Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Η κριτική είναι πάντα καλοδεχούμενη φίλε νώευς. Πιθανόν να θεώρησες λάθος τη σύνδεση του θεού με την λογική που επιχείρησα στο μύνημα μου.Ανέφερα λογικά επιχειρήματα, μόνο και μόνο γιατί για τους αμφισβητίες της ύπαρξης του θεού το μόνο που μετράει είναι η λογική.

Αγαπητέ μου φίλε, ειλικρινά δεν είχα την πρόθεση να σου κάνω κριτική. Απλά, μου έδωσες αφορμή, για να κάνω νύξη πάνω στην εν γένει θολούρα που έχουμε οι άνθρωποι περί του Θεού. Να για παράδειγμα, ο Δικηγόρος Αθηνών Α. Κούγιας. Μπλέκει τώρα και κάποιον Θεό, στο φόνο του τραγικού νεκρού αδελφού μας Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου. Κι αναρρωτιέμαι: σε ποιόν Θεό πιστεύει κι αναφέρεται ο εν λόγω Δικηγόρος; Είμαι σιγουρος, ότι με εννοείς!

Ελπίζω, ότι στις διάφορες εν Ελλάδι αντιπροσωπείες των διάφορων Θεών, θα υπάρξουν και μερικοί, που θα υπερασπιστούν τον Θεό τους, απέναντι στους σχετικούς υπαινιγμούς του εν λόγου "δαιμόνιου Δικηγόρου" ... των Αθηνών!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
δέν μπορώ να καταλάβω τί κινεί έναν άνθρωπο να προσπαθεί με τόσο πάθος να αποδείξει οτι δεν υπάρχει θεός.

Όχι οι διακριτές κατανομές κατα Bernoulli, πάντως.
Είναι εύκολο.
Θεώρησε τι κινεί έναν άλλον να προσπαθεί με πάθος να αποδείξει ότι υπάρχει Θεός κι αντέστρεψε τα ευρήματά σου για να βρεις απάντηση.

Σας ακούγομαι παθιασμένος; Δεν είμαι, είναι η ρύμη των λόγων μου τέτοια. Για ποιον λόγο άλλωστε να παθιαστώ, μου έθιξε κανείς τον αθεϊσμό ή κανένα λατρεμένο κίνημα; :worry:

Ίσως η γερή βροχή που πέφτει τώρα να είναι αποτέλεσμα θεϊκής παρέμβασης για να μείνουν απόψε οι κουκουλοφόροι στα σπίτια τους. Ο θεός πρέπει να αγαπάει τους Έλληνες. Το ίδιο κι η Θεομήτωρ κατά Ελύτη. Χμ;
Ας το βάλουν στη φαρέτρα των επιχειρημάτων τους κι αυτό, οι απανταχού θεοσεβούμενοι.
για μένα, άν υπάρχει κάτι καλό και ελπιδοφώρο σε αυτόν τον κόσμο είναι ο θεός και η πίστη σε αυτόν.

Ακόμη κι αν βλέπεις το αδιέξοδο της πίστης, ορμάς με την κραυγή-στίχο του Αναγνωστάκη “Για όλα όσα τέλειωσαν χωρίς ελπίδα πια!». Ναυάγια δεν είμαστε! Κι ούτε φοβισμένοι μπάτσοι ή συγγενείς τους ή βάρκες ενός άφαντου Θεού.
Θέλω να πω με αυτό ότι η ελπίδα δεν έχει αποκλειστικά ανώτερη προέλευση.

Καταρχάς, δεν ζήτησα από εσάς ούτε από κανέναν να λογοδοτήσετε, και μάλιστα σε μένα(;). Για ποιον λόγο; Δεν είμαι ο Αναγνωστάκης κανενός. Ότι έγραψα αφορά κάποιους, αυτό είναι σίγουρο.

Η θρησκεία είναι σύμπτωμα παράλογης πίστης και αβάσιμης ελπίδας. Αν είναι η ύστατη καταφυγή της ελπίδας και της καλοσύνης, προτιμώ να αντλώ ελπίδα κάνοντας έρωτα επι χρήμασι.
Ίσως επειδή ο εγωισμός μου περισσεύει. Θα το μάθω εν καιρώ. Τα αφανέρωτα αποκαλύπτονται στο τέλος.

ακόμα και άν το δείς απο την λογική, υπέθεσε οτι έστω 1 στο εκατομύριο να υπάρχει θεός, κόλαση κτλ. τότε στην περίπτωση που δέν υπάρχει δέν έχεις να χάσεις τίποτα αφού αργά ή γρηγορα θα πεθάνεις όπως όλοι και κανείς δεν θα σου ζητήσει τον λόγο.

Πίστη της υπόθεσης εμπεριέχει δόλο και τρανού μεγέθους υποκρισία.
Να πιστέψω με την ιδιοτελή σκοπιά του "καλού-κακού";

Θα στο πώ αλλιώς:

Αν η πίστη είναι αυτό που περιγράφεις στο "λογικό" σχόλιό σου, τότε προτιμώ να είμαι ο δείκτης που πάτησε την σκανδάλη του εγκληματία. :(

άν όμως αυτό το 1 στο εκατομύριο βγεί τελικά αληθηνό? τότε?

Με αυτή την πιθανότητα ελπίσαμε να βρούμε το εμβόλιο κατά του aids 15-20 χρόνια τώρα.
Άνθρωποι συνεχίζουν να πεθαίνουν. Δεν φταίει ο Θεός, βέβαια. Φταίνε οι σκαιείς πιθανότητες των ανθρώπων. Ακόμα δεν έχουμε χωνέψει τον όρο "πιθανότητα".

