Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

mels

Νεοφερμένος

Ο mels αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μάλλον δεν εχεις δει το VIDEO αυτο.
https://video.google.com/videoplay?docid=-4539685261180437718&hl=en#
ρίχτου ματιά θα ανοίξουν οι οφθαλμοί σου.Βέβαια αυτο δεν το θέλει ο "Θεός" σου και αν μελετήσεις επισταμένα την βίβλο θα καταλαβεις τι εννοώ.
Δες τo Video και αν βρεις κάποια ασυνάφεια σε αυτα που ΑΠΟΔΙΚΝΥΕΙ ελα να το μιλήσουμε.
Τώρα βέβαια το να λές σε "Ελληνες" κατι για την θρησκεία τους ειναι σαν να μιλάς σε ταλιμπανς για τον αλλάχ τους αλλα ποτε δεν ξέρεις μπορεί να υπάρχει λογική πίσω απο τον σκοταδισμό που σου δίνει ο χρισταινισμός 2.000 χρονάκια τώρα /
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν πρέπει να μπει εδώ ή κάπου αλλού.

Φιλοσοφικά κάθε άνθρωπος αναρωτιέται κάποια στιγμή στη ζωή του, αν υπάρχει ή όχι Θεός και αν πρέπει ή όχι να πιστεύει.
Κάθε άνθρωπος περνάει επίσης δύσκολες ώρες και δοκιμάζεται. Και αυτό μπορεί να συντελέσει στο αν πιστεύει ή όχι.

Για κάποιους ανθρώπους όμως έρχονται ώρες, που δεν είναι απλά δύσκολες. Είναι αφόρητες! Είναι οι ώρες που η όποια λογική δεν χωράει, γιατί απλά δεν σε ανακουφίζει. Είναι οι ώρες που κάθε ανθρώπινη ικανότητα, δεν μπορεί, όσο μεγάλη κι αν είναι, να εγγυηθεί ένα καλό αποτέλεσμα. Είναι οι ώρες που δεν ξέρεις καν αν μπορείς να ελπίζεις στο ελάχιστο. Κανένας γιατρός, κανένας ψυχολόγος, κανένας φιλόσοφος, κανένας σοφός δεν μπορεί να σε κάνει να νιώσεις καλά, ούτε και να σου δώσει ελπίδα. Είναι οι ώρες που θα προτιμούσες να πεθάνεις για να μη νιώθεις, αλλά ούτε αυτό μπορείς να κάνεις, γιατί πρέπει να στηρίξεις άλλους. Είναι οι ώρες, που ότι και να κάνουν οι φίλοι σου, δεν μπορείς να νιώσεις καλύτερα. Είναι οι ώρες που όλες οι θεωρίες καταρρίπτονται σαν χάρτινοι πύργοι. Είναι οι ώρες που όσο και να προσπαθείς να τις αποδεχθείς λογικά, δεν γίνεται. Απλά δεν γίνεται! Είναι οι ώρες που πονάς και που ο πόνος είναι τόσο μεγάλος, που νομίζεις ότι θα μπορούσε να λιώσει ολόκληρα βουνά. Είναι οι ώρες τις απελπισίας!

Εύχομαι σε κανέναν άνθρωπο να μην περάσει ποτέ τέτοιες ώρες.
Για όσους όμως τις περνούν ή τις περάσουν, εύχομαι μέσα από την ψυχή μου, ο Θεός να είναι μαζί τους. Γιατί είναι το μόνο από το οποίο μπορείς να πιαστείς όταν όλα τα άλλα καταρρέουν.
Ακόμα κι αν για κάποιους ο Θεός υπάρχει μόνο για να "πιάνονται" όσοι βρίσκονται σε ανάγκη, τότε και μόνο αυτό είναι τεράστιο και θείο!
Απο τα λεγομενα σου δειχνειs εναs ανθρωποs εντελωs απελπισμενοs και δεν εισαι η μονη,πολλοι συνανθρωποι μαs αντιμετωπιζουν καθημερινα σε ολο τον κοσμο τετοιου ειδουs προβληματα τα οποια οσο και να σου φαινεται παραξενο δεν υφιστανται ειναι εμφυτευμενεs ψευδαισθηθειs του μυαλου τιποτα δεν μπορει να καταρρευσει γυρω σου δεν το αφηνει ο Παναγαθοs να συμβει,καποιοι εχουν καταταφερει να σου παρουν τον πληρη ελεγχο τηs ζωηs σου και να σε κανουν ερμαιο τον διαθεσεων τουs παιζονταs με το μυαλο σου και με το μυαλο ολων μαs,αυτο συμβαινει.Θα σου δωσω ενα παραδειγμα,τα προβληματα που ειχεs πριν τρια χρονια τα θυμασαι; Αν παρατηρησειs θα δειs οτι πολλα απο εκεινα τα εχειs κιολαs ξεχασει και στην μετεπειτα πορεια στην ζωη σου συνεχωs καινουργια ηρθανε να προστεθουν ακριβωs για να σε κρατανε εντελωs απασχολημενη με αυτα και να μην βλεπειs ουτε καν να υποψιαστειs αυτο που πραγματικα παιζεται γυρω σου,και οσοι ειναι πιο ευαλωτοι ασκουν περισσοτερη επιρροη επανω τουs,μονο οι πιο δυνατοι καταφερνουν να αντισταθουν οσο μπορουν σε αυτο.Το παιχνιδι ειναι πολυ καλα στημενο και δουλεμενο.Τα αχγη οι στεναχωριεs οι λυπεs ειναι καταστασειs ανυπαρκτεs και δεν υφιστανται γιατι ειναι εξω απο την κτιση του Τριαδικου Θεου.Θα μου πειs και αν δεν ειναι του Θεου τοτε ποιανου ειναι; Η απαντηση ειναι αυτη που ερχεται πρωτη αυθορμητα στο μυαλο σου ειναι του πολεμιου των ανθρωπων,του θεου του ψευδουs και τιs απατηs που εξεπεσε απο τον παραδειδισο οπωs και εμειs καποια στιγμη,και εχει την εξουσια να ελεγχει οταν του το επιτρεπουμε οχι μονο τιs ζωεs μαs αλλα και τιs αισθησειs μαs.Μπορει να σου φαινονται ολα αυτα περιεργα και παραλογα αλλα και εγω τετοιεs σκεψειs εκανα στην αρχη αλλα δεν ειμαι εγω αυτοs που τα εχει πει τα εχουν πει μεγαλοι ελληνεs αρχαιοι φιλοσοφοι που εκδιωχθησαν στην τοτε εποχη τουs,εξοριστηκαν,φυλακιστηκαν ,η θανατωθηκαν απο το τοτε κατεστημενο,ειναι γνωση η οποια αποκρυφτηκε απο τουs ανθρωπουs για αυτο το λογο που σου ανεφερα παραπανω και ονομαζονται ερμητικα κειμενα και μιλανε για τον ενα και μοναδικο τριαδικο θεο πριν εμφανιστει ο χριστιανισμοs και για την πλανη αυτη του κοσμου και μονο οσοι ενδιαφερονται πραγματικα να μαθουν μπορουν να κατεχουν και οι ιδιοι μεροs αυτηs τηs γνωσειs.Και να ξερειs οτι με ολα αυτα που σου ειπα δεν θελω να εμπαιζω μαζι σου,σου λεω απλα την αληθεια οπωs ειναι που για καποιουs μπορει και να μην ειναι δικαιωμα τουs.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
και εσύ ρε Φώτη, πως μπορείς να ξέρεις την μόνη και πραγματική αλήθεια, εφόσον αυτή μπορεί να έχει αλλοιωθεί μέσα στο πέρασμα του Χρόνου..., και συνεχίζεται ακόμα
αν κάποια πράγματα που έχεις μάθει και υποστηρίζεις θερμά, είναι παραποιημένα, δεν πέφτεις αυτόματα και ο ίδιος σε πλάνη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Μάλλον δεν εχεις δει το VIDEO αυτο.
https://video.google.com/videoplay?docid=-4539685261180437718&hl=en#
ρίχτου ματιά θα ανοίξουν οι οφθαλμοί σου.Βέβαια αυτο δεν το θέλει ο "Θεός" σου και αν μελετήσεις επισταμένα την βίβλο θα καταλαβεις τι εννοώ.
Δες τo Video και αν βρεις κάποια ασυνάφεια σε αυτα που ΑΠΟΔΙΚΝΥΕΙ ελα να το μιλήσουμε.
Τώρα βέβαια το να λές σε "Ελληνες" κατι για την θρησκεία τους ειναι σαν να μιλάς σε ταλιμπανς για τον αλλάχ τους αλλα ποτε δεν ξέρεις μπορεί να υπάρχει λογική πίσω απο τον σκοταδισμό που σου δίνει ο χρισταινισμός 2.000 χρονάκια τώρα /

[FONT=&quot]
[/FONT]Το video που παραθέτεις mels είναι μια συνοπτική - συγκεντρωτική απαρίθμηση γεγονότων που έχουν ήδη αναφερθεί από διάφορους συγγραφείς και ευχαριστούμε για την δυνατότητα να το ξαναδούμε συνολικά (εγώ είχα δει παλαιότερα ένα μόνο μέρος του).

