Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

TaniaZ

Νεοφερμένος

Η TaniaZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω, όμως, είναι πως πηγαίνεις από το "Η ζωή μου έχει νόημα και σκοπό" στο "άρα πρέπει να πάω στην εκκλησία κάθε κυριακή, να πίνω συμβολικά αίμα, να τρώω συμβολικά σάρκα, να είμαι κατά της ομοφιλοφυλίας, να νηστεύω κτλ".
Με άλλα λόγια, καταλαβαίνω ότι θεωρείς πως η ζωή σου έχει νόημα, αλλά γιατί να είναι αυτό το νόημα η χριστιανική πίστη; Θα μπορούσε να είναι οποιαδήποτε άλλη πίστη.

Γιατί τρως κρέας αντί για ψάρι? Επειδή σου αρέσει περισσότερο. Τόσο απλά.

Αν έχεις αποδεχθεί πως η ζωή σου δεν έχει νόημα και σκοπό, τότε είσαι ελεύθερος να ορίσεις εσύ έναν. Το τι θα είναι αυτό μοιάζει μάλλον περισσότερο με την παραπάνω επιλογή εδέσματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Γιατί τρως κρέας αντί για ψάρι? Επειδή σου αρέσει περισσότερο. Τόσο απλά.

ΟΚ, αν δεν θεωρείς ότι είναι περίεργο που η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων έχουν το ίδιο διατροφικό γούστο με τους γονείς τους, τότε πάω πάσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TaniaZ

Νεοφερμένος

Η TaniaZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
ΟΚ, αν δεν θεωρείς ότι είναι περίεργο που η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων έχουν το ίδιο διατροφικό γούστο με τους γονείς τους, τότε πάω πάσο.

Αυτό συνήθισαν από μικροί και τους φαίνεται γνώριμο. Που είναι το περίεργο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Αυτή νομίζω είναι όλη η ουσία της πίστης. Μπράβο σου.

Αυτή είναι όλη η ουσία της πίστης ναι, να δημιουργεί έναν σκοπό σε αυτό που ονομάζουμε ζωή, έτσι ώστε οι ίδιοι οι άνθρωποι να μπορούν να προχωρούν στη ζωή τους χωρίς να πέσουν στην τρύπα του νιχιλισμού.
Το μπράβο που κολλάει; Μπράβο που ξεγελάς τον εαυτό σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TaniaZ

Νεοφερμένος

Η TaniaZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Αυτή είναι όλη η ουσία της πίστης ναι, να δημιουργεί έναν σκοπό σε αυτό που ονομάζουμε ζωή, έτσι ώστε οι ίδιοι οι άνθρωποι να μπορούν να προχωρούν στη ζωή τους χωρίς να πέσουν στην τρύπα του νιχιλισμού.
Το μπράβο που κολλάει; Μπράβο που ξεγελάς τον εαυτό σου;

Στο ότι κατάλαβε το νόημα και δεν στέκεται σε τυπικότητες όπως γιατί πρέπει να πας εκκλησία και να κάνεις ευχέλαια.
Δείξε μου έναν άνθρωπο που δεν ξεγελάει τον εαυτό του με κάποιο τρόπο και θα σου δείξω έναν νεκρό άνθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Αυτό συνήθισαν από μικροί και τους φαίνεται γνώριμο. Που είναι το περίεργο?

Δεν μπορείς να περιγράφεις την "επιλογή" της θρησκείας ως μια απλή επιλογή μεταξύ μπριτζόλας και ψαριού αλλά από την άλλη να μου λες ότι από μικροί μεγάλωσαν με επιρροές.
Όταν μεγαλώνεις και σου λένε συνέχεια "Αν φας ψάρι θα μπορείς κυριολεκτικά να πετάς, ενώ αν φας κρέας θα πεθάνεις", τότε μεγαλώνεις και τρως ψαράκι. Αν μετά πεις "Τρώω ψάρι επειδή μου αρέσει", τότε είναι παράδοξο και περίεργο.

Όλα αυτά τα λέω πολύ ανάλαφρα. Κανονικά δεν μιλάμε για απλή επιρροή, αλλά για εκφοβισμό και ψυχολογικό βιασμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Στο ότι κατάλαβε το νόημα και δεν στέκεται σε τυπικότητες όπως γιατί πρέπει να πας εκκλησία και να κάνεις ευχέλαια.
Δείξε μου έναν άνθρωπο που δεν ξεγελάει τον εαυτό του με κάποιο τρόπο και θα σου δείξω έναν νεκρό άνθρωπο.

Ο τύπος σπουδάζει θεολογία. Οι τυπικότητες είναι η ζωή του :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TaniaZ

Νεοφερμένος

Η TaniaZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Δεν μπορείς να περιγράφεις την "επιλογή" της θρησκείας ως μια απλή επιλογή μεταξύ μπριτζόλας και ψαριού αλλά από την άλλη να μου λες ότι από μικροί μεγάλωσαν με επιρροές.
Όταν μεγαλώνεις και σου λένε συνέχεια "Αν φας ψάρι θα μπορείς κυριολεκτικά να πετάς, ενώ αν φας κρέας θα πεθάνεις", τότε μεγαλώνεις και τρως ψαράκι. Αν μετά πεις "Τρώω ψάρι επειδή μου αρέσει", τότε είναι παράδοξο και περίεργο.

Όλα αυτά τα λέω πολύ ανάλαφρα. Κανονικά δεν μιλάμε για απλή επιρροή, αλλά για εκφοβισμό και ψυχολογικό βιασμό.