Αν το 1/10^6 αποδειχτεί αληθινό, τότε απλώς η νόησή μου υπερκέρασε τη πίστη δια του αισθητού μέρους και θα'μαι υπόλογος για την αδυναμία μου να πιστέψω στον "φόβο Θεού". Με το καιρό καταφθάνει το μίσος γι'αυτό που συχνά φοβόμαστε. Και ο Θεός σου δεν αποτελεί εξαίρεση κι οι μπάτσοι τον κανόνα.

Τουλάχιστον δεν θα είμαι υποκριτάκος να πιστέψω για να καλύψω τις γούβες των πιθανοτήτων.
Αυτό μοιάζει με φαρισαϊσμό κατά του Θεού αλλά και του εαυτού.

Δεν είναι γαλήνη. Είναι μια πίστη συμφερόντων που δεν απέχει καθόλου ως λογικής, από τους στρατευμένους μοναχούς/ιεροκήρυκες/τραγοπαπάδες της εμπορίας πίστεως και οικοπέδων αλα vatopedi.

p.s. η έλλειψη πολιτισμού (άρα και ποίησης) και όχι πίστης οπλίζει τα περίστροφα. Άνθρωπος μορφωμένος (όσο κι αν έχουν κάνει πουτάν@ τη λέξη) δε σκοτώνει εν ψυχρώ. Τελεία και παύλα. Ο πολιτισμός "ελέγχει" τα ένστικτα και το ζώο.
Όχι τα αναμμένα καντηλάκια κι οι εικόνες πέριξ αυτών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...............................

Για όλα όσα τέλειωσαν χωρίς ελπίδα πια!». Ναυάγια δεν είμαστε! Κι ούτε φοβισμένοι μπάτσοι ή συγγενείς τους ή βάρκες ενός άφαντου Θεού.
Θέλω να πω με αυτό ότι η ελπίδα δεν έχει αποκλειστικά ανώτερη προέλευση...

Η θρησκεία είναι σύμπτωμα παράλογης πίστης και αβάσιμης ελπίδας. Αν είναι η ύστατη καταφυγή της ελπίδας και της καλοσύνης, προτιμώ να αντλώ ελπίδα κάνοντας έρωτα επι χρήμασι.
Ίσως επειδή ο εγωισμός μου περισσεύει. Θα το μάθω εν καιρώ. Τα αφανέρωτα αποκαλύπτονται στο τέλος.



Πίστη της υπόθεσης εμπεριέχει δόλο και τρανού μεγέθους υποκρισία.(!!!)
Να πιστέψω με την ιδιοτελή σκοπιά του "καλού-κακού";

Θα στο πώ αλλιώς:

Αν η πίστη είναι αυτό που περιγράφεις στο "λογικό" σχόλιό σου, τότε προτιμώ να είμαι ο δείκτης που πάτησε την σκανδάλη του εγκληματία. :(



Με αυτή την πιθανότητα ελπίσαμε να βρούμε το εμβόλιο κατά του aids 15-20 χρόνια τώρα.
Άνθρωποι συνεχίζουν να πεθαίνουν. Δεν φταίει ο Θεός, βέβαια. Φταίνε οι σκαιείς πιθανότητες των ανθρώπων. Ακόμα δεν έχουμε χωνέψει τον όρο "πιθανότητα".

Αν το 1/10^6 αποδειχτεί αληθινό, τότε απλώς η νόησή μου υπερκέρασε τη πίστη δια του αισθητού μέρους και θα'μαι υπόλογος για την αδυναμία μου να πιστέψω στον "φόβο Θεού". Με το καιρό καταφθάνει το μίσος γι'αυτό που συχνά φοβόμαστε. Και ο Θεός σου δεν αποτελεί εξαίρεση κι οι μπάτσοι τον κανόνα.

Τουλάχιστον δεν θα είμαι υποκριτάκος να πιστέψω για να καλύψω τις γούβες των πιθανοτήτων.
Αυτό μοιάζει με φαρισαϊσμό κατά του Θεού αλλά και του εαυτού.

.... Άνθρωπος μορφωμένος (όσο κι αν έχουν κάνει πουτάν@ τη λέξη) δε σκοτώνει εν ψυχρώ. Τελεία και παύλα. Ο πολιτισμός "ελέγχει" τα ένστικτα και το ζώο.
Όχι τα αναμμένα καντηλάκια κι οι εικόνες πέριξ αυτών.

Συγνώμη για τους αυθαίρετους (ίσως) επιχρωματισμούς μου , φίλε Δεσμώτη, αλλά οι εξαιρετικές σου επισημάνσεις, μου επιτρέπουν να πω κάτι για τον "άφαντο Θεό". Υπάρχει λοιπόν και Θεός που

[FONT=&quot]- κατανοεί μεν τους «εκ γενετής καλους»(τον τόνο, όπου θέλεις βάλτον!),
- αγαπάει όμως
, βασικά, τους πεινασμένους, τους διψούντες, τους ασθενούντες, τους φυλακισμένους, τους παραγκωνισμένους, τις πόρνες, τους τοξικομανείς, τους ατίθασους, τους άσωτους, τους άνεργους, τους «κλέφτες και αρματωλούς», τους πρόσφυγες, τους «λαθρομετανάστες», τους ξένους κι αποξενωμένους, τους καταδιωγμένους, τους αγωνιούντες και, γενικά, τους «απελπισμένους». Μακάριος εκείνος που ανοίγει την πόρτα του, ειδικά όταν του την κτυπά Αυτός, «ατάκτως» και «εν αταξία»![/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gaspar7342

Νεοφερμένος

Ο gaspar7342 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ναυάγια δεν είμαστε! Κι ούτε φοβισμένοι μπάτσοι ή συγγενείς τους ή βάρκες ενός άφαντου Θεού.
Το πού κολλάν οι μπάτσοι, με το θέμα της ύπαρξης ή όχι του θεού αυτό δέν μπορώ να το καταλάβω.
Αυτό μοιάζει με φαρισαϊσμό κατά του Θεού αλλά και του εαυτού.

