Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Και η θρησκευτικη πιστη για καποιο λογο ειναι διαφορετικη απο ολες τις αλλες? Εχει το απυροβλητο?
Δεν έχει το απυρόβλητο, αλλά αυτό δε σημαίνει πως μπορείς εσύ μπορείς να κάνεις straw man. :P Η θέση ήταν πως ο κάθε άνθρωπος ας πιστεύει ό,τι θέλει και μέχρι εκεί. Βάλε το σε context, όπως και έκανες τώρα και έλα να της την πεις για το rebranding που κάνει η Εκκλησία τα τελευταία χρόνια, για το ότι κάποιες θρησκείες υποκινούν βία και ό,τι άλλο θες. Νομίζω κατάλαβες τι έλεγα.
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
λευιτικον 20:13
δευτερονομιο 20:21
εξοδος 32:26
αριθμοι 31:9

Παρακαλω οποιος θεωρει οτι ο χρηστιανισμος ειναι καλυτερος απο την ιδεολογια του ναζισμου να διαβασει τα παραπανω εδαφια
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,491 μηνύματα.
λευιτικον 20:13
δευτερονομιο 20:21
εξοδος 32:26
αριθμοι 31:9

Παρακαλω οποιος θεωρει οτι ο χρηστιανισμος ειναι καλυτερος απο την ιδεολογια του ναζισμου να διαβασει τα παραπανω εδαφια


Ο Χριστιανισμός βασίζεται στην Κ. Διαθήκη κυρίως.
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Η θέση ήταν πως ο κάθε άνθρωπος ας πιστεύει ό,τι θέλει και μέχρι εκεί.

Ο καθε ανρθωπος θα πιστευει οτι θελει και ο οποισδηποτε αλλος θα μπορει ελευθερα και αφοβα να κριτικαρει και να κοροηδευει οσο θελει.

Μπορουμε να κρητικαρουμε τους χρυσαυγητες και τους λοιπους νεοναζι και κανενας δεν θα μας πει "μα γιατι δεν τους αφηνετε να πιστευεουν οτι θελουν".

Αλλα στη θρησκεια οχι βεβαια.

To επιχειρημα της ηταν επι λεξη "Γιατί οι άνθρωποι νιώθουμε την ανάγκη να δώσουμε αρνητικούς χαρακτηρισμούς σε ανθρώπους που δεν πιστεύουν τα ίδια πράγματα με μας; Δεν μπορούμε απλά να αποδεχτούμε οτι πιστεύουμε διαφορετικά πράγματα και να πάμε παρακάτω;"

Και η απαντηση μου ειναι γιατι 1) ελευθερια της εκφρασης και γιατι 2) υπαρχει η συλογικη κοινονικη αποδοχη οτι ορισμενα πραγματα ειναι μη αποδεκτα (πχ το να διαδιδεις αποψεις που προωθουν τη γενοκτονια) και ειναι οκ να τα κρητικαρουμε.

Δεν βλεπω το straw man πουθενα.

Ο Χριστιανισμός βασίζεται στην Κ. Διαθήκη κυρίως.

Ποιος το λεει αυτο? Εσυ? Γιατι οι περισοτεροι παπαδες και φυσικα ολοκληρη η αρχιεπισκοπη θα σου πουν οτι η βιβλος ειναι η καινη και παλαια διαθηκη.

You dont get to pick and choose buddy boy, οχι οταν ΑΚΟΜΑ οι γκει δεν μπορουν να παντρευτουν και βγαινει ο ανθιμος η οπως σκατα τον λενε και λεει οτι αν η μαμα γουσταρει να δινει κωλο το παιδι θα βγει γκει.

Και να σε ρωτησω κατι, αν εγω ως πιστος διαβασω τη βιβλο, και λιθοβολησω μεχρι θανατου καποιο, τι κακο εκανα? Δεν το λεει ο θεος?

πες μου αδερφε τι λεει στην αποκαλυψη 21:8? Αν εγω ΔΕΝ ακολουθησω τις εντολες του θεου τι θα παθω? Τι λεει ο ματθαιος οτι θα γινει οταν ερθει η δευτερα παρουσια και βρεθω ανηθικος η διεστραμενος συμφωνα με τα κρητιρια του θεου?
 