Νομίζω πως υπερβάλεις και αρκετά μάλιστα. Κάθε άνθρωπος κάποια στιγμή θα δοκιμάσει και "ψάρι" και θα δει ότι δεν βγάζει φτερά. Οι άνθρωποι που είναι τόσο θρησκόληπτοι είναι πολύ λίγοι και συνήθως είναι χαμηλού νοητικού επιπέδου. Αν δεν είχαν την θρησκεία θα είχαν κάτι άλλο αντίστοιχο. Σίγουρα αυτή η περιγραφή δεν ζωγραφίζει τον μέσο χριστιανό, ο οποίος είναι πρωτίστως ένθεος διότι αυτό κάνει τη ζωή του καλύτερη και δευτερευόντως χριστιανός σαν θρησκευτική προτίμηση καθώς με αυτό μεγάλωσε, αυτό του φαίνεται περισσότερο γνώριμο και συνεπώς αυτό του αρέσει κιόλας.

Εν πάση περιπτώσει δεν ξέρω και ούτε έχω καταλάβει ακόμη αν αντιτίθεται στη θρησκεία επειδή δεν είναι λογικά ορθή, ή επειδή είναι επιζήμια για την κοινωνία. Αν είναι το πρώτο τότε ως άθεος δεν έχεις να δώσεις καμία καλύτερη εναλλακτική για να κάνεις τον κόσμο να αισθάνεται καλύτερα, οπότε ίσως είναι καλύτερο να μην προσπαθείς να σπάσεις τις αυταπάτες του καθενός. Για το δεύτερο χωράει μεγάλη κουβέντα.

Ο τύπος σπουδάζει θεολογία. Οι τυπικότητες είναι η ζωή του :D

Και οι τυπικότητες έχουν το νόημά τους. Εσύ απλά πιάστηκες από αυτό και το έθεσες σαν το κύριο νόημα της πίστης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Νομίζω πως υπερβάλεις και αρκετά μάλιστα. Κάθε άνθρωπος κάποια στιγμή θα δοκιμάσει και "ψάρι" και θα δει ότι δεν βγάζει φτερά. Οι άνθρωποι που είναι τόσο θρησκόληπτοι είναι πολύ λίγοι και συνήθως είναι χαμηλού νοητικού επιπέδου. Αν δεν είχαν την θρησκεία θα είχαν κάτι άλλο αντίστοιχο. Σίγουρα αυτή η περιγραφή δεν ζωγραφίζει τον μέσο χριστιανό, ο οποίος είναι πρωτίστως ένθεος διότι αυτό κάνει τη ζωή του καλύτερη και δευτερευόντως χριστιανός σαν θρησκευτική προτίμηση καθώς με αυτό μεγάλωσε, αυτό του φαίνεται περισσότερο γνώριμο και συνεπώς αυτό του αρέσει κιόλας.

Μάλλον δεν έγινε κατανοητή η αναλογία μου.
Δυστυχώς, για να δεις ότι "δεν βγάζεις φτερά" με το ψάρι, πρέπει πρώτα να πεθάνεις.
Όσον αφορά του Χριστιανούς, όπως είπα και προηγουμένως, είναι πρωτίστως ένθεοι επειδή έτσι τους έμαθαν. Οι μουσουλμάνοι το ίδιο. Όλοι το ίδιο. Δεν έχουν υπάρχξει κάτι άλλο από την στιγμή που συστήθηκαν στην θρησκεία τους.

Τώρα, απ'ότι καταλαβαίνω εσύ υπήρξες άθεη και πλέον γύρισες τον Χριστιανισμό. Δυστυχώς, όμως, πλέον δεν είσαι Χριστιανή. Όταν δεν πας στην εκκλησία, όταν δεν πιστεύεις σε υπερφυσικές φαμφάρες, όταν δεν νυστεύεις κτλ, τότε δεν μπορείς να λέγεσαι χριστιανή.
Αν ακολουθείς τον Χριστιανισμο μόνο από άποψη φιλοσοφική, τότε μπράβο σου, είσαι μια όμορφη αλτρουίστρια. :D

Εν πάση περιπτώσει δεν ξέρω και ούτε έχω καταλάβει ακόμη αν αντιτίθεται στη θρησκεία επειδή δεν είναι λογικά ορθή, ή επειδή είναι επιζήμια για την κοινωνία. Αν είναι το πρώτο τότε ως άθεος δεν έχεις να δώσεις καμία καλύτερη εναλλακτική για να κάνεις τον κόσμο να αισθάνεται καλύτερα, οπότε ίσως είναι καλύτερο να μην προσπαθείς να σπάσεις τις αυταπάτες του καθενός. Για το δεύτερο χωράει μεγάλη κουβέντα.

Στην θρησκεία αντιτίθεμαι για τον ίδιο λόγο που αντιτίθεμαι σε κάθε παράλογη, υπερφυσική και μη-αποδεδειγμένη ιδέα.
Μπορεί αν όλοι πιστεύαμε στον Αλάχ, ο κόσμος να ήταν καλύτερος. Μπορεί αν όλοι πιστεύαμε στο Ιπτάμενο Μακαρονοτέρας ο κόσμος να ήταν καλύτερος. Γενικά, όταν όλοι πιστεύουν σε κάτι, ακόμα και αν αυτό το κάτι είναι "κακό", ο κόσμος λειτουργεί σωστά καθώς οι άνθρωποι το έχουν αποδεχθεί και το έχουν αγιάσει.
Ωστόσο, εγώ και πάλι θα ήμουν εντάντια σε αυτές τις "λειτουργικές" ιδέες επειδή πάνε κότνρα στην λογική μου.