Δεν είναι γαλήνη. Είναι μια πίστη συμφερόντων που δεν απέχει καθόλου ως λογικής, από τους στρατευμένους μοναχούς/ιεροκήρυκες/τραγοπαπάδες της εμπορίας πίστεως και οικοπέδων αλα vatopedi.
Πληροφοριακά να σου πώ, οτι ούτε στην ορθοδοξία ώς θρησκεία ανοίκω, ούτε εικόνες φιλάω. Απο ότι καταλαβαίνω όμως έχεις συνδέσει αναγκαστικά την πίστη στον θεό, με την εκλησία και τις παλαιολιθικές της αγκιλώσεις.
η έλλειψη πολιτισμού (άρα και ποίησης) και όχι πίστης οπλίζει τα περίστροφα. Άνθρωπος μορφωμένος (όσο κι αν έχουν κάνει πουτάν@ τη λέξη) δε σκοτώνει εν ψυχρώ. Τελεία και παύλα. Ο πολιτισμός "ελέγχει" τα ένστικτα και το ζώο.
ο πολιτισμός στον οποίο αναφέρεσαι κυριαρχεί σήμερα στον κόσμο. Και όμως, ακόμα γίνονται δολοφονίες, βιασμοί και εγκλήματα. ο αστυνομικός που σκώτωσε το παιδί, σήγουρα δέν ήταν κανένας που πίστευε στον θεό σηνηδητά γιατί τότε πολύ απλα δέν θα το έκανε, αλλα πίστευε στον εαυτό του και τον εγωισμό του. τις ίδιες δηλαδή αξίες που επικρατούν στην πολιτισμένη κατα τα άλλα σύνχρονη κοινωνία.
προτιμώ να αντλώ ελπίδα κάνοντας έρωτα επι χρήμασι
Δηλαδή και ο έρωτας επι χρήμασι είναι δείγμα του ''πολιτισμού'' που επικαλείσαι? ή μήπως και οι γυναίκες που εκμεταλεύονται παράνομα ώς ζώα για να σου δώσουν ''Ελπιδα'' είναι κομάτι της πολιτισμένης σου φαντασίωσης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Το πού κολλάν οι μπάτσοι, με το θέμα της ύπαρξης ή όχι του θεού αυτό δέν μπορώ να το καταλάβω.

φοβισμένοι μπάτσοι = επικαλούμενοι τον Θεό μέσω συνηγόρων για το "σκαπουλάρειν" (ήταν θέλημα Θεού ή ο άδικος Θεός έφταιξε)
Προφανώς, όταν θεωρείς υπεύθυνο τον Θεό, πρέπει πρώτα να πιστεύεις σε αυτόν.
Ήταν παράδειγμα επίκλησης των θείων όταν τα βρίσκουμε σκούρα. Γιατί, βλέπεις, το θύμα είναι στο χώμα και δεν μπορεί να ακουστεί και ο Θεός εκεί ψηλά, παραδοσιακά ...μουγκός. Perfect alibi but rather pale as death...:worry:

Κάνε μόνος σου τη σύνδεση με τ'άλλα ναυάγια, τώρα...

Αντελήφθεις;

Όσο για τη σύνδεση των ασυνδέτων, c'est moi. :redface:

Πληροφοριακά να σου πώ, οτι ούτε στην ορθοδοξία ώς θρησκεία ανοίκω, ούτε εικόνες φιλάω.

Εντούτοις, τάχθηκες υπερ της λογικής του να πιστεύει κάποιος παρά να είναι έρμαιο αθεϊας με στοιχηματικούς όρους.
Δηλ. αν πίστευες κιόλας, θα'χες πρωτοστατήσει στην ανόρθωση ναών (χωρίς τις εικόνες) ;;;;

Απο ότι καταλαβαίνω όμως έχεις συνδέσει αναγκαστικά την πίστη στον θεό, με την εκλησία και τις παλαιολιθικές της αγκιλώσεις.

Δεν έχω συνδέσει τίποτα από μόνος μου.
1. Τα συνδέει η λογική. Το χριστιανικό δόγμα εκφράζεται μέσω της εκκλησίας και των μυστηρίων αυτής. Αν όχι, τότε απλώς τις έχουμε για δεήσεις υπερ νεκρών (λιβανοσνιφιγκ) και για να ακούμε τις καμπάνες ανα μία ώρα

μην αγνοώντας ότι...

2. Η μεταφυσική αγωνία σαφώς και υφίσταται χωρίς την έκφραση πίστης στο θείο ή την επισκεψιμότητα σε εκκλησίες και ξωκλήσια.
Άλλωστε ούτε ακόμα η ενανθρώπηση, ούτε η σταύρωση ούτε η ανάσταση είναι στοιχεία ανάγνωσης κάποιου Θεού και δεν αποτελούν απαραίτητα συστατικά της πίστης ή συνδετικούς κρίκους αυτής με την εμβάθυνση σε θεολογικά ζητήματα όπως η Δευτέρα παρουσία και πολλά άλλα..

