Ποια ήταν η τελευταία ταινία που παρακολουθήσατε;

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Closer:
Η Natalie στα καλύτερα της :P

Τέλεια ταινία το Closer. Και η Natalie θεά και Ηθοποιός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Χθες είδα την κωμωδία "Click". Πέρασα ευχάριστα μπορώ να πω, αν και το σενάριό της δεν το βρήκα και ιδιαίτερα πρωτότυπο εν τέλη, αν και ως ιδέα ήταν καλό το να έχει ο ήρωας ένα τηλεκοντρόλ και να πηγαίνει μπρος-πίσω στη ζωή του.

7/10 γιατί πέρασα καλά. Θα του έβαζα 8 αν είχαν καταφέρει να δέσουν το σενάριο λίγο καλύτερα... :)

Δείτε το πάντως αν θέλετε απλά να χαλαρώσετε μετά από μια δύσκολη μερα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Απόψε θα δω το "5 λεπτά ακόμα",έχω ακούσει τα καλύτερα!

Για το Closer συμφωνώ κι εγώ,ταινιάρα με υπέροχες ερμηνείες!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Καλούτσικο το 5' ακόμα Άλεξ.
Το closer πράγματι ταινιάρα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Λοιπόν απ' την παρασκευή που είδα το Jackie Brown είδα επίσης:

Terminator 2: Judgement Day
Κλασσικό έπος ε.

Natural Born Killers
Απίστευτη σκηνοθεσία αυτή η ταινία :|
Την βρήκα αριστούργημα.

Φιλε ifrit τι να πω;;;;;;;)
Συμφωνω και με τα απολυτως και ξανα ματα απολυτως!!!!:worship:

Τ2-Νταξ'...η ταινια τα σπαει απο ολες τις αποψεις...Δραση,εφε,σεναριο,ιδεα κτλ κτλ:D
Ν.Β.Κ.-Απλουστα πανεξυπνη,ωμη,παρανοικη,ψυχωτικη και καθηλωτικη.Οπως πραγματικα αρμοζει σε μια ταινια που μιαλει για...Νatural Born Killers!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Φιλε ifrit τι να πω;;;;;;;)
Συμφωνω και με τα απολυτως και ξανα ματα απολυτως!!!!:worship:

Τ2-Νταξ'...η ταινια τα σπαει απο ολες τις αποψεις...Δραση,εφε,σεναριο,ιδεα κτλ κτλ:D
Ν.Β.Κ.-Απλουστα πανεξυπνη,ωμη,παρανοικη,ψυχωτικη και καθηλωτικη.Οπως πραγματικα αρμοζει σε μια ταινια που μιαλει για...Νatural Born Killers!;)
Ωραίος ο Μάριος :D Θενκς φίλε!

Πράγματι το Νatural Born Killers! είχει παρανοϊκή σκηνοθεσία, το προτείνω σε όλυς τους αρρώστους εδώ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Είδαμε πριν λίγο το Syriana
Kαλό!! Ενδιαφέρον, αλλά θα πρότεινα σε όποιον σκοπεύει να το δει, να διαβάσει και να ενημερωθεί πρώτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Είδαμε πριν λίγο το Syriana
Kαλό!! Ενδιαφέρον, αλλά θα πρότεινα σε όποιον σκοπεύει να το δει, να διαβάσει και να ενημερωθεί πρώτα...
Ναι πολύ σωστά, εγώ το είχα δει με τον γουίκι στο σινεμά και μερικά πράγματα τα κατάλαβα αφού διάβασα ένα message board...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Eιμαι πραγματικος λατρης τετοιων ταινιων (εχω δει οτι παρακμιακο μπορειτε να φανταστειτε) και προσωπικα εχω μερικα παραπονα απο την ταινια.
Μου την εσπασε απιστευτα που σε κατι φασεις κι εκει που πηγαινε να γινει το καλο το "σφαξιμο) η καμερα οχι μονο εκανε zoom out, αλλα πηγαινε και καμια 20αρια μετρα μακρια.
Εξειρετικος παντως ηταν στον ρολο του ο R. Lee Ermey .
Παντως σαν Ηοrror/Gore/splatter ηταν πολυ καλο.

