Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

Value

Νεοφερμένος

Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Epote, ευχαριστώ για τις διορθώσεις που έκανες επί των λανθασμένων γνώσεών μου επί των μαθηματικών. Ποτέ δεν τα πήγαινα καλά μαζί τους, και στο μάτι του ειδικού φάνηκε... ;)

Παρεμπιπτόντως, η Βικιπαίδεια αναφέρει: "Η εντροπία είναι η έννοια μέσω της οποίας μετράται η αταξία, της οποίας η μέγιστη τιμή αντικατοπτρίζει την πλήρη αποδιοργάνωση (ομογενοποίηση των πάντων) και ισοδυναμεί με την παύση της ζωής ή αλλιώς της εξέλιξης".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι ακριβώς... Αυτό που η θρησκεία ονομάζει αμαρτία, δεν είναι σε τελική ανάλυση πιστεύω παρά απομάκρυνση από την σχέση με τον Θεό. Μπορεί να φτάσει η απομάκρυνση από τον Θεό μέχρι την αποκοπή από Εκείνον; Ναι μπορεί, αν έτσι θελήσουμε. Αν δηλαδή η προσωπική μου ηθική όπως αναφέρεις, έρχεται σε πλήρη ρήξη και αντιδιαστολή με αυτό που με οδηγεί κοντά στον Θεό, ε τότε μοιραία, είναι σα να λέω του Θεού, δε σε θέλω κι ούτε θέλω να με σώσεις. Πως θα με σώσει λοιπόν ο Θεός; Με το στανιό;

Ναι αλλά αν εγώ θέλω με τα θάνατον να ζω μακριά από το Θεό, τότε εφόσον με αγαπά άπειρα θα μου το προσφέρει. Γενικώς όλα εξαρτώνται από την ερμηνεία που δίνεις στη λέξη 'σωτηρία' καθώς και στο τι συμβαίνει μετά θάνατον.

Εγώ χλευάζω όποια πλευρά ισχυρίζεται ότι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα καλυτερέψει η κοινωνία μας. Ούτε η θρησκεία από μόνη της, ούτε η αθεΐα μπορεί να βελτιώσει την κοινωνία. Είναι πολυσύνθετο θέμα.
Πάντως, όλα αυτά που αναφέρεις συνεβησαν στη δυτική χριστιανική αυτοκρατορία και πηγάζει κυρίως από την βαρβαρική αντίληψη των κεντρικών Ευρωπαίων κι όχι φυσικά από την χριστιανική αντίληψη. Ο Χριστός κάθε άλλο παρά αυτό διδάσκει, μην λέμε ό,τι θέλουμε.

Αφού χλευάζεις όλες τις πλευρές τότε πιστεύεις δηλαδή ότι ο κόσμος δεν μπορεί να καλυτερεύσει? Μην πιάνουμε πάλι την καραμέλα με τους δυτικούς. Αυτά τα καλά πράγματα γινόταν και πριν το σχίσμα, αλλά και μετά. Και το Βυζάντιο πήρε μέρος στις Σταυροφορίες, και οι Ορθόδοξοι κάναν Ιερά εξέταση και καίγανε βιβλία. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η βίαιη εξόντωση της αίρεσης των Καθαρών. Ούτως ή άλλως το Σχίσμα ήταν καθαρά πολιτικό, οικονομικό και σχίσμα εξουσίας. Τα δογματικά ήταν απλώς για τα μάτια του κόσμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Value