Έκανα μια σύγκριση της λογικής "πίστευε μη τυχόν και υπάρχει θεός" με τους ρασοφόρους έμπορες.
Κι όχι σύνδεση της πίστης με τα εκκλησιαστικά δρώμενα, ασχέτως αν αυτά συνδέονται άθελά μας.:hmm:

ο πολιτισμός στον οποίο αναφέρεσαι κυριαρχεί σήμερα στον κόσμο. Και όμως, ακόμα γίνονται δολοφονίες, βιασμοί και εγκλήματα.

Ο πολιτισμός της αμορφωσιάς κυριαρχεί.
Υπάρχει πολιτισμός και "πολιτισμός".
Τα όρια δεν είναι διακριτά δια γυμνού ματιού, πάντα.
Εσύ αναφέρεσαι στον δεύτερο ενώ εγώ στον πρώτο.

ο αστυνομικός που σκώτωσε το παιδί, σήγουρα δέν ήταν κανένας που πίστευε στον θεό σηνηδητά γιατί τότε πολύ απλα δέν θα το έκανε

1. Μα τότε αίρεται ένα βασικό επιχείρημα της υπερασπιστικής γραμμής του! Ότι ο Θεός το αποφάσισε που σημαίνει σε κοινή μετάφραση ότι πιστεύει στον Θεό.

2. Όσοι πιστεύουν σε Θεό αποτρέπονται από μελλοντικές απόπειρες κατά της ζωής ανθρώπων/φυτών ή ζώων λόγω της εντολής "ου φονεύσεις"; Αυτό λες;;;;;:confused:
Λειτουργεί σαν "magnet safe" κατά της ζωής βάσει των θεϊκών επιταγών δια παπύρου;

αλλα πίστευε στον εαυτό του και τον εγωισμό του. τις ίδιες δηλαδή αξίες που επικρατούν στην πολιτισμένη κατα τα άλλα σύνχρονη κοινωνία.

Όποιοι πιστεύουν στον εαυτό τους είναι στο παρά κάτι να διαπράξουν φόνο;:confused:
Μου αναφέρεις αποδεικτικές για τον πολιτισμό του πολιτισμού δίχως αντίκρυσμα.

Αν πολιτισμός σημαίνει να πιστεύεις στον εαυτό σου και τον εγωϊσμό σου πρόκειται για ορισμό της αυθαιρεσίας.
Αν θέλεις να μπούμε σε πολιτισμικές αναλύσεις, δεν έχω λόγους να μην το κάνω.
Άλλωστε, φημίζομαι για παρλαπιπάρισμα μέχρις εσχάτων.:redface::redface:

Δηλαδή και ο έρωτας επι χρήμασι είναι δείγμα του ''πολιτισμού'' που επικαλείσαι? ή μήπως και οι γυναίκες που εκμεταλεύονται παράνομα ώς ζώα για να σου δώσουν ''Ελπιδα'' είναι κομάτι της πολιτισμένης σου φαντασίωσης?

Δεν με εννόησες, πιδίμ.
Είπα το εξής: αν η ύστατη καταφυγή της ελπίδας και καλοσύνης είναι ο αγαθός και σπλαχνικός Θεός τότε -συγκρίνοντας μ'αυτό- προτιμώ να ελπίζω κάνοντας "βρώμικο" έρωτα κι όχι ότι το'χω χούι να πληρώνω φουτάνες να ηδονίζομαι.

Δεν φαντασιώνομαι πόρνες. Ίσα ίσα ξενερώνω στην ιδέα να σκάω τα γιούροζ πριν το ξετσιτσίδιασμα και τη διείσδυση. Κάνει την εκσπερμάτιση αγχωτική και δε γουστάρω. Εγώ θέλω τις άπλες μου, το χρόνο μου και τη χουζούρα μου, after...

Φρονώ πάντως, πως είναι λιγότερο απολίτιστο το μπουρδελοσεξ παρά η πίστη με τη λογική της πουτανι@ς.:)
Είναι αν το σκεφτείς μια εμπορική συναλλαγή με όχι μοναδικό αντίτιμο το σεξ αλλά και την ψυχική φθορά (της ιερόδουλης). Δεν είναι καθαρή υλική συναλλαγή. Δυστυχώς...

Στην πίστη όμως για τον φόβο των Ιουδαίων είναι μια συμφωνία (πίστης) από σένα για σένα. Ο Θεός δεν βάζει καμία τζίφρα.

ΥΓ. όσο για το "καλύτερα να πιστεύω από το να μη πιστεύω" ομοιάζει σε τραγικότητα με την Κούγιο ρήση, από την ανάποδη "ο Θεός πρέπει να έφταιξε για τον εξοστρακισμό της σφαίρας και τον θάνατο του μικρού παιδιού" σαν να επικαλείσαι τον θεό μόνο για ασφάλεια και στα δύσκολα.