Τωρα περιμενουμε το HOSTEL II...:devil:
Το οποιο μαλιστα λογω του οτι το πρωτο ηταν (ψιλο)πατατα, εχει ολες τις ευκαιριες να αποσπασει πολυ καλες κριτικες!(απο εμας ε!οχι απο κανα κριτικο τεχνης)
Γιατι γενικα σαν ιδεα και το Ηostel το ενα ηταν παρα παρα πολυ εξυπνη...Αλλα δυστυχως με τον τροπο που την ενσαρκωσαν...τα εκαναν μανταρα...:whistle:

χανω ΠΑΣΑ ΙΔΕΑ για σενα ε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
χανω ΠΑΣΑ ΙΔΕΑ για σενα ε!

Καλα ναι...οσον αφορα ταινιες τρομου (horror/gore/splatter/mystery/explicit graphic/paranormal) ταινιες τους εχω απιστευτη αδυναμια.:redface:
Αλλα πιστεψε με δεν εχουν κανενα αντικτυπο στην ζωη μου.Ειμαι γλυκυτατος ανθρωπο πραγματικα.;) :D
Θα σου ελεγα να ρωτησεις και τους γονεις μου,αλλα τωρα που να ψαχνεις εκει που τους εχω θαψ...εχμ..εκει που εχουν μετακομισει εννοω!:whistle: :P

Απλως τις παραπανω ταινιες τις βλεπω οχι για την βια.Αλλα γιατι αυτες οι ταινιες ειναι το δυσκολοτερο ειδος που μπορει να δωσει κατι στον θεατη λογο της φυσης τους.
Κοιταω σεναριο,ιδεα και αποδοση της.τεχνικες εκφοβισμου θεατων,λεπτομερεια στην δουλεια κτλ κτλ κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
ειδα texas chainsaw massacre the beggining.

βαρετή και προβλέψιμη.
σέρφαρα και όταν άκουγα κραυγές, γύρναγα στη ταινία.

ούτε για οφθαλμόλουτρο δεν έκανε με όλο αυτό το αίμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Καλα ναι...οσον αφορα ταινιες τρομου (horror/gore/splatter/mystery/explicit graphic/paranormal) ταινιες τους εχω απιστευτη αδυναμια.:redface:
Αλλα πιστεψε με δεν εχουν κανενα αντικτυπο στην ζωη μου.Ειμαι γλυκυτατος ανθρωπο πραγματικα.;) :D
Θα σου ελεγα να ρωτησεις και τους γονεις μου,αλλα τωρα που να ψαχνεις εκει που τους εχω θαψ...εχμ..εκει που εχουν μετακομισει εννοω!:whistle: :P

Απλως τις παραπανω ταινιες τις βλεπω οχι για την βια.Αλλα γιατι αυτες οι ταινιες ειναι το δυσκολοτερο ειδος που μπορει να δωσει κατι στον θεατη λογο της φυσης τους.
Κοιταω σεναριο,ιδεα και αποδοση της.τεχνικες εκφοβισμου θεατων,λεπτομερεια στην δουλεια κτλ κτλ κτλ


ασε τις μουφες ρε, με τρομαξες.
φτου σου κι ειχα αλλες βλεψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
ασε τις μουφες ρε, με τρομαξες.
φτου σου κι ειχα αλλες βλεψεις.

:P :P :P :P
Οχι βρε συ αληθεια σου λεω.Αφου τωρα να φαντστεις βλεπω "Της Ελλαδος τα Παιδια" και η επομενη στα πλανα μου ειναι το Little Miss Sunshine.;)
(σοβαρα μιλαω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girlio_4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girlio_4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Μόλις γύρισα από το "γράμμα στο Ιβο Τζίμα" (letters from Iwo Jima")...
1944, Β' Παγκόσμιος Πόλεμος: Ιάπωνες στρατιώτες υπερασπίζονται το υψίστης στρατηγικής σημασίας ηφαιστειογενές νησί Ίβο Τζίμα ενάντια στην επέμβαση των Αμερικανών στρατιωτών.

