότερ; Τόσες μάγισσες που κάηκαν ζωντανές παραμύθι είναι;
3) Οι εμπειρικοί. Υπάρχουν τόσες μαρτυρίες ανθρώπων που έχουν ζήσει φαινόμενα μαγείας. Πώς τολμούν κάποιοι να τους αμφισβητούν με ψευτοεπιστημονικές σοφιστείες;
4) Σήμερα υπάρχουν τόσοι μάγοι όλων των ειδικοτήτων: Μέντιουμ, αστρολόγοι, προφήτες, καφεμάντες, ομοιοπαθητικοί, μάντεις, ξεματιάστρες. Αν ήταν ψεύτικοι θα υπήρχαν τόσοι που θα τους πίστευαν;
5) Επιστημονικά: Η μαγεία ανήκει στις θετικές επιστήμες. Ήδη στο Φυσικό τμήμα του ΕΚΠΑ γίνεται κατεύθυνση μαγείας. Μερικά μαθήματα θα είναι Ξόρκια Ι, ξεμάτιασμα ΙΙ, βουντού (επιλογής), ωροσκόπιο Ι, εξορκισμός ΙΙ, χαρτορίξιμο Ι. Λέγεται ότι και στο ΗΜΜΥ θα δημιουργηθεί σύντομα ροή μαγείας.

Συμπέρασμα;
ΑΣ ΣΟΒΑΡΕΥΤΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ!!!


 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
lysippe για ρωτα καμια χαρτοριχτρα-καφετζου για τους αριθμους του τζοκερ,εχω οικονομικες στενοτητες.αλλα ξεχασα,δεν τα αποκαλυπτουν αυτα,τα κρατανε για την παρτη τους,οταν δεν ριχνουν τα χαρτια για 10 ευρο πανε διακοπες στις μπαχαμες με την υπεροχη πετυχημενη οικογενεια τους που φυσικα βασιζεται στο κατακαθι του τουρκικου καφε.

ρε τι γινεται...

Το άτομο που ασχολούνταν τότε ήταν συγγενής μου, misfit. Έβγαιναν όλα... Κι έπειτα απ' το γεγονός με τον θάνατο, σταμάτησε. Μιλάω με γεγονότα κι όχι για τύπους Μύριαμ και Τζόσουα.

-Έχει πλάκα να έχουν άποψη άτομα που δεν έχουν καμία επαφή αλλά θέλουν να έχουν και γνώμη, και μάλιστα απόλυτη και δηκτική.
 

misfit

Νεοφερμένος

Ο misfit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Το άτομο που ασχολούνταν τότε ήταν συγγενής μου, misfit. Έβγαιναν όλα... Κι έπειτα απ' το γεγονός με τον θάνατο, σταμάτησε. Μιλάω με γεγονότα κι όχι για τύπους Μύριαμ και Τζόσουα.

-Έχει πλάκα να έχουν άποψη άτομα που δεν έχουν καμία επαφή αλλά θέλουν να έχουν και γνώμη, και μάλιστα απόλυτη και δηκτική.


την επαφη δεν την εχεις εσυ lysippe,με την πραγματικοτητα και δεν εχει και καθολου πλακα,δυστυχως

..το δεν εχω επαφη για σενα σημαινει οτι δεν πιστευω και οτι δεν εχω κοντινους να ασχολουνται.ναι,δεν εχω και ουτε θελω,διαβαζω ομως πολυ και τετοιες ιστοριουλες τις εχω αποδομισει απο πολυ μικρος μαζι με τον Αη Βασιλη και τους καλικατζαρους.το διαβασμα και η μελετη ειναι η επαφη,οχι οι κομπογιανιτες απατεωνες.

λοιπον για να κλεισω,γιατι θεωρω γελοιο να συζηταω για μαγια και χαζομαρες εν ετει 2019,περιμενουμε τα νουμερα του τζοκερ και ρωτησε και για το μελλον σου,να σου πει πως να κινηθεις ρε παιδι μου,συγγενεις ειστε.περιμενω μηνυμα σε μερικα χρονια που θα σαι επιτυχημενη,πλουσια,σπουδαια να μας πεις εμπειριες.
 