Η υποτιθεμενη λειτουργικότητα της θρησκείας είναι το σημερινό της όπλο για διατήρηση και επέκταση. Στα πρώτα στάδιά της υπόσχεται μεταθανάτια ευτυχία. Πλέον οι άνθρωποι ζουν στο "τώρα",οπότε πρέπει να υποσχεθεί κάτι αντίστοιχο. Οπότε στρέφεται στην "κοινωνική λειτουργικότητα". Αυτά λένε και οι "conservatives-judeo catholics" στις ΗΠΑ, αυτά λένε και οι Μουσουλμάνοι.

Οι κοινωνίες των Αζντέκων λειτουργούσαν μια χαρά με τις ανθρωποθυσίες τους. Αν πήγαινες και τους έλεγες "Παιδιά, μην θυσιάζετε ανθρώπους. Είναι παράλογο" αυτοί θα έλεγαν " Και πως θα έχουμε καλή σοδιά; Για πες μας την εναλλακτική σου". Επομένως, το να ζητάς εναλλακτική είναι μηδενικής σημασίας. Απλώς πορεύεσαι με την λογική και τον αντικειμενισμό. Εκεί που θα καταλήξεις, είτε είναι όμορφα είτε άσχημα, θα ξέρεις ότι είναι αληθινά και λειτουργικά.

Για να απαντήσω στην ερώτηση σου, αντιτίθεμαι σε κάθε τι παράλογο πρώτον επειδή είναι παράλογο, και δεύτερον επειδή το παράλογο είναι εν γένη δυναμικά επικίνδυνο.


Και οι τυπικότητες έχουν το νόημά τους. Εσύ απλά πιάστηκες από αυτό και το έθεσες σαν το κύριο νόημα της πίστης.

Ναι, το να μιλάς μόνος σου, το να τρως νοητικά ωμό ανθρώπινο κρέας και το να πίνεις νοητικά αίμα, ή το να κάνεις περιτομή, ή το να υποκλίνεσαι σε ένα άγαλμα, έχουν πολύ μεγάλο νόημα. Απλώς εγώ δεν συμφωνώ με αυτό.

Κάτι τελευταίο. Οι άνθρωποι πρέπει να μάθουν να νιώθουν καλά και να θέτουν στόχους δίχως την πίστη σε υπερφυσικά όντα.
Λες ότι η θρησκεία είναι λειτουργική. Διαφωνώ. Η πίστη και η θρησκεία είναι λειτουργικές όσο και ο κομμουνισμός είναι λειτουργικός.
Γιατί ο κομμουνισμός φάνηκε λειτουργικός το 1917; Γιατί ήταν σχετικός με την Τσαρική Ρωσία. Έτσι και η θρησκεία, συγκρίνεται με την απώλεια αντικειμενικών ηθικών κανόνων, με την σύγχυση και τον νιχιλισμό. Γι' αυτό η πίστη φαίνεται λειτουργική.
Όταν όμως βρούμε τον σωστό τρόπος σκέψης, τότε θα δούμε ότι η πίστη σε σχέση με αυτή τη νέα σκέψη μειονεκτεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

TaniaZ

Νεοφερμένος

Η TaniaZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Μάλλον δεν έγινε κατανοητή η αναλογία μου.
Δυστυχώς, για να δεις ότι "δεν βγάζεις φτερά" με το ψάρι, πρέπει πρώτα να πεθάνεις.
Όσον αφορά του Χριστιανούς, όπως είπα και προηγουμένως, είναι πρωτίστως ένθεοι επειδή έτσι τους έμαθαν. Οι μουσουλμάνοι το ίδιο. Όλοι το ίδιο. Δεν έχουν υπάρχξει κάτι άλλο από την στιγμή που συστήθηκαν στην θρησκεία τους.

Τώρα, απ'ότι καταλαβαίνω εσύ υπήρξες άθεη και πλέον γύρισες τον Χριστιανισμό. Δυστυχώς, όμως, πλέον δεν είσαι Χριστιανή. Όταν δεν πας στην εκκλησία, όταν δεν πιστεύεις σε υπερφυσικές φαμφάρες, όταν δεν νυστεύεις κτλ, τότε δεν μπορείς να λέγεσαι χριστιανή.
Αν ακολουθείς τον Χριστιανισμο μόνο από άποψη φιλοσοφική, τότε μπράβο σου, είσαι μια όμορφη αλτρουίστρια. :D

Δεν ξέρεις ποια είμαι, τι πιστεύω και τι όχι, και αν ήσουν τόσο υπέρμαχος της λογικής όσο υποστηρίζεις δεν θα σε ενδιέφερε καν. Αλλά όπως βλέπεις πολύ άνετα το εισάγεις στην κουβέντα και κάνεις υποθέσεις γιατί μάλλον δεν λειτουργείς και 100% βάση λογικής. Δεν το λέω για κακό, όλοι οι άνθρωποι έτσι είναι.

Στην θρησκεία αντιτίθεμαι για τον ίδιο λόγο που αντιτίθεμαι σε κάθε παράλογη, υπερφυσική και μη-αποδεδειγμένη ιδέα.
Μπορεί αν όλοι πιστεύαμε στον Αλάχ, ο κόσμος να ήταν καλύτερος. Μπορεί αν όλοι πιστεύαμε στο Ιπτάμενο Μακαρονοτέρας ο κόσμος να ήταν καλύτερος. Γενικά, όταν όλοι πιστεύουν σε κάτι, ακόμα και αν αυτό το κάτι είναι "κακό", ο κόσμος λειτουργεί σωστά καθώς οι άνθρωποι το έχουν αποδεχθεί και το έχουν αγιάσει.
Ωστόσο, εγώ και πάλι θα ήμουν εντάντια σε αυτές τις "λειτουργικές" ιδέες επειδή πάνε κότνρα στην λογική μου.