Τελευταία επεξεργασία:

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,491 μηνύματα.
Ποιος το λεει αυτο? Εσυ? Γιατι οι περισοτεροι παπαδες και φυσικα ολοκληρη η αρχιεπισκοπη θα σου πουν οτι η βιβλος ειναι η καινη και παλαια διαθηκη.

You dont get to pick and choose buddy boy, οχι οταν ΑΚΟΜΑ οι γκει δεν μπορουν να παντρευτουν και βγαινει ο ανθιμος η οπως σκατα τον λενε και λεει οτι αν η μαμα γουσταρει να δινει κωλο το παιδι θα βγει γκει.

Το ότι ο ναζισμός=Χριστιανισμός , ποιος το λεει, εσυ;; Προφανως , γιατί δεν έχεις ιδεα τι σου γίνεται.

Ο ίδιος ο Χριστός είπε το αγαπάτε αλλήλους , όταν του είπαν ότι ο νόμος απαιτεί την εκδίκηση. Όποτε , έχουμε μια αλλαγή του νομου( όπως και είπε ο ίδιος, ότι ήρθε να συμπληρώσει τον νόμο).

Η παλαιά διαθήκη προηγείται χρονικά της καινης πρώτον , και δευτερον , δεν ξερω καν αν τον παλαιό νόμο τον εφαρμόζουν οι υπερορθοδοξοι Εβραίοι, το να Πέτροβολιεται ξερω η μοιχαλίδα ή το να κόβουν το χερι ενός ληστή.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ώρα να πω για τον Χ.Ο. και για τους Έλληνες.

Ο Κατα Μάρκον Ευαγγέλιο στο Κεφάλαιο Ζ αναφέρει τα εξής


24 Καὶ ἐκεῖθεν ἀναστὰς ἀπῆλθεν εἰς τὰ μεθόρια Τύρου καὶ Σιδῶνος. Καὶ εἰσελθὼν εἰς οἰκίαν οὐδένα ἤθελε γνῶναι, καὶ οὐκ ἠδυνήθη λαθεῖν.
25 Ἀκούσασα γὰρ γυνὴ περὶ αὐτοῦ, ἧς εἶχε τὸ θυγάτριον αὐτῆς πνεῦμα ἀκάθαρτον, ἐλθοῦσα προσέπεσε πρὸς τοὺς πόδας αὐτοῦ·
26 ἡ δὲ γυνὴ ἦν Ἑλληνίς, Συροφοινίκισσα τῷ γένει· καὶ ἠρώτα αὐτὸν ἵνα τὸ δαιμόνιον ἐκβάλῃ ἐκ τῆς θυγατρὸς αὐτῆς.
27 Ὁ δὲ Ἰησοῦς εἶπεν αὐτῇ· ἄφες πρῶτον χορτασθῆναι τὰ τέκνα· οὐ γάρ ἐστι καλὸν λαβεῖν τὸν ἄρτον τῶν τέκνων καὶ τοῖς κυναρίοις βαλεῖν.

Μετάφραση:

24.Και από εκεί εξεκίνησε και επήγεν εις τα σύνορα Τυρου και Σιδώνος. Εμπήκε εις ένα σπίτι, όπου θα έμενε και δεν ήθελε κανείς να μάθη ότι ήτο εκεί. Αλλά δεν ημπόρεσε να ξεφύγη από την προσοχήν των ανθρώπων.
25.Διότι όταν ήκουσε δι' αυτόν μία γυναίκα, της οποίας η μικρά κόρη είχε πονηρόν πνεύμα, ήλθε και έπεσε γονατιστή εμπρός εις τα πόδια του.
26.Αυτή δε η γυναίκα ήτο κατά την μόρφωσιν και την θρησκείαν Ελληνίδα, δηλαδή ειδωλολάτρις, κατά δε την καταγωγήν και την πατρίδα Συροφοινίκισσα. Και παρακαλούσε αυτόν να διώξη το δαιμόνιον από την θυγατέρα της.
27. Ο δε Ιησούς της είπεν· “άφησε πρώτα να χορτασθούν τα τέκνα του Θεού, δηλαδή οι Ισραηλίται, διότι δεν είναι ορθόν να πάρη κανείς το ψωμί των παιδιών και να το ρίξη εις τα σκυλάκια, δηλαδή στους ειδωλολάτρας”.