Η ταινία του Κλιντ Ίστγουντ, "Γράμματα από το Ίβο Τζίμα" συμπληρώνει το κινηματογραφικό δίπτυχο του σκηνοθέτη αναφορικά με τον πόλεμο, το οποίο άνοιξε με τις αμερικανικές "Σημαίες των προγόνων μας". Και οι δύο ταινίες επικεντρώνονται στη μάχη μεταξύ Αμερικανών και Ιαπώνων στο νησί Ίβο Τζίμα, αλλά η συγκεκριμένη ταινία εξιστορεί τα γεγονότα από την πλευρά των Ιαπώνων. Για το λόγο αυτό, ο Κλιντ Ίστγουντ χρησιμοποιεί στην ταινία του αποκλειστικά Ασιάτες ηθοποιούς. Το μεγαλύτερο μέρος της ταινίας αναφέρεται στην προετοιμασία των Ιαπώνων για την αντιμετώπιση των Αμερικανών. Ο Κλιντ Ίστγουντ τοποθετεί στο κέντρο του δράματος, τον αμερικανοτραφή στρατηγό Κουριμπαγιάσι (πρόκειται για υπαρκτό πρόσωπο), τον οποίο υποδύεται εξαιρετικά ο Ιάπωνας ηθοποιός Κεν Γουατανάμπε ("Ο Τελευταίος Σαμουράι"). Μέσα από την αλληλογραφία του στρατηγού με τη γυναίκα και τα παιδιά του, ο Ίστγουντ παρουσιάζει το χρονικό της μάχης του Ίβο Τζίμα από την οπτική πλευρά του ηττημένου, αποφεύγοντας κλισέ και μανιχαϊσμούς. Μια ταινία, η οποία με αφορμή ένα πολεμικό γεγονός, ξετυλίγει την οικουμενική ανθρώπινη ψυχολογία εν καιρώ πολέμου, χωρίς να ηρωοποιεί ή να εξιδανικεύει τους χαρακτήρες της. Οι σκηνές των μαχών απουσιάζουν, δεν πρωταγωνιστούν. Η κλειστοφοβική σκηνοθεσία, σε συνδυασμό με την εξαιρετική μουντή φωτογραφία, χάρισε στην ταινία τέσσερις υποψηφιότητες για Όσκαρ, ανάμεσα στις οποίες και αυτές για καλύτερη ταινία και σκηνοθεσία. Ο Ίστγουντ αναφέρει συγκεκριμένα για τα "Γράμματα από το Ίβο Τζίμα": "Η ταινία μου δεν αφορά τη νίκη ή την ήττα. Μιλάει για τον αντίκτυπο τού πολέμου πάνω στους ανθρώπους που έμειναν ζωντανοί, αλλά και σε εκείνους που έχασαν τις ζωές τους, πολύ πριν την ώρα τους"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ρόκυ το 6. Απλά φοβερό, αλλα για να το δεις και να σου αρέσει πρέπει να σου αρέσουν και τα παλιά του αλλιώς δεν αξίζει, πρέπει να εισαι φάν και να γνωρίζεις την ιστορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Η κατάρα του χρυσού λουλουδιού, του Zhang Yimou
https://www.imdb.com/title/tt0473444/

Καταπληκτικό, καλύτερο κι απ'τα ιπτάμενα στιλέτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kazmir84