Η υποτιθεμενη λειτουργικότητα της θρησκείας είναι το σημερινό της όπλο για διατήρηση και επέκταση. Στα πρώτα στάδιά της υπόσχεται μεταθανάτια ευτυχία. Πλέον οι άνθρωποι ζουν στο "τώρα",οπότε πρέπει να υποσχεθεί κάτι αντίστοιχο. Οπότε στρέφεται στην "κοινωνική λειτουργικότητα". Αυτά λένε και οι "conservatives-judeo catholics" στις ΗΠΑ, αυτά λένε και οι Μουσουλμάνοι.

Οι κοινωνίες των Αζντέκων λειτουργούσαν μια χαρά με τις ανθρωποθυσίες τους. Αν πήγαινες και τους έλεγες "Παιδιά, μην θυσιάζετε ανθρώπους. Είναι παράλογο" αυτοί θα έλεγαν " Και πως θα έχουμε καλή σοδιά; Για πες μας την εναλλακτική σου". Επομένως, το να ζητάς εναλλακτική είναι μηδενικής σημασίας. Απλώς πορεύεσαι με την λογική και τον αντικειμενισμό. Εκεί που θα καταλήξεις, είτε είναι όμορφα είτε άσχημα, θα ξέρεις ότι είναι αληθινά και λειτουργικά.

Για να απαντήσω στην ερώτηση σου, αντιτίθεμαι σε κάθε τι παράλογο πρώτον επειδή είναι παράλογο, και δεύτερον επειδή το παράλογο είναι εν γένη δυναμικά επικίνδυνο.

Η θρησκεία δεν είναι κάτι παράλογο που επιβλήθηκε. Η θρησκεία συμβαδίζει με την εμφάνιση του ανθρώπινου είδους από αρχαιότατους χρόνους και σε όλους τους πληθυσμούς. Συνεπώς η λογική λέει πως καλύπτει κάποια βασική ανάγκη του ανθρώπου. Το ποια είναι αυτή δεν ξέρουμε ακόμη ακριβώς αν και υπάρχουν πολλές θεωρίες. Σίγουρα δεν είναι μόνο η εξήγηση του κεραυνού. Το να προσπαθείς να ξεριζώσεις λοιπόν την θρησκεία είναι σαν να ανοίγεις μια μηχανή αυτοκινήτου και να βγάζεις εξαρτήματα που δεν ξέρεις τι κάνουν. Μάλλον δεν θα είναι καλό το αποτέλεσμα.

Πολλά λογικά πράγματα είναι επίσης εν γένη δυναμικά επικίνδυνα.




Ναι, το να μιλάς μόνος σου, το να τρως νοητικά ωμό ανθρώπινο κρέας και το να πίνεις νοητικά αίμα, ή το να κάνεις περιτομή, ή το να υποκλίνεσαι σε ένα άγαλμα, έχουν πολύ μεγάλο νόημα. Απλώς εγώ δεν συμφωνώ με αυτό.

Και το να γεμίζεις με 0 και 1 μια βάση δεδομένων κάπου στον κόσμο δεν έχει πολύ μεγάλο νόημα αλλά το κάνουμε εδώ και μία ώρα.

Κάτι τελευταίο. Οι άνθρωποι πρέπει να μάθουν να νιώθουν καλά και να θέτουν στόχους δίχως την πίστη σε υπερφυσικά όντα.
Λες ότι η θρησκεία είναι λειτουργική. Διαφωνώ. Η πίστη και η θρησκεία είναι λειτουργικές όσο και ο κομμουνισμός είναι λειτουργικός.
Γιατί ο κομμουνισμός φάνηκε λειτουργικός το 1917; Γιατί ήταν σχετικός με την Τσαρική Ρωσία. Έτσι και η θρησκεία, συγκρίνεται με την απώλεια αντικειμενικών ηθικών κανόνων, με την σύγχυση και τον νιχιλισμό. Γι' αυτό η πίστη φαίνεται λειτουργική.
Όταν όμως βρούμε τον σωστό τρόπος σκέψης, τότε θα δούμε ότι η πίστη σε σχέση με αυτή τη νέα σκέψη μειονεκτεί.

Δεν ξέρω που κολλάνε τα περί κομμουνισμού. Είναι άσχετα με το θέμα, μην εκτρέπεις την κουβέντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Δεν ξέρεις ποια είμαι, τι πιστεύω και τι όχι, και αν ήσουν τόσο υπέρμαχος της λογικής όσο υποστηρίζεις δεν θα σε ενδιέφερε καν. Αλλά όπως βλέπεις πολύ άνετα το εισάγεις στην κουβέντα και κάνεις υποθέσεις γιατί μάλλον δεν λειτουργείς και 100% βάση λογικής. Δεν το λέω για κακό, όλοι οι άνθρωποι έτσι είναι.

Μέσα σε ένα σεντόνι, έγραψα και κάτι προσωπικό. Δεν βλέπω πως αυτό ήταν παράλογο.



Η θρησκεία δεν είναι κάτι παράλογο που επιβλήθηκε. Η θρησκεία συμβαδίζει με την εμφάνιση του ανθρώπινου είδους από αρχαιότατους χρόνους και σε όλους τους πληθυσμούς. Συνεπώς η λογική λέει πως καλύπτει κάποια βασική ανάγκη του ανθρώπου. Το ποια είναι αυτή δεν ξέρουμε ακόμη ακριβώς αν και υπάρχουν πολλές θεωρίες. Σίγουρα δεν είναι μόνο η εξήγηση του κεραυνού. Το να προσπαθείς να ξεριζώσεις λοιπόν την θρησκεία είναι σαν να ανοίγεις μια μηχανή αυτοκινήτου και να βγάζεις εξαρτήματα που δεν ξέρεις τι κάνουν. Μάλλον δεν θα είναι καλό το αποτέλεσμα.