Τώρα ή μας θεωρεί κατώτερους ή του άρεσαν τα παιχνίδια υποταγής
 

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
offtopicκιλα: epote - greek orthodox: 100-0



ον:

σε κάθε ποστ για Θεό υπάρχουν πάντα 3 είδη σχολιαστών:
ο (σκληροπυρηνικός) πιστός, ο άθεος και ο αγνωστικιστής.

Tελευταία, έχει αρχίσει να ριζώνει κι ο "προφήτης".
Εκείνος ο πιστός δηλ. που προσπαθεί να σπείρει το φόβο στον άπιστο,
ότι αν είναι άθεος, θα το μετανιώσει πικρά γιατί ο θεός εκδικείται.


Αν πω ψόφος στους προφήτες, είμαι κατάπτυστος,
αλλά είναι υπεράνω κριτικής όσοι προτρέπουν να λοιδωρούν γκέϊ στους δρόμους,
να καταριούνται όσους τρώνε κρέας μ.παρασκευή
και να τη γλυτώνουν με 7 μήνες με αναστολή και παραιτησούλα από τα καθήκοντα της ιεροσύνης?

looool


Το παλιό και δοκιμασμένο "το δικαίωμα σου να λες την άποψη σου δεν περιλαμβάνει και την υποχρέωση μου να την παίρνω στα σοβαρά".


Υγ.

έχετε δει ποτέ γκεϊ παπά;
εγώ ποτε (ΝOOOOOOOOOOOOT)


λολ?

ΥΓ.2 epote, σταμάτα να διαβάζεις Οκαμ γιατί
οι λεπίδες του είναι στομωμένες,
αγόρασε mach3, λολ^2

υγ.3 ο θεός μπορεί να μη μπορεί να φτιάξει μια πέτρα που δε μπορεί να σηκώσει
αλλά μπορεί να σηκώσει μια πέτρα που δε μπορεί ο διάολος.
Επίσης τι φετιχισμός είναι αυτός με τις πέτρες.
Είσαι Rockας?


Το θέμα είναι πως γίνεται να είναι παντογνώστης, να ξέρει δηλ τα πάντα από πριν και ταυτοχρόνως να υπάρχει ελεύθερη βούληση!!
πως γινεται και ελεύθερη βούληση και παντογνωσία;

δηλ αν δεν κλάσω τώρα και κλάσω μετά από 60'' είτε το διάλεξα εγώ κι άρα ο θεός δεν το ξέρει
είτε το ήξερε και η κλανιά δεν είναι δική μου!

απλό.

 
Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Το ότι ο ναζισμός=Χριστιανισμός , ποιος το λεει, εσυ;; Προφανως , γιατί δεν έχεις ιδεα τι σου γίνεται.

Δεν ειπα κατι τετοιο. Ειπα οτι ο χριστιανισμος αν ακολουθησεις κατα γραμμα τη βιβλο ειναι πολυ χειροτερος. Βεβαια οπως λες κανενας δεν τον ακολουθει κατα γραμμα πια. Γιατι αληθεια?

Σε καθε περιπτωση, τις παραθεσεις που εκανα απο τη διαθηκη πως τις δικαιολογεις?
Τι απο αυτα που λεω δεν ισχυει? Αν καποιος ειναι γκει συμφωνα με τη βιβλιο θα παει στη κολλαση η οχι?
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Δεν ειπα κατι τετοιο. Ειπα οτι ο χριστιανισμος αν ακολουθησεις κατα γραμμα τη βιβλο ειναι πολυ χειροτερος. Βεβαια οπως λες κανενας δεν τον ακολουθει κατα γραμμα πια. Γιατι αληθεια?

Σε καθε περιπτωση, τις παραθεσεις που εκανα απο τη διαθηκη πως τις δικαιολογεις?



Τι απο αυτα που λεω δεν ισχυει? Αν καποιος ειναι γκει συμφωνα με τη βιβλιο θα παει στη κολλαση η οχι?