Για μένα η "αποκάλυψη" των γεγονότων που αναφέρονται σ' αυτό δεν είναι οι σχέσεις-συνάφειες-αντιγραφές-κλεψιτυπίες κλπ κλπ μεταξύ θρησκειών που αναπτύχθηκαν στον ευρύτερο χώρο της Μεσογείου - Μ. Ανατολής προστιθέμενης και της αρχαιότερης χρονικά περίπτωσης της Ινδίας (εδώ υπάρχουν μάλλον βαθύτερες σχέσεις).

Η αποκάλυψη είναι το
γεγονός ότι προφανώς υπήρξαν ανθρώπινες κοινωνικές δομές μακράν αρχαιότερες των όσων γνωρίζουμε οι οποίες ανέπτυξαν ευρείες γνώσεις (με βασικό παράδειγμα την αστρονομία) και προχώρησαν στη συμβολική απεικόνιση των ευρημάτων τους με στόχο τη διατήρηση τους έστω και μέσω προφορικών παραδόσεων.
Το επώδυνο στην διαπίστωση αυτή είναι ότι η ανθρώπινη κοινωνία βυθίστηκε σε μακρές περιοόδους σκότους και χρειάστηκε να επανακαλύψει το μεγαλύτερο όγκο των πληροφοριών – γνώσεων αυτών ενώ θα μπορούσε να βρίσκεται τώρα σε επίπεδα γνώσης – αντίληψης – τεχνολογίας κατά πολύ ανώτερα των σημερινών έχοντας ίσως (εδώ δεν είμαι σίγουρη) σημειώσει και αντίστοιχη πρόοδο σε θέματα ηθικής (με την ευρεία έννοια) και φιλοσοφίας. Ακόμα περισσότερο επώδυνη είναι η διαπίστωση ότι η υποχώρηση της ανθρωπότητας στο σκοτάδι (από το οποίο δεν έχει εξέλθει ακόμα εντελώς…) οφείλεται σε λίγους που αποφάσισαν ότι η πρόσκαιρη δόξα, η καταπιεστική εξουσία και ο εύκολος πλουτισμός (τους) ήταν οπωσδήποτε σημαντικότερος από την πρόοδο της ανθρωπότητας, η οποία απλά ενστερνίσθηκε τα δεσμά της την ανάγκην φιλοτιμίαν ποιούμενη σʼ ένα πλανητικών διαστάσεων Σύνδρομο της Στοκχόλμης…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
και εσύ ρε Φώτη, πως μπορείς να ξέρεις την μόνη και πραγματική αλήθεια, εφόσον αυτή μπορεί να έχει αλλοιωθεί μέσα στο πέρασμα του Χρόνου..., και συνεχίζεται ακόμα
αν κάποια πράγματα που έχεις μάθει και υποστηρίζεις θερμά, είναι παραποιημένα, δεν πέφτεις αυτόματα και ο ίδιος σε πλάνη;
Κανειs φιλε μου,μα κανειs δεν δικαιουται να λεει οτι κατεχει την πραγματικη αληθεια μονο o θεοs την κατεχει,ολα αυτα που παρεθετω και θα παραθεσω ειναι μονο ενα μικρο μεροs τηs και ειναι σιγουρο οτι οπωs γινεται παντα κατα οικονομια θεου να γινονται και λαθη για να θυμιζει σε oλουs μαs εμαs οτι ουδειs αλανθαστοs εκτοs του ιδιου.Ολα αυτα που ανεφερω ειναι δωσμενα απο αρχαια κειμενα εκτοs Αγιαs Γραφηs δεν ειναι δικα μου.Την απολυτη αληθεια θα την μαθουμε την μερα τηs μεγαληs κρισηs.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Μάλλον δεν εχεις δει το VIDEO αυτο.
https://video.google.com/videoplay?docid=-4539685261180437718&hl=en#
ρίχτου ματιά θα ανοίξουν οι οφθαλμοί σου.Βέβαια αυτο δεν το θέλει ο "Θεός" σου και αν μελετήσεις επισταμένα την βίβλο θα καταλαβεις τι εννοώ.
Δες τo Video και αν βρεις κάποια ασυνάφεια σε αυτα που ΑΠΟΔΙΚΝΥΕΙ ελα να το μιλήσουμε.
Τώρα βέβαια το να λές σε "Ελληνες" κατι για την θρησκεία τους ειναι σαν να μιλάς σε ταλιμπανς για τον αλλάχ τους αλλα ποτε δεν ξέρεις μπορεί να υπάρχει λογική πίσω απο τον σκοταδισμό που σου δίνει ο χρισταινισμός 2.000 χρονάκια τώρα /
Ακου φιλε μου,επειδη γνωριζα εξαρχηs οτι καποιοι κακεντρεχειs θα μου προσαψουν οτι ολα αυτα τα λεω γιατι πιστευω στον χριστιανισμο,σου λεω οτι εχω προλαβει να παρω τα μετρα μου.Ολα οσα αναφερω ειναι απο παναρχαια κειμενα αρχαιων ελληνων φιλοσοφων,ουτε παπαδεs τα ειπανε,ουτε Αγιοι,ουτε Αποστολοι τα ειπανε,και επιτηδεs δεν εχω αναφερει τιποτα,μα τιποτα μεσα απο την Αγια Γραφη ακριβωs για αυτο το λογο,και οσεs απαντησειs εδωσα σε καποιουs φιλουs ειναι oπωs θα τουs τιs εδινε περιπου εναs ψαγμενοs αρχαιοs ελληναs φιλοσοφοs τηs τοτε εποχηs συμφωνα παντα με τα οσα αναφερουν για αυτο το θεμα μεσα απο τα κειμενα τουs.Και επ ευκαιριαs θα σου παραθεσω και θα σου αφιερωσω αποσπασμα απο παναρχαιο κειμενο του Ερμη του Τρισμεγιστου που μιλαει για την σημερινη εποχη που ζουμε.

"Για αυτο και ολοκληροs αυτοs ο κοσμοs θα περιφρονηθει(μιλαει για τον ιδεατο κοσμο)και δεν θα λατρευεται το ανυπερβλητο εργο του θεου,η ενδοξη δημιουργια του,η εναρετη συνθεση τηs πολυμορφηs ποικιλιαs,το οργανο τηs θελησηs του θεου.Κανειs δεν θα κοιταει ψηλα τον ουρανο.Ο ευσεβηs θα θεωρειται τρελοs και ο ασεβηs σοφοs,ο εμπαθηs θα θεωρειται γενναιοs και ο κακοs εναρετοs.Γιατι η ψυχη και ολα οσα υπαρχουν γυρω απο αυτην,βασιζομενη στα οποια γεννηθηκε με την ιδιοτητα τηs αθανασιαs η ακολουθωνταs τα την αποκτησε,οπωs εξηγησα,θα θεωρουνται οχι μονο γελοια,αλλα και ματαια.Πιστεψε με ομωs και σε αυτο: Θα οριστει θανατικη ποινη γι αυτον που θα αφιερωθει στη λατρεια του νου.(μιλαει προφανοs για την εποχη του αντιχριστου).Θα θεσπιστουν νεα δικαια με νεουs νομουs.Tιποτα το ιερο,τιποτα το οσιο ουτε αναξιο του ουρανου και των επουρανιων δεν θα ακουγεται και δεν θα πιστευεται με το νου"

Μηπωs φιλε μου κατι σου θυμιζει αυτο; Μηπωs κατι σε ολουs μαs θυμιζει; Μηπωs τα ιδια δεν γραφει και η Αγια Γραφη στην αποκαλυψη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
(...)
Μηπωs φιλε μου κατι σου θυμιζει αυτο; Μηπωs κατι σε ολουs μαs θυμιζει; Μηπωs τα ιδια δεν γραφει και η Αγια Γραφη στην αποκαλυψη;