Νεοφερμένος

Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Ουφ, δε μπορώ να κοιμηθώ... Και μιας και δε μπορώ να κοιμηθώ, είπα να δοκιμάσω αυτό που έγραψε ο epote, με την ελπίδα στην πορεία να νυστάξω... Φευ! Ουδέν αποτέλεσμα. Ούτε από ύπνο, ούτε από αυτό που μου είπε ο epote. Εξηγούμαι. Πήρα την πρώτη λεξούλα που έγραψα εδώ, δηλαδή το "ουφ", έκοψα τα γράμματα κι άρχισα να τα πετάω στον αέρα για να δω το αποτέλεσμα. Σύμφωνα με αυτά που μου είπε ο epote κι αν τα κατάλαβα καλά, με 1*2*3=6 προσπάθειες, θα έπρεπε να πάρω ως αποτέλεσμα τη λέξη ουφ... Εδώ, https://imageshack.us/g/821/90396022.jpg/ μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα κάποιων προσπαθειών (δεκαπέντε τον αριθμό). Έκανα πολύ περισσότερες, μα σε όλες τα γράμματα αρνιόντουσαν όχι να σχηματίσουν τη λέξη ουφ, αλλά έστω και να μπουν σε μια σειρά... Είμαι σίγουρος ότι κάτι προφανώς έκανα λάθος. Αν δε βαριέσαι epote σε παρακαλώ πολύ να μου εξηγήσεις ώστε να διορθώσω ανάλογα. Αν σε κάποια απίθανη περίπτωση το έκανα σωστά, τότε φαντάσου τι έχει να γίνει με τρία εκατομμύρια τόσα γράμματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το λάθος που έχεις κάνει είναι απλό, ρίχνεις τα γράμματα σε ένα δισδιάστατο χώρο x,y. Ο τύπος 6! ισχύει αν το κάθε γράμμα μπορεί να καταλάβει μόνο μια από 3 διατεταγμένες θέσεις. Στην περίπτωσή σου υπάρχουν πάρα πολλές θέσεις που μπορούν να καταλάβουν τα γράμματα γιατί ρίχνονται σε ένα δισδιάστατο χώρο, και έχουν και τον περιορισμό της φοράς ως προς τον εαυτό τους (θέλουμε να είναι όλα σωστά, όχι ανάποδα κ.τ.λ) άρα χρειάζεσαι πολύ περισσότερες προσπάθειες. Αν απλοποιήσεις το χώρο σε μονοδιάστατο αφαιρώντας τον άξονα y και τη φορά τότε μπορείς να πεις πως η λέξη ουφ εμφανίστηκε στις ρίψεις 2 και 14
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Value

Νεοφερμένος

Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Πολύ σωστή η απάντησή σου Ξεχασμένε. Για να επεκτείνουμε κι άλλο, δεν είναι μόνο οι διαστάσεις το πρόβλημα. Υπάρχουν κι άλλες παράμετροι που καθορίζουν την τελική θέση των γραμμάτων, όπως η αντίσταση του αέρα, η βαρύτητα, το υλικό από το οποία αυτά είναι φτιαγμένα (το χαρτί εν προκειμένω) κ.α.

Εσείς υποθέσατε ότι θα πραγματοποιηθεί μια αναδιάταξη των γραμμάτων χωρίς αυτά καν να περιστραφούν κατά τον άξονα x,y,z, σε έναν μονοδιάστατο χώρο. Πες μου όμως, που στο παράδειγμα το οποίο είχα πει αναφέρεται τίποτα από όλα αυτά; Πολύ συγκεκριμένα λέει, αν πάρεις τα γράμματα, τα πετάξεις επάνω, κι αυτά πέφτοντας να σχηματίσουν το αρχικό κείμενο. Κι αν κάνεις απλώς αυτό που λέει το παράδειγμα, όχι με τα γράμματα της Αγίας Γραφής, αλλά με τα γράμματα και μόνο που περιέχει αυτή η εδώ η απάντηση, δε θα σου φτάσει η ανθρώπινη ζωή πιστεύω για να δεις να σχηματίζεται έστω και μία φράση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολύ σωστή η απάντησή σου Ξεχασμένε. Για να επεκτείνουμε κι άλλο, δεν είναι μόνο οι διαστάσεις το πρόβλημα. Υπάρχουν κι άλλες παράμετροι που καθορίζουν την τελική θέση των γραμμάτων, όπως η αντίσταση του αέρα, η βαρύτητα, το υλικό από το οποία αυτά είναι φτιαγμένα (το χαρτί εν προκειμένω) κ.α.

Εσείς υποθέσατε ότι θα πραγματοποιηθεί μια αναδιάταξη των γραμμάτων χωρίς αυτά καν να περιστραφούν κατά τον άξονα x,y,z, σε έναν μονοδιάστατο χώρο. Πες μου όμως, που στο παράδειγμα το οποίο είχα πει αναφέρεται τίποτα από όλα αυτά; Πολύ συγκεκριμένα λέει, αν πάρεις τα γράμματα, τα πετάξεις επάνω, κι αυτά πέφτοντας να σχηματίσουν το αρχικό κείμενο. Κι αν κάνεις απλώς αυτό που λέει το παράδειγμα, όχι με τα γράμματα της Αγίας Γραφής, αλλά με τα γράμματα και μόνο που περιέχει αυτή η εδώ η απάντηση, δε θα σου φτάσει η ανθρώπινη ζωή πιστεύω για να δεις να σχηματίζεται έστω και μία φράση!