Το ότι καλύπτει ανάγκες του ανθρώπου δεν αποδεικνύει ούτε υποστηρίζει τις υπερφυσικές θρησκείες. Οι ανάγκες είναι ψυχολογικές, αν και συμφωνώ πως η ακριβής φύση αυτών δεν μας είναι γνωστή.
Με την ανθρώπινη φύση συμβαδίζει, όχι η θρησκεία, αλλά η περιέργεια και η ανάγκη του ανθρώπου να κατανοεί τον κόσμο. Αυτό τον οδήγησε να δίνει απαντήσεις που δεν κατανοεί, μόνο και μόνο για να μην του σαλίζουν το κεφάλι. Γι' αυτό και ο άνθρωπος μπορεί να είναι πολύ πιο χαρούμενος δίχως την θρησκεία. Γιατί όταν συνειδητοποιείς ότι η κατανόηση είναι η πραγματική σου ανάγκη, τότε επικεντρώνεσαι εκεί και βρίσκεις αληθινές απαντήσεις, όχι υπερφυσικές.
Ο άνθρωπος γεννιέται άθεος. Η θρησκεία έρχεται μετά, είτε μέσω της εκπαίδευσης (πλύσης εγκεφάλου) είτε μέσω της αδυναμίας του να εξηγήσει τον κόσμο λόγω έλλειψης δεδομένων.

Την αναλογία σου την βρίσκω σχεδόν εύστοχη. Θα ήταν σαν να ανοίγω μια μηχανή και να αφαιρώ εξαρτήματα αν προσπαθούσα να ξεριζώσω την περιέργεια του ανθρώπου. Εγώ ξεριζώνω την θρησκεία του, η οποία δεν είναι τίποτε άλλο παρά η ατσούμπαλη και "βιαστική" ικανοποίηση της περιέργειας του.

Πολλά λογικά πράγματα είναι επίσης εν γένη δυναμικά επικίνδυνα.

Δυναμικά επικίνδυνα, φυσικά. Εν γένη, όχι.




Και το να γεμίζεις με 0 και 1 μια βάση δεδομένων κάπου στον κόσμο δεν έχει πολύ μεγάλο νόημα αλλά το κάνουμε εδώ και μία ώρα.

Φυσικά και έχει νόημα. Δεν γίνεται τυχαία αλλά εξυπηρετεί τον σκοπό της επικοινωνίας και της ανταλλαγής ιδεών.
Ένα παρόμοιο σκοπό θα μπορούσε να έχει και η νοητική καταβρόχθηση ανθρώπινης σάρκας, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν έχει αποδειχθεί, σε αντίθεση με την επικοινωνία μας η οποία είναι προφανής.



Δεν ξέρω που κολλάνε τα περί κομμουνισμού. Είναι άσχετα με το θέμα, μην εκτρέπεις την κουβέντα.

Η "λειτουργικότητα" και των δύο συστημάτων είναι αυτό που συνδέει και τα δύο θέματα.
Θα το ξανα εξηγήσω. Ο κομμουνισμός είναι λειτουργικός μόνο σε σχέση με ένα χειρότερο σύστημα, π.χ. Τσαρισμό. Οι Ρώσσοι είχαν ως εναλλακτική μόνο τον Τσαρισμό. Δεν γνώρισαν άλλο σύστημα. Επομένως, ο κομμουνισμός τους φάνηκε λειτουργικός. Ήταν λειτουργικός σε σχέση με τον Τσαρισμό.
Εμείς σήμερα ζούμε με ένα φιλοσοφικό καθεστώς, αυτό της θρησκείας. Η μόνη εναλλακτική που γνωρίζουμε είναι ο νιχιλισμός, η σύγχυση και ο φόβος του αγνώστου. Γι'αυτό και η θρησκεία φαίνεται λειτουργική. Στην πραγματικότητα, αρκεί απλώς να βρούμε ένα λογικό και αντικειμενικό σύνολο ηθικών και μη κανόνων. Τότε θα φανεί πως η θρησκεία είναι άχρηστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TaniaZ

Νεοφερμένος

Η TaniaZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Το ότι καλύπτει ανάγκες του ανθρώπου δεν αποδεικνύει ούτε υποστηρίζει τις υπερφυσικές θρησκείες. Οι ανάγκες είναι ψυχολογικές, αν και συμφωνώ πως η ακριβής φύση αυτών δεν μας είναι γνωστή.
Με την ανθρώπινη φύση συμβαδίζει, όχι η θρησκεία, αλλά η περιέργεια και η ανάγκη του ανθρώπου να κατανοεί τον κόσμο. Αυτό τον οδήγησε να δίνει απαντήσεις που δεν κατανοεί, μόνο και μόνο για να μην του σαλίζουν το κεφάλι. Γι' αυτό και ο άνθρωπος μπορεί να είναι πολύ πιο χαρούμενος δίχως την θρησκεία. Γιατί όταν συνειδητοποιείς ότι η κατανόηση είναι η πραγματική σου ανάγκη, τότε επικεντρώνεσαι εκεί και βρίσκεις αληθινές απαντήσεις, όχι υπερφυσικές.
Ο άνθρωπος γεννιέται άθεος. Η θρησκεία έρχεται μετά, είτε μέσω της εκπαίδευσης (πλύσης εγκεφάλου) είτε μέσω της αδυναμίας του να εξηγήσει τον κόσμο λόγω έλλειψης δεδομένων.