Πιστεύετε στον Θεό;
“Νηστεύω εις έναν θεό.
Στο χρόνο που θα έρθει
αν δεν υπάρξω.
Στο χρόνο που υπάρχει
αν δε ζήσω.
Στο χρόνο που θα ζήσω
όταν βρω
προς τι όλη αυτή η αναμονή.”
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Λύσανδρε, εμπρός μαζί σου, να "αλλάξουμε προς το καλύτερο...Ας μη μείνουμε στη "λύπη" μας!

oνειρο θερινης νυκτος καλε μου φιλε!!!!!!!!!!!!!!

pc:ελπιζω καθε φορα που ερχομαι(και θα ερχομαι)σε αντιπαραθεση μαζι σου επανω σε θρησκευτικα θεματα να μην με παρεξηγης...ομορφο πραγμα η διαφωνια επανω σε 1 συζητηση...πινεται και ο καφες ποιο ευχαριστα

--- Σημείωση συντονιστή ---
Η παραπάνω παράθεση προέρχεται από τη συζήτηση που έγινε εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
oνειρο θερινης νυκτος καλε μου φιλε!!!!!!!!!!!!!!

pc:ελπιζω καθε φορα που ερχομαι(και θα ερχομαι)σε αντιπαραθεση μαζι σου επανω σε θρησκευτικα θεματα να μην με παρεξηγης...ομορφο πραγμα η διαφωνια επανω σε 1 συζητηση...πινεται και ο καφες ποιο ευχαριστα

Νομίζω ότι εσύ παρεξηγείς κάποια πράγματα! Γιατί πχ θεωρείς, ότι διαφωνούμε "θρησκευτικά"; Έχω μία κάποια στοιχειώδη αυτοεκτίμηση, για να μην αντιπαρατίθεμαι με κανέναν άνθρωπο πάνω σε "θρησκευτικά θέματα", φίλε μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Νομίζω ότι εσύ παρεξηγείς κάποια πράγματα! Γιατί πχ θεωρείς, ότι διαφωνούμε "θρησκευτικά"; Έχω μία κάποια στοιχειώδη αυτοεκτίμηση, για να μην αντιπαρατίθεμαι με κανέναν άνθρωπο πάνω σε "θρησκευτικά θέματα", φίλε μου!



Τωρα που δηλωσες δημοσια Αθεος συμφωνουμε σε ολα!!!!!:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Τωρα που δηλωσες δημοσια Αθεος συμφωνουμε σε ολα!!!!!:clapup::clapup::clapup:

Φίλε μου, αν πράγματι μελέτησες (έστω) αρκετά τον Νίτσε, θα έπρεπε να είχες υπόψη σου, ότι άλλο άθρησκος κι άλλο «'Αθεος»! Μην ξεχνάς, ότι ο ίδιος, όταν έπαθε την πρώτη του "κρίση", άλλοτε δήλωνε "Εσταυρωμένος" και άλλοτε "Διόνυσος"! Προσωπικά πάντως, αν, και στο βαθμό που, υπάρχει «μέσα» μου κάποια δόση πίστης, προτιμώ να την κατευθύνω, μόνον προς τον Θεό. Γιατί υπόψη, θεωρώ, ότι η πίστη, έτσι κι αλλιώς, είναι πάθος, που μας εμποδίζει, να θεωρούμε τον εαυτό μας «σοφό». Εσύ άραγε, θεωρείς τον εαυτό σου σοφό;( Είναι ρητορικό το ερώτημα και δεν σου ζητώ απαραίτητα να απαντήσεις!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Φίλε μου, αν πράγματι μελέτησες (έστω) αρκετά τον Νίτσε, θα έπρεπε να είχες υπόψη σου, ότι άλλο άθρησκος κι άλλο «'Αθεος»! Μην ξεχνάς, ότι ο ίδιος, όταν έπαθε την πρώτη του "κρίση", άλλοτε δήλωνε "Εσταυρωμένος" και άλλοτε "Διόνυσος"! Προσωπικά πάντως, αν, και στο βαθμό που, υπάρχει «μέσα» μου κάποια δόση πίστης, προτιμώ να την κατευθύνω, μόνον προς τον Θεό. Γιατί υπόψη, θεωρώ, ότι η πίστη, έτσι κι αλλιώς, είναι πάθος, που μας εμποδίζει, να θεωρούμε τον εαυτό μας «σοφό». Εσύ άραγε, θεωρείς τον εαυτό σου σοφό;( Είναι ρητορικό το ερώτημα και δεν σου ζητώ απαραίτητα να απαντήσεις!).

άλλο άθρησκος κι άλλο «'Αθεος.....Αυτο ειναι δεδομενω

θεωρώ, ότι η πίστη, έτσι κι αλλιώς, είναι πάθος, που μας εμποδίζει, να θεωρούμε τον εαυτό μας «σοφό».....μονο η αιωνια αναζητηση της αληθειας εξω απο θρησκειες και ταμπου μπορει να οδηγειση στη γνωση

Εσύ άραγε, θεωρείς τον εαυτό σου σοφό?.....που αραγε εγραψα εγω κατι τετοιο????...ζω και καθε μερα μαθαινω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
άλλο άθρησκος κι άλλο «'Αθεος.....Αυτο ειναι δεδομενω

θεωρώ, ότι η πίστη, έτσι κι αλλιώς, είναι πάθος, που μας εμποδίζει, να θεωρούμε τον εαυτό μας «σοφό».....μονο η αιωνια αναζητηση της αληθειας εξω απο θρησκειες και ταμπου μπορει να οδηγειση στη γνωση

Εσύ άραγε, θεωρείς τον εαυτό σου σοφό?.....που αραγε εγραψα εγω κατι τετοιο????...ζω και καθε μερα μαθαινω[/quot]

άλλο άθρησκος κι άλλο «'Αθεος.....Αυτο ειναι δεδομενω

θεωρώ, ότι η πίστη, έτσι κι αλλιώς, είναι πάθος, που μας εμποδίζει, να θεωρούμε τον εαυτό μας «σοφό».....μονο η αιωνια αναζητηση της αληθειας εξω απο θρησκειες και ταμπου μπορει να οδηγειση στη γνωση