Ακριβώς...
Και αν ληφθεί υπόψη και το ποιο κείμενο προηγείται χρονικά και ποιο έπεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Ακριβώς...
Και αν ληφθεί υπόψη και το ποιο κείμενο προηγείται χρονικά και ποιο έπεται...
Aυτο που εχει σημασια καλη μου φιλη ειναι οτι,πρωτοι οι αρχαιοι ελληνεs μιλησαν για τον Χριστανισμο και για τον Τριαδικο θεο γενικοτερα,ηταν οι πρωτεργατεs αυτηs τιs κινησηs απο τον παναρχαιο ξεχασμενο κοσμο μεχρι τον συγχρονο αρχαιο και σημερινο κοσμο.Αλλο που εμειs σημερα βεβηλωνονταs το νοημα και την ουσια του χριστανισμου τον διασπασαμε σε δεκαδεs κομματια
(απο την μερια του Παπισμου η κυρια ευθυνη) επιτηδεs για να μην βρουμε ποτε την χαμενη αληθεια που ειναι μια και μοναδικη ενιαια και αδιαιρετη.Νομιζω οτι καναμε μια καλη αρχη......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Aυτο που εχει σημασια καλη μου φιλη ειναι οτι,πρωτοι οι αρχαιοι ελληνεs μιλησαν για τον Χριστανισμο και για τον Τριαδικο θεο γενικοτερα,ηταν οι πρωτεργατεs αυτηs τιs κινησηs απο τον παναρχαιο ξεχασμενο κοσμο μεχρι τον συγχρονο αρχαιο και σημερινο κοσμο.Αλλο που εμειs σημερα βεβηλωνονταs το νοημα και την ουσια του χριστανισμου τον διασπασαμε σε δεκαδεs κομματια
(απο την μερια του Παπισμου η κυρια ευθυνη) επιτηδεs για να μην βρουμε ποτε την χαμενη αληθεια που ειναι μια και μοναδικη ενιαια και αδιαιρετη.Νομιζω οτι καναμε μια καλη αρχη......

Φώτη,
Από το απόσπασμα του Ερμή του Τρισμέγιστου που παραθέτεις προκύπτει η γνώση του θεού, της θεότητας ως οντότητας έξω και πέρα από τα ανθρώπινα όρια... Αλλά τίποτε περί χριστιανισμού και τριαδικού θεού, αναφορές που εάν υπάρχουν σε αρχαία ελληνικά κείμενα, σε παρακαλώ να τις αναρτήσεις.

Το έχω γράψει και αλλού, πιστεύω πως η χαμένη, ενιαία και αδιαίρετη αλήθεια πόρρω απέχει από τον χριστιανισμό και όποιο άλλο ανθρωποδημιούργητο θεσμικό κατασκεύασμα επιβολής ελέγχου και εξουσίας.

Το οποίο, ειρήσθω εν παρόδω, ως τέτοιο ήταν μοιραίο να διασπαστεί, να παραποιηθεί και τελικά να εκπέσει σε φονταμενταλιστικά δόγματα τα οποία ενστερνίζονται άνθρωποι που θεωρούν ότι μόνοι αυτοί πορεύονται στην οδό της αληθείας...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Aκουστε τι θα σαs πω τωρα.Πανω σε αυτο τον ομορφο καταπληκτικο πλανητη που ζουμε οτιδηποτε υπαρχει δεν ειναι καθολου τυχαια βαλμενο.Καθε τι που υπαρχει γυρω μαs,μαs δινει καθε φορα συγκεκριμενα μηνυματα μεσα απο καποιεs μυστικεs συχνοτητεs τιs οποιεs εμειs δεν μπορουμε να αντιληφθουμε.Ο κοσμοs που βλεπουμε γυρω μαs,τα κτιρια,οι δρομοι,οι ηχοι τηs ποληs,τα φουγαρα των εργοστασιων με τα καυσαερια, οι διαφημιστικεs αφισεs,τα τηλεοπτικα προγραμματα,τα βλεπουμε οπωs θελουν οι κατασκευαστεs τουs να τα βλεπουμε.Ουσιαστικα βλεπουμε τα ειδωλα τουs που διαμορφωνουν τoν ψυχισμο μαs που αλλοτε μαs κανει επιθετικουs αλλωτε μαs αγχωνει αλλοτε μαs χαλαει την διαθεση και μαs στεναχωρει,ειναι αυτο που ελεγε ο Ερμηs ο Τρισμεγιστοs "Τα ειδωλα των αληθινων πραγματων".Οπωs περπαταμε στο δρομο λοιπον εκεινεs η αψυχεs συχνοτητεs δουλευουν μαζι με τιs σπασμενεs πλακεs τoυ πεζοδρομιου και τιs βρωμιεs που μαζευονται πανω στην σχαρα του υπονομου και ολα αυτα μαs μιλουν και μαs μιλουν σε μια γλωσσα που καταλαβαινει και η ψυχη και το σωμα αλλα οχι το ενσυνειδητο τμημα του νου μαs.Στεκομαστε καπου μονοι και εναs τεραστιοs ογκοs πληροφοριων περνα μεσα μαs και κανει το σωμα μαs να φθειρεται και την ψυχη να μαραζωνει,να καταπιεζεται και να απομακρυνεται απο το θειο προσεγιζονταs το κακο αυτα τα δυο ειναι σε σταθερη αποσταση οσο απομακρυνεσαι απο το ενα τοσο προσεγγιζειs στο αλλο.Απο ολα αυτα καταλαβαινουμε οτι αυτοβουλα κανεναs δεν ζει πανω σε αυτο το πλανητη ουσιαστικα ειμαστε και καθοδηγουμενοι απο αυτεs τιs μυστικεs συχνοτητεs των ειδωλων που επηρεαζουν τον ψυχισμο μαs και κατεπεκταση τιs οποιεs αποφασειs μαs και επιλογεs μαs.
Καποιεs φορεs λεμε ασυναισθητα "Θα παρω τα Βουνα δεν αντεχω αλλο" ακριβωs γιατι εκει ειναι συγκετρωμενοs o λιγοτερο δυνατον ογκοs τετοιων πληροφοριων να μαs επηρεαζουν αρνητικα,οσο πιο πολυ απομακρυνεσαι απο τιs πολειs που ειναι συγκετρωμενοs ο περισσοτεροs ογκοs αυτων των πληροφοριων τοσο περισσοτερο γαληνη βρισκειs για αυτο το λογο οι ασκιτεs απομακρυνονται απο τα εγκοσμια για να μενουν οσο το δυνατον πιο μακρια απο αυτη την ρυπανση να τουs επηρεαζει οσο το δυνατον λιγοτερο αρα και να ειναι πιο κοντα στο θεο και με μεγαλυτερη προσεγγιση στον αληθινο κοσμο.Βεβαια μην νομιζουμε οτι και εκει θα μεινουμε ανεπηρεαστοι,απλα θα ειναι λιγο καλυτερα τα πραγματα.Εκεινο που πρεπει ειναι, να ειμαστε οσο τον δυνατον πιο κοντα στο θεο με την τακτικη νηστεια την θεια εξομολογηση και την θεια κοινωνια αυτο θα βοηθησει ακομα περισσοτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Φώτη,
Από το απόσπασμα του Ερμή του Τρισμέγιστου που παραθέτεις προκύπτει η γνώση του θεού, της θεότητας ως οντότητας έξω και πέρα από τα ανθρώπινα όρια... Αλλά τίποτε περί χριστιανισμού και τριαδικού θεού, αναφορές που εάν υπάρχουν σε αρχαία ελληνικά κείμενα, σε παρακαλώ να τις αναρτήσεις.

Το έχω γράψει και αλλού, πιστεύω πως η χαμένη, ενιαία και αδιαίρετη αλήθεια πόρρω απέχει από τον χριστιανισμό και όποιο άλλο ανθρωποδημιούργητο θεσμικό κατασκεύασμα επιβολής ελέγχου και εξουσίας.

Το οποίο, ειρήσθω εν παρόδω, ως τέτοιο ήταν μοιραίο να διασπαστεί, να παραποιηθεί και τελικά να εκπέσει σε φονταμενταλιστικά δόγματα τα οποία ενστερνίζονται άνθρωποι που θεωρούν ότι μόνοι αυτοί πορεύονται στην οδό της αληθείας...

Ολα με το καιρο τουs θα γινουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Δεν νομιζω ομωs κοριτσι μου να υπαρχει ενδιαφερον απο κανεναν,ολοι σωπαινουν μπροστα σε αυτα που υποθικαν πριν απο χιλιαδεs χρονια απο σπουδαιουs ελληνεs φιλοσοφουs μαs.Οπωs και τοτε ετσι και σημερα τιποτα δεν αλλαξε,ειναι σαν να μην περασε μια μερα,η ιδια παντα παγερη σιωπη και αμηχανια για μην χασουμε την δηθεν βολεψη μαs,μαs πουνε και εμαs γραφικουs και ξυπνησουμε αποτομα απο αυτο το κακο ονειρο που τοσο ειμαστε εθισμενοι και δεμενοι με αυτο.Ομωs και ο χρονοs μου ειναι πολυτιμοs και θα το σκεφτω πραγματικα να γραψω οτιδηποτε αλλο πανω σε αυτο το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.