Διευκρίνισα πως η θρησκεία δεν καλύπτει μόνο την εξήγηση του κεραυνού για να μην μου γράψεις αυτό που έγραψες. Υπάρχουν αρκετές ανάγκες που καλύπτει η θρησκεία όπως το να δίνει ελπίδα, να δίνει δύναμη σε κάποιους ανθρώπους να ξεπεράσουν δύσκολες καταστάσεις, να καθησυχάζει και πολλά άλλα. Δεν είναι όλα άσπρο μαύρο.


Φυσικά και έχει νόημα. Δεν γίνεται τυχαία αλλά εξυπηρετεί τον σκοπό της επικοινωνίας και της ανταλλαγής ιδεών.
Ένα παρόμοιο σκοπό θα μπορούσε να έχει και η νοητική καταβρόχθηση ανθρώπινης σάρκας, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν έχει αποδειχθεί, σε αντίθεση με την επικοινωνία μας η οποία είναι προφανής.

Ναι έχει νόημα, όπως έχει νόημα ξέρω εγώ στο στρατό να ξυρίζεσαι και να φτιάχνεις το κρεβάτι σου. Φαινομενικά παράλογες πράξεις αποκτούν νόημα όταν τις δεις από άλλη οπτική σκοπιά. Το ποιο είναι το νόημα του τυπικού της θρησκείας δεν είναι επί του θέματος.


Γι'αυτό και η θρησκεία φαίνεται λειτουργική. Στην πραγματικότητα, αρκεί απλώς να βρούμε ένα λογικό και αντικειμενικό σύνολο ηθικών και μη κανόνων. Τότε θα φανεί πως η θρησκεία είναι άχρηστη.

Καλά όταν το βρεις αυτό το σύστημα και συμφωνήσει και όλος ο κόσμος και απαντήσεις και με λογικά επιχειρήματα στην ερώτηση "Γιατί πρέπει να είμαι ηθικός?" έλα να μου το πεις κι εμένα, να πυρπολήσουμε μαζί τις εκκλησίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Διευκρίνισα πως η θρησκεία δεν καλύπτει μόνο την εξήγηση του κεραυνού για να μην μου γράψεις αυτό που έγραψες. Υπάρχουν αρκετές ανάγκες που καλύπτει η θρησκεία όπως το να δίνει ελπίδα, να δίνει δύναμη σε κάποιους ανθρώπους να ξεπεράσουν δύσκολες καταστάσεις, να καθησυχάζει και πολλά άλλα. Δεν είναι όλα άσπρο μαύρο.
Όλα όσα περιγράφεις είνια ψυχολογικές ανάγκες.




Ναι έχει νόημα, όπως έχει νόημα ξέρω εγώ στο στρατό να ξυρίζεσαι και να φτιάχνεις το κρεβάτι σου. Φαινομενικά παράλογες πράξεις αποκτούν νόημα όταν τις δεις από άλλη οπτική σκοπιά. Το ποιο είναι το νόημα του τυπικού της θρησκείας δεν είναι επί του θέματος.

Οι αγκαρίες στον στρατό έχουν νόημα, την πειθαρχία.
Οι φαινομενικά παράλογες πράξεις δεν αποκτούν νόημα αν τις δεις από άλλη σκοπιά. Αποκτούν νόημα μόνο αν εξηγηθούν λογικά. Από εκεί και πέρα, δες τες από όσες σκοπιές θέλεις.




Καλά όταν το βρεις αυτό το σύστημα και συμφωνήσει και όλος ο κόσμος και απαντήσεις και με λογικά επιχειρήματα στην ερώτηση "Γιατί πρέπει να είμαι ηθικός?" έλα να μου το πεις κι εμένα, να πυρπολήσουμε μαζί τις εκκλησίες.

Αυτή η στάση ποτέ δεν βοήθησε κανένα πολιτισμό να αναπτυχθεί. Εφόσον κατανοούμε ότι η θρησκεία πρόκειται για απλή ικανοποίηση αναγκών, μπορούμε με την λογική μας να κάνουμε αυτό που κάναμε πάντα, δηλαδή να ικανοποιούμε καλύτερα τις ανάγκες μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Εσύ Τάνια πώς τοποθετείσαι στο θέμα της θρησκείας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odytheology

Νεοφερμένος

Ο Menandros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Ο τύπος σπουδάζει θεολογία. Οι τυπικότητες είναι η ζωή του :D

αυτο θα ηθελα αν μπορεις να το ψιλο αναλυσεις και να το εξηγησεις αν γινεται? αν καταλαβα καλα οι τυπικοτητες ειναι να παω εκκλησια και λοιπα??? γιατι αυτο δεν εχει καμια σχεση με την θεολογια. αν πιστευεις πως αυτα τα δυο συνδεονται με αυτον τον συγκεκριμενο τροπο εισαι πολυ βαθια νυχτωμενος. το ενα (η θεολογια) ειχαμε πει ξεκαθαρα οτι αντιπροσωπευει μια γενικη γνωση και θεωρηση μεταξυ των θρησκειων. το αν πηγαινω εκκλησια εχει να κανει καθαρα με εμενα και τις αποψεις μου. οπως και το αν θα νηστευω και πολλα αλλα. Οσο αναφορα οτι οι γονεις μεταδιδουν την θρησκεια στα παιδια τους ειναι ενα επιχειρημα, αλλα κατ εμε φτωχο διοτι ξερω πολλους ανθρωπους και απο την εκκλησια και εκτος αυτης που δεν ειχαν σχεση με αυτη. να φανταστεις ρωτουσες τι ειναι το ευχελαιο και δεν μπορουσαν να απαντησουν. τωρα αν αυτους τους ανθρωπους που ευτασαν 40 και 50 χρονων για να ανακαλυψουν τον θεο και να πανε στην εκκλησια τους τον εμαθαν οι γονεις τους, νομιζω πως εισαι καπως foul. sorry που διακοπτω την ερωτηση κιολας mr. γοριλα ( πως κανουν μπαμ οι κομμουνιστικες αποψεις παντως:whistle:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