Ο Χριστός δίδαξε την αγάπη η όχι;Δεν είχε μαθήτριες πορνες;Είπε ποτέ κάτι κακό;Το ότι η εκκλησία έχει παραφράζει πολλά πράγματα δεν σημαίνει ότι τα είπε ο Χριστός.
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Το θέμα είναι πως γίνεται να είναι παντογνώστης, να ξέρει δηλ τα πάντα από πριν και ταυτοχρόνως να υπάρχει ελεύθερη βούληση!!
πως γινεται και ελεύθερη βούληση και παντογνωσία;

Ολα αυτα τα παραδοξα ειναι διαφορετικες διατυπωσεις ενος συγκεκριμενου, και εχουν λυση, βεβαια κανενας απο τους "πιστους" δεν εχει ιδεα σε τι αναφερομαι γιατι φυσικα για να εισαι πιστος πρεπει να εχεις καλα προστατευμενη την αμαθεια σου.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε καθε περιπτωση, τις παραθεσεις που εκανα απο τη διαθηκη πως τις δικαιολογεις?

Part of a bigger narrative.

Ο Χριστός δίδαξε την αγάπη η όχι;Δεν είχε μαθήτριες πορνες;Είπε ποτέ κάτι κακό;Το ότι η εκκλησία έχει παραφράζει πολλά πράγματα δεν σημαίνει ότι τα είπε ο Χριστός.


Κάθε έξυπνος δάσκαλος αναγνωρίζει την αξία μιας μαθήτριας πορνης.
 

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Ολα αυτα τα παραδοξα ειναι διαφορετικες διατυπωσεις ενος συγκεκριμενου, και εχουν λυση, βεβαια κανενας απο τους "πιστους" δεν εχει ιδεα σε τι αναφερομαι γιατι φυσικα για να εισαι πιστος πρεπει να εχεις καλα προστατευμενη την αμαθεια σου.

shurap and take my money.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Προς πιστούς θέλω να μου λύσουν μια απορία.

Ο Θεός λέτε μπορεί να κάνει τα πάντα, θέλω να κάνει μια πέτρα ώστε να μην σηκώνετε με τίποτα να μην την σηκώνει ούτε αυτός.
Γίνεται;

Μπορεί να το κάνει, αν ναι τότε πως μπορεί να κάνει τα πάντα αφού δε σηκώνει την πέτρα αν όχι τότε δε μπορεί να το κάνει.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,491 μηνύματα.
Δεν ειπα κατι τετοιο. Ειπα οτι ο χριστιανισμος αν ακολουθησεις κατα γραμμα τη βιβλο ειναι πολυ χειροτερος. Βεβαια οπως λες κανενας δεν τον ακολουθει κατα γραμμα πια. Γιατι αληθεια?

Σε καθε περιπτωση, τις παραθεσεις που εκανα απο τη διαθηκη πως τις δικαιολογεις?



Τι απο αυτα που λεω δεν ισχυει? Αν καποιος ειναι γκει συμφωνα με τη βιβλιο θα παει στη κολλαση η οχι?


Ξερεις ότι ο Χριστιανισμοσ Και ο Ιουιδαισμος ειναι 2 διαφορετικές θρησκείες; Έχω απαντήσει ηδη. Δεν λαμβάνεις καν υπόψιν την καινή διαθήκη , που αποτελεί αναθεώρηση και εμπλουτισμό της παλαιας και ειναι χρονικά μεταγενέστερη . Δηλαδή μ αυτή την λογική, χριστιανοί και Εβραίοι το ιδιο ειναι, και μαλιστα κατά τη γνώμη σου , πρέπει να εφαρμόζονται πρακτικές του 500π.Χ, τις οποίες αμφιβάλλω αν τις θεωρούν ότι πρέπει να ισχύουν ακομα και οι πιο ακραίοι Εβραίοι σήμερα. Προφανως και καποιοι νόμοι σε κάποιες σελίδες ενός αρχαίου βιβλίου δε παει να πει ότι πρέπει να ισχύουν μέχρι σημερα. Ο Χριστιανισμός εξ αλλου, έχει περασει εδώ και 500 χρονια από την μεταρρύθμιση .