Εσύ άραγε, θεωρείς τον εαυτό σου σοφό?.....που αραγε εγραψα εγω κατι τετοιο????...ζω και καθε μερα μαθαινω

Όχι, είμαι σίγουρος ότι δεν είμαι σοφός, αλλά και ούτε θέλω να καταλήξω εκεί. Μόνον ανάμεσα στους νεκρούς, ίσως, μπορεί να, υπάρχουν τέτοιοι(σοφοί). Προσωπικά, την αγαπώ ακόμη τη ζωή, γιατί πολλά έχει να μου διδάξει στις παραπέρα καμπές της, να γνωρίσω το δυνατόν περισσότερους "Λύσανδρους". Λένε πολλοί, ότι "υπάρχουν πολλοί δρόμοι" προς τη γνώση. Ελπίζω όμως ότι και εσύ θα συμφωνείς, ότι ένας είναι ο πραγματικός( αν θέλεις, "αληθινός"!), εκείνος της άγνοιας. Απλά, σ' αυτό το δρόμο, όταν είσαι μόνος χρειάζεσαι κάποια "πυξίδα", ενώ όταν προχωρείς παρέα με συνοδοιπόρους, όλο και κάποιος θα βρεθεί, για να μου πει, ότι "αλλιώς θα ήταν λάθος". Επειδή ακριβώς είμαι πεπεισμένος, ότι μόνον εκείνοι που αναγνωρίζουν την πρωτοκαθεδρία της άγνοιας, έχουν και το προσόν, να μαθαίνουν το λάθος( και όχι "απ' το λάθος"!).
φιλικά και ... τα περαιτέρω λόγια, νομίζω ότι περιττεύουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Πιστεύετε στον Θεό;

Ο Θεός υπάρχει. Απόδειξη ότι κατευθύνει βλήματα. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Γεννιέται ένας θεός. Άλλοι πεθαίνουν. Η αλήθεια
Ούτε ήρθε, ούτε υπήρξε: το λάθος άλλαξε.
Έχουμε τώρα μιαν ανταλλάξιμη αιωνιότητα
Κι ήταν πάντα καλύτερο αυτό που συνέβη.
.
Τυφλή η γνώση οργώνει το άχρηστο χώμα
Τρελή η πίστη ζει της λατρείας της το όνειρο.
Ένας νέος θεός είναι μόνο μια έκφραση, κι αυτό είναι όλο.
Μην ερευνάς, μην εμπιστεύσαι: όλα είναι άλυτο αίνιγμα.
.
Η Μάσκα πίσω από τις Μάσκες
Ποιήματα του ορθώνυμου Φερνάντο Πεσσόα
Μετάφραση: Γιάννης Σουλιώτης
Printa - Ποίηση για πάντα

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wizardcia

Νεοφερμένος

Ο wizardcia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Άθρησκος ΝΑΙ, οσο για το άθεος ειμαι σε δείλημα.
Για τον θεο δε ξέρω, ουτε θέλω να μάθω.
Ποιο πολυ πιστεύω στην δύναμη του ανθρώπου παρά στα λόγια του καθενός.(Μωυσής, παπάδες, χριστόδουλοι κτλ.)
Πάντως για ένα πράγμα είμαι σίγουρος. Δέν είμαι χριστιανός, και είμαι υπερίφανος. Αυτη η επιβόλη των θρησκειών με έκανε και το έψαξα το θέμα.
Κατέληξα στο ότι ειμαι έλληνας.Όποιος έχει χρόνο για ψάξιμο ας ψάξει για τα έγκληματα των χριστιανων στο google.
Φιλικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
αγνωστικιστης: καποιος που θεωρει οτι ειναι περισοτερο σωστο και λιγοτερο λαθος το να μην εισαι ουτε σωστος ουτε λαθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve74

Νεοφερμένος

Ο steve74 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι οτι διαβασα πολλα διαφορετικα πραγματα για τον Θεο στο φορουμ για μενα σιγουρα υπαρχει και θα προσπαθησω να αποδειξω σε οσους εχουν ανοιχτο μυαλο (δεν ειναι εγωιστες) οτι πραγματι υπαρχει! ΕΙΧΕ Ο ΘΕΟΣ ΑΡΧΗ; ΨΑΛΜΟΙ 90:2 Προτού γεννηθούν τα βουνά
Και γεννήσεις σαν με πόνους τοκετού τη γη και τα παραγωγικά εδάφη,
Από τους αιώνες και μέχρι τους αιώνες εσύ είσαι ο Θεός. Είναι αυτό λογικό; Το μυαλό μας δεν μπορεί να το συλλάβει πλήρως. Αλλά αυτό δεν είναι βάσιμος λόγος για να το απορρίψουμε. Εξετάστε παραδείγματα: (1) Χρόνος. Κανένας δεν μπορεί να υποδείξει μια συγκεκριμένη στιγμή ως την έναρξη του χρόνου. Και είναι γεγονός ότι, ακόμη κι αν η ζωή μας τελειώνει, ο χρόνος δεν τελειώνει. Δεν απορρίπτουμε όμως την ιδέα του χρόνου επειδή υπάρχουν πλευρές του ζητήματος που δεν μπορούμε να συλλάβουμε πλήρως. Μάλλον, ρυθμίζουμε τη ζωή μας σύμφωνα μʼ αυτόν. (2) Διάστημα. Οι αστρονόμοι δεν βρίσκουν ούτε αρχή ούτε τέλος στο διάστημα. Όσο περισσότερο ερευνούν το σύμπαν, τόσο μεγαλύτερο ανακαλύπτουν ότι είναι. Δεν απορρίπτουν αυτά που δείχνουν οι αποδείξεις· πολλοί λένε ότι το διάστημα είναι άπειρο. Η ίδια αρχή εφαρμόζεται και στην ύπαρξη του Θεού.Άλλα παραδείγματα: (1) Οι αστρονόμοι μάς λένε ότι η θερμοκρασία του ήλιου στον πυρήνα του είναι 15.000.000 βαθμοί Κελσίου. Μήπως απορρίπτουμε αυτή την ιδέα επειδή δεν μπορούμε να καταλάβουμε πλήρως πόσο μεγάλη είναι αυτή η θερμοκρασία; (2) Μας λένε ότι το μέγεθος του Γαλαξία μας είναι τόσο μεγάλο ώστε μια ακτίνα φωτός που ταξιδεύει περίπου 300.000 χιλιόμετρα το δευτερόλεπτο θα χρειαζόταν 100.000 χρόνια για να τον διασχίσει. Μπορεί πραγματικά το μυαλό μας να συλλάβει μια τέτοια απόσταση; Εντούτοις, το δεχόμαστε επειδή υποστηρίζεται από επιστημονικές αποδείξεις.