TaniaZ

Νεοφερμένος

Η TaniaZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Εσύ Τάνια πώς τοποθετείσαι στο θέμα της θρησκείας;

Θεωρώ πως η θρησκεία έχει περισσότερες θετικές παρά αρνητικές επιπτώσεις στην κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odytheology

Νεοφερμένος

Ο Menandros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Θεωρώ πως η θρησκεία έχει περισσότερες θετικές παρά αρνητικές επιπτώσεις στην κοινωνία.

πανω σε αυτο ειναι σημαντικο να διευκρινιστει οτι αλλο θρησκεια και αλλο εκκλησια!!! οχι, γιατι υπαρχει μεγαλη συγχυση μεταξυτους με αποτελεσμα να την πληρωνει κατι το οποιο δεν φταιει και φυσικα μιλαω για την θρησκεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TaniaZ

Νεοφερμένος

Η TaniaZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
πανω σε αυτο ειναι σημαντικο να διευκρινιστει οτι αλλο θρησκεια και αλλο εκκλησια!!! οχι, γιατι υπαρχει μεγαλη συγχυση μεταξυτους με αποτελεσμα να την πληρωνει κατι το οποιο δεν φταιει και φυσικα μιλαω για την θρησκεια

Δεν είναι βέβαια και τελείως ξεκομμένα. Η εκκλησία δεν θα μπορούσε να υπάρχει δίχως τη θρησκεία και πολλές, αν όχι όλες οι πράξεις της έχουν θρησκευτική αφετηρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odytheology

Νεοφερμένος

Ο Menandros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Δεν είναι βέβαια και τελείως ξεκομμένα. Η εκκλησία δεν θα μπορούσε να υπάρχει δίχως τη θρησκεία και πολλές, αν όχι όλες οι πράξεις της έχουν θρησκευτική αφετηρία.

σαφεστατα, αυτο που θελω να πω επακριβειας ειναι οτι δεν μπορουμε να κατηγορουμε την θρησκεια εξαιτιας της εκκλησιας. για σφαλματα ανθρωπων δεν μπορει να την πληρωνει η θρησκεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,361 μηνύματα.
Εχετε παει το θεμα σε λαθος μονοπατια.Αν δειτε το αρχικο ποστ οπως και τον τιτλο θα καταλαβετε.
Στο παρόν θέμα λοιπόν, η συζήτηση διεξάγεται περί ζητημάτων πίστης στο Θεό ή στο Θείον με την ευρύτερη έννοια, αλλά και της σημασίας της ίδιας της πίστης στη ζωή των ανθρώπων. Περί επιστημονικών αποδείξεων και λογικών επιχειρημάτων υπέρ ή κατά της ύπαρξης Αυτού, όπως επίσης και ζητήματα ορισμού των εννοιών της ενθεΐας, του θεϊσμού, του πανθεϊσμού, της αθεΐας και του αγνωστικισμού, κλπ.
Το θεμα μας δεν ειναι οι θρησκειες και ο ρολος τους στην κοινωνια,η αν εκαναν ζημια η καλο.
Το θεμα αυτο πραγματευεται βασικα αν πιστευουμε σε μια Ανωτερη δυναμη,και τα υπολοιπα που λεει ,οχι ομως θρησκειες.
Αλλο πραγμα η θρησκεια και αλλο πραγμα αν πιστευουμε οτι υπαρχει κατι Ανωτερο,οπως και να το ονομασουμε.

Και για να ερθουμε στο θεμα μας,και ομως..η νεα επιστημη και τα νεα επιστημονικα δεδομενα,θεωρουν οτι ναι..μπορει και να υπαρχει κατι ανωτερο.Η σκοτεινη ενεργεια;Τα κυματα ενεργειας;Μια συνειδηση συμπαντικη που εμεις ειμαστε μερος αυτης;Και οχι αποκομμενοι απο αυτην;

Στο youtube μπορειτε να βρειτε μια καταπληκτικη σειρα,απο την ΕΤ3 ,και τις 4 σαιζον,Το συμπαν που αγαπησα.
Η σειρά "Το Σύμπαν Που Αγάπησα" εξετάζει τη νέα ιστορική περίοδο που διανύουμε με τις γρήγορες και δραματικές αλλαγές τόσο στο επίπεδο των κοινωνικών δομών όσο και στο επίπεδο των όρων, μέσω των οποίων η επιστήμη αντιλαμβανόταν μέχρι σήμερα την έννοια του φυσικού κόσμου και σε επέκταση του συμπαντικού χώρου που μας περιβάλλει. Η θεματογραφία της σειράς βασίζεται στα βιβλία «Το σύμπαν που αγάπησα» και «Κοσμολογία της Νόησης» των Μ. Δανέζη και Στ. Θεοδοσίου, καθηγητών Αστροφυσικής του Τμήματος Φυσικής του Πανεπιστημίου Αθηνών.
Επισης και τη συνεχεια της,Ετσι βλεπω τον κοσμο.

