Ποια ήταν η τελευταία ταινία που παρακολουθήσατε;

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Είδα το Rear window του Alfred Hitchcock.

Τέλειο.-


Ο πρώτος ενδοιασμός όσων ακούν για παλιές ταινίες είναι ότι "αχ, είναι παλιά".
Ειδικά οι λάτρεις των blockbusters, Saw, ή απλά των σύγχρονων ταινιών, φοβούνται να δουν μία ταινία του '50. Και έχει τύχει και σε μένα πολλές φορές, για κάποιες παλιές ταινίες, όσο κι αν άλλαξαν τα δεδομένα και ξεκίνησαν μία νέα εποχή, καταλήγεις να λες "ναι, καλή ήταν... γι' αυτό που ήταν τότε".
Ε, λοιπόν, με τον Hitchcock δε μου έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο. Κι αν τύχει, τότε σίγουρα δε θα είναι στο Rear Window.
Η ταινία είναι ένα ενδιαφέρον thriller, που κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον του θεατή (και του ιχλίμπεντιχ που περίμενε ότι θα βαριόταν), κορυφώνεται με μία γνήσια, αγνή αγωνία χωρίς εφέ και σάλτσες και γενικά δεν υποτιμά το θεατή εξηγώντας τα αυτονόητα ή κάνοντας περιττά κόλπα και ακροβατικά.
Βέβαια, από τα πιο ενδιαφέροντα και απρόσμενα ατού της είναι οι έξυπνοι διάλογοι και -ω, ναι- το χιούμορ της. Μία μίξη 50'ς αγνότητας, του βρετανικού χιούμορ του Hitchcock και καλές ατάκες, σε κερδίζουν. Επίσης αξίζει η ομορφιά της Grace Kelly, αλλά και τα φορέματά της!! Και ο James Stewart δικαιώνει τη θέση του ως πρωταγωνιστή τόσων ταινιών του Hitchcock.

Η υπόθεση αφορά ένα φωτογράφο, που λόγω του σπασμένου του ποδιού είναι ακινητοποιημένος στο διαμέρισμά του και περνάει την ώρα του χαζεύοντας τους γείτονές του από το παράθυρο, με θέα στον ακάλυπτο. Ξαφνικά η βαρετή ζωή του και η άτονη σχέση του με τη φίλη του αποκτά νέα ενδιαφέρον, όταν κάποιος από τους γείτονες κάνει ύποπτες κινήσεις...

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Είδα την "μούμια" !!!:eek:
corpse, σου μιλάω για το θαύμα του κινηματογράφου! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Είδα την "μούμια" !!!:eek:
corpse, σου μιλάω για το θαύμα του κινηματογράφου! ;)
Την ειδες;:clapup:
Αυτη η "μουμια" ειναι που θα τσιμπισει το οσκαρακι σε λιγο καιρο.
Οχι τιποτε αλλο, αλλα επειδη ειναι και γαμω τους τυπαδες.
Η original ταινια "μουμια" θα σ' αρεσει περισσοτερο. Ειμαι σιγουρος.

ΥΓ. Ααα και ο Aranofski ειναι μεγαλη σκηνοθεταρα.

...Αν εσενα σου αρεσε και τη θεωρεις και το θαυμα του κινηματογραφου...
Κομματι απο προηγουμενο μυνημα μου:
...Το μονο σιγουρο ειναι οτι το wrestler δεν ειναι και καμια συναρπαστικη ταινια και απο θεμα ενδιαφεροντος ερχεται μακραν πολυ πισω απο παρα πολλες ταινιες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Είδα την "μούμια" !!!:eek:
corpse, σου μιλάω για το θαύμα του κινηματογράφου! ;)

Την ειδες;:clapup:
Αυτη η "μουμια" ειναι που θα τσιμπισει το οσκαρακι σε λιγο καιρο.
Οχι τιποτε αλλο, αλλα επειδη ειναι και γαμω τους τυπαδες.
Η original ταινια "μουμια" θα σ' αρεσει περισσοτερο. Ειμαι σιγουρος.

ΥΓ. Ααα και ο Aranofski ειναι μεγαλη σκηνοθεταρα.