...

Το έχω γράψει και αλλού, πιστεύω πως η χαμένη, ενιαία και αδιαίρετη αλήθεια πόρρω απέχει από τον χριστιανισμό και όποιο άλλο ανθρωποδημιούργητο θεσμικό κατασκεύασμα επιβολής ελέγχου και εξουσίας.

Το οποίο, ειρήσθω εν παρόδω, ως τέτοιο ήταν μοιραίο να διασπαστεί, να παραποιηθεί και τελικά να εκπέσει σε φονταμενταλιστικά δόγματα τα οποία ενστερνίζονται άνθρωποι που θεωρούν ότι μόνοι αυτοί πορεύονται στην οδό της αληθείας...


-Ενδιαφέρουσες εκδοχές, αλλά...
-Που στηρίζεις, αγαπητή μας φίλη, την "πίστη" σου, πως υπάρχει κάποια "χαμένη, ενιαία και αδιαίρετη αλήθεια";
-Κατά προέκταση, πως μπορεί να αποφανθεί κανείς συγκριτικά, ότι η "χαμένη"(άρα και άγνωστη) αλήθεια "πόρρω απέχει απο τον χριστιανισμό"(προφανώς θα εννοείς την αλήθεια του, που, επίσης προφανώς, μάλλον γνωρίζεις);
- Τι σημαίνει χριστιανισμός, ως "ανθρωποδημιούργητο κατασκεύασμα" και πως θα μπορούσε να είναι "θεοδημιούργητο κατασκευάσμα"; Αλλά ακόμη πιο συγκεκριμένα, πως θα αντιλαμβανόσουν ένα ανάλογο "κατασκεύασμα" με τη συμβολή Θεού τε και Ανθρώπου, ήτοι ένα "θεανθρωποδημιούργητο κατασκεύασμα";
- Στην παρακάτω σου βέβαια παράγραφο καταλήγεις σε παραδοχές που βεβαιώνονται από την αδυσώπητη ιστορική αλήθεια, αλλά το "τέτοιο", μάλλον προϋποθέτει απαντήσεις στα προλεχθέντα ερωτήματα, ώστε να γίνει η αναφορά του σαφής, διάφανη και λιγότερο αφοριστική. Δε νομίζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Είναι πολύ πιθανό όλοι αυτοί οι ''Σωτήρες'' που αναφέρονται στο video οτι γεννήθηκαν σταυρώθηκαν και αναστήθηκαν να μην υπήρξαν ποτέ και απλά οι αρχαίοι αιγύπτιοι και άλλοι αρχαίοι να προβλεψαν την έλευση του ενός και μοναδικού Μεσσία δίνοντας του διάφορα ονόματα,και χαρακτηριστικά αλλά και ποιός μας λεει οτι ο Ώρος που ήταν ο Θεός ήλιος δεν ήρθε σε μορφή ανθρώπου στην γη με το όνομα Ιησούς?
Οι αρχαίοι αιγύπτιοι όπως και οι αρχαίοι έλληνες ίσως είχαν ικανότητες που δεν γνωρίζουμε καλά. Είναι πιθανόν να είχαν και μια ιδιαίτερη σχέση με τον Θεό και να είχαν προβλέψει πολλά.Ίσως με την βοήθεια αστρονομίας μπορούσαν να δουν πότε περίπου θα ερχόταν ο Μεσσίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
-Ενδιαφέρουσες εκδοχές, αλλά...
-Που στηρίζεις, αγαπητή μας φίλη, την "πίστη" σου, πως υπάρχει κάποια "χαμένη, ενιαία και αδιαίρετη αλήθεια";
-Κατά προέκταση, πως μπορεί να αποφανθεί κανείς συγκριτικά, ότι η "χαμένη"(άρα και άγνωστη) αλήθεια "πόρρω απέχει απο τον χριστιανισμό"(προφανώς θα εννοείς την αλήθεια του, που, επίσης προφανώς, μάλλον γνωρίζεις);
- Τι σημαίνει χριστιανισμός, ως "ανθρωποδημιούργητο κατασκεύασμα" και πως θα μπορούσε να είναι "θεοδημιούργητο κατασκευάσμα"; Αλλά ακόμη πιο συγκεκριμένα, πως θα αντιλαμβανόσουν ένα ανάλογο "κατασκεύασμα" με τη συμβολή Θεού τε και Ανθρώπου, ήτοι ένα "θεανθρωποδημιούργητο κατασκεύασμα";
- Στην παρακάτω σου βέβαια παράγραφο καταλήγεις σε παραδοχές που βεβαιώνονται από την αδυσώπητη ιστορική αλήθεια, αλλά το "τέτοιο", μάλλον προϋποθέτει απαντήσεις στα προλεχθέντα ερωτήματα, ώστε να γίνει η αναφορά του σαφής, διάφανη και λιγότερο αφοριστική. Δε νομίζεις;
Εγω θα σε ρωτησω φιλε μου εσυ που στηριζειs αυτη σου την αποψη,οτι δεν υπαρχει ενιαια αδιαιρετη αληθεια,γιατι για το αντιθετο υπαρχουν οχι μονο γραπτεs αναφορεs αλλα και η αδιαμφισβητητη παρουσια του λογου του Θεου στην γη,αλλα οχι μονο απο την μερια του χριστιανισμου αλλα και των προπατορων του ελληνισμου.Τι αλλεs αποδειξειs μπορει να θελειs.Αλλο να εθελοτυφλουμε λοιπον σε ολα αυτα,και αλλο να λεμε κατι για λογουs καθαρα εντυπωσιασμου γιατι απλα δεν υπαρχει κανενα στοιχειο που να συνηγορει αυτη σου την αποψη,εκτοs απο μια τυπικη και οχι ουσιαστικη σου αρνηση.

Οσο για την χαμενη αληθεια εχει αποκαλυφθει σε εκεινουs που την δεχτηκαν,για τον περισσοτερο κοσμο ομωs που υπεπεσε σε πλανη σαφοs και δεν εχει αποκαλυφθει και σαφεστατα ειναι χριστιανικη γιατι δεν μπορει να ειναι τιποτα αλλο,αυτο εξιπακουεται,και δεν το λεω επειδη πιστευω στον χριστιανισμο,αυτο το ξεκαθαριζω.

Ο Χριστιανισμοs δεν ειναι κατασκευασμα,δεν θελω να ακουω τετοια!!Πολλες θρησκειες απαιτουν από τον ανθρωπο να κανει ορισμενα πραγματα η να μην τα κανει,στον Χριστιανισμο αντιθετα, προκειται για σχεση με τον Θεο. Ο Χριστιανισμος ειναι πιστη οτι ο Χριστος πεθανε στο σταυρο για να πληρωσει το μισθο της αμαρτιας και οτι αναστηθηκε.Το δικο σου χρεος της αμαρτιας εχει πληρωθει και εσυ μπορεις να εχεις κοινωνια με τον Θεο. Εσυ μπορεις να εχεις τη νικη επι της αμαρτωλης φυσης σου και να βαδιζεις στην κοινωνια υπακουοντας το Θεο. Αυτο ειναι ο αληθινος Χριστιανισμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
ο Θεοs, τωρα, στον πρωτο και δευτερο κυκλο οπου ειναι ολοs ο υλικοs κοσμοs εχει δωθει εξουσια απο τον Παναγαθο στο κακο κατι που δεν εχει αυτο το δικαιωμα απο τον τριτο κυκλο και μετα.Το κακο ειναι κατι εντελωs ξενο προs την φυση του θεου και εχει την ικανοτητα να διαστρεβλωνει τα παντα...
Γιατί άραγε να δόθηκε εξουσία στο "κακό", ειδικά στους δικούς μας κύκλους; Είναι δυνατόν να λες ότι ο Θεός, τον οποίο αλλού περιγράφεις ως παντοδύναμο δημιουργό του παντός, "δεν έχει δικαίωμα" να κάνει το ίδιο πράγμα στους παραπάνω κύκλους; Δεν αποτελεί αντίφαση των ίδιων σου των αξιωμάτων, τα οποία έτσι αυτοαναιρούνται;

Περαιτέρω, για να έχει δοθεί από τον Θεό εξουσία στο "κακό", έστω στους δύο κατώτερους κύκλους της Ύπαρξης, προφανώς αυτό θα πρέπει να υπάρχει. Για να υπάρχει "κακό", πάει να πει πως κάποιος το δημιούργησε. Σύμφωνα με όσα γράφεις έως τώρα, αυτός ο κάποιος είναι ο Θεός, ο οποίος τα δημιούργησε όλα, αν και παρακάτω παρατήρησα μια παρέκκλιση από αυτό το αξίωμα, όμως θα τη σχολιάσω χωριστά. Πώς λοιπόν ο Θεός δημιούργησε κάτι που ήταν ξένο προς τη φύση του; Αυτό το θεωρώ ως μείζονα αντίφαση.