Τι είναι πιο λογικό—ότι το σύμπαν είναι προϊόν ενός ζωντανού, νοήμονα Δημιουργού; Ή ότι ήρθε σε ύπαρξη απλώς από σύμπτωση από μια άψυχη πηγή χωρίς νοήμονα κατεύθυνση; Μερικά άτομα υιοθετούν τη δεύτερη άποψη επειδή διαφορετικά θα σήμαινε ότι θα έπρεπε να αναγνωρίσουν την ύπαρξη ενός Δημιουργού του οποίου τις ιδιότητες δεν μπορούν να κατανοήσουν πλήρως. Είναι όμως πολύ γνωστό ότι οι επιστήμονες δεν κατανοούν πλήρως τη λειτουργία των γονιδίων που βρίσκονται μέσα στα ζωντανά κύτταρα και τα οποία καθορίζουν το πώς αυτά τα κύτταρα θα αναπτυχθούν. Ούτε καταλαβαίνουν πλήρως τη λειτουργία του ανθρώπινου μυαλού. Εντούτοις, ποιος θα αρνιόταν ότι υπάρχουν; Θα έπρεπε πραγματικά να αναμένουμε ότι θα καταλαβαίναμε τα πάντα σχετικά με ένα Πρόσωπο που είναι τόσο μεγάλο ώστε μπόρεσε να φέρει σε ύπαρξη το σύμπαν με όλο το περίπλοκο σχέδιο και καταπληκτικό μέγεθος(1) ʽΜήπως υπάρχουν μερικά πράγματα που δεν μπορούμε να τα δούμε με τα μάτια μας αλλά που πιστεύουμε ότι υπάρχουν επειδή υπάρχουν βάσιμοι λόγοι γιʼ αυτό; Τι θα πούμε για τον αέρα που αναπνέουμε; Τον αισθανόμαστε όταν φυσάει. Γεμίζει τους πνεύμονές μας, έστω και αν δεν τον βλέπουμε. Επειδή βλέπουμε τα αποτελέσματα, υπάρχει σοβαρός λόγος να πιστεύουμε ότι υπάρχει, έτσι δεν είναι;ʼ (2) ʽΤη βαρύτητα δεν μπορούμε να τη δούμε. Όταν όμως μας πέσει κάτι, βλέπουμε την απόδειξη της λειτουργίας της βαρύτητας. Ούτε μπορούμε να δούμε τις μυρωδιές, αλλά η μύτη μας τις συλλαμβάνει. Δεν μπορούμε να δούμε τα ηχητικά κύματα, τα αυτιά μας όμως τα εντοπίζουν. Έτσι, λοιπόν, πιστεύουμε σε πράγματα που δεν μπορούμε να δούμε—εφόσον υπάρχει σοβαρός λόγος γιʼ αυτό, δεν είναι αλήθεια;ʼ (3) ʽΛοιπόν, υπάρχουν αποδείξεις ότι ένας αόρατος Θεός πραγματικά υπάρχει! Αποδεικνύει η ύπαρξη της πονηρίας και των παθημάτων ότι δεν υπάρχει Θεός;

Εξετάστε παραδείγματα: Μήπως το γεγονός ότι χρησιμοποιήθηκαν μαχαίρια για τη διάπραξη φόνου αποδεικνύει ότι κανείς δεν τα σχεδίασε; Μήπως το ότι χρησιμοποιήθηκαν αεριωθούμενα για να ρίξουν βόμβες σε καιρό πολέμου αποδεικνύει ότι δεν είχαν κάποιο σχεδιαστή; Ή μήπως είναι μάλλον η χρήση που τους γίνεται εκείνο που προξενεί οδύνες στο ανθρώπινο γένος;

Δεν είναι αλήθεια ότι αρκετές ασθένειες οφείλονται στις άσχημες συνήθειες που έχει ο άνθρωπος στη ζωή του καθώς και στο ότι καταστρέφει το περιβάλλον του που είναι και περιβάλλον των άλλων; Δεν είναι οι πόλεμοι που γίνονται από τους ανθρώπους ένας κύριος λόγος των ανθρώπινων παθημάτων; Δεν είναι επίσης αλήθεια ότι, ενώ εκατομμύρια υποφέρουν από έλλειψη τροφής, υπάρχει υπεραρκετή σε άλλες χώρες, πράγμα που δείχνει ότι ένα από τα βασικά προβλήματα είναι η ανθρώπινη απληστία; Όλα αυτά τα πράγματα αποδεικνύουν, όχι ότι δεν υπάρχει Θεός, αλλά ότι οι άνθρωποι δυστυχώς κάνουν κακή χρήση των θεόδοτων ικανοτήτων τους και της ίδιας της γης.Ενδιαφέρεται πράγματι ο Θεός για το τι συμβαίνει σʼ εμάς τους ανθρώπους;