Για ποια "μούμια" μιλάμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Για ποια "μούμια" μιλάμε;
Δυο μουμιες υπαρχουν στη συγχρονη ιστορια του κινηματογραφου. Ειναι η ταινια "μουμια" που εχει δειξει ουκ ολιγες φορες το σταρ (μια κακογουστη κωμοδιοπεριπετειουλα του κ..λου που εχει βγαλει και σικουελ μαλιστα) και η "μουμια" που ακουει στο ονομα Mickey Rourke (εχεις δει το Rumple fish του Copolla; ) ο οποιος πρωταγωνιστει στο φετινο "the westler" (να πας να το δεις, παιζει αυτο το καιρο) και που οντως μοιαζει σαν μουμια ο τυπος μην σου πω ειναι και ποιο τρομακτικος (δεν κανω πλακα, ειναι οντως πολυ χαλια).

ΥΓ. Το "the mummy" ειχα παει να το δω με την παρεα μου cinema οταν ημουν πιτσιρικας. Χα χα, μεγαλωσα και εμαθα... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
η "μουμια" που ακουει στο ονομα Mickey Rourke (εχεις δει το Rumple fish του Copolla; ) ο οποιος πρωταγωνιστει στο φετινο "the westler" (να πας να το δεις, παιζει αυτο το καιρο) και που οντως μοιαζει σαν μουμια ο τυπος μην σου πω ειναι και ποιο τρομακτικος (δεν κανω πλακα, ειναι οντως πολυ χαλια).
Ναι σίγουρα δε θα παραλείψω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Για ποια "μούμια" μιλάμε;
Για την αυτοκρατορική....!
Κι επειδή, μούμιας χαρακτήρ εκ λόγου γνωρίζεται, σου επαναλαμβάνω την ατάκα (της) που ξύπνησε τον πήλινο στρατό των καταπιεσμένων νεκρών ..!
Είπε λοιπόν η μούμια και τρίξαν οι ραφές των κρανίων των απανταχού κινέζων (νεκρών και ζωντανών)
"θα διαλύσω κάθε ιδέα ελευθερίας" :clapup:

ΥΓ τι αιγυπτιακές μούμιες και πράσινα άλογα....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jesse_james

Δραστήριο μέλος

Ο jesse_james αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 464 μηνύματα.
'

Μόλις τελείωσε το "changeling" και..


..Η ιστορία εκτυλίσσεται στην δεκαετία του 1920, όπου η πρωταγωνίστρια
εργάζεται για τις τηλεφωνικές υπηρεσίες του Λος Άντζελες σαν προϊσταμένη.

Ο άντρας της, την άφησε λίγο πριν γεννηθεί ο μονάκριβος γιος της.

Μία μέρα σαν όλες τις άλλες και ενώ είχε κανονίσει με τον γιο της για έξοδο,
της τηλεφωνάνε από την υπηρεσία και την καλούνε για εργασία, λόγω
μη προσέλευσης μιας συναδέλφου της.

Γυρνώντας από την εργασία, ο Γουόλτερ έλειπε από το σπίτι,
ενώ είχε πια σκοτεινιάση.

Και ο Γουόλτερ ποτέ δεν έμενε έξω όταν έπεφτε ο ήλιος.......

Δείτε το.

Δείτε το, γιατί.


- η Αντζελίνα παίζει, όπως δεν την έχετε ξαναδεί, ούτε φανταστεί.

- γιατί το σενάριο είναι γροθιά στο στομάχι..... *

- γιατί η πλοκή θα σας κρατήσει το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος

- γιατί έχει καταπληκτική φωτογραφία

- γιατί έχει από τις ωραιότερες μουσικές επενδύσεις που έχω ακούσει σε ταινία

- γιατί η σκηνοθεσία θα σας "βάλει μέσα", σαν να είναι το δικό σας παιδί που.......

- γιατί ο Κλίντ Ίστουγντ γράφει ιστορία, έτυχε και είδα και το Gran Torino, ο άνθρωπος
έχει οίστρο!!!


* .....Και αληθινό!!!!...........


..... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Πολυ καλη "Η ανταλλαγη", οπως καθε ταινια του Clint Eastwood, με δυνατο στορυ, αλλα η ερμηνεια της Jolie αρκειται μοναχα σ' ενα δειαρκες και σπαστικο μυξοκλαμα. Αν φερεις λιγο την ταινια στο μυαλο σου θα καταλαβεις τι σου λεω. Νομιζω οτι η ερμηνεια της δεν ειναι καθολου σπουδαια. Μ'αρεσει να απολαμβανω ερμηνειες οι οποιες βγαζουν κατι το επιβλητικο μεσα απ'τη διαθεση τους να γινουν ενα με τον ρολο τους, χωρις ανουσιες και αγαρμπες υπερβολες.
Το στορυ οντως ειναι γροθια στο στομαχι αλλα εχει μεγαλη διαδρομη και ισως καπου χανεται το βασικο θεμα της ταινιας.