και επομενωs καταλαβουμε την μονη αληθεια του Θεου και το ψευδοs αυτου του κοσμου, αλλα ακομα και ετσι δεν ειναι σιγουρο οτι θα τον δεχθουμε γιατι ο πονοs που θα νιωσουμε στα ματια μαs μολιs τον αντικρισουμε θα ειναι τετοιοs που θα μαs κανει να ανατρεξουμε γρηγορα στην δηθεν ασφαλεια αυτου του κοσμου
Θέλεις να πεις ότι ο Θεός που ΕΙΝΑΙ Αλήθεια, δημιούργησε έναν κόσμο "ψευδή" και τοποθέτησε εντός του τον κατ' εικόνα και καθ' ομοίωσή του άνθρωπο, ζητώντας του να βρει μια Αλήθεια, την οποία, όπως επισημαίνεις, αδυνατεί να συλλάβει; Δεν είναι λίγο σαδιστικό αυτό, ιδιαίτερα από κάποιον "Πανάγαθο";

Τα μονα πνευματικα οντα που εχουν γνωση τηs εννοιαs του θεου ειναι αυτα που ανηκουν στον εκτο κυκλο και ειναι τα Χερουβιμ και τα Σεραφειμ και ειναι τα πιο κοντινα προs στον θεο οντα ουτε η απλοι Αγγελοι δεν εχουν πραγματικη γνωση τιs εννοιαs του Θεου.
Αν ακόμη και οι "κάτοικοι" του τρίτου, του τέταρτου ή πέμπτου ουρανού, όπου όπως μας είπες δεν έχει δυνατότητα να εισέλθει το "κακό" και το ψεύδος, αδυνατούν να συλλάβουν την έννοια του Θεού, πώς μπορεί ν' απαιτεί κάποιος να τη συλλάβουμε εμείς, αφού κατά τα λεγόμενά σου, ζούμε στους δύο κόσμους τους οποίους εξουσιάζει το κακό κι είναι ολότελα ψεύτικοι;

Τι ειναι λοιπον Θεοs να δωσουμε καποιο ορισμο [...] Στην Αγια Γραφη αναφερεται ωs ο δημιουργοs των "ΠΑΝΤΩΝ" μεσα σε ολα αυτα ειναι και ο χρονοs και o χωροs γιατι αν ζουσε μεσα στο χρονο και στο χωρο δεν θα ηταν η πρωτη αιτια των παντων αλλα αποτελεσμα τιs ιδιαs του τηs υπαρξειs.
Ο χώρος όμως κι ο χρόνος, αποτελούν κύρια κι αναπόσπαστα συστατικά των δύο πρώτων κόσμων που μας περιγράφεις, αυτών των κόσμων οι οποίοι είναι, όπως λες, ψευδείς. Συνεπώς ο χώρος και ο χρόνος είναι κι αυτοί ψευδείς και ο Θεός, αφού ΕΙΝΑΙ ο χώρος και ο χρόνος, είναι με τη σειρά του ψευδής. Τα επιχειρήματά σου καταλήγουν σε λογικά αδιέξοδα, συνεπώς κάτι δεν πάει καλά μ' αυτά.

Ο Θεοs δεν κατασκευασε τον κοσμο απο καποια αναγκη αλλα απο αιτια που ειναι η ιδια του η βουληση ηθελε και το εκανε ετσι απλα.
Ωστόσο, για να θέλει κάτι, θα πρέπει να υπάρχει αναπόφευκτα κάποια αιτία για να το θέλει, αφού μάλλον αποτελεί πλάνη να θεωρούμε ότι ενώ το θείον διαθέτει Λόγο, μπορεί να πράττει κάτι χωρίς κανέναν απολύτως λόγο. Αυτό πάλι θα προϋπόθετε ότι υπάρχει μια αιτία που προηγείται του θείου θελήματος, όμως αφού δεν μπορεί να υπάρχει αιτία που να προηγείται του Θεού, ο οποίος είναι η πρωταρχική αιτία, καταλήγουμε ότι ο Θεός είναι η αιτία του εαυτού του και αιτία της δημιουργίας του κόσμου ο Θεός, πράγμα που τελικώς αποτελεί ταυτολογία και δεν παράγει παρά μόνο ένα στρογγυλό μηδενικό. Είναι αδύνατον λοιπόν, όπως προκύπτει, να οριστεί ο Θεός με οποιοδήποτε τρόπο, αφού η απεικόνισή του με οποιοδήποτε σχήμα που ανήκει στον ψευδή μας κόσμο, τον καθιστά, όπως και αμέσως παραπάνω έδειξα, κι Εκείνον ψευδή. Κατά συνέπεια, θεωρώ μάλλον ατυχή την προσπάθειά σου να τον ορίσεις.

Η Ελευθερια του ειναι καταφαση και εκφραζεται με την τριαδικη του υποσταση,η ελευθερια του Πατροs με το ΝΑΙ προs τον Υιο και ο Υιοs NAI προs το πατερα σε αντιθεση με εμαs τουs κοινουs θνητουs που η ελευθερια μαs εκφραζεται με το ΟΧΙ επειδη η υπαρξη μαs ειναι δεδομενη πρεπει να εχουμε την δυνατοτητα να λεμε ΟΧΙ σε οτιδηποτε μαs δωθει απο εξω αλλα στον Θεο δεν ασκειται η ελευθερια ωs εκλογη αφου λογαριασμο δεν εχει να δωσει σε κανεναν αφου τα παντα απο εκεινον δινονται αλλα παντα θετικα και μονο ωs αγαπη.
Λυπάμαι ειλικρινά, όμως αδυνατώ να βρω το οποιοδήποτε νόημα σ' αυτά που γράφεις εδώ, όσο κι αν προσπαθώ. Τι είναι το ΝΑΙ του Πατέρα προς του Υιό και του Υιού προς τον Πατέρα και πού ξεχάσαμε το Άγιο Πνεύμα σ' όλα αυτά; Πώς είναι δυνατόν ο άνθρωπος να έχει την δυνατότητα να λέει "ΌΧΙ" και όχι ΝΑΙ; Μπορείς να διευκρινίσεις;

Επίσης, μας λες:
Στο επομενο μεροs θα πω γιατι πρεπει να υπαρχει εναs Θεοs και οχι περισσοτεροι.
Ωστόσο, παρακάτω διαβάζω:

Τα αχγη οι στεναχωριεs οι λυπεs ειναι καταστασειs ανυπαρκτεs και δεν υφιστανται γιατι ειναι εξω απο την κτιση του Τριαδικου Θεου.Θα μου πειs και αν δεν ειναι του Θεου τοτε ποιανου ειναι; Η απαντηση ειναι αυτη που ερχεται πρωτη αυθορμητα στο μυαλο σου ειναι του πολεμιου των ανθρωπων,του θεου του ψευδουs και τιs απατηs που εξεπεσε απο τον παραδειδισο οπωs και εμειs καποια στιγμη,και εχει την εξουσια να ελεγχει οταν του το επιτρεπουμε οχι μονο τιs ζωεs μαs αλλα και τιs αισθησειs μαs.
Εδώ λοιπόν, προσπαθείς εντέχνως να διαφύγεις από ένα απ' τα λογικά παράδοξα, τα οποία έχω επισημάνει παραπάνω, παραδεχόμενος την ύπαρξη ενός άλλου Θεού, ο οποίος είχε τη δυνατότητα να δημιουργήσει αυτά που ο "Ένας" (?) Θεός δεν μπορούσε να δημιουργήσει, καθότι είναι ξένα προς τη φύση του. Ο Θεός αυτός του σκότους, ήταν ένας άγγελος, εάν δεν απατώμαι, δηλαδή ένα δημιούργημα του Θεού, συνεπώς το "κακό" αποτελεί το δημιούργημα του δημιουργήματος, άρα ο ανώτατος δημιουργός του είναι και πάλι ο Θεός.