Nikos 7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Το να αναζητούμε λογικές εξηγήσεις μόνο παράλογο δεν είναι. Απλά να πω πως προσωπικά, σε όλα αυτά του είδους τα θέματα συνήθως αδυνατώ να είμαι απόλυτος. Αυτό διότι θεωρώ πως το να αποδείξει κάποιος πως κάτι τέτοιο υπάρχει μπορεί να είναι πραγματικά πολύ δύσκολο αλλά το να αποδείξει κάποιος πως κάτι τέτοιο(!) δεν υπάρχει πιθανόν να είναι ακατόρθωτο. Το να μην πιστεύει ο,τι του πει ο οποιοσδήποτε, το οτι δεν εχει καμια σχετική εμπειρία, το οτι πιστεύει σε όσα βλέπει ή σε όσα αγγίζουν τα πλαίσια της λογικής και το ότι οι άνθρωποι από πάντα είχαν τέτοιες τάσεις, αρκούν και με το παραπάνω για να μην πιστεύει σε αυτά. Και μάλλον καλά κάνει γιατί προφανώς μπορεί και να μην υπάρχουν. Αλλά τίποτα από αυτά δεν αρκεί (κατά τη γνώμη μου) για να αποδείξει πως όντως δεν υπάρχουν. Δεν λέω πως πιστεύω αλλά συνήθως μου αρέσει να έχω στοιχεία για να καταλήξω με ασφάλεια καπου και δεν μου αρέσει να είμαι αδιάλλακτος. Οπότε νομίζω καλύτερα να πω ένα "δεν ξέρω" ή να μην πω τίποτα αδιαφορώντας παρά να πω "έχουμε 2019 και αν είναι δυνατόν πιστεύουμε στη μαγεία". Ίσως και σε μερικά χρόνια να αλλάξω στάση.
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Μη με βρίσετε αλλά εγώ δεν πιστεύω ότι οι αισθήσεις και η λογική είναι οι βασιλιάδες των πάντων

Δυο χιλιαδες γαμημενο δεκα εννια.

Εχουμε παει στο φεγγαρι και πισω, εχουμε ανακαλυψει υποατομικα σωματηδια βασισμενοι μονο σε μαθηματικες συμετριες χτιζοντας επιταχυντες σωματηδιων που φτανουν ελαχιστα κλασματα μακρυα απο τη ταχυτητα το φωτος.

Εχουμε μηχανηματα που βλεπουν ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΧΡΟΝΟ το πως ενεργοποιουνται οι νευρωνες του εγγεφαλου οταν σκεφτομαστε χρησημοποιοντας εναλασωμενα παλμικα μαγνητικα πεδια που ευθηγραμιζουν τους πυρηνες των ατομων του εγγεφαλου και μετροντας τον χρονο επαναφορας σε ισοροπια.

Εχουμε μηχανηματα που μπορουν να μετρισουν τις βιοχημικες διεργασιες του οργανισμου πριν ακομα συμβουν μετροντας την ακτινοβολια γαμα που εκπεμπει η εξαυλωση ενος εκμπεμπομενου ποζιτρονιου με καποιο ηλεκτρονιου του οργανισμου και ανακασκευαζει τρισδιαστατη εικονα της διαδικασιας.

Εχουμε φτιαξει ανιχνευτες που μπορουν να μετρησουν κυματισμους στον ιδιο το χωροχρονο που εχουν προελθει απο συγκρουσεις μαυρων τρυπων δισεκατομμυρια ετη φωτος μακρυα με ακριβια οσο το 1/10.000 ενος πρωτονιου.

ΚΑΙ ΚΑΘΕΣΑΙ ΚΑΙ ΛΕΣ ΓΙΑ ΜΑΓΕΙΕΣ!?

ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΑ ΜΑΣ?

Υπαρχουν ΜΗΔΕΝ ενδειξεις για ολες αυτες τις παπαριες. ΜΗΔΕΝ. Ουτε μια.

Στην εποχη του ιντερνετ η αμαθεια δεν ειναι συμπτωση ειναι επιλογη. Γαμω τη βλακεια που μας δερνει συλογικα σαν ειδος.

Απλώς δεν θεωρώ απαραίτητο να δικαιολογώ τις πεποιθήσεις μου με την έννοια ότι πολύ απλά το ότι "νιώθω έτσι" είναι αρκετό. Γενικότερα είναι αντίληψη ζωής μου αυτό, ότι δεν χρειάζεται να βγάζει απόλυτη λογική κάτι που λεμε, ή ότι μπορεί να πιστεύουμε κάτι χωρίς να υπάρχει λόγος. Πολλές φορές απλώς και μόνο το να νιώθεις κάτι ή να το έχεις βιώσει προσωπικά, είναι αρκετό.