ΥΓ. Ο Clint Eastwood ειναι 79 χρονων και ειναι ενα απ΄τα ινδαλματα μου. Εγω απ'την αλλη ειμαι 22 και μερικες φορες νοιωθω πολυ κουρασμενος για να ξεκινησω να κανω το οτιδηποτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metallou19

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Blood Guzzler In Wonderland αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τεχνικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Hellboy: Ο ήρωας της κολάσεως (Hellboy) 2004:

του Guillermo del Toro είναι βασισμένο στο ομώνυμο comic του Mike Minola. Εξαιρετικά προσεγμένη παραγωγή, με πολύ καλά εφέ, σκηνές δράσης και υποβλητική μουσική ατμόσφαιρα. Tον κεντρικό χαρακτήρα να είναι πιστός στο Hellboy του comic.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jesse_james

Δραστήριο μέλος

Ο jesse_james αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 464 μηνύματα.
'

rascal_gd

Η άποψή σου είναι σεβαστή αλλά μη αποδεκτή - από εμένα τουλάχιστον -

Εμμένω στις αρχικές μου απόψεις.

Η Αντζελίνα για όσκαρ α' ρόλου.

Ο Κλίντ για όσκαρ σκηνοθεσίας.

Η ταινία για όσκαρ σεναρίου, φωτογραφίας, μουσικής επένδυσης.



:)



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Το ''The Queen'' και μου άρεσε. Περιγράφεται το πώς βιώσε το βρετανικό παλάτι την περίοδο του θανάτου της Diana. Η βασίλισσα Elizabeth βλέπει τα ήθη που θεωρούσε δεδομένα να διαλύονται και τους χειρισμούς που κάνει να αποδοκιμάζονται πλήρως από τους πολίτες. Η εμπλοκή του νέου πρωθυπουργού Tony Blair είναι καταλυτική .

Καλές ερμηνείες, κυρίως η Helen Mirren, ενδιαφέρουσα ψυχογραφία και γοητευτική βρετανική ατμόσφαιρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Είδα κι εγώ μόλις το Changeling.
Μου άρεσε. Πολύ. Μου αρέσει γενικά η προσέγγιση του Eastwood, αλλα μου άρεσε πολύ και η Jolie. Διάβασα παρακάτω ότι κάποιος τη βρήκε πολύ διακριτική. E, λοιπόν, εμενα αυτό με συγκίνησε. Η φωνή της έβγαζε έναν απίστευτο καημό, σπάραζε. Αλλα η παρουσία της ήταν διακριτική, εύθραυστη, τραγική. Και τελικά κατάφερε να περάσει το δράμα της μητέρας που χάνει το παιδί της, χωρίς όμως να μας κουράσει με περιττό δράμα και, κυρίως, χωρίς να επισκιάσει την αστυνομική υπόθεση, που ήταν και ο πυρήνας του έργου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Bikur Ha-Tizmoret, ή αλλιώς The Band's Visit.

Τι καλό!!!
Πολύ ήρεμη ταινία, με μεγάλες σιωπές, αλλά μη φανταστείτε το παραμικρό για Αγγελόπουλο.
Έχει έναν διακριτικό σαρκασμό, μία καρικατουρίστικη διάθεση και μία απλότητα. Θέλεις να αγκαλιάσεις κάποιους από τους πρωταγωνιστές, θέλεις να χαμογελάσεις πλατιά, κι όμως όλα είναι... απλά.

Συμπαθέστατη παρέα. :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metallou19

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Blood Guzzler In Wonderland αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τεχνικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.



Ο γεννημένος στις φλόγες της Κόλασης δαίμονας Hellboy και η ομάδα του καλούνται να σώσουν τη Γη από την ανταρσία. Πολυ καλύτερο απο το
Hellboy: Ο ήρωας της κολάσεως (Hellboy) 2004 με πανέμορφα σκηνικά, μεγάλης έμπευσης πλάσματα του φανταστικού και με περισσότερη δράση.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ο δρόμος της επανάστασης (Revolutionary Road)..: Χρρρρρ πσσσσσςςς.. η πρωτη ωρα της ταινιας θα μπορουσε να χει συμπυκνωθει σε 5 λεπτα..και γενικως ολη η ταινια θα μπορουσε να χει συρρικνωθει σε εναν διαλογο. Τη βρηκα επιφανειακη τελειως, και παρα τη διαρκεια της δεν ενιωσα καθολου οτι ζω το δραμα Γουινσλετ για να την καταλαβω και ολα τα σχετικα. Οι ερμηνειες καλες, αλλα περιμενα κατι πιο εντονο. Εκτος αυτων την βρηκα και τελειως γυναικεια ταινια:X