Δεν ειμαι κανένας εκπρόσωπος οποιασδηποτε θρησκείας η εκκλησίας να δικαιολογήσω κάτι. Εσυ είσαι εκτός πραγματικότητας και οι απόψεις σου αντίκειται στην θρησκειολογία και ειναι άκρως αντιεπιστημονικές, λόγω προσωπικού, τύπου εφηβικού μένους που έχεις εναντίον του χριστιανισμού. Έχεις μπερδέψει τον Χριστιανισμό με τον Εβραισμο , και έχεις ανακατέψει και τον Χιτλερ μεσα, ποσο σοβαρά να πάρει κανείς κάτι τέτοιο;

Θεολογικά μιλώντας , το ποιος θα παει στην κολαση, το αποφασίζει μονο ο θεός.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ξερεις ότι ο Χριστιανισμοσ Και ο Ιουιδαισμος ειναι 2 διαφορετικές θρησκείες; Έχω απαντήσει ηδη. Δεν λαμβάνεις καν υπόψιν την καινή διαθήκη , που αποτελεί αναθεώρηση και εμπλουτισμό της παλαιας και ειναι χρονικά μεταγενέστερη . Δηλαδή μ αυτή την λογική, χριστιανοί και Εβραίοι το ιδιο ειναι, και μαλιστα κατά τη γνώμη σου , πρέπει να εφαρμόζονται πρακτικές του 500π.Χ, τις οποίες αμφιβάλλω αν τις θεωρούν ότι πρέπει να ισχύουν ακομα και οι πιο ακραίοι Εβραίοι σήμερα. Προφανως και καποιοι νόμοι σε κάποιες σελίδες ενός αρχαίου βιβλίου δε παει να πει ότι πρέπει να ισχύουν μέχρι σημερα. Ο Χριστιανισμός εξ αλλου, έχει περασει εδώ και 500 χρονια από την μεταρρύθμιση .

Δεν ειμαι κανένας εκπρόσωπος οποιασδηποτε θρησκείας η εκκλησίας να δικαιολογήσω κάτι. Εσυ είσαι εκτός πραγματικότητας και οι απόψεις σου αντίκειται στην θρησκειολογία και ειναι άκρως αντιεπιστημονικές, λόγω προσωπικού, τύπου εφηβικού μένους που έχεις εναντίον του χριστιανισμού. Έχεις μπερδέψει τον Χριστιανισμό με τον Εβραισμο , και έχεις ανακατέψει και τον Χιτλερ μεσα, ποσο σοβαρά να πάρει κανείς κάτι τέτοιο;

Θεολογικά μιλώντας , το ποιος θα παει στην κολαση, το αποφασίζει μονο ο θεός.

Δηλαδή ας πουμε το Ισλαμ στο Κοράνι είναι ένα απαράδεκτο κείμενο και η Βίβλος της Παλαιάς Διαθήκης ειναι κάτι του 500 π.Χ. που η Θρησκεία λέει να τηρείς;
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Ο Χριστός δίδαξε την αγάπη η όχι;Δεν είχε μαθήτριες πορνες;Είπε ποτέ κάτι κακό;Το ότι η εκκλησία έχει παραφράζει πολλά πράγματα δεν σημαίνει ότι τα είπε ο Χριστός.

Αυτο ειναι σιγουρα απαντηση σε καποια ερωτηση, αλλα οχι στην ερωτηση που εκανα εγω.

Αλλα δεν πειραζει θα παιξω μαζι σου ετσι για πλακα

Ιωαννη 8:44 (μιλαει με τους εβραιους) για πες τι τους λεει? Τους λεει οτι ειναι παιδια του διαβολου και οτι θελουν να κανουν το βουλημα του?

Λουκα 14:26 τι λεει εκει ο καλος χριστουλης? Λεει οτι για να γινουν μαθητες του πρεπει να μισησουν τις οικογενειες τους?

Ματθαιου 10:34 τι λεει οτι περιμενει οσους δεν ακολουθησουν τη διδαχη του? Λεει οτι οσοι δεν ακολουθησουν τη διδασκαλια του θα πανε στο αιωνιο πυρ της κολασης? (συνεπως ακολουθοντας το προηγουμενο ειτε μισεις την οικογενεια σου ειτε πας στη κολαση, μα τι αγαπη ρε φιλε)

Ματθαιου 15:26 τι λεει οτι ειναι αυτη η γυναικα που ζηταει λιγο φαι για το παιδι της? Τι χαρακτηρισμο δινει σε αυτη και το παιδι της? Της λεει μηπως οτι ειναι κριμα να παρει το φαγητο των παιδιων και να το δοσει στα σκυλια?