Ειναι καθαρα επιστημονικη σειρα,που ομως προσεγγιζει τα θεματα και ιστορικα και φιλοσοφικα.
Το σιγουρο ειναι οτι στηριζεται σε ακρως επιστημονικα δεδομενα.
Οι συντελεστες ειναι ο Μανος Δανεζης...εξαιρετος μαθηματικος και αστροφυσικος ,και ο Στρατος Θεοδοσιου.Αξιζει πραγματικα να δειτε την σειρα.

Τιποτα απο αυτα που βλεπουμε δεν ειναι ετσι πως τα βλεπουμε.Αυτο ειναι δεδομενο και δεν επιδεχεται αμφσβητηση.Η πλανη των αισθησεων.Δειτε το αντιστοιχο επεισοδιο της σειρας Το συμπαν που αγαπησα.
Ο ανθρωπινος εγκεφαλος δημιουργει αυτην την πραγματικοτητα που βλεπουμε.Αυτη η πραγματικοτητα δεν ειναι ετσι.
Η επιστημη θεωρει κατι μεταφυσικο...οταν δεν εχει ακομα αποδειχτει πειραματικα.Αυτο δεν σημαινει οτι δεν ισχυει,απλα ακομα δεν εχει αποδειχτει πειραματικα.Για παραδειγμα...το 1500μχ πιστευαν οτι η γη ειναι επιπεδη.Με τα σημερινα δεδομενα της επιστημης,Το να λεει καποιος οτι ειναι στρογγυλη,ηταν μεταφυσικο.Oμως ετσι ηταν και αποδειχτηκε αργοτερα.

Αρχικα ο ανθρωπος για να καθησυχασει τους φοβους του και τα ερωτηματα του,βλεποντας τον θανατο μπροστα του...εψαξε να βρει το αιτιο .
Θεοποιησε τον ηλιο,τα φυσικα φαινμενα κλπ.
Στην συνεχεια οταν οργανωθηκε σε κοινωνες και αναπτυχθηκαν οι κοινωνικες δομες,ηρθε η θεολογια και οι θρησκειες.
Οι οποιες και κυριαρχισαν στην κοινωνια.
Με την αναπτυξη της επιστημης,κυριως τον 19ο αιωνα ,θεοποιηθηκε η υλη,και οτιδηποτε μη ορατο...ηταν μη αποδεκτο.
Ελα μου που ομως τωρα,και οταν λεω τωρα δεν εννοω ΤΩΡΑ,αλλα 20ο και 21ο αιωνα,η ιδια η επιστημη και βεβαια οτι εχει αποδειχτει πειραματικα,δεν μιλαμε για θεωριες που ειναι επιστημονικες,εκφραζονται απο επιστημονες δηλαδη,αλλα ακομα δενε χουν αποδειχτει,οπως η θεωρια των χορδων κλπ,καταρριπτει ΤΗΝ ΥΛΗ.Και οχι μονο αυτην.
Τιποτα δεν ειναι οπως το βλεπουμε.
Και πλεον επιστημονες ,αρχιζουν και βλεπουν διαφορετικα τα πραγματα.
Το παρακατω βιντεο σαφως δεν αποδεικνυει την υπαρξει ανωτερης δυναμης(δεν μιλαω για θρησκειες)
Ειναι ενα μονταζ στιγμων απο την σειρα Το συμπαν που αγαπησα,εξηγει επιστημνικα δεδομενα,αυτα που εχουν αποδειχτει και δεν αμφισβητουνται,και καποια στιγμη ο Δανεζης λεει και την προσωπικη του αποψη για την υπαρξη ανωτερης δυναμης.Σημαντικο να βλεπεις εναν επιστημονα να το λεει ναι;και δεν ειναι ο μονος.

Δεν θα εχετε συνολικη εικονα,μονο απο αυτο το βιντεο..ειναι ας πουμε μια εισαγωγη.
Επισης πολυ ενδεικτικο ειναι και αυτο ο βιντεο,συνεντευξη του Μανου Δανεζη

Συνιστω ομως σε οσους ψαχνουν αυτο το θεμα,περι του τι ειναι ζωη,τι θανατος,και τι ακριβως πεθαινει;Αυτο που ειμαστε Η αυτο που ΒΛΕΠΟΥΜΕ; τι ειναι η πραγματικοτητα,να παρακολουθησουν αυτην την σειρα.Διοτι οταν δουμε πως πραγματικα ειναι το συμπαν,ποσο πλανεμενοι ειμαστε...τοτε ισως αναθεωρησουμε καποια πραγματα για το αν υπαρχει κατι Ανωτερο,μια ενιαια ισως συνειδηση,ενεργεια η οπως αλλιως θελετε ονομαστε το.Και θα αναθεωρησετε και την σταση σας στην ζωη.
Μιλαει μια αθρησκη.Που για πολλα χρονια δεν πιστευε σε κατι ανωτερο.Ουτε τωρα ειναι σιγουρη.

Ομως μονο μεσα απο την επιστημη και τον ΝΟΥ μας,θα φτασουμε να καταννοησουμε καποια πραγματα και ισως να δουμε ψειγματα της αληθειας.Οχι μεσα απο θρησκειες,ουτε ομως και απο τον δογματισμο που μας εχουν μαθει...,την καθαρα υλιστικη κοσμοθεωρια,οτι Οτι δεν βλεπω δεν υπαρχει,διοτι αυτο ηδη εχει καταρριφθει απο την ιδια την επιστημη.
Η γνωση,μεσα απο την επιστημη και τον ΝΟΥ μας...ειναι το κλειδι.Γνωση ομως...οχι αγνοια και παπαγαλισμα αυτων που μας εμαθαν.Ειτε απο την πλευρα της θρησκειας,ειτε απο την πλευρα αυτων που στηριζονται μονο στην υλη και στο οτι οτι δεν βλεπω,δεν υπαρχει.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top