Παραδεισος στη Δυση (Eden a l'Ouest): ...και ο υπνος συνεχιζεται. Το στορι περιγραφει την οδυσσεια ενος λαθρομεταναστη που εχει ονειρο του να φτασει στο Παρισι. Το ποσο ρεαλιστικο ειναι
ο λαθρομεταναστης να πηδαει τουριστρια σε κλασατο 'resort' 1 μερα αφου ξεβραστηκε στην ακτη μετα απο φυγαδευση του απ'το πλοιο που τον λαθρο-μετεφερε..αλλουνου παπα.
Γενικως ολα παραηταν ευκολα. Η ταινια βεβαια δεν υποσχεται κανενα δραμα, αλλα ουτε ως κωμικη που παει να περασει μου αρεσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
The wrestler (Ο παλαιστης)
Δυο χαμενες ωρες..τοσο απλα. Ολης της Αμερικης τα κλισε σε μια ταινια, παρακμη, στανταρ κοινωνικα προβληματα για καθε αμερικανια που σεβεται τον εαυτο της -ανεκπληρωτος ερωτας, προβλημα με οικογενεια, προβλημα υγειας, διαμονη σε τροχοσπιτο..ΤΙ ΑΛΛΟ ΠΙΑ?!-, απλα ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ.
Ο Ρουρκ παιζει ωραια τον εαυτο του, που παλευει μες στην παρακμη και δεν ξερω γω τι αλλο, ο Αρονοφσκι μαλλον εχει σκοπο του πλεον να χεστει στο ταλαρο παρα να κανει μια απ'τις ταινιες που μας συνηθισε (αν κρινω απ'το οτι η επομενη του θα ειναι το Robocop...), και παιζοντας λιγο και η υποψηφιοτητα για οσκαρ, τα πιασαμε τα λεφτα μας. Αν ο Ρουρκ δεν ειχε σαπισει τοσο στην πραγματικη του ζωη, αμφιβαλλω αν θα μιλουσαμε γι'αυτη την ταινια.

πσ. Η πλακα ειναι οτι στο ιμδβ ειναι #47 πλεον, πριν το κουρδιστο πορτοκαλι, τη λαμψη, το chinatown.. γιεα ραιτ :D

Είδα αυτή την ταινία... στο γρήγορο.
Η μόνη αξιόλογη σκηνή μου φάνηκε εκεί που ο ρουρκ με χάρη βάφει τη ρίζα πλατινέ και μπαίνει στο σολάριουμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Cloverfield [2008]



Μια ταινία που θα περίμενα να είναι πολύ Αμερικανιά αλλά με διέψευσε. Όχι ότι δεν είναι, αλλά δεν είναι πολύ :P
Είχε ενδιαφέρον ότι είναι σε στυλ Blair Witch Project τραβηγμένο δηλαδή από μια κάμερα χειρός in action, αλλά μου άρεσε και το τέλος της. Ομολογώ ότι κατάφερνε να σε βάλει στο κλίμα, αν και τραβούσε κάποιες καταστάσεις για να δημιουργήσει θέμα ή σε έκανε να απορείς γιατί συνεχίζει να τραβάει ο πρωταγωνιστής κάμερα.:worry: Είχε την δόση συναισθηματισμού που χρειαζόταν και λίγα εφέ αλλά μέχρι εκεί. Σπιτάκι δηλαδή, με παρεούλα να ρίχνετε και κάνα σχόλιο ;)