Ο ίδιος ο Θεός, κατά τα λεγόμενά σου, του έδωσε εξουσία στον κόσμο μας, επειδή Αυτός έτσι ήθελε, ενώ από την άλλη, υποτίθεται ότι εδώ εξέπεσε, πρόκειται δηλαδή για την εξορία του. Εάν πάλι δεχτούμε ότι δεν ήταν δημιούργημα του Θεού, τότε ξεφεύγουμε παντελώς από τη Μονοθεϊστική θεώρηση, αλλά καταλήγουμε σε Διαρχικές απόψεις, Γνωστικής προέλευσης, όπως ο Μανιχαϊσμός. Τελικά τι ακριβώς ισχύει, εάν ακολουθήσει κανείς τα λεγόμενά σου; Τούτος ο κόσμος κατασκευάστηκε ψευδής εξ αρχής, προκειμένου να χρησιμοποιηθεί ως φυλακή κι εξορία του Εωσφόρου, ή ήταν εξ αρχής κατασκευασμένος ψευδής, από τον Εωσφόρο, που δημιούργησε αυτό που ο Ένας αδυνατούσε, αν και Παντοδύναμος, να κατασκευάσει;

Θα ήθελα να πιστεύω, ότι οι αρχαίοι φιλόσοφοι, οι οποίοι κατά τα λεγόμενά σου, έχουν θέσει τις βάσεις των συλλογισμών που παραθέτεις, θα είχαν τον τρόπο να διευκρινίσουν τα λογικά παράδοξα στα οποία, όπως έδειξα καταλήγει αυτή η γραμμή σκέψης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
-Ενδιαφέρουσες εκδοχές, αλλά...
-Που στηρίζεις, αγαπητή μας φίλη, την "πίστη" σου, πως υπάρχει κάποια "χαμένη, ενιαία και αδιαίρετη αλήθεια";
-Κατά προέκταση, πως μπορεί να αποφανθεί κανείς συγκριτικά, ότι η "χαμένη"(άρα και άγνωστη) αλήθεια "πόρρω απέχει απο τον χριστιανισμό"(προφανώς θα εννοείς την αλήθεια του, που, επίσης προφανώς, μάλλον γνωρίζεις);
- Τι σημαίνει χριστιανισμός, ως "ανθρωποδημιούργητο κατασκεύασμα" και πως θα μπορούσε να είναι "θεοδημιούργητο κατασκευάσμα"; Αλλά ακόμη πιο συγκεκριμένα, πως θα αντιλαμβανόσουν ένα ανάλογο "κατασκεύασμα" με τη συμβολή Θεού τε και Ανθρώπου, ήτοι ένα "θεανθρωποδημιούργητο κατασκεύασμα";
- Στην παρακάτω σου βέβαια παράγραφο καταλήγεις σε παραδοχές που βεβαιώνονται από την αδυσώπητη ιστορική αλήθεια, αλλά το "τέτοιο", μάλλον προϋποθέτει απαντήσεις στα προλεχθέντα ερωτήματα, ώστε να γίνει η αναφορά του σαφής, διάφανη και λιγότερο αφοριστική. Δε νομίζεις;

Φίλτατε Νωεύ, η πίστη δεν στηρίζεται, υφίσταται. Δυστυχώς δεν έχω πολλά περισσότερα επιχειρήματα πέραν όσων έχουν ήδη παρατεθεί για να αποδείξω ότι υπάρχει κάποια ανώτερη δύναμη στο σύμπαν για την οποία υπάρχει μια ενιαία και μοναδική αλήθεια της μαρτυρίας της η οποία δεν είναι μόνο χαμένη για εμάς αλλά και προφανώς ασύλληπτη όσον αφορά στις αντιληπτικές μας ικανότητες.

Μπορώ μόνο να πιστεύω ότι καθώς διδασκαλίες και μέρη της πανανθρώπινης αλήθειας της αγάπης και της σοφίας υπάρχουν σε όλες τις μεγάλες θρησκείες και έχουν διδαχθεί από τους Έλληνες φιλοσόφους, το Βούδα, (ή μάλλον τον δάσκαλο Σιντάρτα Γκαουτάμα για να είμαστε ακριβείς) και άλλους, ότι καθώς γνώσεις που τώρα επανανακαλύπτουμε αποδεικνύεται ότι ήταν κτήμα αρχαίων πολιτισμών, αυτό σημαίνει ότι ίσως να μην είμαστε η κορωνίς της ανθρώπινης εξέλιξης αλλά ένα μόνο σημείο σε αέναους εξελικτικούς κύκλους... και ότι κάποια στιγμή θα φτάσουμε στο σημείο να κατανοήσουμε τα διδάγματα που επιμελώς κρύβονται μέσα σε μύθους, θρησκευτικές διδασκαλίες και άλλα.

(Άλλωστε περισσότερα λογικά επιχειρήματα βρίσκω για την θρησκεία ως ανθρώπινη επινόηση σε καιρούς σκοτεινούς όπου το άγνωστο κυριαρχούσε και οι άνθρωποι έβρισκαν περισσότερα στοιχεία μεταφυσικού στο φυσικό λόγω των περιορισμένων γνώσεων τους…)

Τον χριστιανισμό τον αντιμετωπίζω (και ζητώ συγνώμη εάν θίγω τις πεποιθήσεις κάποιου) ως μια ακόμα διδασκαλία της αλήθειας της μοναδικής ά-χωρης και ά-χρονης θεότητας που ένας σημαντικός δάσκαλος ( ο Ιησούς μεταξύ άλλων πολλών στην ανθρώπινη ιστορία) ενσαρκώθηκε στη δεδομένη περιοχή για να τη διδάξει. Τίποτα λιγότερο και τίποτα περισσότερο.
Στη συνέχεια και καθώς η διάδοση της στηρίχθηκε στο τι είχαν καταλάβει οι ακόλουθοι του Ιησού από την προφορική διδασκαλία του στο ιουδαϊκό κοινωνικοπολιτικό περιβάλλον (μην ξεχνάμε) και στο πώς κατεγράφησαν τα όσα ειπώθηκαν και έγιναν κατά τη ζωή και διδασκαλία του ξεκίνησε η παραποίηση και η απόκρυψη. Ενδεχομένως αθέλητη στην αρχή, οπωσδήποτε συνειδητή και οργανωμένη στη συνέχεια.
... και μετά, ένας ουδόλως χριστιανός τω πνεύματι Αυτοκράτορας Κωνσταντίνος αντιλήφθηκε πολιτικά σκεπτόμενος ότι η νέα θρησκεία θα μπορούσε να λειτουργήσει ως συνεκτικός ιστός σε μια εθνολογικά και γεωγραφικά κατακερματισμένη και συνεπώς ευάλωτη αυτοκρατορία και αποφάσισε να την ενισχύσει εκμεταλλευόμενος το ζήλο των «νεοφωτίστων» που είδαν να δικαιώνονται μετά από αιώνες διώξεων.

Η συνέχεια είναι γνωστή: Τα θύματα έγιναν θύτες, οι διωκώμενοι έγιναν απηνείς διώκτες, τα λεχθέντα ή γραφέντα που δεν ήταν σύμφωνα με τις κρατούσες απόψεις εξαφανίστηκαν από προσώπου γης και οι κηρύττοντες τη φιλανθρωπία και την αγάπη προς τον πλησίον μετατράπηκαν σε αυτό που ανέλυσε με εξαιρετική διεισδυτικότητα ο Max Weber στην Προτεσταντική ηθική και το πνεύμα του καπιταλισμού.

Φοβάμαι ότι κάπου εκεί απαντάται και το τρίτο ερώτημα σου όσον αφορά στην προσωπική μου πεποίθηση. Οι αλήθειες που δίδαξε ο Ιησούς, στη βάση τους είναι αλήθειες πανανθρώπινες που έχουν ειπωθεί και πριν τον Ιησού και ενδεχομένως και μετά από αυτόν από ανθρώπους που θέλησαν να μιλήσουν γι αυτές, μέχρι εκεί όμως. Ο χριστιανισμός ως θρησκεία για μένα είναι αποκλειστικά ανθρώπινο δημιούργημα.Το υπόλοιπο μετά τον Ιησού κατασκευάστηκε με ανθρώπινα μέτρα και ανθρώπινες σκοπιμότητες. Δυστυχώς κάτι ανάλογο μπορεί να ειπωθεί για όλες τις θρησκείες που δομήθηκαν με βάση ανθρώπινα μέτρα (με ιεραρχία, ιερατείο και συνεργασία / διαπλοκή με την κοσμική εξουσία).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Φωτης:
Τα αγχη οι στεναχωριεs οι λυπεs ειναι καταστασειs ανυπαρκτεs και δεν υφιστανται γιατι ειναι εξω απο την κτιση του Τριαδικου Θεου.

Ζόριστηκα να θυμηθώ πότε διάβασα κάτι πιο ρηχό και μονοδιάστατο..ίσως και η μια διάσταση να'ναι ευφημισμός!