Σίγουρα η ηλικία του σύμπαντος όμως δεν έχει καμιά σχέση με μια ανθρώπινη ζωή, μιλάμε για δισεκατομμύρια χρόνια. Επίσης το σύμπαν διέπεστε από φυσικούς νόμους που μειώνουν την ''τυχαιότητα'' αν μπορώ να το πω έτσι των πραγμάτων. Π.χ. αν στις ρίψεις σου βάλεις νόμους, επί παραδείγματι το υ πέφτει πάντα μετά το ο τότε οι πιθανότητες αυξάνονται δραματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Value

Νεοφερμένος

Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Ναι, αλλά επιμένω, το παράδειγμα δεν λέει τίποτα από όλα αυτά.

Επίσης λες ότι το σύμπαν έχει ηλικία. Σύμφωνα με αυτά που γνωρίζουμε, όντως έτσι είναι. Για να έχει όμως μετρήσιμη ηλικία, αυτό αναιρεί εκείνο που είχες πει στην αρχή ότι δηλαδή είναι άναρχο, χωρίς αρχή. Έστω κι αν κάνουμε λάθη στους υπολογισμούς μας και η ηλικία του είναι κατά πολύ μεγαλύτερη, αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι έχει ηλικία. Άρα; Δεν είναι άναρχο. Ξαναλέω, με όσα γνωρίζουμε μέχρι σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, αλλά επιμένω, το παράδειγμα δεν λέει τίποτα από όλα αυτά.

Επίσης λες ότι το σύμπαν έχει ηλικία. Σύμφωνα με αυτά που γνωρίζουμε, όντως έτσι είναι. Για να έχει όμως μετρήσιμη ηλικία, αυτό αναιρεί εκείνο που είχες πει στην αρχή ότι δηλαδή είναι άναρχο, χωρίς αρχή. Έστω κι αν κάνουμε λάθη στους υπολογισμούς μας και η ηλικία του είναι κατά πολύ μεγαλύτερη, αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι έχει ηλικία. Άρα; Δεν είναι άναρχο. Ξαναλέω, με όσα γνωρίζουμε μέχρι σήμερα.

Πιο παράδειγμα αυτό με την Αγία Γραφή? Αυτό είπαμε η πιθανότητα να συμβεί είναι απειροελάχιστη αλλά με άπειρες ρίψεις θα συμβεί σίγουρα. Κοίτα όσον αφορά την ηλικία του σύμπαντος τη μετράμε από το Big Bang και μετά αν δε κάνω λάθος, οπότε το σύμπαν μπορεί να είναι άναρχο, απλά εμείς μετράμε από ένα σημείο και μετά γιατί θέλουμε να έχουμε ένα σημείο αναφοράς. Μέχρι στιγμής δεν μπορούμε να πάμε πριν το Big Bang ή να ξέρουμε γιατί έγινε.

Μια άλλη θεωρία που είχα ακούσει, είναι πως το σύμπαν αυτοκαταστρέφεται και γεννιέται διαρκώς. Φαντάσου το σαν ένα τεράστιο λαστιχένιο μπαλόνι που μέσα έχει μια βόμβα. Σκάει η βόμβα το μπαλώνει διαστέλλεται μέχρι το όριο και μετά συστέλλεται και από τη δύναμη της συστολής προκαλείται νέα εσωτερική έκρηξη. Δεν είμαι σίγουρος αν είπα σωστά τη θεωρία, γιατί δεν είμαι φυσικός, αλλά κάπως έτσι τη θυμάμαι, αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας με διορθώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Value

Νεοφερμένος

Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Εμένα, όταν τρία γράμματα είναι εξαιρετικά δύσκολο να μπουν στη σωστή σειρά για να σχηματίσουν τη λέξη "ουφ", δε με πείθει το επιχείρημα ότι με άπειρες ρήψεις τελικά θα σχηματιστεί το κείμενο της αγίας γραφής. Πολύ απλά είναι τόσες οι συνθήκες, ώστε ο αριθμός των ρήψεων που είναι αναγκαίος τείνει επίσης σε μη μετρήσιμο νούμερο. Άρα άπειρες ρήψεις με σχεδόν άπειρα αποτελέσματα, ποτέ δε θα δώσουν το αρχικό.