Το τραγικο ξερεις ποιο ειναι? Στη παλαια διαθηκη δεν υπαρχει καμια αναφορα της κολασης, μπορει ο θεος να ειναι μνησικακος, καπριτσιοζος, ανασφαλης και εκδικητικος αλλα τουλαχιστον αφου διαταξει να σε σκοτωσουν ξεμπερδευεις εκει. Επρεπε να περιμενουμε τον καλο και αγιο χριστο να μας πει οτι ξερεις κατι, δεν τελειωνει στο θανατο, τα βασανα σου μολις ΑΡΧΙΖΟΥΝ στο θανατο.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προς πιστούς θέλω να μου λύσουν μια απορία.

Ο Θεός λέτε μπορεί να κάνει τα πάντα, θέλω να κάνει μια πέτρα ώστε να μην σηκώνετε με τίποτα να μην την σηκώνει ούτε αυτός.
Γίνεται;

Μπορεί να το κάνει, αν ναι τότε πως μπορεί να κάνει τα πάντα αφού δε σηκώνει την πέτρα αν όχι τότε δε μπορεί να το κάνει.


Για να σηκώσεις μια πέτρα στη γη πρέπει να δημιουργήσεις κάθετη προς τα πάνω επιτάχυνση μεγαλύτερη από 9.8m/s^2

Αφού ο Θεός είναι παντοδύναμος μπορεί να φτιάξει μια άπειρα μεγάλη πέτρα. Επίσης μπορεί να ασκήσει άπειρα μεγάλη δύναμη στην πέτρα.

Αγνοόντας τις επιπτώσεις της πέτρας στο βαρυτικό πεδίο και το χωροχρόνο για χάρην ευκολίας έχουμε

F = m*a => a = F/m Δηλαδή a = άπειρο/άπειρο όπου στα μαθηματικά είναι undefined.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,491 μηνύματα.
Δηλαδή ας πουμε το Ισλαμ στο Κοράνι είναι ένα απαράδεκτο κείμενο και η Βίβλος της Παλαιάς Διαθήκης ειναι κάτι του 500 π.Χ. που η Θρησκεία λέει να τηρείς;


Αισχρές πράξεις του Κορανίου ( πχ σφαγές αλλοπιστων) συναντώνται κυρίως μεταγενέστερα , όταν ο Μωαμεθ είχε ηδη λάβει μεγαλη στρατιωτική Κ πολιτική εξουσία, και αναγράφονται στα πιο προχωρημένα κεφαλαία του βιβλίου, όποτε ειναι πιο επίκαιρα.

Αυτο δεν παει να πει ότι το Ισλάμ δε πρεπει ν αναθεωρηθεί/εκμοντερνιστεί.
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Προφανως και καποιοι νόμοι σε κάποιες σελίδες ενός αρχαίου βιβλίου δε παει να πει ότι πρέπει να ισχύουν μέχρι σημερα. Ο Χριστιανισμός εξ αλλου, έχει περασει εδώ και 500 χρονια από την μεταρρύθμιση .

ειχε γραψει ο ομαρ καγιαμ στα ρουμπαγιατ του:

And do you think that unto such as you
a maggot minded, starved fanatic crew
god gave a secret but denied it me?
Well well, what matters it, believe that too.

Εγω φιλε λεω οτι η παλαια διαθηκη ειναι μερος του χριστιανισμου, εσυ λες οχι, γιατι εχεις εσυ δικιο ενω εγω οχι?
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Αισχρές πράξεις του Κορανίου ( πχ σφαγές αλλοπιστων) συναντώνται κυρίως μεταγενέστερα , όταν ο Μωαμεθ είχε ηδη λάβει μεγαλη στρατιωτική Κ πολιτική εξουσία, και αναγράφονται στα πιο προχωρημένα κεφαλαία του βιβλίου, όποτε ειναι πιο επίκαιρα.

Αυτο δεν παει να πει ότι το Ισλάμ δε πρεπει ν αναθεωρηθεί/εκμοντερνιστεί.


Πιο επίκαιρα και πιο παλιά.
Η Ο Χριστιανισμός έλεγε πολλά που δε θες να δεχτείς είτε αποδέχεσαι ότι σε συμφέρει.

Συμπέρασμα και τα 2 Ισλαμ - Χριστιανισμός είναι για τα σκουπίδια
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top