Η ύπαρξη είναι σαν τον ιστό της αράχνης, φίλτατε.
Αγγίζεις κάπου τον ιστό και δονείται ολόκληρος.
Το άγγιγμα εντοπίζεται κάπου, αλλά δονείται το σύνολο.
Αυτή είναι η σημασία της συνεπίδρασης/αλληλεπίδρασης μεταξύ ανθρώπων και θα έπρεπε να είναι και μεταξύ θεού κι ανθρώπων.

Σε οτιδήποτε κάνεις ή αισθάνεσαι δεν είσαι μόνο εσύ αναμειγμένος.
Είναι αναμειγμένο το σύνολο και αν δεχτούμε την ύπαρξη Θεού, κι ο Θεός.
Η ευθύνη σου (του) είναι μεγάλη.

Δεν είναι μόνο ότι θα πρέπει να τελειώσεις με το δικό σου κάρμα (πες το πορεία γεγονότων αν δεν εισαι καρμικός).
ΟΛΟΚΛΗΡΗ η ιστορία του κόσμου είναι η βιογραφία σου.

Το ότι αρνητικά φορτισμένα αισθήματα θεωρείς πως δεν υφίστανται στη τριαδική σου θεώρηση του θείου ,
μου μοιάζει σαν απόπειρα να φτιάξεις μαγιονέζα
και πάνω στην παρασκευή σου κόβει το αυγό και τη πετάς
αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα.

Πάντα θα υπάρχει μια κραφτ στο ψυγείο. Ε?


Αρχική Δημοσίευση από Φωτης:
Θα μου πειs και αν δεν ειναι του Θεου τοτε ποιανου ειναι; Η απαντηση ειναι αυτη που ερχεται πρωτη αυθορμητα στο μυαλο σου ειναι του πολεμιου των ανθρωπων,του θεου του ψευδουs και τιs απατηs που εξεπεσε απο τον παραδειδισο οπωs και εμειs καποια στιγμη,και εχει την εξουσια να ελεγχει οταν του το επιτρεπουμε οχι μονο τιs ζωεs μαs αλλα και τιs αισθησειs μαs.

Επί 20 αιώνες οι χριστιανοί θεολόγοι δεν βρίσκουν ησυχία με το διάβολο.

Πώς εξηγείται ο διάβολος, αχ αχ, ανησυχώ γιατί αν υπάρχει ο διάβολος, τότε θα πρέπει να τον έχει δημιουργήσει ο Θεός, αλλιώς πώς υπάρχει;

Αν υπάρχει, πρέπει να του το επιτρέπει ο Θεός.
Αλλιώς σημαίνει πως δεν μπορεί να τον εξοντώσει.
Και τότε ο Θεός είναι ανίκανος, τότε δεν μπορείς να τον λες παντοδύναμο.

Αν πάλι ο Θεός δημιούργησε το διάβολο μη ξέροντας ότι επρόκειτο να είναι ο διάβολος,
τότε δεν είναι παντογνώστης.
Δημιούργησε το διάβολο, μη ξέροντας ότι ο Αδάμ θα φάει τον καρπό του απαγορευμένου δέντρου!

Αν ο διάβολος υπάρχει, τότε ο Θεός δεν μπορεί να είναι πανταχού παρών, γιατί τότε ποιός είναι παρών στο διάβολο;
Εκείνος δεν είναι πανταχού παρών-στην καρδιά του διαβόλου τουλάχιστον δεν είναι παρών.
Αν είναι, τότε γιατί κατηγορούμε το φτωχό διάβολο;

Όλα τα παραπάνω ήταν μια προσφορά της ΑΦΟΙ ΣΥΝΟΜΩΣΙΑ Ε.Π.Ε.

Επίσης για το θέμα του πειρασμού,
έβγαλε η γλώσσα μου μαλλιά να το λέω:

Ο ΠΕΙΡΑΣΜΟΣ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΟ.

Ο ΘΕΟΣ απαγόρεψε στον Αδάμ να φάει, για να τον δοκιμάσει.
Αυτός είναι ο πρώτος πειρασμός, γιατί όταν λες "μην το κάνεις αυτό", μπαίνει ο πειρασμός.

Ο διάβολος (που ο Θεός δεν τον μισεί αλλά τον χρησιμοποιεί) έρχεται αργότερα.

Ο πρώτος πειρασμός είναι από τον ίδιο τον Θεό.

Έτσι κι αλλιώς, στον κήπο της Εδέμ υπήρχαν εκατομμύρια δέντρα κι αν ο Αδάμ αφηνόταν μόνος του είναι σχεδόν απίθανο ότι θα έβρισκε το Δέντρο της Γνώσης.
Σχεδόν απίθανο, αδύνατο!

Ακόμη και σήμερα δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε όλα τα δέντρα πάνω στη γη. Πολλά δέντρα μας είναι ακόμα άγνωστα, αταξινόμητα.
Πολλά είδη μένουν ακόμα να ανακαλυφθούν ή δε θα ανακαλυφθούν και ποτέ..

Και μπροστά στον κήπο της Εδέμ, στον κήπο του Θεού, η γη δεν είναι τίποτα. Άπειρα δέντρα. Άπειρα των απείρων.
Μόνοι τους ο Αδάμ και η Εύα ποτέ δεν θα το έβρισκαν, αλλά όόόόόόόόχι ο σπλαχνικός Πατέρας και πανάγαθος Θεός τους προτίμησε και τους έβαλε σε πειρασμό.

Σε αυτό επιμένω: Ο ΠΕΙΡΑΣΜΟΣ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΟ.
Ο διάβολος δεν είναι παρά ο άλλος παίκτης του παιχνιδιού.
Τους έβαλε σε πειρασμό λέγοντας "μη φάτε" (έχει γλάρο, πιάτο της ημέρας!) κι αμέσως γνώρισαν το δέντρο.

Και ύστερα μπηκε μέσα τους η επιθυμία.
Γιατί ο Θεός απαγορεύει; (τρώει τρώει το σκουληκάκι)
Κάποιος λόγος θα υπάρχει. (δεδομένο: Αδάμ+Εύα = όχι καθυστερημένοι αλλά σκεπτόμενοι)
Ο καρπός δεν είναι απαγορευμένος για το Θεό.
Αυτός μπορεί να τρώει απ'αυτόν.
Η απαγόρευση ισχύει μόνο για τους ανθρώπους.
Το μυαλό έχει αρχίσει να λειτουργεί, το παιχνίδι αρχίζει!

Τότε σκάει μύτη κι ο βελζεβούλης, το ΑΛΛΟ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΣΥΝΟΜΩΣΙΑΣ ΕΠΕ,
και λέει "δοκίμασε τον καρπό για να γίνεις κι εσύ Θεός"!
Και είναι η βαθύτερη επιθυμία του ανθρώπου να γίνει θεός.

Κι εγώ θα τον έτρωγα, μπαιδεγουέι... (χωρίς τη συνδρομή του φιδέμπορα)

Κι επίσης το να βρίσκεσαι έξω απο το παράδεισο αναζητώντας τη ...ΓΝΩΣΗ,
αυτό κάτι πρέπει να δείχνει για τον Θεούλη...


(σας δίνω ελευθερίες αλλά μέχρι ενός ορίου? ναι στα αχλάδια, ναι στα μανταρίνια, αλλά άμα φας μήλο, την πο%&*τσισες??)
τι εφαρμογή έχει αυτό στο σήμερα?

Τι μπορούμε και τι δε μπορούμε να κάνουμε?

Στις 10 εντολές δεν προνόησαν οι διαβιβαστές των θεικών επιταγών να αναφέρουν κάτι για ζητήματα βιοηθικής.
Ας πούμε ο Ελύτης είπε, για τη πρόδο της όποιας επιστήμης, να τρώμε την ελιά μαζί με το κουκούτσι.

Αλλά θα αφήσουμε την ηθική επάνω στις πλάτες των ποιητών ή του καλού θεούλη, που είναι και ποιητής των όλων μιας και ο Ελύτης είναι μονάχα μερικών (άσε που ο κάτοικος του Τολέδο ξέρει μόνο απο Μπιέδμα και Νερούδα)?


Συμπεραίνω (χωρίς ασφαλειστικές δικλείδες, πρόκειται για δικό μου συμπερασμό, μη τσινίσεις) ότι είσαι αναγκασμένος να δημιουργήσεις ένα διάβολο εναντίον του Θεού, γιατί πως αλλιώς θα βολέψεις όλα τα αρνητικά;
Είσαι αναγκασμένος να δημιουργήσεις κάποιον για να του φορτώσεις όλα τα αρνητικά.
Μα τότε ο Θεός σου γίνεται ψεύτικος κι ο διάβολός σου το ίδιο, γιατί αρνητικά και θετικά υπάρχουν μαζί, δεν είναι χωριστά.
Αλλά εσύ βάζεις ό,τι σου αρέσει από την πλευρά του Θεού κι ό,τι δεν σου αρέσει από την πλευρά του διαβόλου.