Για τη θεωρία του big bang τώρα, το τι προϋπήρχε πριν τη στιγμή της έκρηξης, ούτε μας αφορά, ούτε μπορούμε να το κατανοήσουμε, διότι πολύ απλά εκεί καταρρέει κάθε γνωστός μας φυσικός νόμος. Άρα ουδεμία σχέση έχει με αυτό που βλέπουμε σήμερα και το οποίο καθορίζεται από φυσικούς νόμους.

Στο θέμα της διαστολής και της συστολής, οι ποιο πρόσφατες ανακαλύψεις επί του θέματος καταλήγουν στο συμπέρασμα ότι δεν ισχύει. Οι πρόσφατες μετρήσεις αποδεικνύουν ότι το σύμπαν θα συνεχίσει να διαστέλλεται επ' άπειρον. (https://www.telegraph.co.uk/science/...-new-Nasa-study-on-dark-energy-concludes.html)

Κατά τ' άλλα και εν κατακλείδι, έχουμε ξεφύγει από το θέμα, και από όσο καταλαβαίνω, συμφωνούμε στο ότι διαφωνούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε μπορείς να συγκρίνεις τη δημιουργία του σύμπαντος με αυτό το πείραμα γιατί πολύ απλά το σύμπαν δεν είναι τυχαία δομημένο. Δομήθηκε έτσι ως αντίδραση της ύλης στους φυσικούς νόμους που τη περιορίζουν. Τυχαία είναι ίσως η δημιουργία ζωής στη Γη, αλλά και γιαυτό υπάρχουν πολλές θεωρίες, προσωπικά πιο ενδιαφέρουσα μου φαίνεται η θεωρία της πανσπερμίας.

Το ότι ίσως δεν μπορούμε να κατανοήσουμε σήμερα τι υπήρχε πριν το big bang δε σημαίνει ότι δε θα τα καταφέρουμε ποτέ. Η ιστορία έχει διαψεύσει πολλάκις τέτοιους ισχυρισμούς.

Σε αυτό το κενό γνώσης έρχονται να πατήσουν όλες οι θρησκείες, δίνοντας η κάθε μια και έναν δικό της ορισμό για το πως έγινε αυτός ο κόσμος. Εντάξει απλά εμένα μου φαίνονται πολύ αυθαίρετα όλα αυτά και υποκειμενικά για να τα πιστέψω, οπότε στο παρόν συμβιβάζομαι με το ότι δεν ξέρουμε ακόμα τι και πως έγινε. Άλλωστε για μένα αυτό το ερώτημα δεν παίζει και πολύ μεγάλο ρόλο, καθώς δεν επηρεάζει ούτε στο ελάχιστο τις ζωές μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Πέρα από τις θεωρίες, πιστεύω πως όλοι έχουμε την ανάγκη να πιστέψουμε σε κάτι ανώτερο, ότι υπάρχει μια δύναμη που μας προστατεύει, πως δεν είμαστε στο έλεός μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αντίθετα όταν το αποβάλουμε αυτό και δούμε τη σκληρή αλήθεια, του ότι είμαστε πραγματικά στο έλεος μας, τότε είναι που βλέπουμε πόσα πολλά μπορούμε να πετύχουμε καθώς και την πραγματική δύναμή μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αντίθετα όταν το αποβάλουμε αυτό και δούμε τη σκληρή αλήθεια, του ότι είμαστε πραγματικά στο έλεος μας, τότε είναι που βλέπουμε πόσα πολλά μπορούμε να πετύχουμε καθώς και την πραγματική δύναμή μας.


Πιστευεις ότι οι Ανθρωποι μπορει να διακυβερνήσουν χωρίς Θεό ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Πιστευεις ότι οι Ανθρωποι μπορει να διακυβερνήσουν χωρίς Θεό ?
Αν εννοείς σαν συνεταίρο μπαμπούλα διακυβέρνησης μαζών.. συμφωνώ ότι είναι δύσκολο.
Αλλά ναι μπορούν!! Ετσι κι αλλιώς ανθρώπων εφεύρημα είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιστευεις ότι οι Ανθρωποι μπορει να διακυβερνήσουν χωρίς Θεό ?

Τόσα χρόνια οι αυτοκράτορες και οι μονάρχες μια χαρά τον γράφανε στα παλιά τους τα παπούτσια το θεό και κυβερνούσαν.