Τριζουν τα κοκαλα του ερημου του αριστοτελη που πριν απο 2000 και χρονια μας εδωσε την επιστιμονικη μεθοδο η ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ ΤΙΣ ΑΙΣθΗΣΕΙΣ ΣΟΥ.

Το ΠΡΩΤΟ πραγμα που πρεπει οποιοσδηποτε νοημων ανθρωπος να κανει ειναι να αμφισβιτει τον εαυτο του.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,355 μηνύματα.
-Έχει πλάκα να έχουν άποψη άτομα που δεν έχουν καμία επαφή αλλά θέλουν να έχουν και γνώμη, και μάλιστα απόλυτη και δηκτική.

Να σε ρωτήσω κάτι.
Εκφέρεις άποψη για διάφορα θέματα;Δεν μιλάω μόνο εδώ αλλά στη ζωή σου γενικότερα;
Πχ για ένα έγκλημα.Για το τσιγάρο.Για τα ναρκωτικά.Για την διαπεδαγώγηση των παιδιών.
Έχεις παιδιά;Αν δε έχεις δεν μπορείς να μιλάς για αυτά.
Είσαι εγκληματίας;Αν δεν έχεις εγκληματίσει δεν μπορείς να μιλάς για εγκληματίες και εγκλήματα.
Είσαι ναρκωμανής;Έχεις κάποια κοντινή σχέση με ναρκωτικά;Αν δεν έχεις πάρει ναρκωτικά δεν μπορείς να εκφράσεις άποψη για αυτά.
Κλπ,κλπ.

Όπως καταλαβαίνεις δεν είναι δυνατόν να εκφράζουμε γνώμη μόνο για πράγματα και καταστάσεις που έχουμε δοκιμάσει,έχουμε κάνει,γνωρίζουμε προσωπικά κλπ.:)
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
το να αποδείξει κάποιος πως κάτι τέτοιο(!) δεν υπάρχει πιθανόν να είναι ακατόρθωτο.


Ουτε μπορεις να αποδειξεις οτι δεν υπαρχει ενας ροζ αορατος δεινοσαυρος μεσα στον εγγεφαλο σου τωρα αλλα δεδομενου οτι υπαρχουν ακριβως ΜΗΔΕΝ ενδειξεις για κατι τετοιο δεν ειναι κατι που σε απασχολει.

Ειτε υπαρχουν μαγεια και κανενας φυσικος νομος δεν ισχυει ειτε δεν υπαρχουν μαγεια, δεν υπαρχει ενδιαμεση λυση. Με εντυπωσιαζει πως δεν μπορειτε να χειριστειτε μεσα στον εγκεφαλο σας πραγματα που μας μαθαινουν στο σχολειο. Με ξεπερναει.

Δεν χρειαζεται πτυχειο φυσικης για να καταλαβεις οτι αν υπαρχουν "μαγεια" οι σχεσεις αιτιου αιτιατου, η μεταφορα πληροφοριας, η εννοια του ταυτοχρονου, της τοπικοτητας, της αρχης διατηρησης της ενεργειας και πρακτικα ολες οι σημετριες της φυσης πανε κατα διαολου.

Ουτε θελει να εισαι φιλοσοφος με ειδικευση στην συμβολικη λογικη για να αντιληφθεις οτι το αν υπαρχουν μαγεια ειναι ενα εξαιρετικα απλο πραγμα να στοιχειοθετηθει πειραματικα και να ελεγχει.

1) παρατηρεις ενα φαινομενο
2) κανεις μια υποθεση
3) εκτελεις πειραματα και συλεγεις δεδομενα
4) αναλυεις τα δεδομεα
5) βγαζεις συμπερασμα.

Επιστημονικη μεθοδος. Απλα πραγματα. 2000 χρονια κανενας ποτε δεν εφτασε περα απο το βημα δυο, τι θελουμε αλλα 2000 για να πειστουμε οτι ειναι μια μαλακια και μιση?
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Πιστευω ναι.




Τα κάνει ΟΟΟΛΑΑΑΑ για να με τρελαίνει.
 
Top