Στο λεώ: Ο ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ.
ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΙΣ.
Ο Θεός δε διαιρείται. Είναι αδιαίρετος και δεν είναι πρόσωπο.
Και δεν είναι καθόλου αληθοφανές βάσει της θεωρίας σου να προκύπτουν όλα τα καλα εκ Θεού αλλά για τα κακά νίπτουμε τας χείρας μας.




@ Φώτη,

Μη βλέπεις το Θεό μέσα από το πρίσμα των χριστιανικών σου ιδεών (ούτε των ιουδαϊκών ούτε των ινδουιστικών).
Ξέχασε τις.
Αυτό είναι προσκόλληση στην περιφέρεια, στο γνωστό (και ανούσιο).
Προσκολλάσαι σε ό,τι έχεις διδαχτεί, αλλά ο Θεός δεν διδάσκεται, κανείς δεν μπορεί να τον διδάξει σε κανέναν!
Οτιδήποτε ξέρεις για το Θεό είναι λαθεμένο.
Και λέω "οτιδήποτε" απεριόριστα.
Ό,τι ξέρεις είναι λάθος γιατί έφτασε ως εσένα απο διδασκαλίες.
Κάποιος σου δίδαξε μιαν ιδέα, μια θεωρία μα ο Θεός δεν ειναι ιδέα, δεν είναι θεωρία ο Θεός, δεν είναι θεωρητική σύλληψη. Τίποτα απ'όλα αυτά.
Είναι κάτι τελείως διαφορετικό!

Ξέχνα όλες τις ιδέες, γιατί μόνο τότε θα είσαι έτοιμος να κάνεις ένα μικρό βήμα για τα πόδια σου αλλά ένα μεγάλο βήμα για την καρδιά σου...

Βάδισε προς το Θεό γυμνός, χωρίς ιδεολογίες να σε καλύπτουν.
Άδειος βάδισε προς αυτόν, χωρίς ιδέες γι'αυτόν μέσα στο νου σου.
Άδειος, γιατί μόνον έτσι θα τον φτάσεις, γιατί γίνεσαι η πόρτα που εκείνος θα διαβεί.
Μόνο δεκτικότητα χρειάζεται, όχι ιδέες, όχι φιλοσοφίες, όχι δόγματα και ασυνάρτητους ορισμούς με την επικουρία αποδείξεων που αποδεικνύουν "ζιλτς" !

Το κοράνι λέει: ο Θεός είναι φως.
Οι Ουπανισάδες λένε: ο Θεός είναι φως.
Η Βίβλος λέει: Ο Θεός είναι φως.
Μόνο μια μικρή σχολή έχει υπάρξει ως σήμερα που λέει το αντίθετο, μια μικρή ιουδαική αίρεση, γνωστοί σαν Εσσαίοι: ο Θεός είναι σκοτάδι, νύχτα (γιατί τότε από που εκπορεύεται η νύχτα?).
Κι αυτοί όμως δεν είπαν ποτέ ότι ο Θεός είναι φως.
Κινούνται στο άλλο άκρο, ήταν ωστόσο ωραίοι άνθρωποι :)

Όλοι τους είναι βαθειά νυχτωμένοι κι όμως τσάμπα καίει η λάμπα τσάμπα τους θυμάμαι...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Παιδια σαs ευχαριστω ιδιαιτερα για τα ερωτηματα σαs που μου εχετε θεσει ανεξαρτητα στο οτι διαφωνουμε στα περισσοτερα αλλα αυτο δεν εχει καμμια απολυτοs σημασια.Θα μπορουσα να συναναστραφω μεσο του διαδικτιου για αυτο το ζητημα με ατομα που εχουν τιs ιδιεs αποψειs με εμενα αλλα αυτο θα ηταν το ευκολο για αυτο διαλεξα να το κανω με το δυσκολο τροπο.Και εδω υπαρχει το καταλληλο εδαφοs για αυτη μου την επιλογη.Θελω ακομα να πω οτι δεν ειμαι τοσο αριστοs γνωστηs και χειριστηs τιs Ελληνικηs γλωσσαs οπωs οι περισσοτεροι σαs και ζητω προκαταβολικα την επιεικεια σαs και την ταπεινη μου συγννωμη.Επειδη ειναι πολλα τα ερωτηματα σαs θα προσπαθησω να απαντησω σε ολα,ακομα και σημερα σε καποια απο αυτα αν προλαβω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Creat haus απευθηνομαι σε εσενα για καποια ερωτηματα σου.
Οι επτα ουρανοι στουs οποιουs αναφερομαι ειναι τα επτα επιπεδα αυτογνωσιαs και ειναι συγκροτημενοι με την αιωνια ταξη και με την διαφορετικη τροχια τουs συμπληρωνουν την αιωνιοτητα καθωs και ολα που ειναι γεματα απο θεικο ακτιστο φωs,το οποιο φωs αποτελειται απο την ειρηνικη συνυπαρξη των αντιθετων.Ολο το συμπαν αποτελειται απο συνυπαρχοντα αντιθετα.Οι σοφοι τηs Ανατοληs το ονομαζουν Γιν και Γιανκ το "Ον" το οποιο ειναι συμπαγεs και καλυπτει το κενο και το "μη Ον" το οποιο ειναι το υπαρχον κενο αναμεσα στα σωματιδια.

Οταν ο ανθρωποs εξεπεσε απο την προτερη κατασταση του οχι επειδη η Ευα εφαγε το μηλο αλλα επειδη θελησε να δει τι υπαρχει εξω απο την κτιση τηs δημιουργιαs του θεου το συνολο των αντιθετων του συμπαντοs διαταραχθηκε και αντι να βρισκονται σε αρμονικη συνυπαρξη βρισκονται απο τοτε σε διαμαχη δηλαδη αντι να συνεργαζονται κανονικα και να προσπαθουν διαρκωs να προσεγγιζουν το θειο και οσο πλησιαζουν να πληρουνται ευτυχιαs τωρα προσπαθουν να επιβληθη το ενα το αλλο μεσα απο μια αδυσωπητη διαμαχη και ετσι προεκυψε το "βιαιο συμπαν".Τοτε ηταν που ο διαβολοs επενεβει αφου αυτη η διαταραξη του συμπαντοs ηταν εξω απο το θελημα του θεου και ζητησε να εχει και αυτοs την εξουσια του και φυσικα συμφωνα με το δικαιο του συμπαντοs την πηρε.Τα μονα αντιθετα των οποιων η αρμονια δεν διαταραχθηκε ειναι τα αντιθετα του βασικου μη διασπασομενου σωματιδιου που αποτελει την τελευταια αμυνα τηs υπαρξειs συμπαντοs.Aυτο το σωματιδιο ψαχνουν στο CERN.

Καθε μια απο τιs επτα συμπατικεs σφαιρεs η αλλιωs απο τα επτα επιπεδα τηs αυτογνωσιαs εχει τιs δικεs του συχνοτητεs.Ο ευρισκομενοs στον 7ο τιs αντιλαμβανεται ολεs.O ευρισκομενοs του 6ο δεν αντιλαμβανεται του 7ο,του 5ο δεν αντιλαμβανεται του 6ο και του 7ο και ο 1o που ειναι ο ανθρωποs (καποτε ημασταν στον 5ο απο εκει εκπεσαμε) δεν αντιλαμβανεται καμμια απο τιs υπολοιπεs.Με δυο λογια εμειs αντιλαμβανομαστε οτιδηποτε καταλαμβανει συγκεκριμενο χωρο και υφισταται για ενα ορισμενο χρονικο διαστημα,αρα καταλαμβανει μεροs του χρονου στον συγκεκριμενο χωρο.Και δεν μπορουμε να σκεφτουμε να υφησταται οτιδηποτε χωριs να καταλαμβανει συγκεκριμενο χωρο σε συγκεκριμενο χρονο.Αναρωτηθητε αν μπορουν δυο πλοια να παρκαρουν στον ιδιο μωλο.Η απαντηση ειναι ναι αλλα οχι στον ιδιο χρονο.Αντιλαμβανομαστε δηλαδη τεσσεριs διαστασειs και τιποτα παραπανω.Αυτα εν ολιγοιs πολυ περιληπτικα αλλα ειμαι ψοφιοs απο την δουλεια. Καποια στιγμη θα συνεχισω με τα υπολοιπα ερωτηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top