Cloverfield

Για την παραπανω ταινια θα μπορουσα να γραψω σελιδες, αλλα θα μεινω σε λιγα πραγματα...
Το βασικο ερωτημα ολων ειναι "αν αξιζει να την δεις".
Απο τις λιγες φορες που θα απαντησω "Αξιζει να την αγορασεις κιολας".
Εαν (βασικη προυποθεση) δεν σε ζαλιζει το γεγονος οτι εχει γυριστει με καμερα χειρος -με οτι αυτο συνεπαγεται οπως: αποτομα γυρισματα αυτης, τρεμουλο, αποτομες αλλαγες σκηνων κτλ κτλ- η ταινια για εμενα ειναι ισως (οχι ισως) η καλυτερη sci-fi ταινια που εχει θεμα την επιθεση ενος μεγαλου τερατος.
Καθολη την διαρκεια της (1ωρα και 24 λεπτα και θα την ηθελα μεγαλυτερη) ημουν εντελως στην τσιτα.
Νομιζα οτι κυνηγουσαν εμενα, οτι κινδυνευα εγω, οτι...κι εγω δεν ξερω τι.
Μερικα "κενα" σεναριου (οπως το οτι η καμερα εμοιαζε αθραυστη -δεν λεω περισσοτερα-) δεν τα λαμβανω ποτε υποψη γιατι ειναι βασικο το να υπαρχουν για να γυριστει η ταινια.Αλλιως θα κραταγε 5λεπτα.Η θα επρεπε να το μπαλοσουν με τετοιο τροπο που θα εκανε "λουμπα" το εργο και θα χαλαγε εντελως.

Εαν ειστε fan της αγωνιας, του κατι "διαφορετικου", και αυτου που θα σας κανει πραγματικα να νομιζεται οτι το τερας ηρθε στην πολη σας, δειτε την.
Τελειωνει καπως αποτομα ειναι γεγονος και ενω απογοητευτηκα, μετα σκευτηκα οτι ηταν ο καταλληλοτερος τροπος για να τελειωσει.
Ειλικρινα παιδια ειναι ταινιαρα.Μπαινει στο τοπ 10 μου χαλαρωτατα.;)

Λοιπόν, την είδα κι εγώ..
Γενικά δεν είμαι καθόλου λάτρης των θρίλλερ, σαν καλό βολεμένο εκνευρίζομαι να αγωνιώ. Κάτι σας είπα...
Αλλά μου άρεσε πολύ η κεντρική ιστορία, τόσο το ανθρώπινο μέρος όσο και το θρίλερ. Μου άρεσε και η αισθητική κάμερας χειρός, που σε έβαζε στα μάτια του παθόντα χωρίς όμως να περνάει σε εντυπωσιασμούς και περιττά δράματα. Οι αντιδράσεις των ηρώων ήταν παράλογες (πράγμα που ορίζει βέβαια το θρίλερ, γιατί σε κάνει να λες "μα καλά τι κάνειιιιι! Όχι εκείιιιι!") αλλά οι συμπεριφορές πολύ ανθρώπινες.
Δε με κούρασε το ότι ήταν από κάμερα χειρός, καθόλου. Κι ούτε ένιωσα ότι επιδιώκουν στενά πλάνα, ξαφνικές αλλαγές, κλπ. Το τέλος με συγκίνησε και μετά κοιταζόμασταν με τη συγκάτοικο, αναρωτιόμενες αν έπρεπε να googlaρουμε τη Νέα Υόρκη για να βεβαιωθούμε ότι ό,τι είδαμε ποτέ δεν έγινε... και σκεπτόμενες μήπως έπρεπε να κοιμηθούμε αγκαλίτσα!!

Τελικά κοιμηθήκαμε χώρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Billy Elliot: Γεννημενος Χορευτης

Μετα απο καιρο καταφερα να τη δω ολοκληρωμενη.

Μια ανδροκρατουμενη οικογενοια που προσπαθει να μεγαλωσει και να ωριμασει με αγαρμπο τροπο, ζωντας ομως χωρις την τρυφεροτητα και την αγαπη μιας μανας-γυναικας.

Δεν θυμαμαι ποια ηταν η τελευταια φορα που συγκυνιθηκα πραγματικα με μια ταινια.

Είδα αυτή την ταινία... στο γρήγορο.
Μην το κανεις αυτο.
Και γενικως μην κρινεις μετα απ'αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
''Rachel getting married''

Αρκετά καλή κοινωνική ταινία, αν και πολύ αμερικανικής κουλτούρας. Η άρτι αφιχθείσα από το rehab ηρωίδα πηγαίνει στον γάμο της αδερφής της και αποτελεί την αφορμή να ξαναβγούν στην επιφάνεια όλα τα προβλήματα κι οι συγκρούσεις της δυσλειτουργικής της οικογένειας. Η Anne Hathaway πολύ καλή, όπως κι όλοι οι άλλοι (κυρίως ο κινηματογραφικός της πατέρας Bill Irwin). Η σκηνοθεσία του Demi καλή, σε έβαζε μέσα στην ιστορία και σε μερικά σημεία συγκινήθηκα. Παρόλα αυτά, το στόρυ είναι χιλιοειπωμένο. Περιμένω σαν τρελή να δω κάτι φρέσκο και φευ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top