Δραστήριο μέλος

Ο kazmir84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Bugsy Malone
Μοναδική στο είδος της. Διαμαντάκι...
Στα ελληνικά αποδόθηκε με τον τίτλο "Μικροί Ριφιφίδες"
Φανταστείτε την ταινία ο Νονός αλλά με παιδιά. Παίζει και η Jodi Foster πιτσιρίκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Είδα μια ασιατική (που όμως δεν κατάλαβα από πού δι**λο ήταν, σίγουρα όχι κινέζικη, ιαπωνική, κορεάτικη), "20, 30, 40". Και καλά παρακολουθούμε τις ζωές 3 γυναικών που ανήκουν σε αυτά τα ηλικιακά γκρουπ και καθεμιά έχει τα προβλήματά της. Βλακεία ήταν, ανούσιο κι ανιαρό. Καλά να πάθω κι εγώ που όταν βλέπω σκιστομάτηδες ορμάω να νοικιάσω dvd.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Babel
Eνα σοβαρο,καλοστεκουμενο,καλοδουλεμενο,"προκλητικο" φιλμ,που σε κανει να σκεφτεις και σου δινει "κατι"...και μαλιστα απο το hollywood!
Ξεκινωντας απο την σκηνοθεσια ο Alejandro González Iñárritu εχει κανει παρα πολυ καλη δουλεια,εχει εκμεταλευτει ολα τους "ασσους" που ειχε στην διαθεση του και τελικα στην μεγαλη οθονη μεταφερει μια αρτια σκηνοθετικα ταινια.
Το casting ειναι και αυτο με την σειρα του παρα πολυ καλα δεμενο μεταξυ του και οι ερμηνειες κυμαινονται σε υψηλα επιπεδα.Brad Pitt, Cate Blanchett , ηταν παρα πολυ καλοι στον ρολο τους.Τον γεμισαν και δεν αφησαν κενα.
Ευχαριστη εκπληξη ο Mohamed Akhzam.Η παρουσια του κατα την γνωμη μου στο φιλμ ηταν κατι θετικοτατο.Ωρμος στην ερμηνεια του και σε οποια σημεια χρειαζοταν η παρουσια του το εργο, τα καταφερε μια χαρα.
Το μονο μελανο σημειο της ταινιας ειναι οτι σε ορισμενα σημεια αισθανεσαι οτι σε εξουθενωνει...Σε τραβαει πολυ στην ιστορια και στην διαρκεια...αλλα σε καμια περιπτωση δεν σκεφτηκα..."Αντε να τελειωσει".
Εν κατακλειδι μετα απο καιρο καταφερε ενα φιλμ με τις διαφορες σκηνες του να μου ξυπνησει την ωρα που το παρακολουθουσα, συναισθηματα: λυπης,οργης,φοβου,πονου,χαρας,ελπιδας,απογοητευσης,συγκινησης...
Yπεροχη και η μουσικη επενδυση του εργου.Υπεροχη απλουστατα!
Βαθμολογια:8/10


The Wicker Man
Oχι...οχι...οχι...
Που πας και μπλεκεις βρε Cage...
Εαν εχετε δει το Whicker Man τoy 1973 καντε μια χαρη στον εαυτο σας και μεινετε εκει.
Η βασικη ιδεα του εργου ειναι παρα πολυ καλη ετσι;κακα τα ψεματα, δυστυχως ομως η υλοποιηση του στο εργο του 2006 ειναι κακη.Απλως ΚΑΚΗ!
Λειπει σε μεγαλο βαθμο αυτη η "λεπτομερεια" που θα σε κανει να μπεις στο νοημα και στο υφος του εργου και που θα σε παρασυρει σε αυτο.
Η σκηνοθεσια ειναι μετρια εως κακη.Εχει πολλα κενα....
Το casting ειναι απλουστατα κακο ενω ακομα και ο Nicolas Cage στο εργο δειχνει να ειναι...διασπαρτος παντου.Δεν καταφερε να ντυθει στο υφος του χαρακτηρα που ενσαρκωνει, αλλα δεν τον κατηγορω κιολας μιας και με τον τροπο που "χτιστηκε" η ταινια, οσο καλος και να ηταν δεν θα καταφερε να μαζεψει και πολλα.
Βαθμος:4.5/10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Και εγω ενιωσα το Babel να με εξουθενωνει, αλλα οχι οτι με κουρασε, απλα ηταν πολυ εντονο συναισθηματικα! Κυριολεκτικα, εκλαιγα με λυγμους στο σινεμα. Αλλα μου αρεσε ΠΑΡΑ πολυ. Πολυ δυνατο εργο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top