Ο θεός φτιάχτηκε από του λίγους για τους πολλούς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Τόσα χρόνια οι αυτοκράτορες και οι μονάρχες μια χαρά τον γράφανε στα παλιά τους τα παπούτσια το θεό και κυβερνούσαν.

Ο θεός φτιάχτηκε από του λίγους για τους πολλούς

Οι κανόνες εν ονόματι του Θεού, ίσως, ο Θεός όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι κανόνες εν ονόματι του Θεού, ίσως, ο Θεός όχι.

Και αυτός από εμάς φτιάχτηκε και συγκεκριμένα μια κρύα νύχτα του χειμώνα γύρω στο 10000π.χ όταν ένας άνθρωπος είδε ένα κεραυνό να καίει ένα δέντρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η φτώχεια , η ανεργία,η πορνεία, τα ναρκωτικά,το εμποριο όπλων,τα εμπορια λευκής σαρκός και οργάνων,οι θανατικές ποινές, ο ρατσιμός σε εθνικά ζητήματα,η Θρησκεία του Σατανισμού, η πολιτική διαφθορά,οι βιασμοί, και τα πυρηνικα όπλα που έχουν σχεδόν όλες οι χώρες νομίζουν ότι αποτελούν τεραστιο κίνδυνο για την Ανθρωπότητα και πιστέυω κατα την γνώμη μου οτι ο Ανθρωπος λόγω του ότι έχει πάθη δεν νομίζω ότι μπορει εύκολα να την αντιμετωπισει τα προβλήματα 7.000.000.000 Ανθρωπων.

Επίσης είναι και η μόλυνση του περιβάλλοντος.

Τα προβλήματα είναι αρκετα έτσι ωστε η Ανθρωπότητα να ανταπεξέλθει απο μόνη της.Ο Θεός είναι ο μονος που μπορεί να μας βοηθήσει και αν δεν μας προστατεύει και να μας καθοδηγει με τον τρόπο του να αντιμετωπίζουμε όλα αυτα τα μεγάλα προβλημα θα αυτοκαταστραφούμε και δεν θα επιβιώσει η Ανθρωπότητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η φτώχεια , η ανεργία,η πορνεία, τα ναρκωτικά,το εμποριο όπλων,τα εμπορια λευκής σαρκός και οργάνων,οι θανατικές ποινές, ο ρατσιμός σε εθνικά ζητήματα,η Θρησκεία του Σατανισμού, η πολιτική διαφθορά,οι βιασμοί, και τα πυρηνικα όπλα που έχουν σχεδόν όλες οι χώρες νομίζουν ότι αποτελούν τεραστιο κίνδυνο για την Ανθρωπότητα και πιστέυω κατα την γνώμη μου οτι ο Ανθρωπος λόγω του ότι έχει πάθη δεν νομίζω ότι μπορει εύκολα να την αντιμετωπισει τα προβλήματα 7.000.000.000 Ανθρωπων.

Επίσης είναι και η μόλυνση του περιβάλλοντος.

Τα προβλήματα είναι αρκετα έτσι ωστε η Ανθρωπότητα να ανταπεξέλθει απο μόνη της.Ο Θεός είναι ο μονος που μπορεί να μας βοηθήσει και αν δεν μας προστατεύει και να μας καθοδηγει με τον τρόπο του να αντιμετωπίζουμε όλα αυτα τα μεγάλα προβλημα θα αυτοκαταστραφούμε και δεν θα επιβιώσει η Ανθρωπότητα

Ναι οκ ενώ αν πέσουμε στα γόνατα και προσευχόμαστε κάθε μέρα όλα τα παραπάνω θα λυθούν αυτόματα απ'το Θεό. Δεν υπάρχει μάνα εξ ουρανού φίλε, αν δε βρέξεις κώλο δε πιάνεις ψάρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ενας λόγος που πιστεύω ότι υπάρχει ο Θεός είναι μέσα σε έναν κόσμο με τόσο αυξανόμενο Μίσος και Κακία,με το κατεστραμμένο φυσικο περιβάλλον,με τις αρρώστιες και τον θάνατο και με τα πυρηνικά όπλα το πως είναι δυνατόν να διατηρείται για εμενα είναι Θαύμα και πιστευω και είμαι σιγουρος ότι η Ανθρωπότητα απο μόνη της δεν θα τα κατάφερνε και ότι υπαρχει ο Θεός και προστατεύει την Ανθρωπότητα,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top