Βέβαια, ενδιαφέρεται! Εξετάστε τις αποδείξεις: Η Αγία Γραφή μάς λέει ότι ο Θεός έδωσε στον άνθρωπο ένα τέλειο ξεκίνημα. (Γέν. 1:27, 31· Δευτ. 32:4) Εντούτοις, για να συνεχίσει ο άνθρωπος να απολαμβάνει την εύνοια του Θεού, έπρεπε να υπακούει στον Δημιουργό του. (Γέν. 2:16, 17) Αν ήταν υπάκουος, θα συνέχιζε να απολαμβάνει τέλεια ανθρώπινη ζωή—χωρίς αρρώστιες, χωρίς βάσανα, χωρίς θάνατο. Ο Δημιουργός θα έδινε στον άνθρωπο την αναγκαία καθοδήγηση και θα χρησιμοποιούσε τη δύναμή Του για να προστατέψει το ανθρώπινο γένος από οποιαδήποτε συμφορά. Ο άνθρωπος όμως απέρριψε την καθοδήγηση του Θεού· διάλεξε την πορεία της αυτοκυβέρνησης. Προσπαθώντας να κάνει κάτι για το οποίο ποτέ δεν είχε σχεδιαστεί να κάνει, έφερε συμφορά πάνω του. (Ιερ. 10:23· Εκκλ. 8:9· Ρωμ. 5:12) Ωστόσο, στη διάρκεια των αιώνων ο Θεός υπομονετικά αναζητάει εκείνους οι οποίοι από αγάπη γιʼ αυτόν και για τους δρόμους του είναι πρόθυμοι να τον υπηρετήσουν. Θέτει μπροστά τους την ευκαιρία να απολαύσουν όλες τις ευλογίες τις οποίες στερήθηκαν εξαιτίας της ανθρώπινης ατέλειας και της κακής διακυβέρνησης. (Αποκ. 21:3‐5) Η προμήθεια που έκανε ο Θεός μέσω του Γιου του να απολυτρώσει τους ανθρώπους από την αμαρτία και το θάνατο είναι μια θαυμάσια απόδειξη της μεγάλης αγάπης που έχει ο Θεός για το ανθρώπινο γένος. (Ιωάν. 3:16) Ο Θεός, επίσης, έχει διορίσει έναν ορισμένο καιρό οπότε θα καταστρέψει εκείνους που καταστρέφουν τη γη και θα κάνει ώστε εκείνοι που αγαπούν τη δικαιοσύνη να απολαμβάνουν τη ζωή σε αρμονία με το δικό του αρχικό σκοπό.—Αποκ. 11:18· Ψαλμ. 37:10, 11
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ενταξει αφου η αγια γραφη λεει οτι υπαρχει ο θεος ΠΡΟΦΑΝΩΣ υπαρχει, δεν εχουμε ΚΑΝΕΝΑ λογο να θεωρησουμε οτι ειναι ενα ομορφο (?) παραμυθακι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Ελπίζω σε Αυτόν.



:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve74

Νεοφερμένος

Ο steve74 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Δεν ειναι μονο η Αγια Γραφη που λεει οτι υπαρχει θεος μπορεις να μου εξηγησεις σε παρακαλω πως υπαρχει αυτη η αρμονια στο συμπαν; μηπως εγινε μονο του;αν το θεωρεις λογικο να εγινε μονο του πες μου σε παρακαλω ειναι δυνατον να γινει ενα σπιτι μονο του χωρις καποιος να εργαστει για αυτο ακομα και αν αφησουμε ολα τα υλικα το ενα διπλα στο αλλο για ποσα χρονια πιστευεις θα ενωθουν και θα γινουν ενα υπεροχο και αρμονικο σπιτι; ειναι διαφορετικο να μην θελουμε να πιστεψουμε στον Θεο και διαφορετικο να μην πιστευουμε γιατι αυτοι που τον εκπρωσοπουν εχουν δειξη απαραδεκτη συμπεριφορα ωστοσο ο Θεος καθε μερα θα βγαλει τον ηλιο για ολους τους ανθρωπους ανεξαρτητα αν τον πιστευουν η οχι και χωρις να βλεπει απο που καταγετε ο καθενας.Α και κατι αλλο ο θεος θα μπορουσε να ειχε φτιαξει ρομποτ για να τον τιμουν ομως μας αφησε την ελευθερια βουλησης να κανουμε οτι θελουμε να τον κατηγοραμε και παρολα αυτα ειναι παντα εκει να μας ακουσει και να μας βοηθησει να τον πλησιασουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki32

Νεοφερμένος

Η maraki32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Οχι δεν πιστεύω και έλεος πια! Υπάρχει ακόμα κόσμος που πιστεύει στην παλιά διαθήκη και σε όλα αυτά τα παραμυθάκια? Υπάρχει ακόμα κόσμος που πιστευεί πως υπάρχει εκει πάνω απο τα σύννεφα ένας Θεός που βλεπει τον κόσμο σαν σκακιέρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top